Australian Open 2019

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Australian Open 2019
Arrangement
Arrangør Tennis Australia
Turnering nr. 107
Dato(er) 14. - 27. januar 2019
Kvalifikation: 8. - 11. januar 2019
Spillested Melbourne Park
Værtsby Melbourne, Australien
Underlag Hardcourt (Plexicushion)
Kategori Grand slam
Præmiesum A$ 62.500.000[1]
Vindere
Herresingle Serbien Novak Djokovic  (7. titel)
Damesingle Japan Naomi Osaka  (1. titel)
Herredouble Frankrig Pierre-Hugues Herbert
Frankrig Nicolas Mahut  (1. titel)
Damedouble Australien Samantha Stosur
Kina Zhang Shuai  (1. titel)
Mixed double Tjekkiet Barbora Krejčíková
USA Rajeev Ram  (1. titel)
Statistik
Antal tilskuere 796.435[2]

Australian Open 2019 var en tennisturnering, der blev spillet udendørs på hardcourt-baner i Melbourne Park i Melbourne, Victoria, Australien. Det var den 107. udgave af Australian Open og den første Grand Slam-turnering i 2019. Kampene i hovedturneringen blev afviklet i perioden 14. - 27. januar 2019, mens kvalifikationen spilledes samme sted i ugen inden hovedturneringen.

Herresinglemesterskabet blev vundet af Novak Djokovic, som dermed blev den første der vandt titlen for syvende gang, og som i finalen besejrede Rafael Nadal med 6-3, 6-2, 6-3. Det var Djokovic' 15. grand slam-titel i herresingle i karrieren og den tredje i træk, efter at han inden da også havde vundet titlerne ved Wimbledon og US Open i 2018.

I damesingleturneringen sejrede Naomi Osaka, som dermed vandt karrierens anden grand slam-titel og den anden titel i træk, idet hun inden da havde vundet US Open i 2018, og hun blev den første spiller siden Jennifer Capriati, som vandt sine to første grand slam-titler i damesingle i to på hinanden følgende grand slam-turneringer. I finalen vandt den 21-årige japaner med 7-6(2), 5-7, 6-4 over Petra Kvitová, som var i en grand slam-finale for første gang, siden hun i december 2016 blev alvorlig skadet i venstre hånd under et indbrud i hendes hjem.

Sejren i herredoublerækken gik til Pierre-Hugues Herbert og Nicolas Mahut, som dermed fuldførte en karriere-grand slam som makkere, idet de tidligere i deres makkerskab havde vundet US Open i 2015, Wimbledon i 2016 og French Open i 2018. I finalen besejrede de to franskmænd mestrene fra 2017, Henri Kontinen og John Peers, med 6-4, 7-6(1).

Damedoubletitlen gik til Samantha Stosur og Zhang Shuai, som i finalen besejrede de forsvarende mestre, Tímea Babos og Kristina Mladenovic, med 6-3, 6-4. Stosur blev dermed den første australske vinder af titlen, siden Alicia Molik vandt den sammen med Svetlana Kuznetsova i 2005, og titlen var hendes tredje grand slam-titel i damedouble (men den første siden French Open 2006) og hendes syvende grand slam-titel i alt. Zhang Shuai var til gengæld i en grand slam-finale for første gang, og sejren var følgelig hendes første grand slam-titel.

Mesterskabet i mixed double blev vundet af Barbora Krejčíková og Rajeev Ram, som i finalen besejrede det australske wildcard-par Astra Sharma og John-Patrick Smith med 7-6(3), 6-1 efter at have afværget en sætbold i første sæt. Krejčíková vandt dermed sin første grand slam-titel i mixed double og sin tredje grand slam-titel i alt, mens Ram vandt sin første grand slam-titel i karrieren.

Clara Tauson blev den første danske vinder af en junior-grand slam-titel siden Caroline Wozniacki i 2006, da hun vandt Australian Open-titlen i pigesingle.

Siden sidste mesterskab var kampenes format i herresingle, damesingle, herredouble og damedouble blevet ændret, idet arrangøren havde indført en ny afgørelse på afgørende sæt i form af en tiebreak til 10 point ved stillingen 6-6, som afløste det hidtidige format, hvor det sidste sæt skulle vindes med to overskydende partier. Beslutningen blev offentliggjort af Tennis Australia ca. tre uger inden starten på mesterskabet.[3]

Mesterskabet satte med 796.435 tilskuere ny rekord, og det var en kraftig forbedring af rekorden på 743.667 fra 2018.[2]

Præmier[redigér | redigér wikikode]

Den samlede præmiesum for Australian Open 2019 androg A$ 62.500.000, hvilket var en stigning på 13,5 % i forhold til året før, og præmierne i mesterskabsrækkerne fordelte sig som vist nedenfor.[1]

