French Open-mesterskabet i herresingle 2021

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
French Open 2021
Herresingle
Arrangement
Arrangør Fédération Française de Tennis
Turnering nr. 120
Dato(er) 30. maj - 13. juni 2021
Kvalifikation: 24. - 28. maj 2021
Spillested Stade Roland Garros
Værtsby Paris, Frankrig
Underlag Grus
Kategori Grand slam
Præmiesum 15.177.600 (ekskl. per diem)[1]
Vindere
Herresingle Serbien Novak Djokovic  (2. titel)

French Open-mesterskabet i herresingle 2021 var den 120. turnering om French Open-mesterskabet i herresingle. Turneringen var en del af French Open 2021 og blev spillet i Stade Roland Garros i Paris, Frankrig. Hovedturneringen med deltagelse af 128 spillere blev spillet i perioden 30. maj - 13. juni 2021, mens kvalifikationen blev afviklet den 24. - 28. maj 2021.

Turneringen blev vundet af Novak Djokovic, der i finalen besejrede Stefanos Tsitsipas i finalen med cifrene 6-7 (8), 2-6, 6-3, 6-2, 6-4. Det var Novak Djokovic' anden French Open-titel og hans 19. grand slam-titel i alt i karrieren, og han blev den første spiller i den åbne æra, der vandt alle fire grand slam-titler i herresingle mindst to gange. Det var første gang siden 2004, at mesteren vendte 0-2 til 3-2 i sæt i finalen, men Djokovic havde udført samme bedrift i ottendedelsfinalen mod Lorenzo Musetti, og det var første gang i den åbne æra, at en spiller vendte 0-2 til 3-2 to gange på ved mod en grand slam-titel.

Tsitsipas var den første græske spiller i en grand slam-finale.

De foregående fire års mester, Rafael Nadal, tabte i semifinalen med 6-3, 3-6, 6-7(4), 2-6 til Novak Djokovic, og det var Nadals blot tredje nederlag nogensinde ved French Open-mesterskabet i herresingle. Det var endvidere hans første semifinale-nederlag i French Open-mesterskabet i herresingle og den første gang, at han tabte en kamp i mesterskabet efter at have vundet første sæt. Det var første gang nogensinde, at Djokovic, Nadal og Roger Federer, de tre mest vindende grand slam-mestre i herresingle, var i samme halvdel af lodtrækningen i en grand slam-turnering.

For første gang i den åbne æra blev samtlige franske spillere slået ud inden tredje runde.

18-årige Carlos Alcaraz blev den yngste vinder af en kamp i hovedturneringen ved French Open-mesterskabet i herresingle siden Djokovic i 2005 og den yngste spiller i tredje runde siden Andrej Medvedev i 1992.

Pengepræmier og ranglistepoint[redigér | rediger kildetekst]

Den samlede præmiesum til spillerne i herresingle androg 15.177.600 (ekskl. per diem), hvilket var et fald på 5,4 % i forhold til året før. Præmierne var udelukkende blevet beskåret for spillere, der nåede tredje runde eller længere, mens spillerne, der tabte i første eller anden runde af hovedturneringen eller i kvalifikationen, kunne se frem til samme præmier som ved det foregående mesterskab.[1]

Resultat Pengepræmier[2] Ændring
ift. 2020
ATP-point
Pr. spiller Total
Vinder (1) 1.400.000 1.400.000 −12,5 % 2.000
Finalist (1) 750.000 750.000 −11,8 % 1.200
Semifinalister (2) 375.000 750.000 −11,8 % 720
Kvartfinalister (4) 255.000 1.020.000 −10,1 % 360
Tabere i 4. runde (8) 170.000 1.360.000 −10,1 % 180
Tabere i 3. runde (16) 113.000 1.808.000 −10,3 % 90
Tabere i 2. runde (32) 84.000 2.688.000 0 % 45
Tabere i 1. runde (64) 60.000 3.840.000 0 % 10
Vindere af 3. kval.runde (16) - - - 25
Tabere i 3. kval.runde (16) 25.600 409.600 0 % 16
Tabere i 2. kval.runde (32) 16.000 512.000 0 % 8
Tabere i 1. kval.runde (64) 10.000 640.000 0 % 0
Samlet præmiesum - 15.177.600 −5,4 % -

Hovedturnering[redigér | rediger kildetekst]

Deltagere[redigér | rediger kildetekst]

Hovedturneringen havde deltagelse af 128 spillere, der var fordelt på:

  • 102 direkte kvalificerede spillere i form af deres ranglisteplacering pr. 19. april 2021 (seks uger før turneringens start).
  • 8 spillere, der har modtaget et wildcard (markeret med WC).
  • 16 spillere, der havde kvalificeret sig til hovedturneringen fra kvalifikationsturneringen (markeret med Q).
  • 2 lucky losere fra kvalifikationen (market med LL).

