EHF Champions League 2014-15 (kvinder)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
EHF Champions League 2014-15 for kvinder
Papp László Budapest Sportaréna.jpg
Arrangement
Dato(er) 2014-2015
Antal deltagere 22
Resultat
Førsteplads Montenegro ŽRK Budućnost
Andenplads Norge Larvik HK
Tredjeplads Makedonien ŽRK Vardar
Statistik
Antal kampe 96
Antal mål 4.991 (51,99 pr. kamp)
Antal tilskuere 252.163 (2.627 pr. kamp)
Topscorer Kroatien Andrea Penezić
Rumænien Cristina Neagu (102 mål)

Kvindernes EHF Champions League 2014-15 var den 22. udgave af EHF Champions League, turneringen for de bedste af Europas håndboldklubber hos kvinderne. Den organiseredes af European Handball Federation. Turneringen blev spillet fra 2014 til 2015.

Kvalificerede hold[redigér | redigér wikikode]

14 hold var direkte kvalificeret til gruppespillet.[1]

Gruppekampe
Ungarn Győri ETO Rumænien HCM Baia Mare Slovenien Krim Makedonien Vardar
Danmark Viborg HK Tyskland Thüringer HC Østrig Hypo Niederösterreich Polen SPR Lublin
Norge Larvik HK Frankrig Metz Kroatien Lokomotiva Zagreb
Rusland Dinamo Volgograd Montenegro Budućnost Sverige IK Sävehof
Kvalifikationsturnering
Ungarn Ferencváros Norge Byåsen HE Serbien Radnički Kragujevac Holland SERCODAK Dalfsen
Danmark Midtjylland Tyskland HC Leipzig Kroatien Podravka Koprivnica Hviderusland BNTU Minsk

Kvalifikationskampe[redigér | redigér wikikode]

Seedingen blev annonceret den 23. Juni 2014.[2]

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4
Ungarn Ferencváros
Danmark Midtjylland
Norge Byåsen HE
Tyskland HC Leipzig
Kroatien Podravka Koprivnica
Hviderusland BNTU Minsk
Holland SERCODAK Dalfsen
Serbien Radnički Kragujevac

Kvalifikationsturnering 1[redigér | redigér wikikode]

  Semifinale Finale
20 September
 Ungarn Ferencváros  33  
 Holland SERCODAK Dalfsen  25


 
 
21 September
     Ungarn Ferencváros  38
   Tyskland HC Leipzig (pen.)  39


Tredjepladskamp
20 September 21 September
 Tyskland HC Leipzig  22  Holland SERCODAK Dalfsen  30
 Hviderusland BNTU Minsk  18


   Hviderusland BNTU Minsk  27


Kvalifikationsturnering 2[redigér | redigér wikikode]

  Semifinale Finale
20 September
 Danmark Midtjylland  24  
 Serbien Rad. Kragujevac (aet)  29


 
 
21 September
     Serbien Rad. Kragujevac  24
   Kroatien Pod.Koprivnica  28


Tredjepladskamp
20 September 21 September
 Norge Byåsen HE  23  Danmark Midtjylland  28
 Kroatien Pod. Koprivnica  31


   Norge Byåsen HE  24


Kilder[redigér | redigér wikikode]

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]