Amstel Gold Race 2019

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Amstel Gold Race 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute54. Amstel Gold Race
KonkurrenceUCI World Tour 2019 1.UWT
Dato21. april 2019
Distance265,7 km
LandNED Holland
StartbyMaastricht
MålbyBerg en Terblijt
Hold25
Startende ryttere175
Fuldførende ryttere109
Gennemsnitlig fart41,06 km/t
Resultater
VinderNED Mathieu van der Poel (Corendon-Circus)
ToerAUS Simon Clarke (EF Education First Pro Cycling)
TreerDEN Jakob Fuglsang (Astana Pro Team)
Amstel Gold Race 2019.png
◀ 20182021 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Amstel Gold Race 2019 var den 54. udgave af cykelløbet Amstel Gold Race. Det var det 18. arrangement på UCI's World Tour-kalender i 2019 og blev arrangeret 21. april 2019. Løbet blev vundet af hollandske Mathieu van der Poel fra Corendon-Circus.

Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

WorldTeams (18)Professionelle kontinentalhold (7)

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. NED Mathieu van der Poel Corendon-Circus6t 28' 18"
2. AUS Simon Clarke EF Education First Pro Cycling+ 0"
3. DEN Jakob Fuglsang Astana Pro Team+ 0"
4. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 0"
5. GER Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 0"
6. BEL Bjorg Lambrecht Lotto-Soudal+ 0"
7. ITA Alessandro De Marchi CCC+ 0"
8. FRA Valentin Madouas Groupama-FDJ+ 0"
9. FRA Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 0"
10. ITA Matteo Trentin Mitchelton-Scott+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


