VM i badminton 1995

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
VM i badminton 1995
Arrangement
Arrangør International Badminton Federation
Turnering nr. 9
Dato(er) 22. - 28. maj 1995
Spillested Patinoire de Malley
Værtsby Lausanne, Schweiz
Kategori Verdensmesterskab
Vindere
Herresingle Indonesien Haryanto Arbi  (1. titel)
Damesingle Kina Ye Zhaoying  (1. titel)
Herredouble Indonesien Rexy Mainaky
Indonesien Ricky Subagja  (1. titel)
Damedouble Sydkorea Gil Young-Ah
Sydkorea Jang Hye-Ock  (1. titel)
Mixed double Danmark Thomas Lund
Danmark Marlene Thomsen  (1. titel)

VM i badminton 1995 var det niende VM i badminton afholdt af International Badminton Federation. Mesterskabet blev afviklet i Patinoire de Malley i Lausanne, Schweiz i perioden 22. - 28. maj 1995. Schweiz var VM-værtsland for første gang.


Medaljevindere[redigér | redigér wikikode]

Række Guld Sølv Bronze
Herresingle Indonesien Heryanto Arbi Sydkorea Park Sung-Woo Danmark Poul-Erik Høyer Larsen Danmark Thomas Stuer-Lauridsen
Damesingle Kina Ye Zhaoying Kina Han Jingna Indonesien Susi Susanti Sydkorea Bang Soo-Hyun
Herredouble Indonesien Rexy Mainaky
Indonesien Ricky Subagja
Danmark Jon Holst-Christensen
Danmark Thomas Lund
Malaysia Cheah Soon Kit
Malaysia Yap Kim Hock
Sydkorea Kim Dong-Moon
Sydkorea Yoo Yong-Sung
Damedouble Sydkorea Gil Young-Ah
Sydkorea Jang Hye-Ock
Indonesien Finarsih
Indonesien Lili Tampi
Kina Qin Yiyuan
Kina Tang Yongshu
Danmark Helene Kirkegaard
Danmark Rikke Olsen
Mixed double Danmark Thomas Lund
Danmark Marlene Thomsen
Danmark Jens Eriksen
Danmark Helene Kirkegaard
Sverige Jan-Eric Antonsson
Sverige Astrid Crabo
Kina Liu Jianjun
Kina Ge Fei

Medaljetabel[redigér | redigér wikikode]

Land Guld Sølv Bronze Total
Indonesien Indonesien 2 1 1 4
Danmark Danmark 1 2 3 6
Kina Kina 1 1 2 4
Sydkorea Sydkorea 1 1 2 4
Malaysia Malaysia - - 1 1
Sverige Sverige - - 1 1

Resultater[redigér | redigér wikikode]

Herresingle[redigér | redigér wikikode]

Verdensmesterskabet i herresingle blev vundet af Heryanto Arbi fra Indonesien, som i finalen slog Sydkoreas Park Sung-Woo med 15-11, 15-8, og som dermed vandt sin første og eneste VM-titel i karrieren, og han blev dermed den fjerde indoneser, der vandt VM-titlen i herresingle. Til gengæld var det første gang nogensinde, at en koreaner vandt VM-medalje i herresingle. Begge bronzemedaljer blev vundet af danskere, idet Poul-Erik Høyer Larsen vandt sin første VM-medalje, mens Thomas Stuer-Lauridsen, som måtte give op i sin semifinale på grund af en skade, i forvejen havde netop en bronzemedalje derhjemme fra sin tredjeplads i 1993.

