Bruger:Palnatoke/Autolister/Goncourt

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning

Denne liste bliver periodisk opdateret af en bot. Manuelle ændringer ved listen bliver fjernet ved næste opdatering!

billede beskæftigelse navn fødested fødselsdato dødssted dødsdato udmærkelser modtaget statsborgerskab item
journalist
skribent
litteraturkritiker
digter
romanforfatter
Adrien Bertrand Nyons 1888-08-04 Grasse 1917-11-18 Goncourtprisen Frankrig Q2825131
Zelda Fitzgerald, 1922.png
Alabama Song Goncourtprisen Q2829458
Alexis Jenni salon du livre 2019.jpg
skribent Alexis Jenni Lyon 1963-04 Chevalier des Arts et des Lettres‎
Goncourtprisen
Frankrig Q622353
Chateaubriant, Alphonse.jpg
skribent Alphonse de Chateaubriant Rennes 1877-03-25 Kitzbühel 1951-05-02 Goncourtprisen
Grand Prix du roman de l'Académie française
Frankrig Q373251
Amin Maalouf.jpg
journalist
skribent
librettist
science fiction-forfatter
Amin Maalouf Beirut 1949-02-25 Ridder af Æreslegionen
Q13422140
Kommandør for Kunst- og Litteratur
Goncourtprisen
Premis Internacionals Terenci Moix
Premio Princesa de Asturias de las Letras
prix européen de l'essai Charles-Veillon
Q20857709
Q3405519
Q3405003
æresdoktor ved det katolske universitet i Louvain
Q13422141
Den internationale Nonino-pris
Libanon Q115243
André Malraux, Pic, 22.jpg
politiker
filminstruktør
manuskriptforfatter
filmklipper
kunsthistoriker
romanforfatter
skribent
journalist
André Malraux Paris 1901-11-03 Créteil 1976-11-23 officer af Æreslegionen
Q2547676
Jawaharlal Nehru-prisen
Q2990283
Distinguished Service Order
Q670473
Storkorskommandør af Nordstjerneordenen
Großes Verdienstkreuz mit Stern und Schulterband des Verdienstordens der Bundesrepublik Deutschland
Q1543399
Q20857709
storkors af Kroneordenen
Q15042145
Ridder Storkors af Sankt Olavs Orden
Storofficer af Republikken Italiens fortjensteorden
storkors af Santiago af sværdets orden
Finlands løves orden
Storkors af Dannebrogordenen
Storkors af Wissam El Alaouite-ordenen
Storkorset for Georg 1.'s Orden
storbånd af Den opstigende sols orden
Q22058252
Q3885350
Goncourtprisen
Q734335
Frankrig Q151164
translatør
digter
romanforfatter
manuskriptforfatter
skribent
André Pieyre de Mandiargues Paris 1909-03-14 Paris 1991-12-13 Goncourtprisen Frankrig Q462583
journalist
skribent
André Savignon Tarbes 1878-01-01 London 1947-01-10 Ridder af Æreslegionen
Goncourtprisen
Frankrig Q934708
Schwarz-Bart-67.jpg
skribent
romanforfatter
Q23833535
André Schwartz-Bart Metz 1928-05-28 Pointe-à-Pitre 2006-09-30 Goncourtprisen
Jerusalem-pris
Frankrig Q427503
Andrei Makine.jpg
skribent Andreï Makine Krasnojarsk 1957-09-10 Goncourtprisen
Prix Goncourt des Lycéens
prix Prince-Pierre-de-Monaco
Prix Médicis
Prix mondial Cino Del Duca
Q3115104
Frankrig
Sovjetunionen
Q380214
Anna Langfus.jpg
skribent Anna Langfus Lublin 1920-01-02 Paris 1966-05-12 Goncourtprisen
Charles Veillon-pris i fransk
Polen Q437433
Anne Marie Goncourtprisen Q2851194
romanforfatter
dramatiker
translatør
skribent
Antonine Maillet Bouctouche 1929-05-10 Goncourtprisen
Officier des Arts et des Lettres
Companion of the Order of Canada
Q3405179
Q14637176
Q13422141
officer af Æreslegionen
Q3405963
Q3404452
æresdoktor ved université Laval
Fellow of the Royal Society of Canada
æresdoktor ved Ottawa Universitet
Canada Q946031
skribent Armand Lanoux Paris 1913-10-24 Champs-sur-Marne 1983-03-23 Goncourtprisen
Q2111300
Q1543399
Roger Nimier-prisen
Q48752808
Frankrig Q677665
Atiq Rahimi 2010 a.jpg
skribent
filminstruktør
manuskriptforfatter
