FA Cup 1894-95

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
FA Cup
Sæson 1894-95
Mester Aston Villa FC (2. titel)
Andenplads West Bromwich Albion FC
Kampe spillet 198
FA Cup

Football Association Challenge Cup 1894–95 var den 24. udgave af Football Association Challenge Cup, nutildags bedre kendt som FA Cup. Turneringen blev afviklet som en cupturnering med deltagelse af 182 klubber. De første kampe blev spillet den 6. oktober 1895, og finalen blev afviklet den 20. april 1895Crystal Palace i London, hvor Aston Villa FC besejrede West Bromwich Albion FC med 1-0. Det var anden gang, at Aston Villa vandt FA Cup'en – den første sejr blev opnået i sæsonen 1886-87.

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Aston Villas vej til sejren[redigér | redigér wikikode]

Runde Dato Kamp Res.
Første runde 2.2. Aston Villa FCDerby County FC 2–1
Anden runde 16.2. Aston Villa FCNewcastle United FC 7–1
Kvartfinale 2.3. Aston Villa FCNottingham Forest FC 6–2
Semifinale 16.3. Aston Villa FCSunderland AFC 2–1
Finale 20.4. Aston Villa FCWest Bromwich Albion FC 1–0

Indledende runde[redigér | redigér wikikode]

Den indledende runde havde deltagelse af 14 hold, der spillede om 7 ledige pladser i første kvalifikationsrunde.

Dato Kamp Res.
6.10. Hebburn Argyle FCSouth Bank FC 1–0
Middlesbrough FCRendel FC 4–0
Northwich Victoria FCTranmere Rovers FC 3–1
Tow Law FCLeadgate Park FC 3–0
Trafalgar FCGateshead NER FC 1–3
Willington Athletic FCSeaham Harbour FC 7–2
Mickley FCMiddlesbrough Ironopolis FC w.o.

Første kvalifikationsrunde[redigér | redigér wikikode]

Første kvalifikationsrunde havde deltagelse af 140 hold, der spillede om 70 ledige pladser i anden kvalifikationsrunde. Syv af holdene var vindere fra den indledende runde, mens de resterende 133 hold først trådte ind i turneringen i anden kvalifikationsrunde.

Dato Kamp Res.
13.10. Accrington FCBacup FC 0–4
Barnsley St. Peter's FCGrantham Rovers FC 3–1
Barnton Rovers FCHurst Nook Rovers FC 4–2
Bishop Auckland FCHebburn Argyle FC 6–1
Blackpool FCChorley FC 3–2
Blyth FCShankhouse FC 2–0
Burton Wanderers FCWalsall FC 3–0
Chatham FCSittingbourne FC 1–1
Chesham FCCasuals FC 1–4
Chester FCMacclesfield Town FC 1–2
Chesterfield FCClay Cross Town FC 3–0
Clapton FCOld St. Stephen's FC 5–2
Clifton FCReading FC 3–7
Cowes FCWindsor & Eton FC 1–2
Darlington FCDarlington St. Augustines FC 7–0
Derby Junction FCBelper Town FC 2–2
Doncaster Rovers FCMexborough FC 1–2
Dover FCMaidstone FC 5–1
Fleetwood Rangers FCClitheroe FC 4–0
Flint FCWarrington St. Elphin's FC 13–00
Gainsborough Trinity FCRotherham Town FC 5–1
Gateshead NER FCHexham Excelsior FC 2–1
Gedling Grove FCRushden FC 0–5
Glossop North End FCTonge FC 4–0
Heanor Town FCLangley Mill Rangers FC 3–0
Heywood Central FCLiverpool Stanley FC 3–2
Horwich FCRossendale FC 1–2
Hucknall St. John's FCBulwell United FC 5–3
Ilford FCChesham Generals FC 4–0
Ilkeston Town FCEckington Works FC 4–2
Kilnhurst FCWorksop Town FC 1–3
Leicester Fosse FCNotts Olympic FC 13–00
Lincoln City FCGrimsby Town FC 0–3
Long Eaton Rangers FC
 – Sheepbridge Works FC
9–3
Loughborough FCKettering Town FC 4–0
Luton Town FCCity Ramblers FC 8–2
Maidenhead FCKing's Own Rifles FC 0–1
Middlesbrough FCWillington Athletic FC 2–1
Millwall Athletic FCFolkestone FC 5–0
Dato Kamp Res.
13.10. Newstead Byron FCHucknall Portland FC 2–1
Newtown FCCrewe Alexandra FC 1–3
North Wingfield FCMatlock Town FC 1–1
Northwich Victoria FCMiddleton FC 0–1
Old Castle Swifts FCWolverton LNWR FC 1–1
Redditch Town FCStafford Rangers FC 3–2
Royal Engineers Training Battalion FC
 – Sheppey United FC
3–3
Sheffield FCWath-upon-Dearne FC 0–1
Slough FCMarlow FC 1–4
Southampton St. Mary's FCNewbury FC 14–00
Southport Central FCSouth Shore FC 1–0
Stalybridge Rovers FCWrexham AFC 2–3
Stockport County FCFairfield FC 2–3
Stockton FCMickley FC 3–2
Stourbridge FCBurslem Port Vale FC 5–3
Sutton Town AFCNewark FC 1–4
Swindon Town FCBristol St. George's FC 4–2
Tottenham Hotspur FCWest Herts FC 3–2
Tow Law FCWest Hartlepool NER FC 3–0
Uxbridge FCWeymouth FC 2–1
Vampires FCSt. Albans FC 0–1
Warmley FCFreemantle FC 3–1
West Manchester FCFC Nelson 3–6
Workington FCOswaldtwistle Rovers FC 2–1
20.10. Kimberley FCPeterborough FC 6–2
1st Highland Light Infantry FC
 – Ashford United FC
w.o.
Coalville Town FC
 – Smethwick Carriage Works FC
w.o.
Howden Rangers FCSaltburn Swifts FC w.o.
Norwich CEYMS FCLondon United FC w.o.
Old Hill Wanderers FCHereford FC w.o.
Royal Ordnance FCEastbourne Town FC w.o.
Omkampe
17.10. Matlock Town FCNorth Wingfield FC 6–0
Sheppey United FC
 – Royal Engineers Training Battalion FC
0–1
Sittingbourne FCChatham FC 1–2
Wolverton LNWR FCOld Castle Swifts FC 3–1
Belper Town FCDerby Junction FC w.o.

