Vinter-OL 2006

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
De XX Olympiske Vinterlege
P8160018.JPG
Logoet for Vinter-OL 2006 på et flag.
Værtsby Italien Turin, Italien
Motto Passion Lives Here
Deltagende lande 80
Deltagende atleter 2.508 (1.548 mænd, 960 kvinder)
Discipliner 84 i 15 sportsgrene
Åbnings-
ceremoni
10. februar
Afslutnings-
ceremoni
26. februar
Officielt åbnet af President Carlo Azeglio Ciampi
Atletløfte Giorgio Rocca
Dommerløfte Fabio Bianchetti
Fakkelbærer Stefania Belmondo
Stadion Stadio Olimpico

Vinter-OL 2006 (officielt: De XX Olympiske Vinterlege) blev afholdt i og omkring den italienske by Torino i Piemonte-regionen fra den 10. til den 26. februar 2006. Legene var de 20. olympiske vinterlege, og det var anden gang de blev afholdt i Italien efter at Cortina d'Ampezzo var vært for vinter-OL i 1956.

Konkurrencerne i ishockey og skøjteløb blev afholdt i selve Torino by. Curling blev spillet i Pinerolo, ca. 50 km sydvest for Torino. Og de resterende idrætsgrene blev afviklet i de italienske alper 60-100 km vest for Torino. Sportsfolk fra 80 lande konkurrerede i 15 discipliner i 7 sportsgrene, og Tyskland blev bedste nation med i alt 29 medaljer.

Højdepunkter[redigér | redigér wikikode]

Sportsgrene og idrætsanlæg[redigér | redigér wikikode]

Der blev konkurreret i 15 forskellige discipliner, og selve konkurrencerne foregik i syv forskellige byer.

Disciplin Idrætsanlæg Tilsk. By
Ishockey Palasport Olimpico 11.450 Torino
Esposizioni 5.800
Hurtigløb på skøjter Oval Lingotto 7.675
Short track Palavela 8.260
Kunstskøjteløb
Curling Pinerolo Palaghiaccio 2.300 Pinerolo
Skiskydning Cesana San Sicario 6.500 Cesana
Bobslæde Cesana Pariol 7.130
Kælk
Skeleton
Alpint skiløb San Sicario Fraiteve 6.160
Borgata Sestriere
Colle 9.250
Skihop Pragelato
Pragelato Plan
8.005
8.115
Pragelato
Langrend
Nordisk kombination
Freestyle skiløb Sauze d'Oulx 8.460 Sauze d'Oulx
Snowboard Bardonecchia 7.650 Bardonecchia

Deltagende nationer[redigér | redigér wikikode]

Medaljefordeling[redigér | redigér wikikode]

Medaljefordelingen ved vinter-OL 2006 Olympic rings with white rims.svg
Nr. Land Guld Sølv Bronze Total
1. Tyskland Tyskland 11 12 6 29
2. USA USA 9 9 7 25
3. Østrig Østrig 9 7 7 23
4. Rusland Rusland 8 6 8 22
5. Canada Canada 7 10 7 24
6. Sverige Sverige 7 2 5 14
7. Sydkorea Sydkorea 6 3 2 11
8. Schweiz  Schweiz 5 4 5 14
9. Italien Italien 5 0 6 11
10. Frankrig Frankrig 3 2 4 9
Holland Holland 3 2 4 9
12. Estland Estland 3 0 0 3
13. Norge Norge 2 8 9 19
14. Kina Kina 2 4 5 11
15. Tjekkiet Tjekkiet 1 2 1 4
16. Kroatien Kroatien 1 2 0 3
17. Australien Australien 1 0 1 2
18. Japan Japan 1 0 0 1
19. Finland Finland 0 6 3 9
20. Polen Polen 0 1 1 2
21. Bulgarien Bulgarien 0 1 0 1
Hviderusland Hviderusland 0 1 0 1
Slovakiet Slovakiet 0 1 0 1
Storbritannien Storbritannien 0 1 0 1
25. Ukraine Ukraine 0 0 2 2
26. Letland Letland 0 0 1 1

Alpint skiløb[redigér | redigér wikikode]

