Critérium du Dauphiné 2020

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Critérium du Dauphiné 2020 Cycling (road) pictogram.svg
5e étape du Critérium du Dauphiné 2020 Peloton.jpg
Løbsdetaljer
Rute72. Critérium du Dauphiné
KonkurrenceUCI World Tour 2020 2.UWT
Etaper5
Datoer12. – 16. august 2020
Distance817,5 km
LandFRA Frankrig
StartbyClermont-Ferrand
MålbyMegève
Hold23
Startende ryttere161
Fuldførende ryttere106
Gennemsnitlig fart37,587 km/t
Resultater
VinderCOL Daniel Martínez (EF Pro Cycling)
ToerFRA Thibaut Pinot (Groupama-FDJ)
TreerFRA Guillaume Martin (Cofidis, Solutions Crédits)
PointtrøjeBEL Wout van Aert (Jumbo-Visma)
BjergtrøjeESP David de la Cruz (UAE Team Emirates)
UngdomstrøjeCOL Daniel Martínez (EF Pro Cycling)
HoldkonkurrenceNED Jumbo-Visma
◀ 20192021 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Critérium du Dauphiné 2020 var den 72. udgave af cykelløbet Critérium du Dauphiné. Det franske etapeløb er på UCI's World Tour-kalender i 2020 og løbets fem etaper blev kørt mellem 12. og 16. august 2020. Løbet skulle efter planen havde været afholdt fra 31. maj til 7. juni over otte etaper, men blev på grund af coronaviruspandemien flyttet og forkortet.

Løbet blev vundet af columbianske Daniel Martínez fra EF Pro Cycling.

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 12. augClermont-Ferrand – Saint-Christo-en-Jarez
kuperet etape
218,5BEL Wout van AertBEL Wout van Aert
2. etape 13. augVienne – Col de Porte
bjergetape
181SLO Primož RogličSLO Primož Roglič
3. etape 14. augCorenc – Saint-Martin-de-Belleville
bjergetape
175,5ITA Davide FormoloSLO Primož Roglič
4. etape 15. augUgine – Megève
bjergetape
173GER Lennard KämnaSLO Primož Roglič
5. etape 16. augMegèveMegève
bjergetape
153,5USA Sepp KussCOL Daniel Martínez

1. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. BEL Wout van Aert Jumbo-Visma5t 27' 42"
2. RSA Daryl Impey Mitchelton-Scott+ 0"
3. COL Egan Bernal Ineos+ 0"
4. ESP Alejandro Valverde Movistar+ 0"
5. SLO Tadej Pogačar UAE Team Emirates+ 0"
6. KAZ Aleksej Lutsenko Astana+ 0"
7. COL Sergio Higuita EF Pro Cycling+ 0"
8. FRA Benoît Cosnefroy AG2R La Mondiale+ 0"
9. SLO Primož Roglič Jumbo-Visma+ 0"
10. FRA Guillaume Martin Cofidis, Solutions Crédits+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. BEL Wout van Aert den gule førertrøje med blåt båndden grønne pointtrøjeJumbo-Visma5t 27' 32"
2. RSA Daryl Impey Mitchelton-Scott+ 4"
3. COL Egan Bernal den hvide ungdomstrøjeIneos+ 6"
4. ESP Alejandro Valverde Movistar+ 10"
5. SLO Tadej Pogačar UAE Team Emirates+ 10"
6. KAZ Aleksej Lutsenko Astana+ 10"
7. COL Sergio Higuita EF Pro Cycling+ 10"
8. FRA Benoît Cosnefroy AG2R La Mondiale+ 10"
9. SLO Primož Roglič Jumbo-Visma+ 10"
10. FRA Guillaume Martin Cofidis, Solutions Crédits+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. SLO Primož Roglič Jumbo-Visma3t 39' 40"
2. FRA Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 8"
3. GER Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe+ 8"
4. FRA Guillaume Martin Cofidis, Solutions Crédits+ 8"
5. COL Nairo Quintana Arkéa-Samsic+ 10"
6. COL Miguel Ángel López Astana+ 10"
7. COL Daniel Martínez EF Pro Cycling+ 10"
8. ESP Mikel Landa Bahrain McLaren+ 10"
9. AUS Richie Porte Trek-Segafredo+ 10"
10. COL Egan Bernal den hvide ungdomstrøjeIneos+ 10"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. SLO Primož Roglič den gule førertrøje med blåt båndJumbo-Visma9t 07' 12"
2. FRA Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 12"
3. GER Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe+ 14"
4. COL Egan Bernal den hvide ungdomstrøjeIneos+ 16"
5. FRA Guillaume Martin Cofidis, Solutions Crédits+ 18"
6. COL Nairo Quintana Arkéa-Samsic+ 20"
7. AUS Richie Porte Trek-Segafredo+ 20"
8. ESP Mikel Landa Bahrain McLaren+ 20"
9. COL Miguel Ángel López Astana+ 20"
10. COL Daniel Martínez EF Pro Cycling+ 20"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. ITA Davide Formolo UAE Team Emirates4t 06' 56"
2. SLO Primož Roglič den gule førertrøje med blåt båndJumbo-Visma+ 33"
3. FRA Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 33"
4. GER Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe+ 33"
5. COL Daniel Martínez EF Pro Cycling+ 33"
6. ESP Mikel Landa Bahrain McLaren+ 33"
7. FRA Guillaume Martin Cofidis, Solutions Crédits+ 33"
8. SLO Tadej Pogačar UAE Team Emirates+ 33"
9. RUS Pavel Sivakov Ineos+ 39"
10. COL Miguel Ángel López Astana+ 39"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. SLO Primož Roglič den gule førertrøje med blåt båndden grønne pointtrøjeJumbo-Visma13t 14' 35"
2. FRA Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 14"
3. GER Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe+ 20"
4. FRA Guillaume Martin Cofidis, Solutions Crédits+ 24"
5. ESP Mikel Landa Bahrain McLaren+ 26"
6. COL Daniel Martínez den hvide ungdomstrøjeEF Pro Cycling+ 26"
7. COL Egan Bernal Ineos+ 31"
8. COL Miguel Ángel López Astana+ 32"
9. COL Nairo Quintana Arkéa-Samsic+ 35"
10. AUS Richie Porte Trek-Segafredo+ 35"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. GER Lennard Kämna Bora-Hansgrohe4t 27' 56"
2. ESP David de la Cruz UAE Team Emirates+ 41"
3. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick-Step+ 56"
4. AUS Jack Haig Mitchelton-Scott+ 58"
5. FRA Kenny Elissonde Trek-Segafredo+ 1' 02"
6. ITA Fausto Masnada CCC+ 1' 10"
7. POL Michał Kwiatkowski Ineos+ 1' 19"
8. SUI Marc Hirschi Sunweb+ 1' 43"
9. FRA Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 3' 01"
10. SLO Primož Roglič den gule førertrøje med blåt båndJumbo-Visma+ 3' 01"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. SLO Primož Roglič den gule førertrøje med blåt båndJumbo-Visma17t 45' 32"
2. FRA Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 14"
3. FRA Guillaume Martin Cofidis, Solutions Crédits+ 24"
4. ESP Mikel Landa Bahrain McLaren+ 26"
5. COL Daniel Martínez EF Pro Cycling+ 26"
6. COL Miguel Ángel López Astana+ 32"
7. COL Nairo Quintana Arkéa-Samsic+ 35"
8. AUS Richie Porte Trek-Segafredo+ 35"
9. SLO Tadej Pogačar UAE Team Emirates+ 1' 17"
10. FRA Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 24"
Kilde: ProCyclingStats


5. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. USA Sepp Kuss Jumbo-Visma3t 58' 39"
2. COL Daniel Martínez den hvide ungdomstrøjeEF Pro Cycling+ 27"
3. SLO Tadej Pogačar UAE Team Emirates+ 30"
4. RUS Pavel Sivakov Ineos+ 45"
5. NED Tom Dumoulin Jumbo-Visma+ 51"
6. GER Lennard Kämna Bora-Hansgrohe+ 51"
7. FRA Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 1' 02"
8. FRA Guillaume Martin Cofidis, Solutions Crédits+ 1' 04"
9. FRA Romain Bardet AG2R La Mondiale+ 1' 06"
10. FRA Warren Barguil Arkéa-Samsic+ 1' 06"
Kilde: ProCyclingStats


Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

WorldTeams (19)
  1. FRA AG2R La Mondiale
  2. KAZ Astana Pro Team
  3. BRN Bahrain McLaren
  4. GER Bora-Hansgrohe
  5. POL CCC
  6. FRA Cofidis
  7. BEL Deceuninck-Quick Step
  8. USA EF Pro Cycling
  9. FRA Groupama-FDJ
  10. ISR Israel Start-Up Nation
  11. BEL Lotto Soudal
  12. AUS Mitchelton-Scott
  13. ESP Movistar Team
  14. RSA NTT Pro Cycling
  15. GBR Ineos
  16. NED Team Jumbo-Visma
  17. GER Team Sunweb
  18. USA Trek-Segafredo
  19. UAE UAE Team Emirates
ProTeams (4)
  1. FRA Arkéa Samsic
  2. FRA B&B Hotels-Vital Concept
  3. BEL Circus-Wanty Gobert
  4. FRA Total Direct Énergie

