La Flèche Wallonne 2019

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
La Flèche Wallonne 2019 Cycling (road) pictogram.svg
2019 Fleche Wallonne 195a.jpg
Løbsdetaljer
Rute83. La Flèche Wallonne
KonkurrenceUCI World Tour 2019 1.UWT
Dato24. april 2019
Distance195,5 km
LandBEL Belgien
StartbyAns
MålbyHuy
Hold25
Startende ryttere175
Fuldførende ryttere102
Gennemsnitlig fart39,63 km/t
Resultater
VinderFRA Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick-Step)
ToerDEN Jakob Fuglsang (Astana)
TreerITA Diego Ulissi (UAE Team Emirates)
Fleche wallonne circuits 2019.png
◀ 20182020 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

La Flèche Wallonne 2019 var den 83. udgave af cykelløbet La Flèche Wallonne. Det var det 19. arrangement på UCI's World Tour-kalender i 2019 og blev afviklet 24. april 2019. Løbet blev vundet af franske Julian Alaphilippe fra Deceuninck-Quick Step foran danske Jakob Fuglsang.

Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

WorldTeams (18)
  1. FRA AG2R La Mondiale
  2. KAZ Astana Pro Team
  3. BRN Bahrain-Merida
  4. GER Bora-hansgrohe
  5. POL CCC
  6. BEL Deceuninck-Quick Step
  7. RSA Dimension Data
  8. USA EF Education First
  9. FRA Groupama-FDJ
  10. NED Jumbo-Visma
  11. BEL Lotto Soudal
  12. AUS Mitchelton-Scott
  13. ESP Movistar Team
  14. SUI Katusha-Alpecin
  15. GBR Team Sky
  16. GER Team Sunweb
  17. USA Trek-Segafredo
  18. UAE UAE Team Emirates
Professionelle kontinentalhold (7)
  1. FRA Cofidis, Solutions Crédits
  2. ESP Euskadi Basque Country-Murias
  3. ISR Israel Cycling Academy
  4. USA Rally UHC Cycling
  5. BEL Sport Vlaanderen-Baloise
  6. BEL Wallonie Bruxelles
  7. BEL Wanty-Groupe Gobert

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick-Step4t 55' 14"
2. DEN Jakob Fuglsang Astana+ 0"
3. ITA Diego Ulissi UAE Team Emirates+ 6"
4. BEL Bjorg Lambrecht Lotto-Soudal+ 8"
5. GER Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 8"
6. NED Bauke Mollema Trek-Segafredo+ 8"
7. AUT Patrick Konrad Bora-Hansgrohe+ 8"
8. AUS Michael Matthews Sunweb+ 8"
9. BEL Jelle Vanendert Lotto-Soudal+ 11"
10. ITA Enrico Gasparotto Dimension Data+ 11"
Kilde: ProCyclingStats


Startliste[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svg Startliste
Deceuninck-Quick-Step
DQT
Nr.RytterPlacering
1FRA Julian Alaphilippe (FRA) 1.
2FRA Rémi Cavagna (FRA) DNF
3BEL Dries Devenyns (BEL) 50.
4DEN Mikkel Frølich Honoré (DEN) DNF
5ESP Enric Mas (ESP) 30.
6BEL Pieter Serry (BEL) DNF
7CZE Petr Vakoč (CZE) 87.
Movistar
MOV
Nr.RytterPlacering
11ESP Alejandro Valverde (ESP) Linjeløb for herrer ved VM i landevejscykling(landevej) 11.
12CRC Andrey Amador (CRC) 58.
14COL Carlos Betancur (COL) 33.
15ESP Jaime Castrillo (ESP) DNF
16ESP Imanol Erviti (ESP) DNF
17ESP Carlos Verona (ESP) 43.
18COL Winner Anacona (COL) 56.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
21BEL Jelle Vanendert (BEL) 9.
22BEL Sander Armée (BEL) 71.
23BEL Bjorg Lambrecht (BEL) 4.
24POL Tomasz Marczyński (POL) 47.
25BEL Maxime Monfort (BEL) 64.
26BEL Tosh Van der Sande (BEL) 77.
27BEL Tim Wellens (BEL) 17.
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
31GBR Adam Yates (GBR) DNF
32SUI Michael Albasini (SUI) DNF
33ETH Tsgabu Grmay (ETH) DNF
34AUS Damien Howson (AUS) 28.
35RSA Daryl Impey (RSA) DNF
36AUS Nick Schultz (AUS) DNF
37NZL Dion Smith (NZL) DNF
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
41AUS Michael Matthews (AUS) 8.
42BEL Jan Bakelants (BEL) 70.
43GER Johannes Fröhlinger (GER) DNF
44GER Lennard Kämna (GER) DNF
45IRL Nicolas Roche (IRL) 60.
46GER Florian Stork (GER) DNF
47BEL Louis Vervaeke (BEL) 82.
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
51NED Bauke Mollema (NED) 6.
52FRA Julien Bernard (FRA) 79.
53ITA Giulio Ciccone (ITA) 25.
54ITA Nicola Conci (ITA) DNF
55ITA Fabio Felline (ITA) DNF
56AUT Michael Gogl (AUT) 69.
57LAT Toms Skujiņš (LAT) 62.
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
61FRA Romain Bardet (FRA) 13.
62FRA Mickaël Cherel (FRA) 37.
63FRA Clément Chevrier (FRA) DNF
64FRA Benoît Cosnefroy (FRA) 12.
65SUI Mathias Frank (SUI) 38.
66FRA Aurélien Paret-Peintre (FRA) 99.
67USA Larry Warbasse (USA) 51.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
71SVK Peter Sagan (SVK) DNF
72ITA Cesare Benedetti (ITA) 78.
73ITA Davide Formolo (ITA) 27.
74AUT Patrick Konrad (AUT) 7.
75AUS Jay McCarthy (AUS) 39.
76AUT Gregor Mühlberger (AUT) 83.
77GER Maximilian Schachmann (GER) 5.
Sky
SKY
Nr.RytterPlacering
81POL Michał Kwiatkowski (POL) 16.
82ESP David de la Cruz (ESP) DNF
83IRL Edward Dunbar (IRL) DNF
84POL Michał Gołaś (POL) DNF
85NED Wout Poels (NED) 22.
86ITA Diego Rosa (ITA) DNF
87NED Dylan van Baarle (NED) 81.
Dimension Data
TDD
Nr.RytterPlacering
91CZE Roman Kreuziger (CZE) DNF
92ITA Enrico Gasparotto (ITA) 10.
93RSA Jacques Janse van Rensburg (RSA) DNF
94USA Ben King (USA) DNF
95NED Tom-Jelte Slagter (NED) 48.
96RSA Jay Robert Thomson (RSA) DNF
97DEN Michael Valgren (DEN) 100.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
101FRA David Gaudu (FRA) 46.
102SWE Tobias Ludvigsson (SWE) 91.
103FRA Valentin Madouas (FRA) 40.
104FRA Rudy Molard (FRA) 19.
105SUI Sébastien Reichenbach (SUI) 36.
106FRA Romain Seigle (FRA) 74.
107FRA Léo Vincent (FRA) DNF
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
111IRL Daniel Martin (IRL) DNF
112POR Rui Costa (POR) 26.
113COL Sergio Henao (COL) 20.
114ITA Manuele Mori (ITA) DNF
115SLO Tadej Pogačar (SLO) 53.
116AUS Rory Sutherland (AUS) DNF
117ITA Diego Ulissi (ITA) 3.
Astana
AST
Nr.RytterPlacering
121DEN Jakob Fuglsang (DEN) 2.
123ESP Omar Fraile (ESP) 94.
124ESP Gorka Izagirre (ESP) Spanske mesterskaber i landevejscykling29.
