Vuelta a España 2022

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Vuelta a España 2022 Cycling (road) pictogram.svg
20220820 JumboVisma in Vuelta 2022.jpg
Løbsdetaljer
Rute77. Vuelta a España
KonkurrenceUCI World Tour 2022 2.UWT
Etaper21
Datoer19. august – 11. september 2022
Distance3.281,4 km
LandeESP Spanien
NED Holland
BEL Belgien
StartbyUtrecht
MålbyMadrid
Hold23
Startende ryttere183
Fuldførende ryttere134
Gennemsnitlig fart40,788 km/t
Resultater
VinderBEL Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
ToerESP Enric Mas (Movistar Team)
TreerESP Juan Ayuso (UAE Team Emirates)
PointtrøjeDEN Mads Pedersen (Trek-Segafredo)
BjergtrøjeECU Richard Carapaz (Ineos Grenadiers)
UngdomstrøjeBEL Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl)
Mest angrebsivrigeESP Marc Soler (UAE Team Emirates)
HoldkonkurrenceUAE UAE Team Emirates
◀2021
Commons-logo.svgDokumentation Wikidata-logo S.svg

Vuelta a España 2022 var den 77. udgave af Vuelta a España. Den spanske Grand Tour startede 19. august 2022 i Utrecht i Holland, og sluttede 11. september i Madrid. De tre første etaper fandt sted i Holland, før løbet fortsatte i Spanien.

Den samlede vinder af løbet blev belgiske Remco Evenepoel fra Quick-Step Alpha Vinyl. Danske Mads Pedersen fra Trek-Segafredo vandt løbets pointkonkurrence samt tre etaper.

Etaperne[redigér | rediger kildetekst]

Wikidata-logo S.svgEtapeDatoStart – MåltypeAfstand (km)Elevation (m)EtapevinderFørende rytter
1. etape 19. aug.NED UtrechtNED Utrecht
holdtidskørsel
23,347 mNED Jumbo-VismaNED Robert Gesink
2. etape 20. aug.NED 's-HertogenboschNED Utrecht
flad etape
175,1498 mIRL Sam BennettNED Mike Teunissen
3. etape 21. aug.NED BredaNED Breda
flad etape
193,5237 mIRL Sam BennettITA Edoardo Affini
22. aug.Transfer til Spanien
Hviledag
4. etape 23. aug.Vitoria-Gasteiz – Laguardia - Guardia
middel bjergetape
153,52306 mSLO Primož RogličSLO Primož Roglič
5. etape 24. aug.IrunBilbao
middel bjergetape
187,22985 mESP Marc SolerFRA Rudy Molard
6. etape 25. aug.Bilbao – Pico Jano
bjergetape
181,24076 mAUS Jay VineBEL Remco Evenepoel
7. etape 26. aug.Real Valle de Camargo – Cistierna
middel bjergetape
1903178 mESP Jesús HerradaBEL Remco Evenepoel
8. etape 27. aug.Pola de Laviana – Yernes y Tameza
bjergetape
153,43743 mAUS Jay VineBEL Remco Evenepoel
9. etape 28. aug.Villaviciosa – Les Praeres
bjergetape
171,43698 mRSA Louis MeintjesBEL Remco Evenepoel
29. aug.Hviledag
Hviledag
10. etape 30. aug.ElcheAlicante
enkeltstart
30,9177 mBEL Remco EvenepoelBEL Remco Evenepoel
11. etape 31. aug.ElPozo – Cabo de Gata
flad etape
191,21601 mAUS Kaden GrovesBEL Remco Evenepoel
12. etape 1. sep.Salobreña – Peñas Blancas
bjergetape
192,73262 mECU Richard CarapazBEL Remco Evenepoel
13. etape 2. sep.Ronda – Montilla
flad etape
168,41703 mDEN Mads Pedersen BEL Remco Evenepoel
14. etape 3. sep.Montoro – Sierra de la Pandera
bjergetape
160,33337 mECU Richard CarapazBEL Remco Evenepoel
15. etape 4. sep.Martos – Sierra Nevada
bjergetape
149,64052 mNED Thymen ArensmanBEL Remco Evenepoel
5. sep.Hviledag
Hviledag
16. etape 6. sep.Sanlúcar de Barrameda – Tomares
flad etape
189,41002 mDEN Mads Pedersen BEL Remco Evenepoel
17. etape 7. sep.Aracena – Monasterio de Tentudía
middel bjergetape
162,32737 mCOL Rigoberto UránBEL Remco Evenepoel
18. etape 8. sep.Trujillo – Piornal
bjergetape
1923625 mBEL Remco EvenepoelBEL Remco Evenepoel
19. etape 9. sep.Talavera de la ReinaTalavera de la Reina
middel bjergetape
138,32278 mDEN Mads Pedersen BEL Remco Evenepoel
20. etape 10. sep.Moralzarzal – Puerto de Navacerrada
bjergetape
1813983 mECU Richard CarapazBEL Remco Evenepoel
21. etape 11. sep.Las Rozas de Madrid – Madrid
flad etape
96,7871 mCOL Juan Sebastián MolanoBEL Remco Evenepoel

