Bruger:Amjaabc/sandkasse1

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning

Roning var med på det olympiske program for første gang ved OL 1908 i Paris.[1] Der blev konkurreret i fire rodiscipliner. Otte nationer var repræsenteret med i alt 108 roere. Roningen blev gennemført på Seinen og var kun for mænd. Konkurrencerne fandt sted 25. og 26. august på en 1.750 m lang bane.[2]

Medaljer[redigér | redigér wikikode]

De olympiske ringe Roning OL 1900 ParisRoning
 Nr.  Land Guld Sølv Bronze Total
1. Frankrig Frankrig 2 3 1 6
2. Tyske Kejserrige Tyskland 1 0 2 3
3. Blandet hold 1 0 0 1
USA USA 1 0 0 1
5. Holland Holland 0 1 1 2
6. Belgien Belgien 0 1 0 1
7. Storbritannien Storbritannien 0 0 1 1
Totalt 5 5 5 15


Singlesculler[redigér | redigér wikikode]

Plads Land Udøver Tid
1. Frankrig FRA Hermann Barrelet 7.35,6 min
2. Frankrig FRA André Gaudin 7.41,6
3. Storbritannien GBR Sainte-George Ashe 8.15,6
Frankrig FRA Robert d'Heilly 8.16,0
Frankrig FRA Louis Prével (udgik)



Toer med styrmand[redigér | redigér wikikode]

Plads Land Udøver Tid
1. Blandet hold (Minerva Amsterdam) Holland HOL François Brandt
Holland HOL Roelof Klein
Frankrig FRA (ukendt styrmand)
7.34,2 min
2. Storbritannien GBR Alexander McCulloch
3. Tyske Kejserrige GER Bernhard von Gaza
Ungarn HUN Károly Levitzky



Firer med styrmand[redigér | redigér wikikode]

Plads Land Udøver Tid
1. Storbritannien GBR John Fenning
Gordon Thomson
9.41,0 min
2. Storbritannien GBR George Fairbairn
Philip Verdon
3. Canada CAN Frederick Toms
Norway Jackes
Tyske Kejserrige GER Martin Stahnke
Willy Düskow



Otter med styrmand[redigér | redigér wikikode]

Plads Land Udøver Tid
1. Storbritannien GBR Magdalen College B.C.
Collier Cudmore
James Angus Gillan
Duncan MacKinnon
John Somers-Smith
8:34,0 min
2. Storbritannien GBR Leander R.C.
Philip Filleul
Harold Barker
John Fenning
Gordon Thomson
3. Holland NED Hermannus Höfte
Johan Burk
Bernardus Croon
Albertus Wielsma
Canada CAN Argonaut R.C
Gordon Balfour
Becher Gale
Charles Riddy
Geoffrey Taylor



Otter[redigér | redigér wikikode]

Plads Land Udøver Tid
1. Storbritannien GBR Leander R.C.
Albert Gladstone, Frederick Kelly,
Banner Johnstone, Guy Nickalls,
Charles Burnell, Ronald Sanderson,
Raymond Etherington-Smith, Henry Bucknall,
Gilchrist MacLagan (styrmann)
7.52,0 min
2. Belgien BEL R.C Nautique de Gand
Oscar Taelman, Marcel Morimont,
Rémy Orban, Polydore Veirman,
Georges Mijs, François Vergucht,
Oscar de Somville, Rodolphe Poma,
Alfred Vanlandeghem (styrmann)
3. Storbritannien GBR University Cambridge B.C.
Frank Jerwood, Eric Powell,
Oswald Carver, Edward Williams,
Henry Goldsmith, Harold Kitching,
John Burn, Douglas Stuart,
Richard Boyle (styrmann)
Canada CAN Argonaut R.C. Toronto
Irvine Robertson, Joseph Wright,
Julius Thomson, Walter Lewis,
Gordon Balfour, Becher Gale,
Charles Riddy, Geoffrey Taylor,
Douglas Kertland (styrmann)



  1. ^ Rowing, olympedia.org, hentet 7. januar 2021. 
  2. ^ Why do we race 2000m? The history behind the distance, worldrowing.com, :Skabelon:1-5-2017, hentet 7. januar 2021.  Tjek datoværdier i |date= (hjælp)