VM i håndbold 2017 (kvinder)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
Soccerball current event.svg Denne artikel beskriver en aktuel sportsbegivenhed
Informationerne kan blive ændret hurtigt, som begivenheden skrider frem.
VM i håndbold 2017 (kvinder)
Generelle informationer
Værtsland Tyskland Tyskland
Dato 1-17 december
Deltagere 24 (fra 24 lande)
Spillested EgeTrans Arena, Barclaycard Arena, GETEC Arena, EWE Arena, Arena Leipzig, Arena Trier (i Bietigheim-Bissingen, Hamburg, Magdeburg, Oldenburg, Leipzig, Trier værtsbyer)

Senest opdateret: 10. december 2016.

Verdensmesterskabet i håndbold for kvinder 2017 er det 23. VM i håndbold for kvinder arrangeret af IHF. Slutrunden afvikles i Tyskland, som dermed er VM-værtsland for tredje gang.

Spillesteder[redigér | redigér wikikode]

Slurunden afvikles i følgende byer: Bietigheim-Bissingen, Magdeburg, Oldenburg, Leipzig, Trier og Hamburg.[1]

Bietigheim-Bissingen Hamburg Magdeburg
EgeTrans Arena
Kapacitet: 4.500
EgeTrans Arena 2012-12-26 steelers players jubilates with fans.jpg
Barclaycard Arena
Kapacitet: 12.500
Color Line Arena.JPG
GETEC Arena
Kapacitet: 6.200
Boerdeland-Halle.jpg
VM i håndbold 2017 (kvinder) (Tyskland)
Oldenburg Leipzig Trier
EWE Arena
Kapacitet: 5.250
2013-05-03 Fotoflug Leer Papenburg DSCF6796.jpg
Arena Leipzig
Kapacitet: 6.250
Arena leipzig 2.jpg
Arena Trier
Kapacitet: 4.100

Kvalificerede hold[redigér | redigér wikikode]

Turneringer Datoer Pladser Kvalificeret
Værtsnation 15 december 2011 1  Tyskland
Verdensmestre 2015 5–20 december 2015 1  Norge
Afrikamesterskabet i håndbold 2016 28 november – 7 december 2016 3  Angola
 Cameroun
 Tunesien
EM i håndbold 2016 4–18 december 2016 3  Danmark
 Frankrig
 Holland
Asienmesterskabet i håndbold 2017 13–19 marts 2017 3  Kina
 Japan
 Sydkorea
Panamerikamesterskabet i håndbold 2017 17–25 juni 2017 3  Brasilien
 Argentina
 Paraguay
Europæisk Kvalifikation 9–15 juni 2017 9  Tjekkiet
 Sverige
 Rusland
 Slovenien
 Montenegro
 Spanien
 Ungarn
 Rumænien
 Serbien
Wild Card 1  Polen

Lodtrækning[redigér | redigér wikikode]

Lodtrækningen fandt sted d. 27. Juni 2017 i Hamborg, Tyskland.[2][3]

Seedning[redigér | redigér wikikode]

Seedningslagene blev afsløret d. 26. Juni 2017.[4]

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5 Pot 6

Indledende runde[redigér | redigér wikikode]

Alle tider er lokale (UTC+1).

Gruppe A[redigér | redigér wikikode]

Pos Hold K V U T M+ M- MF P Kvalifikation
1  Rumænien 5 4 0 1 123 112 +11 8 Kvalificeret til 1/8-finaler
2  Frankrig 5 3 1 1 135 98 +37 7
3  Spanien 5 3 1 1 135 109 +26 7
4  Slovenien 5 3 0 2 138 134 +4 6
5  Angola 5 1 0 4 124 141 −17 2
6  Paraguay 5 0 0 5 95 156 −61 0
Første kamp(e) vil blive spillet den 2. December 2017. Kilde:
2 December 2017
14:00
Rumænien   29-17  Paraguay
Florianu 5 (16-7) Fiore 7
Suspension 3×Gult kort Rapport  1×Gult kort



2 December 2017
18:00
Frankrig   23-24  Slovenien
Landre 4 (10-13) Gros 9
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort



2 December 2017
20:30
Spanien   28-24  Angola
Martin Berenguer 9 (15-13) Casanga 7
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort




3 December 2017
14:00
Slovenien   28-31  Rumænien
Gros 10 (14-14) Neagu 11
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort



3 December 2017
18:00
Angola   19-26  Frankrig
Casanga 4 (10-11) Lacrabere 7
Suspension 3×Gult kort 1×Rødt kort Rapport Suspension 2×Gult kort



3 December 2017
20:30
Paraguay   15-32  Spanien
Acuna, Fiore 4 (6-16) Ardeius 7
Suspension 1×Gult kort 1×Rødt kort Rapport Suspension 1×Gult kort




5 December 2017
14:00
Slovenien   32-25  Angola
(15-15)



5 December 2017
18:00
Frankrig   35-13  Paraguay
(14-10)



5 December 2017
20:30
Rumænien   19-17  Spanien
(9-7)




7 December 2017
14:00
Paraguay   22-28  Slovenien
(9-18)



7 December 2017
18:00
Rumænien   27-24  Angola
(14-14)



7 December 2017
20:30
Spanien   25-25  Frankrig
(10-11)




8 December 2017
14:00
Angola   32-28  Paraguay
(16-17)



8 December 2017
18:00
Frankrig   26-17  Rumænien
(17-7)



8 December 2017
20:30
Spanien   33-26  Slovenien
(13-14)



Gruppe B[redigér | redigér wikikode]

Pos Hold K V U T M+ M- MF P Kvalifikation
1  Sverige 5 4 0 1 160 139 +21 8 Kvalificeret til 1/8-finaler
2  Norge 5 4 0 1 163 110 +53 8
3  Ungarn 5 3 0 2 138 127 +11 6
4  Tjekkiet 5 2 0 3 134 147 −13 4
5  Polen 5 2 0 3 144 145 −1 4
6  Argentina 5 0 0 5 102 173 −71 0
Første kamp(e) vil blive spillet den 2. December 2017. Kilde:
2 December 2017
14:00
Tjekkiet   28-22  Argentina
Rysankova 7 (15-9) Mendoza 4
Suspension 2×Gult kort Rapport  3×Gult kort



2 December 2017
18:00
Sverige   30-33  Polen
Mellegård, Gullden 5 (15-17) Achruk 9
Suspension 3×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort



2 December 2017
20:30
Norge   30-22  Ungarn
Mørk 7 (21-11) Hafra 4
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort




3 December 2017
14:00
Polen   25-29  Tjekkiet
Gloc-Kudlacz 6 (15-12) Jerabkova 8
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort



3 December 2017
18:00
Ungarn   22-25  Sverige
Schatzl, Klivinyi 5 (11-11) Gullden 7
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort



3 December 2017
20:30
Argentina   21-36  Norge
(13-18)




5 December 2017
14:00
Ungarn   33-15  Argentina
(18-7)



5 December 2017
18:00
Sverige   36-32  Tjekkiet
(16-18)



5 December 2017
20:30
Norge   35-20  Polen
(18-11)




7 December 2017
14:00
Polen   28-31  Ungarn
(11-13)



7 December 2017
18:00
Sverige   38-24  Argentina
(17-13)



7 December 2017
20:30
Tjekkiet   16-34  Norge
(7-20)




8 December 2017
14:00
Argentina   20-38  Polen
(9-19)



8 December 2017
18:00
Tjekkiet   29-30  Ungarn
(14-17)



8 December 2017
20:30
Norge   28-31  Sverige
(18-16)



Gruppe C[redigér | redigér wikikode]

Pos Hold K V U T M+ M- MF P Kvalifikation
1  Rusland 5 5 0 0 149 111 +38 10 Kvalificeret til 1/8-finaler
2  Danmark 5 3 0 2 142 102 +40 6
3  Japan 5 2 1 2 134 130 +4 5
4  Montenegro 5 2 1 2 135 127 +8 5
5  Brasilien 5 1 2 2 110 119 −9 4
6  Tunesien 5 0 0 5 93 156 −63 0
Første kamp(e) vil blive spillet den 2. December 2017. Kilde:
2 December 2017
14:00
Rusland   36-16  Tunesien
Vyakhireva, Samokhina, Makeeva, Managarova 5 (14-9) Chebbah 6
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort



2 December 2017
17:45
Brasilien   28-28  Japan
Paula Belo 11 (12-15) Hara 7
Suspension 3×Gult kort 1×Rødt kort Rapport Suspension 2×Gult kort



2 December 2017
20:30
Danmark   24-31  Montenegro
Grigel, Tranborg 5 (12-17) Radicevic 12
Suspension 3×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort




3 December 2017
14:00
Tunesien   22-23  Brasilien
Chebbah 7 (13-10) Belo 7
Suspension 3×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort



3 December 2017
17:45
Montenegro   24-28  Rusland
Bulatovic 7 (12-15) Dmitrieva 5
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort



3 December 2017
20:30
Japan   18-32  Danmark
Sunami, Tada, Ohyama, Sasaki 3 (5-16) Jørgensen 5
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort




5 December 2017
12:00
Montenegro   28-29  Japan
Brnovic 6 (15-12) Ikehara 9
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort



5 December 2017
17:45
Rusland   24-16  Brasilien
(14-7)



5 December 2017
20:30
Danmark   37-19  Tunesien
(15-6)




6 December 2017
14:00
Rusland   29-28  Japan
(13-11)



6 December 2017
17:45
Tunesien   23-29  Montenegro
(13-15)



6 December 2017
20:30
Brasilien   20-22  Danmark
(13-13)




8 December 2017
12:00
Japan   31-13  Tunesien
(15-6)



8 December 2017
17:45
Brasilien   23-23  Montenegro
(13-12)



8 December 2017
20:30
Danmark   27-32  Rusland
(11-12)



Gruppe D[redigér | redigér wikikode]

Pos Hold K V U T M+ M- MF P Kvalifikation
1  Serbien 5 3 2 0 159 121 +38 8 Kvalificeret til 1/8-finaler
2  Holland 5 3 1 1 149 111 +38 7
3  Tyskland 5 3 1 1 120 95 +25 7
4  Sydkorea 5 3 0 2 134 118 +16 6
5  Cameroun 5 0 1 4 105 150 −45 1
6  Kina 5 0 1 4 92 164 −72 1
Første kamp(e) vil blive spillet den 1. December 2017. Kilde:
1 December 2017
19:00
Tyskland   28-15  Cameroun
Loerper 5 (12-7) Medibe Djiepmou 3
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort 1×Rødt kort




2 December 2017
15:30
Serbien   43-23  Kina
Slezak Krpez, Damnjanovic 8 (21-11) Xiaomei 9
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort 1×Rødt kort



2 December 2017
18:00
Holland   22-24  Sydkorea
Abbingh 11 (11-14) Kang 6
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort




3 December 2017
14:00
Cameroun   21-34  Serbien
Atangana 5 (9-20) Radosavljevic, Krpez 6
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort



3 December 2017
18:00
Kina   15-40  Holland
Xiaomei 6 (9-20) Steenbakkers, Malestein, Polman 5
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort



3 December 2017
20:30
Sydkorea   18-23  Tyskland
Sim, Lee 5 (10-11) Gubernatis 7
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort




5 December 2017
12:00
Sydkorea   31-19  Kina
(18-10)



5 December 2017
15:30
Holland   29-22  Cameroun
Heijden, Polman 4 (14-8) Djiedmou, Touba 4
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort 1×Rødt kort



5 December 2017
18:00
Tyskland   22-22  Serbien
(9-11)




6 December 2017
12:00
Cameroun   21-33  Sydkorea
(6-16)



6 December 2017
15:30
Serbien   27-27  Holland
(15-15)



6 December 2017
18:00
Tyskland   24-9  Kina
(10-3)




8 December 2017
14:00
Kina   26-26  Cameroun
(13-13)



8 December 2017
18:00
Holland   31-23  Tyskland
(18-10)



8 December 2017
20:30
Serbien   33-28  Sydkorea
(15-14)



President's Cup[redigér | redigér wikikode]

17.-20. plads-slutspil
 
17.–20. plads semifinaler 17.-plads
 
           
 
10. December
 
 
 Angola 33
 
11. December
 
 Polen 34
 
 Polen 29
 
10. December
 
 Brasilien 27
 
 Brasilien 28
 
 
 Cameroun 26
 
19.-plads
 
 
11. December
 
 
 Angola 33
 
 
 Cameroun 23
21.-24 plads-slutspil
 
21.-24. plads-semifinaler 21.-plads
 
           
 
10. December
 
 
 Paraguay 28
 
11. December
 
 Argentina 25
 
 Paraguay 23
 
10. December
 
 Kina 21
 
 Tunesien 31
 
 
 Kina 32
 
23.-plads
 
 
11. December
 
 
 Argentina 29
 
 
 Tunesien 19

21.-24. plads-semifinaler[redigér | redigér wikikode]

10 December 2017
11:30
 Paraguay 28-25  Argentina
(10-12)




10 December 2017
14:00
 Tunesien 31-32  Kina
(14-16)



17.-21. plads semifinaler[redigér | redigér wikikode]

