Romandiet Rundt 2019

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Romandiet Rundt 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute73. Romandiet Rundt
KonkurrenceUCI World Tour 2019 2.UWT
Etaper6
Datoer30. april – 5. maj 2019
Distance699,52 km
LandSUI Schweiz
StartbyNeuchâtel
MålbyGenève
Hold20
Startende ryttere140
Fuldførende ryttere112
Gennemsnitlig fart45,365 km/t
Resultater
VinderSLO Primož Roglič (Jumbo-Visma)
ToerPOR Rui Costa (UAE Team Emirates)
TreerGBR Geraint Thomas (Ineos)
PointtrøjeSLO Primož Roglič (Jumbo-Visma)
BjergtrøjeSUI Simon Pellaud (Schweiz)
UngdomstrøjeFRA David Gaudu (Groupama-FDJ)
Mest angrebsivrigeSUI Simon Pellaud (Schweiz)
HoldkonkurrenceUSA EF Education First Pro Cycling
◀ 20182021 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Romandiet Rundt 2019 var den 73. udgave af cykelløbet Romandiet Rundt. Det schweiziske etapeløb var det 21. arrangement på UCI's World Tour-kalender i 2019 og blev arrangeret mellem 30. april og 5. maj 2019. Den samlede vinder af løbet blev slovenske Primož Roglič fra Team Jumbo-Visma for andet år i træk.

Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

WorldTeams (18)Professionelt kontinentalholdLandshold
  • SUI Schweiz

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
Prolog 30. aprNeuchâtelNeuchâtel
enkeltstart
3,87SLO Jan TratnikSLO Jan Tratnik
1. etape 1. majNeuchâtelLa Chaux-de-Fonds
middel bjergetape
168,4SLO Primož RogličSLO Primož Roglič
2. etape 2. majLe LocleMorges
middel bjergetape
174,4SUI Stefan KüngSLO Primož Roglič
3. etape 3. majRomont – Romont
bjergetape
160FRA David GauduSLO Primož Roglič
4. etape 4. majLucens – Torgon
bjergetape
107,6SLO Primož RogličSLO Primož Roglič
5. etape 5. majGenèveGenève
enkeltstart
16,85SLO Primož RogličSLO Primož Roglič

Prolog[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. SLO Jan Tratnik Bahrain-Merida5' 06"
2. SLO Primož Roglič Jumbo-Visma+ 1"
3. SUI Tom Bohli UAE Team Emirates+ 1"
4. GER Tony Martin Jumbo-Visma+ 4"
5. GBR Geraint Thomas Ineos+ 4"
6. GBR Alex Dowsett Katusha-Alpecin+ 4"
7. SUI Stefan Küng Groupama-FDJ+ 5"
8. COL Carlos Betancur Movistar Team+ 5"
9. POL Maciej Bodnar Bora-Hansgrohe+ 5"
10. POR Rui Costa UAE Team Emirates+ 5"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. SLO Jan Tratnik den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeBahrain-Merida5' 06"
2. SLO Primož Roglič Jumbo-Visma+ 1"
3. SUI Tom Bohli UAE Team Emirates+ 1"
4. GER Tony Martin Jumbo-Visma+ 4"
5. GBR Geraint Thomas Ineos+ 4"
6. GBR Alex Dowsett Katusha-Alpecin+ 4"
7. SUI Stefan Küng Groupama-FDJ+ 5"
8. COL Carlos Betancur Movistar Team+ 5"
9. POL Maciej Bodnar Bora-Hansgrohe+ 5"
10. POR Rui Costa UAE Team Emirates+ 5"
Kilde: ProCyclingStats


1. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. SLO Primož Roglič Jumbo-Visma4t 15' 18"
2. FRA David Gaudu Groupama-FDJ+ 0"
3. POR Rui Costa UAE Team Emirates+ 0"
4. CAN Michael Woods EF Education First Pro Cycling+ 0"
5. AUS Damien Howson Mitchelton-Scott+ 0"
6. NOR Carl Fredrik Hagen Lotto-Soudal+ 0"
7. ARG Eduardo Sepúlveda Movistar Team+ 0"
8. CZE Jan Hirt Astana Pro Team+ 0"
9. AUT Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 0"
10. FRA Guillaume Martin Wanty-Gobert+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. SLO Primož Roglič den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeJumbo-Visma4t 20' 15"
2. POR Rui Costa UAE Team Emirates+ 10"
3. FRA David Gaudu den hvide ungdomstrøjeGroupama-FDJ+ 12"
4. GBR Geraint Thomas Ineos+ 13"
5. COL Carlos Betancur Movistar Team+ 14"
6. AUT Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 15"
7. NED Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 17"
8. GBR James Knox Deceuninck-Quick Step+ 18"
9. AUS Damien Howson Mitchelton-Scott+ 18"
10. COL Winner Anacona Movistar Team+ 19"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. SUI Stefan Küng Groupama-FDJ4t 10' 59"
2. IRL Sam Bennett Bora-Hansgrohe+ 59"
3. ITA Sonny Colbrelli Bahrain-Merida+ 59"
4. ITA Simone Consonni UAE Team Emirates+ 59"
5. ITA Elia Viviani Deceuninck-Quick Step+ 59"
6. NZL Patrick Bevin CCC+ 59"
7. SUI Michael Albasini Mitchelton-Scott+ 59"
8. RUS Vjatjeslav Kuznetsov Katusha-Alpecin+ 59"
9. ITA Giacomo Nizzolo Dimension Data+ 59"
10. ITA Andrea Pasqualon Wanty-Gobert+ 59"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. SLO Primož Roglič den gule førertrøjeJumbo-Visma8t 32' 13"
2. POR Rui Costa UAE Team Emirates+ 10"
3. FRA David Gaudu den hvide ungdomstrøjeGroupama-FDJ+ 12"
4. GBR Geraint Thomas Ineos+ 13"
5. COL Carlos Betancur Movistar Team+ 14"
6. AUT Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 15"
7. NED Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 17"
8. GBR James Knox Deceuninck-Quick Step+ 18"
9. AUS Damien Howson Mitchelton-Scott+ 18"
10. COL Winner Anacona Movistar Team+ 19"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. FRA David Gaudu den hvide ungdomstrøjeGroupama-FDJ3t 50' 53"
2. POR Rui Costa UAE Team Emirates+ 0"
3. SLO Primož Roglič den gule førertrøjeJumbo-Visma+ 0"
4. CAN Michael Woods EF Education First Pro Cycling+ 0"
5. AUT Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 0"
6. FRA Guillaume Martin Wanty-Gobert+ 3"
7. GER Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe+ 3"
8. ITA Davide Villella Astana Pro Team+ 3"
9. NOR Carl Fredrik Hagen Lotto-Soudal+ 3"
10. AUS Damien Howson Mitchelton-Scott+ 3"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. SLO Primož Roglič den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeJumbo-Visma12t 23' 02"
2. FRA David Gaudu den hvide ungdomstrøjeGroupama-FDJ+ 6"
3. POR Rui Costa UAE Team Emirates+ 8"
4. AUT Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 19"
5. GBR Geraint Thomas Ineos+ 20"
6. COL Carlos Betancur Movistar Team+ 21"
7. AUS Damien Howson Mitchelton-Scott+ 25"
8. NED Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 27"
9. CAN Michael Woods EF Education First Pro Cycling+ 28"
10. GER Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe+ 29"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. SLO Primož Roglič den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeJumbo-Visma2t 42' 21"
2. POR Rui Costa UAE Team Emirates+ 0"
3. GBR Geraint Thomas Ineos+ 0"
4. CAN Michael Woods EF Education First Pro Cycling+ 0"
5. FRA David Gaudu den hvide ungdomstrøjeGroupama-FDJ+ 0"
6. AUT Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 0"
7. CZE Jan Hirt Astana Pro Team+ 0"
8. GER Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe+ 0"
9. NED Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 0"
10. RUS Ilnur Zakarin Katusha-Alpecin+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. SLO Primož Roglič den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeJumbo-Visma15t 05' 13"
2. POR Rui Costa UAE Team Emirates+ 12"
3. FRA David Gaudu den hvide ungdomstrøjeGroupama-FDJ+ 16"
4. GBR Geraint Thomas Ineos+ 26"
5. AUT Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 29"
6. NED Steven Kruijswijk Jumbo-Visma+ 37"
7. CAN Michael Woods EF Education First Pro Cycling+ 38"
8. GER Emanuel Buchmann Bora-Hansgrohe+ 39"
9. COL Carlos Betancur Movistar Team+ 57"
10. SLO Simon Špilak Katusha-Alpecin+ 1' 00"
Kilde: ProCyclingStats


5. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. SLO Primož Roglič den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeJumbo-Visma19' 58"
2. BEL Victor Campenaerts Lotto-Soudal+ 13"
3. ITA Filippo Ganna Ineos+ 15"
4. NZL Patrick Bevin CCC+ 16"
5. GER Tony Martin Jumbo-Visma+ 16"
6. SUI Stefan Küng Groupama-FDJ+ 22"
7. POR Rui Costa UAE Team Emirates+ 37"
8. USA Will Barta CCC+ 43"
9. AUT Felix Großschartner Bora-Hansgrohe+ 44"
10. GBR Geraint Thomas Ineos+ 46"
Kilde: ProCyclingStats


Resultater[redigér | redigér wikikode]

Holdkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgHoldkonkurrence
HoldTid
1. USA EF Education First Pro Cycling 46t 23' 17"
2. ESP Movistar Team + 43"
3. POL CCC + 4' 38"
4. FRA Groupama-FDJ + 6' 14"
5. NED Jumbo-Visma + 6' 52"
6. KAZ Astana Pro Team + 8' 13"
7. FRA AG2R La Mondiale + 8' 57"
8. USA Trek-Segafredo + 10' 12"
9. GBR Ineos + 11' 54"
10. UAE UAE Team Emirates + 12' 45"


Startliste[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svg Startliste
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
1NED Steven Kruijswijk (NED) 6.
2NED Lennard Hofstede (NED) 68.
3GER Tony Martin (GER) 80.
4USA Neilson Powless (USA) DNF-4
5SLO Primož Roglič (SLO) 1.
6NED Jos van Emden (NED) DNS-4
7DEN Jonas Vingegaard (DEN) 72.
Ineos
INS
Nr.RytterPlacering
11GBR Geraint Thomas (GBR) Contre-la-montre masculin aux championnats de Grande-Bretagne de cyclisme sur route(enkeltstart) 3.
12FRA Kenny Elissonde (FRA) 58.
13ITA Filippo Ganna (ITA) 84.
14BLR Vasil Kiryjenka (BLR) 89.
15ITA Diego Rosa (ITA) 59.
16GBR Ben Swift (GBR) 60.
17NED Dylan van Baarle (NED) 32.
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
21ITA Gianluca Brambilla (ITA) 27.
22FRA Julien Bernard (FRA) 24.
23AUS William Clarke (AUS) 108.
24DEN Niklas Eg (DEN) 30.
25ESP Markel Irízar (ESP) 95.
26ITA Matteo Moschetti (ITA) 109.
27IRL Ryan Mullen (IRL) 107.
AG2R La Mondiale
ALM
Nr.RytterPlacering
31SUI Mathias Frank (SUI) 12.
32FRA Clément Chevrier (FRA) 44.
33GER Nico Denz (GER) 79.
34SUI Silvan Dillier (SUI) 85.
35LTU Gediminas Bagdonas (LTU) 101.
36FRA Alexis Gougeard (FRA) 63.
37FRA Nans Peters (FRA) 23.
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
41ITA Elia Viviani (ITA) Italienske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) DNS-3
42ITA Eros Capecchi (ITA) DNS-4
43BEL Remco Evenepoel (BEL) 76.
44GBR James Knox (GBR) 14.
45ITA Davide Martinelli (ITA) 110.
46ITA Fabio Sabatini (ITA) DNS-4
47FRA Florian Sénéchal (FRA) DNS-4
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
51SUI Stefan Küng (SUI) Schweiziske mesterskab i enkeltstart for herrer(enkeltstart) 56.
52FRA William Bonnet (FRA) 93.
53SUI Kilian Frankiny (SUI) 42.
54FRA David Gaudu (FRA) 5.
55SUI Sébastien Reichenbach (SUI) 21.
56FRA Benjamin Thomas (FRA) 70.
57FRA Léo Vincent (FRA) DNS-3
Astana Pro Team
AST
Nr.RytterPlacering
61ERI Merhawi Kudus (ERI) Course en ligne masculine aux championnats d'Érythrée de cyclisme sur route(landevej) 26.
62COL Rodrigo Contreras (COL) DNS-3
63KAZ Daniil Fominykh (KAZ) (enkeltstart) 102.
64DEN Jonas Gregaard (DEN) 51.
65CZE Jan Hirt (CZE) DNS-4
66KAZ Nikita Stalnow (KAZ) 99.
67ITA Davide Villella (ITA) DNS-4
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
71GER Emanuel Buchmann (GER) 7.
72NZL Shane Archbold (NZL) 104.
73SVK Erik Baška (SVK) 111.
74IRL Sam Bennett (IRL) DNF-3
75POL Maciej Bodnar (POL) 100.
76AUT Felix Großschartner (AUT) 4.
77GER Christoph Pfingsten (GER) 94.
Sunweb
SUN
Nr.RytterPlacering
81IRL Nicolas Roche (IRL) 36.
82GER Johannes Fröhlinger (GER) 90.
83USA Chad Haga (USA) DNF-4
84GER Lennard Kämna (GER) 86.
85DEN Asbjørn Kragh Andersen (DEN) DNF-3
86AUS Michael Storer (AUS) 55.
87GER Florian Stork (GER) 67.
