Giro d'Italia 2019

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Giro d'Italia 2019 Cycling (road) pictogram.svg
GIRO0536 carapaz (48002197537).jpg
Løbsdetaljer
Rute102. Giro d'Italia
KonkurrenceUCI World Tour 2019 2.UWT
Etaper21
Datoer11. maj – 2. juni 2019
Distance3.486,5 km
LandeITA Italien
SMR San Marino
StartbyBologna
MålbyVerona
Hold22
Startende ryttere176
Fuldførende ryttere142
Gennemsnitlig fart38,726 km/t
Resultater
VinderECU Richard Carapaz (Movistar Team)
ToerITA Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida)
TreerSLO Primož Roglič (Jumbo-Visma)
PointtrøjeGER Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe)
BjergtrøjeITA Giulio Ciccone (Trek-Segafredo)
SprinttrøjeITA Fausto Masnada (Androni Giocattoli-Sidermec)
UngdomstrøjeCOL Miguel Ángel López (Astana Pro Team)
Mest angrebsivrigeITA Fausto Masnada (Androni Giocattoli-Sidermec)
UdbrudITA Damiano Cima (Nippo-Vini Fantini-Faizanè)
HoldkonkurrenceESP Movistar Team
◀ 20182020 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Giro d'Italia 2019 var den 102. udgave af cykelløbet Giro d'Italia. Det blev afholdt i perioden 11. maj til 2. juni 2019. Løbet startede i Bologna med en 8,2 km enkeltstart.

Løbets 21 etaper gik over i alt 3.486,5 km og indeholdt tre enkeltstarter.

Den samlede vinder af løbet blev ecuadorianske Richard Carapaz fra Movistar Team.[1]

Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

WorldTeams (18)Professionelle kontinentalhold (4)

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 11. majBologna – Santuario della Madonna di San Luca
enkeltstart
8SLO Primož RogličSLO Primož Roglič
2. etape 12. majBologna – Fucecchio
kuperet etape
205GER Pascal AckermannSLO Primož Roglič
3. etape 13. majVinci – Orbetello
flad etape
220COL Fernando GaviriaSLO Primož Roglič
4. etape 14. majOrbetello – Frascati
flad etape
235ECU Richard CarapazSLO Primož Roglič
5. etape 15. majFrascatiTerracina
flad etape
140GER Pascal AckermannSLO Primož Roglič
6. etape 16. majCassino – San Giovanni Rotondo
kuperet etape
238ITA Fausto MasnadaITA Valerio Conti
7. etape 17. majVastoL'Aquila
kuperet etape
185ESP Pello BilbaoITA Valerio Conti
8. etape 18. majTortoreto – Pesaro
kuperet etape
239AUS Caleb EwanITA Valerio Conti
9. etape 19. majRiccione – SMR San Marino
enkeltstart
34,8SLO Primož RogličITA Valerio Conti
20. majHviledag
Hviledag
10. etape 21. majRavennaModena
flad etape
145FRA Arnaud DémareITA Valerio Conti
11. etape 22. majCarpi – Novi Ligure
flad etape
221AUS Caleb EwanITA Valerio Conti
12. etape 23. majCuneoPinerolo
middel bjergetape
158ITA Cesare BenedettiSLO Jan Polanc
13. etape 24. majPinerolo – Ceresole Reale
bjergetape
196RUS Ilnur ZakarinSLO Jan Polanc
14. etape 25. majSaint-VincentCourmayeur
bjergetape
131ECU Richard CarapazECU Richard Carapaz
15. etape 26. majIvrea – Como
middel bjergetape
232ITA Dario CataldoECU Richard Carapaz
27. majHviledag
Hviledag
16. etape 28. majLovere – Ponte di Legno
bjergetape
194ITA Giulio CicconeECU Richard Carapaz
17. etape 29. majCommezzadura – Rasen-Antholz
middel bjergetape
181FRA Nans PetersECU Richard Carapaz
18. etape 30. majOlang – Santa Maria di Sala
flad etape
222ITA Damiano CimaECU Richard Carapaz
19. etape 31. majTreviso – San Martino di Castrozza
middel bjergetape
151COL Esteban ChavesECU Richard Carapaz
20. etape 1. junFeltre – Croce d'Aune
bjergetape
194ESP Pello BilbaoECU Richard Carapaz
21. etape 2. junVeronaVerona
enkeltstart
17USA Chad HagaECU Richard Carapaz

