Præsidentvalget i Gambia 2021

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning

Præsidentvalget i Gambia 2021 blev afholdt 4. december 2021.[1] Der var opstillet seks kandidater til at blive Gambias næste præsident, inklusive den siddende præsident Adama Barrow. Ifølge valgkommissionen i Gambia blev præsident Barrow genvalgt med ca. 53 % de afgivne stemmer, mens Ousainou Darboe fik næstflest stemmer med ca. 28 %. Darboe har nægtet at anerkende resultatet med henvisning "problemer ved valgstederne" uden nærmere uddybning.[2][3]


Baggrund[redigér | rediger kildetekst]

Ved præsidentvalget i 2016 besejrede Adama Barrow den dengang siddende præsident Yahya Jammeh, der havde været ved magten i over 20 år. Jammeh erkendte nederlaget, men nægtede efterfølgende at træde tilbage, hvilket resulterede i en forfatningskrise, der fik Barrow til at tiltræde embedet, og Jammeh flygtede til Ækvatorialguinea, hvor han fortsat er i eksil. Barrow havde været medlem af United Democratic Party (UDP), men stillede op i 2016 som præsidentkandidat for Coalition 2016, en samling oppositionsgrupper, der forsøgte at afsætte Jammeh. Efter konflikter med UDP mens han var i embedet, forlod Barrow partiet i 2019 og stiftede National People's Party (NPP).[4]

Valgsystem[redigér | rediger kildetekst]

Gambias præsident vælges i en enkelt valgrunde med flertalsvalg for en femårig periode.[5]

Registrerede vælgere fik et valgkort, som skulle fremvises på vælgerens valgsted. Efter at have bekræftet gyldigheden, mærkede en valgtilforordnet vælgerens venstre pegefinger med uafvaskelig blæk.[6]

I stedet for at bruge stemmesedler gennemføres valg i Gambia ved hjælp af glaskugler. Hver vælger modtager en kugle og placerer den i et rør, som leder kuglen ned i en forseglet tønde for den pågældende vælgers foretrukne kandidat. Der er en tønde for hver kandidat, og tønderne er malet i forskellige farver svarende til kandidatens partitilhørsforhold, og der er også et billede af kandidaten på tønden. Systemet med kugler er brugt i Gambia siden 1960'erne, og anses som velegnet i et land med høj analfabetisme.[7] Det er billigt og enkelt både at stemme og tælle op, og metoden rapportes at give et meget lavt antal ugyldige stemmer.[8]

Kandidater[redigér | rediger kildetekst]

Seks kandidater blev godkendt til at stille op af den uafhængige valgkommission:[9][10]

Navn Parti Position
Adama Barrow National People's Party (NPP) Siddende præsident fra 2017
Ousainou Darboe United Democratic Party (UDP) Tidligere vicepræsident (2018-2019)
Essa M. Faal Uafhængig Chefanklager for Truth, Reconciliation and Reparations Commission fra 2018
Mama Kandeh Gambia Democratic Congress (GDC) MP i det panafrikanske parlament
Abdoulie Ebrima Jammeh National Union Party (NUP) Tidligere generaldirektør for Gambia Civil Aviation Authority[11]
Halifa Sallah People's Democratic Organisation for Independence and Socialism (PDOIS) Særlig rådgiver for præsidenten om regeringsførelse (2017), nationalforsamlingens mindretalsleder (2002-2007)

Valgkamp[redigér | rediger kildetekst]

Barrows NPP annoncerede en koalition med den tidligere præsident Yahya Jammeh parti, Alliance for Patriotic Reorientation and Reconstruction (APRC).[12] Jammeh afviste efterfølgende alliancen og sagde, at det blev gjort uden hans vidende.[13] Dette førte til en splittelse i APRC mellem dem, der støttede aftalen og tilsluttede sig Barrow, og en "No Alliance Movement" som var loyal over for Jammeh, som har været stærkt kritisk over for Barrow.[14]

Valgresultat[redigér | rediger kildetekst]

Der var i alt 962.157 vælgere registreret på valglisterne, fordelt på 416.839 mænd og 545.318 kvinder.[15] De 1.554 valgsteder var åbne på valgdagen fra kl. 8.00 til 17.00, og vælgere som stod i kø kl. 17 fik lov til at afgive deres stemme.[6]

Præsident Barrow blev erklæret som vinder dagen efter valget.[16] Faal lykønskede Barrow, men UDP-medlemmer protesterede mod resultaterne.[17]

