EM i håndbold 2014 (kvinder)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
EM i håndbold 2014 (kvinder)
Generelle informationer
Værtslande Ungarn Ungarn
Kroatien Kroatien
Dato 7. - 21. december 2014
Deltagere 16 
Spillested Győr, Debrecen og Budapest (Ungarn)
Varaždin og Zagreb (Kroatien(i værtsbyer)
Slutstilling
Vinder Guld Norge Norge
Nr. 2 Sølv Spanien Spanien
Nr. 3 Bronze Sverige Sverige
Nr. 4 Montenegro Montenegro
Statistikker
Antal kampe 47
Topscorer(e) Isabelle Gulldén (58)

Senest opdateret: 22. december 2014.

Europamesterskabet i håndbold 2014 for kvinder var den 11. udgave af EM i håndbold for kvinder. Det blev afviklet i Ungarn og Kroatien i perioden 7.21. december 2014. Det var anden gang, to nationer deler værtskabet for en slutrunde efter EM i 2010 i Danmark og Norge.[1][2]

Værtskab[redigér | redigér wikikode]

Udpegning af værtsland[redigér | redigér wikikode]

European Handball Federation havde oprindeligt modtaget to ansøgninger om værtskabet for slutrunden:

Ansøgerland Evt. spillesteder
Slovenien Slovenien Ljubljana, Velenje, Celje, Koper
Tyrkiet Tyrkiet Ankara, Izmir, Antalya, Kayseri

Ingen af de to ansøgerlande havde tidligere arrangeret EM. Værtskabet for slutrunden skulle have været afgjort på EHF's kongres i København den 24.25. september 2010, men på det tidspunkt havde begge ansøgerlande trukket deres ansøgninger tilbage.[3]

Derfor åbnede EHF endnu en ansøgningsrunde, hvor interesserede nationale forbund igen havde mulighed for at byde på at være vært for slutrunden. Den 28. oktober 2010 havde seks lande udvist interesse for at ansøge om værtskabet for slutrunden: Kroatien, Ungarn, Island, Slovakiet, Sverige og Tyrkiet.[4] Ved ansøgningsfristens udløb den 28. januar 2011 havde EHF modtaget tre ansøgninger om værtskabet fra henholdsvis Slovakiet, Tyrkiet samt en fælles ansøgning fra Kroatien og Ungarn.[5]

Ansøgerland
Ungarn Ungarn og Kroatien Kroatien
Slovakiet Slovakiet
Tyrkiet Tyrkiet

EHF's forretningsudvalg valgte Ungarn og Kroatien som værtslande på sit møde i Wien den 8.9. april 2011.

Værtsbyer og arenaer[redigér | redigér wikikode]

Tre ungarske og to kroatiske byer er udpeget som spillesteder for mesterskabet. Finalen skal spilles i Budapest.

Land By Arena Kapacitet
Ungarn Ungarn Budapest Papp László Budapest Sportaréna 12.5000
Győr Győr Aréna 2.800
Debrecen Főnix Csarnok 8.500
Kroatien Kroatien Zagreb Arena Zagreb 15.2000
Varaždin Arena Varaždin 5.000

Slutrunde[redigér | redigér wikikode]

Kvalifikation[redigér | redigér wikikode]

Som værter var Kroatien og Ungarn direkte kvalificerede, mens de forsvarende mestre fra Montenegro også deltager i kvalifikationsturneringen. Kvalifikationen havde deltagelse af 26 landshold, der i perioden fra oktober 2013 til juni 2014 dystede om de sidste fjorten ledige pladser i slutrunden. Følgende hold kvalificerede sig til slutrunden:

Hold Kvalificeret som
Kroatien Kroatien Værtsnation
Ungarn Ungarn Værtsnation
Danmark Danmark Vinder af kval.-gruppe 1
Ukraine Ukraine Nr. 2 i kval.-gruppe 1
Frankrig Frankrig Vinder af kval.-gruppe 2
Slovakiet Slovakiet Nr. 2 i kval.-gruppe 2
Montenegro Montenegro Vinder af kval.-gruppe 3
Polen Polen Nr. 2 i kval.-gruppe 3
Spanien Spanien Vinder af kval.-gruppe 4
Holland Holland Nr. 2 i kval.-gruppe 4
Sverige Sverige Vinder af kval.-gruppe 5
Serbien Serbien Nr. 2 i kval.-gruppe 5
Norge Norge Vinder af kval.-gruppe 6
Rumænien Rumænien Nr. 2 i kval.-gruppe 6
Tyskland Tyskland Vinder af kval.-gruppe 7
Rusland Rusland Nr. 2 i kval.-gruppe 7

Indledende runde[redigér | redigér wikikode]

I den indledende runde er de seksten deltagende hold blevet fordelt i fire grupper med fire hold i hver. Tre hold fra hver gruppe går videre til mellemrunden.