Styrtløb, mænd  Tid (min.) 
Guld Frankrig Antoine Deneriaz 1:48,80
Sølv Østrig Michael Walchhofer 1:49,52
Bronze Schweiz  Bruno Kernen 1:49,82
4. Norge Kjetil Andre Aamodt    1:49,88
5. USA Bode Miller 1:49,93
6. Østrig Hermann Maier 1:50,00
7. Liechtenstein Marco Büchel 1:50,04
8. Østrig Fritz Strobl 1:50,12
9. USA Patrick Staudacher 1:50,29
10. USA Daron Rahlves 1:50,33
55 deltagere – 53 fuldførte
Super-G, mænd Tid (min.)
Guld Norge Kjetil Andre Aamodt 1:30,65
Sølv Østrig Hermann Maier 1:30,78
Bronze Schweiz  Ambrosi Hoffmann 1:30,98
4. Canada Erik Guay 1:31,08
5. Norge Aksel Lund Svindal 1:31,10
6. Liechtenstein Marco Büchel 1:31,22
7. USA Scott Macartney 1:31,23
8. Canada Francois Bourque 1:31,27
9. USA Daron Rahlves 1:31,37
10. Østrig Hannes Reichelt 1:31,39
63 deltagere – 56 fuldførte
Storslalom, mænd Tid (min.)
1. løb 2. løb Total
Guld Østrig Benjamin Raich 1:16,95 1:18,05 2:35,00
Sølv Frankrig Joel Chenal 1:16,80 1:18,27 2:35,07
Bronze Østrig Hermann Maier 1:16,83 1:18,33 2:35,16
4. Canada Francois Bourque 1:16,61 1:19,31 2:35,92
5. Sverige Fredrik Nyberg 1:16,83 1:19,22 2:36,05
6. Norge Aksel Lund Svindal 1:17,10 1:18,96 2:36,06
USA Bode Miller 1:17,58 1:18,48 2:36,06
8. Østrig Rainer Schönfelder 1:17,49 1:19,15 2:36,64
9. Finland Kalle Palander 1:18,22 1:18,60 2:36,82
10. Canada Thomas Grandi 1:17,23 1:19,65 2:36,88
82 deltagere – 41 fuldførte
Slalom, mænd Tid
1. løb 2. løb Total
Guld Østrig Benjamin Raich 53,37 49,77 1:43,14
Sølv Østrig Reinfried Herbst 53,55 50,42 1:43,97
Bronze Østrig Rainer Schönfelder 54,03 50,12 1:44,15
4. Japan Kentaro Minagawa 53,44 50,74 1:44,18
Sverige André Myhrer 53,95 50,23 1:44,18
6. Kroatien Ivica Kostelic 54,43 50,02 1:44,45
7. Japan Naoki Yuasa 54,76 49,81 1:44,57
8. Sverige Johan Brolenius 54,37 50,44 1:44,81
9. Canada Thomas Grandi 53,64 51,20 1:44,84
10. Sverige Martin Hansson 54,50 50,74 1:45,24
93 deltagere – 47 fuldførte
Alpin kombination, mænd Tid (min.)
Styrtløb Slalom Total
Guld USA Ted Ligety 1:41,22 1:27,93 3:09,35
Sølv Kroatien Ivica Kostelic 1:40,44 1:29,44 3:09,88
Bronze Østrig Rainer Schönfelder 1:40,02 1:30,65 3:10,67
4. Schweiz  Daniel Albrecht 1:40,47 1:30,26 3:10,73
5. Italien Giorgio Rocca 1:41,39 1:29,35 3:10,74
6. Tjekkiet Ondrej Bank 1:40,50 1:30,50 3:11,00
7. Schweiz  Marc Berthod 1:41,24 1:29,98 3:11,22
8. Frankrig Pierrick Bourgeat 1:41,35 1:29,94 3:11,29
9. Italien Peter Fill 1:39,22 1:32,99 3:12,21
10. Norge Kjetin Jansrud 1:41,55 1:30,77 3:12,32
59 deltagere – 35 fuldførte
Styrtløb, kvinder  Tid (min.) 
Guld Østrig Michaela Dorfmeister 1:56,49
Sølv Schweiz  Martina Schild 1:56,86
Bronze Sverige Anja Pärson 1:57,13
4. Østrig Renate Götschl 1:57,20
5. Schweiz  Nadia Styger 1:57,62
6. Tyskland Petra Haltmayr 1:57,69
7. USA Julia Mancuso 1:57,71
8. USA Lindsey C. Kildow 1:57,78
Østrig Alexandra Meissnitzer 1:57,78
10. Italien Nadia Fanchini 1:57,84
44 deltagere – 40 fuldførte
Super-G, kvinder Tid (min.)
Guld Østrig Michela Dorfmeister 1:32,47
Sølv Kroatien Janica Kostelic 1:32,74
Bronze Østrig Alexandra Meissnitzer 1:33,06
4. Canada Kelly Vanderbeek 1:33,09
5. Frankrig Carole Montillet-Carles 1:33,31
6. Schweiz  Martina Schild 1:33,33
7. USA Lindsey C. Kildow 1:33,42
8. Italien Lucia Recchia 1:33,48
9. Canada Emily Brydon 1:33,50
Tyskland Petra Haltmayr 1:33,50
54 deltagere – 51 fuldførte
Storslalom, kvinder Tid (min.)
1. løb 2. løb Total
Guld USA Julia Mancuso 1:00,89 1:08,30 2:09,19
Sølv Finland Tanja Poutiainen 1:01,21 1:08,65 2:09,86
Bronze Sverige Anna Ottosson 1:02,04 1:08,29 2:10,33
4. Østrig Nicole Hosp 1:01,26 1:09,40 2:10,66
5. Canada Genevieve Simard 1:01,47 1:09,26 2:10,73
6. Sverige Anja Pärson 1:01,07 1:09,89 2:10,96
7. Østrig Kathrin Zettel 1:01,95 1:09,40 2:11,35
8. Italien Nadia Fanchini 1:01,77 1:09,69 2:11,46
9. Slovenien Ana Drev 1:02,45 1:09,22 2:11,67
10. Sverige Maria Pietilä-Holmner 1:02,00 1:09,69 2:11,69
65 deltagere
Slalom, kvinder Tid
1. løb 2. løb Total
Guld Sverige Anja Pärson 42,38 46,66 1:29,04
Sølv Østrig Nicole Hosp 42,83 46,50 1.29,33
Bronze Østrig Marlies Schild 43,09 46,70 1:29,79
4. Kroatien Janica Kostelic 43,07 46,87 1:29,94
5. Østrig Michaela Kirchgasser 42,97 47,31 1:30,28
6. Finland Tanja Poutiainen 43,05 47,74 1:30,79
7. Tyskland Annemarie Gerg 43,37 47,52 1:30,89
8. Italien Chiara Costazza 44,15 46,93 1:31,08
Sverige Therese Borssen 43,21 47,87 1:31,08
10. USA Sarah Schleper 43,61 47,77 1:31,38
64 deltagere
Alpin kombination, kvinder Tid (min.)
Styrtløb Slalom Total
Guld Kroatien Janica Kostelic 1.29,40 1:21,68 2:51,08
Sølv Østrig Marlies Schild 1:30,36 1:21,22 2:51,58
Bronze Sverige Anja Pärson 1:29,57 1:22,06 2:51,63
4. Østrig Kathrin Zettel 1:30,66 1:21,75 2:52,41
5. Østrig Nicole Hosp 1:31,14 1:22,07 2:53,21
6. Østrig Michaela Kirchgasser 1:31,02 1:22,46 2:53,48
7. Tyskland Martina Ertl-Renz 1:31,08 1:23,20 2:54,28
8. Sverige Jessica Lindell-Vikarby 1:30,19 1:25,00 2:55,19
9. USA Julia Mancuso 1:30,84 1:24,60 2:55,44
10. Canada Brigitte Acton 1:30,98 1:24,77 2:55,75
43 deltagere – 30 fuldførte

Bobslæde[redigér | redigér wikikode]

Bobslædekonkurrencerne blev kørt på banen Cesana Pariol med en længde på 1.435 m og en højdeforskel på 114 m.

Toerbob, mænd Tid (sek.)
1. løb 2. løb 3. løb 4. løb Totalt (min.)
Guld Tyskland Tyskland 1 André Lange (fører)
Kevin Kuske
55,28 55,73 56,01 56,36 3:43,38
Sølv Canada Canada 1 Pierre Lueders (fører)
Lascelles Brown
55,57 55,50 56,11 56,41 3:43,59
Bronze Schweiz  Schweiz 1 Martin Annen (fører)
Beat Hefti
55,54 55,67 56,18 56,34 3:43,73
4. Rusland Rusland 1 Alexandre Zoubkov (fører)
Alexey Voevoda
55,54 55,85 56,12 56,49 3:44,00
5. Tyskland Tyskland 2 Matthias Höpfner (fører)
Marc Kühne
55,56 55,82 56,24 56,63 3:44,25
6. Letland Letland 1 Janis Minins (fører)
Daumants Dreishkens
55,94 55,84 56,16 56,69 3:44,63
7. USA USA 1 Todd Hays (fører)
Pavle Jovanovic
55,81 55,72 56,31 56,88 3:44,72
8. Schweiz  Schweiz 2 Ivo Rüegg (fører)
Cedric Grand
55,85 55,74 56,37 56,90 3:44,86
9. Italien Italien 1 Simone Bertazzo (fører)
Matteo Torchio
55,78 55,99 56,43 56,95 3:45,15
10. Østrig Østrig 1 Wolfgang Stampfer (fører)
Klaus Seelos
55,92 55,94 56,57 56,90 3:45,33
29 deltagende hold
Firerbob, mænd Tid (sek.)
1. løb 2. løb 3. løb 4. løb Totalt (min.)
Guld Tyskland Tyskland 1 André Lange (fører)
René Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
55,20 55,30 54,80 55,12 3:40,42
Sølv Rusland Rusland 1 Alexandre Zoubkov (fører)
Filipp Egorov
Alexej Seliverstov
Alexey Voevoda
55,22 55,45 54,87 55,01 3:40,55
Bronze Schweiz  Schweiz 1 Martin Annen (fører)
Thomas Lamparter
Beat Hefti
Cedric Grand
55,26 55,37 55,00 55,20 3:40,83
4. Canada Canada 1 Pierre Lueders (fører)
Ken Kotyk
Morgan Alexander
Lascelles Brown
55,34 55,43 54,95 55,20 3:40,92
5. Tyskland Tyskland 2 René Spies (fører)
Christoph Heyder
Enrico Kühn
Alexander Metzger
55,47 55,48 54,91 55,18 3:41,04
6. USA USA 2 Steven Holcomb (fører)
Curt Tomasevicz
Bill Schuffenhauer
Lorenzo Smith III
55,46 55,50 55,14 55,26 3:41,36
7. USA USA 1 Todd Hays (fører)
Pavle Jovanovic
Steve Mesler
Brock Kreitzburg
55,43 55,56 55,04 55,41 3:41,44
8. Schweiz  Schweiz 2 Ivo Rüegg (fører)
Andi Gees
Roman Handschin
Christian Äbli
55,65 55,63 55,22 55,30 3:41,80
9. Rusland Rusland 2 Evgeny Popov (fører)
Sergei Golubev
Piotr Makartchuk
Dmitry Stepushkin
55,87 55,57 55,16 55,33 3:41,93
10. Letland Letland 1 Janis Minins (fører)
Daumants Dreishkens
Marcis Rullis
Janis Ozols
55,88 55,69 55,51 55,51 3:42,59
25 deltagende hold
Toerbob, kvinder Tid (sek.)
1. løb 2. løb 3. løb 4. løb Totalt (min.)
Guld Tyskland Tyskland 1 Sandra Kiriasis (fører)
Anja Schneiderheinze
57,16 57,77 57,34 57,71 3:49,98
Sølv USA USA 1 Shauna Rohbock (fører)
Valerie Fleming
57,37 57,65 57,78 57,89 3:50,69
Bronze Italien Italien 1 Gerda Weissensteiner (fører)
Jennifer Isacco
57,50 57,67 57,71 58,13 3:51,01
4. Canada Canada 1 Helen Upperton (fører)
Heather Moyse
57,37 57,77 58,09 57,83 3:51,06
5. Tyskland Tyskland 2 Susi Lisa Erdmann (fører)
Nicole Herschmann
57,26 57,75 58,04 58,27 3:51,32
6. USA USA 2 Jean Prahm (fører)
Vonetta Flowers
57,97 57,67 57,81 58,33 3:51,78
7. Rusland Rusland 1 Victoria Tokovaia (fører)
Nadejda Orlova
57,64 57,72 58,44 58,13 3:51,93
8. Schweiz  Schweiz 1 Maya Bamert (fører)
Martina Feusi
57,72 57,78 58,00 58,54 3:52,04
9. Storbritannien Storbritannien 1 Nicola Minichiello (fører)
Jacqui Davies
57,78 57,49 58,41 58,48 3:52,16
10. Schweiz  Schweiz 2 Sabina Hafner (fører)
Cora Huber
57,86 57,92 58,73 58,35 3:52,86
16 deltagende hold

Curling[redigér | redigér wikikode]

Alle curlingkampe blev spillet i ishallen Pinerolo Palaghiaccio i Pinerolo, 50 km sydvest for Torino.

Mænd    Sejre    Nederlag
1. Finland Finland 7 2
2. Canada Canada 6 3
USA USA 6 3
Storbritannien Storbritannien 6 3
5. Norge Norge 5 4
Schweiz  Schweiz 5 4
7. Italien Italien 4 5
8. Tyskland Tyskland 3 6
Sverige Sverige 3 6
10. New Zealand New Zealand 0 9
Semifinaler
  • USA - Canada   5-11
  • Finland - Storbritannien   4-3
Bronzekamp
  • USA - Storbritannien   8-6
Finale
  • Finland - Canada   4-10
Slutstilling
Guld Canada Canada
Brad Gushue
Mark Nichols
Russ Howard (skip)
Jamie Korab
Mike Adam (alternate)
Sølv Finland Finland
Markku Uusipaavalniemi (skip)
Wille Mäkelä
Kalle Kiiskinen
Teemu Salo
Jani Sullanmaa (alternate)
Bronze USA USA
Pete Fenson (skip)
Shawn Rojeski
Joe Polo
John Shuster
Scott Baird (alternate)
4. Storbritannien Storbritannien
David Murdoch (skip)
Ewan MacDonald
Warwick Smith
Euan Byers
Craig Wilson (alternate)
Kvinder    Sejre    Nederlag
1. Sverige Sverige 7 2
Schweiz  Schweiz 7 2
3. Canada Canada 6 3
Norge Norge 6 3
5. Storbritannien Storbritannien 5 4
Rusland Rusland 5 4
7. Japan Japan 4 5
8. Danmark Danmark 2 7
USA USA 2 7
10. Italien Italien 1 8
Semifinaler
  • Norge - Sverige   4-5
  • Schweiz - Canada   7-5
Bronzekamp
  • Norge - Canada   5-11
Finale
  • Sverige - Schweiz   7-6
Slutstilling
Guld Sverige Sverige
Anette Norberg (skip)
Eva Lund
Cathrine Lindahl
Anna Svärd
Ulrika Bergman (alternate)
Sølv Schweiz Schweiz
Mirjam Ott (skip)
Binia Beeli
Valeria Spälty
Michele Moser
Manuela Kormann (alternate)
Bronze Canada Canada
Shannon Kleibrink (skip)
Amy Nixon
Glenys Bakker
Christine Keshen
Sandra Jenkins (alternate)
4. Norge Norge
Dordi Nordby (skip)
Marianne Haslum
Marianne Rørvik
Camilla Holth
Charlotte Hovring (alternate)

Freestyle skiløb[redigér | redigér wikikode]

Kunkurrencerne i freestyle skiløb blev afviklet i Sauze d'Oulx i de italienske alper, ca. 70 km vest for Torino. Der var to konkurrencer, aerials og pukkelpist, begge for både mænd og kvinder.

Aerials, mænd Point
 1. hop   2. hop    Total  
Guld Kina Xiaopeng Han 130,53 120,24 250,77
Sølv Hviderusland Dmitri Dashinski 131,42 117,26 248,68
Bronze Rusland Vladimir Lebedev 120,65 126,11 246,76
4. Hviderusland Alexei Grishin 123,90 121,28 245,18
5. Canada Kyle Nissen 114,38 130,53 244,91
6. Canada Warren Shouldice 123,45 116,25 239,70
7. USA Jeret Peterson 124,78 112,70 237,48
8. Hviderusland Anton Kushnir 124,56 103,10 227,66
9. Rusland Evgeniy Brailovskiy 110,01 113,60 223,61
10. Schweiz  Renato Ulrich 105,53 99,22 204,75
28 deltagere
Pukkelpist, mænd Point
Guld Australien Dale Begg-Smith 26,77
Sølv Finland Mikko Ronkainen 26,62
Bronze USA Toby Dawson 26,30
4. Canada Marc-André Moreau 25,62
5. Sverige Jesper Björnlund 25,21
6. USA Jeremy Bloom 25,17
7. USA Travis Mayer 24,91
8. Finland Juuso Lahtela 24,42
9. USA Travis Cabral 24,38
10. Frankrig Guilbaut Colas 23,60
35 deltagere
Aerials, kvinder Point
 1. hop   2. hop    Total  
Guld Schweiz  Evelyne Leu 94,62 107,93 202,55
Sølv Kina Nina Li 100,81 96,58 197,39
Bronze Australien Alisa Camplin 94,99 96,40 191,39
4. Kina Nannan Xu 98,70 92,53 191,23
5. Hviderusland Oly Slivets 87,50 90,25 177,75
6. Kina Xinxin Guo 103,17 71,68 174,85
7. Schweiz  Manuela Müller 73,49 85,65 159,14
8. Australien Jacqui Cooper 78,97 73,72 152,69
9. Rusland Anna Zukal 81,90 70,14 152,04
10. Hviderusland Alla Tsuper 53,58 84,26 137,84
23 deltagere
Pukkelpist, kvinder Point
Guld Canada Jennifer Heil 26,50
Sølv Norge Kari Traa 25,65
Bronze Frankrig Sandra Laoura 25,37
4. Sverige Sara Kjellin 24,74
5. Japan Aiko Uemura 24,01
6. Tjekkiet Nikola Sudova 23,58
7. Canada Kristi Richards 23,30
8. Canada Audrey Robichaud 23,10
9. Italien Deborah Scanzio 23,00
10. USA Shannon Bahrke 22,82
30 deltagere

Hurtigløb på skøjter[redigér | redigér wikikode]

Kunkurrencerne i hurtigløb på skøjter blev afviklet indendørs i Oval Lingotto i Torino. Forfølgelsesløb for hold var på OL-programmet for første gang.

Canadiske Cindy Klassen blev den største medaljesluger med 1 guld-, 2 sølv- og 2 bronzemedaljer. Kun på 500 m-distancen, hvor hun ikke deltog, vandt hun ingen medalje. Blandt mændene var den lokale favorit Enrico Fabris mest succesfuld med 2 guld- og 1 sølvmedalje.

500 m, mænd Tid (sek.)
1. løb 2. løb Totalt
Guld USA Joey Cheek 34,82 34,94 69,76
Sølv Rusland Dmitry Dorofeyev 35,24 35,17 70,41
Bronze Sydkorea Kang Seok Lee 35,34 35,09 70,43
4. Japan Yuya Oikawa 35,35 35,21 70,56
5. Kina Fengtong Yu 35,39 35,29 70,68
6. Japan Joji Kato 35,59 35,19 70,78
7. Canada Michael Ireland 35,59 35,29 70,88
8. Sydkorea Jae-Bong Choi 35,61 35,43 71,04
9. Canada Jeremy Wotherspoon 35,37 35,68 71,05
10. Finland Pekka Koskela 35,58 35,51 71,09
37 deltagere
1000 m, mænd Tid (min.)
Guld USA Shani Davis 1:08,89
Sølv USA Joey Cheek 1:09,16
Bronze Holland Erben Wennemars 1:09,32
4. Sydkorea Kyou-Hyuk Lee 1:09,37
5. Holland Jan Bos 1:09,42
6. USA Chad Hedrick 1:09,45
7. Rusland Yevgeny Lalenkov 1:09,46
8. Holland Stefan Groothuis 1:09,57
9. USA Casey Fitzrandolph 1:09,59
10. Rusland Dmitry Dorofeyev 1:09,74
41 deltagere
1500 m, mænd Tid (min.)
Guld Italien Enrico Fabris 1:45,97
Sølv USA Shani Davis 1:46,13
Bronze USA Chad Hedrick 1:46,22
4. Holland Simon Kuipers 1:46,58
5. Holland Erben Wennemars 1:46,71
6. Rusland Ivan Skobrev 1:46,91
7. Norge Petter Andersen 1:47,15
8. Norge Mikael Flygind-Larsen 1:47,28
9. USA Joey Cheek 1:47,52
10. Norge Even Wetten 1:47,78
41 deltagere
5.000 m, mænd Tid (min.)
Guld USA Chad Hedrick 6:14,68
Sølv Holland Sven Kramer 6:16,40
Bronze Italien Enrico Fabris 6:18,25
4. Holland Carl Verheijen 6:18,84
5. Canada Arne Dankers 6:21,24
6. Holland Bob de Jong 6:22,12
7. USA Shani Davis 6:23,08
8. Norge Øystein Grødum 6:24,21
9. Norge Lasse Sætre 6:25,15
10. Norge Eskil Ervik 6:26,91
28 deltagere
10.000 m, mænd Tid (min.)
Guld Holland Bob de Jong 13:01,57
Sølv USA Chad Hedrick 13:05,40
Bronze Holland Carl Verheijen 13:08,80
4. Norge Øystein Grødum 13:12,58
5. Norge Lasse Sætre 13:12,93
6. Rusland Ivan Skobrev 13:17,54
7. Holland Sven Kramer 13:18,14
8. Italien Enrico Fabris 13.21,54
9. Canada Arne Dankers 13:23,55
10. Sverige Johan Röjler 13:29,50
16 deltagere
Holdforfølgelse 3200 m, mænd
Finale Tid (min.)
Guld Italien Italien
Matteo Anesi
Stefano Donagrandi
Enrico Fabris
Ippolito Sanfratello
3:44,46
Sølv Canada Canada
Arne Dankers
Steven Elm
Jason Parker
Justin Warsylewicz
Denny Morrison
3:47,28
B-finale Tid (min.)
Bronze Holland Holland
Sven Kramer
Rintje Ritsma
Mark Tuitert
Carl Verheijen
Erben Wennemars
3:44,53
4. Norge Norge
Håvard Bokko
Eskil Ervik
Mikael Flygind-Larsen
Øystein Grødum
Lasse Sætre
3:45,96
C-finale Tid (min.)
5. Rusland Rusland
Artyom Detyshev
Aleksandr Kibalko
Yevgeny Lalenkov
Dmitry Shipel
Ivan Skobrev
3:46,91
6. USA USA
K.C. Boutiette
Chad Hedrick
Charles Ryan Leveille Cox
Clay Mull
Derek Parra
3:49,73
D-finale Tid (min.)
7. Tyskland Tyskland
Jens Boden
Jörg Dallmann
Stefan Heythausen
Robert Lehmann
Tobias Schneider
3:48,28
