Tyskland Rundt 2008

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
UCI ProTour 2008
Australien Tour Down Under
Belgien Flandern Rundt
Spanien Baskerlandet Rundt
Belgien Gent-Wevelgem
Holland Amstel Gold Race
Schweiz Romandiet Rundt
Spanien Katalonien Rundt
Frankrig Dauphiné Libéré
Schweiz Tour de Suisse
Holland TTT Eindhoven
Spanien Clásica de San Sebastián
Holland Belgien ENECO Tour
Frankrig GP Ouest-France
Tyskland Tyskland Rundt
Tyskland Vattenfall Cyclassics
Polen Polen Rundt
Oversigt over etaperne

Tyskland Rundt 2008 var den 10. udgave af Tyskland Rundt og blev arrangeret mellem 29. august og 6. september 2008. Prologen og første etape foregik i Østrig.

I tillæg til ProTour-holdene kom de professionelle kontinentalhold Team Volksbank og Skil-Shimano også til start.

Linus Gerdemann vandt sammenlagt foran sin holdkammerat Thomas Lövkvist som vandt pointkonkurrencen og ungdomskonkurrencen.

Etaper[redigér | redigér wikikode]

Prolog – 29. august 2008: Østrig Kitzbühel , 3,6 km (tempo)[redigér | redigér wikikode]

Resultater
Rytter Hold Tid
1 Australien Brett Lancaster Team Milram 3.59
2 Sverige Gustav Larsson Team CSC Saxo Bank + 0
3 Tyskland Gerald Ciolek Team Columbia + 2
4 Tyskland Markus Fothen Team Gerolsteiner + 3
5 Australien Mark Renshaw Crédit Agricole + 4
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1 Australien Brett Lancaster Team Milram 3.59
2 Sverige Gustav Larsson Team CSC Saxo Bank + 0
3 Tyskland Gerald Ciolek Team Columbia + 2
4 Tyskland Markus Fothen Team Gerolsteiner + 3
5 Australien Mark Renshaw Crédit Agricole + 4

1. etape – 30. august 2008: Østrig Kitzbühel – Hochfügen, 178 km[redigér | redigér wikikode]

Resultater
Rytter Hold Tid
1 Tyskland Linus Gerdemann Team Columbia 4:42.54
2 Sverige Thomas Lövkvist Team Columbia + 16
3 Slovenien Janez Brajkovič Astana + 16
4 Italien Pietro Caucchioli Crédit Agricole + 50
5 Spanien José Rujano Caisse d'Epargne + 50
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1 Tyskland Linus Gerdemann Team Columbia 4:46.57
2 Sverige Thomas Lövkvist Team Columbia + 17
3 Slovenien Janez Brajkovič Astana + 20
4 Italien Pietro Caucchioli Crédit Agricole + 58
5 Holland Bauke Mollema Rabobank + 1.01

2. etape – 31. august 2008: Tyskland MünchenHesselberg, 182,6 km[redigér | redigér wikikode]

Resultater
Rytter Hold Tid
1 Spanien David de la Fuente Scott-American Beef 3:48.38
2 Italien Pietro Caucchioli Crédit Agricole + 2
3 Sverige Thomas Lövkvist Team Columbia + 2
4 Slovenien Janez Brajkovič Astana + 2
5 Tyskland Linus Gerdemann Team Columbia + 2
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1 Tyskland Linus Gerdemann Team Columbia 8:35.37
2 Sverige Thomas Lövkvist Team Columbia + 17
3 Slovenien Janez Brajkovič Astana + 20
4 Italien Pietro Caucchioli Crédit Agricole + 58
5 Holland Bauke Mollema Rabobank + 1.01

3. etape – 1. september 2008: HerriedenWiesloch, 214,9 km[redigér | redigér wikikode]

Resultater
Rytter Hold Tid
1 Italien Leonardo Bertagnolli Liquigas 5:20.34
2 Colombia Rigoberto Urán Caisse d'Epargne + 0
3 Sverige Thomas Lövkvist Team Columbia + 0
4 Italien Eros Capecchi Scott-American Beef + 0
5 Italien Giovanni Visconti Quick Step + 0
Sammenlagt
Rytter hold Tid
1 Tyskland Linus Gerdemann Team Columbia 13:56.11
2 Sverige Thomas Lövkvist Team Columbia + 17
3 Slovenien Janez Brajkovič Astana + 20
4 Italien Pietro Caucchioli Crédit Agricole + 58
5 Holland Bauke Mollema Rabobank + 1.01

4. etape – 2. september 2008: Wiesloch – Mainz, 174 km[redigér | redigér wikikode]

Resultater
Rytter Hold Tid
1 Tyskland André Greipel Team Columbia 3:59.37
2 Australien Robbie McEwen Silence-Lotto + 0
3 Tyskland Robert Förster Team Gerolsteiner + 0
4 Australien Mark Renshaw Crédit Agricole + 0
5 Australien Graeme Brown Rabobank + 0
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1 Tyskland Linus Gerdemann Team Columbia 17t:55.48
2 Sverige Thomas Lövkvist Team Columbia + 17
3 Slovenien Janez Brajkovič Astana + 20
4 Italien Pietro Caucchioli Crédit Agricole + 58
5 Holland Bauke Mollema Rabobank + 1.01

5. etape – 3. september 2008: Mainz – Winterberg, 218,4 km[redigér | redigér wikikode]

