Tyske mesterskaber i landevejscykling

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
MaillotAlemania.PNG

De tyske mesterskaber i landevejscykling er et cykelløb, der organiseres hvert år af Tysk Cykel Union. Konkurrencen blev etableret i 1910 for mænd, og siden 1968 også for kvinder. Ingen konkurrencer blev afholdt i perioderne 1914–1918, 1926/1927, 1929–1933, 1942–1945 og 1973. Vinderne af hvert løb hædres med en symbolsk cykeltrøje.

Mænd[redigér | redigér wikikode]

Andreas Klöden i den tyske mesterskabstrøje (2004)
År Guld Sølv Bronze
1910 Karl Wittig Arno Ritter Gustav Schönweiss
1913 Ernst Franz Erich Aberger Fritz Bauer
1919 Richard Golle Paul Koch Wilhelm Franke
1920 Paul Koch Adolf Huschke Felix Manthey
1921 Adolf Huschke Paul Koch Fritz Fischer
1922 Richard Huschke Adolf Huschke Jean Steingass
1923 Richard Golle Erich Aberger Paul Kohl
1924 Paul Kohl Karl Pfister Gustav Nagel
1925 Richard Huschke Paul Kroll Paul Kohl
1928 Felix Manthey Herbert Nebe Bruno Wolke
1934 Kurt Stöpel Ludwig Geyer Anton Hodey
1935 Bruno Roth Oskar Thierbach Georg Stach
1936 Georg Umbenhauer Erich Bautz Emil Kijewski
1937 Erich Bautz Emil Kijewski Hermann Buse
1938 Jupp Arents Bruno Roth Fritz Scheller
1939 Walter Löber Paul Langhoff Albert Plappert
1940 Georg Stach Herbert Gerber Fritz Scheller
1941 Erich Bautz Karl Weimer Herbert Hackebeil
1946 Karl Kittsteiner Sepp Berger Ludwig Hörmann
1947 Georg Voggenreiter Karl Singer Otto Ziege
1948 Otto Schenk Heinrich Schwarzer Georg Voggenreiter
1949 Otto Ziege Erich Bautz Gunther Pankoke
1950 Erich Bautz Hubert Schwarzenberg Ludwig Hörmann
1951 Ludwig Hörmann Heinrich Schwarzer Gunther Bintner
1952 Ludwig Hörmann Karl Weimer Heinrich Schwarzer
1953 Heinz Müller Hans Preiskeit Matthias Pfannenmuller
1954 Hermann Schild Gunther Pankoke Hubert Schwarzenberg
1955 Hans Preiskeit Hans Junkermann Hermann Schild
1956 Valentin Petry Horst Backat Heinz Müller
1957 Franz Reitz Horst Tüller Karl-Heinz Kramer
1958 Klaus Bugdahl Hans Junkermann Franz Reitz
1959 Hans Junkermann Franz Reitz Gunther Debusmann
1960 Hans Junkermann Horst Tüller Lothar Friedrich
1961 Hans Junkermann Dieter Puschel Ludwig Troche
1962 Dieter Puschel Rudi Altig Horst Oldenburg
1963 Sigi Renz Rolf Wolfshohl Horst Oldenburg
1964 Rudi Altig Winfried Boelke Hans Junkermann
1965 Winfried Bölke Peter Glemser Hans Junkermann
1966 Winfried Bölke Wolfgang Schulze Wilfried Peffgen
1967 Winfried Bölke Herbert Wilde Hans Junkermann
1968 Rolf Wolfshohl Winfried Bölke Hans Junkermann
1969 Peter Glemser Wilfried Peffgen Ernst Streng
1970 Rudi Altig Peter Glemser Winfried Bölke
1971 Jürgen Tschan Dieter Puschel Dieter Kemper
1972 Wilfried Peffgen Karl-Heinz Muddemann Klaus Bugdahl
1974 Günter Haritz Karl-Heinz Kuster Wolfgang Schulze
1975 Dietrich Thurau Günter Haritz Dieter Puschel
1976 Dietrich Thurau Jürgen Tschan Günter Haritz
1977 Jürgen Kraft Hans Hindelang Jürgen Tschan
1978 Gregor Braun Klaus-Peter Thaler Hans-Peter Jakst
1979 Hans-Peter Jakst Günter Haritz Harald Maier
1980 Gregor Braun Klaus-Peter Thaler Dietrich Thurau
1981 Hans Neumayer Hans-Peter Jakst Hans Hindelang
1982 Hans Neumayer Uwe Bolten Stefan Schropfer
1983 Gregor Braun Reimund Dietzen Uwe Bolten
1984 Reimund Dietzen Uwe Bolten Gotz Heine
1985 Rolf Gölz Gregor Braun Peter Hilse
1986 Reimund Dietzen Peter Hilse Stefan Schropfer
1987 Peter Hilse Volker Diehl Andreas Kappes
1988 Hartmut Bölts Andreas Kappes "non attribué"
1989 Darius Kaiser Peter Hilse Peter Gansler
1990 Udo Bölts Olaf Ludwig Dariusz Kajzer
1991 Falk Boden Kai Hundertmarck Mario Kummer
1992 Heinrich Trumheller Rolf Aldag Kai Hundertmarck
1993 Bernd Gröne Jens Heppner Udo Bölts
1994 Jens Heppner Christian Henn Andreas Kappes
1995 Udo Bölts Jens Heppner Rolf Aldag
1996 Christian Henn Jan Ullrich Udo Bölts
1997 Jan Ullrich Rolf Aldag Erik Zabel
1998 Erik Zabel Jan Ullrich Jörg Jaksche
1999 Udo Bölts Kai Hundertmarck Erik Zabel
2000 Rolf Aldag Steffen Wesemann Udo Bölts
2001 Jan Ullrich Erik Zabel Christian Wegmann
2002 Danilo Hondo Uwe Peschel Erik Zabel
2003 Erik Zabel Patrik Sinkewitz Fabian Wegmann
2004 Andreas Klöden Stefan Schumacher Fabian Wegmann
2005 Gerald Ciolek Robert Förster Erik Zabel
2006 Dirk Müller Matthias Kessler Jens Voigt
2007 Fabian Wegmann Patrik Sinkewitz Christian Knees
2008 Fabian Wegmann Erik Zabel Gerald Ciolek
2009 Martin Reimer Dominic Klemme Roger Kluge
2010 Christian Knees Steffen Radochla Andreas Schillinger
2011 Robert Wagner Gerald Ciolek John Degenkolb
2012 Fabian Wegmann Linus Gerdemann Julian Kern
2013 André Greipel Gerald Ciolek John Degenkolb
2014 André Greipel John Degenkolb Phil Bauhaus
2015 Emanuel Buchmann Nikias Arndt Marcus Burghardt
2016 André Greipel Max Walscheid Marcel Kittel

U23[redigér | redigér wikikode]

År Guld Sølv Bronze
2009 Dominik Nerz John Degenkolb Julian Kern
2010 John Degenkolb Michel Koch Martin Gründer
2011 Fabian Schnaidt Ralf Matzka Rüdiger Selig
2012 Rick Zabel Nikodemus Holler Michel Koch
2013
2014 Max Walscheid Phil Bauhaus Erik Bothe
2015 Nils Politt Moritz Backofen Nico Denz

Kvinder[redigér | redigér wikikode]

Landevejsløb[redigér | redigér wikikode]

År Guld Sølv Bronze
1968 Monika Mrklas Uschi Burger Gisela Nagel
1970 Ingrid Persohn Uschi Burger Doris Matwew
1971 Ingrid Persohn Doris Matwew Gisela Roehl
1972 Ursula Bürger Gisela Röhl Doris Matwew
1973 Gisela Röhl Ingrid Persohn Doris Matwew
1974 Gisela Röhl Renate Schabbel Gisela Nagel
1975 Ingrid Persohn Gisela Roehl Ingrid Hellfrisch
1976 Marianne Stuwe Uta Rathmann Gisela Roehl
1977 Beate Habetz Marianne Stuwe Uta Rathmann
1978 Beate Habetz Uta Rathmann Marianne Stuwe
1979 Beate Habetz Marianne Stuwe Uta Rathmann
1980 Beate Habetz Gabi Habetz Claudia Kaul
1981 Gabi Habetz Marianne Stuwe Beate Habetz
1982 Beate Habetz Claudia Kaul Claudia Lommatzsch
1983 Beate Habetz Gabi Altweck Birgit Strecke
1984 Sandra Schumacher Ines Varenkamp Gaby Prieler-Altweck
1985 Sandra Schumacher Ute Enzenauer Monika Diebel
1986 Ute Enzenauer Angelika Darsch Birgit Förstl
1987 Ute Enzenauer Jutta Niehaus Andrea Schütze
1988 Ines Varenkamp Jutta Niehaus Viola Paulitz
1989 Viola Paulitz Jutta Niehaus Petra Koch
1990 Heidi Metzger Jutta Niehaus Petra Rossner
1991 Heidi Metzger Andrea Vranken-Schütze Gaby Prieler-Altweck
1992 Viola Paulitz-Mueller Silvia Lamparter Monika Diebel
1993 Claudia Lehmann Ina-Yoko Teutenberg Sybille Lamparter
1994 Regina Schleicher Claudia Lehmann Elena Unruh
1995 Hanka Kupfernagel Vera Hohlfeld Ina-Yoko Teutenberg
1996 Viola Paulitz-Mueller Vera Hohlfeld Petra Rossner
1997 Hanka Kupfernagel Vera Hohlfeld Judith Arndt
1998 Hanka Kupfernagel Judith Arndt Sandra Missbach
1999 Hanka Kupfernagel Petra Rossner Kerstin Scheitle
2000 Hanka Kupfernagel Kerstin Scheitle Tanja Hennes-Schmidt
2001 Petra Rossner Hanka Kupfernagel Judith Arndt
2002 Judith Arndt Petra Rossner Regina Schleicher
2003 Trixi Worrack Christiane Soeder Tina Liebig
2004 Petra Rossner Regina Schleicher Angela Hennig-Brodtka
2005 Regina Schleicher Tanja Hennes-Schmidt Angela Hennig-Brodtka
2006 Claudia Häusler Theresa Senff Tina Liebig
2007 Luise Keller Claudia Häusler Angela Hennig-Brodtka
2008 Luise Keller Eva Lutz Tina Liebig
2009 Ina-Yoko Teutenberg Marlen Jöhrend Regina Schleicher
2010 Charlotte Becker Judith Arndt Trixi Worrack
2011 Ina-Yoko Teutenberg Judith Arndt Hanka Kupfernagel
2012 Judith Arndt Charlotte Becker Trixi Worrack
2013 Trixi Worrack Elke Gebhardt Romi Kasper
2014 Lisa Brennauer Trixi Worrack Martina Zwick
2015 Trixi Worrack Claudia Lichtenberg-Häusler Lisa Brennauer
2016 Mieke Kröger Lisa Brennauer Jenny Hofmann

Referencer[redigér | redigér wikikode]