8. Japan Japan
Kasato Miyazaki
Takaharu Nakajima
Teruhiro Sugimori
Takahiro Ushiyama
3:50,37
8 deltagende hold
500 m, kvinder Tid (sek.)
1. løb 2. løb Totalt
Guld Rusland Svetlana Zhurova 38,23 38,34 76,57
Sølv Kina Manli Wang 38,31 38,47 76,78
Bronze Kina Hui Ren 38,60 38,27 76,87
4. Japan Tomomi Okizaki 38,46 38,46 76,92
5. Sydkorea Fengtong Yu 38,69 38,35 77,04
6. Tyskland Jenny Wolf 38,70 38,55 77,25
7. Kina Beixing Wang 38,71 38,56 77,27
8. Japan Sayuri Osuga 38,74 38,65 77,39
9. Japan Sayuri Yoshii 38,68 38,75 77,43
10. Italien Chiara Simionato 39,02 38,66 77,68
30 deltagere
1000 m, kvinder Tid (min.)
Guld Holland Marianne Timmer 1:16,05
Sølv Canada Cindy Klassen 1:16,09
Bronze Tyskland Anni Friesinger 1:16,11
4. Holland Ireen Wust 1:16,39
5. Canada Kristina Groves 1:16,54
6. Holland Barbara de Loor 1:16,73
7. Rusland Svetlana Zhurova 1:17,13
8. Polen Katarzyna Wojcicka 1:17,28
9. Rusland Yekatarina Abramova 1:17,33
10. USA Jennifer Rodriguez 1:17,47
36 deltagere
1500 m, kvinder Tid (min.)
Guld Canada Cindy Klassen 1:55,27
Sølv Canada Kristina Groves 1:56,74
Bronze Holland Ireen Wust 1:56,90
4. Tyskland Anni Friesinger 1:57,31
5. Italien Chiara Simionato 1:58,76
6. Rusland Yekaterina Lobysheva 1:58,87
7. Canada Christine Nesbitt 1:59,15
8. USA Jennifer Rodriguez 1:59,30
9. Holland Renate Groenewold 1:59,33
10. Tyskland Daniela Anschütz Thoms 1:59,74
35 deltagere
3.000 m, kvinder Tid (min.)
Guld Holland Ireen Wust 4:02,43
Sølv Holland Renate Groenewold 4:03,48
Bronze Canada Cindy Klassen 4:04,37
4. Tyskland Anni Friesinger 4:04,59
5. Tyskland Claudia Pechstein 4:05,54
6. Tyskland Daniela Anschütz Thoms 4:06,89
7. Tjekkiet Martina Sablikova 4:08,42
8. Canada Kristina Groves 4:09,03
9. Canada Clara Hughes 4:09,17
10. Polen Katarzyna Wojcicka 4:09,61
28 deltagere
5.000 m, kvinder Tid (min.)
Guld Canada Clara Hughes 6:59,07
Sølv Tyskland Claudia Pechstein 7:00,08
Bronze Canada Cindy Klassen 7:00,57
4. Tjekkiet Martina Sablikova 7:01,38
5. Tyskland Daniela Anschütz Thoms 7:02,82
6. Canada Kristina Groves 7:03,95
7. USA Catherine Raney 7:04,91
8. Norge Maren Haugli 7:06,08
9. Holland Renate Groenewold 7:11,32
10. Holland Carien Kleibeuker 7:12,18
16 deltagere
Holdforfølgelse 2400 m, kvinder
Finale Tid (min.)
Guld Tyskland Tyskland
Daniela Anschütz Thoms
Lucille Opitz
Anni Friesinger
Claudia Pechstein
Sabine Völker
3:01,25
Sølv Canada Canada
Kristina Groves
Clara Hughes
Cindy Klassen
Christine Nesbitt
Shannon Rempel
3:02,91
B-finale Tid (min.)
Bronze Rusland Rusland
Yekaterina Abramova
Varvara Barysheva
Yekaterina Lobysheva
Galina Likhachova
Svetlana Vysokova
Indhentet
4. Japan Japan
Eriko Ishino
Nami Nemoto
Hiromi Otsu
Eriko Seo
Maki Tabata
C-finale Tid (min.)
5. USA USA
Margaret Crowley
Maria Lamb
Catherine Raney
Jennifer Rodriguez
Amy Sannes
3:04,22
6. Holland Holland
Renate Groenewold
Moniek Kleinsman
Gretha Smit
Paulien van Deutekom
Ireen Wust
3:05,62
D-finale Tid (min.)
7. Norge Norge
Annette Bjelkevik
Hedvig Bjelkevik
Maren Haugli
3:06,20
8. Kina Kina
Jia Ji
Fei Wang
Xiaolei Zhang
3:06,91
8 deltagende hold

Ishockey[redigér | redigér wikikode]

Ishockeykampene blev spillet i to haller – Esposizioni og Palasport Olimpico – begge i Torino.

