Anne Marie Geisler Andersen
| Anne Marie Geisler Andersen | ||
|---|---|---|
| Født | 15. april 1981 (31 år) i Gilleleje | |
| Uddannelse | Bachelor i statskundskab | |
| Hverv som folkevalgt | ||
| Parti | Radikale Venstre | |
| Folketingsmedlem | 2009–11 | |
| Ordførerskaber | Handicap, Psykiatri og Social | |
| Udvalgsposter | Social | |
| Valgkreds | Ballerupkredsen | |
| Hjemmeside | http://www.radikale.dk/annemarie/ | |
Anne Marie Geisler Andersen (født 15. april 1981 i Gilleleje) er en dansk politiker, og medlem af Folketinget mellem 1. september 2009 og 15. september 2011, valgt for Radikale Venstre i Ballerupkredsen (Københavns Omegns Storkreds). Hun indtrådte i Folketinget som følge af Morten Helveg Petersens mandatnedlæggelse.
Andersen blev sproglig student fra Helsinge Gymnasium i 2000 og bachelor i statskundskab fra Københavns Universitet i 2008. Hun var fra 2006 til 2008 studievejleder samme sted og var efterfølgende ansat ved instituttets administration. Siden 2008 har hun været studentermedhjælper i Dansk Socialrådgiverforening.
Hun begyndte sit politiske engagement i 2005, hvor hun blev medlem af Radikal Ungdom. Efter at have været ungdomsorganisationens social- og sundhedspolitiske ordfører fra oktober 2005, blev hun i oktober 2006 medlem af forretningsudvalget. Hun meldte sig ind i Det Radikale Venstre i 2006 og blev opstillet til Folketinget i Ballerupkredsen i december samme år. Ved folketingsvalget 2007 blev hun førstesuppleant for Morten Helveg Petersen. Hun blev i 2009 opstillet som nr. 4 på partiets liste til valget til Region Hovedstaden i november, men trak sig, da det stod klart, at hun skulle indtræde i Folketinget.
Den 3. maj 2011 meddelte Anne Marie Geisler Andersen, at hun ikke genopstiller ved det kommende folketingsvalg.[1]
[redigér] Eksterne henvisninger
- Profil på folketinget.dk
- Anne Marie Geisler Andersen på Twitter
- Interview med Anne Andersen på Altinget.dk
- ↑ Anne Marie Geisler Andersen genopstiller ikke, Det Radikale Venstres pressetjeneste
| Artiklen om personen Anne Marie Geisler Andersen kan blive bedre, hvis der indsættes et (bedre) billede Du kan hjælpe ved at afsøge Commons for et passende billede eller uploade et godt billede til Commons iht. de tilladte licenser og indsætte det i artiklen. |