Wikipedia:Artikler om Danmark som andre har - botoprettet

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg

Alternativ til Wikipedia:Artikler om Danmark som andre har

Artikler som ikke har link til dawiki men til cebwiki - dvs der bot-oprettet.

Listen er udspringer fra Bruger:Steenth/Autoliste/Artikler om Danmark som andre har, som er blevet for lang


Denne liste er periodisk opdateret af en bot. Manuelle ændringer ved listen bliver fjernet ved næste opdatering!

navn tilfælde af beliggende i det administrative område GeoNames ID
Abelø Nordvest-Rev 3221994
Abildå flod 2625064
Aborg Minde kystlaguner og strandsøer Assens Kommune 2625044
Abrahams Kjeld kilde Ringkøbing-Skjern Kommune 2625042
Addit Skov Silkeborg Kommune 2625026
Agernæs Assens Kommune 2624982
Agernæs Flak 3221990
Agtrup Vig lille bugt 2624942
Ahl Hage Q24529780 Syddjurs Kommune 2624940
Albatros 2624908
Albue Flak 2624882
Albue Havn lille bugt 2624881
Albæk vandløb 2624895
Albæk flod 2624894
Albæk Hoved Q24529780 Hedensted Kommune 2624890
Alehus Røn Nyborg Kommune 3221848
Alhede Viborg Kommune 2624856
Alholm ø Frederikssund Kommune 2624854
Alholm Rev rev 2624851
Allerup Bakker bakke Brønderslev Kommune 2624833
Allestrupgård Plantage Randers Kommune 2624827
Alling Å flod 2624820
Almind Å flod 2624807
Alpedal Kolding Kommune 2624795
Alrø Sund 2624791
Alslev Skov Guldborgsund Kommune 2624772
Alsted Skov Sorø Kommune 2624760
Alte A flod 2958013
Amager Fælled eco gardens Københavns Kommune 8604731
Amhøje bakke Esbjerg Kommune 2624734
Ammitsbøl Skov Vejle Kommune 2624728
Amtoft Rev 2624718
Andemose Nakke Q24529780 Lolland Kommune 2624713
Anerbjerge Plantage Ringkøbing-Skjern Kommune 2624699
Angantyrshøj bakke Samsø Kommune 2624698
Anglandshøj bakke Lemvig Kommune 2624697
Ansager Plantage Varde Kommune 2624676
Anslet Grund 3223328
Anslet Hage Q24529780 Haderslev Kommune 2624675
Antoinette strand Bornholms Regionskommune 7303343
Apager Skov Slagelse Kommune 2624669
Arnkilsøre Sønderborg Kommune 2624616
Arreskov Sø kystlaguner og strandsøer Faaborg-Midtfyn Kommune 2624606
Arsenalgraven Københavns Kommune 8644244
Arsenaløen ø Københavns Kommune 2624598
Arø Sande 3222013
Ashøj bakke Hedensted Kommune 2624554
Asnæs Assens Kommune 2624523
Asnæs Nordvest Flak 3221808
Asnæs Rev rev 3205263
Asnæs Rev 2624519
Asserbo Plantage Halsnæs Kommune 2624494
Aså Rende 3223587
Auning Skov Norddjurs Kommune 2624434
Avernakke Hage Q24529780 Lolland Kommune 2624425
Avernakke Pynt Nyborg Kommune 2624424
Avernakø Trille Q24529780 Faaborg-Midtfyn Kommune 2624422
Avnbjerg bakke Sønderborg Kommune 3232919
Avnbølsned Sønderborg Kommune 2624416
Avnø Røn ø Vordingborg Kommune 2624411
Badeland Mariagerfjord Kommune 7910835
Badstue Rev rev 2624399
Baggeå flod 2624397
Baldersbæk Plantage Billund Kommune 2624373
Balkensbjerg bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2624366
Ballebjerg bakke Samsø Kommune 2624358
Ballehage strand Aarhus Kommune 6940425
Balleshage Q24529780 Samsø Kommune 3221803
Bankel kystlaguner og strandsøer Haderslev Kommune 2624320
Barde Plantage Ringkøbing-Skjern Kommune 2624313
Bardenfleths Grund 2624314
Barholm ø Vordingborg Kommune 2624305
Barmose sump Vordingborg Kommune 2624294
Barsø Grund 3223170
Basnæs Havn lille bugt 3221895
Basnæs Skov Slagelse Kommune 2624265
Bastebjerg Skov Køge Kommune 2624263
Bastholm ø Haderslev Kommune 2624260
Bastholm Hage 3223243
Bastrup Klint Kalundborg Kommune 3221832
Bastrup Skov Vejen Kommune 2624251
Bavnbjerg bakke Vejle Kommune 2624241
Bavnebakke bakke Sorø Kommune 2624240
Bavnebakke bakke Thisted Kommune 2624239
Bavnebanke bakke Slagelse Kommune 2624238
Bavnehøj bakke Skanderborg Kommune 2624230
Bavnehøj bakke Silkeborg Kommune 2624231
Bavnehøj bakke Lemvig Kommune 2624226
Bavnehøj bakke Norddjurs Kommune 2624227
Bavnehøj bakke Jammerbugt Kommune 2624224
Bavnehøj bakke Thisted Kommune 2624225
Bavnehøj bakke Viborg Kommune 2624228
Bavnehøj bakke Guldborgsund Kommune 2624236
Bavnehøj bakke Syddjurs Kommune 2624229
Bavnehøj bakke Horsens Kommune 2624233
Bavnehøj bakke Lolland Kommune 2624237
Bavnehøj bakke Varde Kommune 2624235
Bavnehøj bakke Horsens Kommune 2624232
Bavnehøj bakke Holbæk Kommune 2624234
Bavnen bakke Vejen Kommune 2624221
Bavnen bakke Kalundborg Kommune 2624223
Bavnen bakke Vejle Kommune 2624220
Bavnen bakke Slagelse Kommune 2624222
Bavnshøj bakke Varde Kommune 2624217
Bavnshøj bakke Favrskov Kommune 2624216
Bavnshøje bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2624215
Bedsø kystlaguner og strandsøer Lemvig Kommune 2624210
Belvederekanal Københavns Kommune 2624192
Biesbakke bakke Køge Kommune 2624160
Bigum Skov Viborg Kommune 2624157
Bildsøstrand strand Slagelse Kommune 2624155
Billes Grunde 2624152
Binderup Å flod 2624134
Birkebæk Plantage Herning Kommune 2624124
Birkesø Aalborg Kommune 2624111
Bjarkesgrund rev 2624075
Bjelkes Flak 2624073
Bjerge Nordstrand strand Kalundborg Kommune 7303345
Bjerget bakke Mariagerfjord Kommune 2624058
Bjerget bakke Jammerbugt Kommune 2624057
Bjergkammer Klint Faaborg-Midtfyn Kommune 3222073
Bjergskov bakke Aabenraa Kommune 2624054
Bjerndrup Mølleå flod 2624046
Bjerre Skov Hedensted Kommune 2624021
Bjerrelide bakke Hedensted Kommune 2624023
Bjælkehoved Q24529780 Lolland Kommune 2624013
Bjørnegrund 2624005
Bjørnen 2624001
Bjørnkær sump Esbjerg Kommune 2623998
Bjørnsholm Å flod 2623990
Bjørnsknude Q24529780 Hedensted Kommune 2623988
Bjørnsknude Flak 3221975
Bjørnsknude Rev 3221972
Bjørnø Holme Flak 2623992
Bjørslev Plantage Ringkøbing-Skjern Kommune 2623984
Blak klippeformation Syddjurs Kommune 2623948
Blakstensodde Q24529780 Ærø Kommune 3222091
Blandskov 2623940
Blans Vig lille bugt 2623930
Blegsø kystlaguner og strandsøer Thisted Kommune 2623922
Blemmelyng Bornholms Regionskommune 2623919
Bletholm ø Lemvig Kommune 2623916
Blistang Vig lille bugt 3223405
Blokhus Klitplantage Jammerbugt Kommune 2623910
Blommeskobbel Sønderborg Kommune 2623908
Blykobbe Plantage Bornholms Regionskommune 2623892
Blykobbe Å flod 2623893
Blæsenborg Odde Q24529780 Lolland Kommune 2623898
Blæsinge Banke bakke Slagelse Kommune 2623896
