Wikipedia:Artikler om Danmark som andre har - botoprettet

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Jump to navigation Jump to search

Alternativ til Wikipedia:Artikler om Danmark som andre har

Artikler som ikke har link til dawiki men til cebwiki - dvs der bot-oprettet.

Listen er udspringer fra Bruger:Steenth/Autoliste/Artikler om Danmark som andre har, som er blevet for lang


Denne liste bliver periodisk opdateret af en bot. Manuelle ændringer ved listen bliver fjernet ved næste opdatering!

navn tilfælde af beliggende i det administrative område GeoNames ID
Abelø Nordvest-Rev sandbanke 3221994
Abildå flod 2625064
Aborg Minde lagune Assens Kommune 2625044
Abrahams Kjeld kilde Ringkøbing-Skjern Kommune 2625042
Addit Skov skov Silkeborg Kommune 2625026
Agernæs halvø Assens Kommune 2624982
Agernæs Flak sandbanke 3221990
Agtrup Vig lille bugt 2624942
Ahl Hage Q24529780 Syddjurs Kommune 2624940
Albatros sandbanke 2624908
Albue Flak sandbanke 2624882
Albue Havn lille bugt 2624881
Albæk vandløb 2624895
Albæk flod 2624894
Albæk Hoved Q24529780 Hedensted Kommune 2624890
Alehus Røn sandbanke Nyborg Kommune 3221848
Alhede hede Viborg Kommune 2624856
Alholm ø Frederikssund Kommune 2624854
Alholm Rev rev 2624851
Allerup Bakker bakke Brønderslev Kommune 2624833
Allestrupgård Plantage skov Randers Kommune 2624827
Almind Å flod 2624807
Alpedal dal Kolding Kommune 2624795
Alrø Sund Q55465477 2624791
Alslev Skov skov Guldborgsund Kommune 2624772
Alsted Skov skov Sorø Kommune 2624760
Alte A flod 2958013
Amager Fælled eco gardens Københavns Kommune 8604731
Amhøje bakke Esbjerg Kommune 2624734
Ammitsbøl Skov skov Vejle Kommune 2624728
Amtoft Rev sandbanke 2624718
Andemose Nakke Q24529780 Lolland Kommune 2624713
Anerbjerge Plantage skov Ringkøbing-Skjern Kommune 2624699
Angantyrshøj bakke Samsø Kommune 2624698
Anglandshøj bakke Lemvig Kommune 2624697
Ansager Plantage skov Varde Kommune 2624676
Anslet Grund sandbanke 3223328
Anslet Hage Q24529780 Haderslev Kommune 2624675
Antoinette strand Bornholms Regionskommune 7303343
Apager Skov skov Slagelse Kommune 2624669
Arnkilsøre Sønderborg Kommune 2624616
Arsenalgraven Københavns Kommune 8644244
Arsenaløen ø Københavns Kommune 2624598
Arø Sande sandbanke 3222013
Ashøj bakke Hedensted Kommune 2624554
Asnæs halvø Assens Kommune 2624523
Asnæs Nordvest Flak Q41597628 3221808
Asnæs Rev rev 3205263
Asnæs Rev sandbanke 2624519
Asserbo Plantage skov Halsnæs Kommune 2624494
Aså Rende Q55465477 3223587
Auning Skov skov Norddjurs Kommune 2624434
Avernakke Hage Q24529780 Lolland Kommune 2624425
Avernakke Pynt halvø Nyborg Kommune 2624424
Avernakø Trille Q24529780 Faaborg-Midtfyn Kommune 2624422
Avnbjerg bakke Sønderborg Kommune 3232919
Avnbølsned skov Sønderborg Kommune 2624416
Avnø Røn ø Vordingborg Kommune 2624411
Badeland Mariagerfjord Kommune 7910835
Badstue Rev rev 2624399
Baggeå flod 2624397
Baldersbæk Plantage skov Billund Kommune 2624373
Balkensbjerg bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2624366
Ballebjerg bakke Samsø Kommune 2624358
Ballehage strand Aarhus Kommune 6940425
Balleshage Q24529780 Samsø Kommune 3221803
Bankel lagune Haderslev Kommune 2624320
Barde Plantage skov Ringkøbing-Skjern Kommune 2624313
Bardenfleths Grund sandbanke 2624314
Barholm ø Vordingborg Kommune 2624305
Barmose sump Vordingborg Kommune 2624294
Barsø Grund sandbanke 3223170
Basnæs Havn lille bugt 3221895
Basnæs Skov skov Slagelse Kommune 2624265
Bastebjerg Skov skov Køge Kommune 2624263
Bastholm ø Haderslev Kommune 2624260
Bastholm Hage 3223243
Bastrup Klint Kalundborg Kommune 3221832
Bastrup Skov skov Vejen Kommune 2624251
Bavnbjerg bakke Vejle Kommune 2624241
Bavnebakke bakke Sorø Kommune 2624240
Bavnebakke bakke Thisted Kommune 2624239
Bavnebanke bakke Slagelse Kommune 2624238
Bavnehøj bakke Horsens Kommune 2624232
Bavnehøj bakke Norddjurs Kommune 2624227
Bavnehøj bakke Horsens Kommune 2624233
Bavnehøj bakke Syddjurs Kommune 2624229
Bavnehøj bakke Lolland Kommune 2624237
Bavnehøj bakke Thisted Kommune 2624225
Bavnehøj bakke Skanderborg Kommune 2624230
Bavnehøj bakke Jammerbugt Kommune 2624224
Bavnehøj bakke Silkeborg Kommune 2624231
Bavnehøj bakke Holbæk Kommune 2624234
Bavnehøj bakke Lemvig Kommune 2624226
Bavnehøj bakke Varde Kommune 2624235
Bavnehøj bakke Viborg Kommune 2624228
Bavnehøj bakke Guldborgsund Kommune 2624236
Bavnen bakke Slagelse Kommune 2624222
Bavnen bakke Kalundborg Kommune 2624223
Bavnen bakke Vejle Kommune 2624220
Bavnen bakke Vejen Kommune 2624221
Bavnshøj bakke Favrskov Kommune 2624216
Bavnshøj bakke Varde Kommune 2624217
Bavnshøje bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2624215
Bedsø lagune Lemvig Kommune 2624210
Belvederekanal Københavns Kommune 2624192
Biesbakke bakke Køge Kommune 2624160
Bigum Skov skov Viborg Kommune 2624157
Bildsøstrand strand Slagelse Kommune 2624155
Billes Grunde sandbanke 2624152
Binderup Å flod 2624134
Birkebæk Plantage skov Herning Kommune 2624124
Birkesø Aalborg Kommune 2624111
Bjarkesgrund rev 2624075
Bjelkes Flak sandbanke 2624073
Bjerge Nordstrand strand Kalundborg Kommune 7303345
Bjerget bakke Jammerbugt Kommune 2624057
Bjerget bakke Mariagerfjord Kommune 2624058
Bjergkammer Klint Faaborg-Midtfyn Kommune 3222073
Bjergskov bakke Aabenraa Kommune 2624054
Bjerndrup Mølleå flod 2624046
Bjerre Skov skov Hedensted Kommune 2624021
Bjerrelide bakke Hedensted Kommune 2624023
Bjælkehoved Q24529780 Lolland Kommune 2624013
Bjørnegrund sandbanke 2624005
Bjørnen sandbanke 2624001
Bjørnkær sump Esbjerg Kommune 2623998
Bjørnsholm Å flod Region Nordjylland 2623990
Bjørnsknude Q24529780 Hedensted Kommune 2623988
Bjørnsknude Flak sandbanke 3221975
Bjørnsknude Rev sandbanke 3221972
Bjørnø Holme Flak sandbanke 2623992
Bjørslev Plantage skov Ringkøbing-Skjern Kommune 2623984
Blak klippeformation Syddjurs Kommune 2623948
Blakstensodde Q24529780 Ærø Kommune 3222091
Blandskov skov 2623940
Blans Vig lille bugt 2623930
Blegsø lagune Thisted Kommune 2623922
Blemmelyng skov Bornholms Regionskommune 2623919
Bletholm ø Lemvig Kommune 2623916
Blistang Vig lille bugt 3223405
Blokhus Klitplantage skov Jammerbugt Kommune 2623910
Blommeskobbel skov Sønderborg Kommune 2623908
Blykobbe Plantage skov Bornholms Regionskommune 2623892
Blykobbe Å flod Region Hovedstaden 2623893
Blæsenborg Odde Q24529780 Lolland Kommune 2623898
Blæsinge Banke bakke Slagelse Kommune 2623896
Bløden Hale Læsø Kommune 2623906
Blå Å flod 2623961
Blåbjerg bakke Billund Kommune 2623957
Blåhøj bakke Aabenraa Kommune 3223137
Blåkær Skov skov Vejle Kommune 2623943
Bodilbjerg bakke Haderslev Kommune 2623874
Bodilsker Plantage skov Bornholms Regionskommune 2623872
Boels Plade sandbanke 2623865
Boels Rev klippeformation Randers Kommune 2623864
Bognæs Storskov skov Lejre Kommune 2623851
Bogø Lolland Kommune 2623848
Bogø ø Kerteminde Kommune 2623849
Bogø Letten Vordingborg Kommune 2623844
Bolsaks klippeformation 2623820
Bolskov skov Stevns Kommune 2623819
Bomløbet Københavns Kommune 3213777
Bommerlund Plantage skov Aabenraa Kommune 2623809
Bondeholm ø Langeland Kommune 2623806
Borbjerg Plantage skov Holstebro Kommune 2623705
Bording Kirkeby Ikast-Brande Kommune 2623694
Bordrup Plantage skov Varde Kommune 2623690
Borfeld rev 2623689
Borgbakke bakke Kerteminde Kommune 2623680
Borgehoved Q1400565 Bornholms Regionskommune 2623679
Borgnæs Nakke Q24529780 Ærø Kommune 2623670
Borre Hedensted Kommune 2623660
Borre Mose sump Vordingborg Kommune 2623648
Borrebjerg rev 2623656
Borreholm ø Vesthimmerlands Kommune 2623650
Borreshoved Q24529780 Sønderborg Kommune 2623646
Borresknob ø Hedensted Kommune 2623645
Borrevejle Skov skov Lejre Kommune 2623642
Borris Plantage skov Ringkøbing-Skjern Kommune 2623636
Borris Østerland skov Ringkøbing-Skjern Kommune 2623637
Borum Eshøj bakke Favrskov Kommune 2623631
Boskov skov Favrskov Kommune 2623608
Bosser Flak sandbanke 3223511
Bosserne ø Samsø Kommune 2623607
Bosted Hoved Q24529780 Sønderborg Kommune 3223474
Bragerne sandbanke 3221797
Brakhøj bakke Slagelse Kommune 2623576
Brakør Skov skov Horsens Kommune 2623574
Bramsnæs Bugt lille bugt 2623563
Bramsnæs Vig lille bugt 2623561
Brandsnæs Q24529780 Sønderborg Kommune 3232925
Brassø lagune Silkeborg Kommune 2623526
Bredegrund sandbanke 2623503
Bredeholm ø Vordingborg Kommune 3229263
Bredemiste skov Nyborg Kommune 2623501
Bredgrund sandbanke 2623496
Bredgrund sandbanke 3229245
Bredholm ø Langeland Kommune 2623494
Bredlund Plantage skov Silkeborg Kommune 2623492
Bredningen Sund 2623489
Bredningen Sund 2623488
Bregninge Å flod Region Sjælland 2623465
Brejning Hoved Q24529780 Vejle Kommune 3222062
Brenderup Vænge skov Svendborg Kommune 2623431
Broager Vig lille bugt 2623391
Broen rev 2623380
Broens Odde Q24529780 Bornholms Regionskommune 2623378
Brohøj bakke Hedensted Kommune 2623370
Brokbjerg bakke Horsens Kommune 2623368
Brokhøj bakke Horsens Kommune 2623366
Bromme Plantage skov Sorø Kommune 2623354
Bronsodde Q24529780 Vejle Kommune 3222059
Brorfelde Skov skov Holbæk Kommune 2623314
Brudesten klippeformation Sønderborg Kommune 3232928
Brunbjerg bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2623300
Brunbjerg bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2623299
Brunbjerg bakke Ikast-Brande Kommune 2623298
Brunbjerg bakke Billund Kommune 2623301
Brunerev sandbanke 2623287
Brunhoved Q24529780 Vordingborg Kommune 2623285
Brunsnæs Flak sandbanke 3222050
Bræmsen sandbanke 3221993
Brændevinshage sandbanke 3223592
Brændstoft Q24529780 Sønderborg Kommune 2623402
Brøde Grund sandbanke 3223169
Brøndsø Banke bakke Billund Kommune 2623335
Brøns Å vandområde Region Syddanmark 2623325
Buksør Odde Q24529780 Morsø Kommune 2623250
Bulbjerg bakke Esbjerg Kommune 2623249
Bundsø Sønderborg Kommune 2623244
Bunkerne sandbanke 3223406
Busemarke Mose sump Vordingborg Kommune 2623232
Bygholm Vejle 2623211
Byløkke Skår bakke Samsø Kommune 3223503
Byn 2623206
Bækhede Plantage skov Varde Kommune 2623975
Bøckers Grund sandbanke 2623795
Bøgebjerg bakke Holbæk Kommune 2623788
Bøgebjerg bakke Syddjurs Kommune 3223546
Bøgebjerg bakke Kalundborg Kommune 2623789
Bøgebjerg bakke Samsø Kommune 2623787
Bøgehoved Q24529780 Hedensted Kommune 2623782
Bøgehoved Q24529780 Kolding Kommune 3223395
Bøgenæs Sand sandbanke 2623778
Bøgevig lille bugt 2623771
Bølling Sønderskov skov Vejle Kommune 2623757
Børglumkloster Skov skov Hjørring Kommune 2623737
Bøsbæk Hage sandbanke 3232894
Bøstende Q24529780 Assens Kommune 3223265
Bøvling Fjord lagune Lemvig Kommune 2623710
Bådsgård Vig lille bugt 2624401
Bågo Flak 3222011
Bålhøj bakke Hjørring Kommune 2624369
Bålhøj bakke Hjørring Kommune 2624370
Bålhøje bakke Hjørring Kommune 2624368
Cancer sandbanke 2623193
Charlottenlund Strandpark strand Gentofte Kommune 7303346
Christianshavns Kanal Københavns Kommune 2623180
Christiansø Q13220204 Frederiksberg Kommune 2623170
Copencabana strand Københavns Kommune 7303347
Copenhagen Port Københavns Kommune 9828855
Dagmar Oliefelt 3213135
Dalagergård Plantage skov Billund Kommune 2623144
Dalby Bugt lille bugt 2623133
Dalbystrand strand Kalundborg Kommune 2623128
Dalene skov Nordfyns Kommune 2623126