Startliste[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svg Startliste
Astana
AST
Nr.RytterPlacering
1COL Miguel Ángel López (COL) 5.
2ESP Omar Fraile (ESP) DNS-5
3ESP Gorka Izagirre (ESP) 31.
4ERI Merhawi Kudus (ERI) 81.
5KAZ Aleksej Lutsenko (KAZ) Kasakhiske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 35.
6ESP Luis León Sánchez (ESP) 57.
7KAZ Nikita Stalnow (KAZ) 103.
EF Pro Cycling
EF1
Nr.RytterPlacering
11COL Rigoberto Urán (COL) 22.
12GBR Hugh Carthy (GBR) 66.
13COL Sergio Higuita (COL) Colombianske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 64.
14EST Tanel Kangert (EST) 46.
15BEL Jens Keukeleire (BEL) 88.
16COL Daniel Martínez (COL) den gule førertrøje med blåt båndden hvide ungdomstrøje1.
17USA Tejay van Garderen (USA) 82.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
21GER Emanuel Buchmann (GER) DNF-4
22AUT Felix Großschartner (AUT) 61.
23GER Lennard Kämna (GER) 8.
24AUT Gregor Mühlberger (AUT) DNF-4
25ITA Daniel Oss (ITA) DNF-5
26SVK Peter Sagan (SVK) DNF-5
27GER Andreas Schillinger (GER) DNF-4
Ineos
INS
Nr.RytterPlacering
31COL Egan Bernal (COL) DNS-4
32ESP Jonathan Castroviejo (ESP) 43.
33GBR Chris Froome (GBR) 71.
34POL Michał Kwiatkowski (POL) DNF-5
35RUS Pavel Sivakov (RUS) 11.
36GBR Geraint Thomas (GBR) 37.
37NED Dylan van Baarle (NED) 45.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
41FRA Thibaut Pinot (FRA) 2.
42FRA Bruno Armirail (FRA) 67.
43CAN Antoine Duchesne (CAN) DNF-4
44SUI Stefan Küng (SUI) 41.
45FRA Mathieu Ladagnous (FRA) 102.
46FRA Valentin Madouas (FRA) 21.
47SUI Sébastien Reichenbach (SUI) Schweiziske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 13.
Deceuninck-Quick-Step
DQT
Nr.RytterPlacering
51FRA Julian Alaphilippe (FRA) 24.
52DEN Kasper Asgreen (DEN) 99.
53FRA Rémi Cavagna (FRA) 100.
54BEL Tim Declercq (BEL) 104.
55LUX Bob Jungels (LUX) Luxembourgske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 42.
56GBR James Knox (GBR) 76.
57BEL Mauri Vansevenant (BEL) DNS-2
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
61SLO Primož Roglič (SLO) Slovenske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) DNS-5
62NED Tom Dumoulin (NED) 7.
63NED Robert Gesink (NED) 56.
64NED Steven Kruijswijk (NED) DNF-4
65USA Sepp Kuss (USA) 10.
66GER Tony Martin (GER) HD-5
67BEL Wout van Aert (BEL) den grønne pointtrøje32.
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
71FRA Romain Bardet (FRA) 6.
72FRA Mickaël Cherel (FRA) 36.
73FRA Benoît Cosnefroy (FRA) DNS-5
74FRA Tony Gallopin (FRA) 85.
75FRA Pierre Latour (FRA) 70.
76FRA Aurélien Paret-Peintre (FRA) 68.
77FRA Nans Peters (FRA) 65.
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
81SLO Tadej Pogačar (SLO) 4.
82NOR Sven Erik Bystrøm (NOR) DNF-4
83ESP David de la Cruz (ESP) maillot bleu à pois blanc du leader du classement de la montagne25.
84ITA Davide Formolo (ITA) 26.
85NOR Alexander Kristoff (NOR) HD-5
86NOR Vegard Stake Laengen (NOR) 69.
87SLO Jan Polanc (SLO) 47.
Movistar
MOV
Nr.RytterPlacering
91ESP Alejandro Valverde (ESP) Spanske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 12.
92ESP Enric Mas (ESP) 20.
93POR Nelson Oliveira (POR) DNF-4
94ESP Antonio Pedrero (ESP) 48.
95ESP José Joaquín Rojas (ESP) 83.
96ESP Marc Soler (ESP) DNF-5
97ESP Carlos Verona (ESP) 62.
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
101GBR Adam Yates (GBR) 17.
102USA Brent Bookwalter (USA) 77.
103AUS Jack Haig (AUS) 27.
104AUS Damien Howson (AUS) DNF-5
105RSA Daryl Impey (RSA) 89.
