Mesterholdenes Europa Cup i håndbold 1987-88 (kvinder)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning

Mesterholdenes Europa Cup i håndbold 1987-88 for kvinder var den 28. udgave af Mesterholdenes Europa Cup i håndbold for kvinder. Turneringen havde deltagelse af 24 hold, som var blevet nationale mestre sæsonen forinden, og blev afviklet som en cupturnering, hvor alle opgørene blev afviklet over to kampe, hvor holdene mødtes både ude og hjemme.

Turneringen blev vundet af de forsvarende mestre Spartak Kijev fra Sovjetunionen, som i finalen over to kampe besejrede Hypobank Südstadt fra Østrig med 33-31. Det var 13. gang i turneringens historie, og fjerde sæson i træk, at Spartak Kijev vandt titlen, mens Hypobank Südstadt var i finalen for anden sæson i træk.

Danmarks repræsentant i turneringen var de danske mestre fra Rødovre HK, som blev slået ud i 1/16-finalen af Byåsen IL fra Norge.

Resultater[redigér | redigér wikikode]

1/16-finaler[redigér | redigér wikikode]

Dato Hjemmehold i 1. kamp Udehold i 1. kamp Resultat
1.kamp 2.kamp Samlet 1.kamp 2.kamp
26.9. ? Ungarn Budapesti Spartacus Tyrkiet US Ankara ?–? 46-14 ?
? ? Italien ASD HC Sassari Grækenland Athinaikos AS ?–? ? ?
4.10. 10.10. Spanien BM Iber Valencia Frankrig USM Gagny 29–30 15-13 14-17
26.9. ? Luxembourg HBC Bascharage Portugal SL Benfica ?–? 14-18 ?
? ? Danmark Rødovre HK Norge Byåsen IL ?–? ? ?
? ? Schweiz LC Brühl Belgien HC Initia Hasselt 32–35 20-14 12-21
? ? Polen Cracovia Storbritannien Wakefield Metros ?–? ? ?
? ? Bulgarien CSKA Sofia Israel Maccabi Holon ?–? ? ?

Ottendedelsfinaler[redigér | redigér wikikode]

Dato Hjemmehold i 1. kamp Udehold i 1. kamp Resultat
1.kamp 2.kamp Samlet 1.kamp 2.kamp
10.1. ?.1. Rumænien Ştiinţa Bacău Sovjetunionen Spartak Kijev 47–53 24-26 23-27
10.1. 17.1. Holland V&L Geleen DDR ASK Vorwärts Frankfurt 35–64 26-28 09-36
10.1. ?.1. Ungarn Budapesti Spartacus Italien ASD HC Sassari ?–? 40-18 ?
10.1. ?.1. Portugal SL Benfica Frankrig USM Gagny 25–42 12-18 13-24
10.1. 17.1. Vesttyskland TSV Bayer 04 Leverkusen Norge Byåsen IL 47–41 25-21 22-20
10.1. ? Tjekkoslovakiet Tatran Prešov Jugoslavien RK Radnički ?–? 25-21 ?
10.1. 17.1. Polen Cracovia Belgien HC Initia Hasselt 49–39 35-25 14-14
10.1. 17.1. Bulgarien CSKA Sofia Østrig Hypobank Südstadt 46–58 27-31 19-27

Kvartfinaler[redigér | redigér wikikode]

Dato Hjemmehold i 1. kamp Udehold i 1. kamp Resultat
1.kamp 2.kamp Samlet 1.kamp 2.kamp
? 23.2. Sovjetunionen Spartak Kijev DDR ASK Vorwärts Frankfurt 49–38 23-21 26-17
? ? Ungarn Budapesti Spartacus Frankrig USM Gagny 56–51 32-23 24-28
23.2. ? Vesttyskland TSV Bayer 04 Leverkusen Jugoslavien RK Radnički 37–39 22-20 15-19
18.2. 23.2. Polen Cracovia Østrig Hypobank Südstadt 40–52 21-22 19-30

Semifinaler[redigér | redigér wikikode]

Dato Hjemmehold i 1. kamp Udehold i 1. kamp Resultat
1.kamp 2.kamp Samlet 1.kamp 2.kamp
? ? Ungarn Budapesti Spartacus Sovjetunionen Spartak Kijev 50–59 25-23 25-36
? ? Jugoslavien RK Radnički Østrig Hypobank Südstadt 36–38 21-18 15-20

Finale[redigér | redigér wikikode]

Dato Hjemmehold i 1. kamp Udehold i 1. kamp Resultat
1.kamp 2.kamp Samlet 1.kamp 2.kamp
? ? Sovjetunionen Spartak Kijev Østrig Hypobank Südstadt 33–31 16-14 17-17

Kilder / eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]

Noter[redigér | redigér wikikode]