Trøjernes fordeling gennem løbet[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeVinder
_
Samlede stilling
den rosa førertrøje
Pointtrøje
den violette pointtrøje
Bjergtrøje
den blå bjergtrøje
Ungdomstrøje
den hvide ungdomstrøje
Holdkonkurrence
_
1. etape
enkeltstart
SLO Primož RogličSLO Primož RogličSLO Primož RogličITA Giulio CicconeCOL Miguel Ángel López NED Jumbo-Visma
2. etape
kuperet etape
GER Pascal AckermannGER Pascal Ackermann
3. etape
flad etape
COL Fernando GaviriaCOL Fernando Gaviria
4. etape
flad etape
ECU Richard CarapazGER Pascal AckermannGER Bora-Hansgrohe
5. etape
flad etape
GER Pascal Ackermann
6. etape
kuperet etape
ITA Fausto MasnadaITA Valerio ContiITA Giovanni CarboniESP Movistar Team
7. etape
kuperet etape
ESP Pello Bilbao
8. etape
kuperet etape
AUS Caleb Ewan
9. etape
enkeltstart
SLO Primož RogličFRA Nans Peters
10. etape
flad etape
FRA Arnaud Démare
11. etape
flad etape
AUS Caleb EwanFRA Arnaud Démare
12. etape
middel bjergetape
ITA Cesare BenedettiSLO Jan PolancITA Gianluca BrambillaGBR Hugh CarthyITA Androni Giocattoli-Sidermec
13. etape
bjergetape
RUS Ilnur ZakarinITA Giulio CicconeRUS Pavel SivakovESP Movistar Team
14. etape
bjergetape
ECU Richard CarapazECU Richard Carapaz
15. etape
middel bjergetape
ITA Dario Cataldo
16. etape
bjergetape
ITA Giulio CicconeCOL Miguel Ángel López
17. etape
middel bjergetape
FRA Nans Peters
18. etape
flad etape
ITA Damiano CimaGER Pascal Ackermann
19. etape
middel bjergetape
COL Esteban Chaves
20. etape
bjergetape
ESP Pello Bilbao
21. etape
enkeltstart
USA Chad Haga
SamletECU Richard CarapazGER Pascal AckermannITA Giulio CicconeCOL Miguel Ángel López ESP Movistar Team

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Holdkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgHoldkonkurrence
HoldTid
1. ESP Movistar Team 270t 44' 14"
2. KAZ Astana Pro Team + 17' 36"
3. BRN Bahrain-Merida + 18' 31"
4. USA EF Education First Pro Cycling + 25' 35"
5. AUS Mitchelton-Scott + 30' 56"
6. GBR Ineos + 37' 36"
7. USA Trek-Segafredo + 1t 11' 03"
8. GER Bora-Hansgrohe + 1t 37' 39"
9. ITA Androni Giocattoli-Sidermec + 1t 37' 39"
10. NED Jumbo-Visma + 2t 07' 26"