Dalgas Plantage skov Viborg Kommune 2623124
Dalsgård Grund sandbanke 3232885
Dalsmølle Bæk flod 2623099
Damhus Å flod 2623084
Dan Oliefelt Oliefelt 3213132
Dania lille bugt Mariagerfjord Kommune 7910850
Danish straits gruppe 2623895
Dannerhøj bakke Brønderslev Kommune 2623071
Danshøj bakke Frederikssund Kommune 2623069
Daugbjerg Dås bakke Viborg Kommune 2623057
Davrehøj bakke Vordingborg Kommune 2623052
Degnbjerg bakke Hjørring Kommune 2623046
Degneholm ø Vordingborg Kommune 2623044
Degnehøje bakke Frederikshavn Kommune 2623043
Dejbjerg Plantage skov Ringkøbing-Skjern Kommune 2623040
Delhoved Skov skov Holbæk Kommune 2623037
Det Plessenske Overdrev skov Sorø Kommune 2623029
Digerbanke bakke Kerteminde Kommune 2623022
Dimesodde Q24529780 Langeland Kommune 3221957
Disken sandbanke 2623016
Djeld Hede hede Holstebro Kommune 2623014
Djævlebo sandbanke 2623001
Djævlekrog skov Vordingborg Kommune 2623000
Dokøen ø Københavns Kommune 2622997
Dollemose lagune Lemvig Kommune 2622996
Donskær hede Lemvig Kommune 2622982
Donslund Sande skov Billund Kommune 2622979
Dornæs halvø Lolland Kommune 2622956
Dovnsklint Langeland Kommune 2622948
Draget halvø Slagelse Kommune 2622939
Draget bakke Kalundborg Kommune 2622941
Draget Q55465477 2622942
Draget sandbanke 3213692
Dragør Sandrev sandbanke 3213468
Drejens Odde Q24529780 Kolding Kommune 2622909
Drejet Nordfyns Kommune 2622907
Dronning Maries Puller sandbanke 3221869
Dronningeskamlen sandbanke 3229256
Drusebjerg bakke Holbæk Kommune 2622874
Dræby Fed Nordfyns Kommune 2622911
Dybe Rende Q55465477 2622850
Dybsø Havn lille bugt 3221903
Dybvig lille bugt 2622839
Dynen sandbanke 2622834
Dyngby Hage sandbanke 2622832
Dyngby Hoved Q24529780 Odder Kommune 3223495
Dynt Hoved Q24529780 Sønderborg Kommune 3232922
Dyrefod Flak sandbanke 2622824
Dyrehave skov Guldborgsund Kommune 2622823
Dyrehaven Q24529780 Kalundborg Kommune 2622819
Dyrhede skov Frederikshavn Kommune 2622816
Dyrlev Skov skov Vordingborg Kommune 2622813
Dyrsø lagune Norddjurs Kommune 2622812
Dysbjerg bakke Hedensted Kommune 2622810
Dyvelstenen klippeformation Samsø Kommune 2622802
Dæmonsbjerg bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2622999
Dødmand sandbanke 2622977
Døndalen dal Bornholms Regionskommune 2622971
Dørholm ø Nordfyns Kommune 2622968
Dørup Skov skov Skanderborg Kommune 2622963
Døvling Plantage skov Herning Kommune 2622959
Eendelen skov Mariagerfjord Kommune 2622783
Egebjerg bakke Varde Kommune 2622774
Egebjerg bakke Sønderborg Kommune 2622775
Egedal Høj bakke Rebild Kommune 2622761
Egeløkke Rev sandbanke 3221874
Egense Dyb Q55465477 2622739
Egense Dyb Q1210950 3228959
Egeshøj bakke Bornholms Regionskommune 2622731
Eggebæk Plantage skov Aabenraa Kommune 2622725
Egholm ø Assens Kommune 2622707
Egholm ø Slagelse Kommune 2622708
Egholm Flak sandbanke 2622702
Egholm Flak sandbanke 2622703
Egholm Hage sandbanke 2622700
Egholt Skov skov Kolding Kommune 2622696
Egsmark Grund sandbanke 2622689
Egstallebjerg bakke Lejre Kommune 2622687
Egtved Skov skov Vejle Kommune 2622683
Egtved Å flod 2622685
Egø skov Slagelse Kommune 2622692
Eickstedtlund skov Slagelse Kommune 2622678
Ejerslev Røn ø Morsø Kommune 2622656
Elbo Dal dal Fredericia Kommune 2622629
Elbæk flod 2622631
Elbæk Strandskov skov Horsens Kommune 2622630
Elefantgrund sandbanke 2622623
Elefantløbet Københavns Kommune 8644232
Ellebæk Vig lille bugt 2622610
Ellekilde Hage Q24529780 Helsingør Kommune 2622601
Ellemose sump Gribskov Kommune 2622598
Ellenæs Hage Q24529780 Vordingborg Kommune 2622597
Elling Mose sump Frederikshavn Kommune 2622582
Elmebakke bakke Sorø Kommune 2622579
Elmebjerg bakke Assens Kommune 2622578
Elmebjerg bakke Kalundborg Kommune 2622577
Elverhøj bakke Stevns Kommune 2622560
Emmedsbo Plantage skov Norddjurs Kommune 2622551
Emmerlev Klev Tønder Kommune 2622546
Endebjerg bakke Slagelse Kommune 2622542
Endelen skov Mariagerfjord Kommune 2622537
Enebærodde Flak sandbanke 2622526
Enemærket skov Sorø Kommune 2622524
Engelskmandsbanke sandbanke 3229274
Enrum Slot Rudersdal Kommune 2622484
Enshøj bakke Rebild Kommune 2622483
Esbjerg Port Esbjerg Kommune 9828881
Eshøj bakke Thisted Kommune 2622442
Eskebjerg bakke Kalundborg Kommune 2622440
Eskeholm ø Samsø Kommune 2622438
Espenhoved Q24529780 Middelfart Kommune 3223399
Espensgrund sandbanke 2622420
Esperance Bugt lille bugt Varde Kommune 2622419
Esterhøj bakke Odsherred Kommune 8224615
Estvadgård Plantage skov Skive Kommune 2622400
Fajstrup Krat skov Favrskov Kommune 2622375
Fakkebjerg bakke Langeland Kommune 2622374
Faksinge Skov skov Vordingborg Kommune 2622367
Falbjerg bakke Esbjerg Kommune 2622366
Faldhøje bakke Varde Kommune 2622365
Falen Å flod 2622362
Falske Bolsaks sandbanke 2622353
Fanefjord Skov skov Vordingborg Kommune 2622345
Fanø Bugt lille bugt Region Syddanmark 2622339
Fanø Klitplantage skov Fanø Kommune 2622338
Fanø Kommune Q13220204
Fanø Lo Q55465477 2622337
Fanø Sandende sandbanke 2622336
Farnæs Skov skov Guldborgsund Kommune 2622321
Farø Jord sandbanke 2622318
Fasterholt Plantage skov Herning Kommune 2622287
Fasterhøj bakke Esbjerg Kommune 2622286
Favnedyb 2622278
Feddet Faxe Kommune 2622259
Fedkrog lille bugt Slagelse Kommune 2622257
Fedsodde Q24529780 Kerteminde Kommune 2622256
Feggerøn ø Morsø Kommune 2622254
Felding Mose Q34795826 Herning Kommune 2622242
Felskov Rev sandbanke 2622240
Felsted Kog lille bugt 2622238
Femhøje bakke Esbjerg Kommune 2622236
Femø Sletterev sandbanke 2622231
Femø Sund 2622230
Ferneklint klint Slagelse Kommune 3221883
Ferup Skov skov Kolding Kommune 2622216
Findal dal Odder Kommune 2622205
Finderup Plantage skov Viborg Kommune 2622200
Finderup Rishøj bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2622199
Findskov Plantage skov Viborg Kommune 2622197
Finnedalen dal Bornholms Regionskommune 2622196
Finshøj bakke Nordfyns Kommune 2622194
Fiskbæk flod 2622183
Fiskerbod Bjerg bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2622180
Fiskersand sandbanke 3232942
Fiskerup Skov skov 2622179
Fjaldene bakke Herning Kommune 2622175
Fjandø ø Holstebro Kommune 2622168
Fjeld Skov skov Syddjurs Kommune 2622161
Fjellerup Flak sandbanke 2622153
Fjellumhøj bakke Haderslev Kommune 2622150
Fjordgrund sandbanke 2622132
Fjordmarken Nordfyns Kommune 2622131
Fladså flod 2622120
Fladså Banker højderyg Næstved Kommune 2622119
Flakstjerten sandbanke 2622113
Flejmose Sand sandbanke 3232939
Flensborg Grund sandbanke 2622093
Flensborg Sø lagune Herning Kommune 8556242
Flessingen sandbanke 2622085
Flintbjerg Høj bakke Viborg Kommune 2622083
Flintegrund sandbanke 2622082
Flintholm ø Kerteminde Kommune 2622078
Flinthorne Odde Q24529780 Guldborgsund Kommune 3233350
Flinthorne Rev rev 2622077
Flintinge Byskov skov Guldborgsund Kommune 2622075
Flovt Strand strand Haderslev Kommune 3223318
Fluebjerg bakke Hjørring Kommune 2622053
Fluebjerg bakke Middelfart Kommune 2622054
Flyndergrund sandbanke 2622049
Flyndersø lagune Odsherred Kommune 2622047
Flyvesandet strand Nordfyns Kommune 7303348
Flækøjet sandbanke 2622073
Flæskholm Flak sandbanke 3222085
Flådens Leje Københavns Kommune 8644231
Flådet sump Langeland Kommune 2622122
Fogense Pynt Q24529780 Nordfyns Kommune 3221995
Fogsand sandbanke 2622034
Folekobbel skov Sønderborg Kommune 3232924
Forskov skov Kalundborg Kommune 2621994
Fosdal Plantage skov Jammerbugt Kommune 2621989
Fovså flod 2621975
Framlev landsby Aarhus Kommune 2621967
Frankeklint Langeland Kommune 2621965
Frederikshavn Port Frederikshavn Kommune 9828885
Frederiksholmsløbet Københavns Kommune 2621922
Frederikshåbs Plantage skov Vejle Kommune 2621928
Frederiksø (Svendborg) holm Svendborg Kommune 2621914
Freerslev Hegn skov Hillerød Kommune 2621899
Frendrup Nihøje bakke Rebild Kommune 2621885
Fribrødreå flod Region Sjælland 2621874
Friholme Lolland Kommune 2621868
Frisian Islands 2621860
Frodeslund Plantage skov Billund Kommune 2621853
Fromssejr Plantage skov Billund Kommune 2621846
Fru Mettes Bjerg bakke Vejen Kommune 2621819
Fruelundparken park Mariagerfjord Kommune 7910825
Fruens Holm ø Jammerbugt Kommune 2621823
Fruerlund Plantage skov Syddjurs Kommune 2621820
Fryndesholm skov Sønderborg Kommune 3232945
Frøslev Plantage skov Aabenraa Kommune 2621832
Frøstrup Plantage skov Varde Kommune 2621828
Fugdal Mose sump Billund Kommune 2621811
Fuglepold ø Ringkøbing-Skjern Kommune 2621800
Fugleø ø Langeland Kommune 2621801
Fuglsø Mose sump Norddjurs Kommune 2621774
Fynshav Port Sønderborg Kommune 9828891
Fyrendal Skov skov 2621741
Fyrrenden 3222006
Fænø Sund Q55465477 Region Syddanmark 2622042
Fænø Tange sandbanke Middelfart Kommune 3223394
Færgelunden skov Frederikssund Kommune 2621876
Færgestrøm 2621875
Færker Vig lille bugt 2621854
Færøn ø Læsø Kommune 2621840
Fæsted Mose sump Esbjerg Kommune 2621814
Føns Vig lille bugt 2622010
Fønsskov Odde Q24529780 Middelfart Kommune 3223386
Fønsskov Rev sandbanke 3223388
Fåborg Fjord lille bugt Region Syddanmark 2622381
Fårmandsbjerg bakke Esbjerg Kommune 2622322
Fårup Plantage skov Randers Kommune 2622293
Galgebakke bakke Thisted Kommune 2621722
Galgebakke bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2621723
Galgebanke bakke Næstved Kommune 2621721
Galgebjerg bakke Aabenraa Kommune 3223107
Galgedyb Q1210950 3213689
Galgehøj bakke Viborg Kommune 2621718
Galgerev rev 2621717
Galsklint klint Middelfart Kommune 2621714
Galtehoved Q24529780 Nordfyns Kommune 2621711
Gamle Trekroner sandbanke 3213773
Gammel Dyrehave skov Favrskov Kommune 2621679
Gammel Dyrehave skov Nyborg Kommune 2621680
Gammel Frederikskog Tønder Kommune 2621675
Gammelmark Klinter Sønderborg Kommune 3232923
Gammelå flod 2621694
Ganer Å flod 2621616
Ganløse Eged skov Egedal Kommune 2621613
Ganløse Orned skov Egedal Kommune 2621612
Ganneskov skov Faxe Kommune 2621610
Gasse Høje bakke Tønder Kommune 2621574
Gasværkshavnen Københavns Kommune 8644255
Gavevænge skov Faxe Kommune 2621568
Gedebjerg bakke Frederikshavn Kommune 2621562
Gedhus Plantage skov Herning Kommune 2621554
Gedmose sump Holstebro Kommune 2621552
Gedser Landrev sandbanke 3229241
Gedser Port færgehavn Guldborgsund Kommune 9828900
Gedser Rev sandbanke 2621548
Geelså flod Region Syddanmark 2621544
Gejl Å flod 2621539
Gellegrund sandbanke 2621531
Gellerup Plantage skov Varde Kommune 2621528
Gellerup Skov skov Aarhus Kommune 6940368
Gels Å flod 2621525
Genner Fjord lille bugt 2621516
Gesten Skov skov Vejen Kommune 2621483
Gesten Å bæk 2621484
Gispelmose sump Vejen Kommune 2621453
Gisseløre Sand strand Kalundborg Kommune 3221828
Gjeller Sø lagune Lemvig Kommune 2621437
Gjerrild Bugt lille bugt Norddjurs Kommune 2621426
Gjerrild Flak sandbanke 2621425
Gjorslev Bøgeskov skov Stevns Kommune 2621397
Glimsholt Å bæk Region Nordjylland 2621368
Glombæk lagune Thisted Kommune 2621364
Glomstrup Vig lille bugt 2621362
Gniben Q24529780 Kalundborg Kommune 3223487
Gorm Oliefelt 3213134
Gorms Høj bakke Vejle Kommune 2621288
Gram Å bæk 2621276
Grane Plantage skov Silkeborg Kommune 2621269
Grasten Svendborg Kommune 2621259
Gratbjerg bakke Syddjurs Kommune 2621253
Gravenshoved Q24529780 Haderslev Kommune 2621247
Grejs Dal dal Vejle Kommune 2621232
Grensholm ø Langeland Kommune 2621221
