Roning under sommer-OL 1980

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
De olympiske ringe

Roning var med på det olympiske program for attende gang under OL 1980 i Moskva. Der blev konkurreret i totalt fjorten rodicipliner, otte for mænd og seks for kvinder. Østtyskland blev bedste nation med hele elleve guldmedaljer.

Medaljer[redigér | redigér wikikode]

Roning
De olympiske ringe Roning under sommer-OL 1980 Moskva Roning
1. Østtyskland DDR 11 1 2 14
2. Sovjetunionen 1 9 2 12
3. Rumænien 1 0 2 3
4. Finland 1 0 0 1
5. Bulgarien 0 1 3 4
6. Storbritannien 0 1 2 3
7. Jugoslavien 0 1 1 2
Polen 0 1 1 2
9. Tjekkoslovakiet 0 0 1 1
Totalt 14 14 14 42

Mænd[redigér | redigér wikikode]

Singelsculler[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøvere Land Tid
1. Pertti Karppinen Finland FIN 7:09.61
2. Vassily Jakoesja Sovjetunionen URS 7:11.66
3. Peter Kersten Østtyskland DDR 7:14.88
4. Vladek Lacina Tjekkoslovakiet TCH 7:17.57
5. Hans Svensson Sverige SWE 7:19.38
6. Hugh Matheson Storbritannien GBR 7:20.28
7 Bernard Destraz Schweiz SUI 7:19.90
8 Konstantinos Kontomanolis Grækenland GRE 7:20.29


Dobbeltsculler[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøvere Land Tid
1. Joachim Dreifke
Klaus Kröppelien
Østtyskland DDR 6:24.33
2. Zoran Pančić
Milorad Stanulov
Jugoslavien YUG 6:26.34
3. Zdeněk Pecka
Václav Vochoska
Tjekkoslovakiet TCH 6:29.07
4. James Clark
Chris Baillieu
Storbritannien GBR 6:31.13
5. Aleksandr Fomtsjenko
Jevgeni Doelejev
Sovjetunionen URS 6:35.34
6. Wiesław Kujda
Piotr Tobolski
Polen POL 6:39.66
7. José Ramón Oyarzábal
José Luis Corta
Spanien ESP 6:38.38
8. Mart Boudoux
Didier Gallet
Frankrig FRA 6:40.60


Toer uten styrmand[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøvere Land Tid
1. Bernd Landvoigt
Jörg Landvoigt
Østtyskland DDR 6:48.01
2. Joeri Pimenov
Nikolai Pimenov
Sovjetunionen URS 6:50.50
3. Charles Wiggin
Malcolm Carmichael
Storbritannien GBR 6:51.47
4. Constantin Postoiu
Valer Toma
Rumænien ROU 6:53.49
5. Miroslav Vraštil
Miroslav Knapek
Tjekkoslovakiet TCH 7:01.54
6. Anders Larson
Anders Wilgotson
Sverige SWE 7:02.52
7 Pat Gannon
William Ryan
Irland IRL 6:54.60
8 Jean-Claude Roussel
Dominique Lecointe
Frankrig FRA 6:55.22

Toer med styrmand[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøvere Land Tid
1. Harald Jährling
Friedrich-Wilhelm Ulrich
Georg Spohr
(styrmand)
Østtyskland DDR 7:02.54
2. Viktor Pereverzev
Gennadi Krjoetsjkin
Aleksandr Loekjanov
(styrmand)
Sovjetunionen URS 7:03.35
3. Duško Mrduljaš
Zlatko Celent
Josip Reić
(styrmand)
Jugoslavien YUG 7:04.92
4. Petre Ceapura
Gabriel Bularda
Ladislau Lovrenschi (styrmand)
Rumænien ROU 7:07.17
5. Tsvetan Petkov
Roemen Christov
Totsjo Kitsjev (styrmand)
Bulgarien BUL 7:09.21
6. Josef Plamínek
Milan Škopek
Oldřich Hejdušek (styrmand)
Tjekkoslovakiet TCH 7:09.41
7 Antonio Dell'Aquila
Giuseppe Abbagnale
Giuseppe Di Capua (styrmand)
Italien ITA 7:18.87
8 Serge Fornara
Hervé Bourquel
Jean-Pierre Huguet Balent (styrmand)
Frankrig FRA 7:21.27

