VM i curling 2009 (kvinder)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
Samlet rangering
Guld Kina Kina
Sølv Sverige Sverige
Bronze Danmark Danmark
4. Canada Canada
5. Schweiz  Schweiz
6. Tyskland Tyskland
7. Rusland Rusland
8. Skotland Skotland
9. USA USA
10. Sydkorea Sydkorea
11. Norge Norge
12. Italien Italien

Verdensmesterskabet i curling 2009 for kvinder var det 31. VM i curling for kvinder gennem tiden. Mesterskabet blev arrangeret af World Curling Federation og afviklet i Gangneung, Sydkorea i perioden 21.29. marts 2009. Sydkorea var VM-værtsland for første gang, og det var blot anden gang at VM afvikledes i Asien. Første gang var i Japan i 2007.

De tolv deltagende hold spillede først alle-mod-alle (round robin-kampe), hvilket gav elleve kampe til hvert hold. De fire bedste hold efter round robin-kampene – Kina, Danmark, Canada og Sverige – gik videre til slutspillet om medaljer, der blev afgjort som et Page playoff.

Slutspillet (og dermed mesterskabet) blev vundet af Kina, som dermed sikrede sig sin første VM-titel. I finalen besejrede det kinesiske hold Sverige med 8-6. I bronzekampen besejrede Danmark de forsvarende verdensmestre fra Canada med 7-6.

Mesterskabet gjaldt tillige som den tredje og sidste kvalifikationsturnering til de olympiske vinterlege 2010 i Vancouver. Canada, Danmark, Kina og Schweiz havde allerede inden VM 2009 sikret sig deltagelse ved vinter-OL, og resultaterne ved dette VM medførte, at også Sverige, USA, Skotland (som ved vinter-OL repræsenterer Storbritannien), Rusland, Tyskland og Japan kvalificerede sig til den olympiske curlingturnering.

Hold[redigér | redigér wikikode]

Mesterskabet har deltagelse af 12 hold: Otte fra Europa, to fra Panamerika og to fra Asien/Oceanien.

Region Land 4 3 2 1 Reserve
Europa Schweiz Schweiz Mirjam Ott Carmen Schäfer Valeria Spälty Janine Greiner Carmen Küng
Sverige Sverige Anette Norberg Eva Lund Cathrine Lindahl M. Sigfridssson Kajsa Bergström
Danmark Danmark Madeleine Dupont Denise Dupont Angelina Jensen Camilla Jensen Ane Hansen
Italien Italien Diana Gaspari Georgia Apollonio Violetta Caldart Electra de Col Claudia Alvera
Tyskland Tyskland Andrea Schöpp Monika Wagner Melanie Robillard Stella Heis Tina Tchatschke
Skotland Skotland Eve Muirhead Karen Addison Rachael Simms Anne Laird Jackie Lockhart
Rusland Rusland Ludmila Privivkova Olga Jarkova Nkeiruka Ezekh Ekaterina Galkina Margarita Fomina
Norge Norge Marianne Rørvik Henriette Løvar Ingrid Stensrud Kristin M. Skaslien Kristin T. Løvseth
Amerika Canada Canada Jennifer Jones Cathy Clapham Jill Officer Dawn Askin Jennifer Clark-Rouire
USA USA Debbie McCormick Allison Pottinger Nicole Joraanstad Natalie Nicholson Tracy Sachtjen
Asien og
Oceanien
Sydkorea Sydkorea Mi-Yeon Kim Mi-Sung Shin Seul-Bee Lee Hyun-Jung Lee Ji-Sun Kim
Kina Kina Bingyu Wang Yin Liu Qingshuang Yue Yan Zhou Jin Li Liu
• Holdkaptajn/skipper.

