Etaper i Tour de France 2006

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg

Etaperne i Tour de France 2006 strakte sig over 20 etaper (med 2 hviledage) fra d. 1. juli til og med d. 23. juli.

Ruten løb mod uret rundt om Frankrig og strakte sig over 3639 km. Den startede i Strasbourg ved den fransk-tyske grænse og gik igennem seks lande: Frankrig, Tyskland (på 1. etape, dog uden stop), Holland (med stop i Valkenburg3. etape), Spanien (med stop i Pla-de-beret11. etape), Belgien (med stop i Huy på 3. og 4. etape) og Luxembourg (med stop i Esch-sur-Alzette mellem 2. og 3. etape).

Den rytter, der havde den gule førertrøje efter etapen, er markeret i tabellerne med gul baggrund. Rytteren med den grønne pointtrøje er markeret med grøn baggrund. Den prikkede bjertrøjes ejermand er markeret med rød bagrund.

Etaper

Prolog | 1. | 2. | 3. | 4. | 5. | 6. | 7. | 8. | 9. | 10. | 11. | 12. | 13. | 14. | 15. | 16. | 17. | 18. | 19. | 20.

Etaper[redigér | redigér wikikode]

Prolog – lørdag d. 1. juli: Strasbourg (tidskørsel), 7,1 km[redigér | redigér wikikode]

Prologen var som altid en kort flad enkeltstart/tidskørsel. Den startede og sluttede i den franske by Strasbourg og var på 7,1 km.

Resultat og samlet stilling efter prologen

Rang Navn Land Hold Tid
(Gns.hastighed)
1 Thor Hushovd Norge NOR Crédit Agricole 8'17"
(51.429 km/h)
2 George Hincapie USA USA Discovery Channel Pro Cycling Team s.t"
3 David Zabriskie USA USA Team CSC 4"
4 Sebastian Lang Tyskland DEU Team Gerolsteiner 4"
5 Alejandro Valverde Spanien ESP Caisse d'Epargne-Illes Balears 4"
6 Stuart O'Grady Australien AUS Team CSC 4"
7 Michael Rogers Australien AUS T-Mobile Team 6"
8 Paolo Savoldelli Italien ITA Discovery Channel Pro Cycling Team 8"
9 Floyd Landis USA USA Phonak Hearing Systems 9"
10 Vladimir Karpets Rusland RUS Caisse d'Epargne-Illes Balears 10"

Note: George Hincapie bar den grønne trøje, da ingen rytter kan have to trøjer samtidig. Hushovd førte i både samlet stilling og pointstillingen.

1. etape – søndag den 2. juli: StrasbourgStrasbourg, 184,5 km[redigér | redigér wikikode]

1. etape er en flad sprinteretape på 184,5 km fra Strassbourg og retur hertil.

Etapen har en enkelte kategoriseret stigning (Kat-4), Cote de Heiligenstein, efter 101,5 km.

Der var også 3 indlagte spurter:

Resultat

Rang Navn Land Hold Tid
1 Jimmy Casper Frankrig FRA Cofidis 4h 10'00"
(44.28 km/h)
2 Robbie McEwen Australien AUS Davitamon-Lotto s.t"
3 Erik Zabel Tyskland DEU Team Milram s.t"
4 Daniele Bennati Italien ITA Lampre-Fondital s.t"
5 Luca Paolini Italien ITA Liquigas-Bianchi s.t"
6 Isaac Galvez Spanien ESP Caisse d'Epargne-Illes Balears s.t"
7 Stuart O'Grady Australien AUS Team CSC s.t"
8 Bernhard Eisel Østrig AUT Française des Jeux s.t"
9 Thor Hushovd Norge NOR Crédit Agricole s.t"
10 Óscar Freire Spanien ESP Rabobank s.t"

Samlet stilling efter 1. etape

Rang Navn Land Hold Tid
1 George Hincapie USA USA Discovery Channel Pro Cycling Team 4h 18'15"
(44.509 km/h)
2 Thor Hushovd Norge NOR Crédit Agricole 2"
3 David Zabriskie USA USA Team CSC 6"
4 Sebastian Lang Tyskland DEU Team Gerolsteiner 6"
5 Alejandro Valverde Spanien ESP Caisse d'Epargne-Illes Balears 6"
6 Stuart O'Grady Australien AUS Team CSC 6"
7 Michael Rogers Australien AUS T-Mobile Team 8"
8 Paolo Savoldelli Italien ITA Discovery Channel Pro Cycling Team 10"
9 Floyd Landis USA USA Phonak Hearing Systems 11"
10 Benoît Vaugrenard Frankrig FRA Française des Jeux 11"

2. etape – mandag den 3. juli: ObernaiEsch-sur-Alzette (Luxembourg), 228,5 km[redigér | redigér wikikode]

2. etape startede i den lille franske by Obernai og sluttede i Luxembourg. Ruten er med sine 228,5 km turens næstlængste.