Bløden Hale Læsø Kommune 2623906
Blå Å flod 2623961
Blåbjerg bakke Billund Kommune 2623957
Blåhøj bakke Aabenraa Kommune 3223137
Blåkilde kilde Mariagerfjord Kommune 2623947
Blåkær Skov Vejle Kommune 2623943
Bodilbjerg bakke Haderslev Kommune 2623874
Bodilsker Plantage Bornholms Regionskommune 2623872
Boels Plade 2623865
Boels Rev klippeformation Randers Kommune 2623864
Bognæs Storskov Lejre Kommune 2623851
Bogø Lolland Kommune 2623848
Bogø ø Kerteminde Kommune 2623849
Bogø Letten Vordingborg Kommune 2623844
Bojden Port Faaborg-Midtfyn Kommune 9828807
Bolsaks klippeformation 2623820
Bolskov Stevns Kommune 2623819
Bomløbet Københavns Kommune 3213777
Bommerlund Plantage Aabenraa Kommune 2623809
Bondeholm ø Langeland Kommune 2623806
Borbjerg Plantage Holstebro Kommune 2623705
Bording Kirkeby Ikast-Brande Kommune 2623694
Bordrup Plantage Varde Kommune 2623690
Borfeld rev 2623689
Borgbakke bakke Kerteminde Kommune 2623680
Borgehoved Q633912 Bornholms Regionskommune 2623679
Borgnæs Nakke Q24529780 Ærø Kommune 2623670
Borre Hedensted Kommune 2623660
Borre Mose sump Vordingborg Kommune 2623648
Borrebjerg rev 2623656
Borreholm ø Vesthimmerlands Kommune 2623650
Borreshoved Q24529780 Sønderborg Kommune 2623646
Borresknob ø Hedensted Kommune 2623645
Borrevejle Skov Lejre Kommune 2623642
Borris Plantage Ringkøbing-Skjern Kommune 2623636
Borris Østerland Ringkøbing-Skjern Kommune 2623637
Borum Eshøj bakke Favrskov Kommune 2623631
Boskov Favrskov Kommune 2623608
Bosser Flak 3223511
Bosserne Samsø Kommune 2623607
Bosted Hoved Q24529780 Sønderborg Kommune 3223474
Bragerne 3221797
Brakhøj bakke Slagelse Kommune 2623576
Brakør Skov Horsens Kommune 2623574
Bramsnæs Bugt lille bugt 2623563
Bramsnæs Vig lille bugt 2623561
Brandsnæs Q24529780 Sønderborg Kommune 3232925
Brassø kystlaguner og strandsøer Silkeborg Kommune 2623526
Bredegrund 2623503
Bredeholm ø Vordingborg Kommune 3229263
Bredemiste Nyborg Kommune 2623501
Bredgrund 2623496
Bredgrund 3229245
Bredholm ø Langeland Kommune 2623494
Bredlund Plantage Silkeborg Kommune 2623492
Bredningen sund 2623488
Bredningen sund 2623489
Bregninge Å flod 2623465
Brejning Hoved Q24529780 Vejle Kommune 3222062
Brenderup Vænge Svendborg Kommune 2623431
Brenstoft Hage Q24529780 Sønderborg Kommune 2623402
Broager Vig lille bugt 2623391
Broen rev 2623380
Broens Odde Q24529780 Bornholms Regionskommune 2623378
Brohøj bakke Hedensted Kommune 2623370
Brokbjerg bakke Horsens Kommune 2623368
Brokhøj bakke Horsens Kommune 2623366
Bromme Plantage Sorø Kommune 2623354
Bronsodde Q24529780 Vejle Kommune 3222059
Brorfelde Skov Holbæk Kommune 2623314
Brudesten klippeformation Sønderborg Kommune 3232928
Brunbjerg bakke Billund Kommune 2623301
Brunbjerg bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2623300
Brunbjerg bakke Ikast-Brande Kommune 2623298
Brunbjerg bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2623299
Brunerev 2623287
Brunhoved Q24529780 Vordingborg Kommune 2623285
Brunsnæs Flak 3222050
Bræmsen 3221993
Brænde Å flod 2623415
Brændevinshage 3223592
Brøde Grund 3223169
Brødeskov Hillerød Kommune 2623348
Brøndsø Banke bakke Billund Kommune 2623335
Brøns Å vandområde Region Syddanmark 2623325
Buksør Odde Q24529780 Morsø Kommune 2623250
Bulbjerg bakke Esbjerg Kommune 2623249
Bundsø Sønderborg Kommune 2623244
Bunkerne 3223406
Busemarke Mose sump Vordingborg Kommune 2623232
Bygholm Vejle 2623211
Byløkke Skår bakke Samsø Kommune 3223503
Byn 2623206
Bækhede Plantage Varde Kommune 2623975
Bøckers Grund 2623795
Bøgebjerg bakke Kalundborg Kommune 2623789
Bøgebjerg bakke Syddjurs Kommune 3223546
Bøgebjerg bakke Holbæk Kommune 2623788
Bøgebjerg bakke Samsø Kommune 2623787
Bøgehoved Q24529780 Kolding Kommune 3223395
Bøgehoved Q24529780 Hedensted Kommune 2623782
Bøgenæs Sand 2623778
Bøgestrøm 2623772
Bøgevig lille bugt 2623771
Bølling Sønderskov Vejle Kommune 2623757
Børglumkloster Skov Hjørring Kommune 2623737
Bøsbæk Hage 3232894
Bøstende Q24529780 Assens Kommune 3223265
Bøvling Fjord kystlaguner og strandsøer Lemvig Kommune 2623710
Bådsgård Vig lille bugt 2624401
Bågo Flak 3222011
Bålhøj bakke Hjørring Kommune 2624369
Bålhøj bakke Hjørring Kommune 2624370
Bålhøje bakke Hjørring Kommune 2624368
Cancer 2623193
Charlottenlund Strandpark strand Gentofte Kommune 7303346
Christianshavns Kanal Københavns Kommune 2623180
Christiansø Q13220204 Frederiksberg Kommune 2623170
Copencabana strand Københavns Kommune 7303347
Copenhagen Port Københavns Kommune 9828855
Dagmar Oliefelt 3213135
Dalagergård Plantage Billund Kommune 2623144
Dalby Bugt lille bugt 2623133
Dalbystrand strand Kalundborg Kommune 2623128
Dalene Nordfyns Kommune 2623126
Dalgas Plantage skov Viborg Kommune 2623124
Dalsgård Grund 3232885
Dalsmølle Bæk flod 2623099
Damhus Å flod 2623084
Dan Oliefelt 3213132
Dania lille bugt Mariagerfjord Kommune 7910850
Danish straits sund 2623895
Dannerhøj bakke Brønderslev Kommune 2623071
Danshøj bakke Frederikssund Kommune 2623069
Daugbjerg Dås bakke Viborg Kommune 2623057
Davrehøj bakke Vordingborg Kommune 2623052
Degnbjerg bakke Hjørring Kommune 2623046
Degneholm ø Vordingborg Kommune 2623044
Degnehøje bakke Frederikshavn Kommune 2623043
Dejbjerg Plantage Ringkøbing-Skjern Kommune 2623040
Delhoved Skov Holbæk Kommune 2623037
Det Plessenske Overdrev Sorø Kommune 2623029
Digerbanke bakke Kerteminde Kommune 2623022
Dimesodde Q24529780 Langeland Kommune 3221957
Disken 2623016
Djeld Hede Holstebro Kommune 2623014
Djævlebo 2623001
Djævlekrog Vordingborg Kommune 2623000
Dokøen ø Københavns Kommune 2622997
Dollemose kystlaguner og strandsøer Lemvig Kommune 2622996
Donskær Lemvig Kommune 2622982
Donslund Sande Billund Kommune 2622979
Dornæs Lolland Kommune 2622956
Dovnsklint Langeland Kommune 2622948
Draget 2622942
Draget Slagelse Kommune 2622939
Draget bakke Kalundborg Kommune 2622941
Draget 3213692
Dragør Sandrev 3213468
Drejens Odde Q24529780 Kolding Kommune 2622909
Drejet Nordfyns Kommune 2622907
Dronning Maries Puller 3221869
Dronningeskamlen 3229256
Drusebjerg bakke Holbæk Kommune 2622874
Dræby Fed Nordfyns Kommune 2622911
Dybe Rende 2622850
Dybsø Havn lille bugt 3221903
Dybvig lille bugt 2622839
Dynen 2622834
Dyngby Hage 2622832
Dyngby Hoved Q24529780 Odder Kommune 3223495
Dynt Hoved Q24529780 Sønderborg Kommune 3232922
Dyrefod Flak 2622824
Dyrehave Guldborgsund Kommune 2622823
Dyrehaven Q24529780 Kalundborg Kommune 2622819
Dyrhede Frederikshavn Kommune 2622816
Dyrlev Skov Vordingborg Kommune 2622813
Dyrsø kystlaguner og strandsøer Norddjurs Kommune 2622812
Dysbjerg bakke Hedensted Kommune 2622810
Dyvelstenen klippeformation Samsø Kommune 2622802
Dæmonsbjerg bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2622999
Dødmand 2622977
Døndalen Bornholms Regionskommune 2622971
Dørholm ø Nordfyns Kommune 2622968
Dørup Skov Skanderborg Kommune 2622963
Døvling Plantage Herning Kommune 2622959
Eendelen Mariagerfjord Kommune 2622783
Egebjerg bakke Varde Kommune 2622774
Egebjerg bakke Sønderborg Kommune 2622775
Egedal Høj bakke Rebild Kommune 2622761
Egeløkke Rev 3221874
Egense Dyb 2622739
Egense Dyb 3228959
Egeshøj bakke Bornholms Regionskommune 2622731
Eggebæk Plantage Aabenraa Kommune 2622725
Egholm ø Assens Kommune 2622707
Egholm ø Slagelse Kommune 2622708
Egholm Flak 2622702
Egholm Flak 2622703
Egholm Hage 2622700
Egholt Skov Kolding Kommune 2622696
Egsmark Grund 2622689
Egstallebjerg bakke Lejre Kommune 2622687
Egtved Skov Vejle Kommune 2622683
Egtved Å flod 2622685
Egø Slagelse Kommune 2622692
Eickstedtlund Slagelse Kommune 2622678
Ejerslev Røn ø Morsø Kommune 2622656
Elbo Dal Fredericia Kommune 2622629
Elbæk flod 2622631
Elbæk Strandskov Horsens Kommune 2622630
Elefantgrund 2622623
Elefantløbet Københavns Kommune 8644232
Ellebæk Vig lille bugt 2622610
Ellekilde Hage Q24529780 Helsingør Kommune 2622601
Ellemose sump Gribskov Kommune 2622598
Ellenæs Hage Q24529780 Vordingborg Kommune 2622597
Elling Mose sump Frederikshavn Kommune 2622582
Elmebakke bakke Sorø Kommune 2622579
Elmebjerg bakke Kalundborg Kommune 2622577
Elmebjerg bakke Assens Kommune 2622578
Elverhøj bakke Stevns Kommune 2622560
Emmedsbo Plantage Norddjurs Kommune 2622551
Emmerlev Klev Tønder Kommune 2622546
Emtekær Nor lille bugt 2622543
Endebjerg bakke Slagelse Kommune 2622542
Endelen Mariagerfjord Kommune 2622537
Enebærodde Flak 2622526
Enemærket Sorø Kommune 2622524
Engelskmandsbanke 3229274
Enrum Slot Rudersdal Kommune 2622484
Enshøj bakke Rebild Kommune 2622483
Esbjerg Port Esbjerg Kommune 9828881
Eshøj bakke Thisted Kommune 2622442
Eskebjerg bakke Kalundborg Kommune 2622440
Eskeholm ø Samsø Kommune 2622438
Espenhoved Q24529780 Middelfart Kommune 3223399
Espensgrund 2622420
Esperance Bugt lille bugt Varde Kommune 2622419
Esterhøj bakke Odsherred Kommune 8224615
Estvadgård Plantage Skive Kommune 2622400
Fajstrup Krat Favrskov Kommune 2622375
Fakkebjerg bakke Langeland Kommune 2622374
Faksinge Skov Vordingborg Kommune 2622367
Falbjerg bakke Esbjerg Kommune 2622366
Faldhøje bakke Varde Kommune 2622365
Falen Å flod 2622362
Falske Bolsaks 2622353
Fanefjord Skov Vordingborg Kommune 2622345
Fanø Bugt lille bugt 2622339
Fanø Klitplantage Fanø Kommune 2622338
Fanø Kommune Q13220204
Fanø Lo 2622337
Fanø Sandende 2622336
Farnæs Skov Guldborgsund Kommune 2622321
Farø Jord 2622318
Fasterholt Plantage Herning Kommune 2622287
Fasterhøj bakke Esbjerg Kommune 2622286
Favnedyb 2622278
Feddet Faxe Kommune 2622259
Fedkrog lille bugt Slagelse Kommune 2622257
Fedsodde Q24529780 Kerteminde Kommune 2622256
Feggerøn ø Morsø Kommune 2622254
Felding Mose Herning Kommune 2622242
Felskov Rev 2622240
Felsted Kog lille bugt 2622238
Femhøje bakke Esbjerg Kommune 2622236
Femø Sletterev 2622231
Femø Sund 2622230
Ferneklint Slagelse Kommune 3221883
Ferup Skov Kolding Kommune 2622216
Findal Odder Kommune 2622205
Finderup Plantage Viborg Kommune 2622200
Finderup Rishøj bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2622199
Findskov Plantage Viborg Kommune 2622197
Finnedalen Bornholms Regionskommune 2622196
Finshøj bakke Nordfyns Kommune 2622194
Fiskbæk flod 2622183
Fiskerbod Bjerg bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2622180
Fiskersand 3232942
Fiskerup Skov 2622179
Fjaldene bakke Herning Kommune 2622175
Fjandø ø Holstebro Kommune 2622168
Fjeld Skov Syddjurs Kommune 2622161
Fjellerup Flak 2622153
Fjellumhøj bakke Haderslev Kommune 2622150
Fjordgrund 2622132
Fjordmarken Nordfyns Kommune 2622131
Fladså flod 2622120
Fladså Banker højderyg Næstved Kommune 2622119
Flakstjerten 2622113
Flejmose Sand 3232939
Flensborg Grund 2622093
Flensborg Sø kystlaguner og strandsøer Herning Kommune 8556242
Flessingen 2622085
Flintbjerg Høj bakke Viborg Kommune 2622083
Flintegrund 2622082
Flintholm ø Kerteminde Kommune 2622078
Flinthorne Odde Q24529780 Guldborgsund Kommune 3233350
Flinthorne Rev rev 2622077
Flintinge Byskov Guldborgsund Kommune 2622075
Flovt Strand strand Haderslev Kommune 3223318
Fluebjerg bakke Hjørring Kommune 2622053
Fluebjerg bakke Middelfart Kommune 2622054
Flyndergrund 2622049
Flyndersø kystlaguner og strandsøer Odsherred Kommune 2622047
Flyvesandet strand Nordfyns Kommune 7303348
Flækøjet 2622073
Flæskholm Flak 3222085
Flådens Leje Københavns Kommune 8644231
Flådet sump Langeland Kommune 2622122
Fogense Pynt Q24529780 Nordfyns Kommune 3221995
Fogsand 2622034
Folekobbel Sønderborg Kommune 3232924
Forskov Kalundborg Kommune 2621994
Fosdal Plantage Jammerbugt Kommune 2621989
Fovså flod 2621975
Framlev Aarhus Kommune 2621967
Frankeklint Langeland Kommune 2621965
Frederikshavn Port Frederikshavn Kommune 9828885
Frederiksholmsløbet Københavns Kommune 2621922
Frederikshåbs Plantage Vejle Kommune 2621928
Frederiksø (Svendborg) holm Svendborg Kommune 2621914
Freerslev Hegn Hillerød Kommune 2621899
Frendrup Nihøje bakke Rebild Kommune 2621885
Fribrødreå flod 2621874
Friholme Lolland Kommune 2621868
Frisian Islands 2621860
Frodeslund Plantage Billund Kommune 2621853
Fromssejr Plantage Billund Kommune 2621846
Fru Mettes Bjerg bakke Vejen Kommune 2621819
Fruelundparken Mariagerfjord Kommune 7910825
Fruens Holm ø Jammerbugt Kommune 2621823
Fruerlund Plantage Syddjurs Kommune 2621820
Fryndesholm Sønderborg Kommune 3232945
Frøslev Plantage Aabenraa Kommune 2621832
Frøstrup Plantage Varde Kommune 2621828
Fugdal Mose sump Billund Kommune 2621811
Fuglepold ø Ringkøbing-Skjern Kommune 2621800
Fugleø ø Langeland Kommune 2621801
Fuglsø Mose sump Norddjurs Kommune 2621774
Fynshav Port Sønderborg Kommune 9828891
Fyrendal Skov 2621741
Fyrrenden 3222006
Fænø Sund 2622042
Fænø Tange Q24529780 Middelfart Kommune 3223394
Færgelunden Frederikssund Kommune 2621876
Færgestrøm 2621875
Færker Vig lille bugt 2621854
Færøn ø Læsø Kommune 2621840
Fæsted Mose sump Esbjerg Kommune 2621814
Føns Vig lille bugt 2622010
Fønsskov Odde Q24529780 Middelfart Kommune 3223386
Fønsskov Rev 3223388
Fåborg Fjord lille bugt 2622381
Fårmandsbjerg bakke Esbjerg Kommune 2622322
Fårup Plantage Randers Kommune 2622293
Galgebakke bakke Thisted Kommune 2621722
Galgebakke bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2621723
Galgebanke bakke Næstved Kommune 2621721
Galgebjerg bakke Aabenraa Kommune 3223107
Galgedyb 3213689
Galgehøj bakke Viborg Kommune 2621718
Galgerev rev 2621717
Galsklint Middelfart Kommune 2621714
Galtehoved Q24529780 Nordfyns Kommune 2621711
Gamle Trekroner 3213773
Gammel Dyrehave Favrskov Kommune 2621679
Gammel Dyrehave Nyborg Kommune 2621680
Gammel Frederikskog Tønder Kommune 2621675
Gammelmark Klinter Sønderborg Kommune 3232923
Gammelå flod 2621694
Ganer Å flod 2621616
Ganløse Eged Egedal Kommune 2621613
Ganløse Orned Egedal Kommune 2621612
Ganneskov Faxe Kommune 2621610
Gasse Høje bakke Tønder Kommune 2621574
Gasværkshavnen Københavns Kommune 8644255
Gavevænge Faxe Kommune 2621568
Gedebjerg bakke Frederikshavn Kommune 2621562
Gedhus Plantage Herning Kommune 2621554
Gedmose sump Holstebro Kommune 2621552
Gedser Landrev 3229241
Gedser Port færgehavn Guldborgsund Kommune 9828900
Gedser Rev 2621548
Geelså flod 2621544
Gejl Å flod 2621539
Gellegrund 2621531
Gellerup Plantage Varde Kommune 2621528
Gellerup Skov Aarhus Kommune 6940368
Gels Å flod 2621525
Genner Fjord lille bugt 2621516
Gesten Skov Vejen Kommune 2621483
Gesten Å bæk 2621484
Gispelmose sump Vejen Kommune 2621453
Gisseløre Q24529780 Kalundborg Kommune 2621450
Gisseløre Sand strand Kalundborg Kommune 3221828
Gjeller Sø kystlaguner og strandsøer Lemvig Kommune 2621437
Gjellerup Kirkeby Herning Kommune 2621434
Gjerrild Bugt lille bugt Norddjurs Kommune 2621426
Gjerrild Flak 2621425
Gjorslev Bøgeskov Stevns Kommune 2621397
Glimsholt Å bæk 2621368
Glombæk kystlaguner og strandsøer Thisted Kommune 2621364
Glomstrup Vig lille bugt 2621362
Gniben Q24529780 Odsherred Kommune 2621336
Gniben Q24529780 Kalundborg Kommune 3223487
Gorm Oliefelt 3213134
Gorms Høj bakke Vejle Kommune 2621288
Gram Å bæk 2621276
Grane Plantage Silkeborg Kommune 2621269
Grasten Svendborg Kommune 2621259
Gratbjerg bakke Syddjurs Kommune 2621253
Gravenshoved Q24529780 Haderslev Kommune 2621247
Grejs Dal Vejle Kommune 2621232
Grensholm ø Langeland Kommune 2621221
Grenaa Port Norddjurs Kommune 9828907
Grenåen flod 2621229
Greve Kommune Q13220204 Greve Kommune 2621218
Grevindeskov Faxe Kommune 2621214
Grindsted Plantage Billund Kommune 2621189
Grisen 2621186
Groves Flak 3226215
Grydenæs Odde Q24529780 Samsø Kommune 3221799
Gryderne ø Faaborg-Midtfyn Kommune 2621082
Grydeå 2621083
Grydholm ø Svendborg Kommune 2621080
Grydnæs Assens Kommune 3223211
Grænge Skov Guldborgsund Kommune 2621181
Græsholm ø Frederikshavn Kommune 2621104
Græsholm ø Svendborg Kommune 2621106
Græsholm ø 3223238
Grøften Assens Kommune 2621172
Grønbanke bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2621166
Grøndals Å 2621161
Grønhede Å 2621155
Grønholt Hegn Fredensborg Kommune 2621150
Grønneodde Q24529780 Svendborg Kommune 2621137
Grønnerevle rev 2621136
Grønnestrand strand Jammerbugt Kommune 2621132
Grønningen sump Fanø Kommune 3300757
Grønskov Brønderslev Kommune 2621128
Grønvold Grund 3221920
Grønå 2621170
Gråhede Silkeborg Kommune 2621281
Gråstennor Ærø Kommune 2621254
Gudsø Vig lille bugt 2621059
Gulbjerg bakke Brønderslev Kommune 2621049
Guldborgland Plantage Viborg Kommune 2621041
Gulstav Q24529780 Langeland Kommune 2621034
Gulstav Flak 2621033
Gummesbæk bæk 2621027
Gunderup Kohave Køge Kommune 2621011
Gundesbøl Å 2621009
Gundsømagle Sø kystlaguner og strandsøer Roskilde Kommune 2620996
Gurre Å å 2620990
Gurrevang Helsingør Kommune 2620985
Gydhøj bakke Syddjurs Kommune 3223524
Gyldenløves Flak 2620979
Gyldenså bæk 2620977
Gyrstinge Sø kystlaguner og strandsøer Ringsted Kommune 2620970
Gødding Skov Vejle Kommune 2621322
Gødelen kystlaguner og strandsøer Ringkøbing-Skjern Kommune 2621321
Gødsholm ø Næstved Kommune 2621317
Gøl Bredning lille bugt 2621312
Gårdbo Sø Hjørring Kommune 2621606
Gåsehage Q24529780 Syddjurs Kommune 2621583
Hadsund 2620953
Hadsund roklub Mariagerfjord Kommune 7910887
Hagedyb 2620940
Hagenskov Assens Kommune 2620936
Hagsholm Skov Favrskov Kommune 2620929
Haldager Bæk bæk 2620917
Haldbjerg bakke Varde Kommune 2620912
Halen sump Fanø Kommune 3300759
Halk Grund 3223324
Halk Hoved Q24529780 Haderslev Kommune 2620897
Hals Nordfyns Kommune 2620873
Hals Mose Aalborg Kommune 2620861
Hals Nørreskov Aalborg Kommune 2620859
Hals Sønderskov Aalborg Kommune 2620851
Halsskov Rev rev 2620852
Halsted Å bæk 2620849
Hamlet Næstved Kommune 7603177
Hammer Odde Q24529780 Bornholms Regionskommune 2620822
Hannenov Skov Guldborgsund Kommune 2620798
Hansted Skov Horsens Kommune 2620788
Hanstholm Thisted Kommune 2620785
Harager Hegn Gribskov Kommune 2620781
Harnbjerg bakke Langeland Kommune 2620748
Harreskov Plantage Herning Kommune 2620740
Harrested Å bæk 2620737
Hartsø kystlaguner og strandsøer Sønderborg Kommune 2620723
Haslev Orned Faxe Kommune 2620708
Haslevgård Å bæk 2620711
Haslund Esbjerg Kommune 2620707
Hasselønor Guldborgsund Kommune 2620701
Hassensør Q24529780 Syddjurs Kommune 2620700
Hasseris Å bæk 2620698
Hastens Grund 2620694
Hastrup Plantage Vejle Kommune 2620687
Hathøj bakke Vejle Kommune 2620684
Hatter Rev rev 2620677
Havelse Å vandløb 2620661
Havgrund 2620649
Havknude Q24529780 Norddjurs Kommune 3205261
Havknude Flak 2620647
Havnehage Q24529780 Samsø Kommune 2620632
Havnsø Næb Q24529780 Guldborgsund Kommune 2620623
Havnø sight view Mariagerfjord Kommune 7910841
Havredal Plantage Viborg Kommune 2620617
Havsand strand Tønder Kommune 2620610
Heager Å bæk 2620604
Hejede Overdrev Lejre Kommune 2620557
Hejls Nor kystlaguner og strandsøer Kolding Kommune 2620552
Hejlsminde Bugt lille bugt 3222000
Helgeshøj bakke Høje-Taastrup Kommune 2620536
Helledal Bakker bakke Holstebro Kommune 2620527
Hellehavns Nakke Q24529780 Vordingborg Kommune 2620526
Helleholm Slagelse Kommune 2620525
Helleholm Flak 2620524
Hellehøj bakke Hjørring Kommune 2620523
Hellesklint Kalundborg Kommune 2620513
Hellesø kystlaguner og strandsøer Holstebro Kommune 2620511
Hellig Anders Kors Slagelse Kommune 2620501
Helligbjerg bakke Norddjurs Kommune 2620500
Helligkilde kilde Frederikshavn Kommune 2620496
Hellum Skov Rebild Kommune 2620483
Helnæshoved Flak 2620477
Helsingor Port Helsingør Kommune 9828910
Heltsbanke 2620460
Helvedbakke bakke Nyborg Kommune 3221868
Hem Skov Mariagerfjord Kommune 2620450
Henne Å bæk 2620447
Herning Kommueplantage Ringkøbing-Skjern Kommune 2620424
Herthadal Lejre Kommune 2620401
Herthas Flak 2620400
Hesbjerg bakke Gribskov Kommune 8629637
Hesbjerg Grund 2620397
Hesletørv Randers Kommune 2620392
Hesselvig Plantage Herning Kommune 2620364
Hestehave Syddjurs Kommune 2620359
Hestehoved Q24529780 Guldborgsund Kommune 2620354
Hestehovedet strand Lolland Kommune 7303349
Hesteskoen 2620352
Hesteskoen rev 2620353
Hestlund Hede Ikast-Brande Kommune 2620345
Hestør Odde Q24529780 Morsø Kommune 2620343
Hevring Flak 2620333
Hevring Å 2620334
Himmerigsport klippeformation Bornholms Regionskommune 2620309
Hingelbjerge bakke Jammerbugt Kommune 2620290
Hinnerup Å 2620286
Hirtshals Port Hjørring Kommune 9828916
Hjardemål Plantage Thisted Kommune 2620265
Hjarnø Sund 2620260
Hjellen ø Frederikshavn Kommune 3205277
Hjelm Bugt lille bugt 2620247
Hjelm Dyb 2620245
Hjelms Nakke Q24529780 Guldborgsund Kommune 3221916
Hjelms Rende 2620235
Hjelmsølille Bakker bakke Næstved Kommune 2620237
Hjerl Hede Plantage Holstebro Kommune 2620230
Hjertebjerg Høj bakke Thisted Kommune 2620224
Hjerting Løb 2620221
Hjortebjerg bakke Holbæk Kommune 2620205
Hjortedal Viborg Kommune 2620203
Hjortemose Grund 3221944
Hjortenæs Sorø Kommune 2620201
Hjortholm ø Samsø Kommune 2620196
Hjortmose sump Ringkøbing-Skjern Kommune 2620192
Hjortvad Å 2620181
Hjulsand 2620177
Hjælpensbjerg bakke Thisted Kommune 2620219
Hobo Dyb 2620170
Holbæk (suba) 2620145
Holbæk Amts Sandflugtsplantage Odsherred Kommune 2620144
Holbæk Fjord lille bugt Holbæk Kommune 2620143
Holckenhavn Bugt lille bugt 2620136
Holdnæs Middelgrunde 3232902
Hollandsbjerg Holme sump Norddjurs Kommune 2620125
Hollænder Rock klippeformation Haderslev Kommune 3223309
Hollændergrund 2620119
Hollænderskov Vordingborg Kommune 2620118
Holmeflak 2620100
Holmen Jammerbugt Kommune 2620089
Holmen 2620085
Holmene ø Faaborg-Midtfyn Kommune 2620084
Holmeskov Dyrehave Guldborgsund Kommune 2620080
Holmesten klippeformation Syddjurs Kommune 2620079
Holmetunge 3213742
Holmgård Sø kystlaguner og strandsøer Holstebro Kommune 2620069
Holmtange Q24529780 Thisted Kommune 2620053
Holmtange Hage 2620052
Holsted
Holsteinborg Nor lille bugt 3221896
Holtserhage Q24529780 Vejle Kommune 2620023
Hommandsjord 3213702
Hopshøj bakke Skanderborg Kommune 2619811
Hornbæk Bugt lille bugt 2619806
Hornenæs Q24529780 Faaborg-Midtfyn Kommune 3222075
Hornfiskrøn ø Læsø Kommune 2619797
Hornsbjerge klit Varde Kommune 2619794
Horsehoved ø Faaborg-Midtfyn Kommune 2619772
Horseklint Kerteminde Kommune 3221989
Hou Port Aalborg Kommune 9845551
Hou Skov Mariagerfjord Kommune 2619739
Houlbjerg Skov Favrskov Kommune 2619740
House of Sct Anna Helsingør Kommune 6698166
Hov Sand 2619709
Hovborg Plantage Vejen Kommune 2619732
Hove Å bæk 2619727
Hovedskov Guldborgsund Kommune 2619725
Hoven Å bæk 2619721
Hovens Skov Kolding Kommune 3223410
Hover Å bæk 2619718
Hoverdal Plantage Ringkøbing-Skjern Kommune 2619717
Hovhede Rebild Kommune 2619713
Hovsør Havn lille bugt 2619703
Hulbjerg bakke Odsherred Kommune 2619680
Hullehavn strand Bornholms Regionskommune 6696024
Hummelmose sump Struer Kommune 2619662
Hummelvig lille bugt Sønderborg Kommune 2619665
Hundelev Å bæk 2619653
Hundsbæk Plantage Vejen Kommune 2619643
Hundshage Q24529780 Hedensted Kommune 2619642
Hundshøj Q24529780 Aarhus Kommune 2619639
Hune Bæk 2619630
Hunså 2619627
Husby Klitplantage Holstebro Kommune 2619605
Husodde Q24529780 Horsens Kommune 2619601
Hvarrebakke bakke Hjørring Kommune 2619562
Hvidbjerg Klitplantage Thisted Kommune 2619548
Hvide Hage 3229264
Hvide Sande Kanal Ringkøbing-Skjern Kommune 2619535
Hvidegrund 2619541
Hvidegrund 2619543
Hvidegrund 2619542
Hvidegrund 3221953
Hvideklint Vordingborg Kommune 2619540
Hvideodde Q24529780 Bornholms Regionskommune 2619538
Hviding Nakke sump Esbjerg Kommune 3213703
Hvidklint Assens Kommune 2619531
Hvidmose sump Herning Kommune 2619530
Hvirlå bæk 2619509
Hvorupklit klit Jammerbugt Kommune 2619490
Hykær kystlaguner og strandsøer Thisted Kommune 2619478
Hyldeholm ø Frederikssund Kommune 2619476
Hylledals Klint Vordingborg Kommune 2619468
Hyllekrog ø Lolland Kommune 2619464
Hylteholme Vordingborg Kommune 2619454
Hytterkobbel Haderslev Kommune 2619446
Høbro Bæk bæk 2620012
Høgebjerg bakke Langeland Kommune 2620000
Høgebjerg bakke Sønderborg Kommune 2620001
Høgild Mose sump Viborg Kommune 2619992
Høgildgård Plantage Herning Kommune 2619993
Høgsholt Assens Kommune 2619986
Højbjerg bakke Aarhus Kommune 6957714
Højbjerg bakke Svendborg Kommune 2619979
Højbjerg bakke Ringsted Kommune 2619976
Højbjerg bakke Slagelse Kommune 2619977
Højbjerg bakke Kolding Kommune 2619978
Højbratter 2619968
Høje Klint Assens Kommune 3223256
Høje Sande ø Ringkøbing-Skjern Kommune 2619945
Højeknolde klit Varde Kommune 2619960
Højer Dyb 2619950
Højer Kanal 2619948
Højer Kog Tønder Kommune 2619947
Højes Ris 2619943
Højestene Løb 2619942
Højklint Slagelse Kommune 2619934
Højlund Skov Horsens Kommune 2619929
Højnæsbjerg bakke Gladsaxe Kommune 2619924
Højsande klit Læsø Kommune 2619912
Højskov Nordfyns Kommune 2619911