Atiq Rahimi Kabul 1962-02-26 Goncourtprisen Frankrig Q179801
Au revoir là-haut Goncourtprisen Q15133510
Batouala Goncourtprisen Q2891606
Batouala Goncourtprisen Q60154201
digter
skribent
manuskriptforfatter
juridisk digter
Béatrix Beck Villars-sur-Ollon 1914-07-30 Saint-Clair-sur-Epte 2008-11-30 Goncourtprisen
prix Prince-Pierre-de-Monaco
Fénéon-prisen
Grand prix de littérature de l'Académie française
Q3114792
Q3405825
Frankrig Q297759
skribent Bernard Clavel Lons-le-Saunier 1923-05-29 La Motte-Servolex 2010-10-05 Goncourtprisen
Knight of the National Order of Quebec
Q2111300
Frankrig Q520892
Rio 1555 França Antártica.jpg
Brazil Red Goncourtprisen Q3443175
Brecht's Mistress Goncourtprisen Q3210644
Chanson douce Goncourtprisen Q27685158
Marie-Thérèse Bodart et Charles Plisnier 1945.jpg
digter
jurist
advokat
romanforfatter
essayist
Charles Plisnier Ghlin 1896-12-13 Bruxelles 1952-07-17 Goncourtprisen Belgien Q1065801
Field surgery Cape Helles.jpg
Civilisation Goncourtprisen Q2974878
Claude Farrère 1923.jpg
skribent
manuskriptforfatter
journalist
Claude Farrère Lyon 1876-04-27 Paris 1957-06-21 Goncourtprisen Frankrig Q2341186
Compass Goncourtprisen Q21328484
Creezy Goncourtprisen Q3002429
Dans la main de l'Ange Goncourtprisen Q3015420
Further up the track - geograph.org.uk - 1151038.jpg
De dunkle butikkers gade Goncourtprisen Q3452094
De Goupil à Margot Goncourtprisen Q3020131
De velvillige Goncourtprisen
Grand Prix du roman de l'Académie française
Q634288
Den hellige nat Goncourtprisen Q3211269
Den sidste retfærdige Goncourtprisen Q656953
P1080267 - Didier DECOIN.JPG
manuskriptforfatter
skribent
Didier Decoin Boulogne-Billancourt 1945-03-13 Goncourtprisen
Prix des libraires
Frankrig Q1210538
Paris - Salon du livre 2013 - Didier Van Cauwelaert 002.jpg
skribent Didier Van Cauwelaert Nice 1960-07-29 Goncourtprisen
Roger Nimier-prisen
Frankrig Q722453
Die großen Familien Goncourtprisen Q3233030
Dingley - pfrontispice.jpg
Dingley, den hæderkronede forfatter Goncourtprisen Q3028314
Dominique Fernandez-FIG 2009(2).jpg
skribent
universitetslærer
Dominique Fernandez Neuilly-sur-Seine 1929-08-25 officer af Æreslegionen
Goncourtprisen
Lambda Literary Award
prix Prince-Pierre-de-Monaco
Prix Médicis
Frankrig Q442505
Écrit sur de l'eau.... Goncourtprisen Q2407282
Edmonde Charles-Roux, présidente de l'Académie Goncourt.jpg
skribent
journalist
manuskriptforfatter
Q23833535
Edmonde Charles-Roux Neuilly-sur-Seine 1920-04-17 Marseille 2016-01-20 kommandør af Æreslegionen
Goncourtprisen
storofficer af Æreslegionen
Frankrig Q455509
Elsa-triolet-1925.jpg
skribent
manuskriptforfatter
Q23833535
digter
Elsa Triolet Moskva 1896-09-12
1896-09-25
Saint-Arnoult-en-Yvelines 1970-06-16 Goncourtprisen
Ordenen "Ærestegnet"
Det Russiske Kejserrige
Frankrig
Q4137
Emile Moselly-01.jpg
skribent Émile Moselly Paris 1870-08-12 Quimper 1918-10-02 Goncourtprisen Frankrig Q2356724
En France Goncourtprisen Q3053447
Éric Vuillard 2018.jpg
filminstruktør
manuskriptforfatter
skribent
Éric Vuillard Lyon 1968-05-04 Q1445789
Goncourtprisen
Frankrig Q3591401
Cohen-Solal Mutualite 2008 03 03 n4.jpg
skribent
politiker
Érik Orsenna Paris 1947-03-22 Goncourtprisen
Prix Goncourt des Lycéens
Roger Nimier-prisen
Q29635524
Den internationale Nonino-pris
Frankrig Q288562
skribent
science fiction-forfatter
Q23833535
Ernest Pérochon Deux-Sèvres 1885-02-24 Niort 1942-02-10 Goncourtprisen Frankrig Q740850
Faux passeports Goncourtprisen Q3067595
skribent
essayist
dramatiker
manuskriptforfatter
romanforfatter