Pengepræmier ekskl. per diem
Resultat Single Double Mixed double
Pr. spiller Pr. par Pr. par
Vindere A$ 4.100.000 A$ 750.000 A$ 185.000
Finalister A$ 2.050.000 A$ 375.000 A$ 95.000
Semifinalister A$ 920.000 A$ 190.000 A$ 47.500
Kvartfinalister A$ 460.000 A$ 100.000 A$ 23.000
Tabere i 4. runde A$ 260.000 - -
Tabere i 3. runde A$ 155.000 A$ 55.000 -
Tabere i 2. runde A$ 105.000 A$ 32.500 A$ 11.500
Tabere i 1. runde A$ 75.000 A$ 21.000 A$ 5.950
Tabere i 3. kval.runde A$ 40.000 - -
Tabere i 2. kval.runde A$ 25.000 - -
Tabere i 1. kval.runde A$ 15.000 - -

Der var endvidere afsat A$ ?.???.??? til pengepræmier i rækkerne for kørestolstennis og opvisningsturneringerne med deltagelse af tidligere stjerner og til per diem-udbetalinger.

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Resultaterne fra ottendedelsfinalerne og frem i singlerækkerne og fra kvartfinalerne og frem i doublerækkerne vises nedenfor. For komplette resultater henvises til de uddybende artikler.

Herresingle[redigér | redigér wikikode]

Ottendedelsfinaler   Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
1  Serbien Novak Djokovic 6 6 6 6    
15  Rusland Daniil Medvedev 4 7 2 3       1  Serbien Novak Djokovic 6 4        
23  Spanien Pablo Carreño Busta 7 6 6 4 6   8  Japan Kei Nishikori 1 1r        
8  Japan Kei Nishikori 6 4 7 6 7       1  Serbien Novak Djokovic 6 6 6      
4  Tyskland Alexander Zverev 1 1 6           28  Frankrig Lucas Pouille 0 2 2      
16  Canada Milos Raonic 6 6 7         16  Canada Milos Raonic 6 3 7 4  
11  Kroatien Borna Ćorić 7 4 5 6     28  Frankrig Lucas Pouille 7 6 6 6    
28  Frankrig Lucas Pouille 6 6 7 7         1  Serbien Novak Djokovic 6 6 6    
6  Kroatien Marin Čilić 7 3 2 6 4       2  Spanien Rafael Nadal 3 2 3    
22  Spanien Roberto Bautista Agut 6 6 6 4 6     22  Spanien Roberto Bautista Agut 5 6 4 6    
14  Grækenland Stefanos Tsitsipas 6 7 7 7     14  Grækenland Stefanos Tsitsipas 7 4 6 7    
3  Schweiz Roger Federer 7 6 5 6         14  Grækenland Stefanos Tsitsipas 2 4 0    
 USA Frances Tiafoe 7 7 6 7         2  Spanien Rafael Nadal 6 6 6      
20  Bulgarien Grigor Dimitrov 5 6 7 5        USA Frances Tiafoe 3 4 2    
 Tjekkiet Tomáš Berdych 0 1 6       2  Spanien Rafael Nadal 6 6 6      
2  Spanien Rafael Nadal 6 6 7      

Damesingle[redigér | redigér wikikode]

Ottendedelsfinaler   2. runde   Semifinaler   Finale
1  Rumænien Simona Halep 1 6 4  
16  USA Serena Williams 6 4 6     16  USA Serena Williams 4 6 5  
18  Spanien Garbiñe Muguruza 3 1     7  Tjekkiet Karolína Plíšková 6 4 7  
7  Tjekkiet Karolína Plíšková 6 6         7  Tjekkiet Karolína Plíšková 2 6 4  
4  Japan Naomi Osaka 4 6 6       4  Japan Naomi Osaka 6 4 6  
13  Letland Anastasija Sevastova 6 3 4     4  Japan Naomi Osaka 6 6  
17  USA Madison Keys 2 6 1   6  Ukraine Elina Svitolina 4 1    
6  Ukraine Elina Svitolina 6 1 6       4  Japan Naomi Osaka 7 5 6
8  Tjekkiet Petra Kvitová 6 6         8  Tjekkiet Petra Kvitová 6 7 4
 USA Amanda Anisimova 2 1       8  Tjekkiet Petra Kvitová 6 6    
15  Australien Ashleigh Barty 4 6 6   15  Australien Ashleigh Barty 1 4    
30  Rusland Marija Sjarapova 6 1 4       8  Tjekkiet Petra Kvitová 7 6  
5  USA Sloane Stephens 7 3 3        USA Danielle Collins 6 0    
 Rusland A. Pavljutjenkova 6 6 6      Rusland A. Pavljutjenkova 6 5 1
 USA Danielle Collins 6 6      USA Danielle Collins 2 7 6  
2  Tyskland Angelique Kerber 0 2    

Herredouble[redigér | redigér wikikode]

Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
Argentina Leonardo Mayer
Portugal João Sousa
6 7    
6
Sydafrika Raven Klaasen
New Zealand Michael Venus
4 6      
Argentina Leonardo Mayer
Portugal João Sousa
1 6    
3
Storbritannien Jamie Murray
Brasilien Bruno Soares
3 4     12
Finland Henri Kontinen
Australien John Peers
6 7    
12
Finland Henri Kontinen
Australien John Peers
6 6         12
Finland Henri Kontinen
Australien John Peers
4 6  
5
Frankrig Pierre-Hugues Herbert
Frankrig Nicolas Mahut
6 7         5
Frankrig Pierre-Hugues Herbert
Frankrig Nicolas Mahut
6 7  
4
USA Bob Bryan
USA Mike Bryan
4 6       5
Frankrig Pierre-Hugues Herbert
Frankrig Nicolas Mahut
6 6  
7
Polen Łukasz Kubot
Argentina Horacio Zeballos
6 6 4  
USA Ryan Harrison
USA Sam Querrey
4 2    
USA Ryan Harrison
USA Sam Querrey
3 7 6  

Damedouble[redigér | redigér wikikode]

Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
1
Tjekkiet Barbora Krejčíková
Tjekkiet Kateřina Siniaková
6 6    
Australien Samantha Stosur
Kina Zhang Shuai
7 7      
Australien Samantha Stosur
Kina Zhang Shuai
7 4 7  
Tjekkiet Barbora Strýcová
Tjekkiet Markéta Vondroušová
6 6    
Tjekkiet Barbora Strýcová
Tjekkiet Markéta Vondroušová
5 6 5  
5
Slovenien Andreja Klepač
Spanien M.J. Martínez Sánchez
4 4        
Australien Samantha Stosur
Kina Zhang Shuai
6 6  
7
Kinesiske Taipei Chan Hao-Ching
Kinesiske Taipei Latisha Chan
3 6         2
Ungarn Tímea Babos
Frankrig Kristina Mladenovic
3 4  
USA Jennifer Brady
USA Alison Riske
6 7      
USA Jennifer Brady
USA Alison Riske
4 2  
9
USA Raquel Atawo
Slovenien Katarina Srebotnik
4 5     2
Ungarn Tímea Babos
Frankrig Kristina Mladenovic
6 6    
2
Ungarn Tímea Babos
Frankrig Kristina Mladenovic
6 7    

Mixed double[redigér | redigér wikikode]

Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
1
Canada Gabriela Dabrowski
Kroatien Mate Pavić
1 6 [9]  
Spanien M.J. Martínez Sánchez
Storbritannien Neal Skupski
6 4 [11]    
Spanien M.J. Martínez Sánchez
Storbritannien Neal Skupski
0 4    
3
Tjekkiet Barbora Krejčíková
USA Rajeev Ram
6 7     3
Tjekkiet Barbora Krejčíková
USA Rajeev Ram
6 6    
5
Tyskland Anna-Lena Grönefeld
Colombia Robert Farah
3 5         3
Tjekkiet Barbora Krejčíková
USA Rajeev Ram
7 6  
WC
Australien Astra Sharma
Australien John-Patrick Smith
6 7         WC
Australien Astra Sharma
Australien John-Patrick Smith
6 1  
USA Bethanie Mattek-Sands
Storbritannien Jamie Murray
2 6       WC
Australien Astra Sharma
Australien John-Patrick Smith
6 7  
6
USA Abigail Spears
Colombia Juan Sebastián Cabal
1 6     2
USA Nicole Melichar
Brasilien Bruno Soares
4 6    
2
USA Nicole Melichar
Brasilien Bruno Soares
6 7    

Juniorer[redigér | redigér wikikode]

Finalerne i juniorrækkerne fik følgende resultater.

Række Vinder Finalist Resultat
Drengesingle Italien Lorenzo Musetti USA Emilio Nava 4-6, 6-2, 7-6(12)
Pigesingle Danmark Clara Tauson Canada Leylah Annie Fernandez 6-4, 6-3
Drengedouble Tjekkiet Jonas Forejtek
Tjekkiet Dalibor Svrčina
USA Cannon Kingsley
USA Emilio Nava
7-6(5), 6-4
Pigedouble Japan Natsumi Kawaguchi
Ungarn Adrienn Nagy
USA Chloe Beck
USA Emma Navarro
6-4, 6-4

Kørestolstennis[redigér | redigér wikikode]

Finalerne i rækkerne for kørestolstennis fik følgende resultater.

Række Vinder Finalist Resultat
Herresingle Argentina Gustavo Fernandez Sverige Stefan Olsson 7-5, 6-3
Damesingle Holland Diede de Groot Japan Yui Kamiji 6-0, 6-2
Herredouble Belgien Joachim Gerard
Sverige Stefan Olsson
Frankrig Stéphane Houdet
Australien Ben Weekes
6-3, 6-2
Damedouble Holland Diede de Groot
Holland Aniek van Koot
Holland Marjolein Buis
Tyskland Sabine Ellerbrock
5-7, 7-6(4), [10-8]
"Quad" herresingle Australien Dylan Alcott USA David Wagner 6-4, 7-6(2)
"Quad" herredouble Australien Dylan Alcott
Australien Heath Davidson
Storbritannien Andy Lapthorne
USA David Wagner
6-3, 6-7(6), [12-10]

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]

Noter[redigér | redigér wikikode]