Liège-Bastogne-Liège 2019

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Liège-Bastogne-Liège 2019 Cycling (road) pictogram.svg
2019 L-B-L podium 18.jpg
Løbsdetaljer
Rute105. Liège-Bastogne-Liège
KonkurrenceUCI World Tour 2019 1.UWT
Dato28. april 2019
Distance256 km
LandBEL Belgien
StartbyLiège
MålbyLiège
Hold25
Startende ryttere175
Fuldførende ryttere101
Gennemsnitlig fart38,63 km/t
Resultater
VinderDEN Jakob Fuglsang (Astana)
ToerITA Davide Formolo (Bora-Hansgrohe)
TreerGER Maximilian Schachmann (Bora-Hansgrohe)
Liege-Bastogne-Liege 2019.png
◀ 20182020 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Liège-Bastogne-Liège 2019 var den 105. udgave af cykelløbet Liège-Bastogne-Liège. Det var det 20. arrangement på UCI's World Tour-kalender i 2019 og blev arrangeret 28. april 2019. Løbet blev vundet af danske Jakob Fuglsang fra Astana Pro Team.

Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

WorldTeams (18)
  1. FRA AG2R La Mondiale
  2. KAZ Astana Pro Team
  3. BRN Bahrain-Merida
  4. GER Bora-hansgrohe
  5. POL CCC
  6. BEL Deceuninck-Quick Step
  7. RSA Dimension Data
  8. USA EF Education First
  9. FRA Groupama-FDJ
  10. NED Jumbo-Visma
  11. SUI Katusha-Alpecin
  12. BEL Lotto Soudal
  13. AUS Mitchelton-Scott
  14. ESP Movistar Team
  15. GBR Team Sky
  16. GER Team Sunweb
  17. USA Trek-Segafredo
  18. UAE UAE Team Emirates
Professionelle kontinentalhold (7)
  1. FRA Arkéa-Samsic
  2. FRA Cofidis, Solutions Crédits
  3. FRA Total Direct Énergie
  4. BEL Sport Vlaanderen-Baloise
  5. FRA Vital Concept-B&B Hotels
  6. BEL Wallonie Bruxelles
  7. BEL Wanty-Groupe Gobert

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. DEN Jakob Fuglsang Astana6t 37' 37"
2. ITA Davide Formolo Bora-Hansgrohe+ 27"
3. GER Maximilian Schachmann Bora-Hansgrohe+ 57"
4. GBR Adam Yates Mitchelton-Scott+ 57"
5. CAN Michael Woods EF Education First Pro Cycling+ 57"
6. FRA David Gaudu Groupama-FDJ+ 57"
7. ESP Mikel Landa Movistar+ 57"
8. ITA Vincenzo Nibali Bahrain-Merida+ 1' 00"
9. BEL Dylan Teuns Bahrain-Merida+ 1' 05"
10. NED Wout Poels Sky+ 1' 26"
11. BEL Tim Wellens Lotto-Soudal+ 1' 29"
12. POL Michał Kwiatkowski Sky+ 1' 29"
13. AUT Patrick Konrad Bora-Hansgrohe+ 1' 29"
14. AUS Jay McCarthy Bora-Hansgrohe+ 1' 29"
15. COL Carlos Betancur Movistar+ 1' 29"
16. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick-Step+ 1' 29"
17. BEL Laurens De Plus Jumbo-Visma+ 1' 29"
18. SLO Tadej Pogačar UAE Team Emirates+ 1' 29"
19. FRA Guillaume Martin Wanty-Gobert+ 1' 29"
20. COL Daniel Martínez EF Education First Pro Cycling+ 1' 29"
Kilde: ProCyclingStats