10 December 2017
11:30
 Angola 33-34  Polen
(13-12)




10 December 2017
14:00
 Brasilien 28-26  Cameroun
(14-15)



Kamp om 23.-plads[redigér | redigér wikikode]

11 December 2017
11:30
 Argentina 29-19  Tunesien
(15-10)



Kamp om 21.-plads[redigér | redigér wikikode]

11 December 2017
14:00
 Paraguay 23-21  Kina
(14-10)



Kamp om 19.-plads[redigér | redigér wikikode]

11 December 2017
11:30
 Angola 33-23  Cameroun
(16-12)



Kamp om 17.-plads[redigér | redigér wikikode]

11 December 2017
14:00
 Polen 29-27  Brasilien
(15-13)



Slutspil[redigér | redigér wikikode]

 
1/8-finaler Kvartfinaler Semifinaler Finalekamp
 
                           
 
 
 
 
 Sverige 33
 
 
 
 Slovenien 21
 
 Sverige 26
 
 
 
 Danmark 23
 
 Danmark 21
 
15 December
 
 Tyskland 17
 
 Sverige
 
 
 
 Frankrig
 
 Ungarn 26
 
 
 
 Frankrig 29
 
 Frankrig 25
 
 
 
 Montenegro 22
 
 Serbien 29
 
17 December
 
 Montenegro 31
 
 
 
 
 
 
 
 Rumænien 27
 
 
 
 Tjekkiet 28
 
 Tjekkiet
 
 
 
 Holland
 
 Japan 24
 
15 December
 
 Holland 26
 
 
 
 
 
  Bronzekamp
 
 Spanien 23
 
  17 December
 
 Norge 31
 
 Norge  
 
 
 
 Rusland  
 
 Rusland 36
 
 
 Sydkorea 35
 

1/8-finaler[redigér | redigér wikikode]

10 December 2017
17:30
 Serbien 29-31  Montenegro
(9-14)




10 December 2017
17:30
 Ungarn 26-29  Frankrig
(11-14)




10 December 2017
20:30
 Danmark 21-17  Tyskland
(11-7)




10 December 2017
20:30
 Sverige 33-21  Slovenien
(18-12)




11 December 2017
17:30
 Rumænien 27-28  Tjekkiet
(17-14)




11 December 2017
17:30
 Rusland 36-35  Sydkorea
(16-13)




11 December 2017
20:30
 Japan 24-26  Holland
(10-10)




11 December 2017
20:30
 Spanien 23-31  Norge
(10-13)



Kvartfinaler[redigér | redigér wikikode]

12 December 2017
17:30
 Sverige 26-23  Danmark
(13-11)




12 December 2017
20:45
 Frankrig 25-22  Montenegro
(12-10)




13 December 2017
17:30
 Tjekkiet -  Holland




13 December 2017
20:30
 Norge -  Rusland



Semifinaler[redigér | redigér wikikode]

15 December 2017
17:30
 Sverige -  Frankrig




15 December 2017
20:30
WQF3 - WQF4



Bronzekamp[redigér | redigér wikikode]

17 December 2017
14:30
LSF1 - LSF2



Finalekamp[redigér | redigér wikikode]

17 December 2017
17:30
WSF1 - WSF2



Rangering[redigér | redigér wikikode]

Rang Hold
Gold medal icon.svg
Silver medal icon.svg
Bronze medal icon.svg
4
5
6
7
8
9  Rumænien
10  Tyskland
11  Serbien
12  Spanien
13  Ungarn
14  Slovenien
15  Sydkorea
16  Japan
17  Polen
18  Brasilien
19  Angola
20  Cameroun
21  Paraguay
22  Kina
23  Argentina
24  Tunesien

Kilder[redigér | redigér wikikode]

  1. ^ "Sechs Spielorte für die Frauen-Weltmeisterschaft 2017". dhb.de. 25. november 2015. 
  2. ^ "Germany 2017 draw event – Media accreditation". ihf.info. 19. Maj 2017. 
  3. ^ "Germany 2017 draw results". ihf.info. 27. Juni 2017. 
  4. ^ "Draw for the 2017 IHF Women’s World Championship in Germany". ihf.info. 26. Juni 2017. 
Sport Stub
Denne artikel om sport er kun påbegyndt. Hvis du ved mere om emnet, kan du hjælpe Wikipedia ved at udvide den.