UCI Europe Tour 2015

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning

UCI Europa Touren 2015 var den 11. sesong af UCI Europa Tour.

Gennem sæsonen bliver der uddelt point til rytterne efter placering på etaperne, endagsløb og slutposition i løb. Antal point varierer efter rangering på de forskellige løb. Hvert løb har én kategori som afgør hvilke hold kan deltage, point der uddeles, udover at det viser hvilken type løb der er tale om:

  • Etapeløb: 2.HC, 2.1 og 2.2
  • Endagsløb: 1.HC, 1.1 og 1.2

Kalender[redigér | redigér wikikode]

Start000 Slut000 Cykelløb Nation Kat. Vinder
29. jan Trofeo Ses Salines Spanien Spanien 1.1 Italien Italien Matteo Pelucchi
30. jan Trofeo Andratx Spanien Spanien 1.1 Storbritannien Storbritannien Steve Cummings
31. jan Trofeo Serra de Tramuntana Spanien Spanien 1.1 Spanien Spanien Alejandro Valverde
1. feb Trofeo Palma de Mallorca Spanien Spanien 1.1 Italien Italien Matteo Pelucchi
1. feb Grand Prix Cycliste la Marseillaise Frankrig Frankrig 1.1 Holland Holland Pim Ligthart
4. feb 8. feb Étoile de Bessèges Frankrig Frankrig 2.1 Luxembourg Luxembourg Bob Jungels
Etaper: Boeckmans, Jans, Coquard, Gallopin, Jungels (ITT)
8. feb G.P. Costa degli Etruschi Italien Italien 1.1 Italien Italien Manuel Belletti
14. feb Vuelta Ciclista a Murcia Spanien Spanien 1.1 Estland Estland Rein Taaramäe
15. feb Clásica de Almería Spanien Spanien 1.1 Storbritannien Storbritannien Mark Cavendish
15. feb GP Laguna Kroatien Kroatien 1.2 Østrig Østrig Michael Gogl
18. feb 22. feb Volta ao Algarve Portugal Portugal 2.1 Storbritannien Storbritannien Geraint Thomas
Etaper: Meersman, Thomas, Martin (ITT), Porte, Greipel
18. feb 22. feb Vuelta a Andalucía Spanien Spanien 2.1 Storbritannien Storbritannien Chris Froome
Etaper: Ligthart, Moreno (ITT), Lobato, Contador, Froome, Lobato
19. feb Trofeo Laigueglia Italien Italien 1.HC Italien Italien Davide Cimolai
21. feb 22. feb Tour du Haut Var Frankrig Frankrig 2.1 Luxembourg Luxembourg Ben Gastauer
Etaper: Gastauer, Mezgec
28. feb Omloop Het Nieuwsblad (2015) Belgien Belgien 1.HC Storbritannien Storbritannien Ian Stannard
28. feb Classic Sud Ardèche Frankrig Frankrig 1.1 Argentina Argentina Eduardo Sepúlveda
28. feb Ster van Zwolle Holland Holland 1.2 Holland Holland Elmar Reinders
1. mar Kuurne-Brussel-Kuurne Belgien Belgien 1.1 Storbritannien Storbritannien Mark Cavendish
1. mar La Drôme Classic Frankrig Frankrig 1.1 Frankrig Frankrig Samuel Dumoulin
1. mar GP Izola Slovenien Slovenien 1.2 Østrig Østrig Gregor Mühlberger
1. mar G.P. Città di Lugano Schweiz Schweiz 1.HC Italien Italien Niccolo Bonifazio
1. mar Classica de Loulé Portugal Portugal 1.2 Canada Canada Michael Woods
4. mar Trofej Umag-Umag Trophy Kroatien Kroatien 1.2 Slovenien Slovenien Marko Kump
4. mar Le Samyn Belgien Belgien 1.1 Belgien Belgien Kris Boeckmans
6. mar 8. mai Driedaagse van West-Vlaanderen Belgien Belgien 2.1 Belgien Belgien Yves Lampaert
Etaper: Vorobjev (ITT), Lampaert, van Poppel
7. mar Strade Bianche Italien Italien 1.HC Tjekkiet Tjekkiet Zdeněk Štybar
7. mar Porec Trophy Kroatien Kroatien 1.2 Slovenien Slovenien Marko Kump
7. mar 8. mar Grande Premio Internacional do Guadiana Portugal Portugal 2.2 Spanien Spanien Jordi Simón
8. mar Rabobank Dorpenomloop Rucphen Holland Holland 1.2 Holland Holland Floris Gerts
12. mar 15. mar Istrian Spring Trophy Kroatien Kroatien 2.2 Østrig Østrig Markus Eibegger
