Tour de La Provence 2021

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Tour de la Provence 2021 Cycling (road) pictogram.svg
TDLP 2021 - étape 3 - Alaphilippe et Bernal.jpg
Julian Alaphilippe og Egan Bernal på 3. etape med 3 km til mål.
Løbsdetaljer
Rute6. Tour de La Provence
KonkurrenceUCI ProSeries 2021 2.Pro
Etaper4
Datoer11. – 14. februar 2021
Distance674 km
LandFRA Frankrig
StartbyAubagne
MålbySalon-de-Provence
Hold20
Startende ryttere139
Fuldførende ryttere133
Gennemsnitlig fart39,636 km/t
Resultater
VinderCOL Iván Sosa (Ineos Grenadiers)
ToerFRA Julian Alaphilippe (Deceuninck-Quick Step)
TreerCOL Egan Bernal (Ineos Grenadiers)
PointtrøjeITA Davide Ballerini (Deceuninck-Quick Step)
BjergtrøjeITA Filippo Conca (Lotto-Soudal)
UngdomstrøjeCOL Iván Sosa (Ineos Grenadiers)
HoldkonkurrenceGBR Ineos Grenadiers
◀ 2020
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Tour de La Provence 2021 var den 6. udgave af det franske etapeløb Tour de La Provence. Cykelløbets fire etaper blev kørt over 674 km fra 11. til 14. februar 2021 med start i Aubagne og mål i Salon-de-Provence. Løbet var fjerde arrangement på UCI ProSeries 2021.

3. etape sluttede med en opkørsel til Chalet Reynard, som er det første stejle stykke af bjerget Mont Ventoux.[1]

Løbets samlede vinder blev colombianske Iván Sosa fra Ineos Grenadiers. Den franske verdensmester Julian Alaphilippe fra Deceuninck-Quick Step endte på andenpladsen, mens Sosas landsmand og holdkammerat Egan Bernal kom på tredjepladsen.[2]

Etaperne[redigér | redigér wikikode]


Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 11. febAubagne – Six-Fours-les-Plages
kuperet etape
182,3ITA Davide BalleriniITA Davide Ballerini
2. etape 12. febCassis – Manosque
kuperet etape
174,6ITA Davide BalleriniITA Davide Ballerini
3. etape 13. febIstres – Chalet Reynard, Mont Ventoux
bjergetape
153,9COL Iván SosaCOL Iván Sosa
4. etape 14. febAvignon – Salon-de-Provence
flad etape
163,2GER Phil BauhausCOL Iván Sosa

1. etape[redigér | redigér wikikode]

Aubagne - Six-Fours-les-Plages
kuperet etape
(182,3 km)
Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. ITA Davide Ballerini Deceuninck-Quick Step4t 43' 23"
2. FRA Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 0"
3. FRA Nacer Bouhanni Arkéa-Samsic+ 0"
4. FRA Clément Venturini AG2R Citroën+ 0"
5. GBR Matthew Walls Bora-Hansgrohe+ 0"
6. NED Ide Schelling Bora-Hansgrohe+ 0"
7. FRA Bryan Coquard B&B Hotels p/b KTM+ 0"
8. GER Phil Bauhaus Bahrain Victorious+ 0"
9. ITA Matteo Moschetti Trek-Segafredo+ 0"
10. NOR Alexander Kristoff UAE Team Emirates+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. ITA Davide Ballerini den flerfarvede førertrøjeden sorte pointtrøjeDeceuninck-Quick Step4t 43' 13"
2. FRA Arnaud Démare Groupama-FDJ+ 4"
3. FRA Nacer Bouhanni Arkéa-Samsic+ 6"
4. FRA Lilian Calmejane den blåprikkede bjergtrøjeAG2R Citroën+ 6"
5. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 7"
6. NED Bauke Mollema Trek-Segafredo+ 9"
7. ITA Gianni Moscon Ineos Grenadiers+ 9"
8. FRA Clément Venturini AG2R Citroën+ 10"
9. GBR Matthew Walls den grønne ungdomstrøjeBora-Hansgrohe+ 10"
10. NED Ide Schelling Bora-Hansgrohe+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape[redigér | redigér wikikode]

