Triptyque des Monts et Châteaux 2018

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
Triptyque des Monts et Châteaux 2018 Cycling (road) pictogram.svg
Løbsdetaljer
Rute23. Triptyque des Monts et Châteaux
KonkurrenceUCI Europe Tour 2018 2.2U
Etaper4
Datoer31. marts – 2. april 2018
Distance400,1 km
LandBEL Belgien
StartbyPecq
MålbySaint-Sauveur
Hold22
Startende ryttere149
Fuldførende ryttere112
Gennemsnitlig fart41,605 km/t
Resultater
VinderBEL Jasper Philipsen (Hagens Berman-Axeon)
ToerBEL Stan Dewulf (Lotto-Soudal U23)
TreerUSA William Barta (Hagens Berman-Axeon)
PointtrøjeBEL Jasper Philipsen (Hagens Berman-Axeon)
BjergtrøjeNZL James Fouche (Team Wiggins)
SprinttrøjeBEL Lionel Taminiaux (AGO-Aqua Service)
UngdomstrøjePOL Filip Maciejuk (Leopard)
HoldkonkurrenceUSA Hagens Berman-Axeon
◀ 20172019 ▶
Dokumentation Wikidata-logo S.svg

Den 23. udgave af Triptyque des Monts et Châteaux blev afholdt fra den 31. marts til den 2. april 2018. Løbet var en del af UCI Europe Tour 2018-kalenderen og var klassificeret i kategori 2.2U. Den samlede vinder af løbet blev belgiske Jasper Philipsen fra Hagens Berman Axeon for andet år i træk.

Hold og ryttere[redigér | redigér wikikode]

Professionelt kontinentalhold
  1. USA Hagens Berman Axeon
Kontinentalhold (9)
  1. DEN ColoQuick
  2. GER Sunweb Development
  3. NED SEG Racing Academy
  4. LUX Leopard
  5. AUT Tirol Cycling Team
  6. GBR Wiggins
  7. BEL AGO-Aqua Service
  8. BEL Prorace
  9. BEL T.Palm-Pôle Continental Wallon
Regional- og klubhold (12)
  1. ITA Akros-Renfer
  2. FRA Vendée U
  3. FRA Dunkerque Littoral Cyclisme
  4. BEL Lotto-Soudal U23
  5. BEL Home Solution-Anmapa-Soenens
  6. BEL VL Technics-Experza-Abutriek
  7. BEL Meubelen Gaverzicht-Glascentra
  8. BEL Baguet-MIBA Poorten-Indulek-Derito
  9. BEL Verandas Willems-Crabbé-CC Chevigny
  10. ESP Baqué Ideus BH
  11. BEL EFC-L&R-Vulsteke
  12. BEL United CT Sint-Truiden
Wikidata-logo S.svg

Danske ryttere[redigér | redigér wikikode]

Etaperne[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)EtapevinderFørende rytter
1. etape 31. marPecq – Flobecq
kuperet etape
136,4BEL Jasper PhilipsenBEL Jasper Philipsen
2. etape 1. aprTournai – Leuze-en-Hainaut
flad etape
162,8BEL Jasper PhilipsenBEL Jasper Philipsen
3. a etape 2. aprFrasnes-lez-Buissenal – Saint-Sauveur
enkeltstart
9,6BEL Stan DewulfBEL Jasper Philipsen
3. b etape 2. aprChâteau de Moulbaix – Saint-Sauveur
kuperet etape
91,3BEL Stan DewulfBEL Jasper Philipsen

Løbet[redigér | redigér wikikode]

1. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. BEL Jasper Philipsen Hagens Berman-Axeon3t 11' 19"
2. NED Nils Eekhoff Sunweb Development+ 0"
3. NED Maikel Zijlaard Hagens Berman-Axeon+ 0"
4. GBR Gabriel Cullaigh Team Wiggins+ 0"
5. BEL Gerben Thijssen Lotto-Soudal U23+ 0"
6. DEN Julius Johansen ColoQuick+ 0"
7. BEL Gil D'Heygere VL Technics-Experza-Abutriek+ 0"
8. BEL Jérémy Frehen AGO-Aqua Service+ 0"
9. AUT Florian Gamper Tirol+ 0"
10. FRA Enzo Bernard Vendée U+ 0"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. BEL Jasper Philipsen den gule førertrøjeHagens Berman-Axeon3t 11' 09"
2. NED Nils Eekhoff den grønne pointtrøjeSunweb Development+ 1"
3. NED Marten Kooistra den røde sprinttrøjeSEG Racing Academy+ 4"
4. NED Maikel Zijlaard den hvide ungdomstrøjeHagens Berman-Axeon+ 6"
5. NZL James Fouche den grå bjergtrøjeTeam Wiggins+ 6"
6. LUX Tom Wirtgen AGO-Aqua Service+ 8"
7. BEL Gerben Thijssen Lotto-Soudal U23+ 9"
8. BEL Pierre Goebeert AGO-Aqua Service+ 9"
9. BEL Jordi Van Dingenen Home Solution-Anmapa-Soenens+ 9"
10. GBR Gabriel Cullaigh Team Wiggins+ 10"


2. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. BEL Jasper Philipsen den gule førertrøjeHagens Berman-Axeon3t 52' 55"
2. GBR Gabriel Cullaigh Team Wiggins+ 0"
3. BEL Gerben Thijssen Lotto-Soudal U23+ 0"
4. BEL Sasha Weemaes EFC-L&R-Vulsteke+ 0"
5. USA Ian Garrison Hagens Berman-Axeon+ 0"
6. DEN Alexander Salby ColoQuick+ 0"
7. NED Nils Eekhoff den grønne pointtrøjeSunweb Development+ 0"
8. BEL Gil D'Heygere VL Technics-Experza-Abutriek+ 0"
9. BEL Lionel Taminiaux AGO-Aqua Service+ 0"
10. FRA Enzo Bernard Vendée U+ 0"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. BEL Jasper Philipsen den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeHagens Berman-Axeon7t 03' 52"
2. NED Nils Eekhoff Sunweb Development+ 13"
3. GBR Gabriel Cullaigh Team Wiggins+ 16"
4. NED Marten Kooistra den røde sprinttrøjeSEG Racing Academy+ 16"
5. BEL Gerben Thijssen Lotto-Soudal U23+ 17"
6. BEL Lionel Taminiaux AGO-Aqua Service+ 17"
7. LUX Tom Wirtgen AGO-Aqua Service+ 17"
8. NED Maikel Zijlaard den hvide ungdomstrøjeHagens Berman-Axeon+ 18"
9. NZL James Fouche den grå bjergtrøjeTeam Wiggins+ 18"
10. BEL Thimo Willems EFC-L&R-Vulsteke+ 19"


3a. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. BEL Stan Dewulf Lotto-Soudal U2314' 19"
2. USA William Barta Hagens Berman-Axeon+ 5"
3. USA Ian Garrison Hagens Berman-Axeon+ 6"
4. BEL Jasper Philipsen den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeHagens Berman-Axeon+ 8"
5. POL Filip Maciejuk Leopard+ 9"
6. BEL Sasha Weemaes EFC-L&R-Vulsteke+ 12"
7. LUX Tom Wirtgen AGO-Aqua Service+ 14"
8. NED Jarno Mobach Sunweb Development+ 22"
9. GBR Gabriel Cullaigh Team Wiggins+ 23"
10. SUI Marc Hirschi Sunweb Development+ 31"
Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. BEL Jasper Philipsen den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeHagens Berman-Axeon7t 18' 19"
2. BEL Stan Dewulf Lotto-Soudal U23+ 13"
3. USA William Barta Hagens Berman-Axeon+ 19"
4. USA Ian Garrison Hagens Berman-Axeon+ 20"
5. LUX Tom Wirtgen AGO-Aqua Service+ 23"
6. POL Filip Maciejuk den hvide ungdomstrøjeLeopard+ 23"
7. BEL Sasha Weemaes EFC-L&R-Vulsteke+ 26"
8. GBR Gabriel Cullaigh Team Wiggins+ 31"
9. NED Jarno Mobach Sunweb Development+ 36"
10. NZL James Fouche den grå bjergtrøjeTeam Wiggins+ 42"


3b. etape[redigér | redigér wikikode]

Wikidata-logo S.svgEtaperesultat
RytterHoldTid
1. BEL Stan Dewulf Lotto-Soudal U232t 18' 41"
2. USA William Barta Hagens Berman-Axeon+ 2"
3. BEL Jasper Philipsen den gule førertrøjeden grønne pointtrøjeHagens Berman-Axeon+ 2"
4. USA Ian Garrison Hagens Berman-Axeon+ 5"
5. DEN Jonas Vingegaard ColoQuick+ 8"
6. BEL Brent Van Moer Lotto-Soudal U23+ 8"
7. LUX Tom Wirtgen AGO-Aqua Service+ 11"
8. BEL Tom Verhaegen United CT Sint-Truiden+ 12"
9. BEL Gil D'Heygere VL Technics-Experza-Abutriek+ 12"
10. NZL James Fouche den grå bjergtrøjeTeam Wiggins+ 12"


Resultater[redigér | redigér wikikode]

Eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]