14. mar Ronde van Drenthe Belgien Belgien 1.1 Belgien Belgien Edward Theuns
15. mar Dwars door Drenthe Holland Holland 1.1 Italien Italien Manuel Belletti
15. mar Paris–Troyes Frankrig Frankrig 1.2 Frankrig Frankrig David Menut
15. mar Kattekoers Belgien Belgien 1.2 Belgien Belgien Baptiste Planckaert
15. mar Omloop van het Waasland Belgien Belgien 1.2 Holland Holland Geert van der Weijst
17. mar Sochi Cup Rusland Rusland 1.2 Hviderusland Hviderusland Uladzimir Harakhavik
18. mar Grand Prix of Sochi Mayor Rusland Rusland 1.2 Rusland Rusland Sergej Firsanov
18. mar Nokere Koerse Belgien Belgien 1.1 Belgien Belgien Kris Boeckmans
19. mar GP Nobili Rubinetterie Italien Italien 1.HC Italien Italien Giacomo Nizzolo
19. mar 22. mar Grand Prix of Sochi Rusland Rusland 2.2 Rusland Rusland Alexander Foliforov
20. mar Handzame Classic Belgien Belgien 1.1 Belgien Belgien Gianni Meersman
21. mar Classic Loire Atlantique Frankrig Frankrig 1.1 Frankrig Frankrig Alexis Gougeard
21. mar Ronde Van Zeeland Seaports Holland Holland 1.1 Belgien Belgien Iljo Keisse
21. mar 22. mar Volta a Costa Vicentina Portugal Portugal 2.2 Portugal Portugal Ruben Guerreiro
22. mar Cholet-Pays de Loire Frankrig Frankrig 1.1 Frankrig Frankrig Pierrick Fedrigo
23. mar 29. mar Normandie rundt Frankrig Frankrig 2.2 Belgien Belgien Dimitri Claeys
24. mar 27. mar Tour of Çanakkale Tyrkiet Tyrkiet 2.2 Tyrkiet Tyrkiet Ahmet Akdilek
25. mar Dwars door Vlaanderen Belgien Belgien 1.HC Belgien Belgien Jelle Wallays
25. mar 29. mar Volta ao Alentejo Portugal Portugal 2.2 Polen Polen Pawel Bernas
26. mar Classica Corsica Frankrig Frankrig 1.1 Frankrig Frankrig Thomas Boudat
26. mar 29. mar Settimana Internazionale di Coppi e Bartali Italien Italien 2.1 Sydafrika Sydafrika Louis Meintjes
Etaper: Belletti, CCC Sprandi Polkowice (TTT), Swift, Chicchi, Meintjes
28. mar 29. mar Critérium International Frankrig Frankrig 2.HC Frankrig Frankrig Jean-Christophe Péraud
Etaper: King, Felline (ITT), Péraud
31. mar 2. apr Tredagers i De Panne Belgien Belgien 2.HC Norge Norge Alexander Kristoff
Etapper: Kristoff, Kristoff, Kristoff, Wiggins
1. apr Krasnodar-Anapa Rusland Rusland 1.2 Rusland Rusland Andrei Solomennikov
2. apr 5. apr Tour of Kuban Rusland Rusland 2.2 Rusland Rusland Dmitry Samokhvalov
3. apr Route Adélie de Vitré Frankrig Frankrig 1.1 Frankrig Frankrig Romain Feillu
3. apr 6. apr Le Triptyque des Monts et Châteaux Belgien Belgien 2.2 Frankrig Frankrig Lilian Calmejane
4. apr Gran Premio Miguel Indurain Spanien Spanien 1.1 Spanien Spanien Angel Vicioso
4. apr Volta Limburg Classic Holland Holland 1.1 Schweiz Schweiz Stefan Küng
5. apr GP Adria Mobil Slovenien Slovenien 1.2 Slovenien Slovenien Marko Kump
5. apr Paris-Camembert Frankrig Frankrig 1.1 Frankrig Frankrig Julien Loubet
5. apr Vuelta Ciclista a La Rioja Spanien Spanien 1.1 Australien Australien Caleb Ewan
5. apr Trofeo PIVA Italien Italien 1.2U Østrig Østrig Felix Großschartner
6. apr Giro del Belvedere Italien Italien 1.2U Italien Italien Andrea Vendrame
7. apr 10. apr Circuit de la Sarthe Frankrig Frankrig 2.1 Litauen Litauen Ramunas Navardauskas
Etapper: Bouhanni, Roux, Malori (ITT), Boaro, Bouhanni
8. apr Scheldeprijs Belgien Belgien 1.HC Norge Norge Alexander Kristoff
9. apr 12. apr Tour of Mersin Tyrkiet Tyrkiet 2.2 Ukraine Ukraine Oleksandr Polivoda
10. apr 12. apr Circuit des Ardennes Frankrig Frankrig 2.2 Litauen Litauen Evaldas Siskevicius