journalist
Félicien Marceau Q929474 1913-09-16 Paris 2012-03-07 kommandør af Æreslegionen
Q13422140
Kommandør for Kunst- og Litteratur
Goncourtprisen
prix Prince-Pierre-de-Monaco
Q1543399
Frankrig
Belgien
Q462579
Filles de la pluie Goncourtprisen Q3071991
Force ennemie Goncourtprisen Q3076885
skribent
journalist
Francis Ambrière Paris 1907-09-27 Oise 1998-07-01 Goncourtprisen
Q50308883
Frankrig Q145370
skribent
romanforfatter
litteraturkritiker
translatør
Francis de Miomandre Tours 1880-05-22 Saint-Brieuc 1959-08-01 Goncourtprisen
Q3114792
Ridder af Æreslegionen
Orden af Million Elefanter og Hvide Parasoller
Frankrig Q3081769
skribent
soldat
romanforfatter
essayist
Francis Walder Ixelles 1906-08-05 Paris 1997-04-16 Goncourtprisen Belgien Q2135079
filminstruktør
skribent
François Weyergans Etterbeek 1941-08-02 Q640922
Q755723
Roger Nimier-prisen
Goncourtprisen
Q3405571
Q1837070
Kommandør for Kunst- og Litteratur
Belgien Q662366
Fransk testamente Goncourtprisen
Prix Goncourt des Lycéens
Prix Médicis
Q3227651
digter
skribent
Frédérick Tristan Sedan 1931-06-11 Goncourtprisen
Q3114792
Frankrig Q1163891
Gaspard Goncourtprisen Q3098750
Georges conchon.jpg
skribent
manuskriptforfatter
Georges Conchon Saint-Avit 1925-05-09 Paris 1990-07-29 Ridder af Æreslegionen
Goncourtprisen
Fénéon-prisen
Prix des libraires
Frankrig Q741988
Georges Duhamel 1930.jpg
skribent
digter
romanforfatter
manuskriptforfatter
litteraturkritiker
Georges Duhamel Paris 1884-06-30 Valmondois 1966-04-13 Goncourtprisen
Æreslegionens Storkors
Q2727598
Kommandør for Kunst- og Litteratur
Øverstbefalende for folkesundhedsordenen
Frankrig Q20733
Prix Marcel Pagnol 2015 - Gilles Leroy pour Le monde selon Billy Boy (18010630723).jpg
skribent
biografiforfatter
romanforfatter
essayist
Gilles Leroy Bagneux 1958-12-28 Goncourtprisen Frankrig Q671951
God Was Born in Exile Goncourtprisen Q3027580
Guy Mazeline 1932.jpg
skribent Guy Mazeline Le Havre 1900-04-12 Boulogne-Billancourt 1996-05-25 Goncourtprisen Frankrig Q3122002
Анри Барбюс (1928).jpg
skribent
journalist
esperantist
manuskriptforfatter
biografiforfatter
romanforfatter
Henri Barbusse Asnières-sur-Seine 1873-05-17 Moskva 1935-08-30 Goncourtprisen
Concours général
Frankrig Q18404
Henri Béraud.jpg
journalist
skribent
romanforfatter
Henri Béraud Lyon 1885-09-21 Saint-Clément-des-Baleines 1958-10-28 Goncourtprisen Frankrig Q640352
Henri Deberly 1926.jpg
skribent Henri Deberly Amiens 1882-05-28 Viroflay 1947-08-23 Goncourtprisen Frankrig Q3130923
Photo Henri Fauconnier.jpg
skribent Henri Fauconnier Barbezieux-Saint-Hilaire 1879-02-26 Paris 1973-04-14 Goncourtprisen Frankrig Q2718970
Henri Pourrat, le Vernet, 1954.png
skribent
etnolog
børnebogsforfatter
Henri Pourrat Ambert 1887-05-07 Ambert 1959-07-16 Ordre de la Francisque
Goncourtprisen
Grand Prix du roman de l'Académie française
Ridder af Æreslegionen
officer af Æreslegionen
Q21089122
prix Archon-Despérouses
Frankrig Q779953
Henri Troyat.jpg
skribent
historiker
manuskriptforfatter
biografiforfatter
Henri Troyat Moskva 1911-10-19 Paris 2007-03-02 Æreslegionens Storkors
Kommandør for Kunst- og Litteratur
Goncourtprisen
Q2111300
Q3405617
prix Prince-Pierre-de-Monaco
Det Russiske Kejserrige
Tredje Republik
Fjerde Republik
Frankrig
Q193674
skribent
journalist
Henry Malherbe Bukarest 1886-02-04 Paris 1958-03-17 Goncourtprisen Frankrig Q3132932
Histoire d'un fait divers Goncourtprisen Q3136622
BaAn 2.jpg
I'm Off Goncourtprisen Q3163444
Ingrid Caven Goncourtprisen Q3150967