Gruppe A[redigér | redigér wikikode]

Uddybende Uddybende artikel: Gruppe A

Kampene i gruppe A spilles i Győr, Ungarn.[6]

KL Dato Kamp Res.
20:30 7.12 Ungarn - Rusland 29-29
18:00 Spanien - Polen 29-22
20:30 9.12 Polen - Ungarn 23-29
18:15 Rusland - Spanien 24-25
18:15 11.12 Rusland - Polen 26-29
20:30 Ungarn - Spanien 26-27
Hold Kampe Mål Point
Spanien Spanien 3 81-72 6
Ungarn Ungarn 3 84-79 3
Polen Polen 3 74-84 2
Rusland Rusland 3 79-83 1

Gruppe B[redigér | redigér wikikode]

Uddybende Uddybende artikel: Gruppe B

Kampene i gruppe B spilles i Debrecen, Ungarn.[6]

KL Dato Kamp Res.
18:15 7.12 Norge - Rumænien 27-19
20:30 Danmark - Ukraine 32-23
20:30 9.12 Ukraine - Norge 23-34
18:15 Rumænien - Danmark 29-29
18:15 11.12 Rumænien - Ukraine 23-22
20:30 Norge - Danmark 27-21
Hold Kampe Mål Point
Norge Norge 3 88-63 6
Danmark Danmark 3 82-79 3
Rumænien Rumænien 3 71-78 3
Ukraine Ukraine 3 68-89 0

Gruppe C[redigér | redigér wikikode]

Kampene i gruppe C spilles i Varazdin, Kroatien.[6]

KL Dato Kamp Res.
20:15 8.12 Sverige - Kroatien 30-28
18:00 Tyskland - Holland 26-29
18:00 10.12 Holland - Sverige 30-30
20:15 Kroatien - Tyskland 24-26
20:15 12.12 Kroatien - Holland 31-27
18:00 Sverige - Tyskland 39-32
Hold Kampe Mål Point
Sverige Sverige 3 99-90 5
Holland Holland 3 86-87 3
Tyskland Tyskland 3 84-92 2
Kroatien Kroatien 3 83-83 2

Gruppe D[redigér | redigér wikikode]

Kampene i gruppe D spilles i Osijek, Kroatien.[6]

KL Dato Kamp Res.
20:15 8.12 Montenegro - Serbien 22-19
18:00 Frankrig - Slovakiet 21-18
20:15 10.12 Slovakiet - Montenegro 24-28
18:00 Serbien - Frankrig 16-27
20:15 12.12 Serbien - Slovakiet 21-23
18:00 Montenegro - Frankrig 20-24
Hold Kampe Mål Point
Frankrig Frankrig 3 72-54 6
Montenegro Montenegro 3 70-67 4
Slovakiet Slovakiet 3 65-70 2
Serbien Serbien 3 56-72 0

Mellemrunde[redigér | redigér wikikode]

Nr. 1-2 i hver mellemrundepulje kvalificerer sig til semifinalerne. Treerne mødes i kampen om femtepladsen.

Gruppe 1[redigér | redigér wikikode]

Uddybende Uddybende artikel: Gruppe 1

I gruppe 1 mødes top-3 fra de indledende grupper A og B.[6]

KL Dato Kamp Res
16:00 13.12 Polen - Danmark 19-28
18:15 Spanien - Norge 26-29
20:30 Ungarn - Rumænien 20-19
16:00 15.12 Spanien - Rumænien 20-22
18:15 Polen - Norge 24-26
20:30 Ungarn - Danmark 20-23
16:00 17.12 Polen - Rumænien 19-24
18:15 Spanien - Danmark 29-22
20:30 Ungarn - Norge 29-25
Hold Kampe Mål Point
Norge Norge 5 134-119 8
Spanien Spanien 5 131-121 6
Ungarn Ungarn 5 124-117 6
Danmark Danmark 5 123-124 5
Rumænien Rumænien 5 113-115 5
Polen Polen 5 107-136 0

Gruppe 2[redigér | redigér wikikode]

I gruppe 2 mødes top-3 fra de indledende grupper C og D.[6]

KL Dato Kamp Res
15:45 14.12 Tyskland - Montenegro 20-27
18:00 Sverige - Frankrig 29-26
20:15 Holland - Slovakiet 30-20
15:45 16.12 Holland - Montenegro 27-31
18:00 Sverige - Slovakiet 31-22
20:15 Tyskland - Frankrig 24-24
15:45 17.12 Sverige - Montenegro 29-30
18:00 Tyskland - Slovakiet 36-22
20:15 Holland - Frankrig 18-20
Hold Kampe Mål Point
Montenegro Montenegro 5 136-124 8
Sverige Sverige 5 158-140 7
Frankrig Frankrig 5 115-109 7
Holland Holland 5 134-127 5
Tyskland Tyskland 5 138-141 3
Slovakiet Slovakiet 5 106-146 0

Slutspil[redigér | redigér wikikode]

Uddybende Uddybende artikel: Slutspil

Slutspilskampene spilles i Budapest, Ungarn.[6]

KL Dato Kamp Res.
Kamp om 5.pladsen
15:30 19.12 Ungarn - Frankrig 25-26
Semifinaler
18:00 19.12 Montenegro - Spanien  18-19
20:30 Norge - Sverige  29-25
Bronzekamp
15:30 21.12 Sverige - Montenegro 25-23
Finale
18:00 21.12 Norge - Spanien 28-25
Pladcering Hold
1 Norge
2 Spanien
3 Sverige
4 Montenegro
5 Frankrig
6 Ungarn
7 Holland
8 Danmark
9 Rumænien
10 Tyskland
11 Polen
12 Slovakiet
13 Kroatien
14 Rusland
15 Ukraine
16 Serbien

Referencer[redigér | redigér wikikode]

Kilder / eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]