Resultater
Rytter Hold Tid
1 Tyskland Gerald Ciolek Team Columbia 5:39.35
2 Schweiz Rubens Bertogliati Scott-American Beef + 0
3 Italien Leonardo Bertagnolli Liquigas + 0
4 Sverige Thomas Lövkvist Team Columbia + 0
5 Tyskland Johannes Fröhlinger Team Gerolsteiner + 0
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1 Tyskland Linus Gerdemann Team Columbia 23:35.23
2 Sverige Thomas Lövkvist Team Columbia + 17
3 Slovenien Janez Brajkovič Astana + 20
4 Italien Pietro Caucchioli Crédit Agricole + 58
5 Venezuela José Rujano Caisse d'Epargne + 1.13

6. etape – 4. september 2008: Bad FredeburgNeuss, 188,8 km[redigér | redigér wikikode]

Resultater
Rytter Hold Tid
1 Finland Jussi Veikkanen Française des Jeux 4:17.22
2 Kasakhstan Maksim Iglinskij Astana + 0
3 Frankrig Thierry Hupond Skil-Shimano + 0
4 Spanien Pablo Lastras Caisse d'Epargne + 0
5 Frankrig Rémi Pauriol Crédit Agricole + 0
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1 Tyskland Linus Gerdemann Team Columbia 27:54.45
2 Sverige Thomas Lövkvist Team Columbia + 17
3 Slovenien Janez Brajkovič Astana + 20
4 Italien Pietro Caucchioli Crédit Agricole + 58
5 Holland Bauke Mollema Rabobank + 1.16

7. etape – 5. september 2008: Neuss – Georgsmarienhütte, 214,3 km[redigér | redigér wikikode]

Resultater
Rytter Hold Tid
1 Frankrig Stéphane Augé Cofidis 4:45.33
2 Frankrig Thierry Hupond Skil-Shimano + 0
3 Italien Mauro Da Dalto Liquigas + 0
4 Tyskland Johannes Fröhlinger Team Gerolsteiner + 0
5 Tyskland Christian Knees Team Milram + 0
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1 Tyskland Linus Gerdemann Team Columbia 32:44.12
2 Sverige Thomas Lövkvist Team Columbia + 17
3 Slovenien Janez Brajkovič Astana + 20
4 Italien Pietro Caucchioli Crédit Agricole + 58
5 Holland Bauke Mollema Rabobank + 1.16

8. etape – 6. september 2008: Bremen, 34 km (tempo)[redigér | redigér wikikode]

Resultater
Rytter Hold Tid
1 Tyskland Tony Martin Team Columbia 39.50
2 Tyskland Bert Grabsch Team Columbia + 34
3 Sverige Gustav Larsson Team CSC Saxo Bank + 48
4 Tyskland Linus Gerdemann Team Columbia + 1.17
5 Rusland Vladimir Karpets Caisse d'Epargne + 1.43
Sammenlagt
Rytter Hold Tid
1 Tyskland Linus Gerdemann Team Columbia 33:25.18
2 Sverige Thomas Lövkvist Team Columbia + 52
3 Slovenien Janez Brajkovič Astana + 1.34
4 Spanien Daniel Navarro Astana + 3.06
5 Italien Pietro Caucchioli Crédit Agricole + 3.27

Trøjernes fordeling gennem løbet[redigér | redigér wikikode]

Etape Gul trøje
Sammenlagt
Sort trøje
Pointkonkurrencen
Prikkede bjergtrøje
Bjergkonkurrencen
Hvid trøje
Ungdomskonkurrencen
Holdkonkurrencen
Prolog Brett Lancaster Brett Lancaster ikke uddelt Gerald Ciolek Team Milram
1. Linus Gerdemann Linus Gerdemann Daniel Musiol Thomas Lövkvist Astana
2.
3. Thomas Lövkvist Caisse d'Epargne
4.
5.
6. Astana
7. Liquigas
8. Scott-American Beef

Sammenlagt[redigér | redigér wikikode]

Rytter Hold Tid
1 Tyskland Linus Gerdemann Team Columbia 33:25.18
2 Sverige Thomas Lövkvist Team Columbia + 52
3 Slovenien Janez Brajkovič Astana + 1.34
4 Spanien Daniel Navarro Astana + 3.06
5 Italien Pietro Caucchioli Crédit Agricole + 3.27
6 Venezuela José Rujano Caisse d'Epargne + 3.35
7 Holland Bauke Mollema Rabobank + 3.56
8 Italien Andrea Noè Liquigas + 4.10
9 Italien Eros Capecchi Scott-American Beef + 4.44
10 Finland Jussi Veikkanen Francaise des Jeux + 4.53

Pointkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Jersey black.svg
Plass Rytter Hold Poeng
1 Sverige Thomas Lövkvist Team Columbia 80
2 Tyskland Linus Gerdemann Team Columbia 73
3 Finland Jussi Veikkanen Francaise des Jeux 52

Bjergkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Jersey polkadot.svg
Rytter Hold Point
1 Tyskland Daniel Musiol Team Volksbank 18
2 Sverige Thomas Lövkvist Team Columbia 14
3 Tyskland Linus Gerdemann Team Columbia 13

Ungdomskonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Jersey white.svg
Rytter Hold Tid
1 Sverige Thomas Lövkvist Team Columbia 33:26.10
2 Slovenien Janez Brajkovič Astana + 42
3 Spanien Daniel Navarro Astana + 2.14

Holdkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Hold Nation Tid
1 Scott-American Beef Spanien 100:22.54
2 Astana Team Luxembourg + 43
3 Caisse d'Epargne Spanien + 1.13
Commons-logo.svg
Wikimedia Commons har medier relateret til: