VM i håndbold 2017 (kvinder)

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning
VM i håndbold 2017 (kvinder)
Barclaycard Arena, hvor finalen blev spillet.
Generelle informationer
Værtsland Tyskland Tyskland
Dato 1-17 december
Deltagere 24 (fra 24 lande)
Spillested EgeTrans Arena, Barclaycard Arena, GETEC Arena, EWE Arena, Arena Leipzig, Arena Trier (i Bietigheim-Bissingen, Hamburg, Magdeburg, Oldenburg, Leipzig, Trier værtsbyer)
Slutstilling
Vinder Guld  Frankrig
Nr. 2 Sølv  Norge
Nr. 3 Bronze  Holland
Nr. 4  Sverige
Statistikker
Topscorer(e) Norge Nora Mørk (66 mål)
Bedste spiller Norge Stine Bredal Oftedal

Senest opdateret: 17. december 2017.

Verdensmesterskabet i håndbold for kvinder 2017 var det 23. VM i håndbold for kvinder arrangeret af IHF. Slutrunden afvikledes i Tyskland, som dermed var VM-værtsland for tredje gang. Turneringen blev vundet af Frankrig.

Spillesteder[redigér | redigér wikikode]

Slurunden afvikledes i følgende byer: Bietigheim-Bissingen, Magdeburg, Oldenburg, Leipzig, Trier og Hamburg.[1]

Bietigheim-Bissingen Hamburg Magdeburg
EgeTrans Arena
Kapacitet: 4.500
EgeTrans Arena 2012-12-26 steelers players jubilates with fans.jpg
Barclaycard Arena
Kapacitet: 12.500
Color Line Arena.JPG
GETEC Arena
Kapacitet: 6.200
Boerdeland-Halle.jpg
VM i håndbold 2017 (kvinder) (Tyskland)
Oldenburg Leipzig Trier
EWE Arena
Kapacitet: 5.250
2013-05-03 Fotoflug Leer Papenburg DSCF6796.jpg
Arena Leipzig
Kapacitet: 6.250
Arena leipzig 2.jpg
Arena Trier
Kapacitet: 4.100
Arena Trier 1.jpg

Kvalificerede hold[redigér | redigér wikikode]

Turneringer Datoer Pladser Kvalificeret
Værtsnation 15 december 2011 1  Tyskland
Verdensmestre 2015 5–20 december 2015 1  Norge
Afrikamesterskabet i håndbold 2016 28 november – 7 december 2016 3  Angola
 Cameroun
 Tunesien
EM i håndbold 2016 4–18 december 2016 3  Danmark
 Frankrig
 Holland
Asienmesterskabet i håndbold 2017 13–19 marts 2017 3  Kina
 Japan
 Sydkorea
Panamerikamesterskabet i håndbold 2017 17–25 juni 2017 3  Brasilien
 Argentina
 Paraguay
Europæisk Kvalifikation 9–15 juni 2017 9  Tjekkiet
 Sverige
 Rusland
 Slovenien
 Montenegro
 Spanien
 Ungarn
 Rumænien
 Serbien
Wild Card 1  Polen

Lodtrækning[redigér | redigér wikikode]

Lodtrækningen fandt sted d. 27. Juni 2017 i Hamborg, Tyskland.[2][3]

Seedning[redigér | redigér wikikode]

Seedningslagene blev afsløret d. 26. Juni 2017.[4]

Pot 1 Pot 2 Pot 3 Pot 4 Pot 5 Pot 6

Indledende runde[redigér | redigér wikikode]

Alle tider er lokale (UTC+1).

Gruppe A[redigér | redigér wikikode]

Pos Hold K V U T M+ M- MF P Kvalifikation
1  Rumænien 5 4 0 1 123 112 +11 8 Kvalificeret til 1/8-finaler
2  Frankrig 5 3 1 1 135 98 +37 7
3  Spanien 5 3 1 1 135 109 +26 7
4  Slovenien 5 3 0 2 138 134 +4 6
5  Angola 5 1 0 4 124 141 −17 2
6  Paraguay 5 0 0 5 95 156 −61 0
Første kamp(e) vil blive spillet den 2. december 2017. Kilde:
2. december 2017
14:00
Rumænien   29-17  Paraguay
Florianu 5 (16-7) Fiore 7
Suspension 3×Gult kort Rapport  1×Gult kort


2. december 2017
18:00
Frankrig   23-24  Slovenien
Landre 4 (10-13) Gros 9
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort


2. december 2017
20:30
Spanien   28-24  Angola
Martin Berenguer 9 (15-13) Casanga 7
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort



3. december 2017
14:00
Slovenien   28-31  Rumænien
Gros 10 (14-14) Neagu 11
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort


3. december 2017
18:00
Angola   19-26  Frankrig
Casanga 4 (10-11) Lacrabere 7
Suspension 3×Gult kort 1×Rødt kort Rapport Suspension 2×Gult kort


3. december 2017
20:30
Paraguay   15-32  Spanien
Acuna, Fiore 4 (6-16) Ardeius 7
Suspension 1×Gult kort 1×Rødt kort Rapport Suspension 1×Gult kort



5. december 2017
14:00
Slovenien   32-25  Angola
(15-15)


5. december 2017
18:00
Frankrig   35-13  Paraguay
(14-10)


5. december 2017
20:30
Rumænien   19-17  Spanien
(9-7)



7. december 2017
14:00
Paraguay   22-28  Slovenien
(9-18)


7. december 2017
18:00
Rumænien   27-24  Angola
(14-14)


7. december 2017
20:30
Spanien   25-25  Frankrig
(10-11)



8. december 2017
14:00
Angola   32-28  Paraguay
(16-17)


8. december 2017
18:00
Frankrig   26-17  Rumænien
(17-7)


8. december 2017
20:30
Spanien   33-26  Slovenien
(13-14)



Gruppe B[redigér | redigér wikikode]

Pos Hold K V U T M+ M- MF P Kvalifikation
1  Sverige 5 4 0 1 160 139 +21 8 Kvalificeret til 1/8-finaler
2  Norge 5 4 0 1 163 110 +53 8
3  Ungarn 5 3 0 2 138 127 +11 6
4  Tjekkiet 5 2 0 3 134 147 −13 4
5  Polen 5 2 0 3 144 145 −1 4
6  Argentina 5 0 0 5 102 173 −71 0
Første kamp(e) vil blive spillet den 2. december 2017. Kilde:
2. december 2017
14:00
Tjekkiet   28-22  Argentina
Rysankova 7 (15-9) Mendoza 4
Suspension 2×Gult kort Rapport  3×Gult kort


2. december 2017
18:00
Sverige   30-33  Polen
Mellegård, Gullden 5 (15-17) Achruk 9
Suspension 3×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort


2. december 2017
20:30
Norge   30-22  Ungarn
Mørk 7 (21-11) Hafra 4
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort



3. december 2017
14:00
Polen   25-29  Tjekkiet
Gloc-Kudlacz 6 (15-12) Jerabkova 8
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort


3. december 2017
18:00
Ungarn   22-25  Sverige
Schatzl, Klivinyi 5 (11-11) Gullden 7
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort


3. december 2017
20:30
Argentina   21-36  Norge
(13-18)



5. december 2017
14:00
Ungarn   33-15  Argentina
(18-7)


5. december 2017
18:00
Sverige   36-32  Tjekkiet
(16-18)


5. december 2017
20:30
Norge   35-20  Polen
(18-11)



7. december 2017
14:00
Polen   28-31  Ungarn
(11-13)


7. december 2017
18:00
Sverige   38-24  Argentina
(17-13)


7. december 2017
20:30
Tjekkiet   16-34  Norge
(7-20)



8. december 2017
14:00
Argentina   20-38  Polen
(9-19)


8. december 2017
18:00
Tjekkiet   29-30  Ungarn
(14-17)


8. december 2017
20:30
Norge   28-31  Sverige
(18-16)



Gruppe C[redigér | redigér wikikode]

Pos Hold K V U T M+ M- MF P Kvalifikation
1  Rusland 5 5 0 0 149 111 +38 10 Kvalificeret til 1/8-finaler
2  Danmark 5 3 0 2 142 102 +40 6
3  Japan 5 2 1 2 134 130 +4 5
4  Montenegro 5 2 1 2 135 127 +8 5
5  Brasilien 5 1 2 2 110 119 −9 4
6  Tunesien 5 0 0 5 93 156 −63 0
Første kamp(e) vil blive spillet den 2. december 2017. Kilde:
2. december 2017
14:00
Rusland   36-16  Tunesien
Vyakhireva, Samokhina, Makeeva, Managarova 5 (14-9) Chebbah 6
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort


2. december 2017
17:45
Brasilien   28-28  Japan
Paula Belo 11 (12-15) Hara 7
Suspension 3×Gult kort 1×Rødt kort Rapport Suspension 2×Gult kort


2. december 2017
20:30
Danmark   24-31  Montenegro
Grigel, Tranborg 5 (12-17) Radicevic 12
Suspension 3×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort



3. december 2017
14:00
Tunesien   22-23  Brasilien
Chebbah 7 (13-10) Belo 7
Suspension 3×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort


3. december 2017
17:45
Montenegro   24-28  Rusland
Bulatovic 7 (12-15) Dmitrieva 5
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort


3. december 2017
20:30
Japan   18-32  Danmark
Sunami, Tada, Ohyama, Sasaki 3 (5-16) Jørgensen 5
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort



5. december 2017
12:00
Montenegro   28-29  Japan
Brnovic 6 (15-12) Ikehara 9
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort


5. december 2017
17:45
Rusland   24-16  Brasilien
(14-7)


5. december 2017
20:30
Danmark   37-19  Tunesien
(15-6)



6. december 2017
14:00
Rusland   29-28  Japan
(13-11)


6. december 2017
17:45
Tunesien   23-29  Montenegro
(13-15)


6. december 2017
20:30
Brasilien   20-22  Danmark
(13-13)



8. december 2017
12:00
Japan   31-13  Tunesien
(15-6)


8. december 2017
17:45
Brasilien   23-23  Montenegro
(13-12)


8. december 2017
20:30
Danmark   27-32  Rusland
(11-12)



Gruppe D[redigér | redigér wikikode]

Pos Hold K V U T M+ M- MF P Kvalifikation
1  Serbien 5 3 2 0 159 121 +38 8 Kvalificeret til 1/8-finaler
2  Holland 5 3 1 1 149 111 +38 7
3  Tyskland 5 3 1 1 120 95 +25 7
4  Sydkorea 5 3 0 2 134 118 +16 6
5  Cameroun 5 0 1 4 105 150 −45 1
6  Kina 5 0 1 4 92 164 −72 1
Første kamp(e) vil blive spillet den 1. december 2017. Kilde:
1. december 2017
19:00
Tyskland   28-15  Cameroun
Loerper 5 (12-7) Medibe Djiepmou 3
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort 1×Rødt kort



2. december 2017
15:30
Serbien   43-23  Kina
Slezak Krpez, Damnjanovic 8 (21-11) Xiaomei 9
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort 1×Rødt kort


2. december 2017
18:00
Holland   22-24  Sydkorea
Abbingh 11 (11-14) Kang 6
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort



3. december 2017
14:00
Cameroun   21-34  Serbien
Atangana 5 (9-20) Radosavljevic, Krpez 6
Suspension 1×Gult kort Rapport Suspension 2×Gult kort


3. december 2017
18:00
Kina   15-40  Holland
Xiaomei 6 (9-20) Steenbakkers, Malestein, Polman 5
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort


3. december 2017
20:30
Sydkorea   18-23  Tyskland
Sim, Lee 5 (10-11) Gubernatis 7
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 3×Gult kort



5. december 2017
12:00
Sydkorea   31-19  Kina
(18-10)


5. december 2017
15:30
Holland   29-22  Cameroun
Heijden, Polman 4 (14-8) Djiedmou, Touba 4
Suspension 2×Gult kort Rapport Suspension 1×Gult kort 1×Rødt kort


5. december 2017
18:00
Tyskland   22-22  Serbien
(9-11)



6. december 2017
12:00
Cameroun   21-33  Sydkorea
(6-16)


6. december 2017
15:30
Serbien   27-27  Holland
(15-15)


6. december 2017
18:00
Tyskland   24-9  Kina
(10-3)



8. december 2017
14:00
Kina   26-26  Cameroun
(13-13)


8. december 2017
18:00
Holland   31-23  Tyskland
(18-10)


8. december 2017
20:30
Serbien   33-28  Sydkorea
(15-14)



President's Cup[redigér | redigér wikikode]

17.-20. plads-slutspil
 
17.–20. plads semifinaler17.-plads
 
      
 
10. december
 
 
 Angola33
 
11. december
 
 Polen34
 
 Polen29
 
10. december
 
 Brasilien27
 
 Brasilien28
 
 
 Cameroun26
 
19.-plads
 
 
11. december
 
 
 Angola33
 
 
 Cameroun23
21.-24 plads-slutspil
 
21.-24. plads-semifinaler21.-plads
 
      
 
10. december
 
 
 Paraguay28
 
11. december
 
 Argentina25
 
 Paraguay23
 
10. december
 
 Kina21
 
 Tunesien31
 
 
 Kina32
 
23.-plads
 
 
11. december
 
 
 Argentina29
 
 
 Tunesien19

21.-24. plads-semifinaler[redigér | redigér wikikode]

10. december 2017
11:30
 Paraguay 28-25  Argentina
(10-12)



10. december 2017
14:00
 Tunesien 31-32  Kina
(14-16)



17.-21. plads semifinaler[redigér | redigér wikikode]

10. december 2017
11:30
 Angola 33-34  Polen
(13-12)



10. december 2017
14:00
 Brasilien 28-26  Cameroun
(14-15)



Kamp om 23.-plads[redigér | redigér wikikode]

11. december 2017
11:30
 Argentina 29-19  Tunesien
(15-10)



Kamp om 21.-plads[redigér | redigér wikikode]

11. december 2017
14:00
 Paraguay 23-21  Kina
(14-10)



