Gent-Wevelgem 2020

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Gent-Wevelgem 2020 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute82. Gent-Wevelgem
KonkurrenceUCI World Tour 2020 1.UWT
Dato11. oktober 2020
Distance238 km
LandBEL Belgien
StartbyIeper
MålbyWevelgem
Hold25
Startende ryttere170
Fuldførende ryttere95
Gennemsnitlig fart44,718 km/t
Resultater
VinderDEN Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
ToerFRA Florian Sénéchal (Deceuninck-Quick-Step)
TreerITA Matteo Trentin (CCC Team)
◀ 20192021 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Gent-Wevelgem 2020 var den 82. udgave af cykelløbet Gent-Wevelgem. Det belgiske brostensløb var et 238 km langt linjeløb med start i Ieper (Ypres) og mål i Wevelgem. Det var oprindeligt planlagt til at være afholdt 29. marts 2020, men blev på grund af den globale coronaviruspandemi udskudt til 11. oktober. Samtidig med udskydelsen af løbet blev ruten også forkortet fra at være 254,7 kilometer langt til 238, og derfor skulle rytterne efter 130 kilometers kørsel ikke have en afstikker ind i Frankrig.[1][2] Løbet var en del af UCI's World Tour-kalender i 2020.[3] Løbet blev vundet af danske Mads Pedersen fra Trek-Segafredo.

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. DEN Mads Pedersen Trek-Segafredo5t 19' 20"
2. FRA Florian Sénéchal Deceuninck-Quick-Step+ 0"
3. ITA Matteo Trentin CCC Team+ 0"
4. ITA Alberto Bettiol EF Pro Cycling+ 1"
5. SUI Stefan Küng Groupama-FDJ+ 3"
6. GER John Degenkolb Lotto-Soudal+ 4"
7. BEL Yves Lampaert Deceuninck-Quick-Step+ 4"
8. BEL Wout van Aert Jumbo-Visma+ 7"
9. NED Mathieu van der Poel Alpecin-Fenix+ 8"
10. BEL Dylan Teuns Bahrain-McLaren+ 1' 40"
11. DEN Kasper Asgreen Deceuninck-Quick-Step+ 1' 56"
12. GBR Luke Rowe Ineos Grenadiers+ 1' 56"
13. BEL Florian Vermeersch Lotto-Soudal+ 1' 56"
14. BEL Oliver Naesen AG2R La Mondiale+ 2' 04"
15. LUX Jempy Drucker Bora-Hansgrohe+ 2' 04"
Kilde: ProCyclingStats


Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

WorldTeams (19)
  1. FRA AG2R La Mondiale
  2. KAZ Astana Pro Team
  3. BRN Bahrain McLaren
  4. GER Bora-Hansgrohe
  5. POL CCC
  6. FRA Cofidis
  7. BEL Deceuninck-Quick Step
  8. USA EF Pro Cycling
  9. FRA Groupama-FDJ
  10. ISR Israel Start-Up Nation
  11. BEL Lotto Soudal
  12. AUS Mitchelton-Scott
  13. ESP Movistar Team
  14. RSA NTT Pro Cycling
  15. GBR Ineos Grenadiers
  16. NED Team Jumbo-Visma
  17. GER Team Sunweb
  18. USA Trek-Segafredo
  19. UAE UAE Team Emirates
ProTeams (6)
  1. BEL Alpecin-Fenix
  2. FRA Total Direct Énergie
  3. FRA B&B Hotels-Vital Concept
  4. BEL Bingoal-Wallonie Bruxelles
  5. BEL Circus-Wanty Gobert
  6. BEL Sport Vlaanderen-Baloise

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Danmark Danske ryttere på startlisten[4]
Rygnummer Rytter Hold Placering
12 Kasper Asgreen MaillotDinamarca.svg Deceuninck-Quick Step 11
154 Michael Valgren NTT Pro Cycling 93
181 Mads Pedersen Trek-Segafredo 1