Startliste[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svg Startliste
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
1ESP Mikel Landa (ESP) 4.
2CRC Andrey Amador (CRC) 39.
3ECU Richard Carapaz (ECU) den rosa førertrøje1.
4ESP Héctor Carretero (ESP) 88.
5ESP Lluís Mas (ESP) 126.
6ESP Antonio Pedrero (ESP) 46.
7ESP José Joaquín Rojas (ESP) 50.
8GER Jasha Sütterlin (GER) 120.
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
11FRA Tony Gallopin (FRA) DNF-16
12FRA François Bidard (FRA) 30.
13GER Nico Denz (GER) 124.
14FRA Hubert Dupont (FRA) 47.
15LUX Ben Gastauer (LUX) 79.
16FRA Nans Peters (FRA) 61.
17USA Larry Warbasse (USA) 52.
18FRA Alexis Vuillermoz (FRA) 29.
Androni Giocattoli-Sidermec
ANS
Nr.RytterPlacering
21ITA Francesco Gavazzi (ITA) 58.
22ITA Manuel Belletti (ITA) 109.
23ITA Mattia Cattaneo (ITA) 28.
24COL Miguel Flórez López (COL) 72.
25ITA Marco Frapporti (ITA) 81.
26ITA Fausto Masnada (ITA) 20.
27ITA Matteo Montaguti (ITA) 53.
28ITA Andrea Vendrame (ITA) 55.
Astana Pro Team
AST
Nr.RytterPlacering
31COL Miguel Ángel López (COL) den hvide ungdomstrøje7.
32ESP Pello Bilbao (ESP) 31.
33ITA Manuele Boaro (ITA) 90.
34ITA Dario Cataldo (ITA) 48.
35CZE Jan Hirt (CZE) 27.
36ESP Jon Izagirre (ESP) 36.
37ITA Davide Villella (ITA) 60.
38KAZ Andrej Zejts (KAZ) 26.
Bahrain-Merida
TBM
Nr.RytterPlacering
41ITA Vincenzo Nibali (ITA) 2.
42ITA Valerio Agnoli (ITA) 93.
43SLO Grega Bole (SLO) 110.
44ITA Damiano Caruso (ITA) 23.
45ITA Andrea Garosio (ITA) 98.
46SLO Kristjan Koren (SLO) DNS-5
47ITA Antonio Nibali (ITA) 76.
48ITA Domenico Pozzovivo (ITA) 19.
Bardiani CSF
BRD
Nr.RytterPlacering
51ITA Enrico Barbin (ITA) DNF-14
52ITA Giovanni Carboni (ITA) 57.
53ITA Luca Covili (ITA) 84.
54ITA Mirco Maestri (ITA) 103.
55ITA Umberto Orsini (ITA) DNS-9
56ITA Lorenzo Rota (ITA) 85.
57ITA Manuel Senni (ITA) 59.
58ITA Paolo Simion (ITA) 140.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
61POL Rafał Majka (POL) 6.
62GER Pascal Ackermann (GER) Tyske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) den violette pointtrøje122.
63ITA Cesare Benedetti (ITA) 74.
64ITA Davide Formolo (ITA) 14.
65AUS Jay McCarthy (AUS) 62.
66POL Paweł Poljański (POL) 89.
67GER Michael Schwarzmann (GER) 114.
68GER Rüdiger Selig (GER) 127.
CCC
CCC
Nr.RytterPlacering
71POR Amaro Antunes (POR) 54.
72CZE Josef Černý (CZE) 115.
73ESP Víctor de la Parte (ESP) 21.
74POL Kamil Gradek (POL) 129.
75ITA Jakub Mareczko (ITA) HD-12
76POL Łukasz Owsian (POL) 73.
77NED Laurens ten Dam (NED) DNF-6
78ESP Francisco Ventoso (ESP) 87.
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
81ITA Elia Viviani (ITA) Italienske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) DNS-12
82ITA Eros Capecchi (ITA) 37.
83DEN Mikkel Frølich Honoré (DEN) 101.
84LUX Bob Jungels (LUX) Luxembourgske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 33.
85GBR James Knox (GBR) DNS-13
86ITA Fabio Sabatini (ITA) 92.
87FRA Florian Sénéchal (FRA) DNF-20
88BEL Pieter Serry (BEL) 38.
EF Education First Pro Cycling
EF1
Nr.RytterPlacering
91ITA Sacha Modolo (ITA) DNF-7
92USA Sean Bennett (USA) 106.
93DEN Matti Breschel (DEN) DNF-4
94USA Nathan Brown (USA) 67.
95ECU Jonathan Caicedo (ECU) 108.
96GBR Hugh Carthy (GBR) 11.
97USA Joe Dombrowski (USA) 12.
98EST Tanel Kangert (EST) 18.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
101FRA Arnaud Démare (FRA) 123.
102ITA Jacopo Guarnieri (ITA) 132.
103LTU Ignatas Konovalovas (LTU) DNF-13
104FRA Olivier Le Gac (FRA) 112.
105SWE Tobias Ludvigsson (SWE) 82.
106FRA Valentin Madouas (FRA) 13.