Trøjernes fordeling gennem løbet[redigér | rediger kildetekst]

Wikidata-logo S.svgEtapeVinder
_
Samlede stilling
den røde førertrøje
Pointtrøje
den grønne pointtrøje
Bjergtrøje
den blåprikkede bjergtrøje
Ungdomstrøje
Hvide ungdomstrøje
Mest angrebsivrige
yellow bib, combative rider
Holdkonkurrence
red bib, teams classification
1. etape
holdtidskørsel
NED Jumbo-VismaNED Robert Gesinkikke uddeltikke uddeltGBR Ethan Hayterikke uddeltNED Jumbo-Visma
2. etape
flad etape
IRL Sam BennettNED Mike TeunissenIRL Sam BennettNED Julius van den BergNED Jetse Bol
3. etape
flad etape
IRL Sam BennettITA Edoardo AffiniESP Pau Miquel
4. etape
middel bjergetape
SLO Primož RogličSLO Primož RogličESP Joan BouITA Alessandro De MarchiGBR Ineos Grenadiers
5. etape
middel bjergetape
ESP Marc SolerFRA Rudy MolardMON Victor LangellottiGBR Fred WrightESP Marc SolerFRA Groupama-FDJ
6. etape
bjergetape
AUS Jay VineBEL Remco EvenepoelBEL Remco EvenepoelUKR Mark PadunUAE UAE Team Emirates
7. etape
middel bjergetape
ESP Jesús HerradaESP Jesús HerradaBRN Bahrain Victorious
8. etape
bjergetape
AUS Jay VineDEN Mads Pedersen AUS Jay VineESP Mikel LandaUAE UAE Team Emirates
9. etape
bjergetape
RSA Louis MeintjesESP José Manuel Díaz
10. etape
enkeltstart
BEL Remco Evenepoelikke uddeltGBR Ineos Grenadiers
11. etape
flad etape
AUS Kaden GrovesNED Jetse Bol
12. etape
bjergetape
ECU Richard CarapazITA Samuele BattistellaUAE UAE Team Emirates
13. etape
flad etape
DEN Mads Pedersen ESP Joan Bou
14. etape
bjergetape
ECU Richard CarapazESP Luis León Sánchez
15. etape
bjergetape
NED Thymen ArensmanUSA Lawson Craddock
16. etape
flad etape
DEN Mads Pedersen ESP Luis Ángel Maté
17. etape
middel bjergetape
COL Rigoberto UránUSA Lawson Craddock
18. etape
bjergetape
BEL Remco EvenepoelECU Richard CarapazNED Robert Gesink
19. etape
middel bjergetape
DEN Mads Pedersen ESP Ander Okamika
20. etape
bjergetape
ECU Richard CarapazESP Alejandro Valverde
21. etape
flad etape
COL Juan Sebastián Molanoikke uddelt
SamletBEL Remco EvenepoelDEN Mads Pedersen ECU Richard CarapazBEL Remco EvenepoelESP Marc SolerUAE UAE Team Emirates

Resultater[redigér | rediger kildetekst]

Samlede stilling[redigér | rediger kildetekst]

Wikidata-logo S.svgSamlede stilling
RytterHoldTid
1. BEL Remco Evenepoel den røde førertrøjeHvide ungdomstrøjeQuick-Step Alpha Vinyl80t 26' 59"
2. ESP Enric Mas Movistar Team+ 2' 02"
3. ESP Juan Ayuso UAE Team Emirates+ 4' 57"
4. COL Miguel Ángel López Astana Qazaqstan Team+ 5' 56"
5. POR João Almeida UAE Team Emirates+ 7' 24"
6. NED Thymen Arensman Team DSM+ 7' 45"
7. ESP Carlos Rodríguez Ineos Grenadiers+ 7' 57"
8. AUS Ben O'Connor AG2R Citroën Team+ 10' 30"
9. COL Rigoberto Urán EF Education-EasyPost+ 11' 04"
10. AUS Jai Hindley Bora-Hansgrohe+ 12' 01"
11. RSA Louis Meintjes Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux+ 15' 41"
12. SLO Jan Polanc UAE Team Emirates+ 21' 39"
13. ESP Alejandro Valverde Movistar Team+ 25' 39"
14. ECU Richard Carapaz den blåprikkede bjergtrøjeIneos Grenadiers+ 29' 19"
15. ESP Mikel Landa Bahrain Victorious+ 44' 13"
16. ESP Luis León Sánchez Bahrain Victorious+ 45' 49"
17. FRA Thibaut Pinot Groupama-FDJ+ 46' 20"
18. NED Wilco Kelderman Bora-Hansgrohe+ 48' 37"
19. GBR Tao Geoghegan Hart Ineos Grenadiers+ 49' 11"
20. SUI Gino Mäder Bahrain Victorious+ 52' 25"
Kilde: ProCyclingStats


Pointkonkurrencen[redigér | rediger kildetekst]

Wikidata-logo S.svgPointkonkurrence
RytterHoldPoint
1. DEN Mads Pedersen den grønne pointtrøjeTrek-Segafredo409 point
2. GBR Fred Wright Bahrain Victorious186 point
3. ESP Enric Mas Movistar Team138 point
4. BEL Remco Evenepoel den røde førertrøjeHvide ungdomstrøjeQuick-Step Alpha Vinyl133 point
5. ESP Marc Soler yellow bib, combative riderUAE Team Emirates133 point
6. NED Danny van Poppel Bora-Hansgrohe108 point
7. GER Pascal Ackermann UAE Team Emirates106 point
8. ECU Richard Carapaz den blåprikkede bjergtrøjeIneos Grenadiers105 point
9. AUS Kaden Groves BikeExchange-Jayco74 point
10. COL Juan Sebastián Molano UAE Team Emirates69 point


Bjergkonkurrencen[redigér | rediger kildetekst]

Wikidata-logo S.svgBjergkonkurrence
RytterHoldPoint
1. ECU Richard Carapaz den blåprikkede bjergtrøjeIneos Grenadiers73 point
2. AUS Robert Stannard Alpecin-Deceuninck36 point
3. ESP Enric Mas Movistar Team28 point
4. NED Thymen Arensman Team DSM23 point
5. BEL Remco Evenepoel den røde førertrøjeHvide ungdomstrøjeQuick-Step Alpha Vinyl23 point
6. ESP Marc Soler yellow bib, combative riderUAE Team Emirates23 point
7. COL Sergio Higuita Bora-Hansgrohe18 point
8. COL Miguel Ángel López Astana Qazaqstan Team17 point
9. BEL Jimmy Janssens Alpecin-Deceuninck17 point
10. ESP Rubén Fernández Cofidis15 point


Ungdomskonkurrencen[redigér | rediger kildetekst]