* DNF = gennemførte ikke

Startliste[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svg Startliste
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
1NOR Alexander Kristoff (NOR) 19.
2SUI Tom Bohli (SUI) DNF
3NOR Sven Erik Bystrøm (NOR) 42.
4NOR Vegard Stake Laengen (NOR) 89.
5ITA Marco Marcato (ITA) 95.
6POR Rui Oliveira (POR) DNF
7BEL Jasper Philipsen (BEL) 47.
Deceuninck-Quick-Step
DQT
Nr.RytterPlacering
11IRL Sam Bennett (IRL) DNF
12DEN Kasper Asgreen (DEN) Danske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 11.
13BEL Tim Declercq (BEL) 71.
14BEL Yves Lampaert (BEL) 7.
15FRA Florian Sénéchal (FRA) 2.
16CZE Zdeněk Štybar (CZE) 41.
17BEL Bert Van Lerberghe (BEL) 72.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
21AUS Caleb Ewan (AUS) DNF
22BEL Jasper De Buyst (BEL) 64.
23GER John Degenkolb (GER) 6.
24BEL Frederik Frison (BEL) 26.
25GER Roger Kluge (GER) DNF
26BEL Brent Van Moer (BEL) 33.
27BEL Florian Vermeersch (BEL) 13.
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
31BEL Oliver Naesen (BEL) 14.
32SUI Silvan Dillier (SUI) 22.
33FRA Julien Duval (FRA) 50.
34FRA Dorian Godon (FRA) DNF
35FRA Alexis Gougeard (FRA) 46.
36BEL Lawrence Naesen (BEL) 34.
37BEL Stijn Vandenbergh (BEL) DNF
Astana
AST
Nr.RytterPlacering
41KAZ Daniil Fominykh (KAZ) DNF
42BEL Laurens De Vreese (BEL) DNF
43KAZ Jevgenij Giditj (KAZ) DNF
44KAZ Dmitrij Gruzdev (KAZ) DNF
45CAN Hugo Houle (CAN) 36.
46ITA Davide Martinelli (ITA) DNF
47KAZ Nikita Stalnow (KAZ) DNF
Bahrain-McLaren
TBM
Nr.RytterPlacering
51GBR Mark Cavendish (GBR) 74.
52BEL Dylan Teuns (BEL) 10.
53ITA Sonny Colbrelli (ITA) DNF
54ESP Iván García Cortina (ESP) 51.
55AUT Marco Haller (AUT) DNF
56GER Marcel Sieberg (GER) DNF
57GBR Fred Wright (GBR) 39.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
61GER Pascal Ackermann (GER) DNF
62GER Marcus Burghardt (GER) 31.
63LUX Jempy Drucker (LUX) 15.
64ITA Daniel Oss (ITA) DNF
65AUT Lukas Pöstlberger (AUT) DNF
66GER Andreas Schillinger (GER) 60.
67GER Michael Schwarzmann (GER) DNF
CCC Team
CCC
Nr.RytterPlacering
71ITA Matteo Trentin (ITA) 3.
72GER Jonas Koch (GER) DNF
73SUI Michael Schär (SUI) 68.
74BEL Gijs Van Hoecke (BEL) 32.
75BEL Nathan Van Hooydonck (BEL) 53.
76BEL Guillaume Van Keirsbulck (BEL) 81.
77GER Georg Zimmermann (GER) 66.
Cofidis, Solutions Crédits
COF
Nr.RytterPlacering
81FRA Christophe Laporte (FRA) DNF
82BEL Dimitri Claeys (BEL) DNF
83BEL Piet Allegaert (BEL) 55.
84FRA Cyril Lemoine (FRA) 25.
85FRA Damien Touzé (FRA) 40.
87BEL Julien Vermote (BEL) 58.
EF Pro Cycling
EF1
Nr.RytterPlacering
91ITA Alberto Bettiol (ITA) 4.
92BEL Jens Keukeleire (BEL) 91.
93NED Sebastian Langeveld (NED) DNF
94GER Jonas Rutsch (GER) DNF
95NZL Thomas Scully (NZL) 44.
96NED Julius van den Berg (NED) 94.
97BEL Sep Vanmarcke (BEL) 17.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
101SUI Stefan Küng (SUI) 5.
103LUX Kevin Geniets (LUX) Luxembourgske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) DNS
104SUI Fabian Lienhard (SUI) DNF
105SWE Tobias Ludvigsson (SWE) DNS
106FRA Mickaël Delage (FRA) DNF
107GBR Jake Stewart (GBR) 35.
Israel Start-Up Nation
ISN
Nr.RytterPlacering
111GER Nils Politt (GER) 52.
112USA Travis McCabe (USA) DNF
113CAN Guillaume Boivin (CAN) DNF
114ISR Itamar Einhorn (ISR) DNF
115GER André Greipel (GER) DNF
116FRA Hugo Hofstetter (FRA) 24.
117BEL Tom Van Asbroeck (BEL) 48.
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
121BEL Wout van Aert (BEL) 8.
122NED Pascal Eenkhoorn (NED) 63.
123NOR Amund Grøndahl Jansen (NOR) 90.
124NED Taco van der Hoorn (NED) 54.
125NED Timo Roosen (NED) 59.
126NED Mike Teunissen (NED) 18.
127BEL Maarten Wynants (BEL) DNF
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