skribent Jacques Borel Saint-Gaudens 1925-12-17 Villejuif 2002-09-25 Goncourtprisen
Q3114792
Frankrig Q1223794
skribent
journalist
romanforfatter
manuskriptforfatter
essayist
Jacques Laurent Paris 1919-01-05
1919-01-06
Paris 2000-12-29
2000-12-28
Goncourtprisen
prix Prince-Pierre-de-Monaco
Q1475121
Grand prix de littérature de l'Académie française
Frankrig Q982023
skribent
litteraturkritiker
forfatter
Jacques-Pierre Amette Saint-Pierre-sur-Dives 1943-05-18 Goncourtprisen
Roger Nimier-prisen
Frankrig Q717736
Jean Carriere.jpg
skribent Jean Carrière Nîmes 1928-08-08 Nîmes 2005-05-08 Goncourtprisen Frankrig Q323553
skribent
journalist
manuskriptforfatter
Jean Cau Bram 1925-07-08 Paris 1993-06-18 Goncourtprisen
Q56375994
Frankrig Q2455700
Jean des Brebis ou le Livre de la misère Goncourtprisen Q3175787
skribent
romanforfatter
Jean Echenoz Orange 1947-12-26 Goncourtprisen
Prix Médicis
Q616031
Frankrig Q353882
Jean Fayard 1931.JPG
forlægger
manuskriptforfatter
Jean Fayard Paris 1902-01-24 Dinan 1978-09-26 Goncourtprisen Frankrig Q788152
skribent
romanforfatter
essayist
kronikør
Jean Rouaud Campbon 1952-12-13 Goncourtprisen Frankrig Q982039
Jean Tharaud 1932.jpg
historiker
skribent
Jean Tharaud Saint-Junien 1877-05-09 Paris 1952-04-08 Goncourtprisen
Grand prix de littérature de l'Académie française
Æreslegionen
Frankrig Q984359
filminstruktør
manuskriptforfatter
skribent
filmkritiker
Jean Vautrin Pagny-sur-Moselle 1933-05-17 Gradignan 2015-06-16 Goncourtprisen
Q640922
Prix Goncourt des Lycéens
Goncourtprisen for noveller
Q2111300
Q3404956
César for bedste original manuskript
Q2111288
Frankrig Q1685888
Jean-Christophe Rufin par Claude Truong-Ngoc octobre 2013.jpg
skribent
lægeforfatter
diplomat
Jean-Christophe Rufin Bourges 1952-06-28 Ridder af Æreslegionen
Chevalier des Arts et des Lettres‎
Goncourtprisen
Prix Goncourt du premier roman
Q1543399
officer af Æreslegionen
æresdoktor ved université Laval
æresdoktor ved det katolske universitet i Louvain
kommandør af Løveordenen
Frankrig Q713222
journalist
filmkritiker
skribent
Jean-Jacques Gautier Essômes-sur-Marne 1908-11-04 Paris 1986-04-20 Goncourtprisen
prix Prince-Pierre-de-Monaco
Æreslegionen
Q2547676
Frankrig Q366227
skribent Jean-Jacques Schuhl Marseille 1941-10-09 Goncourtprisen Frankrig Q1345496
Jean-Louis Bory.jpg
filmkritiker
journalist
skribent
manuskriptforfatter
Jean-Louis Bory Méréville 1919-06-25 Méréville 1979-06-11 Goncourtprisen Frankrig Q2564341
Curtis Harcourt 1947 2.jpg
romanforfatter
translatør
manuskriptforfatter
skribent
Jean-Louis Curtis Orthez 1917-05-22 Paris 1995-11-11 Goncourtprisen
prix Prince-Pierre-de-Monaco
Grand prix de littérature de l'Académie française
Æreslegionen
Q56542118
Kommandør for Kunst- og Litteratur
Frankrig Q1435287
Jérôme 60° latitude nord Goncourtprisen Q3190792
Jérôme Ferrari 2010.jpg
skribent
translatør
Jérôme Ferrari Paris 1968 Goncourtprisen
Europæisk litteraturpris
Frankrig Q43872
Jérôme Tharaud 1923.jpg
skribent Jérôme Tharaud Saint-Junien 1874-05-18 Varengeville-sur-Mer 1953-01-28 Goncourtprisen
Grand prix de littérature de l'Académie française
Æreslegionen
Frankrig Q3191078
John-Antoine Nau.jpg
skribent
translatør
science fiction-forfatter
digter
romanforfatter
John Antoine Nau San Francisco 1860-11-19 Douarnenez 1918-03-17 Goncourtprisen Frankrig Q2503071
WindowCleaner.jpg
John l'Enfer Goncourtprisen Q3182816
Jonathan Littell P1200584.jpg
skribent
translatør
science fiction-forfatter
Jonathan Littell New York City 1967-10-10 Goncourtprisen
Grand Prix du roman de l'Académie française