Grenaa Port Norddjurs Kommune 9828907
Grenåen flod 2621229
Greve Kommune Q13220204 Greve Kommune 2621218
Grevindeskov skov Faxe Kommune 2621214
Grindsted Plantage skov Billund Kommune 2621189
Grisen sandbanke 2621186
Groves Flak sandbanke 3226215
Grydenæs Odde Q24529780 Samsø Kommune 3221799
Gryderne ø Faaborg-Midtfyn Kommune 2621082
Grydeå 2621083
Grydholm ø Svendborg Kommune 2621080
Grydnæs halvø Assens Kommune 3223211
Grænge Skov skov Guldborgsund Kommune 2621181
Græsholm ø Svendborg Kommune 2621106
Græsholm ø 3223238
Græsholm ø Frederikshavn Kommune 2621104
Grøften skov Assens Kommune 2621172
Grønbanke bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2621166
Grøndals Å 2621161
Grønhede Å 2621155
Grønneodde Q24529780 Svendborg Kommune 2621137
Grønnerevle rev 2621136
Grønnestrand strand Jammerbugt Kommune 2621132
Grønningen sump Fanø Kommune 3300757
Grønskov skov Brønderslev Kommune 2621128
Grønvold Grund sandbanke 3221920
Grønå 2621170
Gråhede hede Silkeborg Kommune 2621281
Gråstennor Kog Ærø Kommune 2621254
Gulbjerg bakke Brønderslev Kommune 2621049
Guldborgland Plantage skov Viborg Kommune 2621041
Gulstav Q24529780 Langeland Kommune 2621034
Gulstav Flak 2621033
Gummesbæk bæk 2621027
Gunderup Kohave skov Køge Kommune 2621011
Gundesbøl Å 2621009
Gurre Å å Region Hovedstaden 2620990
Gydhøj bakke Syddjurs Kommune 3223524
Gyldenløves Flak sandbanke 2620979
Gyldenså bæk 2620977
Gyrstinge Sø lagune Ringsted Kommune 2620970
Gødding Skov skov Vejle Kommune 2621322
Gødelen lagune Ringkøbing-Skjern Kommune 2621321
Gødsholm ø Næstved Kommune 2621317
Gøl Bredning lille bugt Region Nordjylland 2621312
Gårdbo Sø Hjørring Kommune 2621606
Gåsehage Q24529780 Syddjurs Kommune 2621583
Hadsund roklub Mariagerfjord Kommune 7910887
Hagedyb Q55465477 2620940
Hagsholm Skov skov Favrskov Kommune 2620929
Haldager Bæk bæk 2620917
Haldbjerg bakke Varde Kommune 2620912
Halen sump Fanø Kommune 3300759
Halk Grund sandbanke 3223324
Halk Hoved Q24529780 Haderslev Kommune 2620897
Hals Nordfyns Kommune 2620873
Hals Mose Aalborg Kommune 2620861
Hals Nørreskov skov Aalborg Kommune 2620859
Hals Sønderskov skov Aalborg Kommune 2620851
Halsskov Rev rev 2620852
Halsted Å bæk 2620849
Hamlet Næstved Kommune 7603177
Hammer Odde Q24529780 Bornholms Regionskommune 2620822
Hannenov Skov skov Guldborgsund Kommune 2620798
Hansted Skov skov Horsens Kommune 2620788
Hanstholm Thisted Kommune 2620785
Harager Hegn skov Gribskov Kommune 2620781
Harnbjerg bakke Langeland Kommune 2620748
Harreskov Plantage skov Herning Kommune 2620740
Harrested Å bæk 2620737
Hartsø lagune Sønderborg Kommune 2620723
Haslev Orned skov Faxe Kommune 2620708
Haslevgård Å bæk 2620711
Haslund skov Esbjerg Kommune 2620707
Hasselønor Kog Guldborgsund Kommune 2620701
Hassensør Q24529780 Syddjurs Kommune 2620700
Hasseris Å bæk Region Nordjylland 2620698
Hastens Grund sandbanke 2620694
Hastrup Plantage skov Vejle Kommune 2620687
Hathøj bakke Vejle Kommune 2620684
Hatter Rev rev 2620677
Havelse Å vandløb 2620661
Havgrund sandbanke 2620649
Havknude Q24529780 Norddjurs Kommune 3205261
Havknude Flak sandbanke 2620647
Havnehage Q24529780 Samsø Kommune 2620632
Havnsø Næb Q24529780 Guldborgsund Kommune 2620623
Havnø sight view Mariagerfjord Kommune 7910841
Havredal Plantage skov Viborg Kommune 2620617
Havsand strand Tønder Kommune 2620610
Heager Å bæk 2620604
Hejede Overdrev skov Lejre Kommune 2620557
Hejls Nor lagune Kolding Kommune 2620552
Hejlsminde Bugt lille bugt 3222000
Helgeshøj bakke Høje-Taastrup Kommune 2620536
Helledal Bakker bakke Holstebro Kommune 2620527
Hellehavns Nakke Q24529780 Vordingborg Kommune 2620526
Helleholm Slagelse Kommune 2620525
Helleholm Flak sandbanke 2620524
Hellehøj bakke Hjørring Kommune 2620523
Hellesklint Kalundborg Kommune 2620513
Hellesø lagune Holstebro Kommune 2620511
Hellig Anders Kors Slagelse Kommune 2620501
Helligbjerg bakke Norddjurs Kommune 2620500
Helligkilde kilde Frederikshavn Kommune 2620496
Hellum Skov skov Rebild Kommune 2620483
Helnæshoved Flak sandbanke 2620477
Helsingor Port Helsingør Kommune 9828910
Heltsbanke sandbanke 2620460
Helvedbakke bakke Nyborg Kommune 3221868
Hem Skov skov Mariagerfjord Kommune 2620450
Henne Å bæk Region Syddanmark 2620447
Herning Kommueplantage skov Ringkøbing-Skjern Kommune 2620424
Herthadal dal Lejre Kommune 2620401
Herthas Flak sandbanke 2620400
Hesbjerg bakke Gribskov Kommune 8629637
Hesbjerg Grund sandbanke 2620397
Hesletørv Kog Randers Kommune 2620392
Hesselvig Plantage skov Herning Kommune 2620364
Hestehave skov Syddjurs Kommune 2620359
Hestehoved Q24529780 Guldborgsund Kommune 2620354
Hestehovedet strand Lolland Kommune 7303349
Hesteskoen rev 2620353
Hesteskoen sandbanke 2620352
Hestlund Hede hede Ikast-Brande Kommune 2620345
Hestør Odde Q24529780 Morsø Kommune 2620343
Hevring Flak sandbanke 2620333
Hevring Å Q55659167 2620334
Himmerigsport klippeformation Bornholms Regionskommune 2620309
Hingelbjerge bakke Jammerbugt Kommune 2620290
Hinnerup Å Region Midtjylland 2620286
Hirtshals Port Hjørring Kommune 9828916
Hjardemål Plantage skov Thisted Kommune 2620265
Hjarnø Sund Region Midtjylland 2620260
Hjellen ø Frederikshavn Kommune 3205277
Hjelm Bugt lille bugt 2620247
Hjelm Dyb Region Midtjylland 2620245
Hjelms Nakke Q24529780 Guldborgsund Kommune 3221916
Hjelms Rende Q55465477 2620235
Hjelmsølille Bakker bakke Næstved Kommune 2620237
Hjerl Hede Plantage skov Holstebro Kommune 2620230
Hjertebjerg Høj bakke Thisted Kommune 2620224
Hjerting Løb Q55465477 Region Syddanmark 2620221
Hjortebjerg bakke Holbæk Kommune 2620205
Hjortedal dal Viborg Kommune 2620203
Hjortemose Grund sandbanke 3221944
Hjortenæs skov Sorø Kommune 2620201
Hjortholm ø Samsø Kommune 2620196
Hjortmose sump Ringkøbing-Skjern Kommune 2620192
Hjortvad Å 2620181
Hjulsand sandbanke 2620177
Hjælpensbjerg bakke Thisted Kommune 2620219
Hobo Dyb 2620170
Holbæk (suba) 2620145
Holbæk Amts Sandflugtsplantage skov Odsherred Kommune 2620144
Holbæk Fjord lille bugt Holbæk Kommune 2620143
Holckenhavn Bugt lille bugt 2620136
Holdnæs Middelgrunde sandbanke 3232902
Hollandsbjerg Holme sump Norddjurs Kommune 2620125
Hollænder Rock klippeformation Haderslev Kommune 3223309
Hollændergrund sandbanke 2620119
Hollænderskov skov Vordingborg Kommune 2620118
Holmeflak sandbanke 2620100
Holmen hede Jammerbugt Kommune 2620089
Holmen sandbanke 2620085
Holmene ø Faaborg-Midtfyn Kommune 2620084
Holmeskov Dyrehave skov Guldborgsund Kommune 2620080
Holmesten klippeformation Syddjurs Kommune 2620079
Holmetunge sandbanke 3213742
Holmgård Sø lagune Holstebro Kommune 2620069
Holmtange Q24529780 Thisted Kommune 2620053
Holmtange Hage sandbanke 2620052
Holsteinborg Nor lille bugt 3221896
Holtserhage Q24529780 Vejle Kommune 2620023
Hommandsjord sandbanke 3213702
Hopshøj bakke Skanderborg Kommune 2619811
Hornbæk Bugt lille bugt Region Hovedstaden 2619806
Hornenæs Q24529780 Faaborg-Midtfyn Kommune 3222075
Hornfiskrøn ø Læsø Kommune 2619797
Hornsbjerge klit Varde Kommune 2619794
Horsehoved ø Faaborg-Midtfyn Kommune 2619772
Horseklint Kerteminde Kommune 3221989
Hou Port Aalborg Kommune 9845551
Hou Skov skov Mariagerfjord Kommune 2619739
Houlbjerg Skov skov Favrskov Kommune 2619740
House of Sct Anna Helsingør Kommune 6698166
Hov Sand sandbanke 2619709
Hovborg Plantage skov Vejen Kommune 2619732
Hove Å bæk 2619727
Hovedskov skov Guldborgsund Kommune 2619725
Hoven Å bæk 2619721
Hovens Skov skov Kolding Kommune 3223410
Hover Å bæk 2619718
Hoverdal Plantage skov Ringkøbing-Skjern Kommune 2619717
Hovhede Rebild Kommune 2619713
Hovsør Havn lille bugt 2619703
Hulbjerg bakke Odsherred Kommune 2619680
Hullehavn strand Bornholms Regionskommune 6696024
Hummelmose sump Struer Kommune 2619662
Hummelvig lille bugt Sønderborg Kommune 2619665
Hundelev Å bæk 2619653
Hundsbæk Plantage skov Vejen Kommune 2619643
Hundshage Q24529780 Hedensted Kommune 2619642
Hundshøj Q24529780 Aarhus Kommune 2619639
Hune Bæk Q55659167 2619630
Hunså Q55659167 Region Sjælland 2619627
Husby Klitplantage skov Holstebro Kommune 2619605
Husodde Q24529780 Horsens Kommune 2619601
Hvarrebakke bakke Hjørring Kommune 2619562
Hvidbjerg Klitplantage skov Thisted Kommune 2619548
Hvide Hage sandbanke 3229264
Hvide Sande Kanal Ringkøbing-Skjern Kommune 2619535
Hvidegrund 3221953
Hvidegrund sandbanke 2619542
Hvidegrund sandbanke 2619541
Hvidegrund sandbanke 2619543
Hvideklint Vordingborg Kommune 2619540
Hvideodde Q24529780 Bornholms Regionskommune 2619538
Hviding Nakke sump Esbjerg Kommune 3213703
Hvidklint Assens Kommune 2619531
Hvidmose sump Herning Kommune 2619530
Hvirlå bæk 2619509
Hvorupklit klit Jammerbugt Kommune 2619490
Hykær lagune Thisted Kommune 2619478
Hyldeholm ø Frederikssund Kommune 2619476
Hylledals Klint Vordingborg Kommune 2619468
Hyllekrog ø Lolland Kommune 2619464
Hylteholme Vordingborg Kommune 2619454
Hytterkobbel skov Haderslev Kommune 2619446
Høbro Bæk bæk 2620012
Høgebjerg bakke Sønderborg Kommune 2620001
Høgebjerg bakke Langeland Kommune 2620000
Høgild Mose sump Viborg Kommune 2619992
Høgildgård Plantage skov Herning Kommune 2619993
Høgsholt skov Assens Kommune 2619986
Højbjerg bakke Slagelse Kommune 2619977
Højbjerg bakke Svendborg Kommune 2619979
Højbjerg bakke Kolding Kommune 2619978
Højbjerg bakke Ringsted Kommune 2619976
Højbjerg bakke Aarhus Kommune 6957714
Højbratter sandbanke 2619968
Høje Klint Assens Kommune 3223256
Høje Sande ø Ringkøbing-Skjern Kommune 2619945
Højeknolde klit Varde Kommune 2619960
Højer Dyb Q55465477 2619950
Højer Kanal Q55465477 2619948
Højer Kog Kog Tønder Kommune 2619947
Højes Ris skov 2619943
Højestene Løb Q55465477 2619942
Højklint klint Slagelse Kommune 2619934
Højlund Skov skov Horsens Kommune 2619929
Højnæsbjerg bakke Gladsaxe Kommune 2619924
Højsande klit Læsø Kommune 2619912
Højskov skov Nordfyns Kommune 2619911
Hølkær Bakke bakke Silkeborg Kommune 2619894
Høllundsøgård Plantage skov Billund Kommune 2619890
Hønning Plantage skov Tønder Kommune 2619877
Hønsebroløbet Københavns Kommune 8644230
Hønsehalsen halvø Holbæk Kommune 2619876
Hønsepold ø Samsø Kommune 2619874
Hønsnap Skov skov Aabenraa Kommune 2619871
Hørbylunde skov Ikast-Brande Kommune 2619864
Hørning
Hørup Hav lille bugt 2619846
Hørup Skov skov Sønderborg Kommune 3232934
Hørup Å Region Syddanmark 2619847
Høstbjerg bakke Tønder Kommune 2619754
Høvsøre sump Lemvig Kommune 2619813
Hådybet Q55465477 2620949
Hågerup Å bæk 2620933
Hårby Å 2620763
Hårbølle Pynt Q24529780 Guldborgsund Kommune 2620768
Hårkjær Plantage skov Ringkøbing-Skjern Kommune 2620754
Hårsbjerg Plantage skov Vejle Kommune 2620727
Ibjerg bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2619445
Iholm ø Svendborg Kommune 2619429
Ilbjerge bakke Hjørring Kommune 2619423
Ilderhede hede Herning Kommune 2619421
Illenbjerg bakke Aabenraa Kommune 2619418
Ilsted Å Q55659167 Region Syddanmark 2619404
Inderbredning lille bugt 2619401
Inderrevet rev 2619399
Indfjorden Lemvig Kommune 2619398
Indre Knude 3213690
Ingerslev Å bæk 3223637
Isen Bjerg bakke Ikast-Brande Kommune 2619381
Issehoved Flak sandbanke 2619372
Issehoved Rev sandbanke 2619371
Issemose Bjerg bakke Lolland Kommune 2619370
Istrup Plantage skov Thisted Kommune 2619366