106DEN Christopher Juul-Jensen (DEN) 95.
107AUS Nick Schultz (AUS) DNF-5
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
111AUS Richie Porte (AUS) 15.
112DEN Niklas Eg (DEN) 51.
113FRA Kenny Elissonde (FRA) 16.
114ESP Juan Pedro López (ESP) DNS-3
115LUX Michel Ries (LUX) 72.
116LAT Toms Skujiņš (LAT) 63.
117NED Pieter Weening (NED) 94.
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
121BEL Tiesj Benoot (BEL) DNF-3
122GER Nikias Arndt (GER) 96.
123GBR Mark Donovan (GBR) 59.
124SUI Marc Hirschi (SUI) 23.
125DEN Søren Kragh Andersen (DEN) 80.
126IRL Nicolas Roche (IRL) 39.
127GER Jasha Sütterlin (GER) 98.
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlacering
131COL Nairo Quintana (COL) DNF-5
132COL Winner Anacona (COL) DNF-5
133FRA Warren Barguil (FRA) Franske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 9.
134FRA Maxime Bouet (FRA) DNF-5
135COL Dayer Quintana (COL) DNF-5
136ITA Diego Rosa (ITA) DNF-5
137FRA Clément Russo (FRA) HD-5
NTT Pro Cycling
NTT
Nr.RytterPlacering
141CZE Roman Kreuziger (CZE) DNF-5
142AUT Michael Gogl (AUT) DNF-5
143NOR Edvald Boasson Hagen (NOR) DNF-5
144DEN Michael Valgren (DEN) DNF-5
145RSA Louis Meintjes (RSA) 49.
146AUS Ben O'Connor (AUS) 92.
147ITA Domenico Pozzovivo (ITA) 40.
Bahrain McLaren
TBM
Nr.RytterPlacering
151ESP Mikel Landa (ESP) 18.
152ESP Pello Bilbao (ESP) 33.
153ITA Damiano Caruso (ITA) 29.
154ITA Sonny Colbrelli (ITA) 101.
155SLO Matej Mohorič (SLO) 55.
156BEL Dylan Teuns (BEL) 91.
157ESP Rafael Valls (ESP) 52.
Cofidis, Solutions Crédits
COF
Nr.RytterPlacering
161FRA Guillaume Martin (FRA) 3.
162FRA Nicolas Edet (FRA) 34.
163FRA Victor Lafay (FRA) 75.
164ESP Luis Ángel Maté (ESP) 86.
165FRA Anthony Perez (FRA) 73.
166FRA Pierre-Luc Périchon (FRA) DNF-5
167FRA Stéphane Rossetto (FRA) 44.
Israel Start-Up Nation
ISN
Nr.RytterPlacering
171IRL Daniel Martin (IRL) DNS-3
172GER André Greipel (GER) DNF-4
173FRA Hugo Hofstetter (FRA) 93.
174LAT Krists Neilands (LAT) 60.
175ISR Guy Niv (ISR) 97.
176GER Nils Politt (GER) DNS-4
177DEN Mads Würtz Schmidt (DEN) 74.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
181NOR Carl Fredrik Hagen (NOR) 30.
182BEL Sander Armée (BEL) DNF-5
183BEL Thomas De Gendt (BEL) 58.
184BEL Rémy Mertz (BEL) DNF-5
185BEL Brent Van Moer (BEL) DNF-1
186BEL Harm Vanhoucke (BEL) 50.
187BEL Jelle Wallays (BEL) DNF-4
Total Direct Énergie
TDE
Nr.RytterPlacering
191EST Rein Taaramäe (EST) DNF-5
192ITA Niccolò Bonifazio (ITA) DNF-1
193FRA Mathieu Burgaudeau (FRA) DNF-3
194FRA Jérôme Cousin (FRA) HD-2
195FRA Fabien Grellier (FRA) DNF-5
196FRA Romain Sicard (FRA) 38.
197FRA Geoffrey Soupe (FRA) HD-5
CCC
CCC
Nr.RytterPlacering
201ITA Fausto Masnada (ITA) 28.
202USA Will Barta (USA) 53.
203ESP Víctor de la Parte (ESP) 19.
204CZE Jan Hirt (CZE) DNF-1
205RUS Pavel Kotjetkov (RUS) 78.
206SUI Michael Schär (SUI) 90.
207POL Łukasz Wiśniowski (POL) DNF-5
Circus-Wanty Gobert
CWG
Nr.RytterPlacering
211BEL Jan Bakelants (BEL) 54.
212FRA Jeremy Bellicaud (FRA) DNF-4
213BEL Thomas Degand (BEL) 79.
214FRA Fabien Doubey (FRA) 84.
215AUS Alexander Evans (AUS) HD-5
216BEL Quinten Hermans (BEL) DNF-1
217BEL Xandro Meurisse (BEL) DNF-5
B&B Hotels-Vital Concept p/b KTM
BVC
Nr.RytterPlacering
221FRA Pierre Rolland (FRA) 14.
222FRA Maxime Chevalier (FRA) HD-5
223FRA Arnaud Courteille (FRA) 105.
224FRA Cyril Gautier (FRA) 87.
225FRA Quentin Pacher (FRA) DNF-3
226AUT Sebastian Schönberger (AUT) HD-5
227NED Tom-Jelte Slagter (NED) 106.


Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]