EHF Champions League 1996-97 (kvinder)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning

EHF Champions League 1996-97 for kvinder var den fjerde EHF Champions League-turnering for kvinder. Turneringen blev arrangeret af European Handball Federation og havde deltagelse af 29 hold. 26 af holdene spillede først én cup-runde (1/16-finaler). De tretten vindere af 1/16-finalerne gik sammen med tre direkte kvalificerede hold videre til gruppespillet, der bestod af fire grupper med fire hold, hvorfra de fire vindere og fire toere gik videre til kvartfinalerne.

Turneringen blev for første gang vundet af Mar Valencia fra Spanien, som over to kampe samlet vandt 58-50 over Viborg HK, der som danske mestre repræsenterede Danmark i turneringen. Ingen af de to finalister havde tidligere været i Champions League-finalen, og Viborg HK's finaleplads var den indtil da bedste danske præstation i EHF Champions League.

Resultater[redigér | redigér wikikode]

1/16-finaler[redigér | redigér wikikode]

Dato Hjemmehold i 1. kamp Hjemmehold i 2. kamp Resultat
1. kamp 2. kamp 1. kamp 2. kamp Samlet
11.10. 13.10. Frankrig ASPTT Metz Georgien Martve Tbilisi 39-10 36-15 75–25
18.10. 20.10 Litauen Egle Vilnius Makedonien Kometal Gjorce Petrov 24-32 25-29 49–61
12.10. 20.10. Danmark Viborg HK Schweiz  LC Brühl St. Gallen 29-14 22-22 51–36
11.10. 13.10. Tyrkiet Anadolu Uni Eskisehir Norge Byåsen IL 20-33 15-31 35–64
12.10. 19.10. Hviderusland Politechnik Minsk Polen MKS Montex Lublin 23-31 22-32 45–63
11.10. 12.10. Bosnien-Hercegovina RK Jedinstvo Tuzla Spanien Mar Valencia 23-34 16-35 39–69
13.10. 20.10. Ukraine Spartak Kiev Serbien og Montenegro Buducnost Podgorica 18-19 20-24 38–43
12.10. 20.10. Portugal Sports Club da Madeira Ungarn Ferencvarosi TC 13-38 18-23 31–61
12.10. 19.10. Rumænien CS Oltchim Ramnicu Valcea Slovakiet Slovan Duslo Sala 33-16 29-22 62–38
13.10. 19.10. Israel Hapoel Petakh-Tikva Grækenland GAS Anagenisi Artas 19-21 26-35 45–56
12.10. 13.10. Slovenien Krim Electa Ljubljana Bulgarien Volan Sofia 25-16 31-14 56–30
10.10. 12.10. Rusland Rotor Volgograd Tyskland TUS Walle Bremen 20-22 15-22 35–44
12.10. 19.10. Holland Visa Swift Roermond Finland Helsinki IFK 25-90 24-90 49–18

Gruppespil[redigér | redigér wikikode]

Gruppe A[redigér | redigér wikikode]

Dato Kamp Res.
9.11. Kometal Gjorce Petrov – Granicar Djurdjevac 33-13
Buducnost Podgorica – Viborg HK 23-23
16.11. Viborg HK – Kometal Gjorce Petrov 29-28
4.1. Kometal Gjorce Petrov – Buducnost Podgorica 24-20
5.1. Viborg HK – Granicar Djurdjevac 27-10
10.1. Granicar Djurdjevac – Buducnost Podgorica 17-21
11.1. Kometal Gjorce Petrov – Viborg HK 23-19
12.1. Buducnost Podgorica – Granicar Djurdjevac 23-23
18.1. Granicar Djurdjevac – Kometal Gjorce Petrov 22-26
19.1. Viborg HK – Buducnost Podgorica 36-21
25.1. Granicar Djurdjevac – Viborg HK 17-19
26.1. Buducnost Podgorica – Kometal Gjorce Petrov 22-20
Hold Kampe Mål Point
Danmark Viborg HK 6 153-122 9
Makedonien Kometal Gjorce Petrov 6 154-125 8
Serbien og Montenegro Buducnost Podgorica 6 130-143 6
Kroatien Granicar Djurdjevac 6 102-149 1

Gruppe B[redigér | redigér wikikode]