Jammerland Bugt lille bugt 2619364
Jegens Bugt lille bugt Læsø Kommune 2619351
Jeghøj bakke Skive Kommune 2619349
Jels Å 2619336
Jeppeshøje bakke Nordfyns Kommune 2619320
Jerup Å Q55659167 Region Nordjylland 2619299
Jessens Grund sandbanke 2619296
Jettehøj bakke Samsø Kommune 2619291
Jonskapel klippeformation Bornholms Regionskommune 2619279
Jonstrup Vang skov Furesø Kommune 2619275
Jordrup Skov skov Kolding Kommune 2619260
Juelsgrund sandbanke 2619253
Juvre Sand strand Tønder Kommune 2619226
Jydegrund sandbanke 2619225
Jydelejet Vordingborg Kommune 2619224
Jyderup Skov skov Odsherred Kommune 2619219
Jyllinge Holme Roskilde Kommune 2619215
Jyndevad Plantage skov Herning Kommune 2619214
Jægersborg Dyrehave
Jægerspris Bugt lille bugt Region Hovedstaden 2619286
Jørlhage Q24529780 Haderslev Kommune 3222001
Kadetrenden territoriel enhed 2619206
Kagevig lille bugt 2619203
Kalby Ris skov Næstved Kommune 2619193
Kalkbrænderiløbet Q55465477 3213442
Kalkgrund sandbanke 2619181
Kalkgrund sandbanke 2619182
Kalsenakke Q24529780 Odder Kommune 2619163
Kalve Strøm Q55465477 2619140
Kalvebodløbet Hvidovre Kommune 8644256
Kalvebodløbet Københavns Kommune 2619145
Kalvshoved skov Odder Kommune 2619136
Kalvø Grund sandbanke 3223174
Kalvøre Q24529780 Faaborg-Midtfyn Kommune 2619137
Kampeløkke Å bæk 2619124
Kanehøj bakke Slagelse Kommune 2619119
Kannikebjerg bakke Silkeborg Kommune 2619117
Kare Holm Q1226252 Norddjurs Kommune 2619104
Karlby Klint Norddjurs Kommune 3223558
Karlsbakke bakke Ikast-Brande Kommune 2619092
Karlsbjerg Guldborgsund Kommune 2619091
Karlsbjerg bakke Syddjurs Kommune 3223544
Karlsmose Banke bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2619083
Karrebæksminde Bugt lille bugt 2619077
Kasserodde Q24529780 Fredericia Kommune 2619052
Kasserodde Flak sandbanke 3221969
Kastager Hage sandbanke 3221951
Kastbjerg Å 2619041
Kastelsbakke bakke Syddjurs Kommune 2619036
Kastrup Storskov skov Næstved Kommune 2619022
Katholm Skov skov Norddjurs Kommune 2619013
Kattinge Vig lille bugt 2618994
Kavslund Å Region Syddanmark 2618990
Kegnæs Ende Q24529780 Sønderborg Kommune 3222055
Kelding Lo Q55465477 2618970
Keldskov skov Guldborgsund Kommune 2618968
Keldsnor lagune Langeland Kommune 2618967
Kelstrup Plantage skov Aabenraa Kommune 2618950
Kelstrup Skov skov Aabenraa Kommune 3232910
Kerteminde Bugt lille bugt 2618943
Kertinge Nor lille bugt 2618939
Kidholm ø Faaborg-Midtfyn Kommune 2618927
Kidholme Kolding Kommune 2618926
Kidholme Hage sandbanke Kolding Kommune 3223408
Kignæs Q24529780 Frederikssund Kommune 2618921
Kikkesten klippeformation Dragør Kommune 2618919
Kildegrund sandbanke 2618913
Kirkeflod lagune Varde Kommune 2618884
Kirkegrund sandbanke 2618878
Kirkegrund sandbanke 2618880
Kirkegrund sandbanke 2618879
Kirkegrund sandbanke 2618881
Kirkehavn ankerplads Frederikshavn Kommune 3205279
Kirkehøje bakke Ikast-Brande Kommune 2618875
Kirkeskov skov Slagelse Kommune 2618864
Kirkesten klippeformation Dragør Kommune 3213462
Kirsebærholm halvø Holbæk Kommune 2618843
Kirsebærmose sump Herning Kommune 2618842
Kisbæk Region Syddanmark 2618835
Kjul Å Region Nordjylland 2618801
Klapskov skov Favrskov Kommune 2618792
Klarskov skov Slagelse Kommune 2618790
Klaskerød skov Vejen Kommune 2618786
Klavsholm Å 2618776
Klejkulen 3233349
Klepperne sandbanke 2618761
Klim Bjerg bakke Jammerbugt Kommune 2618756
Klinteby Klint Næstved Kommune 2618740
Klinten Kerteminde Kommune 2618736
Klinteskov skov Kalundborg Kommune 2618735
Klinting Hoved Q24529780 Sønderborg Kommune 3232931
Klippehage Q24529780 Fredericia Kommune 2618727
Klippinge Bjerge bakke Stevns Kommune 2618725
Klob Hage sandbanke 2618708
Klokkedal Horsens Kommune 2618704
Klokkegrund sandbanke 2618703
Klokkesten klippeformation Faaborg-Midtfyn Kommune 2618701
Klostergrøft bæk 2618686
Klosterskov skov Køge Kommune 2618683
Klovenhøj bakke Vesthimmerlands Kommune 2618678
Klovsig Plantage skov Ringkøbing-Skjern Kommune 2618675
Klægbanke ø Ringkøbing-Skjern Kommune 2618758
Klørdyb Region Syddanmark 2618698
Klørgrund rev 2618697
Kløven Q55462851 Bornholms Regionskommune 2618694
Kløvenhøj bakke Skive Kommune 2618693
Kløverhage Q24529780 Nyborg Kommune 3221870
Kløverrevle sandbanke 3229243
Kløveshøj bakke Kalundborg Kommune 2618692
Knagelbjerg Skov skov Faaborg-Midtfyn Kommune 2618659
Knallen sandbanke 2618657
Knarbos Klint Odsherred Kommune 2618655
Knarhøj Bugt lille bugt Sønderborg Kommune 2618653
Knasborg Å bæk 2618649
Knastegrund sandbanke 2618648
Knivsbjerg bjerg
bakke
Aabenraa Kommune 2618638
Knoben sandbanke 3225964
Knobgrund sandbanke 3226257
Knolden halvø Faaborg-Midtfyn Kommune 3222083
Knolden sandbanke 2618637
Knudedyb Q55465477 2618622
Knudegrund sandbanke 3223307
Knudmose sump Herning Kommune 2618620
Knuds Grund sandbanke 3222026
Knudsbjerg bakke Thisted Kommune 2618619
Knudshoved Q24529780 Haderslev Kommune 2618609
Knudshoved Vordingborg Kommune 2618612
Knudshoved Q24529780 Viborg Kommune 2618613
Knudshoved Q24529780 Aabenraa Kommune 2618611
Knudshoved Grund sandbanke 3223327
Knudshoved Rev rev 3221908
Knudsskov skov Vordingborg Kommune 2618603
Knudsskov Rev sandbanke 3221912
Knudå bæk 2618623
Knæt Q24529780 Faaborg-Midtfyn Kommune 3223475
Knøsen sandbanke 2618634
Knøsen bakke Holbæk Kommune 2618636
Kobbelskov skov Sønderborg Kommune 3232896
Kobbelskov skov Sønderborg Kommune 2618570
Kobberbakke bakke Næstved Kommune 2618569
Kobberdyb Region Syddanmark 2618568
Kobbergrund sandbanke 2618567
Kobbergrund sandbanke 3225962
Kobberhage Q24529780 Syddjurs Kommune 2618566
Kobbermølle Bugt lille bugt 2882404
Kobberø Løb Q55465477 2618564
Kobbeå bæk Region Hovedstaden 2618574
Koge Port Køge Kommune 9828937
Kogrund sandbanke 2618556
Kogsbøl Mose sump Tønder Kommune 2618553
Kohage Q24529780 Aabenraa Kommune 3222046
Kohaven skov Assens Kommune 2618549
Kolby Kas Port Samsø Kommune 9828942
Koldbakke bakke Randers Kommune 2618533
Koldmose sump Jammerbugt Kommune 2618519
Kolen rev 2618517
Kollerup Plantage skov Jammerbugt Kommune 2618503
Kolskærgrund sandbanke 2618495
Kolt Aarhus Kommune 2618489
Kompedal Plantage skov Silkeborg Kommune 2618482
Kong Svends Høj bakke Region Hovedstaden 2618433
Kongedyb 2618475
Kongenshøj bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2618472
Kongenshøj Wikimedia:Flertydige titler Region Syddanmark
Kongenshøj bakke Vejle Kommune 2618471
Kongeskov skov Stevns Kommune 2618463
Kongsbjerg bakke Aarhus Kommune 2618461
Kongshøj bakke Kerteminde Kommune 2618454
Kongshøj bakke Kalundborg Kommune 2618453
Kongshøj Å Q55659167 Region Syddanmark 2618451
Kongstedlund sight View Naturreservat Rebild Kommune 7910839
Kongsø Plantage skov Silkeborg Kommune 2618448
Kongsøre Høj bakke Odsherred Kommune 2618447
Kongsøre Næbbe Q24529780 Odsherred Kommune 2618446
Korsebølle Rev sandbanke 3221872
Korselitse Grund sandbanke 3229249
Korselitse Østerskov skov Guldborgsund Kommune 2618373
Korsholm sandbanke 2618368
Korsø lagune Haderslev Kommune 3223322
Korup Å bæk Region Nordjylland 2618350
Koster Rende Q55465477 2618347
Krageholms Strøm lille bugt 2618332
Kragelund Mose sump Aabenraa Kommune 2618323
Kragenæs Øre sandbanke 3221950
Krageris Hede hede Ringkøbing-Skjern Kommune 2618319
Krageskov skov Køge Kommune 2618315
Krageø Q24529780 Kalundborg Kommune 2618321
Kragskov Rev rev 2618306
Kragskov Å Q55659167 Region Nordjylland 2618307
Kragsø lagune Viborg Kommune 2618305
Kraka Oliefelt 3213131
Kramnitse-Gab lille bugt Lolland Kommune 3222110
Krattet skov Ringkøbing-Skjern Kommune 2618289
Krikdyb 2618247
Kringelrøn ø Læsø Kommune 2618242
Kristianslund skov Nyborg Kommune 2618234
Kristianssæde Skov skov Lolland Kommune 2618228
Kroghage Q24529780 Guldborgsund Kommune 2618211
Kroghage Dyb Q55465477 2618210
Kronborg Pynt Q24529780 Helsingør Kommune 2618190
Kronhede hede Ringkøbing-Skjern Kommune 2618188
Kronhede Plantage skov Lemvig Kommune 2618187
Kronhoved Q24529780 Helsingør Kommune 2618186
Kronløb 2618185
Krudtløbet Københavns Kommune 8644236
Krøyers Bassin Københavns Kommune 8644248
Kujegrund sandbanke 2618138
Kulhus Rende 2618132
Kulmanden sandbanke 3221922
Kulsbjerge bakke Vordingborg Kommune 2618129
Kulsø lagune Region Midtjylland 2618128
Kulvig lille bugt Fredericia Kommune 3223432
Kundby Mose sump Holbæk Kommune 2618123
Kveldsø lagune Syddjurs Kommune 2618111
Kvong Hede hede Varde Kommune 2618079
Kvæsthusgraven Københavns Kommune 8644250
Kyholm Løb Q55465477 2618065
Kyndby Rev rev 2618062
Kysing Fjord Kog Odder Kommune 2618054
Kysing Hage sandbanke 2618053
Kysing Næs Q24529780 Odder Kommune 2618052
Kytterne Q24529780 Jammerbugt Kommune 2618051
Kærbæk bæk Region Syddanmark 2618284
Kæret sump Hedensted Kommune 2618262
Kærhøj bakke Varde Kommune 2618249
Københoved Skov skov 2618419
Købmandssand sandbanke 2618417
Køge Sønakke Q24529780 Stevns Kommune 2618412
Køllenor lille bugt 3221958
Kølpen ø Frederikshavn Kommune 2618404
Køng Mose sump Vordingborg Kommune 2618394
Køng Å Q55659167 2618395
Kås Sø lagune Skive Kommune 2619050
Kåthede hede Randers Kommune 2619017
Ladegård Skov skov Haderslev Kommune 2618037
Lambo Farvand Q55465477 2618002
Lammefjord lille bugt 2617997
Lammehoved Faaborg-Midtfyn Kommune 3222092
Landbæk Q55659167 2617992
Landdybet Q55465477 3205260
Langager Høje bakke Aalborg Kommune 2617975
Langballe Grund sandbanke 2617966
Langebjerg bakke Næstved Kommune 2617962
Langegrund sandbanke 2617957
Langelandsplads Frederiksberg Kommune 8604654
Langelandsøre Q24529780 Slagelse Kommune 2617954
Langerak Q55465477 2617945
Langerevle sandbanke 2617944
Langerøn halvø Læsø Kommune 2617941
Langesand ø Svendborg Kommune 2617940
Langesbjerg bakke Jammerbugt Kommune 2617939
Langesø lagune Ringsted Kommune 2617933
Langgrund sandbanke 2617928
Langholm ø Thisted Kommune 2617926
Langholm ø Vesthimmerlands Kommune 2617925
Langholm Løb Q55465477 Thisted Kommune 2617922
Langodde Q24529780 Svendborg Kommune 3222096
Langskov skov Viborg Kommune 2617899
Langsø lagune Silkeborg Kommune 2617895
Langsø lagune Syddjurs Kommune 2617894
Langsø lagune Varde Kommune 2617896
Langsø lagune Norddjurs Kommune 2617893
Langø Kerteminde Kommune 2617908
Langø ø Frederikssund Kommune 2617909
Langø ø Holbæk Kommune 2617910
Langø Hoved Q24529780 Kerteminde Kommune 2617905
Langø Plantage skov Nordfyns Kommune 2617904
Langø Sand sandbanke 3221959
Langø Vrid Q55465477 2617900
Langøre Assens Kommune 2617902
Laursrev rev 2617872
Lavbjerg Hage Q24529780 Struer Kommune 2617871
Leammer ø Nordfyns Kommune 2617860
Ledas Grund sandbanke 2617857
Leestrup Skov skov Faxe Kommune 2617850
Leggerodde Q24529780 Aabenraa Kommune 3223171
Legindbjerge Plantage skov Morsø Kommune 2617848
Lejsø lagune Slagelse Kommune 2617828
Lellinge Frihed skov Køge Kommune 2617825
Lerbjerg bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2617802
Lerdrup Bugt lille bugt Region Midtjylland 2617791
Lerskov Plantage skov Aabenraa Kommune 2617784
Lert Skov skov Haderslev Kommune 2617781
Leveret sandbanke 2617775
Liegård Plantage skov Vejle Kommune 2617753
Lilho Sand sandbanke 2617742
Lille Bøgeskov skov Ringsted Kommune 2617723
Lille Hareskov skov Furesø Kommune 2617694