Efter at valgresultatet var offentligt søndag den 5. december, udsendte Darboe, Kandeh og Faal senere på dagen en erklæring, hvori de udtrykte at de ikke ville acceptere resultatet, fordi de mente at der havde været en uforholdsmæssig forsinkelse i offentliggørelsen af resultatet, og en række sager var rejst af deres repræsentanter på valgstederne. Det blev uddybet hvad sagerne handlede om.[18]

Observatører fra Den Afrikanske Union erklærede, at valgprocesserne opfyldte internationale standarder. Observatører fra EU roste graden af gennemsigtighed i afstemning og optælling; de anså imidlertid kandidatgodkendelsesprocessen for at være noget uigennemsigtig.[17] Olusegun Obasanjo som ledte fra observatørgruppen Commonwealth roste afstemningssystemet med glaskugler og den gode afvikling af valget.[19]

KandidatPartiStemmer%
Adama BarrowNational People's Party457.51953,23
Ousainou DarboeUnited Democratic Party238.25327,72
Mama KandehGambia Democratic Congress105.90212,32
Halifa SallahPDOIS32.4253,77
Essa M. FaalUafhængig17.2062,00
Abdoulie Ebrima JammehNational Union Party8.2520,96
I alt859.557100,00
Registrerede vælgere/valgdeltagelse962.157
Kilde: Fatu Network

Referencer[redigér | rediger kildetekst]

  1. ^ Saine, Pap; Jahateh, Lamin (23. september 2020). "Gambia Opposition Laments Failure of Bid to Curb Term Limits". Banjul: U.S. News & World Report. Reuters. Hentet 27. december 2020.
  2. ^ Emil Eller (6. december 2021), Præsident vinder valget i Gambia - men hans modstander vil ikke acceptere resultatet, DR, hentet 6. december 2021
  3. ^ "Gambia elections: Adama Barrow declared presidential election winner". BBC News (britisk engelsk). 2021-12-05. Hentet 2021-12-05.
  4. ^ "Gambia president launches own party after rift with ruling coalition". Africa News. 3. januar 2020.
  5. ^ "IFES ElectionGuide: Nov. 24, 2011 Republic of The Gambia Election for President". International Foundation for Electoral Systems. Hentet 6. december 2016.
  6. ^ a b Ceesay, Mustapha (2021-12-04). "Gambia Votes Today". Kerr Fatou Online Media House (amerikansk engelsk). Hentet 2021-12-07.{{cite web}}: CS1-vedligeholdelse: url-status (link)
  7. ^ Reuters (4. december 2021), Gambians vote with marbles in key test for stability, CNN, hentet 7. december 2021
  8. ^ "Gambia election: Voters use marbles to choose president". BBC News. 30. november 2016. Hentet 3. december 2016.
  9. ^ "Six to stand for president in Gambia's first election after Jammeh". Reuters. 7. november 2021.
  10. ^ "2021 Presidential Election Nominated Candidates". Independent Electoral Commission. 7. november 2021.
  11. ^ "NUP Has No Problem With NPP/APRC Alliance - Party Leader". Africa News. 14. september 2021.
  12. ^ Joof, Modou (5. oktober 2021). "Gambian President and Ex-Dictator Form Coalition Ahead of Polls". Bloomberg.
  13. ^ "Gambia's president declares his bid for December election". Africa News. 5. november 2021.
  14. ^ "Gambia: Police Detain Top Official of Jammeh's Backed 'No Alliance Movement', Others". AllAfrica. 26. oktober 2021.
  15. ^ "Independent Electoral Commission – IEC Gambia » Gender and Age Grouped By Region 2021" (amerikansk engelsk). Hentet 2021-12-07.
  16. ^ "Gambia elections: Adama Barrow declared presidential election winner". BBC News (britisk engelsk). 2021-12-05. Hentet 2021-12-05.
  17. ^ a b "Gambia Police Disperse Protesters Contesting President's Re-election". VOA (engelsk). 2021-12-07. Hentet 2021-12-07.{{cite web}}: CS1-vedligeholdelse: url-status (link)
  18. ^ Felix, Bate; Saine, Pap (2021-12-06). "Gambian President Barrow wins re-election; opposition cries foul". Reuters (engelsk). Hentet 2021-12-07.
  19. ^ "Gambian presidential election "transparent" as marbles make democracy count, says Commonwealth observers". The Commonwealth (engelsk). 2021-12-06. Hentet 2021-12-07.{{cite web}}: CS1-vedligeholdelse: url-status (link)