Turneringen havde deltagelse af 193 spillere

Ottendedelsfinaler, kvartfinaler, semifinaler og finale[redigér | redigér wikikode]

Ottendedelsfinaler   Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
1  Indonesien Heryanto Arbi 15 15    
 Sydkorea Lee Kwang-Jin 12 12       1  Indonesien Heryanto Arbi 15 15    
5-8  Indonesien Joko Suprianto 15 15     5-8  Indonesien Joko Suprianto 8 7    
 Kina Dong Jiong 5 4         1  Indonesien Heryanto Arbi 15 15    
3-4  Danmark P. Høyer Larsen 15 15         3-4  Danmark P. Høyer Larsen 10 7    
 Kina Chen Gang 2 4       3-4  Danmark P. Høyer Larsen 15 15 15
5-8  Indonesien Hermawan Susanto 15 15     5-8  Indonesien Hermawan Susanto 18 12 13  
 Finland Robert Liljequist 5 1         1  Indonesien Heryanto Arbi 15 15  
 Danmark Peter Rasmussen 9 6         5-8  Sydkorea Park Sung-Woo 11 8  
5-8  Sydkorea Park Sung-Woo 15 15       5-8  Sydkorea Park Sung-Woo 18 15  
 Sverige Jens Olsson 5 5     3-4  Indonesien Alan Budikusuma 15 9    
3-4  Indonesien Alan Budikusuma 15 15         5-8  Sydkorea Park Sung-Woo 8 1  
 Sydkorea Ahn Jae-Chang 8 10         5-8  Danmark T. Stuer-Lauridsen 15 5r    
5-8  Danmark T. Stuer-Lauridsen 15 15       5-8  Danmark T. Stuer-Lauridsen 15 15  
9-16  Malaysia Rashid Sidek 6 18 15   9-16  Malaysia Rashid Sidek 10 1    
2  Indonesien Ardy Wiranata 15 13 5  

Første, anden, tredje og fjerde runde[redigér | redigér wikikode]

Kost Tekst mangler, hjælp os med at skrive teksten

Damesingle[redigér | redigér wikikode]

Damesinglemesterskabet blev vundet af Ye Zhaoying fra Folkerepublikken Kina, som dermed vandt den første af sine to VM-titler i damesingle. I finalen besejrede kineseren sin landsmand Han Jingna med 11-7, 11-0. Bronzemedaljerne gik til de to finalister fra det foregående VM, Susi Susanti fra Indonesien og Bang Soo-Hyun fra Sydkorea.

Turneringen havde deltagelse af 154 spillere

Ottendedelsfinaler, kvartfinaler, semifinaler og finale[redigér | redigér wikikode]

Ottendedelsfinaler   Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
1  Indonesien Susi Susanti 11 11    
 Kina Yao Yan 7 8       1  Indonesien Susi Susanti 11 11    
 Sydkorea Ra Kyung-Min 11 10 8    Kina Zhang Ning 7 7    
 Kina Zhang Ning 5 12 11       1  Indonesien Susi Susanti 11 8 3  
3-4  Danmark Camilla Martin 11 11         5-8  Kina Ye Zhaoying 5 11 11  
 Japan Yasuko Mizui 6 6       3-4  Danmark Camilla Martin 5 8  
5-8  Kina Ye Zhaoying 11 11     5-8  Kina Ye Zhaoying 11 11    
 Indonesien Yuni Kartika 1 5         5-8  Kina Ye Zhaoying 11 11  
 Indonesien Yuliani Santoso 6 8         5-8  Kina Han Jingna 7 0  
5-8  Kina Han Jingna 11 11       5-8  Kina Han Jingna 11 4 11  
 Kina Hu Ning 4 9     3-4  Sverige Lim Xiaoqing 4 11 1  
3-4  Sverige Lim Xiaoqing 11 12         5-8  Kina Han Jingna 11 11  
 Sydkorea Chung Jae-Hee 5 4         2  Sydkorea Bang Soo-Hyun 6 4    
5-8  Indonesien Mia Audina Tjiptawan 11 11       5-8  Indonesien Mia Audina Tjiptawan 6 11  
 Canada Denyse Julien 2 1     2  Sydkorea Bang Soo-Hyun 11 12    
2  Sydkorea Bang Soo-Hyun 11 11    

Første, anden, tredje og fjerde runde[redigér | redigér wikikode]

Kost Tekst mangler, hjælp os med at skrive teksten

Herredouble[redigér | redigér wikikode]

Verdensmesterskabet i herredouble blev vundet af Indonesiens Ricky Subagja og Rexy Mainaky, som i finalen besejrede danskerne Jon Holst-Christensen og Thomas Lund med 15-5, 15-2. Dermed sikrede indoneserne sig sin første VM-titel som par, men Ricky Subagja havde allerede i 1993 vundet titlen sammen med Rudy Gunawan. Det danske par tangerede også deres bedste VM-resultat, eftersom de ligeledes vandt sølvmedaljer ved VM i 1991. Bronzemedaljerne gik til malaysierne Cheah Soon Kit og Yap Kim Hock samt sydkoreanerne Kim Dong-Moon og Yoo Yong-Sung. For første gang siden 1983 var der ingen medaljer til de kinesiske par.

Turneringen havde deltagelse af 96 par.

Ottendedelsfinaler, kvartfinaler, semifinaler og finale[redigér | redigér wikikode]

Ottededelsfinaler   Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
1
Indonesien Ricky Subagja
Indonesien Rexy Mainaky
15 15    
9-16
Danmark Michael Søgaard
Danmark Henrik Svarrer
10 3       1
Indonesien Ricky Subagja
Indonesien Rexy Mainaky
18 15    
Sverige Peter Axelsson
Sverige Pär-Gunnar Jönsson
15 11 15  
Sverige Peter Axelsson
Sverige Pär-Gunnar Jönsson
16 8    
Rusland Andrej Antropov
Rusland Nikolaj Zujev
9 15 12       1
Indonesien Ricky Subagja
Indonesien Rexy Mainaky
15 15    
3-4
Indonesien Antonius Ariantho
Indonesien Denny Kantono
15 15         9-16
Malaysia Cheah Soon Kit
Malaysia Yap Kim Hock
8 6    
9-16
Danmark Jens Eriksen
Danmark Christian Jakobsen
8 2       3-4
Indonesien Antonius Ariantho
Indonesien Denny Kantono
12 6  
Thailand P. Teerawiwatana
Thailand Sakrapee Thongsari
16 16     9-16
Malaysia Cheah Soon Kit
Malaysia Yap Kim Hock
15 15    
9-16
Malaysia Cheah Soon Kit
Malaysia Yap Kim Hock
17 17         1
Indonesien Ricky Subagja
Indonesien Rexy Mainaky
15 15  
Finland Mikael Segercrantz
Finland Tony Tuominen
7 2         2
Danmark J. Holst-Christensen
Danmark Thomas Lund
5 2  
Sydkorea Kim Dong-Moon
Sydkorea Yoo Yong-Sung
15 15      
Sydkorea Kim Dong-Moon
Sydkorea Yoo Yong-Sung
15 15    
Malaysia Soo Beng Kiang
Malaysia Tan Kim Her
4 7     3-4
Indonesien Rudy Gunawan
Indonesien Bambang Suprianto
9 6    
3-4
Indonesien Rudy Gunawan
Indonesien Bambang Suprianto
15 15        
Sydkorea Kim Dong-Moon
Sydkorea Yoo Yong-Sung
12 2  
Tyskland Michael Helber
Tyskland Michael Keck
12 8         2
Danmark J. Holst-Christensen
Danmark Thomas Lund
15 15    
5-8
Kina Huang Zhanzhong
Kina Jiang Xin
15 15       5-8
Kina Huang Zhanzhong
Kina Jiang Xin
14 11  
9-16
Malaysia Yap Yee Guan
Malaysia Yap Yee Hup
9 15 6   2
Danmark J. Holst-Christensen
Danmark Thomas Lund
17 15    
2
Danmark J. Holst-Christensen
Danmark Thomas Lund
15 13 15  

Første, anden og tredje runde[redigér | redigér wikikode]

Kost Tekst mangler, hjælp os med at skrive teksten

Damedouble[redigér | redigér wikikode]

Turneringen havde deltagelse af 79 par.