Anden kvalifikationsrunde[redigér | redigér wikikode]

Anden kvalifikationsrunde havde deltagelse af 80 hold, der spillede om 40 ledige pladser i tredje kvalifikationsrunde. 70 af holdene var vindere fra første kvalifikationsrunde, mens de resterende 10 hold først trådte ind i turneringen i anden kvalifikationsrunde.

Dato Kamp Res.
3.11. 1st Highland Light Infantry FC
 – Royal Scots Fusiliers FC
3–1
Barnsley St. Peter's FCLeeds FC 8–0
Bishop Auckland FCTow Law FC 3–1
Blyth FCGateshead NER FC 4–2
Burton Swifts FCStourbridge FC 3–2
Burton Wanderers FCBrierley Hill Alliance FC 3–1
Buxton FCRiddings FC 3–0
Crewe Alexandra FCFairfield FC 3–6
Darlington FCStockton FC 2–0
Fleetwood Rangers FCBacup FC 3–0
Flint FCMiddleton FC 2–1
Glossop North End FCBarnton Rovers FC 5–0
Grimsby Town FCAttercliffe FC 2–2
Heanor Town FCLong Eaton Rangers FC 1–3
Heywood Central FCWorkington FC 2–3
Ilford FCCasuals FC 0–0
Ilkeston Town FCBelper Town FC 1–0
King's Own Rifles FCWindsor & Eton FC 3–1
Leicester Fosse FCKimberley FC 7–2
Loughborough FCHucknall St. John's FC 4–1
Marlow FCSwindon Town FC 4–2
Matlock Town FCChesterfield FC 1–3
Dato Kamp Res.
3.11. Mexborough FCWath-upon-Dearne FC 4–0
Middlesbrough FCHowden Rangers FC 4–1
New Brompton FCChatham FC 3–0
Newark FCMansfield FC 2–1
Norwich CEYMS FCClapton FC 2–3
Old Hill Wanderers FC
 – Wellington St. George's FC
4–2
Rossendale FCBlackpool FC 2–1
Royal Engineers Training Battalion FC
 – Millwall Athletic FC
1–4
Royal Ordnance FCDover FC 6–0
Rushden FCNewstead Byron FC 3–0
Southampton St. Mary's FCReading FC 5–2
Southport Central FCFC Nelson 4–0
St. Albans FCLuton Town FC 1–6
Tottenham Hotspur FCWolverton LNWR FC 5–3
Warmley FCUxbridge FC 3–1
Worksop Town FCGainsborough Trinity FC 3–1
Wrexham AFCMacclesfield Town FC 7–1
Coalville Town FCRedditch Town FC w.o.
Omkampe
7.11. Casuals FCIlford FC 1–3
Grimsby Town FCAttercliffe FC 8–0

Tredje kvalifikationsrunde[redigér | redigér wikikode]

Tredje kvalifikationsrunde havde deltagelse af de 40 vinderhold fra anden kvalifikationsrunde, der spillede om 20 ledige pladser i fjerde kvalifikationsrunde.

Dato Kamp Res.
24.11. Bishop Auckland FCBlyth FC 3–0
Burton Wanderers FCBurton Swifts FC 5–2
Chesterfield FCBuxton FC 4–0
Clapton FCTottenham Hotspur FC 0–4
Coalville Town FCOld Hill Wanderers FC 1–1
Darlington FCMiddlesbrough FC 0–1
Flint FCFairfield FC 1–2
Grimsby Town FCWorksop Town FC 0–1
Ilford FCLuton Town FC 0–2
Ilkeston Town FCLong Eaton Rangers FC 0–0
Mexborough FCBarnsley St. Peter's FC 1–1
New Brompton FCMillwall Athletic FC 0–2
Newark FCLoughborough FC 0–1
Royal Ordnance FC
 – 1st Highland Light Infantry FC
3–0
Dato Kamp Res.
24.11. Rushden FCLeicester Fosse FC 2–3
Southampton St. Mary's FCMarlow FC 7–2
Southport Central FCFleetwood Rangers FC 1–1
Warmley FCKing's Own Rifles FC 2–0
Wrexham AFCGlossop North End FC 1–2
Workington FCRossendale FC w.o.
Omkampe
28.11. Barnsley St. Peter's FCMexborough FC 1–0
Fleetwood Rangers FCSouthport Central FC 1–1
Long Eaton Rangers FCIlkeston Town FC 5–2
Old Hill Wanderers FCCoalville Town FC w.o.
Anden omkamp
5.12. Fleetwood Rangers FCSouthport Central FC 2–3