11. apr Trofeo Edil C Italien Italien 1.2 Italien Italien Francesco Reda
11. apr Flandern Rundt U23 Belgien Belgien 1.Ncup Australien Australien Alexander Edmondson
12. apr Klasika Primavera Spanien Spanien 1.1 Spanien Spanien José Herrada
15. apr La Côte Picarde Frankrig Frankrig 1.2U Italien Italien Simone Consonni
15. apr Brabantse Pijl Belgien Belgien 1.HC Belgien Belgia Ben Hermans
15. apr Maykop-Ulyap-Maykop Rusland Rusland 1.2 Rusland Rusland Ivan Balykin
15. apr 19. apr Tour du Loir et Cher E Provost Frankrig Frankrig 2.2 Frankrig Frankrig Romain Cardis
16. apr Grand Prix de Denain Frankrig Frankrig 1.1 Frankrig Frankrig Nacer Bouhanni
16. apr 19. apr Grand Prix of Adygeya Rusland Rusland 2.2 Rusland Rusland Sergej Firsanov
17. apr 18. apr ZLM Tour Holland Holland 2.Ncup Danmark Danmark Søren Kragh Andersen
17. apr 19. apr Vuelta a Castilla y León Spanien Spanien 2.1 Frankrig Frankrig Pierre Rolland
Etaper: Bilbao, Shilov, Rolland
18. apr Liège–Bastogne–Liège U27 Belgien Belgien 1.2U Frankrig Frankrig Guillaume Martin
18. apr Tour du Finistère Frankrig Frankrig 1.1 Belgien Belgien Tim De Troyer
18. apr Arno Wallaard Memorial Holland Holland 1.2 Holland Holland Jasper Bovenhuis
18. apr Banjaluka Belgrade I Serbien Serbien 1.2 Slovenien Slovenien Marko Kump
19. apr Profronde van Noord-Holland Holland Holland 1.2 Holland Holland Johim Ariesen
19. apr Tro-Bro Léon Frankrig Frankrig 1.1 Frankrig Frankrig Alexandre Geniez
19. apr Banja Luka - Belgrade II Bosnien-Hercegovina Bosnien-Hercegovina 1.2 Slovenien Slovenien Andi Bajc
21. apr 24. apr Giro del Trentino Italien Italien 2.HC Australien Australien Richie Porte
Etaper: Bora-Argon 18 (TTT), Porte, Pozzovivo, Tiralongo
21. apr 26. apr Tour of Croatia Kroatien Kroatien 2.1 Polen Polen Maciej Paterski
Etaper: Bole, Kump, Paterski, Claeys, Paterski
25. apr Zuid Oost Drenthe Classic I Holland Holland 1.2 Holland Holland Jeff Vermeulen
25. apr Gran Premio della Liberazione Italien Italien 1.2U Argentina Argentina Lucas Manuel Gaday
25. apr 1. mai Le Tour de Bretagne Frankrig Frankrig 2.2 Belgien Belgien Sébastien Delfosse
26. apr Paris - Mantes-en-Yvelines Frankrig Frankrig 1.2 Frankrig Frankrig Nicolas Baldo
26. apr La Roue Tourangelle Région Centre Frankrig Frankrig 1.1 Frankrig Frankrig Lorrenzo Manzin
26. apr Giro dell'Appennino Italien Italien 1.1 Spanien Spanien Omar Fraile
26. apr Rutland - Melton International CiCLE Classic Storbritannien Storbritannien 1.2 Australien Australien Steele Von Hoff
26. apr 3. mai Presidential Cycling Tour of Turkey Tyrkiet Tyrkiet 2.HC Kroatien Kroatien Kristijan Đurasek
Etaper: Cavendish, Cavendish, Rebellin, Greipel, Modolo, Bilbao, Cavendish, Mas
28. apr 3. maj Carpathian Couriers Race U23 Polen Polen 2.2U Holland Holland Tim Ariesen
1. maj Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt U23 Tyskland Tyskland 1.2U Aflyst[1]
1. maj Rund um den Finanzplatz Eschborn-Frankfurt Tyskland Tyskland 1.HC Aflyst[1]
1. maj GP Viborg Danmark Danmark 1.2 Norge Norge Oscar Landa
1. maj Moscow Cup Rusland Rusland 1.2 Ukraine Ukraine Serhej Lahkuty
1. maj Memorial Andrzeja Trochanowskiego Polen Polen 1.2 Polen Polen Mateusz Nowak
1. maj 3. mai Tour de Yorkshire Storbritannien Storbritannien 2.1 Norge Norge Lars Petter Nordhaug
Etapper: Nordhaug, Hofland, Hermans
2. maj Ronde van Overijssel Holland Holland 1.2 Holland Holland Jeff Vermeulen
2. maj Memoriał Romana Siemińskiego Polen Polen 1.2 Tjekkiet Tjekkiet Alois Kaňkovský