Dobbeltfirer[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøvere Land Tid
1. Frank Dundr
Karsten Bunk
Uwe Heppner
Martin Winter
Østtyskland DDR 5:49.81
2. Joeri Sjapotsjka
Jevgeni Barbakov
Valeri Klesjnev
Nikolai Dovgan
Sovjetunionen URS 5:51.47
3. Mintsjo Nikolov
Ljoebomir Petrov
Ivo Roussev
Bogdan Dobrev
Bulgarien BUL 5:52.38
4. Christian Marquis
Jean-Raymond Peltier
Charles Imbert
Roland Weill
Frankrig FRA 5:53.45
5. Juan Solano
Jésus Gonzalez
Manuel Vera
Julio Oliver
Spanien ESP 6:01.19
6. Milan Arežina
Darko Zibar
Dragan Obradović
Nikola Stefanović
Jugoslavien YUG 6:10.19
7 Andrzej Skowroński
Zbigniew Andruszkiewicz
Ryszard Burak
Stanisław Wierzbicki
Polen POL 5:58.63
8 Victor Scheffers
Jeroen Vervoort
Rob Robbers
Ronald Vervoort
Holland NED 6:02.58

Firer uten styrmand[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøvere Land Tid
1. Jürgen Thiele
Andreas Decker
Stefan Semmler
Siegfried Brietzke
Østtyskland DDR 6:08.17
2. Aleksej Kamkin
Valeri Dolinin
Aleksandr Koelagin
Vitali Jelissejev
Sovjetunionen URS 6:11.81
3. John Beattie
Ian McNuff
David Townsend
Martin Cross
Storbritannien GBR 6:16.58
4. Vojtěch Caska
Jiří Prudil
Josef Neštický
Luboš Zapletal
Tjekkoslovakiet TCH 6:18.63
5. Daniel Voiculescu
Carolica Ilies
Petru Iosub
Nicolae Simion
Rumænien ROU 6:19.45
6. Jürg Weitnauer
Bruno Saile
Hans-Konrad Trümpler
Stefan Netzle
Schweiz SUI 6:26.46
7 Jean-Pierre Bremer
Nicolas Lourdaux
Bernard Bruand
Dominique Basset
Frankrig FRA 6:19.06
8 Mirosław Jarzembowski
Mariusz Trzciński
Henryk Trzciński
Marek Niedziałkowski
Polen POL 6:22.31

Firer med styrmand[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøvere Land Tid
1. Dieter Wendisch
Ullrich Dießner
Walter Dießner
Gottfried Döhn
Andreas Gregor
(styrmand)
Østtyskland DDR 6:14.51
2. Artūrs Garonskis
Dimants Krišjānis
Dzintars Krišjānis
Žoržs Tikmers
Juris Bērziņš
(styrmand)
Sovjetunionen URS 6:19.05
3. Grzegorz Stellak
Adam Tomasiak
Grzegorz Nowak
Ryszard Stadniuk
Ryszard Kubiak
(styrmand)
Polen POL 6:22.52
4. Manuel Bermudez
Isidro Martin
Salvador Verges
Luis Maria Lasurtegui
Javier Sabria (styrmand)
Spanien ESP 6:26.23
5. Christo Aleksandrov
Vilhem Germanov
Georgi Petkov
Stojan Stojanov
Nenko Dobrev (styrmand)
Bulgarien BUL 6:28.13
6. Daniel Homberger
Peter Rahn
Roland Stocker
Peter Stocker
Karl Graf (styrmand)
Schweiz SUI 6:30.26
7 Leonard Robertson
Gordon Rankine
Colin Seymour
John Roberts
Alan Inns (styrmand)
Storbritannien GBR 6:27.11
8 Laildo Machado
Wandir Kuntze
Walter Soares
Henrique Johann
Manoel Novo (styrmand)
Brasilien BRA 6:33.29

