Gigabit Ethernet

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
Eksempel på et 1 GigE netkort til parsnoede kabler; Intel PRO/1000 MT Server Adapter PCI-X.

Gigabit Ethernet (GbE eller 1 GigE) er en term til at beskrive forskellige teknologier til at sende Ethernet datarammer ved en datahastighed af gigabit per sekund, som defineret i IEEE 802.3-2005 standarden.


IEEE 802.3ab[1] blev ratificeret i 1999 og definerer gigabit Ethernet transmission over uskærmet parsnoet kabel (UTP) som opfylder Category 5, Category 5e eller Category 6 kabling og er blevet kendt som 1000BASE-T.

Den høje hastighed nås med omfattende intelligent signalbehandling. Signalbehandlingen mindsker ekko, overhøring og muliggør fuld tovejskommunikation på alle 4 ledningspar.

navn medium specificeret
afstand
1000BASE-T uskærmet parsnoet kabel 100 meter
1000BASE-SX multi-mode fiber 500 meter
1000BASE-LX single-mode fiber 5 km
1000BASE-LX10 single-mode fiber 10 km
1000BASE-BX10 single-mode fiber, både sende og modtage på samme enkeltfiber: 1490 nm downstream 1310 nm upstream 10 km
1000BASE-CX balanceret kobber kabling 25 meter
1000BASE-LH single-mode fiber 10km
1000BASE-ZX single-mode fiber ved 1550 nm bølgelængde ~ 70 km

Kilder/henvisninger[redigér | redigér wikikode]

  1. IEEE 802.3 LAN/MAN CSMA/CD Access Method IEEE 802.3ab, (ISO/IEC 8802.3ab), 1000Base-T er i section 3 (clause 40) (kan frit downloades)

Se også[redigér | redigér wikikode]

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]