Cassis - Manosque
kuperet etape
(174,6 km)
Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. ITA Davide Ballerini den flerfarvede førertrøjeden sorte pointtrøjeDeceuninck-Quick Step4t 21' 49"
2. ITA Giulio Ciccone Trek-Segafredo+ 0"
3. ESP Alex Aranburu Astana-Premier Tech+ 0"
4. BEL Dylan Teuns Bahrain Victorious+ 0"
5. AUT Patrick Konrad Bora-Hansgrohe+ 0"
6. KAZ Aleksej Lutsenko Astana-Premier Tech+ 0"
7. ITA Gianni Moscon Ineos Grenadiers+ 0"
8. ITA Stefano Oldani Lotto-Soudal+ 0"
9. NOR Sven Erik Bystrøm UAE Team Emirates+ 0"
10. NED Bauke Mollema Trek-Segafredo+ 6"
Kilde: ProCyclingStats


Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. ITA Davide Ballerini den flerfarvede førertrøjeden sorte pointtrøjeDeceuninck-Quick Step9t 04' 52"
2. ESP Alex Aranburu Astana-Premier Tech+ 16"
3. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 17"
4. NED Bauke Mollema Trek-Segafredo+ 19"
5. ITA Gianni Moscon Ineos Grenadiers+ 19"
6. AUT Patrick Konrad Bora-Hansgrohe+ 20"
7. BEL Dylan Teuns Bahrain Victorious+ 20"
8. AUS Jack Haig Bahrain Victorious+ 20"
9. NED Ide Schelling den grønne ungdomstrøjeBora-Hansgrohe+ 20"
10. FRA Aurélien Paret-Peintre AG2R Citroën+ 20"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape[redigér | redigér wikikode]

Vinderen af etapen, colombianske Iván Sosa fra Ineos Grenadiers.
Istres - Chalet Reynard
bjergetape
(153,9 km)
Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. COL Iván Sosa Ineos Grenadiers4t 08' 14"
2. COL Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 15"
3. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 18"
4. NED Wout Poels Bahrain Victorious+ 29"
5. ESP Jesús Herrada Cofidis, Solutions Crédits+ 48"
6. ITA Giulio Ciccone Trek-Segafredo+ 48"
7. NED Bauke Mollema Trek-Segafredo+ 48"
8. BEL Mauri Vansevenant Deceuninck-Quick Step+ 48"
9. AUS Jack Haig Bahrain Victorious+ 48"
10. AUT Patrick Konrad Bora-Hansgrohe+ 48"
Kilde: ProCyclingStats


Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. COL Iván Sosa den flerfarvede førertrøjeden grønne ungdomstrøjeIneos Grenadiers13t 13' 16"
2. COL Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 19"
3. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 21"
4. NED Wout Poels Bahrain Victorious+ 39"
5. NED Bauke Mollema Trek-Segafredo+ 57"
6. AUT Patrick Konrad Bora-Hansgrohe+ 58"
7. AUS Jack Haig Bahrain Victorious+ 58"
8. BEL Mauri Vansevenant Deceuninck-Quick Step+ 58"
9. ESP Jesús Herrada Cofidis, Solutions Crédits+ 58"
10. RUS Aleksandr Vlasov Astana-Premier Tech+ 58"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape[redigér | redigér wikikode]

Avignon - Salon-de-Provence
flad etape
(163,2 km)
Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. GER Phil Bauhaus Bahrain Victorious3t 47' 01"
2. ITA Davide Ballerini den sorte pointtrøjeDeceuninck-Quick Step+ 0"
3. FRA Nacer Bouhanni Arkéa-Samsic+ 0"
4. ITA Matteo Moschetti Trek-Segafredo+ 0"
5. GER John Degenkolb Lotto-Soudal+ 0"
6. FRA Bryan Coquard B&B Hotels p/b KTM+ 0"
7. GBR Matthew Walls Bora-Hansgrohe+ 0"
8. ITA Niccolò Bonifazio Total Direct Énergie+ 0"
9. ROU Eduard-Michael Grosu Delko+ 0"
10. NOR Alexander Kristoff UAE Team Emirates+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


Trøjernes fordeling gennem løbet[redigér | redigér wikikode]

Etape Vinder Flerfarvet førertrøje
Jersey Tour De La Provence Leader.svg
Bjergtrøje
Jersey blue dotted.png
Pointtrøje
Jersey black.svg
Ungdomstrøje
Jersey green.svg
Holdkonkurrence
Jersey yellow number.svg
1 Davide Ballerini Davide Ballerini Lilian Calmejane Davide Ballerini Matthew Walls Bora-Hansgrohe
2 Davide Ballerini Ide Schelling
3 Iván Sosa Iván Sosa Filippo Conca Iván Sosa Ineos Grenadiers
4 Phil Bauhaus
Samlet klassement Iván Sosa Filippo Conca Davide Ballerini Iván Sosa Ineos Grenadiers

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Samlede stilling[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. COL Iván Sosa den flerfarvede førertrøjeden grønne ungdomstrøjeIneos Grenadiers17t 00' 17"
2. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step+ 18"
3. COL Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 19"
4. NED Wout Poels Bahrain Victorious+ 39"
5. AUT Patrick Konrad Bora-Hansgrohe+ 57"
6. NED Bauke Mollema Trek-Segafredo+ 57"
7. AUS Jack Haig Bahrain Victorious+ 58"
8. BEL Mauri Vansevenant Deceuninck-Quick Step+ 58"
9. ESP Jesús Herrada Cofidis, Solutions Crédits+ 58"
10. RUS Aleksandr Vlasov Astana-Premier Tech+ 58"
Kilde: ProCyclingStats


Pointkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgPointkonkurrence
RytterHoldPoint
1. ITA Davide Ballerini den sorte pointtrøjeDeceuninck-Quick Step42 point
2. GER Phil Bauhaus Bahrain Victorious20 point
3. FRA Nacer Bouhanni Arkéa-Samsic20 point
4. ITA Giulio Ciccone Trek-Segafredo18 point
5. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step16 point
6. ROU Eduard-Michael Grosu Delko14 point
7. GBR Matthew Walls Bora-Hansgrohe14 point
8. FRA Bryan Coquard B&B Hotels p/b KTM13 point
9. ITA Matteo Moschetti Trek-Segafredo13 point
10. FRA Arnaud Démare Groupama-FDJ12 point


Bjergkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgBjergkonkurrence
RytterHoldPoint
1. ITA Filippo Conca den blåprikkede bjergtrøjeLotto-Soudal15 point
2. NOR Andreas Leknessund Team DSM15 point
3. FRA Jérôme Cousin Total Direct Énergie9 point
4. ESP Delio Fernández Delko9 point
5. FRA Jérémy Leveau Xelliss-Roubaix Lille Métropole8 point
6. FRA Julian Alaphilippe Deceuninck-Quick Step7 point
7. FRA Samuel Leroux Xelliss-Roubaix Lille Métropole6 point
8. COL Iván Sosa den grønne ungdomstrøjeden flerfarvede førertrøjeIneos Grenadiers5 point
9. BEL Mauri Vansevenant Deceuninck-Quick Step5 point
10. ESP Lluís Mas Movistar5 point


Ungdomskonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgUngdomskonkurrence
RytterHoldTid
1. COL Iván Sosa den grønne ungdomstrøjeden flerfarvede førertrøjeIneos Grenadiers17t 00' 17"
2. COL Egan Bernal Ineos Grenadiers+ 19"
3. BEL Mauri Vansevenant Deceuninck-Quick Step+ 58"
4. RUS Aleksandr Vlasov Astana-Premier Tech+ 58"
5. FRA Aurélien Paret-Peintre AG2R Citroën+ 1' 28"
6. USA Matteo Jorgenson Movistar+ 1' 28"
7. ESP Carlos Rodríguez Ineos Grenadiers+ 2' 18"
8. NED Ide Schelling Bora-Hansgrohe+ 3' 52"
9. (Wikidata:Q1183) Abner González Movistar+ 4' 26"
10. ITA Stefano Oldani Lotto-Soudal+ 4' 52"


Holdkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgHoldkonkurrence
HoldTid
1. GBR Ineos Grenadiers 51t 03' 44"
2. BRN Bahrain Victorious + 44"
3. FRA AG2R Citroën + 3' 29"
4. GER Bora-Hansgrohe + 3' 31"
5. KAZ Astana-Premier Tech + 3' 50"
6. ESP Movistar + 4' 28"
7. RSA Qhubeka Assos + 6' 39"
8. FRA Cofidis, Solutions Crédits + 9' 00"
9. BEL Deceuninck-Quick Step + 9' 53"
10. FRA Arkéa-Samsic + 11' 35"


Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

WorldTeams (14)ProTeams (4)Kontinentalhold (2)
  • FRA Xelliss-Roubaix Lille Métropole
  • FRA St Michel-Auber 93

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Danmark Danske ryttere på startlisten[3]
Rygnummer Rytter Hold Placering
2 Kasper Asgreen MaillotDinamarca.svg Deceuninck-Quick Step 109
83 Niklas Eg Trek-Segafredo 129
137 Frederik Wandahl Bora-Hansgrohe 115

* DNF = gennemførte ikke

Startliste[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svg Startliste
Deceuninck-Quick Step
DQT
Nr.RytterPlacering
1FRA Julian Alaphilippe (FRA) Linjeløb for herrer ved VM i landevejscykling(landevej) 2.
2DEN Kasper Asgreen (DEN) Danske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 109.
3ITA Davide Ballerini (ITA) den sorte pointtrøje78.
4FRA Rémi Cavagna (FRA) 94.
5BEL Yves Lampaert (BEL) 113.
6CZE Zdeněk Štybar (CZE) 77.
7BEL Mauri Vansevenant (BEL) 8.
Sportsdirektør: Geert Van Bondt
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
11COL Egan Bernal (COL) 3.
12BEL Laurens De Plus (BEL) 35.
13IRL Eddie Dunbar (IRL) 69.
14ITA Gianni Moscon (ITA) 53.
15ESP Carlos Rodríguez (ESP) 17.
16COL Iván Sosa (COL) den flerfarvede førertrøjeden grønne ungdomstrøje1.
17GBR Ben Swift (GBR) Britiske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 54.
Sportsdirektør: Xabier Zandio
Astana-Premier Tech
APT
Nr.RytterPlacering
21ESP Gorka Izagirre (ESP) 31.
22KAZ Aleksej Lutsenko (KAZ) Kasakhiske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 20.
23ESP Alex Aranburu (ESP) 96.
24ESP Omar Fraile (ESP) 68.
25ESP Jon Izagirre (ESP) 30.
26COL Harold Tejada (COL) 37.
27RUS Aleksandr Vlasov (RUS) 10.
Sportsdirektør: Dmitrij Fofonov
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
31FRA Arnaud Démare (FRA) Franske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 120.
32FRA Clément Davy (FRA) 132.
33ITA Jacopo Guarnieri (ITA) 103.
34LTU Ignatas Konovalovas (LTU) 125.
35FRA Rudy Molard (FRA) 23.
36AUS Miles Scotson (AUS) 55.
37NED Ramon Sinkeldam (NED) 127.
Sportsdirektør: Thierry Bricaud
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
41ITA Filippo Conca (ITA) den blåprikkede bjergtrøje108.
42GER John Degenkolb (GER) 89.
43BEL Frederik Frison (BEL) 71.
44BEL Philippe Gilbert (BEL) 48.
45ITA Stefano Oldani (ITA) 34.
46BEL Florian Vermeersch (BEL) 62.
47BEL Tim Wellens (BEL) DNS-3
Sportsdirektør: Maxime Monfort
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlacering
51FRA Warren Barguil (FRA) 13.
52FRA Nacer Bouhanni (FRA) 88.
53FRA Maxime Bouet (FRA) 36.
54FRA Anthony Delaplace (FRA) 57.
55FRA Thomas Boudat (FRA) 95.
56FRA Clément Russo (FRA) 107.
57GBR Connor Swift (GBR) 63.
Sportsdirektør: Yvon Caër
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
61COL Andrés Camilo Ardila (COL) 38.
62ITA Valerio Conti (ITA) 49.
63ITA Alessandro Covi (ITA) 61.
64NOR Sven Erik Bystrøm (NOR) Norske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 70.
65NOR Alexander Kristoff (NOR) 101.
66NOR Vegard Stake Laengen (NOR) 51.
67ITA Matteo Trentin (ITA) 80.
Sportsdirektør: Manuele Mori
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
71GER Phil Bauhaus (GER) 111.
72AUS Jack Haig (AUS) 7.
73AUS Heinrich Haussler (AUS) 59.
74NED Wout Poels (NED) 4.
75SUI Gino Mäder (SUI) 45.
76BEL Dylan Teuns (BEL) 15.
77GBR Fred Wright (GBR) 73.
Sportsdirektør: Rolf Aldag
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
81ITA Giulio Ciccone (ITA) 11.
82NED Koen de Kort (NED) 91.
83DEN Niklas Eg (DEN) 129.
84LAT Emīls Liepiņš (LAT) 128.
85NED Bauke Mollema (NED) 6.
86ITA Matteo Moschetti (ITA) 121.
87USA Kiel Reijnen (USA) 122.
Sportsdirektør: Grégory Rast
Movistar
MOV
Nr.RytterPlacering
91ESP Enric Mas (ESP) 85.
92USA Matteo Jorgenson (USA) 14.
93(Wikidata:Q1183) Abner González 32.
94ESP Carlos Verona (ESP) 46.
95ESP Sergio Samitier (ESP) 43.
96ESP Imanol Erviti (ESP) 79.
97ESP Lluís Mas (ESP) 40.
Sportsdirektør: José Luis Arrieta