USA
Frankrig
Q314969
Joseph Peyré 1935.jpg
skribent Joseph Peyré Aydie 1892-03-13 Cannes 1968-12-26 Q15054129
officer af Æreslegionen
Goncourtprisen
Frankrig Q3185478
skribent
dramatiker
digter
romanforfatter
Julien Gracq Angers 1910-07-27 Angers 2007-12-22 Goncourtprisen
Q16974791
Concours général
Frankrig Q298051
Kaptajn Conan Goncourtprisen Q2937304
Karelina Goncourtprisen Q3202911
Kortet og landskabet Goncourtprisen Q1734550
L'Adoration Goncourtprisen Q3201471
L'Appel du sol Goncourtprisen Q3202199
L'Araigne Goncourtprisen Q3202224
Alexis Jenni.jpg
L'Art français de la guerre Goncourtprisen Q3202401
L'Epervier de Maheux Goncourtprisen Q3205354
L'État sauvage Goncourtprisen Q3205455
L'Exposition coloniale Goncourtprisen
Prix Goncourt des Lycéens
Q3203388
L'Ogre Goncourtprisen Q3204448
L'Ordre Goncourtprisen Q3204661
La Bataille Goncourtprisen
Grand Prix du roman de l'Académie française
Q1215987
La Dentellière Goncourtprisen Q3208184
La Flamme au poing Goncourtprisen Q3208997
La Maternelle titlepage.jpg
La Maternelle Goncourtprisen Q3210620
Laurent Gaudé 14 mars 2009.jpg
skribent
romanforfatter
dramatiker
Laurent Gaudé 14. arrondissement i Paris 1972-07-06 Goncourtprisen
Prix Goncourt des Lycéens
Q2111300
Prix des libraires
Q3114768
Q26878058
Q3242655
Officier des Arts et des Lettres
Frankrig Q1245984
Zero Akagi Dec1941.jpg
Le Chasseur Zéro Goncourtprisen
Q3405902
Q281474
Le Chèvrefeuille, le Purgatoire, le Chapitre XIII Goncourtprisen Q3221396
French 87th Regiment Cote 34 Verdun 1916.jpg
Le Feu Goncourtprisen Q1167837
Le Martyre de l'obèse Goncourtprisen Q3224344
Le Peuple de la mer Goncourtprisen Q3225555
Le Premier Accroc coûte 200 Francs Goncourtprisen Q3228512
Le rivage des Syrtes Goncourtprisen
Det 20. århundredes 100 bøger ifølge Le Monde
Q3226484
Le Supplice de Phèdre Goncourtprisen Q3227454
Leïla Slimani (cropped).jpg
skribent
journalist
Leïla Slimani Rabat 1981-10-03 Goncourtprisen
Officier des Arts et des Lettres
Marokko
Frankrig
Q18173445
Léon Frapié FC11-139.png
skribent
embedsmand
Léon Frapié Paris 1863-01-27 Paris 1949-09-29 Goncourtprisen
kommandør af Æreslegionen
Ridder af Æreslegionen
Frankrig Q966324
Léon Morin, prêtre. Goncourtprisen Q3271213
Les Bagages de sable Goncourtprisen Q3230919
Les Bêtes Goncourtprisen Q3231203
Les Bêtises Goncourtprisen Q3231205
Les Champs d'honneur Goncourtprisen Q3231358
Les Civilisés Goncourtprisen Q3231583
Les Eaux mêlées Goncourtprisen Q3232272
Les Égarés Goncourtprisen Q3236533
Les Enfants gâtés Goncourtprisen Q3232400
Les Filles du Calvaire Goncourtprisen
Prix Goncourt des Lycéens
Q3232622
Flamboyant flores.jpg
Les Flamboyants Goncourtprisen Q3232683
Les Jeux sauvages Goncourtprisen Q3233428
Les Loups Goncourtprisen Q3233575
Les Ombres errantes Goncourtprisen Q3234356
Leurs enfants après eux Goncourtprisen Q58332455
Louis Pergaud.jpg
skribent
digter
manuskriptforfatter
skolelærer
romanforfatter
Louis Pergaud Belmont 1882-01-22 Fresnes-en-Woëvre 1915-04-08 Goncourtprisen Frankrig Q602468
Sciences humaines.svg
Loven og Mariette Goncourtprisen Q7746379
krigskorrespondent
skuespiller
journalist
skribent
Lucien Bodard Chongqing 1914-01-09 Paris 1998-03-02 Goncourtprisen
Q1543399
Frankrig Q3142466
Lucien fabre - par vuillard.jpg
skribent
fabrikant
ingeniør
digter
Lucien Fabre Pampelonne 1889-02-14 15. arrondissement i Paris 1952-11-26 Goncourtprisen
Ridder af Æreslegionen
officer af Æreslegionen
Q2727598
kommandør af Æreslegionen
Frankrig Q692757
Lydie Salvayre cropped filled.jpg