125KAZ Aleksej Lutsenko (KAZ) Kasakhiske mesterskaber i landevejscykling31.
126ESP Luis León Sánchez (ESP) 44.
127ITA Davide Villella (ITA) 57.
128ESP Jon Izagirre (ESP) DNF
Katusha-Alpecin
TKA
Nr.RytterPlacering
131ITA Enrico Battaglin (ITA) 84.
132BEL Steff Cras (BEL) DNF
133POR José Gonçalves (POR) 73.
134POR Ruben Guerreiro (POR) 90.
135AUS Nathan Haas (AUS) 42.
136RSA Willie Smit (RSA) DNF
137RUS Dmitrij Strakhov (RUS) DNF
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
141NED Robert Gesink (NED) 52.
142NED Koen Bouwman (NED) 85.
143BEL Laurens De Plus (BEL) 15.
145NED Lennard Hofstede (NED) DNF
146NED Bert-Jan Lindeman (NED) DNF
147GER Paul Martens (GER) 80.
149NED Timo Roosen (NED) DNF
Cofidis, Solutions Crédits
COF
Nr.RytterPlacering
151ESP Jesús Herrada (ESP) 24.
153FRA Mathias Le Turnier (FRA) DNF
154ESP Luis Ángel Maté (ESP) 65.
155FRA Anthony Perez (FRA) 59.
156FRA Pierre-Luc Périchon (FRA) 88.
157FRA Julien Simon (FRA) 72.
158BEL Dimitri Claeys (BEL) DNF
Bahrain-Merida
TBM
Nr.RytterPlacering
161BEL Dylan Teuns (BEL) 14.
162SLO Grega Bole (SLO) DNF
165SLO Luka Pibernik (SLO) DNF
166ITA Domenico Pozzovivo (ITA) DNF
167SLO Matej Mohorič (SLO) Slovenske mesterskaber i landevejscykling49.
168ITA Damiano Caruso (ITA) 54.
169AUS Heinrich Haussler (AUS) DNF
EF Education First Pro Cycling
EF1
Nr.RytterPlacering
171CAN Michael Woods (CAN) 55.
172USA Sean Bennett (USA) 101.
173USA Nathan Brown (USA) 75.
174AUS Simon Clarke (AUS) 23.
175USA Lawson Craddock (USA) DNF
176USA Alex Howes (USA) DNF
179AUS James Whelan (AUS) DNF
CCC
CPT
Nr.RytterPlacering
181BEL Serge Pauwels (BEL) 34.
182USA Will Barta (USA) DNF
183CZE Josef Černý (CZE) DNF
184ITA Alessandro De Marchi (ITA) 21.
185GER Jonas Koch (GER) 86.
186POL Łukasz Owsian (POL) DNF
187USA Joey Rosskopf (USA) 41.
Rally UHC Cycling
RLY
Nr.RytterPlacering
191USA Brandon McNulty (USA) DNF
192CAN Ryan Anderson (CAN) 95.
193USA Robin Carpenter (USA) 89.
194CAN Adam de Vos (CAN) DNF
195USA Colin Joyce (USA) 93.
196USA Gavin Mannion (USA) DNF
197CAN Svein Tuft (CAN) DNF
Sport Vlaanderen-Baloise
SVB
Nr.RytterPlacering
201BEL Dries Van Gestel (BEL) DNF
202BEL Kevin Deltombe (BEL) 67.
203BEL Emiel Planckaert (BEL) DNF
204BEL Thomas Sprengers (BEL) 32.
205BEL Mathias Van Gompel (BEL) DNF
206BEL Kenneth Van Rooy (BEL) DNF
207BEL Aaron Verwilst (BEL) 97.
Wanty-Gobert
WGG
Nr.RytterPlacering
211FRA Guillaume Martin (FRA) 18.
212BEL Bart De Clercq (BEL) DNF
213BEL Thomas Degand (BEL) 76.
214FRA Fabien Doubey (FRA) 68.
215NOR Odd Christian Eiking (NOR) 66.
216NED Wesley Kreder (NED) DNF
217NED Marco Minnaard (NED) 92.
Israel Cycling Academy
ICA
Nr.RytterPlacering
221BEL Ben Hermans (BEL) DNF
222ERI Awet Ghebremedhn (ERI) DNF
223COL Edwin Ávila (COL) DNF
226NOR August Jensen (NOR) 63.
227CZE Daniel Turek (CZE) 96.
228FRA Clément Carisey (FRA) DNF
229ISR Guy Sagiv (ISR) DNF
Wallonie Bruxelles
WVA
Nr.RytterPlacering
231BEL Eliot Lietaer (BEL) 45.
232BEL Kevyn Ista (BEL) DNF
233BEL Kenny Molly (BEL) DNF
234BEL Julien Mortier (BEL) DNF
235NED Mathijs Paasschens (NED) 98.
236BEL Dimitri Peyskens (BEL) 35.
237LUX Tom Wirtgen (LUX) 102.
Euskadi Basque Country-Murias
EUS
Nr.RytterPlacering
241ESP Óscar Rodríguez (ESP) DNF
242ESP Ander Barrenetxea (ESP) DNF
243FRA Cyril Barthe (FRA) DNF
245ESP Mario González Salas (ESP) 61.
246ESP Julen Irizar (ESP) DNF
247ESP Héctor Sáez (ESP) DNF
249ESP Sergio Rodríguez Reche (ESP) DNF

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]