Wikidata-logo S.svgUngdomskonkurrence
RytterHoldTid
1. BEL Remco Evenepoel Hvide ungdomstrøjeden røde førertrøjeQuick-Step Alpha Vinyl80t 26' 59"
2. ESP Juan Ayuso UAE Team Emirates+ 4' 57"
3. POR João Almeida UAE Team Emirates+ 7' 24"
4. NED Thymen Arensman Team DSM+ 7' 45"
5. ESP Carlos Rodríguez Ineos Grenadiers+ 7' 57"
6. SUI Gino Mäder Bahrain Victorious+ 52' 25"
7. COL Sergio Higuita Bora-Hansgrohe+ 1t 01' 23"
8. ESP José Félix Parra Kern Pharma+ 1t 05' 02"
9. FRA Clément Champoussin AG2R Citroën Team+ 1t 24' 39"
10. ITA Edoardo Zambanini Bahrain Victorious+ 1t 31' 40"


Holdkonkurrencen[redigér | rediger kildetekst]

Wikidata-logo S.svgHoldkonkurrence
HoldTid
1. UAE UAE Team Emirates red bib, teams classification240t 36' 32"
2. GBR Ineos Grenadiers + 55' 35"
3. ESP Movistar Team + 1t 16' 52"
4. BRN Bahrain Victorious + 1t 17' 36"
5. KAZ Astana Qazaqstan Team + 1t 34' 18"
6. GER Bora-Hansgrohe + 1t 38' 20"
7. NED Jumbo-Visma + 2t 12' 14"
8. USA EF Education-EasyPost + 2t 25' 47"
9. FRA Groupama-FDJ + 2t 33' 37"
10. BEL Quick-Step Alpha Vinyl + 2t 47' 09"


Hold og ryttere[redigér | rediger kildetekst]

WorldTeams (18)ProTeams (5)

Danske ryttere[redigér | rediger kildetekst]

Danmark Danske ryttere på startlisten[1]
Rygnummer Rytter Hold Placering
93 Julius Johansen Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux 129
122 Mathias Norsgaard Movistar Team DNS-10
167 Mads Pedersen Trek-Segafredo 102

* DNF = gennemførte ikke
* DNS = stillede ikke til start

Startliste[redigér | rediger kildetekst]

Wikidata-logo S.svg Startliste
Jumbo-Visma
TJV
Nr.RytterPlacering
1SLO Primož Roglič (SLO) DNS-17
2ITA Edoardo Affini (ITA) DNS-10
3AUS Rohan Dennis (AUS) Australske mesterskab i enkeltstart for herrer(enkeltstart) 52.
4NED Robert Gesink (NED) 41.
5AUS Chris Harper (AUS) 33.
6USA Sepp Kuss (USA) DNS-9
7NED Sam Oomen (NED) 30.
8NED Mike Teunissen (NED) 91.
Sportsdirektør: Addy Engels, Grischa Niermann, Maarten Wynants, Robert Wagner
AG2R Citroën Team
ACT
Nr.RytterPlacering
11AUS Ben O'Connor (AUS) 8.
12FRA Clément Champoussin (FRA) 32.
13FIN Jaakko Hänninen (FIN) DNS-7
14LUX Bob Jungels (LUX) Luxembourgske mesterskab i enkeltstart for herrer(enkeltstart) 51.
15FRA Nans Peters (FRA) 61.
16FRA Nicolas Prodhomme (FRA) 73.
17FRA Antoine Raugel (FRA) 115.
18ITA Andrea Vendrame (ITA) DNS-7
Sportsdirektør: Julien Jurdie, Cyril Dessel
Astana Qazaqstan Team
AST
Nr.RytterPlacering
21COL Miguel Ángel López (COL) 4.
22ITA Samuele Battistella (ITA) DNS-18
23ESP David de la Cruz (ESP) 21.
24KAZ Jevgenij Fedorov (KAZ) 123.
25KAZ Aleksej Lutsenko (KAZ) 71.
26ITA Vincenzo Nibali (ITA) 45.
27KAZ Vadim Pronskij (KAZ) 38.
28COL Harold Tejada (COL) 65.
Sportsdirektør: Stefano Zanini, Alexandr Shefer
Bahrain Victorious
TBV
Nr.RytterPlacering
31ESP Mikel Landa (ESP) 15.
32COL Santiago Buitrago (COL) DNS-12
33SUI Gino Mäder (SUI) 20.
34NED Wout Poels (NED) DNS-9
35ESP Luis León Sánchez (ESP) 16.
36GER Jasha Sütterlin (GER) 85.
37GBR Fred Wright (GBR) 67.
38ITA Edoardo Zambanini (ITA) 36.
Sportsdirektør: Franco Pellizotti, Xavier Florencio
Bora-Hansgrohe
BOH
Nr.RytterPlacering
41IRL Sam Bennett (IRL) DNS-10
42ITA Matteo Fabbro (ITA) 54.
43COL Sergio Higuita (COL) Colombianske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 23.
44AUS Jai Hindley (AUS) 10.
45NED Wilco Kelderman (NED) 18.
46GER Jonas Koch (GER) 99.
47IRL Ryan Mullen (IRL) 128.
48NED Danny van Poppel (NED) 121.
Sportsdirektør: Jens Zemke, Jean-Pierre Heynderickx
Cofidis
COF
Nr.RytterPlacering
51ESP Jesús Herrada (ESP) 56.
52FRA Bryan Coquard (FRA) DNS-17
53ITA Davide Cimolai (ITA) 134.
54FRA Thomas Champion (FRA) 98.
55ESP Rubén Fernández (ESP) 59.
56ESP José Herrada (ESP) DNS-10
57FRA Rémy Rochas (FRA) DNF-7
58ITA Davide Villella (ITA) 53.
Sportsdirektør: Christian Guiberteau, Bingen Fernández
EF Education-EasyPost
EFE
Nr.RytterPlacering
61COL Rigoberto Urán (COL) 9.
62ECU Jonathan Caicedo (ECU) 69.
63GBR Hugh Carthy (GBR) 25.
64COL Esteban Chaves (COL) DNS-16
65ERI Merhawi Kudus (ERI) Eritrea National Road Cycling Championships - Men RR(landevej) 79.
66UKR Mark Padun (UKR) 46.
67GBR James Shaw (GBR) 87.
68NED Julius van den Berg (NED) 130.
Sportsdirektør: Juan Manuel Gárate, Ken Vanmarcke
Groupama-FDJ
GFC
Nr.RytterPlacering
71FRA Thibaut Pinot (FRA) 17.
72FRA Bruno Armirail (FRA) Franske mesterskab i enkeltstart for herrer(enkeltstart) DNS-18
73SUI Fabian Lienhard (SUI) 122.
74FRA Rudy Molard (FRA) 31.
75FRA Quentin Pacher (FRA) DNF-18
76SUI Sébastien Reichenbach (SUI) 24.
77AUS Miles Scotson (AUS) 109.
78GBR Jake Stewart (GBR) DNS-8
Sportsdirektør: Philippe Mauduit, Thierry Bricaud
Ineos Grenadiers
IGD
Nr.RytterPlacering