2. maj Himmerland Rundt Danmark Danmark 1.2 Holland Holland Wim Stroetinga
2. maj Memorial of Oleg Dyachenko Rusland Rusland 1.2 Ukraine Ukraine Mykhaylo Kononenko
2. maj 3. mai Vuelta a Asturias Spanien Spanien 2.1 Spanien Spanien Igor Anton
Etapper: Anton, Herrada
3. maj Skive-Løbet Danmark Danmark 1.2 Danmark Danmark Alexander Kamp
3. maj Circuito del Porto-Trofeo Arvedi Italien Italien 1.2 Italien Italien Riccardo Minali
3. maj Grand Prix de la Somme Frankrig Frankrig 1.1 Frankrig Frankrig Quentin Jauregui
3. maj Grand Prix of Moscow Rusland Rusland 1.2 Hviderusland Hviderusland Siarhei Papok
5. maj 9. maj Five rings of Moscow Rusland Rusland 2.2 Ukraine Ukraine Oleksandr Polivoda
6. maj 9. maj Szlakiem Grodòw Piastowskich Polen Polen 2.2 Polen Polen Pawel Bernas
6. maj 10. maj Tour d'Azerbaïdjan Aserbajdsjan Aserbajdsjan 2.2 Slovenien Slovenien Primož Roglič
Etapper: Kump, Roglič, Edmondson, Turek, Firsanov
6. maj 10. maj Firedagers i Dunkerque Frankrig Frankrig 2.HC Litauen Litauen Ignatas Konovalovas
Etapper: Coquard, Ahlstrand, Gougeard, Fraile, Theuns
9. maj Hadeland GP Norge Norge 1.2 Danmark Danmark Søren Kragh Andersen
9. maj Berner Rundfahrt Schweiz Schweiz 1.2 Schweiz Schweiz Tom Bohli
9. maj 107th Scandinavian Race in Uppsala Sverige Sverige 1.2 Danmark Danmark Nicolai Brøchner
9. maj 10. mai Vuelta a la Comunidad de Madrid Spanien Spanien 2.1 Rusland Rusland Evgeny Shalunov
Etapper: Shalunov, Barbero
10. maj Grand Prix de la Ville de Nogent-sur-Oise Frankrig Frankrig 1.2 Belgien Belgien Robin Stenuit
10. maj Flèche Ardennaise Belgien Belgien 1.2 Belgien Belgien Loïc Vliegen
10. maj Ringerike GP Norge Norge 1.2 Danmark Danmark Asbjørn Kragh Andersen
10. maj GP Industria & Commercio Italien Italien 1.2U Italien Italien Gianni Moscon
12. maj 17. maj Olympia’s 3M Tour Holland Holland 2.2 Holland Holland Jetse Bol
13. maj 17. maj Flèche du Sud Luxembourg Luxembourg 2.2 Spanien Spanien Víctor De La Parte
13. maj 17. maj Bayern Rundfahrt Tyskland Tyskland 2.HC Storbritannien Storbritannien Alex Dowsett
Etapper: Bennett, Degenkolb, Bennett, Dowsett, Degenkolb
14. maj 17. maj Tour de Berlin Tyskland Tyskland 2.2U Holland Holland Steven Lammertink
14. maj 17. maj Rhône-Alpes Isère Tour Frankrig Frankrig 2.2 Holland Holland Sam Oomen
15. maj 17. maj Tour de Picardie Frankrig Frankrig 2.1 Belgien Belgien Kris Boeckmans
Etaper: Boeckmans, Guardini, Boeckmans
16. maj Visegrad 4 Bicycle Race - GP Czech Republic Tjekkiet Tjekkiet 1.2 Polen Polen Pawel Bernas
16. maj 19. mai Tour of Black Sea Tyrkiet Tyrkiet 2.2 Polen Polen Tomasz Marczyński
17. maj Gran Premio Industrie del Marmo Italien Italien 1.2 Italien Italien Gian Di Francesco
17. maj Visegrad V4 Race - GP Polski Polen Polen 1.2 Polen Polen Bartosz Warchoł
17. maj Grand Prix Criquielion Belgien Belgien 1.2 Belgien Belgien Jelle Wallays
17. maj 24. maj An Post Rás Irland (ø) Irland 2.2 Østrig Østrig Lukas Pöstlberger
20. maj 24. maj Bałtyk - Karkonosze Tour Polen Polen 2.2 Polen Polen Leszek Plucinski
20. maj 24. maj Tour of Norway (2015) Norge Norge 2.HC Danmark Danmark Jesper Hansen
Etaper: Kristoff, Kristoff, Hansen, Txurruka , Vangstad
21. maj 24. maj Ronde de l'Isard Frankrig Frankrig 2.2U Italien Italien Simone Petilli
22. maj 24. maj Paris-Arras Tour Frankrig Frankrig 2.2 Belgien Belgien Joeri Calleeuw
23. maj Visegrad 4 Bicycle Race - GP Hungary Ungarn Ungarn 1.2 Tjekkiet Tjekkiet Alois Kankovsky