Startliste[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svg Startliste
Dimension Data
TDD
Nr.RytterPlacering
1DEN Michael Valgren (DEN) 53.
2AUT Bernhard Eisel (AUT) DNF
3ITA Enrico Gasparotto (ITA) 42.
4DEN Lars Bak (DEN) DNF
5CZE Roman Kreuziger (CZE) 18.
6NED Tom-Jelte Slagter (NED) 85.
7BEL Julien Vermote (BEL) 97.
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
11ITA Matteo Trentin (ITA) Linjeløb for herrer ved EM i landevejscykling(landevej) 10.
12SUI Michael Albasini (SUI) 60.
13AUS Michael Hepburn (AUS) DNF
14RSA Daryl Impey (RSA) South African National Road Race Championships(landevej) 15.
15DEN Christopher Juul-Jensen (DEN) 89.
16AUS Nick Schultz (AUS) 107.
17NZL Dion Smith (NZL) 19.
Bahrain-Merida
TBM
Nr.RytterPlacering
21BEL Dylan Teuns (BEL) 64.
22ITA Sonny Colbrelli (ITA) 72.
23ESP Iván García Cortina (ESP) DNF
24SLO Matej Mohorič (SLO) Slovenske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 46.
25ITA Damiano Caruso (ITA) 70.
26SLO Grega Bole (SLO) 38.
27SLO Jan Tratnik (SLO) DNF
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
31BEL Oliver Naesen (BEL) 28.
32FRA Mickaël Cherel (FRA) 51.
33FRA Benoît Cosnefroy (FRA) 44.
34FRA Clément Chevrier (FRA) 95.
35FRA Romain Bardet (FRA) 9.
36FRA Clément Venturini (FRA) 40.
37USA Larry Warbasse (USA) 47.
Astana Pro Team
AST
Nr.RytterPlacering
41KAZ Aleksej Lutsenko (KAZ) Kasakhiske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 69.
42ESP Omar Fraile (ESP) DNF
43DEN Jakob Fuglsang (DEN) 3.
44ESP Gorka Izagirre (ESP) Spanske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 63.
45ITA Davide Villella (ITA) DNF
46BEL Laurens De Vreese (BEL) DNF
47ESP Luis León Sánchez (ESP) 65.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
51SVK Peter Sagan (SVK) Slovakiske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) DNF
52ITA Cesare Benedetti (ITA) 84.
53GER Marcus Burghardt (GER) 57.
54AUT Patrick Konrad (AUT) 26.
55AUS Jay McCarthy (AUS) 17.
56ITA Daniel Oss (ITA) DNF
57GER Maximilian Schachmann (GER) 5.
CCC
CPT
Nr.RytterPlacering
61BEL Greg Van Avermaet (BEL) 14.
62ITA Alessandro De Marchi (ITA) 7.
63NZL Patrick Bevin (NZL) DNF
64GER Jonas Koch (GER) DNF
65BEL Serge Pauwels (BEL) 55.
66POL Łukasz Wiśniowski (POL) DNF
67SUI Michael Schär (SUI) 90.
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
71BEL Philippe Gilbert (BEL) 30.
72FRA Rémi Cavagna (FRA) DNF
73BEL Dries Devenyns (BEL) 34.
74FRA Julian Alaphilippe (FRA) 4.
75DEN Mikkel Frølich Honoré (DEN) 92.
76BEL Pieter Serry (BEL) DNF
77CZE Petr Vakoč (CZE) DNF
EF Education First Pro Cycling
EF1
Nr.RytterPlacering
81CAN Michael Woods (CAN) 68.
82ITA Alberto Bettiol (ITA) 71.
83AUS Simon Clarke (AUS) 2.
84USA Lawson Craddock (USA) 62.
85USA Alex Howes (USA) 74.
86USA Logan Owen (USA) 73.
87USA Sean Bennett (USA) DNF
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
91SWE Tobias Ludvigsson (SWE) DNF
92FRA Valentin Madouas (FRA) 8.
93FRA Rudy Molard (FRA) 32.
94FRA Romain Seigle (FRA) 93.
95FRA Benoît Vaugrenard (FRA) DNF
96FRA Léo Vincent (FRA) DNF
97FRA William Bonnet (FRA) DNF
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
101BEL Tim Wellens (BEL) DNF
102BEL Bjorg Lambrecht (BEL) 6.
103POL Tomasz Marczyński (POL) 59.
104BEL Maxime Monfort (BEL) 61.
105BEL Tosh Van der Sande (BEL) DNF
106BEL Jelle Vanendert (BEL) 33.
107BEL Sander Armée (BEL) DNF
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
111ESP Alejandro Valverde (ESP) Linjeløb for herrer ved VM i landevejscykling(landevej) 66.
112COL Carlos Betancur (COL) DNF
113ESP Imanol Erviti (ESP) DNF
114ESP Jaime Castrillo (ESP) DNF
115CRC Andrey Amador (CRC) 83.
116ESP Carlos Barbero (ESP) 80.
117ESP Carlos Verona (ESP) 109.