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
91POR Rui Costa (POR) 2.
92SUI Tom Bohli (SUI) 98.
93ITA Simone Consonni (ITA) 97.
94ITA Manuele Mori (ITA) DNF-3
95ITA Simone Petilli (ITA) 38.
96ITA Edward Ravasi (ITA) 40.
97BLR Aljaksandr Rabusjenka (BLR) 106.
Mitchelton-Scott
MTS
Nr.RytterPlacering
101AUS Damien Howson (AUS) 19.
102SUI Michael Albasini (SUI) 78.
103NZL Sam Bewley (NZL) DNS
104ETH Tsgabu Grmay (ETH) 46.
105AUS Cameron Meyer (AUS) 57.
106AUS Callum Scotson (AUS) 92.
107NZL Dion Smith (NZL) DNS-2
Bahrain-Merida
TBM
Nr.RytterPlacering
111ITA Sonny Colbrelli (ITA) 52.
112TPE Chun Kai Feng (TPE) DNF-3
113AUT Hermann Pernsteiner (AUT) 35.
114SLO Luka Pibernik (SLO) 91.
115SLO Jan Tratnik (SLO) Slovenske mesterskab i enkeltstart for herrer(enkeltstart) 88.
116CHN Meiyin Wang (CHN) 105.
117GBR Stephen Williams (GBR) DNS-3
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
121CRC Andrey Amador (CRC) DNS-3
122COL Winner Anacona (COL) 20.
123ESP Jorge Arcas (ESP) 71.
124COL Carlos Betancur (COL) 11.
125ESP Jaime Castrillo (ESP) 49.
126ESP Eduard Prades (ESP) 62.
127ARG Eduardo Sepúlveda (ARG) 13.
EF Education First Pro Cycling
EF1
Nr.RytterPlacering
131USA Nathan Brown (USA) DNS-3
132ECU Jonathan Caicedo (ECU) 48.
133GBR Hugh Carthy (GBR) 28.
134USA Joe Dombrowski (USA) 33.
135EST Tanel Kangert (EST) 17.
136COL Daniel Martínez (COL) 25.
137CAN Michael Woods (CAN) 10.
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
141BEL Victor Campenaerts (BEL) Enkeltstart for herrer ved EM i landevejscykling(enkeltstart) 83.
142BEL Sander Armée (BEL) 75.
143GBR Adam Blythe (GBR) DNF-2
144BEL Thomas De Gendt (BEL) 29.
145NOR Carl Fredrik Hagen (NOR) 15.
146DEN Rasmus Byriel Iversen (DEN) 112.
147BEL Harm Vanhoucke (BEL) 87.
CCC
CPT
Nr.RytterPlacering
151NZL Patrick Bevin (NZL) 37.
152USA Will Barta (USA) 82.
153ITA Jakub Mareczko (ITA) DNF-2
154POL Łukasz Owsian (POL) 50.
155USA Joey Rosskopf (USA) Amerikanske mesterskab i enkeltstart for herrer(enkeltstart) 22.
156ESP Francisco Ventoso (ESP) 74.
157AUT Riccardo Zoidl (AUT) 16.
Katusha-Alpecin
TKA
Nr.RytterPlacering
161SLO Simon Špilak (SLO) 9.
162GBR Alex Dowsett (GBR) DNF-2
163RUS Pavel Kotjetkov (RUS) 73.
164RUS Vjatjeslav Kuznetsov (RUS) 81.
165DEN Mads Würtz Schmidt (DEN) DNS-2
166RUS Dmitrij Strakhov (RUS) 77.
167RUS Ilnur Zakarin (RUS) 8.
Dimension Data
TDD
Nr.RytterPlacering
171ITA Giacomo Nizzolo (ITA) DNS-3
172RSA Jacques Janse van Rensburg (RSA) DNS-1
173SUI Gino Mäder (SUI) DNS-1
174RSA Louis Meintjes (RSA) 34.
175RSA Jay Robert Thomson (RSA) 103.
176RSA Jacobus Venter (RSA) 96.
177SUI Danilo Wyss (SUI) 43.
Wanty-Gobert
WGG
Nr.RytterPlacering
181FRA Guillaume Martin (FRA) 18.
182BEL Frederik Backaert (BEL) 65.
183BEL Aimé De Gendt (BEL) 64.
184BEL Thomas Degand (BEL) 39.
185NOR Odd Christian Eiking (NOR) 66.
186BEL Xandro Meurisse (BEL) 53.
187ITA Andrea Pasqualon (ITA) 61.
Schweiz
SUI
Nr.RytterPlacering
191SUI Roland Thalmann (SUI) 47.
192SUI Matteo Badilatti (SUI) 31.
193SUI Mathias Flückiger (SUI) 45.
194SUI Claudio Imhof (SUI) 69.
195SUI Patrick Müller (SUI) DNF-4
196SUI Simon Pellaud (SUI) 41.
197SUI Patrick Schelling (SUI) 54.

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]