Der er 5 kategoriserede stigninger:

  • Col des Pandours (Kat-3 efter 35,5 km)
  • Col de Valsberg (Kat-3 efter 50 km)
  • Cote de Kedange-sur-Canner (Kat- 4 efter 187,5 km)
  • Cote de Kanfen (Kat-4 efter 212,5 km)
  • Cote de Volmerange-les-Mines (Kat-4 efter 215 km)

Der var også 3 indlagte spurter:

Resultat

Rang Navn Land Hold Tid
1 Robbie McEwen Australien AUS Davitamon-Lotto 5h 36'14"
(40.775 km/h)
2 Tom Boonen Belgien BEL Quick Step-Innergetic s.t"
3 Thor Hushovd Norge NOR Crédit Agricole s.t"
4 Óscar Freire Spanien ESP Rabobank s.t"
5 Daniele Bennati Italien ITA Lampre-Fondital s.t"
6 Luca Paolini Italien ITA Liquigas-Bianchi s.t"
7 Stuart O'Grady Australien AUS Team CSC s.t"
8 Bernhard Eisel Østrig AUT Française des Jeux s.t"
9 Erik Zabel Tyskland DEU Team Milram s.t"
10 Peter Wrolich Østrig AUT Team Gerolsteiner s.t"

Samlet stilling efter 2. etape

Rang Navn Land Hold Tid
1 Thor Hushovd Norge NOR Crédit Agricole 9h 54'19"
(42.397 km/h)
2 Tom Boonen Belgien BEL Quick Step-Innergetic 5"
3 Robbie McEwen Australien AUS Davitamon-Lotto 8"
4 George Hincapie USA USA Discovery Channel Pro Cycling Team 10"
5 David Zabriskie USA USA Team CSC 16"
6 Sebastian Lang Tyskland DEU Team Gerolsteiner 16"
7 Alejandro Valverde Spanien ESP Caisse d'Epargne-Illes Balears 16"
8 Stuart O'Grady Australien AUS Team CSC 16"
9 Michael Rogers Australien AUS T-Mobile Team 18"
10 Paolo Savoldelli Italien ITA Discovery Channel Pro Cycling Team 20"

3. etape – tirsdag den 4. juli: Esch-sur-AlzetteValkenburg (Holland), 216,5 km[redigér | redigér wikikode]

3. etape har 6 kategoriserede stigninger og 3 indlagte spurter. Ruten starter i Luxembourg, kører igennem Belgien og slutter i Valkenburg i Holland, hvor også Amstell Gold Race slutter.g in The Netherlands, which is also the traditional site of the finish in the Amstel Gold Race cycling classic.

Stigningerne er:

  • Côte de la Haute-Levée (Kat-3 efter 131 km)
  • Côte d'Oneux (Kat-3 efter 155 km/)
  • Côte de Petit-Rechain (Kat-4 efter 165,5 km)
  • Loorberg (Kat-4 efter 189 km)
  • Trintelenberg (Kat-4 efter 201 km)
  • Cauberg (Kat-3 efter 215,5 km)

De tre indlagte spurter ved ved:

Undervejs var der et langt udbrud med følgende 5 ryttere:

Resultat

Rang Navn Land Hold Tid
1 Matthias Kessler Tyskland DEU T-Mobile Team 4h 57'54"
(43.605 km/h)
2 Michael Rogers Australien AUS T-Mobile Team 5"
3 Daniele Bennati Italien ITA Lampre-Fondital 5"
4 Tom Boonen Belgien BEL Quick Step-Innergetic 5"
5 Erik Zabel Tyskland DEU Team Milram 5"
6 Luca Paolini Italien ITA Liquigas-Bianchi 5"
7 Óscar Freire Spanien ESP Rabobank 5"
8 Eddy Mazzoleni Italien ITA T-Mobile Team 5"
9 Georg Totschnig Østrig AUT Team Gerolsteiner 5"
10 Fabian Wegmann Tyskland DEU Team Gerolsteiner 5"