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
121BEL Wout van Aert (BEL) 58.
122BEL Floris De Tier (BEL) 77.
123NED Robert Gesink (NED) 21.
124NED Bert-Jan Lindeman (NED) 87.
125GER Paul Martens (GER) 48.
126NED Koen Bouwman (NED) 104.
127NED Jos van Emden (NED) DNF
Katusha-Alpecin
TKA
Nr.RytterPlacering
131AUS Nathan Haas (AUS) 37.
132BEL Jenthe Biermans (BEL) DNF
133POR Ruben Guerreiro (POR) DNF
134ITA Enrico Battaglin (ITA) 25.
135GER Rick Zabel (GER) 105.
136RSA Willie Smit (RSA) DNF
137RUS Dmitrij Strakhov (RUS) DNF
Sky
SKY
Nr.RytterPlacering
141POL Michał Kwiatkowski (POL) Polske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 11.
142IRL Eddie Dunbar (IRL) 102.
143POL Michał Gołaś (POL) 82.
144ESP David de la Cruz (ESP) DNF
145NED Wout Poels (NED) 108.
146ITA Diego Rosa (ITA) 67.
147NED Dylan van Baarle (NED) 31.
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
151AUS Michael Matthews (AUS) 16.
152GER Johannes Fröhlinger (GER) DNF
153SUI Marc Hirschi (SUI) 54.
154GER Lennard Kämna (GER) 110.
155DEN Søren Kragh Andersen (DEN) DNF
156BEL Louis Vervaeke (BEL) DNF
157IRL Nicolas Roche (IRL) DNF
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
161NED Bauke Mollema (NED) 12.
162NED Koen de Kort (NED) DNF
163ITA Fabio Felline (ITA) DNF
164AUT Michael Gogl (AUT) 81.
165BEL Edward Theuns (BEL) 106.
166LAT Toms Skujiņš (LAT) 23.
167FRA Julien Bernard (FRA) 91.
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
171POR Rui Costa (POR) 13.
172COL Sergio Henao (COL) 29.
173ITA Manuele Mori (ITA) DNF
174SLO Tadej Pogačar (SLO) DNF
175ITA Simone Petilli (ITA) 79.
176ITA Edward Ravasi (ITA) DNF
177ITA Diego Ulissi (ITA) 22.
Corendon-Circus
COC
Nr.RytterPlacering
181NED Mathieu van der Poel (NED) Hollandske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 1.
182BEL Stijn Devolder (BEL) 100.
183BEL Jimmy Janssens (BEL) 86.
184BEL Gianni Vermeersch (BEL) 36.
185GER Marcel Meisen (GER) 52.
186BEL Otto Vergaerde (BEL) DNF
187GER Philipp Walsleben (GER) DNF
Roompot-Charles
ROC
Nr.RytterPlacering
191NED Lars Boom (NED) DNF
192BEL Mathias De Witte (BEL) 78.
193NED Huub Duyn (NED) 43.
194NED Maurits Lammertink (NED) 45.
195NED Oscar Riesebeek (NED) 99.
196NED Nick van der Lijke (NED) 49.
197NED Pieter Weening (NED) 88.
Bardiani CSF
BRD
Nr.RytterPlacering
201ITA Vincenzo Albanese (ITA) DNF
202ITA Enrico Barbin (ITA) 111.
203ITA Lorenzo Rota (ITA) DNF
204ITA Paolo Simion (ITA) DNF
205ITA Alessandro Pessot (ITA) DNF
206ITA Alessandro Tonelli (ITA) DNF
207ITA Mirco Maestri (ITA) DNF
Israel Cycling Academy
ICA
Nr.RytterPlacering
211BEL Ben Hermans (BEL) 24.
212FRA Clément Carisey (FRA) DNF
213NOR August Jensen (NOR) 98.
214BEL Tom Van Asbroeck (BEL) 35.
215ISR Roy Goldstein (ISR) DNF
216ITA Kristian Sbaragli (ITA) 20.
217NED Dennis van Winden (NED) 75.
Sport Vlaanderen-Baloise
SVB
Nr.RytterPlacering
221BEL Benjamin Declercq (BEL) 112.
222BEL Kevin Deltombe (BEL) 101.
223BEL Emiel Planckaert (BEL) DNF
224BEL Thomas Sprengers (BEL) 56.
225BEL Dries Van Gestel (BEL) 41.
226BEL Preben Van Hecke (BEL) DNF
227BEL Aaron Verwilst (BEL) DNF
Vital Concept-B&B Hotels
VCB
Nr.RytterPlacering
231FRA Bryan Coquard (FRA) 39.
232FRA Cyril Gautier (FRA) DNF
233SUI Patrick Müller (SUI) 50.
234FRA Quentin Pacher (FRA) 76.
235FRA Kévin Réza (FRA) DNF
236FRA Corentin Ermenault (FRA) DNF
237FRA Arnaud Courteille (FRA) DNF
Wanty-Gobert
WGG
Nr.RytterPlacering
241NOR Odd Christian Eiking (NOR) 96.
242NED Wesley Kreder (NED) DNF
243BEL Xandro Meurisse (BEL) 27.
244ITA Andrea Pasqualon (ITA) 94.
245NED Marco Minnaard (NED) DNF
246BEL Loïc Vliegen (BEL) DNF
247BEL Jérôme Baugnies (BEL) 103.

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]