Startliste[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svg Startliste
Deceuninck-Quick-Step
DQT
Nr.RytterPlacering
1FRA Julian Alaphilippe (FRA) 16.
2BEL Philippe Gilbert (BEL) 58.
3FRA Rémi Cavagna (FRA) DNF
4BEL Dries Devenyns (BEL) DNF
5ESP Enric Mas (ESP) 59.
6BEL Pieter Serry (BEL) 91.
7CZE Petr Vakoč (CZE) 94.
EF Education First Pro Cycling
EF1
Nr.RytterPlacering
11CAN Michael Woods (CAN) 5.
12ITA Alberto Bettiol (ITA) DNF
13USA Nathan Brown (USA) DNF
14AUS Simon Clarke (AUS) 40.
15USA Lawson Craddock (USA) 46.
16EST Tanel Kangert (EST) 32.
17COL Daniel Martínez (COL) 20.
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
21FRA Romain Bardet (FRA) 21.
22FRA Mickaël Cherel (FRA) 76.
23FRA Clément Chevrier (FRA) 95.
24FRA Benoît Cosnefroy (FRA) 45.
25FRA Aurélien Paret-Peintre (FRA) 64.
26FRA Alexis Vuillermoz (FRA) DNF
27USA Larry Warbasse (USA) 66.
Bahrain-Merida
TBM
Nr.RytterPlacering
31ITA Vincenzo Nibali (ITA) 8.
32SLO Grega Bole (SLO) DNF
33ITA Damiano Caruso (ITA) 57.
34SLO Matej Mohorič (SLO) Slovenske mesterskaber i landevejscykling36.
35SLO Luka Pibernik (SLO) 97.
37BEL Dylan Teuns (BEL) 9.
39ITA Antonio Nibali (ITA) 72.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
41GER Maximilian Schachmann (GER) 3.
42ITA Cesare Benedetti (ITA) 53.
43GER Marcus Burghardt (GER) 101.
44ITA Davide Formolo (ITA) 2.
45AUT Patrick Konrad (AUT) 13.
46AUS Jay McCarthy (AUS) 14.
47AUT Gregor Mühlberger (AUT) DNF
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
51GBR Adam Yates (GBR) 4.
52SUI Michael Albasini (SUI) 70.
53NZL Sam Bewley (NZL) DNF
54AUS Damien Howson (AUS) 60.
55RSA Daryl Impey (RSA) 23.
56AUS Nick Schultz (AUS) DNF
57NZL Dion Smith (NZL) DNF
Sky
SKY
Nr.RytterPlacering
61POL Michał Kwiatkowski (POL) Polske mesterskaber i landevejscykling12.
62ESP David de la Cruz (ESP) 67.
63IRL Edward Dunbar (IRL) 75.
64GBR Tao Geoghegan Hart (GBR) 49.
65POL Michał Gołaś (POL) 74.
66NED Wout Poels (NED) 10.
67ITA Salvatore Puccio (ITA) 80.
Astana
AST
Nr.RytterPlacering
71DEN Jakob Fuglsang (DEN) 1.
72ESP Omar Fraile (ESP) 54.
73ESP Gorka Izagirre (ESP) Spanske mesterskaber i landevejscykling33.
74ESP Jon Izagirre (ESP) 56.
75KAZ Aleksej Lutsenko (KAZ) DNF
76ESP Luis León Sánchez (ESP) 55.
77ITA Davide Villella (ITA) 47.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
81BEL Tim Wellens (BEL) 11.
82BEL Sander Armée (BEL) DNF
83BEL Bjorg Lambrecht (BEL) 27.
84POL Tomasz Marczyński (POL) 90.
85BEL Maxime Monfort (BEL) 69.
86BEL Tosh Van der Sande (BEL) DNF
87BEL Jelle Vanendert (BEL) DNF
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
91AUS Michael Matthews (AUS) 35.
92BEL Jan Bakelants (BEL) 30.
93NED Tom Dumoulin (NED) 50.
94AUS Chris Hamilton (AUS) DNF
95SUI Marc Hirschi (SUI) 51.
96AUS Robert Power (AUS) DNF
97BEL Louis Vervaeke (BEL) 63.
Movistar
MOV
Nr.RytterPlacering
101ESP Alejandro Valverde (ESP) Linjeløb for herrer ved VM i landevejscykling(landevej) DNF
102CRC Andrey Amador (CRC) 71.
103COL Winner Anacona (COL) 68.
104COL Carlos Betancur (COL) 15.
105ESP Imanol Erviti (ESP) 92.
106ESP Mikel Landa (ESP) 7.
107ESP Carlos Verona (ESP) 44.
Cofidis, Solutions Crédits
COF
Nr.RytterPlacering
111ESP Jesús Herrada (ESP) 28.
112FRA Mathias Le Turnier (FRA) DNF
113ESP Luis Ángel Maté (ESP) 82.
114GER Marco Mathis (GER) DNF
115FRA Anthony Perez (FRA) 24.
116FRA Pierre-Luc Périchon (FRA) DNF
117FRA Julien Simon (FRA) DNF
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
121IRL Daniel Martin (IRL) DNF
122POR Rui Costa (POR) DNF
123COL Sergio Henao (COL) 29.
124ITA Manuele Mori (ITA) DNF
125SLO Tadej Pogačar (SLO) 18.
126AUS Rory Sutherland (AUS) DNF
127ITA Diego Ulissi (ITA) 39.
CCC
CPT
Nr.RytterPlacering
131BEL Greg Van Avermaet (BEL) 52.
132CZE Josef Černý (CZE) 88.
133ITA Alessandro De Marchi (ITA) 41.
134GER Jonas Koch (GER) 77.
135BEL Serge Pauwels (BEL) DNF
136USA Joey Rosskopf (USA) DNF
137NED Laurens ten Dam (NED) DNF
Katusha-Alpecin
TKA
Nr.RytterPlacering
141ITA Enrico Battaglin (ITA) 38.
142POR José Gonçalves (POR) 73.
143AUS Nathan Haas (AUS) 86.
144RUS Pavel Kotjetkov (RUS) 98.
145GER Nils Politt (GER) 81.
146RUS Dmitrij Strakhov (RUS) 65.
147RUS Ilnur Zakarin (RUS) 22.
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
151NED Robert Gesink (NED) DNF
152NED Koen Bouwman (NED) 78.
153BEL Laurens De Plus (BEL) 17.
154NED Tom Leezer (NED) DNF
155NED Bert-Jan Lindeman (NED) 84.
156GER Paul Martens (GER) 83.
157NED Antwan Tolhoek (NED) DNF
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
161LAT Toms Skujiņš (LAT) 26.
162FRA Julien Bernard (FRA) DNF
163ITA Giulio Ciccone (ITA) 34.
164ITA Nicola Conci (ITA) 61.
165ITA Fabio Felline (ITA) DNF
166AUT Michael Gogl (AUT) DNF
167USA Peter Stetina (USA) 89.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
171FRA David Gaudu (FRA) 6.
172FRA William Bonnet (FRA) DNF
173SWE Tobias Ludvigsson (SWE) DNF
174FRA Valentin Madouas (FRA) 31.
175FRA Rudy Molard (FRA) 25.
176FRA Romain Seigle (FRA) DNF
177FRA Benoît Vaugrenard (FRA) DNF
Dimension Data
TDD
Nr.RytterPlacering
181CZE Roman Kreuziger (CZE) 79.
182ITA Enrico Gasparotto (ITA) DNF
183RSA Jacques Janse van Rensburg (RSA) 100.
184USA Ben King (USA) 85.
185NED Tom-Jelte Slagter (NED) 43.
186RSA Jay Robert Thomson (RSA) DNF
187DEN Michael Valgren (DEN) DNF
Wanty-Gobert
WGG
Nr.RytterPlacering
191FRA Guillaume Martin (FRA) 19.
192BEL Jérôme Baugnies (BEL) DNF
193FRA Fabien Doubey (FRA) DNF
194NOR Odd Christian Eiking (NOR) 37.
195BEL Xandro Meurisse (BEL) DNF
196ITA Andrea Pasqualon (ITA) DNF
197BEL Loïc Vliegen (BEL) DNF
Total Direct Énergie
TDE
Nr.RytterPlacering
201FRA Lilian Calmejane (FRA) DNF
202FRA Fabien Grellier (FRA) DNF
203FRA Jonathan Hivert (FRA) DNF
204FRA Bryan Nauleau (FRA) DNF
205FRA Paul Ourselin (FRA) DNF
206FRA Romain Sicard (FRA) 93.
207FRA Angélo Tulik (FRA) DNF
Arkéa-Samsic
PCB
Nr.RytterPlacering
211FRA Élie Gesbert (FRA) DNF
212FRA Anthony Delaplace (FRA) DNF
213FRA Romain Hardy (FRA) 96.
214FRA Kévin Ledanois (FRA) DNF
215FRA Jérémy Maison (FRA) DNF
216FRA Amaël Moinard (FRA) DNF
217FRA Florian Vachon (FRA) DNF
Sport Vlaanderen-Baloise
SVB
Nr.RytterPlacering
221BEL Dries Van Gestel (BEL) DNF
222BEL Benjamin Declercq (BEL) DNF
223BEL Kevin Deltombe (BEL) DNF
224BEL Thomas Sprengers (BEL) 62.
225BEL Mathias Van Gompel (BEL) DNF
226BEL Aaron Van Poucke (BEL) DNF
227BEL Aaron Verwilst (BEL) DNF
Vital Concept-B&B Hotels
VCB
Nr.RytterPlacering
231SUI Patrick Müller (SUI) DNF
232FRA Yoann Bagot (FRA) DNF
233FRA Arnaud Courteille (FRA) 99.
234FRA Cyril Gautier (FRA) DNF
235FRA Quentin Pacher (FRA) 48.
236FRA Kévin Réza (FRA) DNF
237FRA Jimmy Turgis (FRA) DNF
Wallonie Bruxelles
WVA
Nr.RytterPlacering
241BEL Eliot Lietaer (BEL) 42.
242BEL Kevyn Ista (BEL) DNF
243FRA Justin Jules (FRA) 87.
244BEL Kenny Molly (BEL) DNF
245NED Mathijs Paasschens (NED) DNF
246BEL Dimitri Peyskens (BEL) DNF
247BEL Baptiste Planckaert (BEL) DNF

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]