Qhubeka Assos
TQA
Nr.RytterPlacering
101ITA Fabio Aru (ITA) 18.
102BEL Sander Armée (BEL) 29.
103NZL Connor Brown (NZL) 116.
104RSA Nicholas Dlamini (RSA) 93.
105SUI Kilian Frankiny (SUI) 22.
106SUI Mauro Schmid (SUI) 58.
107CZE Karel Vacek (CZE) 97.
Sportsdirektør: Gabriele Missaglia
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlacering
111FRA Romain Combaud (FRA) 24.
112GBR Mark Donovan (GBR) 50.
113GER Max Kanter (GER) 99.
114NOR Andreas Leknessund (NOR) 90.
115GER Niklas Märkl (GER) 133.
116IRL Nicolas Roche (IRL) 72.
117GER Jasha Sütterlin (GER) 126.
Sportsdirektør: Michiel Elijzen
AG2R Citroën
ACT
Nr.RytterPlacering
121FRA Geoffrey Bouchard (FRA) 27.
122FRA Lilian Calmejane (FRA) DNF-3
123FRA Tony Gallopin (FRA) 44.
124AUS Ben O'Connor (AUS) 16.
125FRA Aurélien Paret-Peintre (FRA) 12.
126SUI Michael Schär (SUI) 81.
127FRA Clément Venturini (FRA) 75.
Sportsdirektør: Julien Jurdie
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
131ITA Giovanni Aleotti (ITA) 39.
132ITA Matteo Fabbro (ITA) 25.
133AUT Felix Großschartner (AUT) 60.
134AUT Patrick Konrad (AUT) 5.
135NED Ide Schelling (NED) 26.
136GBR Matthew Walls (GBR) 92.
137DEN Frederik Wandahl (DEN) 115.
Sportsdirektør: Steffen Radochla
Cofidis, Solutions Crédits
COF
Nr.RytterPlacering
141ESP Jesús Herrada (ESP) 9.
142BEL Piet Allegaert (BEL) 87.
143FRA Thomas Champion (FRA) 98.
144FRA Nicolas Edet (FRA) 65.
145ESP José Herrada (ESP) 52.
146POL Szymon Sajnok (POL) 104.
147ESP Rubén Fernández (ESP) 19.
Sportsdirektør: Jean-Luc Jonrond
Total Direct Énergie
TDE
Nr.RytterPlacering
151ITA Niccolò Bonifazio (ITA) 102.
152FRA Jérôme Cousin (FRA) 131.
153ESP Víctor de la Parte (ESP) 41.
154FRA Damien Gaudin (FRA) 105.
155FRA Fabien Grellier (FRA) 76.
156FRA Julien Simon (FRA) 64.
157FRA Alexis Vuillermoz (FRA) 28.
Sportsdirektør: Dominique Arnould
B&B Hotels p/b KTM
BBK
Nr.RytterPlacering
161ITA Nicola Bagioli (ITA) 83.
162FRA Franck Bonnamour (FRA) 56.
163FRA Bryan Coquard (FRA) 74.
164BEL Jens Debusschere (BEL) 114.
165FRA Jonathan Hivert (FRA) 33.
166FRA Jérémy Lecroq (FRA) DNF-4
167FRA Cyril Lemoine (FRA) 100.
Sportsdirektør: Jimmy Engoulvent
Delko
DKO
Nr.RytterPlacering
171ESP José Manuel Díaz Gallego (ESP) 21.
172ITA Alessandro Fedeli (ITA) DNF-4
173ESP Delio Fernández (ESP) 112.
174ERI Biniyam Ghirmay (ERI) 118.
175ROU Eduard-Michael Grosu (ROU) 119.
176SRB Dušan Rajović (SRB) DNS-1
177FRA Julien Trarieux (FRA) 82.
Sportsdirektør: Benjamin Giraud
Xelliss-Roubaix Lille Métropole
XRL
Nr.RytterPlacering
181FRA Julien Antomarchi (FRA) DNF-1
182LUX Ivan Centrone (LUX) DNS-2
183BEL Mathias De Witte (BEL) 47.
184FRA Samuel Leroux (FRA) 110.
185FRA Jérémy Leveau (FRA) 66.
186FRA Maxime Urruty (FRA) 106.
187BEL Emiel Vermeulen (BEL) 117.
Sportsdirektør: Daniel Verbrackel
Saint Michel-Auber 93
AUB
Nr.RytterPlacering
191FRA Baptiste Bleier (FRA) 124.
192FRA Romain Cardis (FRA) 84.
193FRA Tony Hurel (FRA) 130.
194FRA Adrien Guillonnet (FRA) 67.
195FRA Louis Louvet (FRA) 123.
196FRA Yoann Paillot (FRA) 86.
197FRA Stéphane Rossetto (FRA) 42.
Sportsdirektør: Stephan Gaudry

Referencer[redigér | redigér wikikode]

  1. ^ Axelgaard, Emil (9. februar 2021). "Optakt: Tour de la Provence". Feltet.dk. Hentet 9. februar 2021. 
  2. ^ Pedersen, Andy Joachim (14. februar 2021). "Powersejr til Phil Bauhaus - Sosa vinder samlet i Provence". Feltet.dk. Hentet 14. februar 2021. 
  3. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 10. februar 2021. 

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]