131NZL Jack Bauer (NZL) DNF
132AUS Luke Durbridge (AUS) DNF
133AUS Alexander Edmondson (AUS) DNF
134AUS Kaden Groves (AUS) DNF
135ITA Alexander Konychev (ITA) 80.
136SLO Luka Mezgec (SLO) 65.
137HUN Barnabás Peák (HUN) DNF
Movistar
MOV
Nr.RytterPlacering
141ESP Íñigo Elosegui (ESP) DNF
142GER Juri Hollmann (GER) 67.
143SUI Johan Jacobs (SUI) 16.
144ESP Sebastián Mora (ESP) DNF
145ESP Eduard Prades (ESP) 70.
NTT Pro Cycling
NTT
Nr.RytterPlacering
151NOR Edvald Boasson Hagen (NOR) 45.
152ITA Samuele Battistella (ITA) 61.
153AUT Michael Gogl (AUT) 92.
154DEN Michael Valgren (DEN) 93.
155RSA Reinardt Janse van Rensburg (RSA) 28.
156NOR Rasmus Fossum Tiller (NOR) 43.
157GER Max Walscheid (GER) 57.
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
161POL Michał Kwiatkowski (POL) DNF
162ITA Leonardo Basso (ITA) 79.
163GER Christian Knees (GER) DNF
164GBR Christopher Lawless (GBR) 83.
165GBR Ethan Hayter (GBR) DNF
166GBR Luke Rowe (GBR) 12.
167GBR Owain Doull (GBR) DNF
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
172GER Nikias Arndt (GER) DNF
173NED Cees Bol (NED) 21.
174ITA Alberto Dainese (ITA) DNF
175NED Nils Eekhoff (NED) DNF
176GER Max Kanter (GER) DNF
177GBR Mark Donovan (GBR) DNF
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
181DEN Mads Pedersen (DEN) 1.
182LUX Alex Kirsch (LUX) DNF
183IRL Ryan Mullen (IRL) DNF
184USA Kiel Reijnen (USA) DNF
185LAT Toms Skujiņš (LAT) 86.
186BEL Jasper Stuyven (BEL) 38.
187BEL Edward Theuns (BEL) 75.
Total Direct Énergie
TDE
Nr.RytterPlacering
191NED Niki Terpstra (NED) 73.
193FRA Mathieu Burgaudeau (FRA) 88.
194FRA Adrien Petit (FRA) DNF
195FRA Geoffrey Soupe (FRA) DNF
196FRA Anthony Turgis (FRA) 29.
197BEL Dries Van Gestel (BEL) 85.
198ITA Niccolò Bonifazio (ITA) DNF
Alpecin-Fenix
AFC
Nr.RytterPlacering
201NED Mathieu van der Poel (NED) Hollandske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 9.
202BEL Senne Leysen (BEL) DNF
203BEL Tim Merlier (BEL) 27.
204BEL Jonas Rickaert (BEL) 49.
205NED Oscar Riesebeek (NED) 69.
206BEL Otto Vergaerde (BEL) 56.
207BEL Gianni Vermeersch (BEL) 30.
B&B Hotels-Vital Concept
BVC
Nr.RytterPlacering
211BEL Jens Debusschere (BEL) 37.
212BEL Frederik Backaert (BEL) DNF
213BEL Bert De Backer (BEL) 84.
214FRA Jérémy Lecroq (FRA) DNF
215FRA Julien Morice (FRA) 87.
216ITA Luca Mozzato (ITA) DNF
217BEL Jonas Vangenechten (BEL) DNF
Bingoal-Wallonie Bruxelles
WVA
Nr.RytterPlacering
221BEL Lionel Taminiaux (BEL) DNF
222BEL Sean De Bie (BEL) DNF
223BEL Jonas Castrique (BEL) DNF
224BEL Kenny Molly (BEL) 82.
225EST Aksel Nõmmela (EST) 77.
226BEL Ludovic Robeet (BEL) DNF
227LUX Tom Wirtgen (LUX) DNF
Circus-Wanty Gobert
CWG
Nr.RytterPlacering
231BEL Ludwig De Winter (BEL) DNF
232BEL Xandro Meurisse (BEL) 78.
233BEL Timothy Dupont (BEL) DNF
234ITA Andrea Pasqualon (ITA) 20.
235NED Boy van Poppel (NED) DNF
236NED Danny van Poppel (NED) DNF
237BEL Pieter Vanspeybrouck (BEL) DNF
Sport Vlaanderen-Baloise
SVB
Nr.RytterPlacering
241BEL Cedric Beullens (BEL) DNF
242BEL Amaury Capiot (BEL) 23.
243BEL Gilles De Wilde (BEL) DNF
244BEL Thomas Sprengers (BEL) 76.
245BEL Kenneth Van Rooy (BEL) DNF
246BEL Aaron Van Poucke (BEL) 62.
247BEL Sasha Weemaes (BEL) DNF

Se også[redigér | redigér wikikode]

Referencer[redigér | redigér wikikode]

  1. ^ "Gent-Wevelgem 2020: The route". cyclingstage.com. Hentet 5. oktober 2020. 
  2. ^ Ritzau (13. juli 2020). "Berømt stigning forsvinder fra forkortet monument". TV 2. Hentet 5. oktober 2020. 
  3. ^ Aagaard Boysen, Signe (14. juli 2020). "Belgisk profil ærgrer sig over forkortet Flandern-rute". TV 2. Hentet 5. oktober 2020. 
  4. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 8. oktober 2020. 

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]