23. maj 24. mai World Ports Classic Holland Holland 2.1 Belgien Belgien Kris Boeckmans
Etaper: Guardini, Boeckmans
24. maj Visegrad 4 Bicycle Race - GP Slovakia Slovakiet Slovakiet 1.2 Polen Polen Bartosz Warchoł
27. maj 31. mai Baloise Belgium Tour Belgien Belgien 2.HC Belgien Belgien Greg Van Avermaet
Etaper: Brändle (ITT), Boonen, Démare, Démare, Van Avermaet
27. maj 31. mai Tour des Fjords Norge Norge 2.1 Østrig Østrig Marco Haller
Etaper: Kristoff, Kristoff, Kristoff, S. Kragh Andersen, Boasson Hagen
29. maj Horizon Park Race for Peace Ukraine Ukraine 1.2 Ukraine Ukraine Sergiy Lagkuti
29. maj 30. mai Tour of Estonia Estland Estland 2.1 Estland Estland Martin Laas
Etaper: Laas, Gavazzi
29. maj 31. mai Course de la Paix U23 Tjekkiet Tjekkiet 2.Ncup Østrig Østrig Gregor Mühlberger
29. maj 31. mai Tour de Gironde Frankrig Frankrig 2.2 Frankrig Frankrig Stéphane Poulhies
30. maj Horizon Park Race Maidan Ukraine Ukraine 1.2 Ukraine Ukraine Oleksandr Polivoda
30. maj Grand Prix de Plumelec-Morbihan Frankrig Frankrig 1.1 Frankrig Frankrig Alexis Vuillermoz
31. maj Paris-Roubaix U23 Frankrig Frankrig 1.2U Schweiz Schweiz Lukas Spengler
31. maj Garmin Velothon Berlin Tyskland Tyskland 1.1 Holland Holland Ramon Sinkeldam
31. maj Boucles de l'Aulne-Châteaulin Frankrig Frankrig 1.1 Estland Estland Alo Jakin
31. maj Horizon Park Classic Ukraine Ukraina 1.2 Ukraine Ukraine Mykhaylo Kononenko
2. jun Trofeo Alcide Degasperi Italien Italien 1.2 Italien Italien Alberto Cecchin
3. jun 7. jun Luxembourg Rundt Luxembourg Luxembourg 2.HC Tyskland Tyskland Linus Gerdemann
Etaper: Petit (ITT), Greipel, Gerdemann, Greipel, de Bie
4. jun 7. jun Boucles de la Mayenne Frankrig Frankrig 2.1 Frankrig Frankrig Anthony Turgis
Etaper: Le Bon (ITT), Pasqualon, Turgis, Napolitano
6. jun Grand Prix of Vinnytsia Ukraine Ukraine 1.2 Ukraine Ukraine Vitalij Buts
7. jun Grand Prix of ISD Ukraine Ukraine 1.2 Ukraine Ukraine Andriy Khripta
7. jun Coppa della Pace Italien Italien 1.2 Italien Italien Simone Velasco
7. jun Memorial Philippe Van Coningsloo Belgien Belgien 1.2 Belgien Belgien Robin Stenuit
10. jun 13. jun Tour of Ankara Tyrkiet Tyrkiet 2.2 Tyrkiet Tyrkiet Nazim Bakirci
10. jun 14. jun Okolo Slovenska Slovakiet Slovakiet 2.2 Italien Italien Davide Vigano
11. jun Grand Prix du canton d'Argovie Schweiz Schweiz 1.HC Norge Norge Alexander Kristoff
11. jun 13. jun Tour of Malopolska Polen Polen 2.2 Slovenien Slovenien Marko Kump
11. jun 14. jun Ronde de l'Oise Frankrig Frankrig 2.2 Storbritannien Storbritannien Joshua Edmondson
13. jun GP Horsens Danmark Danmark 1.2 Danmark Danmark Alexander Kamp
14. jun Int. Raiffeisen Grand Prix Judendorf Østrig Østrig 1.2 Østrig Østrig Gregor Mühlberger
14. jun Grand Prix Sarajevo Bosnien-Hercegovina Bosnien-Hercegovina 1.2 Slovenien Slovenien Gašper KatraŠnik
14. jun Rund um Köln Tyskland Tyskland 1.1 Belgien Belgien Tom Boonen
14. jun Velothon Wales Storbritannien Storbritannien 1.1 Danmark Danmark Martin Mortensen
14. jun Fyen Rundt Danmark Danmark 1.2 Norge Norge Andreas Vangstad
14. jun Ronde van Limburg Belgien Belgien 1.1 Belgien Belgien Björn Leukemans
16. jun 21. jun Tour de Serbie Serbien Serbia 2.2 Rusland Rusland Ivan Savitskiy
17. jun 21. jun Ster ZLM Toer Holland Holland 2.1 Tyskland Tyskland André Greipel
Etaper: Kluge (ITT), Greipel, Greipel, Hofland, Brammeier