Hølkær Bakke bakke Silkeborg Kommune 2619894
Høllundsøgård Plantage Billund Kommune 2619890
Hønning Plantage Tønder Kommune 2619877
Hønsebroløbet Københavns Kommune 8644230
Hønsehalsen Holbæk Kommune 2619876
Hønsepold ø Samsø Kommune 2619874
Hønsnap Skov Aabenraa Kommune 2619871
Hørbylunde Ikast-Brande Kommune 2619864
Hørning
Hørup Hav lille bugt 2619846
Hørup Skov Sønderborg Kommune 3232934
Hørup Å 2619847
Høstbjerg bakke Tønder Kommune 2619754
Høvsøre sump Lemvig Kommune 2619813
Hådybet 2620949
Hågerup Å bæk 2620933
Hårby Å 2620763
Hårbølle Pynt Q24529780 Guldborgsund Kommune 2620768
Hårkjær Plantage Ringkøbing-Skjern Kommune 2620754
Hårsbjerg Plantage Vejle Kommune 2620727
Ibjerg bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2619445
Idum Å bæk 2619435
Iholm ø Svendborg Kommune 2619429
Ilbjerge bakke Hjørring Kommune 2619423
Ilderhede Herning Kommune 2619421
Illenbjerg bakke Aabenraa Kommune 2619418
Ilsted Å 2619404
Inderbredning lille bugt 2619401
Inderrevet rev 2619399
Indfjorden lille bugt Lemvig Kommune 2619398
Indre Knude 3213690
Ingerslev Å bæk 3223637
Isen Bjerg bakke Ikast-Brande Kommune 2619381
Issehoved Flak 2619372
Issehoved Rev 2619371
Issemose Bjerg bakke Lolland Kommune 2619370
Istrup Plantage Thisted Kommune 2619366
Jammerland Bugt lille bugt 2619364
Jegens Bugt lille bugt Læsø Kommune 2619351
Jeghøj bakke Skive Kommune 2619349
Jels Å 2619336
Jeppeshøje bakke Nordfyns Kommune 2619320
Jerup Å 2619299
Jessens Grund 2619296
Jettehøj bakke Samsø Kommune 2619291
Jonskapel klippeformation Bornholms Regionskommune 2619279
Jonstrup Vang skov Furesø Kommune 2619275
Jordrup Skov Kolding Kommune 2619260
Juelsgrund 2619253
Juvre Sand strand Tønder Kommune 2619226
Jydegrund 2619225
Jydelejet Vordingborg Kommune 2619224
Jyderup Skov Odsherred Kommune 2619219
Jyllinge Holme Roskilde Kommune 2619215
Jyndevad Plantage Herning Kommune 2619214
Jægersborg Dyrehave
Jægerspris Bugt lille bugt 2619286
Jørlhage Q24529780 Haderslev Kommune 3222001
Kadetrenden 2619206
Kagevig lille bugt 2619203
Kajbjerg Skov Nyborg Kommune 2619199
Kalby Ris Næstved Kommune 2619193
Kalkbrænderiløbet 3213442
Kalkgrund 2619182
Kalkgrund 2619181
Kalsenakke Q24529780 Odder Kommune 2619163
Kalundborg Port Kalundborg Kommune 9828932
Kalve Strøm 2619140
Kalvebodløbet Københavns Kommune 2619145
Kalvebodløbet Hvidovre Kommune 8644256
Kalvshoved Odder Kommune 2619136
Kalvø Grund 3223174
Kalvøre Q24529780 Faaborg-Midtfyn Kommune 2619137
Kampeløkke Å bæk 2619124
Kanehøj bakke Slagelse Kommune 2619119
Kannikebjerg bakke Silkeborg Kommune 2619117
Kare Holm Norddjurs Kommune 2619104
Karlby Klint Norddjurs Kommune 3223558
Karlsbakke bakke Ikast-Brande Kommune 2619092
Karlsbjerg bakke Syddjurs Kommune 3223544
Karlsbjerg Guldborgsund Kommune 2619091
Karlsmose Banke bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2619083
Karrebæksminde Bugt lille bugt 2619077
Kasserodde Q24529780 Fredericia Kommune 2619052
Kasserodde Flak 3221969
Kastager Hage 3221951
Kastbjerg Å 2619041
Kastelsbakke bakke Syddjurs Kommune 2619036
Kastrup Storskov Næstved Kommune 2619022
Katholm Skov Norddjurs Kommune 2619013
Kattinge Vig lille bugt 2618994
Kavslund Å 2618990
Kegnæs Ende Q24529780 Sønderborg Kommune 3222055
Kelding Lo 2618970
Keldskov Guldborgsund Kommune 2618968
Keldsnor kystlaguner og strandsøer Langeland Kommune 2618967
Kelstrup Plantage Aabenraa Kommune 2618950
Kelstrup Skov Aabenraa Kommune 3232910
Kerteminde Bugt lille bugt 2618943
Kertinge Nor lille bugt 2618939
Kidholm ø Faaborg-Midtfyn Kommune 2618927
Kidholme Kolding Kommune 2618926
Kidholme Hage Kolding Kommune 3223408
Kignæs Q24529780 Frederikssund Kommune 2618921
Kikkesten klippeformation Dragør Kommune 2618919
Kildegrund 2618913
Kirkeflod kystlaguner og strandsøer Varde Kommune 2618884
Kirkegrund 2618880
Kirkegrund 2618878
Kirkegrund 2618881
Kirkegrund 2618879
Kirkehavn ankerplads Frederikshavn Kommune 3205279
Kirkehøje bakke Ikast-Brande Kommune 2618875
Kirkeskov Slagelse Kommune 2618864
Kirkesten klippeformation Dragør Kommune 3213462
Kirsebærholm Holbæk Kommune 2618843
Kirsebærmose sump Herning Kommune 2618842
Kisbæk 2618835
Kjul Å 2618801
Klapskov Favrskov Kommune 2618792
Klarskov Slagelse Kommune 2618790
Klaskerød Vejen Kommune 2618786
Klavsholm Å 2618776
Klejkulen 3233349
Klepperne 2618761
Klim Bjerg bakke Jammerbugt Kommune 2618756
Klinteby Klint Næstved Kommune 2618740
Klinten Kerteminde Kommune 2618736
Klinteskov Kalundborg Kommune 2618735
Klinting Hoved Q24529780 Sønderborg Kommune 3232931
Klippehage Q24529780 Fredericia Kommune 2618727
Klippinge Bjerge bakke Stevns Kommune 2618725
Klob Hage 2618708
Klokkedal Horsens Kommune 2618704
Klokkegrund 2618703
Klokkesten klippeformation Faaborg-Midtfyn Kommune 2618701
Klostergrøft bæk 2618686
Klosterris Hegn Helsingør Kommune 2618684
Klosterskov Køge Kommune 2618683
Klovenhøj bakke Vesthimmerlands Kommune 2618678
Klovsig Plantage Ringkøbing-Skjern Kommune 2618675
Klægbanke ø Ringkøbing-Skjern Kommune 2618758
Klørdyb 2618698
Klørgrund rev 2618697
Kløven Bornholms Regionskommune 2618694
Kløvenhøj bakke Skive Kommune 2618693
Kløverhage Q24529780 Nyborg Kommune 3221870
Kløverrevle 3229243
Kløveshøj bakke Kalundborg Kommune 2618692
Knagelbjerg Skov Faaborg-Midtfyn Kommune 2618659
Knallen 2618657
Knarbos Klint Odsherred Kommune 2618655
Knarhøj Bugt lille bugt Sønderborg Kommune 2618653
Knasborg Å bæk 2618649
Knastegrund 2618648
Knivsbjerg bakke Aabenraa Kommune 2618638
Knoben 3225964
Knobgrund 3226257
Knolden 2618637
Knolden Faaborg-Midtfyn Kommune 3222083
Knudedyb 2618622
Knudegrund 3223307
Knudmose sump Herning Kommune 2618620
Knuds Grund 3222026
Knudsbjerg bakke Thisted Kommune 2618619
Knudshoved Q24529780 Aabenraa Kommune 2618611
Knudshoved Vordingborg Kommune 2618612
Knudshoved Q24529780 Viborg Kommune 2618613
Knudshoved Q24529780 Haderslev Kommune 2618609
Knudshoved Grund 3223327
Knudshoved Rev rev 3221908
Knudsskov Vordingborg Kommune 2618603
Knudsskov Rev 3221912
Knudå bæk 2618623
Knæt Q24529780 Faaborg-Midtfyn Kommune 3223475
Knøsen 2618634
Knøsen bakke Holbæk Kommune 2618636
