BinckBank Tour 2018

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
BinckBank Tour 2018 Cycling (road) pictogram.svg
BinckBank Tour 2018 Heerenveen.jpg
Før starten på 1. etape i Heerenveen
Løbsdetaljer
Rute14. BinckBank Tour
KonkurrenceUCI World Tour 2018 2.UWT
Etaper7
Datoer13. – 19. august 2018
Distance1.122,4 km
LandeNED Holland
BEL Belgien
StartbyHeerenveen
MålbyGeraardsbergen
Hold23
Gennemsnitlig fart44,509 km/t
Resultater
VinderSLO Matej Mohorič (Bahrain-Merida)
ToerAUS Michael Matthews (Team Sunweb)
TreerBEL Tim Wellens (Lotto-Soudal)
PointtrøjeCZE Zdeněk Štybar (Quick-Step Floors)
Mest angrebsivrigeNED Elmar Reinders (Roompot-Nederlandse Loterij)
HoldkonkurrenceBEL Quick-Step Floors
◀ 20172019
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

BinckBank Tour 2018 var den 14. udgave af landevejscykelløbet BinckBank Tour, tidligere kendt som Eneco Tour. Løbet foregik i Holland og Belgien i perioden 13. til 19. august 2018. Løbet var en del af UCI World Tour 2018. Den samlede vinder af løbet blev slovenske Matej Mohorič fra Bahrain-Merida.

Ryttere og hold[redigér | redigér wikikode]

WorldTeams (18)
  1. FRA AG2R La Mondiale
  2. KAZ Astana Pro Team
  3. BRN Bahrain-Merida
  4. USA BMC Racing Team
  5. GER Bora-Hansgrohe
  6. RSA Dimension Data
  7. USA EF Education First-Drapac p/b Cannondale
  8. FRA Groupama-FDJ
  9. SUI Katusha-Alpecin
  10. NED Team Lotto NL-Jumbo
  11. BEL Lotto Soudal
  12. AUS Mitchelton-Scott
  13. ESP Movistar Team
  14. BEL Quick-Step Floors
  15. GBR Sky
  16. GER Team Sunweb
  17. USA Trek-Segafredo
  18. UAE UAE-Team Emirates
Professionelle kontinentalhold (5)
  1. NED Roompot-Nederlandse Loterij
  2. BEL Sport Vlaanderen-Baloise
  3. BEL Vérandas Willems-Crelan
  4. BEL Wanty-Groupe Gobert
  5. BEL WB-Aqua Protect-Veranclassic
Wikidata-logo S.svg

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 13. augHeerenveen – Bolsward
flad etape
177,3NED Fabio JakobsenNED Fabio Jakobsen
2. etape 14. augVenray – Venray
enkeltstart
12,7SUI Stefan KüngSUI Stefan Küng
3. etape 15. augBEL AalterBEL Antwerpen
flad etape
166NED Taco van der HoornSLO Matej Mohorič
4. etape 16. augBEL BlankenbergeBEL Ardooie
flad etape
165,5BEL Jasper StuyvenSLO Matej Mohorič
5. etape 17. augBEL Sint-Pieters-Leeuw – BEL Lanaken
flad etape
209,2DEN Magnus CortSLO Matej Mohorič
6. etape 18. augBEL Riemst – Sittard-Geleen
kuperet etape
182,2AUT Gregor MühlbergerSLO Matej Mohorič
7. etape 19. augBEL L'Eau d'Heure-søerne – BEL Geraardsbergen
kuperet etape
209,5AUS Michael MatthewsSLO Matej Mohorič

1. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. NED Fabio Jakobsen Quick-Step Floors4t 01' 00"
2. GER Marcel Kittel Katusha-Alpecin+ 0"
3. AUS Caleb Ewan Mitchelton-Scott+ 0"
4. NOR Kristoffer Halvorsen Team Sky+ 0"
5. GER Max Walscheid Team Sunweb+ 0"
6. NED Dylan Groenewegen LottoNL-Jumbo+ 0"
7. ITA Matteo Pelucchi Bora-Hansgrohe+ 0"
8. BEL Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 0"
9. BEL Jasper Stuyven Trek-Segafredo+ 0"
10. ITA Riccardo Minali Astana+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. NED Fabio Jakobsen den grønne førertrøjeden røde pointtrøjeQuick-Step Floors4t 00' 50"
2. GER Marcel Kittel Katusha-Alpecin+ 4"
3. NED Elmar Reinders Roompot-Nederlandse Loterij+ 5"
4. BEL Dries De Bondt den sorte trøje for mest angrebsivrige rytterVerandas Willems-Crelan+ 5"
5. AUS Caleb Ewan Mitchelton-Scott+ 6"
6. ITA Manuele Boaro Bahrain-Merida+ 7"
7. BEL Dimitri Peyskens WB-Aqua Protect-Veranclassic+ 7"
8. SLO Matej Mohorič Bahrain-Merida+ 9"
9. BEL Thomas Sprengers Sport Vlaanderen-Baloise+ 9"
10. NOR Kristoffer Halvorsen Team Sky+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. SUI Stefan Küng BMC Racing14' 11"
2. BEL Victor Campenaerts Lotto-Soudal+ 14"
3. DEN Søren Kragh Andersen Team Sunweb+ 15"
4. AUS Michael Matthews Team Sunweb+ 15"
5. GER Maximilian Schachmann Quick-Step Floors+ 19"
6. GBR Alex Dowsett Katusha-Alpecin+ 19"
7. AUS Luke Durbridge Mitchelton-Scott+ 20"
8. AUS Miles Scotson BMC Racing+ 22"
9. POL Maciej Bodnar Bora-Hansgrohe+ 23"
10. BEL Yves Lampaert Quick-Step Floors+ 23"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. SUI Stefan Küng den grønne førertrøjeden blå pointtrøjeBMC Racing4t 15' 11"
2. BEL Victor Campenaerts Lotto-Soudal+ 14"
3. DEN Søren Kragh Andersen Team Sunweb+ 15"
4. AUS Michael Matthews Team Sunweb+ 15"
5. GER Maximilian Schachmann Quick-Step Floors+ 19"
6. GBR Alex Dowsett Katusha-Alpecin+ 19"
7. AUS Luke Durbridge Mitchelton-Scott+ 20"
8. AUS Miles Scotson BMC Racing+ 22"
9. POL Maciej Bodnar Bora-Hansgrohe+ 23"
10. BEL Yves Lampaert Quick-Step Floors+ 23"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. NED Taco van der Hoorn Roompot-Nederlandse Loterij3t 47' 42"
2. BEL Maxime Vantomme WB-Aqua Protect-Veranclassic+ 3"
3. BEL Sean De Bie Verandas Willems-Crelan+ 3"
4. SLO Matej Mohorič Bahrain-Merida+ 3"
5. NED Jesper Asselman Roompot-Nederlandse Loterij+ 35"
6. NED Dylan Groenewegen LottoNL-Jumbo+ 1' 11"
7. GER Rüdiger Selig Bora-Hansgrohe+ 1' 11"
8. NED Fabio Jakobsen Quick-Step Floors+ 1' 11"
9. GER Max Walscheid Team Sunweb+ 1' 11"
10. BEL Tom Van Asbroeck EF Education First-Drapac+ 1' 11"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. SLO Matej Mohorič den grønne førertrøjeBahrain-Merida8t 03' 45"
2. BEL Sean De Bie Verandas Willems-Crelan+ 1"
3. SUI Stefan Küng BMC Racing+ 19"
4. BEL Maxime Vantomme WB-Aqua Protect-Veranclassic+ 25"
5. NED Taco van der Hoorn den sorte trøje for mest angrebsivrige rytterRoompot-Nederlandse Loterij+ 31"
6. BEL Victor Campenaerts Lotto-Soudal+ 33"
7. DEN Søren Kragh Andersen Team Sunweb+ 34"
8. AUS Michael Matthews Team Sunweb+ 34"
9. GER Maximilian Schachmann Quick-Step Floors+ 38"
10. GBR Alex Dowsett Katusha-Alpecin+ 38"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. BEL Jasper Stuyven Trek-Segafredo3t 44' 46"
2. AUS Caleb Ewan Mitchelton-Scott+ 0"
3. CZE Zdeněk Štybar Quick-Step Floors+ 0"
4. GER Rüdiger Selig Bora-Hansgrohe+ 0"
5. BEL Timothy Dupont Wanty-Groupe Gobert+ 0"
6. LUX Jempy Drucker BMC Racing+ 0"
7. RSA Ryan Gibbons Team Dimension Data+ 0"
8. BEL Tom Van Asbroeck EF Education First-Drapac+ 0"
9. NOR Daniel Hoelgaard Groupama-FDJ+ 0"
10. NED Dylan Groenewegen LottoNL-Jumbo+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. SLO Matej Mohorič den grønne førertrøjeBahrain-Merida11t 48' 28"
2. BEL Sean De Bie Verandas Willems-Crelan+ 3"
3. SUI Stefan Küng BMC Racing+ 22"
4. BEL Maxime Vantomme WB-Aqua Protect-Veranclassic+ 28"
5. AUS Michael Matthews Team Sunweb+ 30"
6. NED Taco van der Hoorn Roompot-Nederlandse Loterij+ 32"
7. BEL Victor Campenaerts Lotto-Soudal+ 36"
8. DEN Søren Kragh Andersen Team Sunweb+ 37"
9. GER Maximilian Schachmann Quick-Step Floors+ 41"
10. GBR Alex Dowsett Katusha-Alpecin+ 41"
Kilde: ProCyclingStats


5. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. DEN Magnus Cort Astana4t 39' 50"
2. NED Julius van den Berg EF Education First-Drapac+ 0"
3. FRA Alexis Gougeard AG2R La Mondiale+ 0"
4. BEL Jonas Rickaert Sport Vlaanderen-Baloise+ 29"
5. AUS Caleb Ewan den røde pointtrøjeMitchelton-Scott+ 33"
6. ITA Matteo Pelucchi Bora-Hansgrohe+ 33"
7. FRA Florian Sénéchal Quick-Step Floors+ 33"
8. BEL Tom Devriendt Wanty-Groupe Gobert+ 33"
9. BEL Jens Debusschere Lotto-Soudal+ 33"
10. SLO Matej Mohorič den grønne førertrøjeBahrain-Merida+ 33"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. SLO Matej Mohorič den grønne førertrøjeBahrain-Merida16t 28' 51"
2. BEL Sean De Bie Verandas Willems-Crelan+ 3"
3. SUI Stefan Küng BMC Racing+ 22"
4. BEL Maxime Vantomme WB-Aqua Protect-Veranclassic+ 28"
5. AUS Michael Matthews Team Sunweb+ 30"
6. NED Taco van der Hoorn Roompot-Nederlandse Loterij+ 32"
7. BEL Victor Campenaerts Lotto-Soudal+ 36"
8. DEN Søren Kragh Andersen Team Sunweb+ 37"
9. GER Maximilian Schachmann Quick-Step Floors+ 41"
10. GBR Alex Dowsett Katusha-Alpecin+ 41"
Kilde: ProCyclingStats


6. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. AUT Gregor Mühlberger Bora-Hansgrohe4t 05' 10"
2. BEL Tim Wellens Lotto-Soudal+ 3"
3. CZE Zdeněk Štybar Quick-Step Floors+ 3"
4. NED Dylan van Baarle Team Sky+ 3"
5. GER Maximilian Schachmann Quick-Step Floors+ 5"
6. BEL Greg Van Avermaet BMC Racing+ 8"
7. DEN Søren Kragh Andersen Team Sunweb+ 8"
8. BEL Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 11"
9. AUS Jay McCarthy Bora-Hansgrohe+ 11"
10. DEN Mads Würtz Schmidt Katusha-Alpecin+ 11"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. SLO Matej Mohorič den grønne førertrøjeBahrain-Merida20t 34' 12"
2. AUS Michael Matthews Team Sunweb+ 30"
3. NED Taco van der Hoorn Roompot-Nederlandse Loterij+ 32"
4. DEN Søren Kragh Andersen Team Sunweb+ 34"
5. GER Maximilian Schachmann Quick-Step Floors+ 35"
6. POL Maciej Bodnar Bora-Hansgrohe+ 36"
7. BEL Victor Campenaerts Lotto-Soudal+ 36"
8. BEL Tim Wellens Lotto-Soudal+ 37"
9. BEL Yves Lampaert Quick-Step Floors+ 43"
10. NED Dylan van Baarle Team Sky+ 44"
Kilde: ProCyclingStats


7. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. AUS Michael Matthews Team Sunweb4t 38' 36"
2. BEL Greg Van Avermaet BMC Racing+ 1"
3. CZE Zdeněk Štybar Quick-Step Floors+ 3"
4. BEL Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 3"
5. GER Maximilian Schachmann Quick-Step Floors+ 3"
6. BEL Tim Wellens Lotto-Soudal+ 3"
7. NZL Dion Smith Wanty-Groupe Gobert+ 3"
8. NED Niki Terpstra Quick-Step Floors+ 3"
9. NED Dylan van Baarle Team Sky+ 3"
10. SLO Jan Polanc UAE Team Emirates+ 3"
Kilde: ProCyclingStats


Resultater[redigér | redigér wikikode]

Holdkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgHoldkonkurrence
HoldTid
1. BEL Quick-Step Floors 75t 40' 38"
2. NED LottoNL-Jumbo + 3' 13"
3. BEL Wanty-Groupe Gobert + 3' 46"
4. GER Bora-Hansgrohe + 3' 54"
5. GER Team Sunweb + 5' 44"
6. NED Roompot-Nederlandse Loterij + 9' 34"
7. USA BMC Racing + 11' 38"
8. UAE UAE Team Emirates + 11' 55"
9. FRA Groupama-FDJ + 13' 41"
10. BEL Lotto-Soudal + 16' 10"


Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]