18. jun 21. jun Route du Sud Frankrig Frankrig 2.1 Spanien Spanien Alberto Contador
Etaper: Tronet, Coquard, Contador, Coquard
18. jun 21. jun Slovenien Rundt Slovenien Slovenien 2.1 Slovenien Slovenien Primož Roglič
Etapper: Ovetsjkin, De Negri, Roglič, Kump
18. jun 21. jun Tour des Pays de Savoie Frankrig Frankrig 2.2 Spanien Spania David Belda
19. jun 21. jun Oberösterreichrundfahrt Østrig Østrig 2.2 Østrig Østrig Gregor Mühlberger
21. jun Memorial im. J. Grundmanna and J. Wizowskiego Polen Polen 1.2 Polen Polen Adam Stachowiak
21. jun Circuit de Wallonie Ville de Fleurus Belgien Belgien 1.2 Belgien Belgien Stef Van Zummeren
21. jun Beaumont Trophy Storbritannien Storbritannien 1.2 Storbritannien Storbritannien Christopher Latham
24. jun Internationale Wielertrofee Jong Maar Moedig I.W.T. Belgien Belgien 1.2 Belgien Belgia Dimitri Claeys
24. jun Halle-Ingooigem Belgien Belgien 1.1 Frankrig Frankrig Nacer Bouhanni
1. jul 4. jul Course Cycliste de Solidarnosc Polen Polen 2.2 Holland Holland Johim Ariesen
1. jul 5. jul Sibiu Cycling Tour Rumænien Rumænien 2.1 Italien Italien Mauro Finetto
4. jul Omloop Het Nieuwsblad Beloften Belgien Belgia 1.2 Holland Holland Floris Gerts
5. jul Paris-Chauny Frankrig Frankrig 1.2 Belgien Belgien Maxime Vantomme
5. jul Minsk Cup Hviderusland Hviderusland 1.2 Ukraine Ukraine Oleksandr Golovash
5. jul 12. jul Østrig Rundt Østrig Østrig 2.HC Spanien Spanien Víctor De La Parte
Etaper: Katjusja (TTT), Holst Enger, Tanner, Zabel, De La Parte, Van Zyl, De La Parte, Pöstlberger, Moser
9. jul 12. jul GP Internacional Torres Vedras-Trofeu Joaquim Agostinho Portugal Portugal 2.2 Portugal Portugal Joäo Benta
12. jul Giro del Medio Brenta Italien Italien 1.2 Italien Italien Michele Gazzara
14. jul 19. jul Giro Ciclistico della Valle d'Aosta Italien Italien 2.2U Australien Australien Robert Power
16. jul 19. jul Volta a Portugal do Futuro Portugal Portugal 2.2U Spanien Spanien Julen Amezqueta
19. jul Dwars door de Vlaamse Ardennen Belgien Belgien 1.2 Belgien Belgien Stijn Steels
19. jul Trofeo Matteotti Italien Italien 1.1 Rusland Rusland Evgeny Shalunov
22. jul Grand Prix Cerami Belgien Belgien 1.1 Belgien Belgien Philippe Gilbert
24. jul 26. jul Podlasie Tour Polen Polen 2.2 Ukraine Ukraine Andriy Vasylyuk
25. jul Prueba Villafranca-Ordiziako Klasika Spanien Spanien 1.1 Spanien Spanien Ángel Madrazo
25. jul 29. jul Tour de Wallonie Belgien Belgia 2.HC Holland Holland Niki Terpstra
Etaper: Terpstra, van Poppel, Gilbert, van Genechten, van Poppel
26. jul Grand Prix de la ville de Pérenchies Frankrig Frankrig 1.2 Belgien Belgia Dimitri Claeys
26. jul Coppa dei Laghi-Trofeo Almar Italien Italia 1.Ncup Italien Italia Gianni Moscon
28. jul 1. aug Dookola Mazowsza Polen Polen 2.2 Polen Polen Grzegorz Stepniak
29. jul 2. aug Tour Alsace Frankrig Frankrig 2.2 Norge Norge Vegard Stake Laengen
Etaper: Antomarchi, Hoem, Dupont, Stake Laengen, Dupont
29. jul 9. aug Volta a Portugal em Bicicleta Portugal Portugal 2.1 Spanien Spania Gustavo Veloso
31. jul Circuito de Getxo Spanien Spania 1.1 Frankrig Frankrig Nacer Bouhanni
1. aug 9. aug Tour Cycliste International de la Guadeloupe Frankrig Frankrig 2.2 Frankrig Frankrig Boris Carene
1. aug Odessa Grand Prix - 1 Ukraine Ukraine 1.2 Ukraine Ukraina Oleksandr Polivoda
1. aug 3. aug Kreiz Breizh Elites Frankrig Frankrig 2.2 Norge Norge August Jensen
Etaper: Poulhiès, Galta, Galta, Jensen
2. aug La Poly Normande Frankrig Frankrig 1.1 Belgien Belgia Oliver Naesen
