Tour du Loir-et-Cher 2018

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Tour du Loir-et-Cher 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute59. Tour du Loir-et-Cher
KonkurrenceUCI Europe Tour 2018 2.2
Etaper5
Datoer11. – 15. april 2018
Distance842 km
LandFRA Frankrig
StartbyBlois
MålbyBlois
Hold25
Startende ryttere148
Fuldførende ryttere117
Gennemsnitlig fart42,627 km/t
Resultater
VinderDEN Asbjørn Kragh Andersen (Virtu Cycling)
ToerDEN Emil Vinjebo (ColoQuick)
TreerCZE Josef Černý (Elkov-Author)
PointtrøjeDEN Asbjørn Kragh Andersen (Virtu Cycling)
BjergtrøjeFRA Pierre Terrasson (CR4C Roanne)
UngdomstrøjeDEN Jonas Vingegaard (ColoQuick)
Mest angrebsivrigeDEN Daniel Lyhne (ColoQuick)
HoldkonkurrenceDEN Virtu Cycling
◀ 2017
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Tour du Loir-et-Cher 2018 var den 59. udgave af det franske landevejscykelløb. Løbet foregik i perioden 11. til 15. april 2018. Løbet var en del af UCI Europe Tour 2018 og var i kategorien 2.2. Den samlede vinder af løbet blev danske Asbjørn Kragh Andersen fra Team Virtu Cycling, foran landsmanden Emil Vinjebo og tjekkiske Josef Černý.

Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

Kontinentalhold (14)
  1. BEL Lotto-Soudal U23
  2. FRA Saint Michel-Auber 93
  3. DEN Virtu Cycling
  4. NOR Coop
  5. AUT Hrinkow Advarics Cycleang
  6. DEN ColoQuick
  7. GBR JLT Condor
  8. CZE Elkov-Author
  9. NED Metec-TKH-Mantel
  10. DEN Riwal CeramicSpeed
  11. JPN Kinan
  12. NOR Uno-X Norwegian Development
  13. AUS Bennelong-SwissWellness-Cervélo
  14. LUX Differdange-Losch
Landshold (2)
  1. SWE Sverige
  2. EST Estland
Regional- og klubhold (9)
  1. FRA AVC Aix-en-Provence
  2. FRA Côtes d'Armor-Marie Morin
  3. FRA GSC Blagnac Vélo Sport 31
  4. FRA UC Nantes Atlantique
  5. FRA SCO Dijon
  6. FRA Océane Top 16
  7. FRA Chambéry CF
  8. FRA Sojasun espoir-ACNC
  9. FRA CR4C Roanne
Wikidata-logo S.svg

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 11. aprBlois – Fougères-sur-Bièvre
flad etape
183,5ITA Leonardo BonifazioITA Leonardo Bonifazio
2. etape 12. aprVernou-en-Sologne – La Ferté-Imbault
flad etape
200CZE Alois KaňkovskýNED Johim Ariesen
3. etape 13. aprDroué – Vendôme
flad etape
178FRA Tony HurelFRA Tony Hurel
4. etape 14. aprBourré – Bourré
flad etape
183DEN Emil VinjeboDEN Asbjørn Kragh Andersen
5. etape 15. aprBloisBlois
flad etape
97,5GBR Matthew GibsonDEN Asbjørn Kragh Andersen

Løbet[redigér | redigér wikikode]

1. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. ITA Leonardo Bonifazio AVC Aix-en-Provence4t 23' 02"
2. NED Johim Ariesen Metec-TKH-Mantel+ 0"
3. FRA Dylan Maldonado AVC Aix-en-Provence+ 0"
4. BEL Alfdan De Decker Lotto-Soudal U23+ 0"
5. DEN Casper von Folsach ColoQuick+ 0"
6. FRA Kévin Boyer SCO Dijon+ 0"
7. GRE Stylianos Farantakis Sojasun espoir-ACNC+ 0"
8. CZE Alois Kaňkovský Elkov-Author+ 0"
9. DEN Patrick Clausen Riwal CeramicSpeed+ 0"
10. BEL Jelle Donders Differdange-Losch+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. ITA Leonardo Bonifazio den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeAVC Aix-en-Provence4t 22' 52"
2. NED Johim Ariesen Metec-TKH-Mantel+ 4"
3. FRA Dylan Maldonado AVC Aix-en-Provence+ 6"
4. AUS Sean Lake Bennelong-SwissWellness-Cervélo+ 7"
5. FRA Nicolas Prodhomme den blåprikkede bjergtrøjeChambéry CF+ 7"
6. BEL Alfdan De Decker Lotto-Soudal U23+ 10"
7. DEN Casper von Folsach ColoQuick+ 10"
8. FRA Kévin Boyer SCO Dijon+ 10"
9. GRE Stylianos Farantakis Sojasun espoir-ACNC+ 10"
10. CZE Alois Kaňkovský Elkov-Author+ 10"
Kilde: ProCyclingStats


2. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. CZE Alois Kaňkovský Elkov-Author4t 26' 09"
2. GBR Matthew Gibson JLT Condor+ 0"
3. NED Johim Ariesen Metec-TKH-Mantel+ 0"
4. BEL Alfdan De Decker Lotto-Soudal U23+ 0"
5. DEN Casper von Folsach ColoQuick+ 0"
6. DEN Patrick Clausen Riwal CeramicSpeed+ 0"
7. NOR Trond Trondsen Coop+ 0"
8. FRA Yoän Vérardo GSC Blagnac Vélo Sport 31+ 0"
9. GRE Stylianos Farantakis Sojasun espoir-ACNC+ 0"
10. SUI Reto Müller Chambéry CF+ 0"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. NED Johim Ariesen den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeMetec-TKH-Mantel8t 49' 01"
2. CZE Alois Kaňkovský Elkov-Author+ 0"
3. ITA Leonardo Bonifazio AVC Aix-en-Provence+ 0"
4. GBR Matthew Gibson JLT Condor+ 4"
5. SUI Reto Müller Chambéry CF+ 7"
6. AUS Sean Lake Bennelong-SwissWellness-Cervélo+ 7"
7. DEN Alexander Kamp Virtu Cycling+ 7"
8. FRA Nicolas Prodhomme den blåprikkede bjergtrøjeChambéry CF+ 7"
9. DEN Patrick Clausen Riwal CeramicSpeed+ 8"
10. DEN Julius Johansen ColoQuick+ 8"
Kilde: ProCyclingStats


3. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. FRA Tony Hurel Sojasun espoir-ACNC4t 16' 54"
2. DEN Jonas Vingegaard ColoQuick+ 0"
3. DEN Asbjørn Kragh Andersen Virtu Cycling+ 0"
4. CZE Josef Černý Elkov-Author+ 0"
5. DEN Emil Vinjebo ColoQuick+ 0"
6. DEN Alexander Kamp Virtu Cycling+ 4"
7. DEN Patrick Clausen Riwal CeramicSpeed+ 11"
8. FRA Emmanuel Morin Sojasun espoir-ACNC+ 19"
9. FRA Thibault Ferasse UC Nantes Atlantique+ 19"
10. NED Jasper de Laat Metec-TKH-Mantel+ 19"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. FRA Tony Hurel den gule førertrøjeSojasun espoir-ACNC13t 05' 55"
2. DEN Jonas Vingegaard ColoQuick+ 4"
3. DEN Asbjørn Kragh Andersen Virtu Cycling+ 5"
4. DEN Emil Vinjebo ColoQuick+ 8"
5. DEN Alexander Kamp Virtu Cycling+ 8"
6. CZE Josef Černý Elkov-Author+ 10"
7. DEN Patrick Clausen Riwal CeramicSpeed+ 19"
8. ITA Leonardo Bonifazio AVC Aix-en-Provence+ 19"
9. FRA Nicolas Prodhomme Chambéry CF+ 26"
10. DEN Julius Johansen ColoQuick+ 27"
Kilde: ProCyclingStats


4. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. DEN Emil Vinjebo ColoQuick4t 26' 27"
2. DEN Asbjørn Kragh Andersen Virtu Cycling+ 0"
3. DEN Chris Anker Sørensen Riwal CeramicSpeed+ 1"
4. CZE Josef Černý Elkov-Author+ 1"
5. NOR Trond Trondsen Coop+ 1' 33"
6. GBR Alistair Slater JLT Condor+ 1' 35"
7. NOR Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian Development+ 1' 35"
8. FRA Vadim Deslandes Océane Top 16+ 1' 35"
9. EST Aksel Nõmmela Estland+ 1' 43"
10. DEN Alexander Kamp Virtu Cycling+ 1' 43"
Kilde: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. DEN Asbjørn Kragh Andersen den gule førertrøjeVirtu Cycling17t 32' 18"
2. DEN Emil Vinjebo den grønne pointtrøjeColoQuick+ 1"
3. CZE Josef Černý Elkov-Author+ 13"
4. FRA Tony Hurel Sojasun espoir-ACNC+ 1' 47"
5. DEN Jonas Vingegaard ColoQuick+ 1' 51"
6. DEN Alexander Kamp Virtu Cycling+ 1' 55"
7. DEN Patrick Clausen Riwal CeramicSpeed+ 2' 06"
8. ITA Leonardo Bonifazio AVC Aix-en-Provence+ 2' 06"
9. NOR Jonas Abrahamsen Uno-X Norwegian Development+ 2' 08"
10. GBR Alistair Slater JLT Condor+ 2' 08"
Kilde: ProCyclingStats


5. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. GBR Matthew Gibson JLT Condor2t 12' 38"
2. DEN Patrick Clausen Riwal CeramicSpeed+ 0"
3. DEN Asbjørn Kragh Andersen den gule førertrøjeVirtu Cycling+ 0"
4. NED Johim Ariesen Metec-TKH-Mantel+ 0"
5. NOR Trond Trondsen Coop+ 0"
6. FRA Tony Hurel Sojasun espoir-ACNC+ 0"
7. EST Aksel Nõmmela Estland+ 0"
8. BEL Alfdan De Decker Lotto-Soudal U23+ 0"
9. FRA Louis Lapierre Océane Top 16+ 0"
10. FRA Frédéric Guillemot Côtes d'Armor-Marie Morin+ 0"
Kilde: ProCyclingStats


Resultater[redigér | redigér wikikode]

Holdkonkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgHoldkonkurrence
HoldTid
1. DEN Virtu Cycling 59t 19' 29"
2. NED Metec-TKH-Mantel + 2' 35"
3. FRA Chambéry CF + 3' 16"
4. BEL Lotto-Soudal U23 + 3' 25"
5. DEN Riwal CeramicSpeed + 4' 14"
6. DEN ColoQuick + 10' 37"
7. CZE Elkov-Author + 10' 47"
8. FRA CR4C Roanne + 12' 20"
9. FRA Sojasun espoir-ACNC + 14' 29"
10. NOR Uno-X Norwegian Development + 14' 57"


Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]