skribent Lydie Salvayre Toulouse 1948-09-05 Goncourtprisen
Kommandør for Kunst- og Litteratur
Frankrig Q3269234
Mal d'amour Goncourtprisen Q3281067
Malaisie Goncourtprisen Q3281480
Man's Fate Goncourtprisen
Det 20. århundredes 100 bøger ifølge Le Monde
Q1618413
Mandarinerne Goncourtprisen Q1214721
Marc Bernard 1934.jpg
skribent Marc Bernard Nîmes 1900-09-06 Nîmes 1983-11-15 Goncourtprisen
Q1543399
Frankrig Q3287816
kunsthistoriker Marc Elder Nantes 1884-10-31 Saint-Fiacre-sur-Maine 1933-08-16 Goncourtprisen
Æreslegionen
Frankrig Q3107436
Marcel Arland 1929.jpg
skribent
essayist
romanforfatter
journalist
litteraturkritiker
Marcel Arland Varennes-sur-Amance 1899-07-05 Saint-Sauveur-sur-École 1986-01-12 Goncourtprisen
Grand prix de littérature de l'Académie française
Frankrig Q59076
Marcel Proust 1895.jpg
bibliotekar
romanforfatter
essayist
skribent
litteraturkritiker
translatør
digter
forfatter
Marcel Proust Paris 1871-07-10 Paris 1922-11-18 Goncourtprisen
Ridder af Æreslegionen
Frankrig Q7199
Marguerite Duras 1993.jpg
skribent
filminstruktør
manuskriptforfatter
forlægger
romanforfatter
dramatiker
selvbiograf
journalist
juridisk digter
feminist
forfatter
Marguerite Duras Gia Định 1914-04-04 Paris 1996-03-03 Goncourtprisen
Österrikiska statens pris för europeisk litteratur
Q1542806
Frankrig Q153248
Marie NDiaye01.jpg
dramatiker
manuskriptforfatter
romanforfatter
skribent
børnebogsforfatter
forfatter
Marie NDiaye Pithiviers 1967-06-04 Goncourtprisen
Prix Femina
Prix SACD
Nelly Sachs-prisen
Spycher: Litteraturprisen Leuk
Europæisk litteraturpris
OkayAfrica 100 Women
Frankrig Q237106
skribent Marius Grout Fauville-en-Caux 1903-11-08 Le Havre 1946-05-01 Goncourtprisen Frankrig Q1225351
kunstkritiker Marius-Ary Leblond Goncourtprisen Q3293766
Mathias Enard 20100329 Salon du livre de Paris 1.jpg
translatør
skribent
universitetslærer
Mathias Énard Niort 1972-01-11 Prix Goncourt des Lycéens
Goncourtprisen
Q3405825
Q875145
Q1815504
Officier des Arts et des Lettres
Frankrig Q339677
Maurice Bedel 1927.jpg
skribent Maurice Bedel Paris 1883-12-30 Thuré 1954-10-15 Goncourtprisen Frankrig Q1350743
translatør
romanforfatter
skribent
Maurice Constantin-Weyer Bourbonne-les-Bains 1881-04-24 Vichy 1964-10-22 Goncourtprisen
officer af Æreslegionen
Frankrig Q3300600
Maurice Druon 2003 Orenburg crop.jpg
politiker
skribent
manuskriptforfatter
Maurice Druon Paris 1918-04-23 Paris 2009-04-14 Æreslegionens Storkors
Kommandør for Kunst- og Litteratur
Goncourtprisen
Knight Commander of the Order of the British Empire
prix Prince-Pierre-de-Monaco
Venskabsordenen
Concours général
Q57082824
Frankrig Q223949
Maxence Van der Meersch 1936.jpg
skribent Maxence Van Der Meersch Roubaix 1907-05-04 Le Touquet-Paris-Plage 1951-01-14 Goncourtprisen Frankrig Q648241
skribent Michel Host Fransk Flandern 1942 Goncourtprisen Frankrig Q1216185
2008.06.09. Michel Houellebecq Fot Mariusz Kubik 01.jpg
digter
filminstruktør
sangskriver
essayist
romanforfatter
manuskriptforfatter
skuespiller
skribent
science fiction-forfatter
forfatter
Michel Houellebecq Saint-Pierre 1956-02-26
1958
International IMPAC Dublin Literary Award
Goncourtprisen
Q1543399
Oswald Spengler-pris
Ridder af Æreslegionen
Frankrig Q103114
Michel Tournier.jpg
skribent
translatør
romanforfatter
børnebogsforfatter
forfatter
Michel Tournier Paris 1924-12-19 Choisel 2016-01-18 Goncourtprisen
Baden-Württembergs fortjenstorden
Grand Prix du roman de l'Académie française
Goethe-medaljen
Frankrig Q160783
Bundesarchiv Bild 101I-056-1618-04, Frankreich, deutsche Besatzung.jpg