2. aug RideLondon Classic Storbritannien Storbritannien 1.HC Luxembourg Luxembourg Jean-Pierre Drucker
2. aug Trofeo Internazionale Bastianelli Italien Italia 1.2 Italien Italia Michele Gazzara
2. aug Odessa Grand Prix - 2 Ukraine Ukraina 1.2 Ukraine Ukraina Vitalij Buts
4. aug 8. aug Vuelta a Burgos Spanien Spania 2.HC Estland Estland Rein Taaramäe
Etaper: Barbero, Astana (TTT), Isajtsjev, López, Moreno
4. aug 8. aug Post Danmark Rundt Danmark Danmark 2.HC Danmark DEN Christopher Juul Jensen
Etaper: Boom, Boasson Hagen, Breschel, Breschel, Würtz Schmidt (ITT), Mørkøv
5. aug 8. aug Tour of Szeklerland Rumænien Rumænien 2.2 Østrig AUT Clemens Fankhauser
7. aug 9. aug UEC Europeisk Mesterskap Landevei Estland Estland CC
8. aug Memorial Henryka Lasaka Polen Polen 1.2 Tjekkiet CZE Alois Kankovsky
9. aug Puchar Uzdrowisk Karpackich Polen Polen 1.2 Polen Polen Adrian Honkisz
9. aug Gran Premio Sportivi di Poggiana Italien Italia 1.2U Italien Italia Stefano Nardelli
9. aug Antwerpse Havenpijl Belgien Belgia 1.2 Litauen Litauen Aidis Kruopis
11. aug 15. aug Tour de l'Ain Frankrig Frankrig 2.1 Frankrig Frankrig Alexandre Geniez
Etaper: Teunissen (ITT), Bouhanni, Bouhanni, Geniez, Latour
13. aug 16. aug Czech Cycling Tour Tjekkiet Tjekkiet 2.1 Tjekkiet Tjekkiet Petr Vakoč
Etapper: Etixx-Quick Step, Gaviria, König, Štybar
13. aug 16. aug Arctic Race of Norway (2015) Norge Norge 2.HC Estland Estland Rein Taaramäe
Etaper: Kristoff, Bennett, Hermans, Dillier
16. aug GP Capodarco-Comunità di Capodarco Italien Italia 1.2U Italien Italia Riccardo Donato
18. aug GP Stad Zottegem Belgien Belgia 1.1 Belgien Belgia Kenny Dehaes
18. aug 21. aug Tour du Limousin Frankrig Frankrig 2.1 Italien Italia Sonny Colbrelli
Etaper: Colbrelli, Herrada, Molard, Lammertink
18. aug 23. aug Baltic Chain Tour Estland Estland 2.2 Ukraine Ukraina Andriy Kulyk
21. aug Arnhem-Veenendaal Classic Holland Holland 1.1 Holland NED Dylan Groenewegen
22. aug Puchar Ministra Obrony Narodowej Polen Polen 1.2 Slovakiet SVK Erik Baska
22. aug 29. aug Tour de l'Avenir Frankrig Frankrig 2.Ncup Spanien Spanien Marc Soler
Etaper: Kragh Andersen (ITT), Koch, Pedersen, Kragh Andersen, Würtz Schmidt, Martin, Gesbert, Mamykin
23. aug Grote Prijs Jef Scherens Belgien Belgia 1.1 Belgien Belgien Björn Leukemans
25. aug Grand Prix des Marbriers Frankrig Frankrig 1.2 Holland Holland Tim Ariesen
25. aug 28. aug Tour du Poitou-Charentes Frankrig Frankrig 2.1 Tyskland Tyskland Tony Martin
Etaper: Gerard, Trentin, Sarreau, Malori (ITT), Trentin
26. aug Druivenkoers Overijse Belgien Belgien 1.1 Belgien Belgia Jérôme Baugnies
29. aug 30. aug Ronde van Midden-Nederland Holland Holland 1.2 Belgien Belgia Olivier Pardini
30. aug Croatia-Slovenia Slovenien Slovenien 1.2 Slovenien Slovenien Marko Kump
30. aug Schaal Sels Belgien Belgia 1.1 Belgien Belgia Robin Stenuit
30. aug 3. sep Tour of Bulgaria Bulgarien Bulgaria 2.2 Bulgarien Bulgarien Stefan Hristov
5. sep Brussels Cycling Classic Belgien Belgien 1.HC Holland NED Dylan Groenewegen
5. sep 6. sep Black Sea Cycling Tour Bulgarien Bulgaria 2.2 Ukraine UKR Vitalij Buts
6. sep GP de Fourmies Frankrig Frankrig 1.HC Italien Italia Fabio Felline
6. sep Kernen Omloop Echt-Susteren Holland Holland 1.2 Tyskland Tyskland Maximilian Walscheid
6. sep 13. sep Tour of Britain Storbritannien Storbritannien 2.HC Norge Norge Edvald Boasson Hagen