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Round robin[redigér | redigér wikikode]

Tid Kamp Res.
21.3.
15:00
Norge - Danmark 02-10
Italien – Sverige 2-7
Sydkorea – Skotland 4-6
Schweiz – Tyskland 7-5
21.3.
20:00
Skotland – Italien 11-20
Canada – Kina 11-50
Rusland – USA 7-5
Sydkorea – Sverige 08-10
22.3.
10:00
Tyskland – Norge 5-3
Schweiz – Danmark 8-9
22.3.
15:00
Kina – Rusland 9-3
Sverige – Skotland 8-5
Italien – Sydkorea 4-6
Canada – USA 10-30
22.3.
20:00
Danmark – Tyskland 7-6
Rusland – Canada 5-8
USA – Kina 4-8
Norge – Schweiz 6-8
23.3.
10:00
Schweiz – Sydkorea 7-6
Tyskland – Italien 8-1
Norge – Skotland 7-8
Danmark – Sverige 7-6
23.3.
15:00
Italien – USA 9-6
Sydkorea – Kina 6-7
Sverige – Rusland 9-3
Skotland – Canada 3-9
Tid Kamp Res.
23.3.
20:00
Canada - Norge 8-5
Rusland - Danmark 4-7
Kina - Schweiz 8-7
USA - Tyskland 7-6
24.3.
10:00
Kina - Danmark 8-5
USA - Norge 12-70
Canada – Tyskland 8-7
Rusland – Schweiz 4-8
24.3.
15:00
Tyskland – Sverige 10-10
Schweiz – Skotland 5-7
Danmark – Italien 7-4
Norge – Sydkorea 8-9
24.3.
20:00
Skotland – Rusland 4-6
Sydkorea – USA 2-9
Sverige – Canada 7-4
Italien – Kina 3-9
25.3.
10:00
Sydkorea – Canada 6-7
Italien – Rusland 6-7
Skotland – Kina 3-4
Sverige – USA 05-10
Tid Kamp Res.
25.3.
15:00
USA - Schweiz 2-8
Kina - Tyskland 8-2
Rusland - Norge 7-2
Canada - Danmark 5-7
25.3.
20:00
Norge - Italien 8-6
Danmark - Sydkorea 4-7
Schweiz - Sverige 6-8
Tyskland - Skotland 7-6
26.3.
10:00
Sverige - Kina 7-8
Skotland - USA 7-6
Italien - Canada 5-8
Sydkorea - Rusland 08-10
26.3.
15:00
Danmark – Skotland 6-2
Norge – Sverige 02-11
Tyskland – Sydkorea 9-6
Schweiz – Italien 8-5
26.3.
20:00
Rusland – Tyskland 6-8
Canada – Schweiz 10-70
USA – Danmark 3-9
Kina – Norge 7-2
Round robin Vundne Tabte
1. Kina Kina 10 1
2. Danmark Danmark 9 2
3. Canada Canada 9 2
4. Sverige Sverige 7 4
5. Schweiz  Schweiz 6 5
6. Tyskland Tyskland 6 5
7. Rusland Rusland 5 6
8. Skotland Skotland 5 6
9. USA USA 4 7
10. Sydkorea Sydkorea 3 8
11. Norge Norge 1 10
12. Italien Italien 1 10

Slutspil[redigér | redigér wikikode]

Playoff 1/2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Kina Kina Hammer tapissier.jpg 1 0 0 1 0 0 3 0 0 1 - 6
Danmark Danmark 0 0 1 0 1 0 0 0 1 0 - 3
Playoff 3/4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Sverige Sverige 0 0 0 0 0 1 0 1 2 0 1 5
Canada Canada Hammer tapissier.jpg 0 1 0 0 1 0 1 0 0 1 0 4
Semifinale 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Sverige Sverige 0 2 2 0 0 0 2 0 0 1 - 7
Danmark Danmark Hammer tapissier.jpg 1 0 0 2 1 0 0 2 0 0 - 6
Bronzekamp 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Danmark Danmark Hammer tapissier.jpg 1 0 1 0 3 0 1 0 0 1 - 7
Canada Canada 0 1 0 1 0 1 0 2 1 0 - 6
Finale 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 EE Total
Sverige Sverige 0 1 0 0 1 0 2 0 2 0 - 6
Kina Kina Hammer tapissier.jpg 1 0 0 2 0 2 0 2 0 1 - 8

Kilder / eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]