Mon village à l'heure allemande Goncourtprisen Q3320014
Monsieur des Lourdines Goncourtprisen Q3321503
Månens vitriol og den fedes martyrium Goncourtprisen Q3228186
Nêne Goncourtprisen Q3347264
Nicolas Mathieu - 2018 (cropped).jpg
Krimiforfatter Nicolas Mathieu Épinal 1978-06 Goncourtprisen Frankrig Q19545117
Ondt bryllup Goncourtprisen Q431683
One-Way Goncourtprisen Q739534
Oublier Palerme Goncourtprisen Q3357963
Pareils à des enfants Goncourtprisen Q3364984
Lydie Salvayre - Pas pleurer.png
Pas pleurer Goncourtprisen Q18524038
skribent
manuskriptforfatter
skuespiller
universitetslærer
romanforfatter
professor
essayist
dramatiker
dramaturg
Pascal Lainé Anet 1942-05-10 Goncourtprisen
Prix Médicis
Frankrig Q1230705
Pascal Quignard le 5 avril 2013.jpg
skribent Pascal Quignard Verneuil-sur-Avre 1948-04-23 Goncourtprisen
prix Prince-Pierre-de-Monaco
Grand Prix du roman de l'Académie française
Q3405571
Q3114792
Kommandør for Kunst- og Litteratur
officer af Æreslegionen
Frankrig Q423298
skribent
dramatiker
Pascale Roze Ho Chi Minh-byen 1954-03-22 Goncourtprisen Frankrig Q3090225
passage de l'homme Goncourtprisen Q3368066
Patrick Chamoiseau(2).jpg
skribent Patrick Chamoiseau Fort-de-France 1953-12-03 Kommandør for Kunst- og Litteratur
Goncourtprisen
Q19243932
Prins Claus-prisen
Frankrig Q470515
Patrick Grainville2.jpg
skribent Patrick Grainville Villers-sur-Mer 1947-06-01 Goncourtprisen
Q3114792
Grand prix de littérature Paul-Morand
Frankrig Q3369484
Patrick Modiano 6 dec 2014 - 23.jpg
manuskriptforfatter
skribent
romanforfatter
børnebogsforfatter
Patrick Modiano Boulogne-Billancourt 1945-07-30 officer af Æreslegionen
Goncourtprisen
Österrikiska statens pris för europeisk litteratur
Prix mondial Cino Del Duca
Nobelprisen i litteratur
Roger Nimier-prisen
Fénéon-prisen
Grand Prix du roman de l'Académie française
Prix des libraires
prix Prince-Pierre-de-Monaco
Grand prix de littérature Paul-Morand
Q3404866
Q3405536
Ridder af Æreslegionen
Q2108431
Frankrig Q222944
Patrick Rambaud 20100329 Salon du livre de Paris 1.jpg
journalist
skribent
Patrick Rambaud Paris 1946-04-21 Goncourtprisen
Grand Prix du roman de l'Académie française
Prix du livre incorrect
Frankrig Q504511
skribent
romanforfatter
Paul Colin 1920-05-15 2018-03-20 Goncourtprisen Frankrig Q3370902
Paule Constant par Claude Truong-Ngoc sept 2013.jpg
skribent Paule Constant Gan 1944-01-25 Goncourtprisen
Grand Prix du roman de l'Académie française
Frankrig Q468699
Pélagie-la-charrette Goncourtprisen Q3411741
Philippe Hériat Meurisse b 1931.jpg
skuespiller
skribent
romanforfatter
dramatiker
Philippe Hériat Paris 1898-09-15 Paris 1971-10-10 Goncourtprisen
Grand Prix du roman de l'Académie française
Q755723
Frankrig Q2659138
skribent
journalist
Pierre Combescot Limoges 1940-01-09 Paris 2017-06-27 Goncourtprisen
Prix Goncourt des Lycéens
Prix Médicis
Frankrig Q1238611
journalist
manuskriptforfatter
litteraturkritiker
Pierre Gascar Paris 1916-03-13 Lons-le-Saunier 1997-02-20 Goncourtprisen
prix Prince-Pierre-de-Monaco
Grand prix de littérature de l'Académie française
Q3114792
Frankrig Q2407399
Pl.pers.png
skribent
manuskriptforfatter
Pierre Lemaitre Paris 1951-04-19 Goncourtprisen
Q832120
Frankrig Q3385917
Quand la mer se retire Goncourtprisen Q3412891
Rabevel ou le Mal des ardents Goncourtprisen Q3415915
Raboliot Goncourtprisen Q3415953
skribent
journalist
René Benjamin Paris 1885-03-20 Tours 1948-10-04 Ordre de la Francisque
Goncourtprisen
Frankrig Q3141758
René Maran-1930.jpg
digter
skribent