107AUS Miles Scotson (AUS) 138.
109NED Ramon Sinkeldam (NED) 133.
Israel Cycling Academy
ICA
Nr.RytterPlacering
111ITA Davide Cimolai (ITA) 130.
112ERI Awet Ghebremedhn (ERI) 128.
113CAN Guillaume Boivin (CAN) 125.
114IRL Conor Dunne (IRL) 135.
115LAT Krists Neilands (LAT) 100.
116ESP Rubén Plaza (ESP) 71.
117ISR Guy Niv (ISR) 113.
118ITA Kristian Sbaragli (ITA) 77.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
121AUS Caleb Ewan (AUS) DNS-12
122BEL Victor Campenaerts (BEL) 111.
123BEL Jasper De Buyst (BEL) DNF-15
124BEL Thomas De Gendt (BEL) 51.
125AUS Adam Hansen (AUS) 68.
126GER Roger Kluge (GER) DNS-13
127BEL Jelle Vanendert (BEL) DNF-5
128BEL Tosh Van der Sande (BEL) 64.
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
131GBR Simon Yates (GBR) 8.
132NZL Jack Bauer (NZL) 95.
133USA Brent Bookwalter (USA) DNS-16
134COL Esteban Chaves (COL) 40.
135AUS Luke Durbridge (AUS) 78.
136AUS Lucas Hamilton (AUS) 25.
137DEN Christopher Juul-Jensen (DEN) 70.
138ESP Mikel Nieve (ESP) 17.
Nippo-Vini Fantini-Faizanè
NIP
Nr.RytterPlacering
141ITA Marco Canola (ITA) 107.
142ITA Damiano Cima (ITA) 137.
143ITA Nicola Bagioli (ITA) DNF-16
144ESP Juan José Lobato (ESP) 134.
145ITA Giovanni Lonardi (ITA) DNF-13
146JPN Hiroki Nishimura (JPN) HD-1
147JPN Sho Hatsuyama (JPN) black jersey142.
148ITA Ivan Santaromita (ITA) 102.
Dimension Data
TDD
Nr.RytterPlacering
151AUS Ben O'Connor (AUS) 32.
152GBR Scott Davies (GBR) 118.
153ITA Enrico Gasparotto (ITA) 69.
154ERI Amanuel Gebrezgabihier (ERI) 45.
155RSA Ryan Gibbons (RSA) 91.
156ITA Giacomo Nizzolo (ITA) DNS-13
157AUS Mark Renshaw (AUS) DNF-13
158SUI Danilo Wyss (SUI) 83.
Ineos
INS
Nr.RytterPlacering
161RUS Pavel Sivakov (RUS) 9.
162IRL Eddie Dunbar (IRL) 22.
163GBR Tao Geoghegan Hart (GBR) DNF-13
164COL Sebastián Henao (COL) 24.
165GER Christian Knees (GER) 96.
166ECU Jhonatan Narváez (ECU) 80.
167ITA Salvatore Puccio (ITA) 86.
168COL Iván Sosa (COL) 44.
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
171SLO Primož Roglič (SLO) 3.
172NED Koen Bouwman (NED) 41.
173BEL Laurens De Plus (BEL) DNF-7
174USA Sepp Kuss (USA) 56.
175NED Tom Leezer (NED) 119.
176GER Paul Martens (GER) 75.
177NED Antwan Tolhoek (NED) 65.
178NED Jos van Emden (NED) 104.
Katusha-Alpecin
TKA
Nr.RytterPlacering
181RUS Ilnur Zakarin (RUS) 10.
182ITA Enrico Battaglin (ITA) 66.
183BEL Jenthe Biermans (BEL) 117.
184AUT Marco Haller (AUT) 116.
185SUI Reto Hollenstein (SUI) 94.
186RUS Vjatjeslav Kuznetsov (RUS) DNF-17
187ESP Daniel Navarro (ESP) DNF-4
188RUS Dmitrij Strakhov (RUS) 121.
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
191NED Tom Dumoulin (NED) DNF-5
192BEL Jan Bakelants (BEL) 43.
193USA Chad Haga (USA) 105.
194AUS Chris Hamilton (AUS) 34.
195AUS Jai Hindley (AUS) 35.
196NED Sam Oomen (NED) DNF-14
197AUS Robert Power (AUS) DNF-6
198BEL Louis Vervaeke (BEL) DNF-13
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
201NED Bauke Mollema (NED) 5.
202ITA Gianluca Brambilla (ITA) 49.
203ITA Giulio Ciccone (ITA) den blå bjergtrøje16.
204AUS William Clarke (AUS) 141.
205ITA Nicola Conci (ITA) 63.
206AUT Michael Gogl (AUT) 97.
207ESP Markel Irízar (ESP) 136.
208ITA Matteo Moschetti (ITA) DNS-11
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
211COL Fernando Gaviria (COL) DNF-7
212SUI Tom Bohli (SUI) 139.
213ITA Simone Consonni (ITA) 131.
214ITA Valerio Conti (ITA) DNS-18
215ITA Marco Marcato (ITA) 99.
216COL Sebastián Molano (COL) DNS-4
217SLO Jan Polanc (SLO) 15.
218ITA Diego Ulissi (ITA) 42.

Referencer[redigér | redigér wikikode]

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]