Svømning under sommer-OL 1920

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
De olympiske ringe

Svømning under sommer-OL 1920. Svømning var med for sjette gang på det olympiske program i Antwerpen 1920. Der blev konkurreret i ti svømmedicipliner, syv for mænd og tre for damer.

Medaljer[redigér | redigér wikikode]

De olympiske ringe Svømning 1920 Antwerpen Svømning
 Nr.  Land Guld Sølv Bronze Totalt
1. USA USA 8 5 3 16
2. Sverige Sverige 2 2 1 5
3. Australien Australien 0 1 1 2
3. Canada Canada 0 1 1 2
5. Storbritannien Storbritannien 0 1 1 2
6. Finland Finland 0 0 2 2
7. Belgien Belgien 0 0 1 1
Totalt 10 10 10 30



Herrer[redigér | redigér wikikode]

100 m fri[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøver Land Tid
1. Duke Kahanamoku USA USA 1.01,4
2. Pua Kela Kealoha USA USA 1.02,6
3. William Harris USA USA 1.03,0
4. William Herald Australien AUS 1.03,8

400 m fri[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøver Land Tid
1. Norman Ross USA USA 5.26,8
2. Ludy Langer USA USA 5.29,0
3. George Vernot Canada CAN 5.29,6
4. Fred Kahele USA USA
Frank Beaurepaire Australien AUS DNF


1500 m fri[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøver Land Tid
1. Norman Ross USA USA 22.23,2
2. George Vernot Canada CAN 22.36,4
3. Frank Beaurepaire Australien AUS 23.04,0
4. Fred Kahele USA USA 23.59,1
5. Eugene Bolden USA USA 24.04,3

100 m ryg[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøver Land Tid
1. Warren Paoa Kealoha USA USA 1.15,2
2. Raymond Kegeris USA USA 1.16,8
3. Gérard Blitz Belgien BEL 1.19,0
4. Perry McGillivray USA USA 1.19,4
5. Harold Kruger USA USA

200 m bryst[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøver Land Tid
1. Håkan Malmrot Sverige SWE 3.04,4
2. Thor Henning Sverige SWE 3.09,2
3. Arvo Aaltonen Finland FIN 3.12,2
4. Jack Howell USA USA
5. Ivan Stedman Australien AUS
Per Cederblom Sverige SWE DNF

400 m bryst[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøver Land Tid
1. Håkan Malmrot Sverige SWE 6.31,8
2. Thor Henning Sverige SWE 6.45,2
3. Arvo Aaltonen Finland FIN 6.48,0
4. Jack Howell USA USA 6.51,0
5. Per Cederblom Sverige SWE 7.08,0

4x200 m fri[redigér | redigér wikikode]

Plads Utøvere Land Tid
1. Perry McGillivray
Pua Kela Kealoha
Norman Ross
Duke Kahanamoku
USA USA VR 10.04,4
2. Henry Hay
William Herald
Ivan Stedman
Frank Beaurepaire
Australien AUS 10.25,4
3. Leslie Savage
Edward Peter
Henry Taylor
Harold Annison
Storbritannien GBR 10.37,2
4. Robert Andersson
Frans Möller
Orvar Trolle
Arne Borg
Sverige SWE 10.50,2
5. Mario Massa
Agostino Frassinetti
Antonio Quarantotto
Gilio Bisagno
Italien Italien

Damer[redigér | redigér wikikode]

100 m fri[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøver Land Tid
1. Ethelda Bleibtrey USA USA 1.13,6 VR
2. Irene Guest USA USA 1.17,0
3. Frances Schroth USA USA 1.17,2
4. Constance Jeans Storbritannien GBR 1.22,8
5. Violet Walrond New Zealand NZL
6. Jane Gylling Sverige SWE

300 m fri[redigér | redigér wikikode]

Plads Udøver Land Tid
1. Ethelda Bleibtrey USA USA 4.34,0 VR
2. Margaret Woodbridge USA USA 4.42,8
3. Frances Schroth USA USA 4.52,0
4. Constance Jeans Storbritannien GBR 4.52,4
5. Eleanor Uhl USA USA
6. Jane Gylling Sverige SWE

4x100 m fri[redigér | redigér wikikode]

Plads Utøvere Land Tid
1. Margaret Woodbridge
Frances Schroth
Irene Guest
Ethelda Bleibtrey
USA USA VR 5.11,6
2. Hilda James
Constance Jeans
Charlotte Radcliffe
Grace McKenzie
Storbritannien GBR 5.40,8
3. Aina Berg
Emily Machnow
Carin Nilsson
Jane Gylling
Sverige SWE 5.43,6