Primærrute: Forskelle mellem versioner
Content deleted Content added
No edit summary |
links |
||
Linje 21: | Linje 21: | ||
*[[Primærrute 22]] går fra [[Kalundborg]] til [[Vordingborg]] |
*[[Primærrute 22]] går fra [[Kalundborg]] til [[Vordingborg]] |
||
*[[Primærrute 23]] går fra Roskilde over Kalundborg og Juelsminde til afkørsel 59 på [[Europavej|Europavej E45]] |
*[[Primærrute 23]] går fra Roskilde over Kalundborg og Juelsminde til afkørsel 59 på [[Europavej|Europavej E45]] |
||
*Primærrute 24 går fra Aabenraa til Esbjerg |
*Primærrute 24 går fra [[Aabenraa]] til Esbjerg |
||
*[[Primærrute 25]] går fra [[Tønder]] til [[Kolding]] |
*[[Primærrute 25]] går fra [[Tønder]] til [[Kolding]] |
||
*[[Primærrute 26]] går fra Århus til [[Hanstholm]] |
*[[Primærrute 26]] går fra Århus til [[Hanstholm]] |
||
Linje 29: | Linje 29: | ||
*[[Primærrute 30]] går fra Esbjerg til [[Horsens]] |
*[[Primærrute 30]] går fra Esbjerg til [[Horsens]] |
||
*Primærrute 32 går fra Ribe til afkørsel 65 på [[E20|Europavej E20]] |
*Primærrute 32 går fra Ribe til afkørsel 65 på [[E20|Europavej E20]] |
||
*Primærrute 34 går fra Herning til [[Skive]] |
*Primærrute 34 går fra Herning til [[Skive (by)|Skive]] |
||
*[[Primærrute 35]] går fra [[Hjørring]] til [[Frederikshavn]] |
*[[Primærrute 35]] går fra [[Hjørring]] til [[Frederikshavn]] |
||
*[[Primærrute 38]] går fra [[Rønne]] til [[Neksø]] |
*[[Primærrute 38]] går fra [[Rønne]] til [[Neksø]] |
||
Linje 37: | Linje 37: | ||
*Primærrute 42 går fra afkørsel 72 på [[E45|Europavej E45]] til [[Tinglev]] |
*Primærrute 42 går fra afkørsel 72 på [[E45|Europavej E45]] til [[Tinglev]] |
||
*Primærrute 43 går fra [[Odense]] til Faaborg |
*Primærrute 43 går fra [[Odense]] til Faaborg |
||
*Primærrute 44 går fra Faaborg til [[Svendborg]] og slutter ved mødet med Primærrute 9 |
*Primærrute 44 går fra [[Faaborg]] til [[Svendborg]] og slutter ved mødet med Primærrute 9 |
||
*[[Primærrute 46]] går fra [[Silkeborg]] til Randers |
*[[Primærrute 46]] går fra [[Silkeborg]] til Randers |
||
*[[Primærrute 47]] går fra [[Haderslev]] til rundkørslen ved Gabøl |
*[[Primærrute 47]] går fra [[Haderslev]] til rundkørslen ved Gabøl |
||
Linje 44: | Linje 44: | ||
*Primærrute 53 går fra Primærrute 16 ved Hillerød til afkørsel 16 på Holbækmotorvejen |
*Primærrute 53 går fra Primærrute 16 ved Hillerød til afkørsel 16 på Holbækmotorvejen |
||
*[[Primærrute 54]] går fra [[Næstved]] til afkørsel 37 på [[E47|Europavej E47]] vest for [[Rønnede]] |
*[[Primærrute 54]] går fra [[Næstved]] til afkørsel 37 på [[E47|Europavej E47]] vest for [[Rønnede]] |
||
*Primærrute 55 går fra Aalborg til Hirtshals |
*Primærrute 55 går fra [[Aalborg]] til [[Hirtshals]] |
||
*Primærrute 57 går fra Holbæk til afkørsel 37 på [[E20|Europavej E20]] |
*Primærrute 57 går fra Holbæk til afkørsel 37 på [[E20|Europavej E20]] |
||
*[[Primærrute 59]] går fra Vordingborg til [[Stege]] |
*[[Primærrute 59]] går fra Vordingborg til [[Stege]] |
Versionen fra 12. nov. 2007, 15:27
En primærrute er en rutenummereret vej i Danmark. Primærruter, også kaldet hovedveje, forbinder landsdele og de større byer. Ofte er det også primærruterne, der fører til de store færgeforbindelser. Skiltene er gule med sorte tal.
Primærruter tildeles numre fra 6 til 99. Højeste nummer på en primærrute er 59. Der findes i alt 36 veje med primærrutenummer.
- Primærrute 6 går fra Køge til Helsingør
- Primærrute 8 går fra Nyborg til Tønder
- Primærrute 9 går fra Odense via Svendborg og Maribo til Nykøbing F
- Primærrute 11 går fra Sæd ved den tyske grænse til Nørre Uttrup
- Primærrute 12 går fra Esbjerg til Viborg
- Primærrute 13 går fra afkørsel 59 på Europavej E45 over Viborg til afkørsel 32 på Europavej E45
- Primærrute 14 går fra Roskilde til Næstved
- Primærrute 15 går fra Grenaa over Århus og Herning til Søndervig
- Primærrute 16 går fra Ring 2 i København over Frederiksværk, Hundested, Grenaa, Randers, Viborg og Holstebro til Ringkøbing
- Primærrute 18 går fra Vejle til Holstebro
- Primærrute 19 går fra Hans Knudsens Plads i København forbi Hillerød til Primærrute 16 ved Æbelholt Kloster
- Primærrute 21 går fra Ring 2 i Valby over Roskilde forbi Holbæk og til Sjællands Odde Færgehavn over Ebeltoft til Randers
- Primærrute 22 går fra Kalundborg til Vordingborg
- Primærrute 23 går fra Roskilde over Kalundborg og Juelsminde til afkørsel 59 på Europavej E45
- Primærrute 24 går fra Aabenraa til Esbjerg
- Primærrute 25 går fra Tønder til Kolding
- Primærrute 26 går fra Århus til Hanstholm
- Primærrute 28 går fra Fredericia over Ringkøbing til Lemvig
- Primærrute 29 går fra Hobro til Hanstholm
- Primærrute 30 går fra Esbjerg til Horsens
- Primærrute 32 går fra Ribe til afkørsel 65 på Europavej E20
- Primærrute 34 går fra Herning til Skive
- Primærrute 35 går fra Hjørring til Frederikshavn
- Primærrute 38 går fra Rønne til Neksø
- Primærrute 40 går fra Frederikshavn til Skagen
- Primærrute 41 går fra Sønderborg til afkørsel 71 på Europavej E45
- Primærrute 42 går fra afkørsel 72 på Europavej E45 til Tinglev
- Primærrute 43 går fra Odense til Faaborg
- Primærrute 44 går fra Faaborg til Svendborg og slutter ved mødet med Primærrute 9
- Primærrute 46 går fra Silkeborg til Randers
- Primærrute 47 går fra Haderslev til rundkørslen ved Gabøl
- Primærrute 52 går fra Juelsminde til Viborg
- Primærrute 53 går fra Primærrute 16 ved Hillerød til afkørsel 16 på Holbækmotorvejen
- Primærrute 54 går fra Næstved til afkørsel 37 på Europavej E47 vest for Rønnede
- Primærrute 55 går fra Aalborg til Hirtshals
- Primærrute 57 går fra Holbæk til afkørsel 37 på Europavej E20
- Primærrute 59 går fra Vordingborg til Stege