Mænd[redigér | redigér wikikode]

Gruppe A
Italien - Canada 2-7
Schweiz - Finland 0-5
Tyskland - Tjekkiet     1-4
Finland - Italien 6-0
Tjekkiet - Schweiz 2-3
Canada - Tyskland 5-1
Italien - Tyskland 3-3
Canada - Schweiz 0-2
Tjekkiet - Finland 2-4
Tyskland - Schweiz 2-2
Tjekkiet - Italien 4-1
Finland - Canada 2-0
Schweiz - Italien 3-3
Finland - Tyskland 2-0
Canada - Tjekkiet 3-2
Gruppe A Kampe   Mål   Point
Finland Finland 5 19-2   10
Schweiz  Schweiz 5 10-12 6
Canada Canada 5 15-9   6
Tjekkiet Tjekkiet 5 14-12 4
Tyskland Tyskland     5   7-16 2
Italien Italien 5   9-23 2
Gruppe B
Kasakhstan - Sverige 2-7
Rusland - Slovakiet 3-5
Letland - USA 3-3
Sverige - Rusland 0-5
Slovakiet - Letland 6-3
USA - Kasakhstan 4-1
Kasakhstan - Rusland 0-1
Sverige - Letland 6-1
Slovakiet - USA 2-1
Rusland - Letland 9-2
Slovakiet - Kasakhstan     2-1
USA - Sverige 1-2
Letland - Kasakhstan 2-5
Sverige - Slovakiet 0-3
USA - Rusland 4-5
Gruppe B Kampe   Mål   Point
Slovakiet Slovakiet 5 18-8   10
Rusland Rusland 5 23-11 8
Sverige Sverige 5 15-12 6
USA USA 5 13-13 3
Kasakhstan Kasakhstan 5   9-16 2
Letland Letland 5 11-29 1
Kvartfinaler
  • Schweiz - Sverige  2-6
  • Finland - USA  4-3
  • Rusland - Canada  2-0
  • Slovakiet - Tjekkiet  1-3
Semifinaler
  • Sverige - Tjekkiet  7-3
  • Finland - Rusland  4-0
Bronzekamp
  • Rusland - Tjekkiet  0-3
Finale
  • Finland - Sverige  2-3
Guld Sølv Bronze
Sverige Sverige Finland Finland Tjekkiet Tjekkiet
Mattias Öhlund
Christian Bäckman
Daniel Alfredsson
Niklas Kronwall
Nicklas Lidström
Daniel Sedin
Niclas Havelid
Stefan Liv
Tomas Holmström
Jörgen Jönsson
Mika Hannula
Henrik Zetterberg
Mikael Samuelsson
Henrik Lundqvist
Daniel Tjärnqvist
Fredrik Modin
Mikael Tellqvist
Kenny Jönsson
Samuel Påhlsson
Ronnie Sundin
Per Johan Axelsson
Peter Forsberg
Henrik Sedin
Mats Sundin
Petteri Nummelin
Kimmo Timonen
Lasse Kukkonen
Sami Salo
Aki-Petteri Berg
Teemu Selänne
Ville Nieminen
Saku Koivu
Olli Jokinen
Niklas Hagman
Ville Peltonen
Mikko Koivu
Antti Laaksonen
Jukka Hentunen
Jere Lehtinen
Teppo Numminen
Fredrik Norrena
Antero Niitymäki
Toni Lydman
Niklas Bäckström
Jussi Jokinen
Jarkko Ruutu
Niko Kapanen
Antti-Jussi Niemi
Marek Zidlicky
Jaroslav Spacek
David Vyborny
Marek Malik
Frantisek Kaberle
Tomas Kaberle
Filip Kuba
Ales Kotalik
Martin Rucinsky
Dusan Salficky
Jaromir Jagr
Patrik Elias
Vaclav Prospal
Dominik Hasek
Jan Bulis
Milan Hnilicka
Tomas Vokoun
Martin Straka
Martin Erat
Rostislav Olesz
Ales Hemsky
Milan Hejduk
Robert Lang
Petr Cajanek
Pavel Kubina
Sekundære placeringer
4. Rusland Rusland
5. Slovakiet Slovakiet
6. Schweiz  Schweiz
7. Canada Canada
8. USA USA
9. Kasakhstan Kasakhstan
10. Tyskland Tyskland
11. Italien Italien
12. Letland Letland

Kvinder[redigér | redigér wikikode]

Gruppe A
Sverige - Rusland 3-1
Canada - Italien 16-0
Rusland - Canada       0-12
Sverige - Italien 11-0
Italien - Rusland 1-5
Canada - Sverige 8-1
Gruppe A Kampe   Mål   Point
Canada Canada 3 36-1   6
Sverige Sverige 3 15-9   4
Rusland Rusland     3   6-16 2
Italien Italien 3   1-32 0
Gruppe B
Finland - Tyskland 3-0
USA - Schweiz 6-0
Tyskland - USA 0-5
Finland - Schweiz 4-0
Schweiz - Tyskland     1-2
USA - Finland 7-3
Gruppe B Kampe   Mål   Point
USA USA 3 18-3   6
Finland Finland 3 10-7   4
Tyskland Tyskland     3 2-9 2
Schweiz  Schweiz 3   1-12 0

Semifinaler

  • USA - Sverige  2-3 efter straffeslag
  • Canada - Finland  6-0

Bronzekamp

  • Finland - USA  0-4

Finale

  • Sverige - Canada  1-4

    

Placeringskampe

  • Rusland - Schweiz  6-2
  • Tyskland - Italien  5-2

Kamp om 7.pladsen

  • Schweiz - Italien  11-0

Kamp om 5.pladsen

  • Tyskland - Rusland  1-0 efter straffeslag
Guld Sølv Bronze
Canada Canada Sverige Sverige USA USA
Becky Kellar
Gillian Ferrari
Gina Kingsbury
Sarah Vaillancourt
Hayley Wickenheiser
Jennifer Botterill
Jayna Hefford
Danielle Goyette
Caroline Ouelette
Cheryl Pounder
Gillian Apps
Carla MacLeod
Meghan Agosta
Cassie Campbell
Vicky Sunohara
Kim St-Pierre
Charline Labonte
Katie Weatherston
Colleen Sostorics
Cherie Piper
Cecilia Andersson
Frida Nevalainen
Jenni Asserholt
Maria Rooth
Erika Holst
Anna Vikman
Jenny Lindqvist
Katarina Timglas
Pernilla Winberg
Ann Louise Edstrand
Kristina Lundberg
Emilie O Konor
Joa Elfberg
Emma Eliasson
Gunilla Andersson
Nanna Jansson
Therese Sjölander
Ylva Lindberg
Danijela Rundqvist
Kim Martin
Courtney Kennedy
Angela Ruggiero
Lyndsay Wall
Krissy Wendell
Molly Engstrom
Jamie Hagerman
Julie Chu
Pam Dreyer
Chanda Gunn
Sarah Parsons
Tricia Dunn-Luoma
Natalie Darwitz
Katie King
Kristin King
Kathleen Kauth
Kelly Stephens
Jenny Potter
Kim Insalaco
Caitlin Cahow
Helen Resor
Sekundære placeringer
4. Finland Finland
5. Tyskland Tyskland
6. Rusland Rusland
7. Schweiz  Schweiz
8. Italien Italien

Kunstskøjteløb[redigér | redigér wikikode]

Konkurrencerne i kunstskøjteløb blev afvilket i skøjtehallen Palavela i Torino.

Mænd Point
Kort Frit Total
Guld Rusland Evgeni Plushenko 90,66 167,67 253,38
Sølv Schweiz  Stephane Lambiel 79,04 152,17 231,21
Bronze Canada Jeffrey Buttle 73,29 154,30 227,59
4. USA Evan Lysacek 67,55 152,58 220,13
5. USA Johnny Weir 80,00 136,63 216,63
6. Frankrig Brian Joubert 77,77 135,12 212,89
7. USA Matthew Savoie 69,15 137,52 206,67
8. Japan Daisuke Takahashi 73,77 131,12 204,89
9. Belgien Kevin van der Perren 65,36 132,03 197,39
10. Kina Min Zhang 67,39 128,88 196,27
30 deltagere
Kvinder Point
Kort Frit Total
Guld Japan Shizuka Arakawa 66,02 125,32 191,34
Sølv USA Sasha Cohen 66,73 116,63 183,36
Bronze Rusland Irina Slutskaya 66,70 114,74 181,44
4. Japan Fumie Suguri 61,75 113,48 175,23
5. Canada Joannie Rochette 55,85 111,42 167,27
6. USA Kimmie Meissner 59,40 106,31 165,71
7. USA Emily Hughes 57,80 103,79 160,87
8. Schweiz  Sarah Meier 55,57 100,56 156,13
9. Italien Carolina Kostner 53,77  99,73 153,50
10. Georgien Elene Gedevanishvili 57,90  93,56 151,46
30 deltagere
Parløb Point
Kort Frit Total
Guld Rusland Tatiana Totmianina / Maxim Marinin 68,64 135,84 204,48
Sølv Kina Dan Zhang / Hao Zhang 64,72 125,01 189,73
Bronze Kina Xue Shen / Hongbo Zhao 62,32 124,59 186,91
4. Kina Qing Pang / Jian Tong 63,19 123,48 186,67
5. Rusland Maria Petrova / Alexei Tikhonov 64,27 117,42 181,69
6. Tyskland Aliona Savchenko / Robin Szolkowy 60,96 119,19 180,15
7. USA Rena Inoue / John Baldwin 61,27 113,74 175,01
8. Rusland Julia Obertas / Sergei Slavnov 60,25 106,29 166,54
9. Polen Dorota Zagorska / Mariusz Siudek 56,10 109,85 165,95
10. Canada Jessica Dube / Bryce Davison 55,48 104,23 159,71
20 deltagende par
Isdans Point
Oblig. Origin. Frit Total
Guld Rusland Tatiana Navka / Roman Kostomarov 38,20 61,07 101,37 200,64
Sølv USA Tanith Belbin / Benjamin Agosto 37,36 60,53 98,17 196,06
Bronze Ukraine Elena Grushina / Ruslan Goncharov 37,39 59,29 99,17 195,85
4. Frankrig Isabelle Delobel / Olivier Schönfelder 36,44 58,34 99,50 194,28
5. Bulgarien Albena Denkova / Maxim Staviski 37,65 55,85 96,03 189,53
6. Italien Barbara Fusar Poli / Maurizio Margaglio 38,78 51,73 92,95 183,46
7. Litauen Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas 35,23 52,79 95,19 183,21
8. Israel Galit Chait / Sergei Sakhnovski 31,07 55,65 94,44 181,16
9. Rusland Oksana Domnina / Maxim Shabalin 33,37 52,36 88,03 173,76
10. Storbritannien Sinead Kerr / John Kerr 31,58 50,28 85,57 167,43
24 deltagende par

Andre sportsgrene[redigér | redigér wikikode]

  • Kælk
  • Langrend
  • Nordisk kombination
  • Short track
  • Skeleton
  • Skihop
  • Skiskydning
  • Snowboard
Commons-logo.svg
Wikimedia Commons har medier relateret til: