Fyen Rundt 2021

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Fyen Rundt 2021 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute110. Fyen Rundt
KonkurrenceUCI Europe Tour 2021 1.2
Dato30. maj 2021
Distance206,1 km
LandDEN Danmark
StartbyMiddelfart
MålbyMiddelfart
Hold25
Startende ryttere157
Fuldførende ryttere119
Gennemsnitlig fart45,732 km/t
Elevation1513 m
Resultater
VinderDEN Niklas Larsen (Uno-X Pro Cycling Team)
ToerDEN Rasmus Bøgh Wallin (CO:PLAY-Giant)
TreerDEN Kasper Andersen (ColoQuick)
2020
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Fyen Rundt 2021 var den 110. udgave af det danske cykelløb Fyen Rundt. Det 206 km lange linjeløb blev kørt den 30. maj 2021 med start og mål ved Middelfart Sparekasses hovedsæde på Havnegade i Middelfart. Løbet var en del af UCI Europe Tour 2021. Den oprindelige 110. udgave blev i 2020 aflyst på grund af coronaviruspandemien.[1][2]

Niklas Larsen fra det norske hold Uno-X Pro Cycling Team vandt løbet efter en massespurt, hvor Rasmus Bøgh Wallin fra Team CO:PLAY-Giant kom ind på andenpladsen. 18-årige Kasper Andersen fra ColoQuick Cycling blev sidste rytter på podiet.[3]

Resultat[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. DEN Niklas Larsen Uno-X Pro Cycling Team4t 30' 24"
2. DEN Rasmus Bøgh Wallin CO:PLAY-Giant+ 0"
3. DEN Kasper Andersen ColoQuick+ 0"
4. NOR Olav Hjemsæter Coop+ 1"
5. DEN Marcus Sander Hansen BHS-PL Beton Bornholm+ 1"
6. DEN Alexander Salby ColoQuick+ 1"
7. BEL Gil D'Heygere Tarteletto-Isorex+ 1"
8. CZE Tomáš Bárta Topforex ATT Investments+ 1"
9. NED Elmar Reinders Riwal Cycling Team+ 1"
10. DEN Tobias Kongstad Riwal Cycling Team+ 1"
11. SWE Lucas Eriksson Riwal Cycling Team+ 1"
12. NOR Tore Andre Aase Vabø Coop+ 1"
13. NOR Kristian Aasvold Coop+ 1"
14. DEN Louis Bendixen Coop+ 1"
15. DEN Daniel Stampe CO:PLAY-Giant+ 2"
Kilde: ProCyclingStats


Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

165 ryttere var på startlisten, hvoraf 157 stillede til start. Der var 25 deltagende hold og ryttere fra 14 forskellige nationer. 119 ryttere gennemførte løbet.

ProTeamKontinentalhold (11)Amatørhold (12)Regional- og klubhold
  • NED Allinq Krush IJsselstreek Cycling Team
Nationer Antal ryttere
Danmark Danmark 91
Holland Holland 21
Sverige Sverige 13
Norge Norge 8
Belgien Belgien, Tyskland Tyskland 7
Polen Polen 6
Tjekkiet Tjekkiet 5
Slovakiet Slovakiet 2
Argentina Argentina, Australien Australien, Chile Chile, Mexico Mexico, USA USA 1