Lille Jenshøj bakke Skive Kommune 2617690
Lille Lysegrund sandbanke 2617675
Lille Tørvegrund sandbanke 2617641
Lille Vejlø halvø Lolland Kommune 2617631
Lillegrund sandbanke 2617698
Lillegrund sandbanke 2617697
Lillegrund sandbanke 2617700
Lillegrund sandbanke 2617699
Lilleheden Plantage skov Hjørring Kommune 2617691
Lilleklint Vordingborg Kommune 2617687
Lilleskov skov Vordingborg Kommune 2617647
Lilleø ø Roskilde Kommune 2617665
Lilleå (suba sa Dinamarka, lat 56,33, long 8,88) bæk 2617739
Lilleå (suba sa Dinamarka, lat 56,38, long 9,89) bæk 2617737
Lindbjerg bakke Herning Kommune 2617616
Lindebjerg bakke Kalundborg Kommune 2617610
Linderum ø Haderslev Kommune 2617601
Linderum Grund sandbanke 3223305
Lindeså 2617597
Lindet Skov skov Haderslev Kommune 2617590
Lindholm ø Holbæk Kommune 2617579
Lindholm ø Thisted Kommune 2617577
Lindholm ø Samsø Kommune 2617578
Lindholm ø Nyborg Kommune 2617580
Lindholm ø Næstved Kommune 2617581
Lindholm Dyb Q55465477 2617572
Lindholm Dyb Q55465477 2617573
Lindholm Flak sandbanke 3221942
Lindholm Flak sandbanke 3223507
Lindholm Løb Q55465477 2617569
Lindtorp Struer Kommune 2617561
Lindum Skov skov Viborg Kommune 2617557
Lindø Kerteminde Kommune 2617562
Listrup Bakke bakke Kalundborg Kommune 2617531
Liv Tap Q24529780 Vesthimmerlands Kommune 2617516
Livø Bredning lille bugt 2617518
Loen ankerplads 3223613
Lorup Skov skov Slagelse Kommune 2617401
Lous Flak sandbanke 2617391
Lumbystrand Nordfyns Kommune 2617364
Lundbæk Læsø Kommune 2617342
Lunde Å bæk Region Syddanmark 2617327
Lundergård Mose sump Jammerbugt Kommune 2617315
Lundgård Plantage skov Billund Kommune 2617301
Lundhøj bakke Thisted Kommune 2617298
Lunkebugten lille bugt Region Syddanmark 2617274
Luntebjerg bakke Odsherred Kommune 2617272
Lushage Q24529780 Samsø Kommune 2617270
Lushavn lille bugt Samsø Kommune 3221801
Lydum Å bæk 2617260
Lynetteløbet 2617244
Lyngdrup Bæk Q55659167 Region Nordjylland 2617222
Lynger Hage Q24529780 Horsens Kommune 3221980
Lyngerodde Q24529780 Sønderborg Kommune 3222041
Lyngs Odde Q24529780 Fredericia Kommune 2617206
Lynæs Sand sandbanke 2617202
Lysegrund sandbanke 2617193
Lysegrund sandbanke 2617192
Lysegrunde sandbanke 2617191
Lysemose Skov skov Lolland Kommune 2617189
Lystskov skov Slagelse Kommune 2617172
Lyø Havn lille bugt Faaborg-Midtfyn Kommune 2617199
Lyø Krog lille bugt 2617198
Lyø Sand sandbanke Faaborg-Midtfyn Kommune 3222081
Lyø Vester Flak sandbanke 3222078
Lægehuk Q24529780 Vordingborg Kommune 2617766
Læsø Nordvest Rev rev 2617381
Læsø Rende 2617377
Læsø Trindel sandbanke 2617376
Læså Bornholms Regionskommune 2617383
Løbners Plantage skov Vejen Kommune 2617477
Løger Odde Q24529780 Kolding Kommune 2617473
Løghøj bakke Horsens Kommune 2617471
Løgpold bakke Aabenraa Kommune 2617469
Løje Sø lagune Egedal Kommune 2617455
Løjet Skov skov Lolland Kommune 2617454
Lønned Skov skov Næstved Kommune 2617437
Lønstrup Rødgrund rev 2617430
Lønsømade Q24529780 Sønderborg Kommune 3222035
Løver Odde Q24529780 Kolding Kommune 2617412
Løvet Skov skov Horsens Kommune 2617411
Løvskal Skov skov Viborg Kommune 2617408
Låddenbjerg bakke Aabenraa Kommune 3223172
Maderne ø Vordingborg Kommune 2617168
Madesø lagune Kalundborg Kommune 2617165
Madsesklint Vordingborg Kommune 2617162
Madstedborg ø Thisted Kommune 2617160
Madum Å bæk 2617158
Maglebjerg bakke Vordingborg Kommune 2617154
Maglebjerg bakke Holbæk Kommune 2617153
Maglebjerg Skov skov Ringsted Kommune 2617151
Magleby Skov skov Stevns Kommune 2617144
Maglehøj bakke Odsherred Kommune 8224614
Maglehøj bakke Høje-Taastrup Kommune 2617140
Maglehøj bakke Lolland Kommune 2617141
Maglehøj bakke Lolland Kommune 2617142
Maglemose Å bæk Region Hovedstaden 2617137
Magleskov skov Køge Kommune 2617136
Maglesø Sorø Kommune 2617134
Maglevands Fald Vordingborg Kommune 2617132
Majbølle Ø Q24529780 Guldborgsund Kommune 2617124
Malkværn klippeformation Bornholms Regionskommune 2617118
Mandehoved Q24529780 Stevns Kommune 2617107
Mandens Grund sandbanke 3222105
Mangehøje bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2617100
Mangehøje Plantage skov Holstebro Kommune 2617099
Marbjerg bakke Aalborg Kommune 2617089
Marensrev sandbanke 2617084
Margretheholm halvø Københavns Kommune 3213456
Margrethelund skov Viborg Kommune 2617078
Mariagerfjord lille bugt Mariagerfjord Kommune 7910848
Marrebæks Rende bæk Region Sjælland 2617036
Marstal Bugt lille bugt Region Syddanmark 2617029
Marthe Flak sandbanke 2617024
Masterhøj bakke Roskilde Kommune 2617011
Mejlesholm ø Samsø Kommune 2616988
Mejlgrund sandbanke 3223517
Mejlholm ø Svendborg Kommune 2616985
Mejlplet ø Randers Kommune 2616982
Mejlshoved Odde Q24529780 Svendborg Kommune 3222088
Mellemflak sandbanke 2616964
Mellemgrund sandbanke 2616962
Mellemknob sandbanke 3229224
Mellemrevet rev 2616958
Mellemskov skov Guldborgsund Kommune 2616957
Mern Å Q55659167 Region Sjælland 2616944
Merretskov skov Lolland Kommune 2616943
Meyers Grund sandbanke 2616937
Middelflak sandbanke 2616931
Middelflak sandbanke 2616930
Middelgrund sandbanke 2616925
Middelgrund sandbanke 3223590
Middelgrund sandbanke 3223476
Middelgrund sandbanke 2616929
Middelgrund sandbanke 3221952
Middelgrund sandbanke 2616928
Middelgrund sandbanke 2616927
Middelgrund sandbanke 2616926
Middelpult sandbanke 3213449
Midtskov skov Kolding Kommune 2616907
Minebådsgraven lagune Københavns Kommune 8644238
Mjang Dam lagune Sønderborg Kommune 3222100
Mollerup Sø lagune Skive Kommune 2616851
Mols Bjerge bakke Syddjurs Kommune 2616849
Morud Skov skov Nordfyns Kommune 2616751
Mosede Klint klint Greve Kommune 2616739
Moselgrund sandbanke 2616732
Mosevrå Plantage skov Varde Kommune 2616729
Mosvig lille bugt 2616722
Mourier Petersens Plantage skov Ringkøbing-Skjern Kommune 2616720
Mulbjerg Grund rev 2616712
Mulbjerg public beach strand Aalborg Kommune 7910830
Mullerup Havn lille bugt 3221838
Multebjerg bakke Hillerød Kommune 2616683
Munk sandbanke 2616678
Munkebo Bakke bakke Kerteminde Kommune 2616671
Munkegrunde sandbanke 2616667
Munkemølle Grund sandbanke 3232912
Munkholm ø Holbæk Kommune 2616664
Musholm Bugt lille bugt 2616658
Musholm Havn lille bugt 3221866
Mussø lagune Varde Kommune 2616656
Myremalmplantage skov Herning Kommune 2616633
Møgelbjerg bakke Syddjurs Kommune 2616836
Møgeltønder Kog Tønder Kommune 2616830
Mølhøj bakke Esbjerg Kommune 2616811
Mølklit klit 2616808
Møllebakke sandbanke 2616805
Møllebakke bakke Slagelse Kommune 2616806
Møllebakken bakke Kalundborg Kommune 2616804
Møllebjerg bakke Vejle Kommune 2616803
Møllebjerg bakke Vejle Kommune 2616802
Møllebugt lille bugt Region Syddanmark 2616800
Møllebæk
Møllegrund 2616793
Møllegrund sandbanke 2616794
Møllegrund sandbanke 2616792
Møllesø lagune Stevns Kommune 2616789
Møllevingen sandbanke 2616787
Mølleå
Mønsted Plantage skov Viborg Kommune 2616776
Mørkebjerg bakke Faxe Kommune 2616772
Mørkedyb Q55465477 Region Syddanmark 2616771
Mørkemose Bjerg bakke Holbæk Kommune 2616770
Mørkholt Hage Q24529780 Vejle Kommune 3221968
Mårup Vig lille bugt Samsø Kommune 2617017
Nakke Hage Q24529780 Odsherred Kommune 2616611
Nakkebølle Fjord lille bugt Faaborg-Midtfyn Kommune 2616612
Nakkehoved Q24529780 Gribskov Kommune 2616610
Nakkeodde Q24529780 Faaborg-Midtfyn Kommune 2616609
Naveren sandbanke 2616582
Nedergård Skov skov Ikast-Brande Kommune 2616546
Nederskov skov Hedensted Kommune 2616526
Nederskov skov Norddjurs Kommune 2616525
Nederskov skov Norddjurs Kommune 2616524
Nederstjernen skov Sønderborg Kommune 3232892
Nees Sund Q55465477 2616513
Nejsmølle Flak klippeformation Sønderborg Kommune 3232901
Nekselø Bugt lille bugt 2616506
Neverkær sump Assens Kommune 2616489
Nipså Q55659167 2616462
Nivå
Nivå Bugt lille bugt Region Hovedstaden 2616448
Nivå Flak sandbanke 2616447
Nonneholt skov Mariagerfjord Kommune 2616428
Nordborg Bæk
Nordby Bugt lille bugt 2616169
Nordholm ø Kalundborg Kommune 2616147
Nordkajshoved Q24529780 Middelfart Kommune 3223396
Nordlige Lillegrund sandbanke 2616132
Nordmands Dyb 2616131
Nordmands Hage sandbanke 2616130
Nordmandshage sandbanke 2616129
Nordosthage sandbanke 2616126
Nordre Feldborg Plantage skov Herning Kommune 2616124
Nordre Flint 2616123
Nordre Løb Q55465477 2616122
Nordre Refshalebassin Københavns Kommune 8644234
Nordre Røse 3213724
Nordskov skov Sorø Kommune 2616116
Nordskoven skov Silkeborg Kommune 2616112
Nordskoven skov Frederikssund Kommune 2616113
Nordvestrev rev 2616109
Nordvestrev rev 2616110
Nordvestrev sandbanke 2616108
Nordøst Flak sandbanke 2616128
Noret Guldborgsund Kommune 2616104
Noret lagune Slagelse Kommune 2616107
Noret lagune Lemvig Kommune 2616106
Noret lagune Faaborg-Midtfyn Kommune 3223199
Norringure skov Favrskov Kommune 2616091
Nors Å
Norsminde Flak sandbanke 2616085
Novo Public beach strand Mariagerfjord Kommune 7910826
Ny Frederikskog Tønder Kommune 2615996
Ny Grenå kanal Norddjurs Kommune 2615985
Nygrund sandbanke 2615984
Nyhave skov Nordfyns Kommune 2615980
Nyhavn Københavns Kommune 8644249
Nyholm ø 2615975
Nykobbel skov Slagelse Kommune 2615966
Nykøbing Bugt lille bugt 2615960
Nylandsmose Næstved Kommune 2615958
Nyminde Plantage skov Varde Kommune 2615946
Nyrup Bugt lille bugt 2615920
Nyrup Skov skov Sorø Kommune 2615916
Nystrup Plantage skov Thisted Kommune 2615908
Næbbe Revler sandbanke 3221954
Næbbe Skov skov Langeland Kommune 2616567
Næbbesodde Q24529780 Svendborg Kommune 3222087
Næbbet Q24529780 Slagelse Kommune 2616573
Næbskoven skov Vordingborg Kommune 2616571
Næs Sund Q55465477 2616041
Næs Å Q55659167 2616065
Næsby Dale kløft Vesthimmerlands Kommune 2616056
Næsbyholm Storskov skov Næstved Kommune 2616053
Næsbystrand strand Slagelse Kommune 2616051
Næshoved Q24529780 Langeland Kommune 2616044
Næsø halvø Ringkøbing-Skjern Kommune 2616043
Nørholm Hage sandbanke 2616382
Nørkær sump Ikast-Brande Kommune 2616376
Nørlev Strand klit Hjørring Kommune 6698674
Nørlund Plantage skov Ikast-Brande Kommune 2616372
Nørlund Skov skov Rebild Kommune 2616371
Nørre Hvalsø bebyggelse Lejre Kommune 2616308
Nørre Volshøj Samsø Kommune 2616210
Nørre Vosborg Hede hede Holstebro Kommune 2616205
Nørre-Fjord lille bugt 3222070
Nørrebjerg bakke Ikast-Brande Kommune 2616356
Nørreby Hals halvø Nordfyns Kommune 2616345
Nørrebæk
Nørredyb Q55465477 2616341
Nørreland Tønder Kommune 2616296
Nørremiler klit Jammerbugt Kommune 2616281
Nørreskov skov Vejle Kommune 2616256
Nørreskov skov Aabenraa Kommune 2616258
Nørreskov skov Silkeborg Kommune 2616253
Nørreskov skov Kolding Kommune 2616257
Nørresø lagune Kolding Kommune 2616246
Nørresø lagune Syddjurs Kommune 2616244
Nørreøksesø Jammerbugt Kommune 2616273
Nørreå (suba sa Dinamarka, Region Syddanmark)
Odby Bugt lille bugt 2615893
Odden halvø Hedensted Kommune 2615889
Oksby Plantage skov Varde Kommune 2615856
Oksenvad Hede Haderslev Kommune 2615853
Oksholm Skov skov Jammerbugt Kommune 2615849
Oldenbjerg bakke Langeland Kommune 2615841
Oleskobbel skov Sønderborg Kommune 2615838
Omme Bakker bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2615818
Ommels Hoved Q24529780 Ærø Kommune 2615815
Omø Nordvest-Flak sandbanke 3221879
Omø Stålgrunde sandbanke 2615810
Omø Sund 2615809
Omø Tofte sandbanke 2615808
