A-bus (Aarhus): Forskelle mellem versioner
Flertydige WL: Marienlund → Marienlund (Aarhus) |
Billeder |
||
Linje 22: | Linje 22: | ||
| Endestationen på de nordgående busser skifter mellem hhv. Trige og Lystrup, hvilket betyder at der kun er 20 minuttersdrift efter fællesstrækningen ophører ved Randersvej. |
| Endestationen på de nordgående busser skifter mellem hhv. Trige og Lystrup, hvilket betyder at der kun er 20 minuttersdrift efter fællesstrækningen ophører ved Randersvej. |
||
|- |
|- |
||
| [[File:Aarhus bus line 2A |
| [[File:Aarhus bus line 2A at Østergade.JPG|100px]] |
||
| '''{{Rød linje|2A}}''' |
| '''{{Rød linje|2A}}''' |
||
| [[8. august]] [[2011]] |
| [[8. august]] [[2011]] |
||
Linje 40: | Linje 40: | ||
| Endestationen på de sydgående busser skifter mellem hhv. Tranbjerg Øst og Tranbjerg Vest, hvilket betyder, at der kun er 14/20 minuttersdrift efter fællesstrækningen ophører i Tranbjerg. |
| Endestationen på de sydgående busser skifter mellem hhv. Tranbjerg Øst og Tranbjerg Vest, hvilket betyder, at der kun er 14/20 minuttersdrift efter fællesstrækningen ophører i Tranbjerg. |
||
|- |
|- |
||
| [[File:Aarhus bus line 5A |
| [[File:Aarhus bus line 5A at Ringgadebroen.JPG|100px]] |
||
| '''{{Rød linje|5A}}''' |
| '''{{Rød linje|5A}}''' |
||
| [[8. august]] [[2011]] |
| [[8. august]] [[2011]] |
||
Linje 46: | Linje 46: | ||
| Kører ad Ringgaden. |
| Kører ad Ringgaden. |
||
|- |
|- |
||
| [[ |
| [[file:Aarhus bus line 6A at Vestre Strandallé Station 02.JPG|100px]] |
||
| '''{{Rød linje|6A}}''' |
| '''{{Rød linje|6A}}''' |
||
| [[8. august]] [[2011]] |
| [[8. august]] [[2011]] |
Versionen fra 20. okt. 2016, 15:05
Denne artikel omhandler A-busser i Aarhus, ikke at forveksle med Movias A-busser på Sjælland.
A-busser er et grundlæggende net af bybusser i Aarhus bestående af seks linjer, 1A-6A, der blev etableret ved en total omlægning af bybusnettet i Aarhus 8. august 2011. A-busserne er underlagt trafikselskabet Midttrafik, der også står for et antal supplerende bybuslinjer.
Som ved A-busserne der etableredes i København fra 2002 og fremefter er der tale om linjer med hyppig drift, her med 7-10 minutters interval i dagtimerne og 15 minutters interval i aftentimerne. Til gengæld stopper de aarhusianske A-busser kun ved visse stoppesteder, hvor de københavnske ligesom de almindelige bybusser begge steder stopper alle steder undervejs.
Oprindeligt var det meningen, at A-busserne skulle kendes på, at højre hjørne foran og venstre hjørne bagpå var røde ligesom i hovedstaden. I praksis kunne man dog ikke holde styr på det, og systemet blev derfor opgivet i 2014. Efterfølgende benyttedes busser med og uden røde hjørner i flæng på både A-buslinjer og andre linjer,[1] indtil brugen af røde hjørner helt ophørte i 2015.[2]
Linjenet
Billede | Linje | Oprettet | Linieføring | Bemærkninger |
---|---|---|---|---|
1A | 8. august 2011 | Kolt – Skejby Sygehus - Trige/Lystrup | Endestationen på de nordgående busser skifter mellem hhv. Trige og Lystrup, hvilket betyder at der kun er 20 minuttersdrift efter fællesstrækningen ophører ved Randersvej. | |
2A | 8. august 2011 | Holme - Harald Jensens Plads - Banegårdspladsen - Skejby Sygehus | ||
3A | 8. august 2011 | Tilst - Skjoldhøjskolen - Hasle Torv - Vesterbro Torv - Banegårdspladsen - Rutebilstationen | ||
4A | 8. august 2011 | Brabrand Nord - City Vest - Banegårdspladsen - Tingskov Alle - Østerby (Tranbjerg) | Endestationen på de sydgående busser skifter mellem hhv. Tranbjerg Øst og Tranbjerg Vest, hvilket betyder, at der kun er 14/20 minuttersdrift efter fællesstrækningen ophører i Tranbjerg. | |
5A | 8. august 2011 | Tangkrogen - Stadion Alle - Viborgvej - Marienlund | Kører ad Ringgaden. | |
6A | 8. august 2011 | Skåde/Holme - Axel Gruhnsvej - Ringvejen - Risskov | Kører ad Ringvejen. |
Se også
Eksterne henvisninger
- Busrevolution i Århus af Poul Gunder Nielsen. Udvidet udgave af artikel bragt i BYtrafik 5/2011.
- Midttrafik
Noter
Spire Denne trafikartikel er en spire som bør udbygges. Du er velkommen til at hjælpe Wikipedia ved at udvide den. |