Spring til indhold

Vejenkredsen

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Vejen
Opstillingskreds
for Folketinget
Vejen indenfor Sydjylland
Sydjylland storkreds i Danmark
KommunerBillund
Vejen
ValgkredsSydjylland
Vælgere48.479 (2026)[1]
Nuværende opstillingskreds
Skabt2007

Vejenkredsen er fra 2007 en nyoprettet opstillingskreds i Sydjyllands Storkreds. Den består af Vejen Kommune og Billund Kommune.

Kredsens forgængere er Grindstedkredsen og Bækkekredsen der lå i Ribe Amtskreds samt Røddingkredsen der lå i Sønderjyllands Amtskreds.

Folketingsvalgresultater

[redigér | rediger kildetekst]

Folketingsvalg i 2020'erne

[redigér | rediger kildetekst]

Folketingsvalget 2026

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Venstre 8.58921,45+0,37
Socialdemokratiet 8.20120,48-4,91
Danmarksdemokraterne 4.62911,56-2,21
Dansk Folkeparti 4.44011,09+8,16
Liberal Alliance 4.29710,73+3,42
Moderaterne 2.4916,22-2,19
SF 2.4826,20+2,02
Konservative 1.7254,31-0,20
Borgernes Parti 1.4403,60Nyt
Radikale Venstre 7321,83+0,19
Enhedslisten 7071,77+0,27
Alternativet 3140,78-0,19
I alt 40.047
Kilde[2]

Folketingsvalget 2022

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 10.29425,39+0,17
Venstre 8.54721,08-12,07
Danmarksdemokraterne 5.58313,77Nyt
Moderaterne 3.4098,41Nyt
Nye Borgerlige 2.9807,35+2,93
Liberal Alliance 2.9657,31+5,30
Konservative 1.8264,50-0,13
SF 1.6934,18+0,50
Dansk Folkeparti 1.1872,93-10,73
Radikale Venstre 6631,64-2,74
Enhedslisten 6071,50-1,41
Alternativet 3960,98-0,17
Kristendemokraterne 2980,73-1,73
Frie Grønne 490,12Nyt
Kent Nielsen 330,08Nyt
Kenneth Vestergaard 170,04Nyt
I alt 40.547
Kilde[3]

Folketingsvalg i 2010'erne

[redigér | rediger kildetekst]

Folketingsvalget 2019

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Venstre 13.61433,15+4,81
Socialdemokratiet 10.35625,22+4,00
Dansk Folkeparti 5.61013,66-16,35
Konservative 1.9014,63+2,54
Nye Borgerlige 1.8174,42Nyt
Radikale Venstre 1.8004,38+2,25
SF 1.5113,68+1,28
Enhedslisten 1.1972,91-0,71
Kristendemokraterne 1.0092,46+1,28
Liberal Alliance 8272,01-5,14
Stram Kurs 6531,59Nyt
Alternativet 4731,15-0,70
Parti Klaus Riskær Pedersen 2790,68Nyt
Michael Thomsen 200,05Nyt
I alt 41.067
Kilde[4]

Folketingsvalget 2015

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Dansk Folkeparti 12.86230,01+14,71
Venstre 12.14328,34-10,51
Socialdemokratiet 9.09521,22-0,64
Liberal Alliance 3.0657,15+2,09
Enhedslisten 1.5503,62+1,09
SF 1.0292,40-3,56
Radikale Venstre 9132,13-3,46
Konservative 8962,09-1,50
Alternativet 7941,85Nyt
Kristendemokraterne 5061,18-0,02
I alt 42.853
Kilde[5]

Folketingsvalget 2011

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Venstre 16.86238,85-2,02
Socialdemokratiet 9.48721,86+1,45
Dansk Folkeparti 6.64215,30-0,17
SF 2.5875,96-2,68
Radikale Venstre 2.4255,59+2,46
Liberal Alliance 2.1975,06+3,18
Konservative 1.5593,59-4,33
Enhedslisten 1.0982,53+2,02
Kristendemokraterne 5201,20+0,02
Niesl-Aage Bjerre 160,04Nyt
Jørn Bjorholm 70,02Nyt
I alt 43.400
Kilde[6]

Folketingsvalg i 2000'erne

[redigér | rediger kildetekst]

Folketingsvalget 2007

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Venstre 17.31040,87
Socialdemokratiet 8.64720,41
Dansk Folkeparti 6.55315,47
SF 3.6588,64
Konservative 3.3537,92
Radikale Venstre 1.3243,13
Nyt Alliance 7951,88
Kristendemokraterne 5011,18
Enhedslisten 2160,51
I alt 42.357
Kilde[7]

Europaparlamentsvalgresultater

[redigér | rediger kildetekst]

Europa-Parlamentsvalget 2024 i Danmark

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Venstre 7.192 27,07 -6,33
Socialdemokratiet 3.848 14,48 -6,13
Danmarksdemokraterne 3.507 13,20 Nyt
SF 2.394 9,01 +2,27
Dansk Folkeparti 2.251 8,47 -8,48
Konservative 2.187 8,23 +3,05
Liberal Alliance 2.036 7,66 +4,12
Moderaterne 1.345 5,06 Nyt
Radikale Venstre 909 3,42 -2,79
Enhedslisten 539 2,03 -0,97
Alternativet 363 1,37 -0,05
I alt 26.571
Kilde[8]

Europa-Parlamentsvalget 2019 i Danmark

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Venstre 10.36933,40+5,54
Socialdemokratiet 6.40020,61+5,47
Dansk Folkeparti 5.26416,95-14,39
SF 2.0926,74+1,40
Radikale Venstre 1.9286,21+2,77
Konservative 1.6075,18-4,64
Liberal Alliance 1.1003,54+0,74
Enhedslisten 9303,00Nyt
Folkebevægelsen mod EU 9162,95-1,31
Alternativet 4411,42Nyt
I alt 31.047
Kilde[9]

Europa-Parlamentsvalget 2014 i Danmark

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Dansk Folkeparti 8.20831,34+14,89
Venstre 7.29627,86-3,24
Socialdemokratiet 3.96515,14-3,12
Konservative 2.5739,82-4,89
SF 1.3985,34-4,95
Folkebevægelsen mod EU 1.1154,26+0,09
Radikale Venstre 9023,44+0,71
Liberal Alliance 7342,80+2,35
I alt 26.191
Kilde[10]

Europa-Parlamentsvalget 2009 i Danmark

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Venstre 8.56531,10
Socialdemokratiet 5.02818,26
Dansk Folkeparti 4.53016,45
Konservative 4.05214,71
SF 2.83310,29
Folkebevægelsen mod EU 1.1474,17
Radikale Venstre 7532,73
JuniBevægelsen 5081,84
Liberal Alliance 1230,45
I alt 27.539
Kilde[11]

Folkeafstemninger

[redigér | rediger kildetekst]

Folkeafstemningen om forsvarsforbeholdet i 2022[12]

Valgmulighed Stemmer %
✓ JA 19.486 61,67
X NEJ 12.109 38,33

Folkeafstemningen om retsforbeholdet i 2015[13]

Valgmulighed Stemmer %
X NEJ 19.742 55,01
✓ JA 16.146 44,99

Folkeafstemningen om Danmarks tilslutning til den fælles europæiske patentdomstol i 2014[14]

Valgmulighed Stemmer %
✓ JA 16.680 65,33
X NEJ 8.850 34,67

Folkeafstemningen om tronfølgeloven i 2009[15]

Valgmulighed Stemmer %
✓ JA 23.218 86,95
X NEJ 3.485 13,05

Folketingskandidater pr. 25/11-2018

[redigér | rediger kildetekst]

Valgkredsens kandidater for de pr. november 2018 opstillingsberettigede partier

[redigér | rediger kildetekst]
Liste Parti Kandidat Bemærk
A Socialdemokratiet Troels Ravn[16]
B Radikale Venstre Hans Vestager Hansen[17]
C Det Konservative Folkeparti Tine Roos Nørgaard[18]
D Nye Borgerlige
F Socialistisk Folkeparti
I Liberal Alliance
O Dansk Folkeparti Susanne Eilersen[19]
V Venstre Anni Mathiesen[20]
Ø Enhedslisten Maja Ryom[21]
Å Alternativet Karin Rohr Genz, Søren Haastrup, Rune Ranaivo Bjerremand, Edvard Korsbæk, Tina Brixen, Ditte Madvig Evald, Jens-Peter Mantorp Broberg, Bjarne Aasø, Stefan Struck Kronborg, Mette Bram Er opstillet i samtlige opstillingskredse i Sydjyllands Storkreds

Folketingsvalget 2011

[redigér | rediger kildetekst]

Kredsen havde pr. 30. august 2011 50.073 stemmeberettigede.

Ved Folketingsvalget 2011 var der følgende valgsteder:

  1. ↑ "Vejenkredsen". dst.dk. Hentet 2026-03-10.
  2. ↑ "FOLKETINGSVALG TIRSDAG 24. MARTS 2026". valg.im. Hentet 2026-03-27.
  3. ↑ "FOLKETINGSVALG TIRSDAG 1. NOVEMBER 2022". valg.im. Hentet 2023-06-27.
  4. ↑ "FOLKETINGSVALG ONSDAG 5. JUNI 2019". valg.im. Hentet 2023-06-27.
  5. ↑ "FOLKETINGSVALG TORSDAG 18. JUNI 2015". valg.im. Hentet 2023-06-27.
  6. ↑ "FOLKETINGSVALG TORSDAG 15. SEPTEMBER 2011". valg.im. Hentet 2023-06-27.
  7. ↑ "Folketingsvalget den 13. november 2007". valg.im. Hentet 2023-06-27.
  8. ↑ "EUROPA-PARLAMENTSVALG SØNDAG 9, JUNI 2024". dst.dk. Hentet 2024-06-10.
  9. ↑ "EUROPA-PARLAMENTSVALG SØNDAG 26, MAJ 2019". dst.dk. Hentet 2023-07-01.
  10. ↑ "EUROPA-PARLAMENTSVALG SØNDAG 25, MAJ 2014". dst.dk. Hentet 2023-07-01.
  11. ↑ "EUROPA-PARLAMENTSVALG SØNDAG 7, JUNI 2009". dst.dk. Hentet 2023-07-01.
  12. ↑ "FOLKEAFSTEMNING ONSDAG 1. JUNI 2022". dst.dk. Hentet 2023-07-05.
  13. ↑ "FOLKEAFSTEMNING TORSDAG 3. DECEMBER 2015". dst.dk. Hentet 2023-07-05.
  14. ↑ "FOLKEAFSTEMNING SØNDAG 25. MAJ 2014". dst.dk. Hentet 2023-07-05.
  15. ↑ "FOLKEAFSTEMNING SØNDAG 7. JUNI 2009". dst.dk. Hentet 2023-07-05.
  16. ↑ Folketingsmedlemmer - Socialdemokratiet
  17. ↑ "| Radikale Venstre". Arkiveret fra originalen 7. november 2016. Hentet 6. november 2016.
  18. ↑ Folketingskandidater - Det Konservative Folkeparti
  19. ↑ "Arkiveret kopi". Arkiveret fra originalen 26. november 2018. Hentet 25. november 2018.
  20. ↑ Folketingskandidater - Venstre
  21. ↑ "Arkiveret kopi". Arkiveret fra originalen 26. november 2018. Hentet 25. november 2018.