Samlet stilling efter 3. etape

Rang Navn Land Hold Tid
1 Tom Boonen Belgien BEL Quick Step-Innergetic 14h 52'23"
(42.787 km/h)
2 Michael Rogers Australien AUS T-Mobile Team 1"
3 George Hincapie USA USA Discovery Channel Pro Cycling Team 5"
4 Thor Hushovd Norge NOR Crédit Agricole 10"
5 Paolo Savoldelli Italien ITA Discovery Channel Pro Cycling Team 15"
6 Daniele Bennati Italien ITA Lampre-Fondital 15"
7 Floyd Landis USA USA Phonak Hearing Systems 16"
8 Vladimir Karpets Rusland RUS Caisse d'Epargne-Illes Balears 17"
9 Serhiy Honchar Ukraine UKR T-Mobile Team 17"
10 Matthias Kessler Tyskland DEU T-Mobile Team 17"

Note: Daniele Bennati vil bære den grønne trøje, da en rytter ikke kan bære to førertrøjer samtidig. (Boonen fører også i pointstillingen).

4. etape – onsdag den 5. juli: Huy (Belgien) – Saint-Quentin, 207 km[redigér | redigér wikikode]

Endnu en sprinteretape med kun to kategoriserede stigninger.

Resultat

Rang Navn Land Hold Tid
1 Robbie McEwen Australien AUS Davitamon-Lotto 4h 59'50"
(41.423 km/h)
2 Isaac Galvez Spanien ESP Caisse d'Epargne-Illes Balears s.t"
3 Óscar Freire Spanien ESP Rabobank s.t"
4 Thor Hushovd Norge NOR Crédit Agricole s.t"
5 Tom Boonen Belgien BEL Quick Step-Innergetic s.t"
6 David Kopp Tyskland DEU Team Gerolsteiner s.t"
7 Daniele Bennati Italien ITA Lampre-Fondital s.t"
8 Francisco Ventoso Spanien ESP Saunier Duval-Prodir s.t"
9 Michael Albasini Schweiz CHE Liquigas-Bianchi s.t"
10 Bernhard Eisel Østrig AUT Française des Jeux s.t"

Samlet stilling efter 4. etape

Rang Navn Land Hold Tid
1 Tom Boonen Belgien BEL Quick Step-Innergetic 19h 52'13"
(42.444 km/h)
2 Michael Rogers Australien AUS T-Mobile Team 1"
3 George Hincapie USA USA Discovery Channel Pro Cycling Team 5"
4 Thor Hushovd Norge NOR Crédit Agricole 7"
5 Egoi Martinez Spanien ESP Discovery Channel Pro Cycling Team 10"
6 Robbie McEwen Australien AUS Davitamon-Lotto 12"
7 Paolo Savoldelli Italien ITA Discovery Channel Pro Cycling Team 15"
8 Daniele Bennati Italien ITA Lampre-Fondital 15"
9 Floyd Landis USA USA Phonak Hearing Systems 16"
10 Vladimir Karpets Rusland RUS Caisse d'Epargne-Illes Balears 17"

5. etape – torsdag den 6. juli: BeauvaisCaen, 225 km[redigér | redigér wikikode]

Sprinteretape med 4 kategoriserede stigninger (alle i kategori 1) og 3 indlagte spurter.

Resultat

Rang Navn Land Hold Tid
1 Óscar Freire Spanien ESP Rabobank 5h 18'50"
(42.341 km/h)
2 Tom Boonen Belgien BEL Quick Step-Innergetic s.t"
3 Iñaki Isasi Spanien ESP Euskaltel-Euskadi s.t"
4 David Kopp Tyskland DEU Team Gerolsteiner s.t"
5 Robbie McEwen Australien AUS Davitamon-Lotto s.t"
6 Alessandro Ballan Italien ITA Lampre-Fondital s.t"
7 Thor Hushovd Norge NOR Crédit Agricole s.t"
8 Francisco Ventoso Spanien ESP Saunier Duval-Prodir s.t"
9 Erik Zabel Tyskland DEU Team Milram s.t"
10 Bernhard Eisel Østrig AUT Française des Jeux s.t"

Samlet stilling efter 5. etape

Rang Navn Land Hold Tid
1 Tom Boonen Belgien BEL Quick Step-Innergetic 25h 10'51"
(42.437 km/h)
2 Michael Rogers Australien AUS T-Mobile Team 13"
3 Óscar Freire Spanien ESP Rabobank 17"
4 George Hincapie USA USA Discovery Channel Pro Cycling Team 17"
5 Thor Hushovd Norge NOR Crédit Agricole 19"
6 Robbie McEwen Australien AUS Davitamon-Lotto 24"
7 Paolo Savoldelli Italien ITA Discovery Channel Pro Cycling Team 27"
8 Floyd Landis USA USA Phonak Hearing Systems 28"
9 Vladimir Karpets Rusland RUS Caisse d'Epargne-Illes Balears 29"
10 Serhiy Honchar Ukraine UKR T-Mobile Team 29"

6. etape – fredag den 7. juli: LisieuxVitré, 189 km[redigér | redigér wikikode]

Resultat

Rang Navn Land Hold Tid
1 Robbie McEwen Australien AUS Davitamon-Lotto 4h 10'17"
(45.309 km/h)
2 Daniele Bennati Italien ITA Lampre-Fondital s.t"
3 Tom Boonen Belgien BEL Quick Step-Innergetic s.t"
4 Bernhard Eisel Østrig AUT Française des Jeux s.t"
5 Thor Hushovd Norge NOR Crédit Agricole s.t"
6 Óscar Freire Spanien ESP Rabobank s.t"
7 Erik Zabel Tyskland DEU Team Milram s.t"
8 Luca Paolini Italien ITA Liquigas-Bianchi s.t"
9 Gert Steegmans Belgien BEL Davitamon-Lotto s.t"
10 Iñaki Isasi Spanien ESP Euskaltel-Euskadi s.t"

Samlet stilling efter 6. etape

Rang Navn Land Hold Tid
1 Tom Boonen Belgien BEL Quick Step-Innergetic 29h 21'00"
(42.848 km/h)
2 Robbie McEwen Australien AUS Davitamon-Lotto 12"
3 Michael Rogers Australien AUS T-Mobile Team 21"
4 Óscar Freire Spanien ESP Rabobank 25"
5 George Hincapie USA USA Discovery Channel Pro Cycling Team 25"
6 Thor Hushovd Norge NOR Crédit Agricole 27"
7 Paolo Savoldelli Italien ITA Discovery Channel Pro Cycling Team 35"
8 Floyd Landis USA USA Phonak Hearing Systems 36"
9 Vladimir Karpets Rusland RUS Caisse d'Epargne-Illes Balears 37"
10 Serhiy Honchar Ukraine UKR T-Mobile Team 37"

7. etape – lørdag den 8. juli: Saint-GrégoireRennes, 52 km[redigér | redigér wikikode]

Individuel tidskørsel.

Resultat

Rang Navn Land Hold Tid
1 Serhiy Honchar Ukraine UKR T-Mobile Team 4h 10'17"
(45.309 km/h)
2 Floyd Landis USA USA Phonak Hearing Systems +01'01"
3 Sebastian Lang Tyskland DEU Team Gerolsteiner +01'04"
4 Michael Rogers Australien AUS T-Mobile Team +01'24"
5 Gustav Erik Larsson Sverige SWE La Française des Jeux +01'34"
6 Patrik Sinkewitz Tyskland DEU T-Mobile Team +01'39"
7 Markus Fothen Tyskland DEU Team Gerolsteiner +01'42"
8 Andreas Klöden Tyskland DEU T-Mobile Team +01'43"
9 Denis Mensjov Rusland RUS Rabobank +01'44"
10 Joost Posthuma Holland NLD Rabobank +01'45"

Samlet stilling efter 7. etape

Rang Navn Land Hold Tid
1 Serhiy Honchar Ukraine UKR T-Mobile Team 30h 23'20"
(43.094 km/h)
2 Floyd Landis USA USA Phonak Hearing Systems 01'00"
3 Michael Rogers Australien AUS T-Mobile Team 01'08"
4 Patrik Sinkewitz Tyskland DEU T-Mobile Team 01'45"
5 Markus Fothen Tyskland DEU Team Gerolsteiner 01'50"
6 Andreas Klöden Tyskland DEU T-Mobile Team 01'50"
7 Vladimir Karpets Rusland RUS Caisse d'Epargne-Illes Balears 01'52"
8 Cadel Evans Australien AUS Davitamon-Lotto 01'52"
9 Denis Mensjov Rusland RUS Rabobank 02'00"
10 David Zabriskie USA USA Team CSC 02'03"

8. etape – søndag den 9. juli: Saint-Méen-le-GrandLorient, 181 km[redigér | redigér wikikode]

Resultat

Rang Navn Land Hold Tid
1 Sylvain Calzati Frankrig FRA ag2r Prévoyance 4h 13'18"
(42.874 km/h)
2 Kjell Carlström Finland FIN Liquigas-Bianchi +02'05"
3 Patrice Halgand Frankrig FRA Crédit Agricole +02'05"
4 Robbie McEwen Australien AUS Davitamon-Lotto +02'15"
5 Daniele Bennati Italien ITA Lampre-Fondital +02'15"
6 Erik Zabel Tyskland DEU Team Milram +02'15"
7 Bernhard Eisel Østrig AUT Française des Jeux +02'15"
8 Luca Paolini Italien ITA Liquigas-Bianchi +02'15"
9 Tom Boonen Belgien BEL Quick Step-Innergetic +02'15"
10 David Kopp Tyskland DEU Team Gerolsteiner +02'15"

Samlet stilling efter 8. etape

Rang Navn Land Hold Tid
1 Serhiy Honchar Ukraine UKR T-Mobile Team 34h 38'53"
(43.021 km/h)
2 Floyd Landis USA USA Phonak Hearing Systems 01'00"
3 Michael Rogers Australien AUS T-Mobile Team 01'08"
4 Patrik Sinkewitz Tyskland DEU T-Mobile Team 01'45"
5 Markus Fothen Tyskland DEU Team Gerolsteiner 01'50"
6 Andreas Klöden Tyskland DEU T-Mobile Team 01'50"
7 Vladimir Karpets Rusland RUS Caisse d'Epargne-Illes Balears 01'52"
8 Cadel Evans Australien AUS Davitamon-Lotto 01'52"
9 David Zabriskie USA USA Team CSC 01'53"
10 Denis Mensjov Rusland RUS Rabobank 02'00"

Hviledag – mandag den 10. juli[redigér | redigér wikikode]

Kost Tekst mangler, hjælp os med at skrive teksten

9. etape – tirsdag den 11. juli: BordeauxDax, 170 km[redigér | redigér wikikode]

Resultat

Rank Name Country Team Time
1 Óscar Freire Spanien ESP Rabobank 3h 35'24"
2 Robbie McEwen Australien AUS Davitamon-Lotto s.t"
3 Erik Zabel Tyskland DEU Team Milram s.t"
4 Tom Boonen Belgien BEL Quick Step-Innergetic s.t"
5 Cristian Moreni Italien ITA Cofidis s.t"
6 Isaac Galvez Spanien ESP Caisse d'Epargne-Illes Balears s.t"
7 Francisco Ventoso Spanien ESP Saunier Duval-Prodir s.t"
8 Luca Paolini Italien ITA Liquigas-Bianchi s.t"
9 David Kopp Tyskland DEU Team Gerolsteiner s.t"
10 Thor Hushovd Norge NOR Crédit Agricole s.t"

Samlet stilling efter 9. etape

Rank Name Country Team Time
1 Serhiy Honchar Ukraine UKR T-Mobile Team 38h 14'17"
2 Floyd Landis USA USA Phonak Hearing Systems 1'00"
3 Michael Rogers Australien AUS T-Mobile Team 1'08"
4 Patrik Sinkewitz Tyskland DEU T-Mobile Team 1'45"
5 Andréas Klöden Tyskland DEU T-Mobile Team 1'50"
6 Vladimir Karpets Rusland RUS Caisse d'Epargne-Illes Balears 1'52"
7 Cadel Evans Australien AUS Davitamon-Lotto 1'52"
8 David Zabriskie USA USA Team CSC 1'53"
9 Markus Fothen Tyskland DEU Team Gerolsteiner 2'03"
10 Christophe Moreau Frankrig FRA Ag2r Prévoyance 2'07"

10. etape – onsdag den 12. juli: Cambo-les-BainsPau, 191 km[redigér | redigér wikikode]

Bjergetape med tre kategoriserede stigninger:

Ruten begynder i Cambo-les-Bains i 79 meters højde over havet og slutter i Pau i 202 meters højde. Resultat

Rank Name Country Team Time
1 Juan Miguel Mercado Spanien ESP Agritubel 4h 49'10"
2 Cyril Dessel Frankrig FRA Ag2r Prévoyance s.t"
3 Inigo Landaluze Spanien ESP Euskaltel-Euskadi 56"
4 Cristian Moreni Italien ITA Cofidis 2'24"
5 Christophe Rinero Frankrig FRA Saunier Duval-Prodir 2'25"
6 Inaki Isasi Spanien ESP Euskaltel-Euskadi 5'03"
7 Cédric Vasseur Frankrig FRA Quick Step-Innergetic 5'35"
8 Daniele Bennati Italien ITA Lampre-Fondital 7'23"
9 Erik Zabel Tyskland DEU Team Milram s.t"
10 Stefano Garzelli Italien ITA Liquigas-Bianchi s.t"

Samlet stilling efter 10. etape

Rank Name Country Team Time
1 Cyril Dessel Frankrig FRA Ag2r Prévoyance 43h 07'05"
2 Juan Miguel Mercado Spanien ESP Agritubel 2'34"
3 Serhiy Honchar Ukraine UKR T-Mobile Team 3'45"
4 Cristian Moreni Italien ITA Cofidis 3'51"
5 Floyd Landis USA USA Phonak Hearing Systems 4'45"
6 Michael Rogers Australien AUS T-Mobile Team 4'53"
7 Inigo Landaluze Spanien ESP Euskaltel-Euskadi 5'22"
8 Patrik Sinkewitz Tyskland DEU T-Mobile Team 5'30"
9 Andréas Klöden Tyskland DEU T-Mobile Team 5'35"
10 Vladimir Karpets Rusland RUS Caisse d'Epargne-Illes Balears 5'37"

11. etape – torsdag d. 13. juli: TarbesVal d'Aran, Pla-de-Beret (Spanien), 207 km[redigér | redigér wikikode]

11. etape er en bjergetape med 5 kategoriserede stigninger:

Ruten begynder i Tarbes i 325 meters højde og ender i Val d'Aran i 1830 meters højde.

Resultat

Rank Name Country Team Time
1 Denis Mensjov Rusland RUS Rabobank 6h 06'25"
2 Levi Leipheimer USA USA Team Gerolsteiner s.t"
3 Floyd Landis USA USA Phonak Hearing Systems s.t"
4 Cadel Evans Australien AUS Davitamon-Lotto 0'17"
5 Carlos Sastre Spanien ESP Team CSC s.t"
6 Michael Boogerd Holland NLD Rabobank 1'04"
7 Haimar Zubeldia Spanien ESP Euskaltel-Euskadi 1'31"
8 Frank Schleck Luxembourg LUX Team CSC s.t"
9 Andréas Klöden Tyskland DEU T-Mobile Team s.t"
10 Christophe Moreau Frankrig FRA Ag2r Prévoyance 2'29"

Samlet stilling efter 11. etape

Rank Name Country Team Time
1 Floyd Landis USA USA Phonak Hearing Systems 49h 18'07"
2 Cyril Dessel Frankrig FRA Ag2r Prévoyance 0'08"
3 Denis Mensjov Rusland RUS Rabobank 1'01"
4 Cadel Evans Australien AUS Davitamon-Lotto 1'17"
5 Carlos Sastre Spanien ESP Team CSC 1'52"
6 Andréas Klöden Tyskland DEU T-Mobile Team 2'29"
7 Michael Rogers Australien AUS T-Mobile Team 3'22"
8 Juan Miguel Mercado Spanien ESP Agritubel 3'33"
9 Christophe Moreau Frankrig FRA Ag2r Prévoyance 3'44"
10 Markus Fothen Tyskland DEU Team Gerolsteiner 4'17"

12. etape – fredag, d. 14. juli: LuchonCarcassonne, 212 km[redigér | redigér wikikode]

13. etape – lørdag, d. 15. juli: BéziersMontélimar, 230 km[redigér | redigér wikikode]

14. etape – søndag, d. 16. juli: MontélimarGap 230 km[redigér | redigér wikikode]

Hviledag – Mandag, d. 17. juli[redigér | redigér wikikode]

Kost Tekst mangler, hjælp os med at skrive teksten

15. etape – tirsdag, d. 18. juli: GapAlpe d'Huez, 187 km[redigér | redigér wikikode]

Resultat

Rang Navn Land Hold Tid
1 Frank Schleck Luxembourg LUX Team CSC 4h 52'22"
(38.376 km/h)
2 Damiano Cunego Italien ITA Lampre-Fondital +11"
3 Stefano Garzelli Italien ITA Liquigas-Bianchi +01'10"
4 Floyd Landis USA USA Phonak Hearing Systems +01'10"
5 Andréas Klöden Tyskland DEU T-Mobile Team +01'10"
6 Ruben Lobatto Spanien ESP Saunier Duval-Prodir +01'14"
7 Sylvian Chavanel Frankrig FRA Cofidis +01'18"
8 Eddy Mazzoneli Italien ITA T-Mobile Team +01'28"
9 Carlos Sastre Spanien ESP Team CSC +01'35"
10 Levi Leipheimer USA USA Team Gerolsteiner +01'49"

Samlet stilling efter 15. etape

Rang Navn Land Hold Tid
1 Floyd Landis USA USA Phonak Hearing Systems 69h 00'05"
(42.283 km/h)
2 Oscar Pereiro Sio Spanien ESP Caisse d'Epargne-Illes Balears 10"
3 Cyriel Dessel Australien AUS Ag2r Prévoyance 02'02"
4 Denis Mensjov Rusland RUS Rabobank 02'12"
5 Carlos Sastre Spanien ESP Team CSC 02'17"
6 Andreas Klöden Tyskland DEU T-Mobile Team 02'29"
7 Cadel Evans Australien AUS Davitamon-Lotto 02'56"
8 Michael Rogers Australien AUS T-Mobile Team 05'01"
9 Levi Leipheimer USA USA Team Gerolsteiner 06'18"
10 Haimar Zubeldia Spanien ESP Euskaltel-Euskadi 06'20"

16. etape – onsdag, d. 19. juli: Le Bourg-d'OisansLa Toussuire, 182 km[redigér | redigér wikikode]

Resultat

Rang Navn Land Hold Tid
1 Michael Rasmussen Danmark DEN Rabobank 5h 36'04"
(32.493 km/h)
2 Carlos Sastre Spanien ESP Team CSC 1'41"
3 Oscar Pereiro Sio Spanien ESP Caisse d'Epargne-Illes Balears 1'54"
4 Cadel Evans Australien AUS Davitamon-Lotto 1'56"
5 Andréas Klöden Tyskland DEU T-Mobile Team s.t"
6 Christophe Moreau Frankrig FRA Ag2r Prévoyance 2'37"
7 Pietro Caucchioli Italien ITA Crédit Agricole s.t"
8 Cyril Dessel Frankrig FRA Ag2r Prévoyance s.t"
9 Levi Leipheimer USA USA Team Gerolsteiner 3'24"
10 Haimar Zubeldia Spanien ESP Euskaltel-Euskadi 3'42"

Samlet stilling efter 16. etape

Rang Navn Land Hold Tid
1 Oscar Pereiro Sio Spanien ESP Caisse d'Epargne-Illes Balears 74h 38'05"
(41.530 km/h)
2 Carlos Sastre Spanien ESP Team CSC 1'50"
3 Andréas Klöden Tyskland DEU T-Mobile Team 2'29"
4 Cyril Dessel Frankrig FRA Ag2r Prévoyance 2'43"
5 Cadel Evans Australien AUS Davitamon-Lotto 2'56"
6 Denis Mensjov Rusland RUS Rabobank 3'58"
7 Michael Rogers Australien AUS T-Mobile Team 6'47"
8 Christophe Moreau Frankrig FRA Ag2r Prévoyance 7'03"
9 Levi Leipheimer USA USA Team Gerolsteiner 7'46"
10 Haimar Zubeldia Spanien ESP Euskaltel-Euskadi 8'07"

17. etape – torsdag, d. 20. juli: Saint-Jean-de-MaurienneMorzine, 201 km[redigér | redigér wikikode]

18. etape – fredag, d. 21. juli: MorzineMâcon, 197 km[redigér | redigér wikikode]

19. etape – lørdag, d. 22. juli: Le CreusotMontceau-les-Mines, 57 km[redigér | redigér wikikode]

20. etape – søndag, d. 23. juli: SceauxParis, 155 km[redigér | redigér wikikode]