Kobbelskov Sønderborg Kommune 2618570
Kobbelskov Sønderborg Kommune 3232896
Kobberbakke bakke Næstved Kommune 2618569
Kobberdyb 2618568
Kobbergrund 2618567
Kobbergrund 3225962
Kobberhage Q24529780 Syddjurs Kommune 2618566
Kobbermølle Bugt lille bugt 2882404
Kobberø Løb 2618564
Kobbeå bæk 2618574
Koge Port Køge Kommune 9828937
Kogrund 2618556
Kogsbøl Mose sump Tønder Kommune 2618553
Kohage Q24529780 Aabenraa Kommune 3222046
Kohaven Assens Kommune 2618549
Kolby Kas Port Samsø Kommune 9828942
Koldbakke bakke Randers Kommune 2618533
Koldmose sump Jammerbugt Kommune 2618519
Kolen rev 2618517
Kollerup Plantage Jammerbugt Kommune 2618503
Kolskærgrund 2618495
Kolt Aarhus Kommune 2618489
Kompedal Plantage Silkeborg Kommune 2618482
Kong Svends Høj bakke Region Hovedstaden 2618433
Kongedyb 2618475
Kongenshøj bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2618472
Kongenshøj bakke Vejle Kommune 2618471
Kongeskov Stevns Kommune 2618463
Kongsbjerg bakke Aarhus Kommune 2618461
Kongshøj bakke Kalundborg Kommune 2618453
Kongshøj bakke Kerteminde Kommune 2618454
Kongshøj Å 2618451
Kongstedlund sight View Naturreservat Rebild Kommune 7910839
Kongsø Plantage Silkeborg Kommune 2618448
Kongsøre Høj bakke Odsherred Kommune 2618447
Kongsøre Næbbe Q24529780 Odsherred Kommune 2618446
Korsebølle Rev 3221872
Korselitse Grund 3229249
Korselitse Østerskov Guldborgsund Kommune 2618373
Korsholm 2618368
Korsø kystlaguner og strandsøer Haderslev Kommune 3223322
Korup Å bæk 2618350
Koster Rende 2618347
Krageholms Strøm lille bugt 2618332
Kragelund Mose sump Aabenraa Kommune 2618323
Kragenæs Øre 3221950
Krageris Hede Ringkøbing-Skjern Kommune 2618319
Krageskov Køge Kommune 2618315
Krageø Q24529780 Kalundborg Kommune 2618321
Kragskov Rev rev 2618306
Kragskov Å 2618307
Kragsø kystlaguner og strandsøer Viborg Kommune 2618305
Kraka Oliefelt 3213131
Kramnitse-Gab lille bugt Lolland Kommune 3222110
Krattet Ringkøbing-Skjern Kommune 2618289
Krikdyb 2618247
Kringelrøn ø Læsø Kommune 2618242
Kristianslund Nyborg Kommune 2618234
Kristianssæde Skov Lolland Kommune 2618228
Kroghage Q24529780 Guldborgsund Kommune 2618211
Kroghage Dyb 2618210
Kronborg Pynt Q24529780 Helsingør Kommune 2618190
Kronhede Ringkøbing-Skjern Kommune 2618188
Kronhede Plantage Lemvig Kommune 2618187
Kronhoved Q24529780 Helsingør Kommune 2618186
Kronløb 2618185
Krudtløbet Københavns Kommune 8644236
Krøyers Bassin Københavns Kommune 8644248
Kujegrund 2618138
Kulhus Rende 2618132
Kulmanden 3221922
Kulsbjerge bakke Vordingborg Kommune 2618129
Kulsø kystlaguner og strandsøer 2618128
Kulvig lille bugt Fredericia Kommune 3223432
Kundby Mose sump Holbæk Kommune 2618123
Kveldsø kystlaguner og strandsøer Syddjurs Kommune 2618111
Kvong Hede Varde Kommune 2618079
Kvæsthusgraven Københavns Kommune 8644250
Kyholm Løb 2618065
Kyndby Rev rev 2618062
Kysing Fjord Odder Kommune 2618054
Kysing Hage 2618053
Kysing Næs Q24529780 Odder Kommune 2618052
Kytterne Q24529780 Jammerbugt Kommune 2618051
Kærbæk bæk 2618284
Kæret sump Hedensted Kommune 2618262
Kærhøj bakke Varde Kommune 2618249
Københoved Skov 2618419
Købmandssand 2618417
Køge Sønakke Q24529780 Stevns Kommune 2618412
Køllenor lille bugt 3221958
Kølpen ø Frederikshavn Kommune 2618404
Køng Mose sump Vordingborg Kommune 2618394
Køng Å 2618395
Kås Jammerbugt Kommune 2619061
Kås Sø kystlaguner og strandsøer Skive Kommune 2619050
Kåthede Randers Kommune 2619017
Ladegård Skov Haderslev Kommune 2618037
Lambo Farvand 2618002
Lammefjord lille bugt 2617997
Lammehoved Faaborg-Midtfyn Kommune 3222092
Landbæk 2617992
Landdybet 3205260
Langager Høje bakke Aalborg Kommune 2617975
Langballe Grund 2617966
Langebjerg bakke Næstved Kommune 2617962
Langegrund 2617957
Langelandsplads Frederiksberg Kommune 8604654
Langelandsøre Q24529780 Slagelse Kommune 2617954
Langerak 2617945
Langerevle 2617944
Langerøn Læsø Kommune 2617941
Langesand ø Svendborg Kommune 2617940
Langesbjerg bakke Jammerbugt Kommune 2617939
Langeskov
Langesø kystlaguner og strandsøer Ringsted Kommune 2617933
Langgrund 2617928
Langholm ø Vesthimmerlands Kommune 2617925
Langholm ø Thisted Kommune 2617926
Langholm Løb Thisted Kommune 2617922
Langodde Q24529780 Svendborg Kommune 3222096
Langskov Viborg Kommune 2617899
Langsø kystlaguner og strandsøer Norddjurs Kommune 2617893
Langsø kystlaguner og strandsøer Syddjurs Kommune 2617894
Langsø kystlaguner og strandsøer Silkeborg Kommune 2617895
Langsø kystlaguner og strandsøer Varde Kommune 2617896
Langø ø Holbæk Kommune 2617910
Langø Kerteminde Kommune 2617908
Langø ø Frederikssund Kommune 2617909
Langø Hoved Q24529780 Kerteminde Kommune 2617905
Langø Plantage Nordfyns Kommune 2617904
Langø Sand 3221959
Langø Vrid 2617900
Langøre Assens Kommune 2617902
Laursrev rev 2617872
Lavbjerg Hage Q24529780 Struer Kommune 2617871
Leammer ø Nordfyns Kommune 2617860
Ledas Grund 2617857
Leestrup Skov Faxe Kommune 2617850
Leggerodde Q24529780 Aabenraa Kommune 3223171
Legindbjerge Plantage Morsø Kommune 2617848
Lejsø kystlaguner og strandsøer Slagelse Kommune 2617828
Lellinge Frihed Køge Kommune 2617825
Lerbjerg bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2617802
Lerdrup Bugt lille bugt 2617791
Lerskov Plantage Aabenraa Kommune 2617784
Lert Skov Haderslev Kommune 2617781
Leveret 2617775
Liegård Plantage Vejle Kommune 2617753
Lilho Sand 2617742
Lille Bøgeskov Ringsted Kommune 2617723
Lille Hareskov Furesø Kommune 2617694
Lille Jenshøj bakke Skive Kommune 2617690
Lille Lysegrund 2617675
Lille Tørvegrund 2617641
Lille Vejlø Lolland Kommune 2617631
Lillegrund 2617700
Lillegrund 2617698
Lillegrund 2617699
Lillegrund 2617697
Lilleheden Plantage Hjørring Kommune 2617691
Lilleklint Vordingborg Kommune 2617687
Lilleskov Vordingborg Kommune 2617647
Lilleø ø Roskilde Kommune 2617665
Lilleå (suba sa Dinamarka, lat 56,33, long 8,88) bæk 2617739
Lilleå (suba sa Dinamarka, lat 56,38, long 9,89) bæk 2617737
Lindbjerg bakke Herning Kommune 2617616
Lindebjerg bakke Kalundborg Kommune 2617610
Linderum ø Haderslev Kommune 2617601
Linderum Grund 3223305
Lindeså 2617597
Lindet Skov Haderslev Kommune 2617590
Lindholm ø Holbæk Kommune 2617579
