EM i banecykling 2017

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning

Det ottende EM i banecykling blev afholdt i Velodromen i Berlin i Tyskland fra 19. til 22. oktober 2017.[1]

Medaljevindere[redigér | redigér wikikode]

Podiet for herrernes omnium (fra venstre): Julius Johansen, Albert Torres og Benjamin Thomas
Podiet for herrernes pointløb (fra venstre): Niklas Larsen, Alan Banaszek og Maximilian Beyer
Podiet for herrernes parløb
Podiet for damernes pointløb (fra venstre): Gulnaz Badykova, Trine Schmidt og Tatsjana Sjarakova
Podiet for damernes scratch (fra venstre): Tetjana Klimtjenko, Trine Schmidt og Jevgenija Augustinas
Disciplin Guld Sølv Bronze
Herrer
Sprint Sebastien Vigier
 Frankrig (FRA)
Jeffrey Hoogland
 Holland (NED)
Denis Dmitrijev
 Rusland (RUS)
Holdsprint Frankrig Frankrig
Benjamin Edelin
Sebastien Vigier
Quentin Lafargue
43.254 Tyskland Tyskland
Robert Förstemann
Maximilian Levy
Joachim Eilers
43.337 Holland Holland
Jeffrey Hoogland
Harrie Lavreysen
Matthijs Buchli
43.405
Holdforfølgelse Frankrig Frankrig
Louis Pijourlet
Corentin Ermenault
Florian Maitre
Benjamin Thomas
3:55.780 Italien Italien
Liam Bertazzo
Filippo Ganna
Francesco Lamon
Simone Consonni
3:55.986 Rusland Rusland
Aleksandr Jevtusjenko
Mamyr Stasj
Dmitrij Sokolov
Aleksej Kurbatov
3:57.517
Keirin Maximilian Levy
 Tyskland (GER)
Shane Perkins
 Rusland (RUS)
Andrij Vynokurov
 Ukraine (UKR)
Omnium Albert Torres
 Spanien (ESP)
142 Julius Johansen
 Danmark (DEN)
140 Benjamin Thomas
 Frankrig (FRA)
137
1 km tidskørsel Jeffrey Hoogland
 Holland (NED)
1:00.700 Joachim Eilers
 Tyskland (GER)
1:00.733 Quentin Lafargue
 Frankrig (FRA)
1:00.906
Individuel forfølgelse Filippo Ganna
 Italien (ITA)
4:15.994 Ivo Oliveira
 Portugal (POR)
4:18.991 Domenic Weinstein
 Tyskland (GER)
4:15.405
Pointløb Alan Banaszek
 Polen (POL)
49 Niklas Larsen
 Danmark (DEN)
45 Maximilian Beyer
 Tyskland (GER)
34
Scratch Adrien Garel
 Frankrig (FRA)
Krisztian Lovassy
 Ungarn (HUN)
Roman Hladisj
 Ukraine (UKR)
Udskilningsløb Gerben Thijssen
 Belgien (BEL)
Maksim Piskunov
 Rusland (RUS)
Rui Oliveira
 Portugal (POR)
Stayer Tyskland Tyskland
Franz Schiewer
Gerhard Geßler
46:17 Holland Holland
Reinier Honig
Jos Pronk
46:19 Tyskland Tyskland
Stefan Schäfer
Peter Bauerlein
46:30
Parløb Frankrig Frankrig
Florian Maitre
Benjamin Thomas
43 Danmark Danmark
Niklas Larsen
Casper Pedersen
42 Polen Polen
Wojciech Pszczolarski
Daniel Staniszewski
40
Damer
Sprint Kristina Vogel
 Tyskland (GER)
Mathilde Gros
 Frankrig (FRA)
Darja Sjmeleva
 Rusland (RUS)
Holdsprint Rusland Rusland
Anastasija Vojnova
Darja Sjmeleva
32.560 Tyskland Tyskland
Miriam Welte
Kristina Vogel
32.807 Holland Holland
Kyra Lamberink
Shanne Braspennincx
33.180
Holdforfølgelse Italien Italien
Elisa Balsamo
Tatiana Guderzo
Letizia Paternoster
Silvia Valsecchi
4:17.853 Storbritannien Storbritannien
Emily Kay
Elinor Barker
Manon Lloyd
Katie Archibald
4:21.164 Polen Polen
Justyna Kaczkowska
Katarzyna Pawłowska
Daria Pikulik
Nikol Plosaj
4:24.705
Keirin Kristina Vogel
 Tyskland (GER)
Simona Krupeckaitė
 Litauen (LTU)
Ljubov Basova
 Ukraine (UKR)
Omnium Katie Archibald
 Storbritannien (GBR)
127 Kirsten Wild
 Holland (NED)
120 Elisa Balsamo
 Italien (ITA)
102
500 meter tidskørsel Miriam Welte
 Tyskland (GER)
33.321 Pauline Grabosch
 Tyskland (GER)
33.559 Darja Sjmeleva
 Rusland (RUS)
33.757
Individuel forfølgelse Katie Archibald
 Storbritannien (GBR)
Justyna Kaczkowska
 Polen (POL)
Silvia Valsecchi
 Italien (ITA)
3:33.908
Pointløb Trine Schmidt
 Danmark (DEN)
62 Gulnaz Badykova
 Rusland (RUS)
31 Tatsjana Sjarakova
 Hviderusland (BLR)
29
Scratch Trine Schmidt
 Danmark (DEN)
Tetjana Klimtjenko
 Ukraine (UKR)
Jevgenija Augustinas
 Rusland (RUS)
Udskilningsløb Kirsten Wild
 Holland (NED)
Jevgenija Augustinas
 Rusland (RUS)
Maria Giulia Confalonieri
 Italien (ITA)
Parløb Storbritannien Storbritannien
Elinor Barker
Eleanor Dickinson
58 Irland Irland
Lydia Boylan
Lydia Gurley
50 Holland Holland
Amy Pieters
Kirsten Wild
46

Medaljetabel[redigér | redigér wikikode]

     Værtslandet er markeret med lavendelblå

 Placering  Land Guld Sølv Bronze Total
1 Tyskland Tyskland 5 4 3 12
2 Frankrig Frankrig 5 1 2 8
3 Storbritannien Storbritannien 3 1 0 4
4 Holland Holland 2 3 3 8
5 Danmark Danmark 2 3 0 5
6 Italien Italien 2 1 3 6
7 Rusland Rusland 1 4 5 10
8 Polen Polen 1 1 2 4
9 Belgien Belgien 1 0 0 1
Spanien Spanien 1 0 0 1
11 Ukraine Ukraine 0 1 3 4
12 Portugal Portugal 0 1 1 2
13 Ungarn Ungarn 0 1 0 1
Irland Irland 0 1 0 1
Litauen Litauen 0 1 0 1
16 Hviderusland Hviderusland 0 0 1 1
Total 23 23 23 69

Referencer[redigér | redigér wikikode]

  1. ^ "2017 in sports". Arkiveret fra originalen 13. januar 2017. Hentet 11. januar 2017. 

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]