Startliste[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svg Startliste
Riwal Cycling Team
RIW
Nr.RytterPlacering
1DEN Rasmus Quaade (DEN) 69.
2SWE Lucas Eriksson (SWE) 11.
3DEN Tobias Kongstad (DEN) 10.
4DEN Jesper Schultz (DEN) 61.
5NED Elmar Reinders (NED) 9.
6SWE Kim Magnusson (SWE) Svenske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 39.
7NED Nick van der Lijke (NED) 59.
Uno-X Pro Cycling Team
UXT
Nr.RytterPlacering
11NOR Syver Wærsted (NOR) DNF
12NOR Kristian Kulset (NOR) 67.
13DEN Morten Hulgaard (DEN) 31.
14DEN Frederik Rodenberg (DEN) DNF
15DEN Niklas Larsen (DEN) 1.
16NOR Iver Skaarseth (NOR) DNF
17DEN Johan Price-Pejtersen (DEN) DNF
ColoQuick
TCQ
Nr.RytterPlacering
21DEN Kasper Andersen (DEN) 3.
22DEN William Blume Levy (DEN) 54.
23DEN Christian Spang Kjeldsen (DEN) 55.
24DEN Alexander Salby (DEN) 6.
25DEN Nicolai Brøchner (DEN) 38.
26DEN Mads Andersen (DEN) DNS
27DEN Sebastian Kolze Changizi (DEN) 24.
BHS-PL Beton Bornholm
BPC
Nr.RytterPlacering
31DEN Marcus Sander Hansen (DEN) 5.
32DEN Mathias Bregnhøj (DEN) 33.
33DEN Stian Rosenlund Richter (DEN) 95.
34DEN Nikolaj Mengel (DEN) 68.
35DEN Emil Toudal (DEN) 70.
36DEN Nils Lau Nyborg Broge (DEN) 64.
37DEN Benjamin Hertz (DEN) 119.
Restaurant Suri-Carl Ras
SCC
Nr.RytterPlacering
41DEN Mathias Larsen (DEN) 72.
42DEN Sebastian Nielsen (DEN) 17.
43DEN Julius Nowak Dalner (DEN) 116.
44DEN Nils Eigil Bradtberg (DEN) 73.
45DEN Rasmus Hestbek Lund (DEN) DNF
46DEN Rasmus Pedersen (DEN) 92.
47DEN Peter Busk (DEN) DNF
Team Dauner-Akkon
TDA
Nr.RytterPlacering
51GER Kieron Steinmann (GER) 104.
52GER Dominik Bauer (GER) 21.
53GER Albert Gathemann (GER) 94.
54GER Kilian Steigner (GER) 83.
55GER Jan-Marc Temmen (GER) DNS
56GER Roman Duckert (GER) 76.
57GER Moritz Plambeck (GER) 52.
O.B. Wiik-Dan Stillads
___
Nr.RytterPlacering
61DEN Peter Haslund (DEN) 60.
62DEN Rasmus Søjberg Pedersen (DEN) 99.
63DEN Luis Carl Jørgensen (DEN) 101.
64DEN Nicklas Lilleskov Falk Rasmussen (DEN) 25.
65DEN Mads Søgaard Mondrup (DEN) DNF
66DEN Frederik Uhre (DEN) 112.
67DEN Jannik Ljungdahl (DEN) DNF
Cykling Odense
___
Nr.RytterPlacering
71DEN Simon Bak (DEN) 41.
72DEN Ian Millennium (DEN) 49.
73DEN Niels Rasmussen (DEN) 27.
74DEN Sebastian Juul (DEN) DNF
75DEN Silas Bolund Falkø (DEN) DNF
76DEN William Wisholm (DEN) 50.
77DEN Bjørn Andreassen (DEN) 106.
À Bloc CT
ABC
Nr.RytterPlacering
81NED Lars Loohuis (NED) 103.
82NED Bodi del Grosso (NED) 18.
83NED André Luijk (NED) DNF
84NED Adriaan Janssen (NED) 46.
85NED Nils Sinschek (NED) 58.
86NED Mike Schuch (NED) 75.
87AUS Aden Paterson (AUS) 86.
Coop
TCO
Nr.RytterPlacering
91NOR Fredrik Dversnes (NOR) 32.
92SWE Jacob Eriksson (SWE) 28.
93DEN Louis Bendixen (DEN) 14.
94NOR Olav Hjemsæter (NOR) 4.
95NOR Kristian Aasvold (NOR) 13.
96NOR Tore Andre Aase Vabø (NOR) 12.
HRE Mazowsze Serce Polski
MSP
Nr.RytterPlacering
101POL Paweł Bernas (POL) 71.
102POL Marcin Budziński (POL) DNS
103POL Tomasz Budziński (POL) 87.
104POL Karol Domagalski (POL) 62.
105POL Filip Prokopyszyn (POL) 90.
106POL Daniel Staniszewski (POL) 78.
Tarteletto-Isorex
TIS
Nr.RytterPlacering
111BEL Alfdan De Decker (BEL) 20.
112BEL Maxime De Poorter (BEL) 19.
113BEL Gil D'Heygere (BEL) 7.
114BEL Thomas Joseph (BEL) DNF
115BEL Brent Van De Kerkhove (BEL) 16.
116BEL Enzo Wouters (BEL) 66.
117BEL Thibau Verhofstadt (BEL) 48.
Topforex ATT Investments
TLT
Nr.RytterPlacering
121CZE Jiří Petruš (CZE) 84.
122CZE Petr Klabouch (CZE) 51.
123SVK Matúš Štoček (SVK) 40.
124CZE Martin Voltr (CZE) DNF
125SVK Marek Gajdula (SVK) 85.
126CZE Tomáš Bárta (CZE) 8.
127CZE Petr Fiala (CZE) 22.
Willebrord Wil Vooruit
___
Nr.RytterPlacering
131DEN Christian Gorm Albrechtsen (DEN) 82.
132NED Kelvin Bakx (NED) 114.
133NED Joris Buters (NED) DNF
134NED Beau van Izerloo (NED) 81.
135NED Boris Romers (NED) 109.
136NOR Markus Skreen (NOR) DNF
137NED Sten Verzijl (NED) 113.
Herning CK Elite
___
Nr.RytterPlacering
142DEN Rasmus Byriel Iversen (DEN) DNF
143DEN Jonas Nordal Jakobsen (DEN) 29.
144DEN Emil Vinther Schmidt (DEN) 74.
145DEN Jannik Nedergaard Nielsen (DEN) 45.
146DEN Mads Mosevang Pedersen (DEN) 100.
147DEN Carl Voldbjerg (DEN) DNS
IBT-BH Carl Ras
___
Nr.RytterPlacering
151SWE Gustav Johansson (SWE) 107.
152SWE Linus Kvist (SWE) 63.
153DEN Sebastian Andreasson (DEN) DNF
154SWE Wincent Wallinder (SWE) 108.
155DEN Frederik Thomsen (DEN) 26.
156DEN Arne Birkemose (DEN) 93.
157DEN Matias Malmberg (DEN) 36.
Team Give Elementer
___
Nr.RytterPlacering
161DEN Anders Bruun (DEN) DNS
162DEN Jakob Bødker (DEN) DNF
163DEN Jeppe Falk (DEN) DNF
164DEN Daniel Guld (DEN) 79.
165DEN Gustav Frederik Dahl (DEN) 44.
166DEN Jeppe Tolbøll (DEN) DNF
167DEN Daniel Eriksen (DEN) 88.
Team Sparekassen Vendsyssel Aalborg
___
Nr.RytterPlacering
171DEN Sebastian Ryttersgaard (DEN) 23.
172DEN Dennis Lock (DEN) 77.
173DEN Johannes Rom Dahl (DEN) DNF
174DEN Martin Lind (DEN) 43.
176DEN Søren Vosgerau (DEN) 56.
177DEN Thomas Koldkjær Decker (DEN) DNF
CO:PLAY-Giant
___
Nr.RytterPlacering
181DEN Rasmus Bøgh Wallin (DEN) 2.
182DEN Magnus Bak Klaris (DEN) 89.
183DEN Daniel Stampe (DEN) 15.
184DEN Mikkel Øritsland (DEN) 118.
185DEN Magnus Henneberg (DEN) 42.
187DEN Benjamin Movang (DEN) 35.
Bache-JS.dk
___
Nr.RytterPlacering
191DEN Daniel Lyhne (DEN) 117.
192DEN Oskar Hvid (DEN) DNF
193DEN Jacob Gye Madsen (DEN) 30.
194DEN Birk Udengaard Hansen (DEN) DNF
195DEN Sebastian Petersen (DEN) 65.
196DEN Peter Skov Lauritzen (DEN) 96.
197DEN Ruben Zilas Larsen (DEN) DNF
Team ABC Elite
___
Nr.RytterPlacering
201DEN Victor Grue Enggaard (DEN) 97.
202DEN Nicklas Jacobsen Nissen (DEN) 37.
203DEN Bjarke Bonke (DEN) DNF
204DEN Mikkel Henningsen (DEN) DNF
205DEN Christian Axelsen (DEN) DNF
206DEN Peter Sørensen (DEN) DNF
Team Kvickly Odder Elite
___
Nr.RytterPlacering
211DEN Stefan Ryom (DEN) 110.
212DEN Lasse Mikkelsen (DEN) 80.
213DEN Andreas Brandt Aidel (DEN) 53.
214DEN Mattias Nordal (DEN) 105.
215DEN Martin Szokody (DEN) 102.
Allinq Krush IJsselstreek Cycling Team
___
Nr.RytterPlacering
221NED Tim Bierkens (NED) DNF
222NED Jelle Ter Weeme (NED) DNF
223NED Lars van Uum (NED) DNF
224NED Robin Lowik (NED) 34.
225NED Arne Peters (NED) DNS
226NED Dennis van der Horst (NED) 57.
227NED Maarten Vierhout (NED) 111.
Sweden Cycling Academy
___
Nr.RytterPlacering
231SWE Jesper Ferm (SWE) DNF
232SWE Ludwig Fagerström (SWE) DNF
233SWE Simon Cederfjord (SWE) DNF
234SWE Erik Rindborg (SWE) DNS
235SWE Johan Nyström (SWE) DNF
236SWE Christian Karlenius (SWE) DNF
237SWE Simon Isaksson (SWE) DNS
Start Cycling Team
STF
Nr.RytterPlacering
241USA Griffin Easter (USA) DNF
242MEX Jorge Peyrot Balvanera (MEX) 98.
243CHI José Eduardo Autran (CHI) 47.
244NED Reinier Honig (NED) 91.
245ARG Ignacio Villanueva (ARG) DNF

Referencer[redigér | redigér wikikode]

  1. ^ "Cancelled/postponed races". ProCyclingStats. Hentet 13. december 2020. 
  2. ^ Bonde, Jan (26. marts 2020). "Corona: Fyen Rundt aflyses". Fyens Stiftstidende. Hentet 13. december 2020. 
  3. ^ Johannesen, Jesper (30. maj 2021). "Niklas Larsen bliver kongen af Fyn". Feltet.dk. Hentet 30. maj 2021. 

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]