Onsbæk Region Hovedstaden
Oredrevsbakke bakke Faxe Kommune 2615396
Oresund Region Sund 6355141
Ormstrup Skov skov Viborg Kommune 2615807
Orten Plantage skov Varde Kommune 2615369
Osand Bugt lille bugt 2615364
Osen skov Kalundborg Kommune 2615362
Ostindiefarergrund sandbanke 3227522
Oure Flak sandbanke 2615342
Overgrund sandbanke 3221983
Overskov skov Norddjurs Kommune 2615284
Overskov skov Norddjurs Kommune 2615283
Overskov skov Skanderborg Kommune 2615285
Ovstrup Skov skov Guldborgsund Kommune 2615268
Pabsø lagune Silkeborg Kommune 2615244
Pajhede Skov skov Brønderslev Kommune 2615237
Pakhusbugten lille bugt Region Midtjylland 2615236
Palegrund sandbanke 2615234
Paludans Flak sandbanke 2615227
Pamhule Skov skov Haderslev Kommune 2615225
Peter Meyers Sand ø Esbjerg Kommune 2615185
Phønixgrund sandbanke 2615171
Pikkelgrund sandbanke 2615169
Pilken sandbanke 2615165
Pladen sandbanke 2615155
Poleå Region Hovedstaden 2615146
Polyphem sandbanke 2615140
Pomlenakke Q24529780 Guldborgsund Kommune 2615139
Pomlerende 2615138
Portehøj bakke Assens Kommune 2615127
Pothøj bakke Haderslev Kommune 2615124
Pottegrund sandbanke 2615123
Pregehøj bakke Guldborgsund Kommune 2615111
Prins Frederiks Grund sandbanke 2615106
Proviantmagasingraven Københavns Kommune 8644242
Præstbjerg bakke Fanø Kommune 2615099
Præstebjerg bakke Vordingborg Kommune 2615095
Præstens Høj bakke Vesthimmerlands Kommune 2615094
Pugebjerg bakke Faxe Kommune 2615084
Pugemølle Å
Pulsbæk Region Nordjylland
Pulse Vig lille bugt 2615079
Purreskov skov Svendborg Kommune 2615073
Pøls Rev sandbanke 2615135
Pølshuk Q24529780 Sønderborg Kommune 3222094
Påbøl Plantage skov Ringkøbing-Skjern Kommune 2615245
Quartusgrund sandbanke 2615071
Ragø Flak 3221948
Rakkeby Å Q55659167 2615027
Rallen Svendborg Kommune 2615024
Rammel Høj bakke Hjørring Kommune 2615020
Ramshøj bakke Langeland Kommune 2615019
Ramten Skov skov Norddjurs Kommune 2615011
Randkløve Skår kløft Bornholms Regionskommune 2615000
Ranesbanke gravhøj Stevns Kommune 2614992
Rangtang bakke Haderslev Kommune 2614985
Ransbæk
Ravnebakke bakke Odense Kommune 2614949
Ravnebjerg bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2614948
Ravnhøje bakke Mariagerfjord Kommune 2614938
Ravnsholt skov Allerød Kommune 2614927
Ravnsholt Hage sandbanke 3221949
Regnar Oliefelt 3233214
Rejkær Plantage skov Ringkøbing-Skjern Kommune 2614878
Rejsby Å
Remmen sandbanke 3222004
Renden Region Hovedstaden 2614865
Repler sandbanke 3213709
Resen Kær sump Struer Kommune 2614850
Resle Skov skov Guldborgsund Kommune 2614847
Revet sandbanke 2614841
Revkrog lille bugt Region Syddanmark 2614840
Revshalen Københavns Kommune 3213774
Revsø Skov skov Haderslev Kommune 2614828
Rindby Strand strand Fanø Kommune 3300758
Ring Skov skov Horsens Kommune 2614767
Ringebakker bakke Bornholms Regionskommune 2614788
Ringebjerg Sand sandbanke 2614787
Ringebjerge bakke Varde Kommune 3213687
Ringelmose Skov statsskov Syddjurs Kommune 2614784
Ringive Kommuneplantage skov Vejle Kommune 2614780
Ringkøbing Dyb 2614775
Ringsted Å flod 2614763
Rinkenæs Bugt lille bugt Region Syddanmark 3222455
Rinkenæs Skov skov Sønderborg Kommune 2614757
Risbjerg bakke Varde Kommune 2614748
Risbjerg bakke Aalborg Kommune 2614747
Risby Skov skov Vordingborg Kommune 2614739
Rishøj bakke Silkeborg Kommune 2614724
Rishøj bakke Vordingborg Kommune 2614725
Ristinge Hale Q24529780 Langeland Kommune 2614716
Ristinge Løb Region Syddanmark 2614715
Robbe Sand sandbanke 3214040
Rode skov Sønderborg Kommune 2614685
Roden Skov skov Guldborgsund Kommune 2614678
Rohden Å
Roholm ø Kerteminde Kommune 2614664
Rold Bavnehøj bakke Mariagerfjord Kommune 2614658
Rolf Oliefelt Oliefelt 3221802
Romdrup Å
Romsø Nordvest-Rev sandbanke 3221816
Romsø Puller sandbanke 3221841
Romsø Sund 2614640
Romsø Tue sandbanke 2614639
Rosenholm Å Q55659167 2614493
Rosenvold Pynt Q24529780 Hedensted Kommune 3222064
Roshage Q24529780 Thisted Kommune 2614484
Rosningen skov Lolland Kommune 2614475
Rothes Grund sandbanke 2614465
Rotholme Morsø Kommune 2614464
Rudbøl Kog Kog Tønder Kommune 2614441
Rude Skov skov Slagelse Kommune 2614436
Rudkøbing Løb Q55465477 Region Syddanmark 2614431
Rugbjerg bakke Billund Kommune 2614415
Rugholm Å Q55659167 2614413
Rumpen ø Samsø Kommune 2614404
Rumpgrund sandbanke 3223304
Rustrup Skov skov Silkeborg Kommune 2614395
Ryde Bavnehøj bakke Holstebro Kommune 2614378
Ryde Å 2614379
Rydså 2614375
Rye Sønderskov skov Skanderborg Kommune 2614365
Rye Å 2614370
Ryes Flak sandbanke 2614367
Ryes Høj bakke Fredericia Kommune 2614366
Ryes Høj bakke Fredericia Kommune 3223430
Ryggen sandbanke 2614360
Ryggen sandbanke 3213014
Ryggen sandbanke 3213743
Rævlingmose sump Vejle Kommune 2614389
Rævshalen strand Haderslev Kommune 2614834
Rø Plantage skov Bornholms Regionskommune 2614532
Rødding Skov skov Vejen Kommune 2614617
Røddingesø sump Vordingborg Kommune 2614618
Røde Klit Sand sandbanke 2614612
Rødegrund sandbanke 2614614
Rødgrund rev 2614607
Rødhøj bakke Herning Kommune 2614606
Rødsand Rende Q55465477 3229226
Rødstenen klippeformation Skive Kommune 2614596
Røjen Bæk Q55659167 2614582
Røjle Banke bakke Middelfart Kommune 3223434
Rømø Dyb Q55465477 Region Syddanmark 2614571
Rømø Flak sandbanke 2614570
Rønholm ø Aalborg Kommune 2614559
Rønhøj Plantage skov Vesthimmerlands Kommune 2614557
Rønne Havn havn
færgehavn
lystbådehavn
Bornholms Regionskommune 9847507
Rønnen ø Kalundborg Kommune 2614545
Rønnen ø Holbæk Kommune 2614544
Rønnen sandbanke 2614542
Rønnen ø Syddjurs Kommune 2614543
Rønnerev sandbanke 2614540
Rønnerne Frederikshavn Kommune 2614539
Rønnes Mose sump Holstebro Kommune 2614538
Rønshoved Q24529780 Kolding Kommune 3223404
Rønø ø Holbæk Kommune 2614534
Rørbæk 2614528
Rørmark skov Lolland Kommune 2614519
Røsnæs Puller rev 2614510
Råbjerg skov Guldborgsund Kommune 2615067
Råbjerg Mose sump Frederikshavn Kommune 2615063
Råbjergstene klippeformation Frederikshavn Kommune 2615062
Råby Mose sump Vordingborg Kommune 2615056
Råde Grund sandbanke 3223315
Råde Hoved Q24529780 Haderslev Kommune 2615049
Rågø Sund Q55465477 2615033
Saelvig Port Samsø Kommune 9828954
Saksild Bugt lille bugt Odder Kommune 2614330
Salgårds Høj bakke Gribskov Kommune 2614317
Saltholm Flak sandbanke 2614297
Saltø Skov skov Næstved Kommune 2614288
Saltø Å
Salvig lille bugt 2614282
Samsø Airport lufthavn Samsø Kommune 9035033
Samsø Bælt stræde 2614279
Sand Hammeren 3223246
Sandbjerg bakke Rudersdal Kommune 2614263
Sanddal Plantage skov Ringkøbing-Skjern Kommune 2614253
Sanden Q55465477 2614252
Sandene lagune Ringkøbing-Skjern Kommune 2614251
Sandene sandbanke 3229270
Sandfeld Bjerg bakke Ikast-Brande Kommune 2614243
Sandhage sandbanke 2614237
Sandhagen sandbanke 2614236
Sandholm ø Slagelse Kommune 2614233
Sandmose sump Jammerbugt Kommune 2614224
Sandnæs Hage Q24529780 Thisted Kommune 2614223
Sandobberne Odsherred Kommune 2614222
Sandskredsfald Vordingborg Kommune 2614218
Sandvig Bugt lille bugt 2614206
Sankt Jørgens Sø lagune Københavns Kommune 2614197
Sankt Olavs Kilde kilde Frederikssund Kommune 2614195
Sappesborg Q24529780 Kerteminde Kommune 2614191
Scheidebek
Schultzses Grund 2614156
Schønheyders Pulle sandbanke 2614157
Sebbelev Nor lille bugt Region Syddanmark 2614142
Seden Strand lille bugt Region Syddanmark 2614134
Seest Mølleå
Segelsällskapet Fjord fjord Grønland
Sejersbæk
Sejerø Puller sandbanke 2614117
Sekshøje Plantage skov Rebild Kommune 2614101
Selbjerg Vejle Thisted Kommune 2614094
Senhøj bakke Vejen Kommune 2614077
Sevedø ø Slagelse Kommune 2614067
Sevel Plantage skov Holstebro Kommune 2614065
Sibberup Vang skov Gribskov Kommune 2614051
Sidingefjord Kog Odsherred Kommune 2614048
Siem Skov skov Rebild Kommune 2614046
Sildekule lille bugt Sønderborg Kommune 3232890
Silderøn sandbanke 3223623
Simmelbjerg bakke Billund Kommune 2614019
Simmelmose sump Billund Kommune 2614016
Sindbjerg bakke Silkeborg Kommune 2614006
Sisserhoved Q24529780 Faaborg-Midtfyn Kommune 2613989
Siø Sund Region Syddanmark 2613993
Sjollen 2613972
Sjollen sandbanke 3223595
Sjællands Rev rev 2613977
Sjørup Plantage skov Viborg Kommune 2613961
Skadegrund sandbanke 2613947
Skalkekors Guldborgsund Kommune 2613914
Skalkenbjerg bakke Nyborg Kommune 2613913
Skallebakken sandbanke 2613911
Skallebæk
Skallerup Klit klit Hjørring Kommune 2613903
Skalmstrup Vig lille bugt Region Midtjylland 2613898
Skalø Flak sandbanke 3221946
Skalø Grund sandbanke 3221947
Skansen Aarhus Kommune 6940413
Skanseodde Q24529780 Fredericia Kommune 2613878
Skarre Odde Q24529780 Kolding Kommune 2613853
Skarrehage Q24529780 Morsø Kommune 2613856
Skarrehøj bakke Morsø Kommune 2613855
Skarreklit klippeformation Thisted Kommune 2613854
Skarrev klippeformation Aabenraa Kommune 3223121
Skarris Odde halvø Assens Kommune 3223209
Skarø Flak sandbanke 2613861
Skatskov skov Vesthimmerlands Kommune 2613819
Skelhøj Plantage skov Ikast-Brande Kommune 2613794
Skelhøjsgrunde sandbanke 3223551
Skellerev rev 2613792
Skemark skov Nyborg Kommune 2613778
Skensved Å Region Sjælland 2613776
Skibsted Å
Skinfel rev 2613738
Skiveren
Skivholme Skov skov Skanderborg Kommune 2613723
Skjold Oliefelt Oliefelt 3213133
Skjolde Å 2613708
Skodborg Skov skov Vejen Kommune 2613688
Skomagergrund sandbanke 2613681
Skoppen sandbanke 3221917
Skovbakker bakke Vesthimmerlands Kommune 2613642
Skovbakker bakke Nyborg Kommune 2613641
Skovbanke bakke Slagelse Kommune 2613638
Skovbjerg Plantage skov Herning Kommune 2613636
Skoven Kerteminde Kommune 2613615
Skovhuse Skov skov Vordingborg Kommune 2613594
Skovlandet halvø Ærø Kommune 2613593
Skovsand sandbanke 2613580
Skovsbjerg bakke Assens Kommune 2613579
Skovse Å Region Sjælland
Skovsende Plantage skov Billund Kommune 2613568
Skralbjerg klit Holstebro Kommune 2613548
Skrams Flak sandbanke 2613546
Skrolleshede hede Hjørring Kommune 2613514
Skudeløb Q55465477 Region Hovedstaden 3213441
Skyhøj bakke Egedal Kommune 2613465
Skærbækhest klippeformation Norddjurs Kommune 2613532
Skærebæk Rev rev 2613527
Skæreklint Middelfart Kommune 3223347
Skærum Å Q55659167 Region Nordjylland 2613503
Skødshoved Q24529780 Syddjurs Kommune 2613678
Skødshoved Flak sandbanke 2613677
Skørsø lagune Holstebro Kommune 2613665
Skåde Bakker bakke Aarhus Kommune 2613948
Skåningshave skov Lolland Kommune 2613882
Skårup Høje bakke Thisted Kommune 2613832
Skårupøre Sund 2613830
Slagslunde Skov skov Egedal Kommune 2613455
Slamrebjerg bakke Bornholms Regionskommune 2613452
Slauggård Plantage skov 2613447
Sletterhage Q24529780 Syddjurs Kommune 2613433
Slettings Grund sandbanke 2613428
Slogs Å 2613419
Slotsgavlene Vordingborg Kommune 2613409
Slotved Skov skov Hjørring Kommune 2613407
Slugen Q55465477 2613392
Sluseholmen ø Københavns Kommune 8558503
Sluseløbet Københavns Kommune 3213455
Sløjkanal Jammerbugt Kommune 2613417
Smedebjerg bakke Sønderborg Kommune 3223473
Smedebæk Q55659167 2613372
Smørmosen strand Svendborg Kommune 7303351
Smørstakken sandbanke 2613346
Smågrundene sandbanke 3213466
Småholme Haderslev Kommune 3222008
Småhøje bakke Kalundborg Kommune 2613381
Snave Røn sandbanke 2613331
Snedkergraven Københavns Kommune 8644241
Sneedorffs-Grund sandbanke 2613326
Snekke Grund sandbanke 3221956
Snekkeløb Q55465477 2613320
Snevris skov Kalundborg Kommune 2613299
Snævret skov Gribskov Kommune 2613280
Snævringen 2613279
Sofie-Amaliegård Skov skov Syddjurs Kommune 2613271
Solbakken Naturistcamping - beach strand Lejre Kommune 8014941
Solrød Kommune Q13220204 2613235
Solskov Bjerg bakke Herning Kommune 2613230
Sommerodde Q24529780 Assens Kommune 3223262
Sommerspiret Q24529780 Vordingborg Kommune 2613225
Sorring Låddenhøj bakke Silkeborg Kommune 2618044
Sorte Rende Q55465477 2612856
Sortedams Sø lagune Københavns Kommune 2612859
Sortegryde hule Bornholms Regionskommune 2612858
Sorterenden Tårnby Kommune 8644257
Sortsø Gab Q55465477 2612852
Spagestenen klippeformation Lolland Kommune 3221955
Spang Å Region Syddanmark
Spirholm ø Læsø Kommune 2612817
Spodsbjerg Port Langeland Kommune 9828955
Spraglehøj bakke Roskilde Kommune 2612798
Sprogø Puller sandbanke 2612793
Spånbæk
Stadilø ø Ringkøbing-Skjern Kommune 2612773
Stae Bæk Region Nordjylland
Stagebjerg bakke Tønder Kommune 2612771
Stagehøj bakke Aabenraa Kommune 2612770
Stagodde Q24529780 Haderslev Kommune 2612768
Stagshøj bakke Hjørring Kommune 2612766
Staksrode Skov skov Hedensted Kommune 2612755
Starbæk Grund sandbanke 2612735
Starup Plantage skov Varde Kommune 2612722
Statue of Michael Drewsen Silkeborg Kommune 6947444
Stavad Kanal kanal 2612720
Stavids Å Region Syddanmark
Stavnshoved Q24529780 Norddjurs Kommune 2612708
Stavnshøje bakke Gribskov Kommune 2612709
Stavres Hoved Q24529780 Kerteminde Kommune 2612702
Stavrshoved Q24529780 Middelfart Kommune 2612701
Stavshede Plantage skov Vejen Kommune 2612698
Steen Blichers Plantage skov Randers Kommune 2612693
Stegsvig lille bugt Region Syddanmark 2612685
Stemmetofte sandbanke 2612679
Stenbjerg bakke Jammerbugt Kommune 2612673
Stenbjerg bakke Jammerbugt Kommune 2612674
Stendal Høje bakke Skive Kommune 2612666
Stendal Plantage skov 2612665
Stenderup Hage Q24529780 Kolding Kommune 2612657
Stenderup Skov skov Sønderborg Kommune 3232917
Stenesknold bakke Frederikssund Kommune 2612653
Stengade Skov skov Langeland Kommune 2612651
Stenhage sandbanke 3229261
Stenholt Skov skov Silkeborg Kommune 2612646
Stenholtsvang skov Hillerød Kommune 2612645
Stenhoved Q24529780 Middelfart Kommune 3223397
Stenhøj bakke Hedensted Kommune 2612643
Stenhøj bakke Aabenraa Kommune 2612644
Stenkilde Bæk
Stenknuder klippeformation Læsø Kommune 2612635
Stenmagle Bjerg bakke Slagelse Kommune 2612626
Stenodde Q24529780 Svendborg Kommune 3222097
Stenrand Plantage skov Kalundborg Kommune 2612621
Stenrøsen klippeformation Kalundborg Kommune 2612619
Stensby Skov skov Vordingborg Kommune 2612612
Stensbæk Plantage skov Haderslev Kommune 2612615
Stenskov skov Næstved Kommune 2612603
Stensnæs Q24529780 Frederikshavn Kommune 2612600
Stensnæs Flak sandbanke 2612599
Stensore skov Guldborgsund Kommune 2612597
Stensøre klippeformation Norddjurs Kommune 3227520
Stenumgårds Plantage skov Holstebro Kommune 2612585
Stenvad Å
Stenø ø Frederikssund Kommune 2612623
Sternehøj bakke Holstebro Kommune 2612579
Stestrup Bjerg bakke Holbæk Kommune 2612576
Stevelen Bornholms Regionskommune 2612575
Stevning Nor lille bugt Region Syddanmark 2612571
Stevning Næs Q24529780 Sønderborg Kommune 2612570
Stigsbjerg bakke Syddjurs Kommune 2612548
Stigtehave skov Langeland Kommune 2612545
Stilbjerg bakke Varde Kommune 2612544
Stilde Plantage skov Vejen Kommune 2612543
Stilling Sø lagune Skanderborg Kommune 2612539
Stjernegrund sandbanke 3232893
Stjernehøj bakke Bornholms Regionskommune 2612535
Stoense Løb Q55465477 2612530
Stokkebæk Flak sandbanke 2612523
Stolbro Næs Q24529780 Sønderborg Kommune 3222098
Stold halvø Kalundborg Kommune 3221825
Store Bøgeskov skov Sorø Kommune 2612448
Store Dyrehave skov Hillerød Kommune 2612441
Store Gribsø lagune Hillerød Kommune 2612421
Store Hanstedå Q55659167 2612416
Store Harebjerg bakke Aalborg Kommune 2612415
Store Hareskov skov 2612414
Store Hestehave skov Vordingborg Kommune 2612410
Store Hjøllund Plantage skov Silkeborg Kommune 2612408
Store Hørbyhøj bakke Ikast-Brande Kommune 2612405
Store Langbjerg bakke Herning Kommune 2612392
Store Momhøj bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2612380
Store Møgelbjerg bakke Hjørring Kommune 2612379
Store Møllehøj bakke Stevns Kommune 2612378
Store Møsten skov Holbæk Kommune 2612377
Store Orebjerg bakke Gribskov Kommune 2612365
Store Rotholm ø Skive Kommune 2612355
Store Stendalhøj bakke Ikast-Brande Kommune 2612346
Store Troldhøj bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2612335
Store Tørvegrund sandbanke 2612339
Store Vejlen Kog Slagelse Kommune 2612326
Store Vejlø Kog Lolland Kommune 2612325
Store Vorbjerg bakke Samsø Kommune 2612322
Store Vrøj strand Kalundborg Kommune 2612320
Store Øksnebjerg bakke Assens Kommune 2612371
Store Øresø lagune Faaborg-Midtfyn Kommune 2612368
Store-Klint klint Fredensborg Kommune 2612398
Storeholm ø Vordingborg Kommune 2612406
Storeholm ø Langeland Kommune 2612407
Storeknøs bakke Skanderborg Kommune 2612396
Storskov skov Næstved Kommune 2612310
Storskov skov Kerteminde Kommune 2612309
Storskov skov Nordfyns Kommune 2612308
Storskov skov Guldborgsund Kommune 2612312
Storskov skov Aarhus Kommune 2612306
Storskov skov Faaborg-Midtfyn Kommune 2612311
Storskov skov Vejle Kommune 2612307
Storskov skov Guldborgsund Kommune 2612313
Storskov skov Lolland Kommune 2612314
Storskoven skov Haderslev Kommune 2612305
Storå (suba sa Dinamarka, North Denmark Region) 2612496
Storå (suba sa Dinamarka, Region Midtjylland) 2612497
Storå (suba sa Dinamarka, Region Syddanmark) Region Syddanmark 2612498
Stoubyskov skov Hedensted Kommune 2612297
Stovbjerg bakke Silkeborg Kommune 2612295
Stovl Knude Q24529780 Svendborg Kommune 3221962
Strandby Rev rev 2612269
Strandmarken skov Bornholms Regionskommune 2612249
Strandskov skov Faxe Kommune 2612244
Strandskov skov Vejle Kommune 2612242
Strandskov skov Køge Kommune 2612243
Strandskov skov Ærø Kommune 2612246
Strandskov skov Vordingborg Kommune 2612245
Strib Odde Q24529780 Middelfart Kommune 2612221
Struer Bugt bugt Region Midtjylland 2612203
Strynø Kalv ø Langeland Kommune 2612198
Strø Bjerg bakke Hillerød Kommune 2612214
Stråsø Plantage skov 2612237
Stubbeløb Q55465477 2612191
Stubberkloster Plantage skov Holstebro Kommune 2612186
Stubberup Knold sandbanke 2612170
Stubberup Storskov skov Køge Kommune 2612169
Studehave skov Guldborgsund Kommune 2612159
Studeli Klit klit Frederikshavn Kommune 2612158
Stursbøl Plantage plantage Haderslev Kommune 2612153
Styding Skov skov Haderslev Kommune 2612149
Stævningen sump Assens Kommune 2612151
Støvhøj bakke Viborg Kommune 2612502
Ståldyb 2612754
Stålgrund sandbanke 2612753
Staalhage Q24529780 Frederikshavn Kommune 3205278
Stålhøj Hage Q24529780 Samsø Kommune 3223496
Suderø Flak sandbanke 3221925
Sukkertoppen bakke Brønderslev Kommune 2612135
Sunddraget halvø Struer Kommune 2612114
Sunds Nørreå
Svallerup Banke sandbanke 2612081
Svanegrund 3213772
Svanegrund 2612079
Svanekærsgrøft Region Nordjylland
Svanemose sump Kolding Kommune 2612073
Svanevig lille bugt 2612072
Svanholm halvø Thisted Kommune 2612069
Svanninge Bjerge bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2612066
Svartingedal dal Bornholms Regionskommune 2612060
Svennerup Skov skov Faxe Kommune 2612041
Svinø Middelfart Kommune 2611995
Svitringen sandbanke 2611984
Svollibjerg bakke Billund Kommune 2611980
Svolsbjerg bakke Holbæk Kommune 2611979
Svolsbjerg Pynt Q24529780 Holbæk Kommune 2611978
Svælget 2611983
Sværm ø Samsø Kommune 2611973
Süder Au 2613222
Sydhalen Q24529780 Lemvig Kommune 2611968
Sydkajshoved Q24529780 Middelfart Kommune 2611961
Sydvestpynten hav Dragør Kommune 9781090
Sydøstrev rev 2611959
Sylten 9781091
Syltholm Lolland Kommune 2611955
Synebjerg bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2611954
Synneshøj bakke Ærø Kommune 2611951
Syrodde Q24529780 Læsø Kommune 2611950
Syvsig Hage sandbanke Haderslev Kommune 3223313
Sæby Å
Sæbygård Skov skov Frederikshavn Kommune 2614169
Sækken sandbanke 3229269
Sækkesand sandbanke 2613700
Sælhage sandbanke 3223329
Sælhundeholm ø Lemvig Kommune 2613424
Sælhundeholm Løb 2613423
Sæne Bugt lille bugt 2613328
Sø Torup Sø lagune Faxe Kommune 2612883
Søborghoved Grund sandbanke 3227523
Søby Rev klippeformation Odder Kommune 2613186
Søby Sø Herning Kommune 2613185
Sødal Skov skov Viborg Kommune 2613182
Søgrund sandbanke 2613157
Søhedens Bakke bakke Brønderslev Kommune 2613156
Søhundehavn lille bugt Vordingborg Kommune 2613147
Sølbæk
Søminegraven Københavns Kommune 8644237
Sømmer Skov skov Frederikssund Kommune 2613123
Sønder Grene Plantage skov Ringkøbing-Skjern Kommune 2613050
Sønder Herreds Plantage skov Morsø Kommune 2613037
Sønder Nyland ø Læsø Kommune 2612997
Sønder Omme Plantage skov Billund Kommune 2612995
Sønder Overdrev skov Slagelse Kommune 2612987
Sønder Skast Mose sump Tønder Kommune 2612976
Sønder Stenrøn 2612950
Sønder-Dyb Region Hovedstaden 3213467
Sønderballe Hoved Q24529780 Haderslev Kommune 2613111
Sønderborg Bugt lille bugt 2613101
Sønderby Klint 2613072
Sønderhage sandbanke 3229087
Sønderkær Bæk
Sønderland Tønder Kommune 2613015
Søndermiler klit Jammerbugt Kommune 2613004
Søndernor lagune Lolland Kommune 2613001
Sønderskov skov Kolding Kommune 2612970
Sønderskov skov Rebild Kommune 2612965
Sønderskov skov Favrskov Kommune 2612967
Sønderskov skov Silkeborg Kommune 2612968
Sønderskov skov Syddjurs Kommune 2612966
Sønderskov skov Sorø Kommune 2612971
Sønderskov skov Hedensted Kommune 2612969
Sønderskov skov Sønderborg Kommune 2612973
Sønderskov skov 2612972
Søndersø lagune Kolding Kommune 2612958
Søndre Feldborg Plantage skov Herning Kommune 2612914
Søndre Flint 2612913
Søndre Løb 2612912
Søndre Refshalebassin Københavns Kommune 8644233
Søndre Rønner klippeformation 2612911
Søndre Rønner Flak sandbanke 2612910
Søndre Røse rev 3213464
Søndre Stenrøn sandbanke 3222043
Søren Bovbjergs Dyb farvand 2612906
Søren Bovbjergs Knob sandbanke 2612905
Søttrup Plantage skov Vesthimmerlands Kommune 2612880
Søvig Sund lagune Varde Kommune 2612872
Tagholme øgruppe Aalborg Kommune 2611925
Takkelloftgraven Københavns Kommune 8644243
Taksensand strand Sønderborg Kommune 2611920
Taleren Q24529780 Vordingborg Kommune 2611919
Tambosund Q55465477 2611914
Tanderup Kær sump Herning Kommune 2611902
Tangen sandbanke 2611883
Tangsø lagune Lemvig Kommune 2611879
Taps Å
Tarm Hede hede Ringkøbing-Skjern Kommune 2611864
Tars Port Langeland Kommune 9828957
Tastebjerg bakke Aabenraa Kommune 2611835
Tastum Sø Skive Kommune 2611819
Tat ø Frederiksberg Kommune 2611818
Tavlborg Høje bakke Herning Kommune 2611816
Teglgårds Hage sandbanke 2611808
Teglholmskanal kanal Københavns Kommune 2611806
Teglhøj bakke Hjørring Kommune 2611805
Teglværkskov skov Nyborg Kommune 2611798
Tempelkrog lille bugt 2611790
Tetens Grund sandbanke 3221878
Thurøbund lille bugt 2611743
Thyrahøj bakke Frederikssund Kommune 2611734
Thyras Høj bakke Vejle Kommune 2611733
Tidselgrund sandbanke 3233348
Tiendebæk
Tim Å
Timring Plantage skov Herning Kommune 2611714
Tingdal Høj bakke Viborg Kommune 2611697
Tinggård Plantage skov Jammerbugt Kommune 2611693
