Louise af Orléans
| Louise af Orléans | |
|---|---|
|
|
|
| Ægtefælle | Leopold 1. af Belgien |
| Børn | Louis Philippe af Belgien Leopold 2. af Belgien Philippe af Belgien Charlotte af Mexico |
| Far | Ludvig-Filip af Frankrig |
| Mor | Maria Amalia af Napoli og Sicilien |
| Født | 3. april 1812 Palermo, Kongeriget Sicilien |
| Død | 11. oktober 1850 (38 år) Oostende, Belgien |
Louise af Orléans (Louise Marie Thérèse Charlotte Isabelle; 3. april 1812 – 11. oktober 1850) var datter af Ludvig-Filip af Frankrig og Maria Amalia af Napoli og Sicilien og gennem hendes ægteskab blev hun den første Dronning af Belgien.
Da hun blev født var hendes forældre blot hertugparret af Orléans, men da hun viedes til Leopold 1. af Belgien den 9. august 1832, var forældrene det regerende kongepar i Frankrig. Det var også et godt argument for ægteskabet, da Frankrig dermed støttede det nye selvstændige Belgien. Ved ægteskabets indgåelse blev hun straks dronning i Belgien.
Selvom ægteskabet også havde gode dynastiske forbindelser, var det ganske lykkeligt og parret fik fire børn:
- Louis Philippe (24. juli 1833 – 16. maj 1834)
- Leopold (9. april 1835 – 17. december 1909)
- Philippe (24. marts 1837 – 17. november 1905)
- Charlotte (7. juni 1840 – 19. januar 1927)
Louise var meget genert og blev ofte kun set offentligt, når hendes mand havde tvunget hende til det. Alligevel blev hun meget populær blandt befolkningen, især for sin generøsitet og skønhed. Hun døde som 38-årig af tuberkulose.
Eksterne henvisninger [redigér]
Wikimedia Commons har flere filer relateret til Louise af Orléans