81ECU Richard Carapaz (ECU) Ecuadorianske mesterskab i enkeltstart for herrer(enkeltstart) den blåprikkede bjergtrøje14.
82NED Dylan van Baarle (NED) 49.
83GBR Tao Geoghegan Hart (GBR) 19.
84GBR Ethan Hayter (GBR) Britiske mesterskab i enkeltstart for herrer(enkeltstart) DNS-10
85AUS Lucas Plapp (AUS) Australske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 95.
86ESP Carlos Rodríguez (ESP) Spanske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 7.
87FRA Pavel Sivakov (FRA) DNS-11
88GBR Ben Turner (GBR) 72.
Sportsdirektør: Matteo Tosatto, Xabier Zandio
Intermarché-Wanty-Gobert Matériaux
IWG
Nr.RytterPlacering
91BEL Jan Bakelants (BEL) 29.
92CZE Jan Hirt (CZE) DNS-6
93DEN Julius Johansen (DEN) 129.
94RSA Louis Meintjes (RSA) 11.
95ITA Domenico Pozzovivo (ITA) DNF-15
96EST Rein Taaramäe (EST) Estiske mesterskab i enkeltstart for herrer(enkeltstart) DNF-17
97BEL Gerben Thijssen (BEL) DNF-9
98NED Boy van Poppel (NED) DNF-12
Sportsdirektør: Pieter Vanspeybrouck, Jean-Marc Rossignon
Israel-Premier Tech
IPT
Nr.RytterPlacering
101CAN Michael Woods (CAN) DNF-3
102NZL Patrick Bevin (NZL) 75.
103ITA Alessandro De Marchi (ITA) 103.
104ISR Itamar Einhorn (ISR) Israel National Road Cycling Championships - Men RR(landevej) DNF-8
105GBR Chris Froome (GBR) 114.
106ISR Omer Goldstein (ISR) Israelske mesterskab i enkeltstart for herrer(enkeltstart)
107NOR Carl Fredrik Hagen (NOR) 34.
108RSA Daryl Impey (RSA) 101.
Sportsdirektør: Óscar Guerrero, René Andrle
Lotto-Soudal
LTS
Nr.RytterPlacering
111BEL Thomas De Gendt (BEL) 80.
112BEL Cedric Beullens (BEL) 108.
113ITA Filippo Conca (ITA) DNS-17
114BEL Steff Cras (BEL) DNF-2
115AUS Jarrad Drizners (AUS) DNS-10
116POL Kamil Małecki (POL) 125.
117AUS Harry Sweeny (AUS) DNS-10
118BEL Maxim Van Gils (BEL) DNS-16
Sportsdirektør: Kurt Van De Wouwer, Marc Wauters
Movistar Team
MOV
Nr.RytterPlacering
121ESP Alejandro Valverde (ESP) 13.
122DEN Mathias Norsgaard (DEN) Danske mesterskab i enkeltstart for herrer(enkeltstart) DNS-10
123ESP Lluís Mas (ESP) 133.
124ESP Enric Mas (ESP) 2.
125AUT Gregor Mühlberger (AUT) 50.
126POR Nelson Oliveira (POR) 37.
127ESP José Joaquín Rojas (ESP) 48.
128ESP Carlos Verona (ESP) 35.
Sportsdirektør: José Vicente García, Patxi Vila
Quick-Step Alpha Vinyl
QST
Nr.RytterPlacering
131FRA Julian Alaphilippe (FRA) Linjeløb for herrer ved VM i landevejscykling(landevej) DNF-11
132FRA Rémi Cavagna (FRA) 104.
133BEL Dries Devenyns (BEL) 100.
134BEL Remco Evenepoel (BEL) Belgiske mesterskab i enkeltstart for herrer(enkeltstart) den røde førertrøjeHvide ungdomstrøje1.
135ITA Fausto Masnada (ITA) 57.
136BEL Pieter Serry (BEL) DNS-9
137BEL Ilan Van Wilder (BEL) 40.
138BEL Louis Vervaeke (BEL) 58.
Sportsdirektør: Davide Bramati, Klaas Lodewyck
BikeExchange-Jayco
BEX
Nr.RytterPlacering
141GBR Simon Yates (GBR) DNS-11
142USA Lawson Craddock (USA) 55.
143AUS Luke Durbridge (AUS) 112.
144AUS Kaden Groves (AUS) 113.
145AUS Lucas Hamilton (AUS) 78.
146AUS Michael Hepburn (AUS) 118.
147AUS Kelland O'Brien (AUS) DNF-14
148AUS Callum Scotson (AUS) DNS-12
Sportsdirektør: Gene Bates, Tristan Hoffman
Team DSM
DSM
Nr.RytterPlacering
