Milano-Sanremo 2020

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Milano-Sanremo 2020 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute111. Milano-Sanremo
KonkurrenceUCI World Tour 2020 1.UWT
Dato8. august 2020
Distance305 km
LandITA Italien
StartbyMilano
MålbySanremo
Hold27
Startende ryttere162
Fuldførende ryttere149
Gennemsnitlig fart41,958 km/t
Resultater
VinderBEL Wout van Aert (Jumbo-Visma)
ToerFRA Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step)
TreerAUS Michael Matthews (Sunweb)
◀ 20192021 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Milano-Sanremo 2020 var den 111. udgave af cykelløbet Milano-Sanremo. Det var planlagt til at blive kørt 21. marts 2020, men blev udsat til den 8. august på grund af coronaviruspandemien. Løbet er på UCI's World Tour-kalender i 2020.

Løbet blev vundet af Wout van Aert fra Team Jumbo-Visma, som spurtbesejrede Julian Alaphilippe fra Deceuninck-Quick Step.

Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

WorldTeams (19)ProTeams (8)

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. BEL Wout van Aert Jumbo-Visma7t 16' 09"
2. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 0"
3. AUS Michael Matthews Sunweb+ 2"
4. SVK Peter Sagan Bora-Hansgrohe+ 2"
5. ITA Giacomo Nizzolo NTT Pro Cycling+ 2"
6. NZL Dion Smith Mitchelton-Scott+ 2"
7. ESP Alex Aranburu Astana Pro Team+ 2"
8. BEL Greg Van Avermaet CCC+ 2"
9. BEL Philippe Gilbert Lotto-Soudal+ 2"
10. SLO Matej Mohorič Bahrain McLaren+ 2"
Kilde: ProCyclingStats


Startliste[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svg Startliste
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
1FRA Julian Alaphilippe (FRA) 2.
2DEN Kasper Asgreen (DEN) 72.
3IRL Sam Bennett (IRL) 60.
4BEL Tim Declercq (BEL) 108.
5LUX Bob Jungels (LUX) Luxembourgske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 73.
6CZE Zdeněk Štybar (CZE) 19.
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
11BEL Oliver Naesen (BEL) 14.
12FRA Julien Duval (FRA) 149.
13BEL Lawrence Naesen (BEL) 79.
14BEL Stijn Vandenbergh (BEL) 80.
15ITA Andrea Vendrame (ITA) 11.
16USA Larry Warbasse (USA) 64.
Alpecin-Fenix
AFC
Nr.RytterPlacering
21NED Mathieu van der Poel (NED) 13.
22BEL Dries De Bondt (BEL) 128.
23BEL Senne Leysen (BEL) 105.
24NED Oscar Riesebeek (NED) 143.
25ITA Kristian Sbaragli (ITA) 27.
26GBR Scott Thwaites (GBR) 95.
Androni Giocattoli-Sidermec
ANS
Nr.RytterPlacering
31ITA Nicola Bagioli (ITA) 116.
32ITA Mattia Bais (ITA) 109.
33ITA Francesco Gavazzi (ITA) 84.
34COL Jhonatan Restrepo (COL) 127.
35CRO Josip Rumac (CRO) Kroatiske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 149.
36ITA Nicola Venchiarutti (ITA) DNF
Astana Pro Team
AST
Nr.RytterPlacering
41KAZ Aleksej Lutsenko (KAZ) Kasakhiske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 55.
42ESP Alex Aranburu (ESP) 7.
43ITA Manuele Boaro (ITA) DNF
44ESP Omar Fraile (ESP) 104.
45ESP Gorka Izagirre (ESP) 22.
46ITA Davide Martinelli (ITA) 92.
Bahrain McLaren
TBM
Nr.RytterPlacering
51ITA Sonny Colbrelli (ITA) 63.
52ITA Damiano Caruso (ITA) 25.
53ESP Iván García Cortina (ESP) 93.
54AUT Marco Haller (AUT) DNF
55SLO Matej Mohorič (SLO) 10.
56BEL Dylan Teuns (BEL) 70.
Bardiani CSF Faizanè
BCF
Nr.RytterPlacering
61ITA Vincenzo Albanese (ITA) 135.
62ITA Iuri Filosi (ITA) DNF
63ITA Filippo Fiorelli (ITA) 112.
64ITA Fabio Mazzucco (ITA) 145.
65ITA Daniel Savini (ITA) 94.
66ITA Alessandro Tonelli (ITA) 117.
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
71SVK Peter Sagan (SVK) 4.
72ITA Cesare Benedetti (ITA) 53.
73GER Marcus Burghardt (GER) 51.
74ITA Oscar Gatto (ITA) DNF
75AUT Felix Großschartner (AUT) 75.
76ITA Daniel Oss (ITA) 71.
CCC
CCC
Nr.RytterPlacering
81BEL Greg Van Avermaet (BEL) 8.
82ITA Alessandro De Marchi (ITA) 31.
83GER Jonas Koch (GER) 66.
84ITA Fausto Masnada (ITA) 49.
85SUI Michael Schär (SUI) 124.
86ITA Matteo Trentin (ITA) DNF
Circus-Wanty Gobert
CWG
Nr.RytterPlacering
91BEL Jan Bakelants (BEL) 41.
92BEL Aimé De Gendt (BEL) 21.
93BEL Xandro Meurisse (BEL) 34.
94ITA Andrea Pasqualon (ITA) 42.
95NED Danny van Poppel (NED) 132.
96BEL Loïc Vliegen (BEL) 48.
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
101ITA Elia Viviani (ITA) Linjeløb for herrer ved EM i landevejscykling(landevej) 39.
102ITA Simone Consonni (ITA) 139.
103FRA Christophe Laporte (FRA) 102.
104FRA Cyril Lemoine (FRA) 78.
105ITA Fabio Sabatini (ITA) 96.
106BEL Kenneth Vanbilsen (BEL) 122.
EF Pro Cycling
EF1
Nr.RytterPlacering
111ITA Alberto Bettiol (ITA) 18.
112AUS Simon Clarke (AUS) 44.
113USA Lawson Craddock (USA) 136.
114AUS Mitchell Docker (AUS) 126.
115DEN Magnus Cort (DEN) 101.
116CAN Michael Woods (CAN) 65.
Gazprom-RusVelo
GAZ
Nr.RytterPlacering
121ITA Damiano Cima (ITA) 144.
122RUS Igor Bojev (RUS) 115.
123ITA Marco Canola (ITA) 36.
124ITA Imerio Cima (ITA) 114.
125RUS Stepan Kurianov (RUS) 118.
126ITA Simone Velasco (ITA) 43.
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
131FRA Arnaud Démare (FRA) 24.
132AUS Miles Scotson (AUS) 89.
133ITA Jacopo Guarnieri (ITA) 103.
134LTU Ignatas Konovalovas (LTU) DNF
135SUI Stefan Küng (SUI) 52.
136NED Ramon Sinkeldam (NED) 88.
Israel Start-Up Nation
ISN
Nr.RytterPlacering
141CAN Guillaume Boivin (CAN) 40.
142ITA Davide Cimolai (ITA) 90.
143GBR Alex Dowsett (GBR) DNF
144SUI Reto Hollenstein (SUI) 82.
145AUS Rory Sutherland (AUS) 148.
146GER Rick Zabel (GER) 81.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
151AUS Caleb Ewan (AUS) 113.
152BEL Jasper De Buyst (BEL) 110.
153BEL Frederik Frison (BEL) DNF
154BEL Philippe Gilbert (BEL) 9.
155BEL Nikolas Maes (BEL) 106.
156BEL Tosh Van der Sande (BEL) 147.
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
161SUI Michael Albasini (SUI) 130.
162AUS Alexander Edmondson (AUS) 67.
163ITA Alexander Konychev (ITA) 69.
164AUS Cameron Meyer (AUS) Australske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 125.
165NZL Dion Smith (NZL) 6.
166AUS Robert Stannard (AUS) 26.
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
171ESP Héctor Carretero (ESP) DNF
172ITA Dario Cataldo (ITA) 123.
173GBR Gabriel Cullaigh (GBR) DNF
174USA Matteo Jorgenson (USA) 17.
175ARG Eduardo Sepúlveda (ARG) 86.
176ITA Davide Villella (ITA) 35.
NTT Pro Cycling
NTT
Nr.RytterPlacering
181ITA Giacomo Nizzolo (ITA) 5.
182NOR Edvald Boasson Hagen (NOR) 100.
183AUT Michael Gogl (AUT) 76.
184DEN Michael Valgren (DEN) 99.
185CZE Roman Kreuziger (CZE) 54.
186GER Max Walscheid (GER) 146.
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlacering
191FRA Thomas Boudat (FRA) 129.
192FRA Nacer Bouhanni (FRA) 38.
193GBR Daniel McLay (GBR) 133.
194FRA Laurent Pichon (FRA) 121.
195FRA Clément Russo (FRA) 68.
196FRA Florian Vachon (FRA) 131.
Ineos
INS
Nr.RytterPlacering
201POL Michał Kwiatkowski (POL) 15.
202ITA Filippo Ganna (ITA) 74.
203ITA Gianni Moscon (ITA) 33.
204ITA Salvatore Puccio (ITA) 62.
205GBR Ben Swift (GBR) 32.
206NED Dylan van Baarle (NED) 140.
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
211BEL Wout van Aert (BEL) 1.
212NOR Amund Grøndahl Jansen (NOR) Norske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 45.
213NED Bert-Jan Lindeman (NED) 111.
214GER Paul Martens (GER) 107.
215NED Timo Roosen (NED) 59.
216NED Antwan Tolhoek (NED) 141.
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
221AUS Michael Matthews (AUS) 3.
222GER Nikias Arndt (GER) 56.
223BEL Tiesj Benoot (BEL) 20.
224NED Cees Bol (NED) 137.
225DEN Søren Kragh Andersen (DEN) 57.
226GER Jasha Sütterlin (GER) DNF
Total Direct Énergie
TDE
Nr.RytterPlacering
231ITA Leonardo Bonifazio (ITA) 138.
232ITA Niccolò Bonifazio (ITA) 46.
233FRA Adrien Petit (FRA) 87.
234FRA Geoffrey Soupe (FRA) 37.
235FRA Anthony Turgis (FRA) 29.
236BEL Dries Van Gestel (BEL) 58.
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
241ITA Vincenzo Nibali (ITA)
242ITA Gianluca Brambilla (ITA)
243ITA Giulio Ciccone (ITA)
244ITA Nicola Conci (ITA)
245NED Koen de Kort (NED)
246ITA Matteo Moschetti (ITA)
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
251COL Fernando Gaviria (COL)
252ITA Davide Formolo (ITA) Italienske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej)
253NOR Alexander Kristoff (NOR)
254SLO Tadej Pogačar (SLO)
255ARG Maximiliano Richeze (ARG) Argentinske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej)
256ITA Oliviero Troia (ITA)
Vini Zabù-KTM
THR
Nr.RytterPlacering
261ITA Giovanni Visconti (ITA)
262ITA Marco Frapporti (ITA)
263PAN Roberto González (PAN)
264ITA Umberto Marengo (ITA)
265NZL James Mitri (NZL)
266ITA Lorenzo Rota (ITA)

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]