Ottendedelsfinaler, kvartfinaler, semifinaler og finale[redigér | redigér wikikode]

Ottededelsfinaler   Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
link= [[]]
link= [[]]
 
link= [[]]
link= [[]]
   
 
link= [[]]
link= [[]]
 
 
link= [[]]
link= [[]]
     
 
link= [[]]
link= [[]]
     
 
link= [[]]
link= [[]]
   
link= [[]]
link= [[]]
 
 
link= [[]]
link= [[]]
     
link= [[]]
link= [[]]
     
link= [[]]
link= [[]]
   
 
link= [[]]
link= [[]]
 
 
link= [[]]
link= [[]]
     
link= [[]]
link= [[]]
     
 
link= [[]]
link= [[]]
   
link= [[]]
link= [[]]
 
 
link= [[]]
link= [[]]
 

Første, anden og tredje runde[redigér | redigér wikikode]

Kost Tekst mangler, hjælp os med at skrive teksten

Mixed double[redigér | redigér wikikode]

Turneringen havde deltagelse af 133 par.

Ottendedelsfinaler, kvartfinaler, semifinaler og finale[redigér | redigér wikikode]

Ottededelsfinaler   Kvartfinaler   Semifinaler   Finale
1
Danmark Thomas Lund
Danmark Marlene Thomsen
15 15    
9-16
England Chris Hunt
England Gillian Gowers
8 5       1
Danmark Thomas Lund
Danmark Marlene Thomsen
15 15    
5-8
Kina Chen Xingdong
Kina Wang Xiaoyuan
15 10 11   9-16
Sydkorea Gil Young-Ah
Sydkorea Kim Dong-Moon
10 7    
9-16
Sydkorea Gil Young-Ah
Sydkorea Kim Dong-Moon
11 15 15       1
Danmark Thomas Lund
Danmark Marlene Thomsen
12 17 15  
3-4
Sverige Jan-Eric Antonsson
Sverige Astrid Crabo
9 15 15       3-4
Sverige Jan-Eric Antonsson
Sverige Astrid Crabo
15 14 9  
9-16
Danmark Christian Jakobsen
Danmark Lotte Olsen
15 6 6     3-4
Sverige Jan-Eric Antonsson
Sverige Astrid Crabo
17 15  
5-8
Kina Jiang Xin
Kina Zhang Jin
13 9     9-16
England Simon Archer
England Julie Bradbury
15 4    
9-16
England Simon Archer
England Julie Bradbury
15 15         1
Danmark Thomas Lund
Danmark Marlene Thomsen
15 15  
Danmark Jens Eriksen
Danmark Helene Kirkegaard
15 11 18      
Danmark Jens Eriksen
Danmark Helene Kirkegaard
2 6  
5-8
England Nick Ponting
England Joanne Wright
7 15 15    
Danmark Jens Eriksen
Danmark Helene Kirkegaard
13 15 15  
9-16
Sydkorea Kang Kyung-Jin
Sydkorea Kim Mee-Hyang
5 18 6   3-4
Danmark J. Holst-Christensen
Danmark Rikke Olsen
18 9 11  
3-4
Danmark J. Holst-Christensen
Danmark Rikke Olsen
15 14 15      
Danmark Jens Eriksen
Danmark Helene Kirkegaard
15 15  
England Ian Pearson
England Joanne Davies
12 5         5-8
Kina Liu Jianjun
Kina Ge Fei
5 3    
5-8
Kina Liu Jianjun
Kina Ge Fei
15 15       5-8
Kina Liu Jianjun
Kina Ge Fei
15 15  
9-16
Tyskland Michael Keck
Tyskland Karen Stechmann
17 8 11   2
Indonesien Trikus Haryanto
Indonesien Minarti Timur
8 6    
2
Indonesien Trikus Haryanto
Indonesien Minarti Timur
14 15 15  

Første, anden, tredje og fjerde runde[redigér | redigér wikikode]

Kost Tekst mangler, hjælp os med at skrive teksten

Se også[redigér | redigér wikikode]

Kilder[redigér | redigér wikikode]

Noter[redigér | redigér wikikode]