Tinghede hede Ringkøbing-Skjern Kommune 2611692
Tinghøj bakke Mariagerfjord Kommune 2611690
Tinghøje bakke Varde Kommune 2611687
Tingsted Å (suba sa Dinamarka, Region Hovedstaden) Q55659167 2611678
Tingsted Å (suba sa Dinamarka, Region Sjælland) Region Sjælland 2611679
Tinning Skov skov Favrskov Kommune 2611670
Tjørneholm Flak sandbanke 3221943
Tjørnehoved Q24529780 Assens Kommune 3222068
Toft public beach strand Mariagerfjord Kommune 7910827
Toftskov public beach strand Mariagerfjord Kommune 7910831
Toholt Skov skov Favrskov Kommune 2611554
Tokkekøb Hegn skov Allerød Kommune 2611552
Tolkedyb Q55465477 2611545
Tontoft Nakke Q24529780 Sønderborg Kommune 2611515
Tophøj bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2611461
Tormål lagune Thisted Kommune 2611447
Tornbakke Rimme klit Frederikshavn Kommune 2611443
Tornby Bjerg bakke Hjørring Kommune 2611442
Tornodde Q24529780 Assens Kommune 3223221
Torpe Kanal Næstved Kommune 2611411
Torphoved Q24529780 Middelfart Kommune 3223390
Torrig Skov skov Lolland Kommune 2611403
Torshøje bakke Viborg Kommune 2611393
Torskepladen sandbanke 3221810
Torskov skov Aarhus Kommune 2611390
Torsted Mose sump Vejen Kommune 2611373
Torsted Plantage skov Ringkøbing-Skjern Kommune 2611372
Torup Flak sandbanke 2611350
Torø Banke sandbanke 3222021
Torø Rev sandbanke 3222015
Torø Sund Sund 3223219
Torø Vig Sund 2611426
Tothøj bakke Syddjurs Kommune 2611335
Tragten Sund 2611318
Tranemose sump Kalundborg Kommune 2611303
Tranerodde Q24529780 Sønderborg Kommune 2611302
Tranerodde Grund sandbanke 3223176
Tranesand sandbanke 2611301
Tranum Klitplantage skov Jammerbugt Kommune 2611287
Tranum Å
Trebjerg bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2611276
Trehøje bakke Herning Kommune 2611272
Trehøje bakke Syddjurs Kommune 2611271
Trelde Klint klint Fredericia Kommune 3222065
Trenatbjerg bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2611266
Trend Skov skov Vesthimmerlands Kommune 2611263
Trend Å 2611264
Trendbjerg bakke Aabenraa Kommune 3223135
Treskel Skov skov Slagelse Kommune 2611261
Treå
Treåmølle Bugt lille bugt 2611277
Trillen Q24529780 Sønderborg Kommune 3232933
Trindelen sandbanke 2611254
Trindelen sandbanke 2611255
Trinden sandbanke 2611253
Trindhøj bakke Billund Kommune 2611250
Troldbjerg bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2611224
Trolddal dal 2611223
Troldemose Bakke bakke Hedensted Kommune 2611222
Tromnæs Q24529780 Guldborgsund Kommune 2611214
Trælbanke bakke Tønder Kommune 2611246
Trælleholm Q24529780 Lolland Kommune 2611243
Træskohage Q24529780 Hedensted Kommune 3221967
Tude Å
Tuel Å
Tulsbjerge bakke Viborg Kommune 2611149
Tunø Knob 2611118
Tunø Røn Q24529780 Odder Kommune 2611117
Tuxen sandbanke 3213707
Tved Plantage skov Thisted Kommune 2611088
Tved Å Region Syddanmark
Tvillingerne sandbanke 2611077
Tværmose sump Holstebro Kommune 2611056
Tyra Gasfelt Q1349255 3213136
Tyrisborg sandbanke 3223485
Tysinge Mose sump Holbæk Kommune 2611028
Tyvholm ø Frederikshavn Kommune 2611019
Tyvhøj bakke Norddjurs Kommune 2611018
Tællemandsbanke sandbanke 3226252
Tømmergraven Københavns Kommune 8644239
Tønneberg Banke sandbanke 3238501
Tønnes Odde Q24529780 Middelfart Kommune 3221998
Tørrebjælke sandbanke 2611490
Tørregrund sandbanke 2611489
Tørrehøj bakke Viborg Kommune 2611488
Tøsbæk Q55659167 2611471
Tøvelde Sten klippeformation Vordingborg Kommune 2611463
Tågerød Skov skov Køge Kommune 2611938
Tårbæk Rev rev 2611866
Taarnhøj Høj Slagelse Kommune 7302492
Tårs Vig lille bugt 2611850
Tårup Skov skov Norddjurs Kommune 2611838
Tåsinge Grund sandbanke 2611836
Tåstrup Sø lagune Aarhus Kommune 2611823
Udby Vig lille bugt Holbæk Kommune 2611000
Uge Bæk Q55659167 2610991
Ugleholt Skov skov Lolland Kommune 2610975
Ulfborg Plantage skov Holstebro Kommune 2610956
Ulkær Mose sump Ikast-Brande Kommune 2610947
Ulse Sø lagune Faxe Kommune 2610924
Ulvedale dal Lyngby-Taarbæk Kommune 2610902
Ulvemose sump Aabenraa Kommune 2610901
Ulven sandbanke 2610900
Ulveskov skov Jammerbugt Kommune 2610899
Ulvmose sump Varde Kommune 2610897
Ulvshale Løb Q55465477 2610894
Urehoved Q24529780 Ærø Kommune 2610866
Urhøj bakke Kalundborg Kommune 2610863
Urhøje bakke Skive Kommune 2610862
Urhøje bakke Vesthimmerlands Kommune 2610861
Ursten rev 3221835
Utoft Plantage skov Billund Kommune 2610844
Vadegrund sandbanke 2610833
Vadehavet Q55465477 2610832
Vadehavet Q55465477 2610831
Valborup Skov skov Lejre Kommune 2610804
Valdemar Oliefelt 3233215
Valdemars Kilde kilde 2610796
Vallø Storskov skov Køge Kommune 2610779
Vamdrup Kolding Kommune 6296715
Vandsskov skov Silkeborg Kommune 2610749
Vanhøje bakke Viborg Kommune 2610736
Varbro Å
Varnæs Hage sandbanke 3223091
Varnæs Hoved Q24529780 Aabenraa Kommune 2610713
Varsko sandbanke 3229225
Vaseskov skov Sorø Kommune 2610705
Vedsø Vang skov Slagelse Kommune 2610654
Vejdyb Q55465477 2610635
Vejen Mose sump Vejen Kommune 2610630
Vejen Å
Vejers Plantage skov Varde Kommune 2610626
Vejlen lille bugt 2610600
Vejlsø lagune Silkeborg Kommune 2610592
Vejlø ø Kerteminde Kommune 2610597
Vejlø Skov skov Næstved Kommune 2610594
Vejrø Flak sandbanke 2610585
Vejrø Sund Q55465477 2610584
Vejsnæs Flak sandbanke 2610574
Vejsnæs Nakke Q24529780 Ærø Kommune 2610573
Vejstrup Å Region Syddanmark
Vellens Å
Velling Mærsk sump Ringkøbing-Skjern Kommune 2610548
Velling Plantage skov Ringkøbing-Skjern Kommune 2610547
Venegrund sandbanke 3221960
Venegrunde sandbanke 2610533
Vengeance Grund sandbanke 2610530
Venø Odde Q24529780 Struer Kommune 2610517
Venø Sund Sund 2610516
Vesebanke sandbanke 2610505
Vester Lovnkær skov Mariagerfjord Kommune 2610411
Vester Nebel Å Q55659167 2610398
Vester Sandhage sandbanke 2610381
Vester Torup Klitplantage skov Jammerbugt Kommune 2610358
Vesterfed Q1226252 Slagelse Kommune 2610457
Vesterflak sandbanke 3221893
Vesterhage sandbanke 3232930
Vesterhage sandbanke 3232886
Vesterkær sump 2610418
Vesterløb Q55465477 2610412
Vestermose sump Assens Kommune 3223259
Vesterrenden Q55465477 2610386
Vesterskov skov Silkeborg Kommune 2610374
Vesterskov skov Fredericia Kommune 2610376
Vesterskov skov Haderslev Kommune 2610377
Vesterskov skov Kalundborg Kommune 2610375
Vesterskov skov Faxe Kommune 2610378
Vesterskov Flak sandbanke 2610369
Vestersø lagune Lemvig Kommune 2610367
Vestlige Knold sandbanke 3223624
Vestpuller sandbanke 2610339
Viborg Hedeplantage skov Viborg Kommune 2610316
Vigsø Flak sandbanke 3221923
Vigsø Skal sandbanke 3221945
Vigø ø Faaborg-Midtfyn Kommune 2610276
Vilbæksminde Kanal kanal Jammerbugt Kommune 2610260
Vindtved Kanal kanal Tønder Kommune 2610185
Vindum Skov skov Viborg Kommune 2610182
Vinskoven skov Holbæk Kommune 2610174
Viskum Skov skov Viborg Kommune 2610144
Vitmundsnakke Vordingborg Kommune 2610131
Vitsø Ærø Kommune 2610128
Vittenbjerg bakke Hillerød Kommune 2610124
Vittensgrund sandbanke 2610123
Viuf Skov skov Kolding Kommune 2610116
Vodrups Flak sandbanke 2610097
Vodskov skov Viborg Kommune 2610096
Vogterholm ø Langeland Kommune 2610076
Voldbæk
Voldene bakke Brønderslev Kommune 2610064
Vollerup Rev rev 2610051
Volsbjerg bakke Hjørring Kommune 2610048
Volshøj bakke Favrskov Kommune 2610046
Vondå (suba sa Dinamarka)
Vongshøj fortidsminde
gravhøj
Tønder Kommune 2610036
Vorbjerg bakke Ærø Kommune 2610024
Vorning Bavnehøj bakke Viborg Kommune 2610008
Vornæs Skov skov Svendborg Kommune 2610006
Vorres Hage Q24529780 Samsø Kommune 3223493
Vorskov skov Aabenraa Kommune 3223173
Vovov sandbanke 3213708
Vrald Odde Q24529780 Struer Kommune 2609984
Vrangeskov skov Ringsted Kommune 2609981
Vresen Puller sandbanke 2609966
Vrøgum Plantage skov Varde Kommune 2609949
Vyl sandbanke 2609938
Værnsande Q34379419 Ringkøbing-Skjern Kommune 2609951
Vådebjælke sandbanke 2610834
Vågehøj bakke Kalundborg Kommune 8256204
Vålse Inddæmning Guldborgsund Kommune 2610771
Vålse Vesterskov skov Guldborgsund Kommune 2610770
Vårby Å Q55659167 2610727
Vårgarde Hoved Q24529780 Kolding Kommune 3221999
Vårø Knude Q24529780 Svendborg Kommune 2610711
Wedellsborg Hoved Q24529780 Middelfart Kommune 2609934
Wilders Kanal kanal Københavns Kommune 8644247
Wulffs Flak sandbanke 2609932
Yder Knob sandbanke 2609925
Yderbredning
Yderflak
Yderrevet rev
Yding Skov skov
Ydre Knudegrund
Ydø
Yllebjerg bakke Herning Kommune 2609917
Æblesten klippeformation Dragør Kommune 3213463
Æggebjerg bakke Bornholms Regionskommune 2625011
Ægholm Rende Q55465477 2625009
Ægholm Sand
Ærøs Hale landspids Ærø Kommune 2625002
Ødsted Skov skov
Øhoved
Øjesø Plantage skov Vesthimmerlands Kommune 2615775
Øksneholm Frederikssund Kommune 2615760
Øksnerodde landspids
Øle Å bæk Region Hovedstaden
Ølsted Grund
Ølsted Hage
Ørby Grund sandbanke 3223306
Ørby Hage halvø Haderslev Kommune 2615704
Ørby Å Region Sjælland
Ørbækgård Plantage skov
Øreflak sandbanke 2615701
Øreflippen
Øreringene
Ørespids landspids
Ørnbjerg bakke Jammerbugt Kommune 2615691
Ørnehoved landspids Slagelse Kommune 2615687
Ørnekol bakke Skanderborg Kommune 2615686
Ørnespringvandet kunstværk Silkeborg Kommune 6947469
Ørslev Bjerge bakke Middelfart Kommune 2615660
Ørsodde landspids
Ørum Å Q55659167 2615641
Øster Hurup beach strand Mariagerfjord Kommune 7910832
Øster Hurup Beach area strand Mariagerfjord Kommune 7910833
Øster Hurup public beach strand Mariagerfjord Kommune 7910834
Øster Lovnkær skov Mariagerfjord Kommune 2615510
Østerfed Slagelse Kommune 2615575
Østergrund sandbanke 2615551
Østerhage (piliw sa Dinamarka, lat 54,89, long 9,80) sandbanke 3232929
Østerhage (piliw sa Dinamarka, lat 54,90, long 9,60)
Østerhede (kayutaan'g hupas sa Dinamarka, Region Midtjylland) hede Ringkøbing-Skjern Kommune 2615543
Østerhede (kayutaan'g hupas sa Dinamarka, Region Syddanmark) hede Tønder Kommune 2615544
Østerløb 2615513
Østerrenden 2615490
Østerrev landspids Norddjurs Kommune 2615489
Østerskov skov Silkeborg Kommune 2615482
Østerskov skov Hjørring Kommune 2615481
Østerskov (lasang sa Dinamarka, Region Syddanmark, lat 54,91, long 9,70) skov Sønderborg Kommune 3232918
Østerskov (lasang sa Dinamarka, Region Syddanmark, lat 55,40, long 10,06) skov Assens Kommune 2615484
Østerskov (lasang sa Dinamarka, Region Syddanmark, lat 55,62, long 9,82) skov Fredericia Kommune 2615483
Østerø (lawis sa Dinamarka) Nyborg Kommune 2615495
Østerå (suba sa Dinamarka, North Denmark Region, lat 57,29, long 9,99) Region Nordjylland 2615618
Østlige Knold
Østpuller sandbanke 2615443
Østre Hage sandbanke 2615441
Østre-Flak sandbanke 2615442
Østskov skov Frederikssund Kommune 2615430
Øverste Ende landspids
Åker Plantage skov Bornholms Regionskommune 2624931
Åkrog Bugt bugt 2624915
Åkær Å Q55659167 2624924
Ål Plantage skov Varde Kommune 2624794
Åle Kær
Ålebjerg Dyb sandbanke 3226266
Ålebugt
Ålehoved landspids
Ålehoved Flak sandbanke 3223382
Ålhammer Bugt Region Hovedstaden 2624857
Ålunds Høj bakke Assens Kommune 2624745
Åmose Å Region Sjælland
Årtoft Plantage skov
Årup Skov skov
Årø Flak
Årø Kalv Haderslev Kommune 2624611
Årø Sand Haderslev Kommune 3223235
Åshøje Overdrev skov Køge Kommune
Åst Skov skov
Åstrup Høj bakke Haderslev Kommune 2624454
Åsø Skov skov Langeland Kommune 2624517
Afslutning på autogenereret liste.