Etaper: Viviani, Vakoč, Viviani, Gaviria, Poels, Trentin, Greipel, Viviani
11. sep 13. sep East Bohemia Tour Tjekkiet Tjekkiet 2.2 Slovenien Slovenien Jan Tratnik
12. sep De Kustpijl Belgien Belgia 1.2 Italien Italia Marco Zanotti
13. sep Chrono Champenois Masculin International Frankrig Frankrig 1.2 Italien Italia Filippo Ganna
13. sep Tour du Doubs Frankrig Frankrig 1.1 Argentina Argentina Eduardo Sepúlveda
13. sep Velothon Stockholm Sverige Sverige 1.1 Slovenien Slovenien Marko Kump
15. sep Coppa Bernocchi Italien Italia 1.1 Italien Italia Vincenzo Nibali
16. sep Coppa Agostoni Italien Italia 1.1 Italien Italia Davide Rebellin
16. sep Grand Prix de Wallonie Belgien Belgia 1.1 Belgien Belgia Jens Debusschere
18. sep Kampioenschap van Vlaanderen Belgien Belgia 1.1 Polen Polen Michał Gołaś
19. sep Primus Classic Impanis-Van Petegem Belgien Belgia 1.HC Belgien Belgia Sean De Bie
19. sep Memorial Marco Pantani Italien Italia 1.1 Italien Italia Diego Ulissi
20. sep Rund um Sebnitz Tyskland Tyskland 1.2 Østrig AUT Maximilian Kuen
20. sep GP Industria & Commercio di Prato Italien Italia 1.1 Italien Italia Daniele Bennanti
20. sep Grand Prix d'Isbergues-Pas de Calais Frankrig Frankrig 1.1 Frankrig Frankrig Nacer Bouhanni
23. sep Omloop van het Houtland Lichtervelde Belgien Belgia 1.1 Belgien Belgia Jens Debusschere
26. sep 27. sep Tour du Gévaudan Languedoc-Roussillon Frankrig Frankrig 2.1 Frankrig Frankrig Pinot
Etapper: Pinot, Vuillermoz
27. sep Gooikse Pijl Belgien Belgia 1.2 Belgien Belgia Oliver Naesen
27. sep Duo Normand Frankrig Frankrig 1.1 Belgien Belgia Victor Campenaerts / Jelle Wallays
29. sep Ruota d'Oro-GP Festa del Perdono Italien Italia 1.2U Italien Italia Simone Velasco
30. sep Tre Valli Varesine Italien Italia 1.HC Italien Italia Vincenzo Nibali
30. sep 4. okt Tour de l'Eurométropole Belgien Belgia 2.1 Frankrig Frankrig Alexis Gougeard
Etaper: Gougeard (ITT), Debusschere, Van Genechten, Theuns, Ahlstrand
1. okt Milano-Torino Italien Italia 1.HC Italien Italia Diego Rosa
1. okt 4. okt Tour of Mevlana Tyrkiet Tyrkiet 2.2 Tyrkiet Tyrkiet Ahmet Örken
Etapper: Örken (ITT), Stević, Örken, Örken
2. okt Giro del Piemonte Italien Italia 1.HC Belgien Belgia Jan Bakelants
3. okt Piccolo Giro di Lombardia Italien Italia 1.2U Italien Italia Fausto Masnada
3. okt Sparkassen Münsterland Giro Tyskland Tyskland 1.HC Belgien Belgia Tom Boonen
4. okt Tour de Vendée Frankrig Frankrig 1.1 Frankrig Frankrig Christophe Laporte
6. okt Binche-Chimay-Binche/Mémorial Frank Vandenbroucke Belgien Belgia 1.1 Holland Holland Ramon Sinkeldam
8. okt Paris-Bourges Frankrig Frankrig 1.1 Irland Irland Sam Bennett
8. okt Gran Premio Città di Peccioli-Coppa Sabatini Italien Italia 1.1 Spanien Spania Eduard Prades
10. okt Giro dell'Emilia Italien Italia 1.HC Belgien Belgia Jan Bakelants
11. okt Gran Premio Bruno Beghelli Italien Italia 1.HC Italien Italia Sonny Colbrelli
11. okt Paris-Tours Frankrig Frankrig 1.HC Italien Italien Matteo Trentin
11. okt Paris-Tours U23 Frankrig Frankrig 1.2U Holland Holland Sam Oomen
13. okt Nationale Sluitingprijs Belgien Belgia 1.1 Frankrig Frankrig Nacer Bouhanni
18. okt Chrono des Nations Frankrig Frankrig 1.1 Hviderusland BLR Vasil Kiryjenka
21. okt 25. okt Tour of Aegean Tyrkiet Tyrkiet 2.2 Tyrkiet Tyrkiet Ahmet Örken
20. nov 23.nov Tour of Alanya Tyrkiet Tyrkiet 2.2 -

Referencer[redigér | redigér wikikode]

  1. ^ a b . Procycling.no. 30. april 2015. Hentet 4. maj 2015.