Juan Boscán Almogáver

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
Broom icon.svg Formatering
Denne artikel bør formateres (med afsnitsinddeling, interne links o.l.) som det anbefales i Wikipedias stilmanual. Husk også at tilføje kilder!
Wikitext.svg

Juan Boscán Almogáver (oprindelig Boscà, slutningen af 15. århundrede i Barcelona — april 1542) var en spansk digter.

Han var af catalansk eller aragonisk slægt, men har kun skrevet på kastiliansk. Formuende og anset syslede han i sin meste levetid kun med videnskaberne og digtekunsten; i sine sidste år var han dog Lærer for den unge Hertug af Alba, den siden berømte Feltherre. B. har faaet en ikke ringe Bet. i den sp. Poesis Historie ved at indføre alle de ital. Versformer og med dem en ny Aand i sit Fædrelands Litt. I et lidet produktivt Tidsrum, hvor den gl. nationale Digtekunst slumrede, gjorde han – sammen sin Ven Garcilaso – Epoke ved sine petrarkiserende Sonetter, Canzoner og Terziner, sine Stanzer og sine rimfri Digtninge i Lighed med Italienernes versi sciolti, og trods nogen Modstand sejrede da foreløbig den ital. Klassicisme over den hidtil omtr. eneherskende Romancepoesi. B. fortæller selv, hvorledes en Samtale i Granada 1526 med den litterært dannede venetianske Afsending Navagiero gav Stødet til, at han begyndte at digte i ital. Smag. Hans Versifikationstalent er betydeligt, hans Formsans svigter ham sjælden, og hans Sprog er (af en Ikke-Kastilianers at være) rent og smukt, især i hans Canzoner. I Begavelse staar han dog tilbage for Garcilaso. Efter dennes Opfordring oversatte han (meget heldig) Baldassare Castiglione’s Prosaværk Il Cortigiano (Barcelona 1534, Fol., og oftere, senest Madrid 1873). B.’s Digte udkom første Gang i Barcelona 1543 (i Kv.); siden mange Gange i Løbet af 16. Aarh.; ny Udg. Madrid 1875.


Denne artikel stammer hovedsagelig fra Salmonsens Konversationsleksikon 2. udgave (1915–1930).
Du kan hjælpe Wikipedia ved at ajourføre sproget og indholdet af denne artikel.
Hvis den oprindelige kildetekst er blevet erstattet af anden tekst – eller redigeret således at den er på nutidssprog og tillige wikificeret – fjern da venligst skabelonen og erstat den med et
dybt link til Salmonsens Konversationsleksikon 2. udgave (1915–1930) som kilde, og indsæt [[Kategori:Salmonsens]] i stedet for Salmonsens-skabelonen.