151NED Thymen Arensman (NED) 6.
152GER Nikias Arndt (GER) DNS-8
153GER Marco Brenner (GER) 74.
154GER John Degenkolb (GER) 124.
155GBR Mark Donovan (GBR) DNS-8
156NOR Jonas Iversby Hvideberg (NOR) 110.
157NED Joris Nieuwenhuis (NED) 106.
158BEL Henri Vandenabeele (BEL) DNF-9
Sportsdirektør: Matthew Winston, Wilbert Broekhuizen
Trek-Segafredo
TFS
Nr.RytterPlacering
161FRA Julien Bernard (FRA) 88.
162ITA Dario Cataldo (ITA) 117.
163FRA Kenny Elissonde (FRA) 64.
164NED Daan Hoole (NED) DNS-5
165LUX Alex Kirsch (LUX) 119.
166ESP Juan Pedro López (ESP) 97.
167DEN Mads Pedersen (DEN) den grønne pointtrøje102.
168ITA Antonio Tiberi (ITA) 92.
Sportsdirektør: Jaroslav Popovytj, Steven de Jongh
UAE Team Emirates
UAD
Nr.RytterPlacering
171ESP Marc Soler (ESP) yellow bib, combative rider27.
172GER Pascal Ackermann (GER) 111.
173POR Ivo Oliveira (POR) 131.
174ESP Juan Ayuso (ESP) 3.
175POR João Almeida (POR) Portugisiske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 5.
176USA Brandon McNulty (USA) 70.
177COL Juan Sebastián Molano (COL) 126.
178SLO Jan Polanc (SLO) 12.
Sportsdirektør: Andrej Hauptman, Manuele Mori
Alpecin-Deceuninck
AFC
Nr.RytterPlacering
181BEL Tim Merlier (BEL) Belgiske mesterskab i landevejscykling for herrer(landevej) 132.
182BEL Floris De Tier (BEL) DNS-10
183BEL Jimmy Janssens (BEL) 107.
184BEL Xandro Meurisse (BEL) 39.
185AUS Robert Stannard (AUS) 81.
186BEL Lionel Taminiaux (BEL) 127.
187BEL Gianni Vermeersch (BEL) 82.
188AUS Jay Vine (AUS) DNF-18
Sportsdirektør: Frederik Willems, Michel Cornelisse
Burgos-BH
BBH
Nr.RytterPlacering
191NED Jetse Bol (NED) 89.
192ESP Óscar Cabedo (ESP) 22.
193ESP José Manuel Díaz (ESP) 43.
194ESP Jesús Ezquerra (ESP) 68.
195MON Victor Langellotti (MON) DNF-8
196ESP Daniel Navarro (ESP) 44.
197ESP Ander Okamika (ESP) 96.
198ESP Manuel Peñalver (ESP) DNS-1
Sportsdirektør: Rubén Pérez
Kern Pharma
EKP
Nr.RytterPlacering
201ESP Roger Adrià (ESP) DNS-11
202ESP Urko Berrade (ESP) 66.
203ESP Héctor Carretero (ESP) DNS-11
204ESP Francisco Galván (ESP) 105.
205ESP Raúl García Pierna (ESP) Spanske mesterskab i enkeltstart for herrer(enkeltstart) 47.
206ESP Pau Miquel (ESP) DNS-11
207ESP José Félix Parra (ESP) 26.
208CZE Vojtěch Řepa (CZE) 77.
Sportsdirektør: Juan José Oroz
Euskaltel-Euskadi
EUS
Nr.RytterPlacering
211ESP Mikel Bizkarra (ESP) 28.
212ESP Xabier Azparren (ESP) 94.
213ESP Ibai Azurmendi (ESP) 86.
214ESP Joan Bou (ESP) 83.
215ESP Carlos Canal (ESP) 84.
216ESP Mikel Iturria (ESP) 93.
217ESP Gotzon Martín (ESP) 76.
218ESP Luis Ángel Maté (ESP) 62.
Sportsdirektør: Jorge Azanza, Jesus Ezkurdia
Arkéa-Samsic
ARK
Nr.RytterPlacering
221FRA Anthony Delaplace (FRA) DNS-8
222FRA Élie Gesbert (FRA) 42.
223FRA Thibault Guernalec (FRA) DNF-13
224FRA Simon Guglielmi (FRA) 60.
225GBR Daniel McLay (GBR) 120.
226POL Łukasz Owsian (POL) 90.
227FRA Clément Russo (FRA) 116.
Sportsdirektør: Sébastien Hinault, Yvon Ledanois

Se også[redigér | rediger kildetekst]

Referencer[redigér | rediger kildetekst]

  1. ^ "Startlist" (engelsk). ProCyclingStats. Hentet 11. september 2022.

Eksterne henvisninger[redigér | rediger kildetekst]