Seedede spillere[redigér | rediger kildetekst]

De 32 bedst placerede af deltagerne på ATP's verdensrangliste pr. 24. maj 2021 (en uge før turneringens start) blev seedet:

Seedning Rang.[3] Spiller Resultat
1 1 Serbien Novak Djokovic Mester
2 2 Rusland Daniil Medvedev Kvartfinalist
3 3 Spanien Rafael Nadal Semifinalist
4 4 Østrig Dominic Thiem Første runde
5 5 Grækenland Stefanos Tsitsipas Finalist
6 6 Tyskland Alexander Zverev Semifinalist
7 7 Rusland Andrej Rubljov Første runde
8 8 Schweiz Roger Federer Trak sig inden ottendedelsfinalen
9 9 Italien Matteo Berrettini Kvartfinalist
10 10 Argentina Diego Schwartzman Kvartfinalist
11 11 Spanien Roberto Bautista Agut Anden runde
12 12 Spanien Pablo Carreño Busta Ottendedelsfinalist
13 13 Belgien David Goffin Første runde
14 15 Frankrig Gaël Monfils Anden runde
15 16 Norge Casper Ruud Tredje runde
16 17 Bulgarien Grigor Dimitrov Første runde
17 18 Canada Milos Raonic Meldte afbud[4]
18 19 Italien Jannik Sinner Ottendedelsfinalist
19 20 Polen Hubert Hurkacz Første runde
20 21 Canada Félix Auger-Aliassime Første runde
21 22 Australien Alex de Minaur Anden runde
22 23 Chile Cristian Garín Ottendedelsfinalist
23 25 Rusland Karen Khatjanov Anden runde
24 26 Rusland Aslan Karatsev Anden runde
25 27 Storbritannien Daniel Evans Første runde
26 28 Italien Lorenzo Sonego Første runde
27 29 Italien Fabio Fognini Tredje runde
28 31 Georgien Nikoloz Basilashvili Anden runde
29 32 Frankrig Ugo Humbert Første runde
30 33 USA Taylor Fritz Anden runde
31 34 USA John Isner Tredje runde
32 35 USA Reilly Opelka Tredje runde

Følgende spillere fra toppen af ATP's verdensrangliste, der ellers ville være blevet seedet, meldte afbud til mesterskabet.

Rang.[3] Spiller Årsag
14 Canada Denis Shapovalov Skulderskade[5]
24 Schweiz Stan Wawrinka Fodskade[6]
30 Kroatien Borna Ćorić Skulderskade[7]

Wildcards[redigér | rediger kildetekst]

Otte spillere modtog et wildcard til hovedturneringen.[8]

Rang.[3] Spiller Resultat
115 Frankrig Benjamin Bonzi Første runde
117 Frankrig Arthur Rinderknech Første runde
122 Frankrig Grégoire Barrère Første runde
129 Australien Christopher O'Connell Første runde
141 Frankrig Hugo Gaston Første runde
177 Frankrig Enzo Couacaud Anden runde
196 Frankrig Mathias Bourgue Første runde
451 Frankrig Arthur Cazaux Første runde

Kvalifikanter[redigér | rediger kildetekst]

16 spillere kvalificerede sig til hovedturneringen fra kvalifikationsturneringen.

Rang.[3] Spiller Resultat
94 Spanien Carlos Alcaraz Tredje runde
106 Colombia Daniel Elahi Galán Første runde
112 Japan Taro Daniel Første runde
118 USA Mackenzie McDonald Anden runde
128 Spanien Bernabé Zapata Miralles Første runde
137 Spanien Carlos Taberner Første runde
150 Schweiz Henri Laaksonen Tredje runde
152 Tyskland Oscar Otte Første runde
154 Holland Botic van de Zandschulp Anden runde
159 Italien Alessandro Giannessi Første runde
163 USA Jenson Brooksby Første runde
181 Rusland Roman Safiullin Anden runde
182 Spanien Mario Vilella Martínez Første runde
197 USA Bjorn Fratangelo Første runde
203 Usbekistan Denis Istomin Første runde
214 Tyskland Maximilian Marterer Første runde

Lucky losers[redigér | rediger kildetekst]

Følgende spiller gik videre til hovedturneringen fra kvalifikationen som lucky loser.

Rang.[3] Spiller Resultat
116 Argentina Francisco Cerúndolo Første runde
134 Tyskland Peter Gojowczyk Første runde

Resultater[redigér | rediger kildetekst]

Ottendedelsfinaler, kvartfinaler, semifinaler og finale[redigér | rediger kildetekst]

Ottendedelsfinaler   Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
1  Serbien Novak Djokovic 6 6 6 6 4  
 Italien Lorenzo Musetti 7 7 1 0 0r     1  Serbien Novak Djokovic 6 6 6 7    
9  Italien Matteo Berrettini w o         9  Italien Matteo Berrettini 3 2 7 5    
8  Schweiz Roger Federer                 1  Serbien Novak Djokovic 3 6 7 6    
3  Spanien Rafael Nadal 7 6 6           3  Spanien Rafael Nadal 6 3 6 2    
18  Italien Jannik Sinner 5 3 0         3  Spanien Rafael Nadal 6 4 6 6  
10  Argentina Diego Schwartzman 7 6 7       10  Argentina Diego Schwartzman 3 6 4 0    
 Tyskland Jan-Lennard Struff 6 4 5           1  Serbien Novak Djokovic 6 2 6 6 6
6  Tyskland Alexander Zverev 6 6 6           5  Grækenland Stefanos Tsitsipas 7 6 3 2 4
 Japan Kei Nishikori 4 1 1         6  Tyskland Alexander Zverev 6 6 6      
 Spanien A. Davidovich Fokina 6 6 4 6      Spanien A. Davidovich Fokina 4 1 1      
 Argentina Federico Delbonis 4 4 6 4         6  Tyskland Alexander Zverev 3 3 6 6 3
5  Grækenland Stefanos Tsitsipas 6 6 7           5  Grækenland Stefanos Tsitsipas 6 6 4 4 6  
12  Spanien Pablo Carreño Busta 3 2 5         5  Grækenland Stefanos Tsitsipas 6 7 7    
22  Chile Cristian Garín 2 1 5       2  Rusland Daniil Medvedev 3 6 5      
2  Rusland Daniil Medvedev 6 6 7      

Første, anden og tredje runde[redigér | rediger kildetekst]

Første runde   Anden runde   Tredje runde
1  Serbien Novak Djokovic 6 6 6      
 USA Tennys Sandgren 2 4 2         1  Serbien Novak Djokovic 6 6 6      
 Frankrig Lucas Pouille 3 1 3        Uruguay Pablo Cuevas 3 2 4      
 Uruguay Pablo Cuevas 6 6 6           1  Serbien Novak Djokovic 6 6 6    
 Italien Salvatore Caruso 4 6 6 2          Litauen Ričardas Berankis 1 4 1    
 Australien James Duckworth 6 3 7 6        Australien James Duckworth 5 6 6 0  
 Litauen Ričardas Berankis 6 6 2 6      Litauen Ričardas Berankis 7 2 7 6    
29  Frankrig Ugo Humbert 4 4 6 4    
21  Australien Alex de Minaur 6 6 7      
 Italien Stefano Travaglia 2 4 6         21  Australien Alex de Minaur 4 1 6 1    
 Japan Yasutaka Uchiyama 6 1 2 4      Italien Marco Cecchinato 6 6 3 6    
 Italien Marco Cecchinato 3 6 6 6          Italien Marco Cecchinato 6 4 3 6 3
 Frankrig Jo-Wilfried Tsonga 4 2 6 6          Italien Lorenzo Musetti 3 6 6 3 6
 Japan Yoshihito Nishioka 6 6 3 7        Japan Yoshihito Nishioka 5 3 2    
 Italien Lorenzo Musetti 6 7 7        Italien Lorenzo Musetti 7 6 6      
13  Belgien David Goffin 0 5 6      
Første runde   Anden runde   Tredje runde
9  Italien Matteo Berrettini 6 6 4 6    
Q  Japan Taro Daniel 0 4 6 4       9  Italien Matteo Berrettini 6 6 6      
 Argentina Federico Coria 6 7 6        Argentina Federico Coria 3 3 2      
 Spanien Feliciano López 3 6 2           9  Italien Matteo Berrettini 7 6 6    
 Sydafrika Kevin Anderson 5 4 6 6          Sydkorea Kwon Soon-Woo 6 3 4    
 Sydkorea Kwon Soon-Woo 7 6 2 6        Sydkorea Kwon Soon-Woo 6 7 7    
 Italien Andreas Seppi 6 7 4 6      Italien Andreas Seppi 4 5 5      
20  Canada Félix Auger-Aliassime 3 6 6 4    
30  USA Taylor Fritz 6 6 6      
 Portugal João Sousa 4 2 4         30  USA Taylor Fritz 3 2 6 4    
WC  Frankrig Mathias Bourgue 3 3 4        Tyskland Dominik Koepfer 6 6 3 6    
 Tyskland Dominik Koepfer 6 6 6            Tyskland Dominik Koepfer 6 7 6 5  
 Kroatien Marin Čilić 7 6 6           8  Schweiz Roger Federer 7 6 7 7  
WC  Frankrig Arthur Rinderknech 6 1 2          Kroatien Marin Čilić 2 6 6 2  
Q  Usbekistan Denis Istomin 2 4 3       8  Schweiz Roger Federer 6 2 7 6    
8  Schweiz Roger Federer 6 6 6      
Første runde   Anden runde   Tredje runde
3  Spanien Rafael Nadal 6 6 7      
 Australien Alexei Popyrin 3 2 6         3  Spanien Rafael Nadal 6 7 6      
WC  Frankrig Hugo Gaston 1 4 2        Frankrig Richard Gasquet 0 5 2      
 Frankrig Richard Gasquet 6 6 6           3  Spanien Rafael Nadal 6 6 6    
 Storbritannien Cameron Norrie 7 7 6            Storbritannien Cameron Norrie 3 3 3    
Q  USA Bjorn Fratangelo 5 6 2          Storbritannien Cameron Norrie 4 6 6 6  
 Sydafrika Lloyd Harris 7 6 6        Sydafrika Lloyd Harris 6 3 3 2    
26  Italien Lorenzo Sonego 5 4 4      
18  Italien Jannik Sinner 6 4 6 7 6  
 Frankrig Pierre-Hugues Herbert 1 6 7 5 4     18  Italien Jannik Sinner 6 7 3 6    
 Italien Gianluca Mager 6 3 6 7      Italien Gianluca Mager 1 5 6 3    
LL  Tyskland Peter Gojowczyk 2 6 4 5         18  Italien Jannik Sinner 6 7 6    
 Sverige Mikael Ymer 6 0 4 6 6        Sverige Mikael Ymer 1 5 3    
WC  Spanien Roberto Carballés Baena 4 6 6 2 2      Sverige Mikael Ymer 6 2 6 6  
 Spanien Albert Ramos-Viñolas 6 6 4 4     14  Frankrig Gaël Monfils 0 6 4 3    
14  Frankrig Gaël Monfils 1 7 6 6    
Første runde   Anden runde   Tredje runde
10  Argentina Diego Schwartzman 6 6 6      
 Kinesisk Taipei Lu Yen-Hsun 2 2 3         10  Argentina Diego Schwartzman 6 6 6      
 Frankrig Adrian Mannarino 5 6 5 2      Slovenien Aljaž Bedene 4 2 4      
 Slovenien Aljaž Bedene 7 3 7 6         10  Argentina Diego Schwartzman 6 6 6    
 Tyskland Philipp Kohlschreiber 7 6 2 6          Tyskland Philipp Kohlschreiber 4 2 1    
 Spanien Fernando Verdasco 6 2 6 4        Tyskland Philipp Kohlschreiber 6 7 4 6  
Q  USA Jenson Brooksby 3 4 4       24  Rusland Aslan Karatsev 3 6 6 1    
24  Rusland Aslan Karatsev 6 6 6      
28  Georgien Nikoloz Basilashvili 6 6 0 6    
 Serbien Dušan Lajović 4 3 6 2       28  Georgien Nikoloz Basilashvili 4 2 4      
Q  Spanien Carlos Alcaraz 6 2 6 7     Q  Spanien Carlos Alcaraz 6 6 6      
Q  Spanien Bernabé Zapata Miralles 3 6 1 6         Q  Spanien Carlos Alcaraz 4 6 2    
 Argentina Facundo Bagnis 7 6 6            Tyskland Jan-Lennard Struff 6 7 6    
WC  Frankrig Benjamin Bonzi 5 3 4          Argentina Facundo Bagnis 5 6 4    
 Tyskland Jan-Lennard Struff 6 7 4 3 6    Tyskland Jan-Lennard Struff 7 7 6      
7  Rusland Andrej Rubljov 3 6 6 6 4  
Første runde   Anden runde   Tredje runde
6  Tyskland Alexander Zverev 3 3 6 6 6  
Q  Tyskland Oscar Otte 6 6 2 2 0     6  Tyskland Alexander Zverev 7 6 7      
Q  Rusland Roman Safiullin 7 1 6 6     Q  Rusland Roman Safiullin 6 3 6      
Q  Spanien Carlos Taberner 6 6 0 2         6  Tyskland Alexander Zverev 6 7 6    
 Frankrig Corentin Moutet 3 7 6 5          Serbien Laslo Đere 2 5 2    
 Serbien Laslo Đere 6 6 7 7        Serbien Laslo Đere 4 4 6 6 6
 Serbien Miomir Kecmanović 1 6 6 6      Serbien Miomir Kecmanović 6 6 3 2 3  
25  Storbritannien Daniel Evans 6 3 3 4    
23  Rusland Karen Khatjanov 6 6 6      
 Tjekkiet Jiří Veselý 1 2 3         23  Rusland Karen Khatjanov 6 2 6 4 4  
 Japan Kei Nishikori 6 6 6 4 6    Japan Kei Nishikori 4 6 2 6 6  
Q  Italien Alessandro Giannessi 4 7 3 6 4        Japan Kei Nishikori 7 0      
 Tyskland Yannick Hanfmann 1 3 6 2         Q  Schweiz Henri Laaksonen 5 0r      
Q  Schweiz Henri Laaksonen 6 6 4 6       Q  Schweiz Henri Laaksonen 6 2 6 6  
Q  Spanien Mario Vilella Martínez 4 4 2       11  Spanien Roberto Bautista Agut 3 6 3 2    
11  Spanien Roberto Bautista Agut 6 6 6      
Første runde   Anden runde   Tredje runde
15  Norge Casper Ruud 5 6 6 7    
 Frankrig Benoît Paire 7 2 1 6       15  Norge Casper Ruud 6 6 6      
 Polen Kamil Majchrzak 6 2 6 6      Polen Kamil Majchrzak 3 2 4      
WC  Frankrig Arthur Cazeux 4 6 4 4         15  Norge Casper Ruud 6 6 6 6 5
 Spanien A. Davidovich Fokina 6 6 6            Spanien A. Davidovich Fokina 7 2 7 0 7
 Kasakhstan Mikhail Kukusjkin 4 4 3          Spanien A. Davidovich Fokina 6 6 5 2 6
Q  Holland Botic van de Zandschulp 6 6 6 6 6   Q  Holland Botic van de Zandschulp 4 4 7 6 4  
19  Polen Hubert Kurkacz 7 7 2 2 4  
27  Italien Fabio Fognini 6 6 6      
WC  Frankrig Grégoire Barrère 4 1 4         27  Italien Fabio Fognini 7 6 6      
 Ungarn Márton Fucsovics 6 6 7        Ungarn Márton Fucsovics 6 1 2      
 Frankrig Gilles Simon 4 1 6           27  Italien Fabio Fognini 4 1 3    
 Moldova Radu Albot 1 6 0 1          Argentina Federico Delbonis 6 6 6    
 Argentina Federico Delbonis 6 2 6 6        Argentina Federico Delbonis 4 6 3 6 6
 Spanien Pablo Andújar 4 5 6 6 6    Spanien Pablo Andújar 6 1 6 3 2  
4  Østrig Dominic Thiem 6 7 3 4 4  
Første runde   Anden runde   Tredje runde
5  Grækenland Stefanos Tsitsipas 7 6 6      
 Frankrig Jérémy Chardy 6 3 1         5  Grækenland Stefanos Tsitsipas 6 6 6      
 USA Sebastian Korda 4 2 2        Spanien Pedro Martínez 3 4 3      
 Spanien Pedro Martínez 6 6 6           5  Grækenland Stefanos Tsitsipas 5 6 7 6  
Q  Tyskland Maximilian Marterer 4 1 6           31  USA John Isner 7 3 6 1  
 Serbien Filip Krajinović 6 6 7          Serbien Filip Krajinović 6 1 6    
 USA Sam Querrey 6 3 4       31  USA John Isner 7 6 7      
31  USA John Isner 7 6 6      
LL  Argentina Francisco Cerúndolo 3 4 3      
 Brasilien Thiago Monteiro 6 6 6          Brasilien Thiago Monteiro 3 7 6 6 3  
 USA Steve Johnson 6 3 6 6 6    USA Steve Johnson 6 6 7 3 6  
 USA Frances Tiafoe 7 6 4 2 1        USA Steve Johnson 4 4 2    
 Hviderusland Jegor Gerasimov 6 4 3           12  Spanien Pablo Carreño Busta 6 6 6    
WC  Frankrig Enzo Couacaud 7 6 6         WC  Frankrig Enzo Couacaud 6 3 4 4  
 Slovakiet Norbert Gombos 3 4 3       12  Spanien Pablo Carreño Busta 2 6 6 6    
12  Spanien Pablo Carreño Busta 6 6 6      
Første runde   Anden runde   Tredje runde
16  Bulgarien Grigor Dimitrov 6 6 5 0r    
 USA Marcos Giron 2 4 7 3        USA Marcos Giron 7 6 6 6    
 Argentina Guido Pella 6 7 7        Argentina Guido Pella 6 1 7 4    
Q  Colombia Daniel Elahi Galán 3 6 5            USA Marcos Giron 1 7 2 2  
 Finland Emil Ruusuvuori 6 3 6 3         22  Chile Cristian Garín 6 5 6 6  
Q  USA Mackenzie McDonald 4 6 7 6       Q  USA Mackenzie McDonald 6 6 6 3 6
 Argentina Juan Ignacio Londero 6 4 6 2     22  Chile Cristian Garín 4 4 7 6 8  
22  Chile Cristian Garín 3 6 7 6    
32  USA Reilly Opelka 6 6 6      
 Slovakiet Andrej Martin 3 2 4         32  USA Reilly Opelka 6 6 3 7    
 Spanien Jaume Munar 6 6 7 6      Spanien Jaume Munar 3 2 6 5    
 Australien Jordan Thompson 7 1 6 4         32  USA Reilly Opelka 4 2 4    
 USA Tommy Paul 6 6 4 4 10       2  Rusland Daniil Medvedev 6 6 6    
WC  Australien Christopher O'Connell 2 4 6 6 8      USA Tommy Paul 6 1 4 3  
 Kasakhstan Aleksandr Bublik 3 3 5       2  Rusland Daniil Medvedev 3 6 6 6    
2  Rusland Daniil Medvedev 6 6 7      


Kvalifikation[redigér | rediger kildetekst]

I kvalifikationsturneringen spillede 128 spillere om 16 ledige pladser i hovedturneringen. Heraf havde ni franske spillere har modtaget et wildcard (markeret med WC).[8] Kampene blev spillet i Stade Roland Garros i Paris, Frankrig i perioden 24. - 28. maj 2021.

Følgende 16 spillere kvalificerede sig til hovedturneringen:

Holland Botic van de Zandschulp
Colombia Daniel Elahi Galán
Spanien Mario Vilella Martínez
Tyskland Maximilian Marterer
Japan Taro Daniel
Spanien Carlos Taberner
Spanien Carlos Alcaraz
Italien Alessandro Giannessi
USA Mackenzie McDonald
USA Jenson Brooksby
Usbekistan Denis Istomin
Tyskland Oscar Otte
USA Bjorn Fratangelo
Spanien Bernabé Zapata Miralles
Rusland Roman Safiullin
Schweiz Henri Laaksonen

Følgende spiller gik videre til hovedturneringen som lucky loser.

Argentina Francisco Cerúndolo
Tyskland Peter Gojowczyk

Resultater[redigér | rediger kildetekst]

Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
1  Hviderusland Ilja Ivasjka 4 6    
 Rusland Andrej Kuznetsov 6 7        Rusland Andrej Kuznetsov 6 4 3  
 Canada Brayden Schnur 7 5 4    Ukraine Illja Martjenko 3 6 6  
 Ukraine Illja Martjenko 6 7 6        Ukraine Illja Martjenko 1 2  
 Holland Botic van de Zandschulp 2 7 6        Holland Botic van de Zandschulp 6 6  
 Argentina Leonardo Mayer 6 6 3      Holland Botic van de Zandschulp 6 6  
WC  Frankrig Manuel Guinard 6 6     WC  Frankrig Manuel Guinard 3 2    
28  Tjekkiet Tomáš Macháč 3 3    
Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
2  Colombia Daniel Elahi Galán 6 6    
 Letland Ernests Gulbis 3 1       2  Colombia Daniel Elahi Galán 6 6    
 Japan Tatsuma Ito 2 6 5    Tyrkiet Altuğ Çelikbilek 3 2    
 Tyrkiet Altuğ Çelikbilek 6 4 7       2  Colombia Daniel Elahi Galán 5 7 6
 Tyskland Matthias Bachinger 4 2          Belgien Kimmer Coppejans 7 6 4
 Argentina Tomás Martín Etcheverry 6 6        Argentina Tomás Martín Etcheverry 7 2 3
 Belgien Kimmer Coppejans 6 7 7    Belgien Kimmer Coppejans 6 6 6  
24  USA Brandon Nakashima 7 5 5  
Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
3  Østrig Dennis Novak 6 2 2  
 Spanien Mario Vilella Martínez 1 6 6      Spanien Mario Vilella Martínez 6 6    
 Storbritannien Jay Clarke 3 6 3    Slovakiet Filip Horanský 2 3    
 Slovakiet Filip Horanský 6 4 6        Spanien Mario Vilella Martínez 4 6 6
 Italien Lorenzo Giustino 7 5 2       19  Tyskland Peter Gojowczyk 6 3 2
 Kina Zhang Zhizhen 5 7 6      Kina Zhang Zhizhen 0 6  
 Frankrig Alexandre Müller 6 0 4   19  Tyskland Peter Gojowczyk 6 7    
19  Tyskland Peter Gojowczyk 1 6 6  
Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
4  Portugal Pedro Sousa 6 6 1r  
 Kroatien Borna Gojo 4 7 1      Kroatien Borna Gojo 3 7 6  
 Tjekkiet Lukáš Rosol 4 6 0    Brasilien Felipe Meligeni Alves 6 6 7  
 Brasilien Felipe Meligeni Alves 6 2 6        Brasilien Felipe Meligeni Alves 2 1  
 Tyskland Maximilian Marterer 2 6 6        Tyskland Maximilian Marterer 6 6  
WC  Frankrig G. Mpetshi Perricard 6 3 4      Tyskland Maximilian Marterer 6 6  
 Canada Peter Polansky 6 6 2   25  Serbien Nikola Milojević 1 1    
25  Serbien Nikola Milojević 7 1 6  
Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
5  Japan Taro Daniel 6 6    
 Italien Paolo Lorenzi 3 4       5  Japan Taro Daniel 6 6    
 Portugal João Domingues 5 4      Ukraine Sergij Stakhovskij 1 4    
 Ukraine Sergij Stakhovskij 7 6         5  Japan Taro Daniel 7 6  
 Spanien Tommy Robredo 6 4          Frankrig Quentin Halys 6 1  
 Frankrig Quentin Halys 7 6        Frankrig Quentin Halys 6 6 6
 Tyskland Yannick Maden 6 6      Tyskland Yannick Maden 1 7 1  
23  Italien Federico Gaio 4 4    
Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
Alt  Marokko Elliot Benchetrit 3 1    
 Canada Steven Diez 6 6        Canada Steven Diez 3 0    
 Brasilien João Menezes 6 6      Brasilien João Menezes 6 6    
 Sverige Elias Ymer 3 4          Brasilien João Menezes 1 0  
 USA Christopher Eubanks 4 5         22  Spanien Carlos Taberner 6 6  
 Italien Thomas Fabbiano 6 7        Italien Thomas Fabbiano 2 0  
 Slovakiet Martin Kližan 1 2     22  Spanien Carlos Taberner 6 6    
22  Spanien Carlos Taberner 6 6    
Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
7  Spanien Carlos Alcarez 6 6    
 Slovakiet Lukáš Lacko 3 3       7  Spanien Carlos Alcarez 6 6    
 Tjekkiet Zdeněk Kolář 3 4      Italien Andrea Pellegrino 1 2    
 Italien Andrea Pellegrino 6 6         7  Spanien Carlos Alcarez 6 6  
 Chile Alejandro Tabilo 4 6 6        Chile Alejandro Tabilo 1 1  
 Australien Matthew Ebden 6 3 4      Chile Alejandro Tabilo 6 6  
 Italien Roberto Marcora 3 3     27  Indien Sumit Nagal 3 3    
27  Indien Sumit Nagal 6 6    
Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
8  Argentina Francisco Cerúndolo 6 7    
 Dominikanske Republik Roberto Cid Subervi 2 6       8  Argentina Francisco Cerúndolo 6 6 7  
 Frankrig Constant Lestienne 2 2      USA Thai-Son Kwiatkowski 7 4 6  
 USA Thai-Son Kwiatkowski 6 6         8  Argentina Francisco Cerúndolo 4 6 2
 Belgien Ruben Bemelmans 4 7 5        Italien Alessandro Giannessi 6 3 6
 Italien Alessandro Giannessi 6 6 7      Italien Alessandro Giannessi 7 7  
 Tyskland Daniel Masur 2 7 4   17  Holland Tallon Griekspoor 5 5    
17  Holland Tallon Griekspoor 6 5 6  
Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
9  USA Mackenzie McDonald 6 6    
 Australien Thanasi Kokkinakis 4 4       9  USA Mackenzie McDonald 6 6    
 Holland Robin Haase 7 5 4    Argentina Renzo Olivo 3 4    
 Argentina Renzo Olivo 6 7 6       9  USA Mackenzie McDonald 6 6  
 Argentina Marco Trungelliti 6 3 6        Argentina Marco Trungelliti 4 4  
 Argentina Sebastián Báez 2 6 4      Argentina Marco Trungelliti 6 6 6
 Frankrig Maxime Janvier 0 4     21  Rusland Jevgenij Donskoj 7 2 3  
21  Rusland Jevgenij Donskoj 6 6    
Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
10  USA Denis Kudla 6 6    
 Danmark Mikael Torpegaard 1 2       10  USA Denis Kudla 7 6 4  
WC  Frankrig Timo Legout 2 1     WC  Frankrig Evan Furness 5 7 6  
WC  Frankrig Evan Furness 6 6         WC  Frankrig Evan Furness 7 6 4
 Schweiz Marc-Andrea Hüsler 6 3 6        USA Jenson Brooksby 6 7 6
 Ecuador Emilio Gómez 4 6 2      Schweiz Marc-Andrea Hüsler 7 4 4
 USA Jenson Brooksby 6 6      USA Jenson Brooksby 6 6 6  
20  Tyskland Cedrik-Marcel Stebe 1 0    
Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
11  Bosnien-Hercegovina Damir Džumhur 6 2 1  
 Usbekistan Denis Istomin 2 6 6      Usbekistan Denis Istomin 6 6    
 Indien Ramkumar Ramanathan 2 7 6    Indien Ramkumar Ramanathan 1 2    
 USA Michael Mmoh 6 6 3        Usbekistan Denis Istomin 6 7  
 Rumænien Marius Copil 6 3 6        Tyskland Tobias Kamke 4 6  
 Chile Marcelo Barrios Vera 4 6 7      Chile Marcelo Barrios Vera 4 2  
 Tyskland Tobias Kamke 6 6      Tyskland Tobias Kamke 6 6    
26  Østrig Jurij Rodionov 4 0    
Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
12  Bolivia Hugo Dellien 3 6 6  
 Bulgarien Dimitar Kuzmanov 6 2 1     12  Bolivia Hugo Dellien 7 6 6  
 Slovenien Blaž Kavčič 6 7      Slovenien Blaž Kavčič 6 7 4  
 Polen Kacper Żuk 2 6         12  Bolivia Hugo Dellien 2 0  
 USA Mitchell Krueger 6 3 2        Tyskland Oscar Otte 6 6  
 Serbien Danilo Petrović 3 6 6      Serbien Danilo Petrović 1 5  
 Tyskland Oscar Otte 6 6      Tyskland Oscar Otte 6 7    
32  Indien Prajnesh Gunneswaran 2 2    
Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
13  Brasilien Thiago Seyboth Wild 6 6 6  
 Serbien Viktor Troicki 0 7 7      Serbien Viktor Troicki 6 2 4  
 Australien Aleksandar Vukic 6 6      Australien Aleksandar Vukic 3 6 6  
 Portugal Frederico Ferreira Silva 3 1          Australien Aleksandar Vukic 2 6  
 USA Bjorn Fratangelo 6 6          USA Bjorn Fratangelo 6 7  
 Japan Go Soeda 2 3        USA Bjorn Fratangelo 6 6 6
 Slovenien Blaž Rola 6 7      Slovenien Blaž Rola 7 3 1  
18  Frankrig Antoine Hoang 3 6    
Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
14  Spanien Bernabé Zapata Miralles 4 6 6  
WC  Frankrig Kyrian Jacquet 6 1 4     14  Spanien Bernabé Zapata Miralles 7 6    
WC  Frankrig Matteo Martineau 6 6 4    Kasakhstan Dmitrij Popko 5 0    
 Kasakhstan Dmitrij Popko 7 4 6       14  Spanien Bernabé Zapata Miralles 6 6  
WC  Frankrig Arthur Fils 6 7 6       31  Australien Marc Polmans 4 0  
 Australien Bernard Tomic 7 6 3     WC  Frankrig Arthur Fils 1 3  
 Australien Alex Bolt 3 6 3   31  Australien Marc Polmans 6 6    
31  Australien Marc Polmans 6 3 6  
Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
15  Slovakiet Jozef Kovalík 7 7    
WC  Frankrig Tristan Lamasine 5 6       15  Slovakiet Jozef Kovalík 6 4 6  
 USA Maxime Cressy 6 4 2    USA Ernesto Escobedo 2 6 2  
 USA Ernesto Escobedo 3 6 6       15  Slovakiet Jozef Kovalík 1 7 3
 Argentina Guido Andreozzi 6 4 1        Rusland Roman Safiullin 6 6 6
 Rusland Roman Safiullin 4 6 6      Rusland Roman Safiullin 6 6  
 Kinesisk Taipei Jason Jung 4 2     29  Storbritannien Liam Broady 1 3    
29  Storbritannien Liam Broady 6 6    
Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
16  Peru Juan Pablo Varillas 6 7 6  
 Østrig Sebastian Ofner 7 5 3     16  Peru Juan Pablo Varillas 6 1 5  
WC  Frankrig Luca Van Assche 5 3      Schweiz Henri Laaksonen 4 6 7  
 Schweiz Henri Laaksonen 7 6          Schweiz Henri Laaksonen 6 6 7
 Tyrkiet Cem İlkel 4 4         30  Argentina Juan Manuel Cerúndolo 7 3 6
 Egypten Mohamed Safwat 6 6        Egypten Mohamed Safwat 1 2  
 Argentina Andrea Collarini 4 6 5   30  Argentina Juan Manuel Cerúndolo 6 6    
30  Argentina Juan Manuel Cerúndolo 6 0 7  

Se også[redigér | rediger kildetekst]

Eksterne henvisninger[redigér | rediger kildetekst]

Noter[redigér | rediger kildetekst]