Fjerde kvalifikationsrunde[redigér | redigér wikikode]

Fjerde kvalifikationsrunde havde deltagelse af 20 hold, der spillede om 10 ledige pladser i første runde.

Dato Kamp Res.
15.12. Barnsley St. Peter's FCWorksop Town FC 3–1
Bishop Auckland FCMiddlesbrough FC 1–3
Burton Wanderers FCOld Hill Wanderers FC 5–0
Fairfield FCGlossop North End FC 4–1
Leicester Fosse FCLoughborough FC 1–1
Long Eaton Rangers FCChesterfield FC 1–1
Royal Ordnance FCMillwall Athletic FC 0–3
Southampton St. Mary's FCWarmley FC 5–1
Tottenham Hotspur FCLuton Town FC 2–2
Workington FCSouthport Central FC 1–1
Omkampe
19.12. Chesterfield FCLong Eaton Rangers FC 3–0
Loughborough FCLeicester Fosse FC 2–2
Luton Town FCTottenham Hotspur FC 4–0
Southport Central FCWorkington FC 5–0
Anden omkamp
22.12. Leicester Fosse FCLoughborough FC 3–0

Første runde[redigér | redigér wikikode]

Første runde havde deltagelse 32 hold. 10 af holdene havde spillet sig igennem kvalifikationsrunderne, mens 22 hold først trådte ind i turneringen i første runde.

Dato Kamp Res.
2.2. Aston Villa FCDerby County FC 2–1
Barnsley St. Peter's FCLiverpool FC [0]2–1[1]
Bolton Wanderers FCWoolwich Arsenal FC 1–0
Burton Wanderers FCBlackburn Rovers FC 1–2
Bury FCLeicester Fosse FC 4–1
Darwen FCWolverhampton Wanderers FC 0–0
Luton Town FCPreston North End FC 0–2
Middlesbrough FCChesterfield FC 4–0
Newcastle United FCBurnley FC 2–1
Newton Heath FCStoke FC 2–3
Sheffield United FCMillwall Athletic FC 3–1
Small Heath FCWest Bromwich Albion FC 1–2
Southampton St. Mary's FC
 – Nottingham Forest FC
1–4
Southport Central FCEverton FC 0–3
Sunderland AFCFairfield FC 11–10
The Wednesday FCNotts County FC 5–1
Omkampe
6.2. Wolverhampton Wanderers FCDarwen FC 2–0
11.2. Liverpool FCBarnsley St. Peter's FC 4–0

Anden runde[redigér | redigér wikikode]

Anden runde havde deltagelse af de 16 hold, der gik videre fra første runde, og holdene spillede om otte ledige pladser i kvartfinalerne.

Dato Kamp Res.
16.2. Aston Villa FCNewcastle United FC 7–1
Bolton Wanderers FCBury FC 1–0
Everton FCBlackburn Rovers FC 1–1
Liverpool FCNottingham Forest FC 0–2
Sheffield United FCWest Bromwich Albion FC 1–1
Sunderland AFCPreston North End FC 2–0
The Wednesday FCMiddlesbrough FC 6–1
Wolverhampton Wanderers FCStoke FC 2–0
Omkampe
20.2. Blackburn Rovers FCEverton FC 2–3
West Bromwich Albion FCSheffield United FC 2–1

Kvartfinaler[redigér | redigér wikikode]

Kvartfinalerne havde deltagelse af de otte hold, der gik videre fra anden runde, og holdene spillede om fire ledige pladser i semifinalerne.

Dato Kamp Res.
2.3. Aston Villa FCNottingham Forest FC 6–2
Sunderland AFCBolton Wanderers FC 2–1
The Wednesday FCEverton FC 2–0
West Bromwich Albion FC
 – Wolverhampton Wanderers FC
1–0

Semifinaler[redigér | redigér wikikode]

Semifinalerne havde deltagelse af de fire hold, der gik videre fra kvartfinalerne.

Dato Kamp Res. Spillested
16.3. Aston Villa FCSunderland AFC 2–1 Blackburn
West Bromwich Albion FCThe Wednesday FC 2–0 Derby

Finale[redigér | redigér wikikode]

Dato Kamp Res. Tilskuere Spillested
20.4. Aston Villa FCWest Bromwich Albion FC 1–0 42.560 Crystal Palace, London

Kilder / eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]

Noter[redigér | redigér wikikode]

  1. ^ Kampen blev beordret spillet om.