Stolthed & Fordom (2005)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
Stolthed & Fordom
[[Image:|250px|]]
Originaltitel Pride & Prejudice
Dansk titel {{{dansk titel}}}
Genre Drama
Instrueret af Joe Wright
Produceret af {{{producent}}}
Manuskript af Deborah Moggach
Medvirkende Keira Knightley
Matthew Macfadyen
Brenda Blethyn
Donald Sutherland
Rosamund Pike
Jena Malone
Simon Woods
Tom Hollander
Claudie Blakley
Rupert Friend
Kelly Reilly
Judi Dench
Musik af Dario Marianelli
Fotografering
Klip {{{klipper}}}
Filmstudie {{{studie}}}
Distributør Focus Features
Udgivelsesdato 2005
Censur {{{censur}}}
Længde 122 minutter
Land
Priser
Sprog Engelsk
Budget US$28.000.000
Indtjening {{{indtjening}}}
Efterfulgte '
Fortsættes i '
på IMDb
scope.dk
på CinemaZone
på danskefilm.dk
på danskefilm.dk
Hjemmeside {{{hjemmeside}}}
DVD {{{DVD}}}
VHS {{{VHS}}}
Blu-ray {{{Blu-ray}}}

Stolthed & Fordom er en film fra 2005 om kærlighed og familierelationer i det 19. århundrede. Filmen bygger på en roman af samme navn forfattet af Jane Austen som udkom i 1813.

Historien omhandler Elizabeth Bennet, der har fire søstre og hendes families anstrengelser for at få døtrene bortgiftede, hvilket var overlevelsesgrundlag på denne tid. Det store emne er herudover kærlighed og hvad dette beror eller ikke beror på – heriblandt stolthed og fordomme.

Handling [redigér]

Den velhavende ungkarl mr. Bingley køber et gods ved navn Netherfield, som ligger i forbindelse med byen Meryton, hvor the Bennets har deres ejendom. Mrs. Bennet er fast besluttet på at få en af sine døtre bortgiftet til mr. Bingley og gør sit til at dette sker. Hun kan i den første tid se sig noget tilfreds med sine bedrifter, da det tegner sig til at mr. Bingley og den ældste datter Jane bliver forelskede. Mr. Bingleys ven mr. Darcy får dog sat en stopper for et, fra hans side set, overilet og ufornuftigt ægteskab ind i en så uværdig familie.

Mr. Darcy og Elizabeth støder tilfældigt ind i hinanden adskillige gange og trods deres fra starten erklærede had til hinanden bliver de forelskede. Da de finder ud af hvem der har været stolt og haft fordomme (eller måske lige det modsatte), frier Mr. Darcy til Elizabeth, som indtil for kort inden har været hadet ham mere end elsket ham, men hun siger ja, for hun indser, at hun elsker ham, og de bliver gift. Ligeså gør Jane og Mr. Bingley, som også har fået reddet trådene ud.

Optagelse [redigér]

Filmen brugte blandt andet Burghley House som kulisse.