Åtter[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøvere Land Tid
1. Bernd Krauß
Hans-Peter Koppe
Ulrich Kons
Jörg Friedrich
Jens Doberschütz
Ulrich Karnatz
Uwe Dühring
Bernd Höing
Klaus-Dieter Ludwig
(styrmand)
Østtyskland DDR 5:49.05
2. Duncan McDougall
Allan Whitwell
Henry Clay
Chris Mahoney
Andrew Justice
John Pritchard
Malcom McGowan
Richard Stanhope
Colin Moynihan
(styrmand)
Storbritannien GBR 5:51.92
3. Wiktor Kokosjkin
Andrej Tisjtsjenko
Aleksandr Tkatsjenko
Jonas Pintskus
Jonas Normantas
Aleksandr Mantsevitsj
Andrej Loegin
Igor Maistrenko
Grigori Dmitrenko
(styrmand)
Sovjetunionen URS 5:52.66
4. Pavel Pevný
Luboš Janko
Ctirad Jungmann
Karel Neffe
Karel Mejta
Dušan Vičík
Milan Doleček
Milan Kyselý
Jiří Pták (styrmand)
Tjekkoslovakiet TCH 5:53.73
5. Islay Lee
Stephen Handley
William Dankbaar
Andrew Withers
Timothy Willoughby
James Lowe
Timothy Young
Brian Richardson
David England (styrmand)
Australien AUS 5:56.74
6. Dimitar Janakiev
Todor Mrankov
Bozjidar Rogelov
Ivan Botev
Jani Ignatov
Michail Petrov
Petar Patzev
Vesselin Sjterev
Ventzislav Koentsjev (styrmand)
Bulgarien BUL 6:04.05
7 Ferenc Kiss
Péter Tóvári
Róbert Sass
Attila Strochmayer
András Kormos
Zoltán Sztárcsevics
Kálmán Toronyi
László Kiss
Miklós Bálint (styrmand)
Ungarn HUN 5:57.61
8 Wenceslao Borroto
Ismael Same
Juan Alfonso
Juan Bueno
Francisco Mora
Hermenegildo Pálacio
Jorge Alvarez
Antonio Riaño
Enrique Carrillo (styrmand)
Cuba CUB 6:14.98

Kvinder[redigér | redigér wikikode]

Singelsculler[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøvere Land Tid
1. Sanda Toma Rumænien ROU 3:40.69
2. Antonina Machina Sovjetunionen URS 3:41.65
3. Martina Schröter Østtyskland DDR 3:43.54
4. Rositsa Spasova Bulgarien BUL 3:47.22
5. Beryl Mitchell Storbritannien GBR 3:49.71
6. Beata Dziadura Polen POL 3:51.45
7 Frances Cryan Irland IRL
Mariann Ambrus Ungarn HUN DNS


Dobbeltsculler[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøvere Land Tid
1. Jelena Chloptseva
Larissa Popova
Sovjetunionen URS 3:16.27
2. Cornelia Linse
Heidi Westphal
Østtyskland DDR 3:17.63
3. Olga Homeghi
Valeria Roşca
Rumænien ROU 3:18.91
4. Svetla Otsetova
Zdravka Jordanova
Bulgarien BUL 3:23.14
5. Hanna Jarkiewicz
Janina Klucznik
Polen POL 3:27.25
6. Ilona Bata
Klára Pétervári-Langhoffer
Ungarn HUN 3:35.70
7 Sue Handscomb
Astrid Ayling
Storbritannien GBR


Toer uden styrmand[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøvere Land Tid
1. Ute Steindorf
Cornelia Klier
Østtyskland DDR 3:30.49
2. Małgorzata Dlużewska
Czesława Kociańska
Polen POL 3:30.95
3. Siika Barboelova
Stojanka Koerbatova
Bulgarien BUL 3:32.39
4. Florica Dospinescu
Elena Oprea
Rumænien ROU 3:35.14
5. Larissa Zavarzina
Galina Stepanova
Sovjetunionen URS 4:12.53
6. Teréz Bednarik
Éva Molnár
Ungarn HUN

Dobbeltfirer med styrmand[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøvere Land Tid
1. Sybille Reinhardt
Jutta Ploch
Jutta Lau
Roswietha Zobelt
Liane Buhr
(styrmand)
Østtyskland DDR 3:15.32
2. Antonina Poestovit
Jelena Matievskaja
Olga Vasiltsjenko
Nadezjda Ljoebimova
Nina Tsjeremisina
(styrmand)
Sovjetunionen URS 3:15.73
3. Mariana Serbezova
Roumeliana Boneva
Dolores Nakova
Ani Bakova
Stanka Georgijeva
(styrmand)
Bulgarien BUL 3:16.10
4. Maria Macoviciuc
Aneta Mihaly
Sofia Banovici
Mariana Zaharia
Elena Giurcă (styrmand)
Rumænien ROU 3:16.82
5. Bogusława Tomasiak
Mariola Abrahamczyk
Maria Kobylińska
Aleksandra Kaczyńska
Maria Dzieża (styrmand)
Polen POL 3:20.95
6. Ineke Donkervoort
Lily Meeuwisse
Greet Hellemans
Jos Compaan
Monique Pronk (styrmand)
Holland NED 3:22.64
7 Judit Kéri
Valéria Gyimesi
Zoltanne Ribáry
Kamilla Kosztolányi
Erzsébet Nagy (styrmand)
Ungarn HUN


Firer med styrmand[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøvere Land Tid
1. Ramona Kapheim
Silvia Fröhlich
Angelika Noack
Romy Saalfeld
Kirsten Wenzel
(styrmand)
Østtyskland DDR 3:19.27
2. Ginka Gjoerova
Mariika Modeva
Rita Todorova
Iskra Velinova
Nadezjda Filipova
(styrmand)
Bulgarien BUL 3:20.75
3. Marija Fadejeva
Galina Sovetnikova
Marina Stoedneva
Svetlana Semjonova
Nina Tsjeremisina
(styrmand)
Sovjetunionen URS 3:20.92
4. Georgeta Masca
Florica Szilaghy
Maria Tanasa
Valeria Catescu
Aneta Matei (styrmand)
Rumænien ROU 3:22.08
5. Anne Chirnside
Verna Westwood
Pamela Westendorf
Sally Harding
Susanne Palfreyman (styrmand)
Australien AUS 3:26.37
6. Pauline Janson
Bridget Buckley
Pauline Hart
Jane Cross
Sue Brown (styrmand)
Storbritannien GBR


Otter[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøvere Land Tid
1. Martina Boesler
Kersten Neisser
Christiane Köpke
Birgit Schütz
Gabriele Kühn
Ilona Richter
Marita Sandig
Karin Metze
Marina Wilke
(styrmand)
Østtyskland DDR 3:03.32
2. Olga Pivovarova
Nina Umanets
Nadezjda Prisjtsjepa
Valentina Zjoelina
Tatjana Stetsenko
Jelena Teresjina
Nina Preobrazjenskaja
Marija Pazjoen
Nina Frolova
(styrmand)
Sovjetunionen URS 3:04.29
3. Angelica Aposteanu
Marlena Zagoni
Rodica Frîntu
Florica Bucur
Rodica Puscatu
Ana Iliuţă
Mariana Constantinescu
Elena Bondar
Elena Dobriţoiu
(styrmand)
Rumænien ROU 3:05.63
4. Daniela Stavreva
Stefka Koleva
Todorka Vassileva
Snezjka Christeva
Roumiana Kostova
Veneta Karamandzjoekova
Mariana Mintsjeva
Valentina Aleksandrova
Stanka Georgijeva (styrmand)
Bulgarien BUL 3:10.03
5. Gillian Hodges
Joanna Toch
Penelope Sweet
Linda Clark
Elizabeth Paton
Rosemary Clugston
Nicola Boyes
Beverly Jones
Pauline Wright (styrmand)
Storbritannien GBR 3:13.85
6. Urszula Niebrzydowska
Ewa Lewandowska
Wanda Piątkowska
Beata Kamuda
Jolanta Modlińska
Teresa Soroka
Krystyna Ambros
Wiesława Kiełsznia
Grazyna Różańska (styrmand)
Polen POL