René Maran Fort-de-France 1887-11-08 Paris 1960-05-09 Goncourtprisen Frankrig Q537093
Robert Merle (1964).JPG
translatør
romanforfatter
manuskriptforfatter
science fiction-forfatter
skribent
Robert Merle Tebessa 1908-08-29 Yvelines 2004-03-27 Goncourtprisen Frankrig Q315949
skribent Roger Ikor 11. arrondissement i Paris 1912-05-28 13. arrondissement i Paris 1986-11-17 Goncourtprisen Frankrig Q3439110
R Vailland.JPG
journalist
manuskriptforfatter
romanforfatter
essayist
skribent
dramatiker
Q23833535
Roger Vailland Oise 1907-10-16 Bourg-en-Bresse 1965-05-12 Goncourtprisen
Q1543399
Frankrig Q462356
Roger Vercel 1934.jpg
skribent
romanforfatter
Roger Vercel Le Mans 1894-01-08 Dinan 1957-02-26 Goncourtprisen Frankrig Q3087522
filminstruktør
manuskriptforfatter
diplomat
translatør
jurist
pilot
romanforfatter
science fiction-forfatter
skribent
Q23833535
Romain Gary Vilnius 1914-05-21 Paris 1980-12-02 kommandør af Æreslegionen
Q2990283
Goncourtprisen
Q3151570
Frankrig
Det Russiske Kejserrige
Polen
Q157322
Saint-Germain ou la négociation Goncourtprisen Q3462298
Sang et Lumières Goncourtprisen Q3472153
Simone de Beauvoir.jpg
politik filosof
journalist
romanforfatter
selvbiograf
essayist
politisk aktivist
dagbogsskribent
Q3589292
filosof
feminist
litteraturkritiker
skribent
aktivist
forfatter
Simone de Beauvoir Paris
6. arrondissement i Paris
1908-01-09 Paris 1986-04-14 Goncourtprisen
Österrikiska statens pris för europeisk litteratur
Jerusalem-pris
Frankrig Q7197
Spejlkabinettet Goncourtprisen Q3223545
Tahar Ben Jelloun par Claude Truong-Ngoc sept 2013.jpg
skribent Tahar Ben Jelloun Fez 1944-12-01 storofficer af Æreslegionen
Q13422141
Goncourtprisen
æresdoktor ved Universitet i Montréal
æresdoktor ved det katolske universitet i Louvain
Kommandør for Kunst- og Litteratur
Marokko Q334989
Terres lorraines Goncourtprisen Q3518724
Texaco Goncourtprisen Q3519318
The Erl-King Goncourtprisen Q3226565
The Forests of the Night Goncourtprisen Q3232740
The Life Before Us Goncourtprisen Q700288
The Long Holiday Goncourtprisen Q2399624
Marguerite Duras 1993.jpg
The Lover Goncourtprisen Q1195257
The Mercy of God Goncourtprisen Q3211668
The Order of the Day Goncourtprisen Q42748704
The Patience Stone Goncourtprisen Q513663
The Rock of Tanios Goncourtprisen Q1089293
The Roots of Heaven Goncourtprisen Q2896867
Monte Sant'Angelo2.JPG
The Scortas' Sun Goncourtprisen Q3227269
Bonifacio night.JPG
The Sermon on the Fall of Rome Goncourtprisen Q3227125
skribent
digter
Thierry Sandre Bayonne 1891-05-09 Bouchemaine 1950 Goncourtprisen Frankrig Q3524511
Trading Secrets Goncourtprisen Q2992484
Tre stærke kvinder Goncourtprisen Q3539985
Trois jours chez ma mère Goncourtprisen Q3540006
Tærskelen Goncourtprisen Q3210547
Un grand pas vers le bon Dieu Goncourtprisen
Prix Goncourt des Lycéens
Q3548650
Un homme se penche sur son passé Goncourtprisen Q3548708
Valet de nuit Goncourtprisen Q3553749
Vent de Mars Goncourtprisen Q3555535
Vinternes frugter Goncourtprisen Q3232799
skribent
diplomat
Vintilă Horia Segarcea 1915-12-18 Q735759 1992-04-04 Goncourtprisen Rumænien Q248861
Week-end a Zuydcoote.jpg
Week-end at Zuydcoote Goncourtprisen Q899026
Within a Budding Grove Goncourtprisen Q2343985
Yann Queffélec (2018).jpg
skribent Yann Queffélec Paris 1949-09-04 Goncourtprisen
Q16671093
Q47530621
Frankrig Q954370
Yves Navarre et Jean Le Bitoux par Claude Truong-Ngoc, 1981.png
skribent Yves Navarre Condom 1940-09-24 Paris 1994-01-24 Goncourtprisen Frankrig Q1364442
Afslutning på autogenereret liste.