Kamp om 19.-plads[redigér | redigér wikikode]

11. december 2017
11:30
 Angola 33-23  Cameroun
(16-12)



Kamp om 17.-plads[redigér | redigér wikikode]

11. december 2017
14:00
 Polen 29-27  Brasilien
(15-13)



Slutspil[redigér | redigér wikikode]

 
1/8-finalerKvartfinalerSemifinalerFinalekamp
 
              
 
 
 
 
 Sverige33
 
 
 
 Slovenien21
 
 Sverige26
 
 
 
 Danmark23
 
 Danmark21
 
15 . december
 
 Tyskland17
 
 Sverige22
 
 
 
 Frankrig24
 
 Ungarn26
 
 
 
 Frankrig29
 
 Frankrig25
 
 
 
 Montenegro22
 
 Serbien29
 
17 . december
 
 Montenegro31
 
 Frankrig23
 
 
 
 Norge21
 
 Rumænien27
 
 
 
 Tjekkiet28
 
 Tjekkiet26
 
 
 
 Holland30
 
 Japan24
 
15 . december
 
 Holland26
 
 Holland23
 
 
 
 Norge32 Bronzekamp
 
 Spanien23
 
 17 . december
 
 Norge31
 
 Norge34 Sverige21
 
 
 
 Rusland17  Holland24
 
 Rusland36
 
 
 Sydkorea35
 

1/8-finaler[redigér | redigér wikikode]

10. december 2017
17:30
 Serbien 29-31  Montenegro
(9-14)



10. december 2017
17:30
 Ungarn 26-29  Frankrig
(11-14)



10. december 2017
20:30
 Danmark 21-17  Tyskland
(11-7)



10. december 2017
20:30
 Sverige 33-21  Slovenien
(18-12)



11. december 2017
17:30
 Rumænien 27-28  Tjekkiet
(17-14)



11. december 2017
17:30
 Rusland 36-35  Sydkorea
(16-13)



11. december 2017
20:30
 Japan 24-26  Holland
(10-10)



11. december 2017
20:30
 Spanien 23-31  Norge
(10-13)



Kvartfinaler[redigér | redigér wikikode]

12. december 2017
17:30
 Sverige 26-23  Danmark
(13-11)



12. december 2017
20:45
 Frankrig 25-22  Montenegro
(12-10)



13. december 2017
17:30
 Tjekkiet 26-30  Holland
(16-17)



13. december 2017
20:30
 Norge 34-17  Rusland
(15-8)



Semifinaler[redigér | redigér wikikode]

15. december 2017
20:30
 Sverige 22-24  Frankrig
(12-11)



15. december 2017
17:30
 Holland 23-32  Norge
(10-17)



Bronzekamp[redigér | redigér wikikode]

17. december 2017
14:30
 Sverige 21-24  Holland
(8-14)



Finalekamp[redigér | redigér wikikode]

17. december 2017
17:30
 Frankrig 23-21  Norge
(11-10)



Rangering og statistik[redigér | redigér wikikode]

Rang Hold
Gold medal icon.svg  Frankrig
Silver medal icon.svg  Norge
Bronze medal icon.svg  Holland
4  Sverige
5  Rusland
6  Danmark
7  Montenegro
8  Tjekkiet
9  Serbien
10  Rumænien
11  Spanien
12  Tyskland
13  Sydkorea
14  Slovenien
15  Ungarn
16  Japan
17  Polen
18  Brasilien
19  Angola
20  Cameroun
21  Paraguay
22  Kina
23  Argentina
24  Tunesien

All Star Hold[redigér | redigér wikikode]

Position Spiller
Målvogter Norge Katrine Lunde (NOR)
Højre fløj Sverige Nathalie Hagman (SWE)
Højre Back Norge Nora Mørk (NOR)
Playmaker Frankrig Grâce Zaadi (FRA)
Venstre Back Holland Lois Abbingh (NED)
Venstre fløj Frankrig Siraba Dembélé (FRA)
Stregspiller Holland Yvette Broch (NED)
Bedste Spiller Norge Stine Bredal Oftedal (NOR)

IHF Link

|}

Kilder[redigér | redigér wikikode]

  1. ^ "Sechs Spielorte für die Frauen-Weltmeisterschaft 2017". dhb.de. 25. november 2015. 
  2. ^ "Germany 2017 draw event – Media accreditation". ihf.info. 19. Maj 2017. 
  3. ^ "Germany 2017 draw results". ihf.info. 27. Juni 2017. 
  4. ^ "Draw for the 2017 IHF Women’s World Championship in Germany". ihf.info. 26. Juni 2017. 
SportStub
Denne artikel om sport er kun påbegyndt. Hvis du ved mere om emnet, kan du hjælpe Wikipedia ved at udvide den.