Dato Kamp Res.
9.11. MKS Montex Lublin – Podravka Koprivnica 32-33
10.11. Henzo Swift Roermond – Mar Valencia 18-23
17.11. Mar Valencia – MKS Montex Lublin 27-26
Podravka Koprivnica – Henzo Swift Roermond 30-19
4.1. MKS Montex Lublin – Henzo Swift Roermond 27-16
5.1. Mar Valencia – Podravka Koprivnica 25-19
11.1. MKS Montex Lublin – Mar Valencia 22-23
12.1. Henzo Swift Roermond – Podravka Koprivnica 15-23
? Mar Valencia – Henzo Swift Roermond ?
19.1. Podravka Koprivnica – MKS Montex Lublin 34-25
26.1. Henzo Swift Roermond – MKS Montex Lublin 22-23
Podravka Koprivnica – Mar Valencia 22-22
Hold Kampe Mål Point
Spanien Mar Valencia 6 144-126 11
Kroatien Podravka Koprivnica 6 161-138 9
Polen MKS Montex Lublin 6 155-155 4
Holland Henzo Swift Roermond 6 109-150 0

Gruppe C[redigér | redigér wikikode]

Dato Kamp Res.
9.11. Oltchim Ramnicu Valcea – Hypo Niederösterreich 18-19
10.11. ASPTT Metz – Byåsen IL 16-17
16.11. Byåsen IL – CS Oltchim Ramnicu Valcea 25-20
17.11. Hypo Niederösterreich – ASPTT Metz 27-14
4.1. CS Oltchim Ramnicu Valcea – ASPTT Metz 24-24
5.1. Byåsen IL – Hypo Niederösterreich 16-20
11.1. CS Oltchim Ramnicu Valcea – Byåsen IL 24-16
12.1. ASPTT Metz – Hypo Niederösterreich 17-26
19.1. Hypo Niederösterreich – Oltchim Ramnicu Valcea 29-21
Byåsen IL – ASPTT Metz 23-17
26.1. Hypo Niederösterreich – Byåsen IL 20-17
ASPTT Metz – CS Oltchim Ramnicu Valcea 20-20
Hold Kampe Mål Point
Østrig Hypo Niederösterreich 6 141-103 12
Norge Byåsen IL 6 114-117 6
Rumænien CS Oltchim Ramnicu Valcea 6 127-133 4
Frankrig ASPTT Metz 6 108-137 2

Gruppe D[redigér | redigér wikikode]

Dato Kamp Res.
9.11. GAS Anagenisi Artas – Ferencvarosi TC 21-33
10.11. Krim Electa Ljubljana – TUS Walle Bremen 21-20
17.11. TUS Walle Bremen – GAS Anagenisi Artas 24-15
Ferencvarosi TC – Krim Electa Ljubljana 27-24
5.1. TUS Walle Bremen – Ferencvarosi TC 18-26
GAS Anagenisi Artas – Krim Electa Ljubljana 19-33
11.1. Krim Electa Ljubljana – Ferencvarosi TC 22-20
GAS Anagenisi Artas – TUS Walle Bremen 22-26
18.1. TUS Walle Bremen – Krim Electa Ljubljana 20-19
Ferencvarosi TC – GAS Anagenisi Artas 42-16
25.1. Ferencvarosi TC – TUS Walle Bremen 27-16
Krim Electa Ljubljana – GAS Anagenisi Artas 36-12
Hold Kampe Mål Point
Ungarn Ferencvarosi TC 6 175-117 10
Slovenien Krim Electa Ljubljana 6 155-118 8
Tyskland TUS Walle Bremen 6 124-130 6
Grækenland GAS Anagenisi Artas 6 105-194 0

Kvartfinaler[redigér | redigér wikikode]

Dato Hjemmehold i 1. kamp Hjemmehold i 2. kamp Resultat
1. kamp 2. kamp 1. kamp 2. kamp Samlet
9.2. 16.2. Kroatien Podravka Koprivnica Danmark Viborg HK 25-24 22-25 47–49
9.2. 16.2. Makedonien Kometal Gjorce Petrov Spanien Mar Valencia 23-20 21-27 44–47
9.2. 16.2. Slovenien Krim Electa Ljubljana Østrig Hypo Niederösterreich 21-26 21-34 42–60
9.2. 16.2. Norge Byåsen IL Ungarn Ferencvarosi TC 20-20 21-26 41–46

Semifinaler[redigér | redigér wikikode]

Dato Hjemmehold i 1. kamp Hjemmehold i 2. kamp Resultat
1. kamp 2. kamp 1. kamp 2. kamp Samlet
30.3. 6.4. Danmark Viborg HK Ungarn Ferencvarosi TC 27-24 23-19 50–43
29.3. 5.4. Spanien Mar Valencia Østrig Hypo Niederösterreich 34-22 15-26 49–48

Finale[redigér | redigér wikikode]

Dato Hjemmehold i 1. kamp Hjemmehold i 2. kamp Resultat
1. kamp 2. kamp 1. kamp 2. kamp Samlet
3.5. 10.5. Spanien Mar Valencia Danmark Viborg HK 35-26 23-24 58–50

Kilder / eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]