Lindholm ø Nyborg Kommune 2617580
Lindholm ø Næstved Kommune 2617581
Lindholm ø Thisted Kommune 2617577
Lindholm ø Samsø Kommune 2617578
Lindholm Dyb 2617573
Lindholm Dyb 2617572
Lindholm Flak 3221942
Lindholm Flak 3223507
Lindholm Løb 2617569
Lindtorp Struer Kommune 2617561
Lindum Skov Viborg Kommune 2617557
Lindø Kerteminde Kommune 2617562
Listrup Bakke bakke Kalundborg Kommune 2617531
Liv Tap Q24529780 Vesthimmerlands Kommune 2617516
Livø Bredning lille bugt 2617518
Loen 3223613
Lorup Skov Slagelse Kommune 2617401
Lous Flak 2617391
Lumbystrand Nordfyns Kommune 2617364
Lundbæk Læsø Kommune 2617342
Lunde Å bæk 2617327
Lundergård Mose sump Jammerbugt Kommune 2617315
Lundgård Plantage Billund Kommune 2617301
Lundhøj bakke Thisted Kommune 2617298
Lunkebugten lille bugt 2617274
Luntebjerg bakke Odsherred Kommune 2617272
Lushage Q24529780 Samsø Kommune 2617270
Lushavn lille bugt Samsø Kommune 3221801
Lydum Å bæk 2617260
Lynetteløbet 2617244
Lyngdrup Bæk 2617222
Lynger Hage Q24529780 Horsens Kommune 3221980
Lyngerodde Q24529780 Sønderborg Kommune 3222041
Lyngs Odde Q24529780 Fredericia Kommune 2617206
Lyngsoe Lake kystlaguner og strandsøer Silkeborg Kommune 6947453
Lynæs Sand 2617202
Lysegrund 2617193
Lysegrund 2617192
Lysegrunde 2617191
Lysemose Skov Lolland Kommune 2617189
Lystskov Slagelse Kommune 2617172
Lyø Havn lille bugt Faaborg-Midtfyn Kommune 2617199
Lyø Krog lille bugt 2617198
Lyø Sand Faaborg-Midtfyn Kommune 3222081
Lyø Vester Flak 3222078
Lægehuk Q24529780 Vordingborg Kommune 2617766
Læsø Nordvest Rev rev 2617381
Læsø Rende 2617377
Læsø Trindel 2617376
Læså Bornholms Regionskommune 2617383
Løbners Plantage Vejen Kommune 2617477
Løger Odde Q24529780 Kolding Kommune 2617473
Løghøj bakke Horsens Kommune 2617471
Løgpold bakke Aabenraa Kommune 2617469
Løje Sø kystlaguner og strandsøer Egedal Kommune 2617455
Løjet Skov Lolland Kommune 2617454
Lønned Skov Næstved Kommune 2617437
Lønstrup Rødgrund rev 2617430
Lønsømade Q24529780 Sønderborg Kommune 3222035
Løvehovederne Q24529780 Bornholms Regionskommune 2617418
Løver Odde Q24529780 Kolding Kommune 2617412
Løvet Skov Horsens Kommune 2617411
Løvskal Skov Viborg Kommune 2617408
Låddenbjerg bakke Aabenraa Kommune 3223172
Maderne ø Vordingborg Kommune 2617168
Madesø kystlaguner og strandsøer Kalundborg Kommune 2617165
Madsesklint Vordingborg Kommune 2617162
Madstedborg ø Thisted Kommune 2617160
Madum Å bæk 2617158
Maglebjerg bakke Vordingborg Kommune 2617154
Maglebjerg bakke Holbæk Kommune 2617153
Maglebjerg Skov skov Ringsted Kommune 2617151
Magleby Skov Stevns Kommune 2617144
Maglehøj bakke Høje-Taastrup Kommune 2617140
Maglehøj bakke Odsherred Kommune 8224614
Maglehøj bakke Lolland Kommune 2617142
Maglehøj bakke Halsnæs Kommune 2617139
Maglehøj bakke Lolland Kommune 2617141
Maglemose Å bæk 2617137
Magleskov Køge Kommune 2617136
Maglesø Sorø Kommune 2617134
Maglevands Fald Vordingborg Kommune 2617132
Majbølle Ø Q24529780 Guldborgsund Kommune 2617124
Malkværn klippeformation Bornholms Regionskommune 2617118
Mandehoved Q24529780 Stevns Kommune 2617107
Mandens Grund 3222105
Mangehøje bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2617100
Mangehøje Plantage Holstebro Kommune 2617099
Marbjerg bakke Aalborg Kommune 2617089
Marensrev 2617084
Margretheholm Københavns Kommune 3213456
Margrethelund Viborg Kommune 2617078
Mariagerfjord lille bugt Mariagerfjord Kommune 7910848
Marrebæks Rende bæk 2617036
Marstal Bugt lille bugt 2617029
Marthe Flak 2617024
Masned Sund 2617013
Masterhøj bakke Roskilde Kommune 2617011
Mejlesholm ø Samsø Kommune 2616988
Mejlgrund 3223517
Mejlholm ø Svendborg Kommune 2616985
Mejlplet ø Randers Kommune 2616982
Mejlshoved Odde Q24529780 Svendborg Kommune 3222088
Mellemflak 2616964
Mellemgrund 2616962
Mellemknob 3229224
Mellemrevet rev 2616958
Mellemskov Guldborgsund Kommune 2616957
Mern Å 2616944
Merretskov Lolland Kommune 2616943
Meyers Grund 2616937
Middelflak 2616931
Middelflak 2616930
Middelgrund 3221952
Middelgrund 2616928
Middelgrund 2616927
Middelgrund 2616926
Middelgrund 3223590
Middelgrund 2616925
Middelgrund 3223476
Middelgrund 2616929
Middelpult 3213449
Midtskov Kolding Kommune 2616907
Minebådsgraven kystlaguner og strandsøer Københavns Kommune 8644238
Mjang Dam kystlaguner og strandsøer Sønderborg Kommune 3222100
Mollerup Sø kystlaguner og strandsøer Skive Kommune 2616851
Mols Bjerge bakke Syddjurs Kommune 2616849
Morud Skov Nordfyns Kommune 2616751
Mosede Klint Greve Kommune 2616739
Moselgrund 2616732
Mosevrå Plantage Varde Kommune 2616729
Mosvig lille bugt 2616722
Mourier Petersens Plantage Ringkøbing-Skjern Kommune 2616720
Mulbjerg Grund rev 2616712
Mulbjerg public beach strand Aalborg Kommune 7910830
Mullerup Havn lille bugt 3221838
Multebjerg bakke Hillerød Kommune 2616683
Munk 2616678
Munkebo Bakke bakke Kerteminde Kommune 2616671
Munkegrunde 2616667
Munkemølle Grund 3232912
Munkholm ø Holbæk Kommune 2616664
Musholm Bugt lille bugt 2616658
Musholm Havn lille bugt 3221866
Mussø kystlaguner og strandsøer Varde Kommune 2616656
Myremalmplantage Herning Kommune 2616633
Møgelbjerg bakke Syddjurs Kommune 2616836
Møgeltønder Kog Tønder Kommune 2616830
Mølhøj bakke Esbjerg Kommune 2616811
Mølklit klit 2616808
Møllebakke bakke Slagelse Kommune 2616806
Møllebakke 2616805
Møllebakken bakke Kalundborg Kommune 2616804
Møllebjerg bakke Vejle Kommune 2616802
Møllebjerg bakke Vejle Kommune 2616803
Møllebugt lille bugt 2616800
Møllebæk
Møllegrund 2616792
Møllegrund 2616794
Møllegrund 2616793
Møllesø kystlaguner og strandsøer Stevns Kommune 2616789
Møllevingen 2616787
Mølleå
Mønsted Plantage Viborg Kommune 2616776
Mørkebjerg bakke Faxe Kommune 2616772
Mørkedyb 2616771
Mørkemose Bjerg bakke Holbæk Kommune 2616770
Mørkholt Hage Q24529780 Vejle Kommune 3221968
Mårup Vig lille bugt Samsø Kommune 2617017
Nakke Hage Q24529780 Odsherred Kommune 2616611
Nakkebølle Fjord lille bugt Faaborg-Midtfyn Kommune 2616612
Nakkehoved Q24529780 Gribskov Kommune 2616610
Nakkeodde Q24529780 Faaborg-Midtfyn Kommune 2616609
Naveren 2616582
Nedergård Skov Ikast-Brande Kommune 2616546
Nederskov Hedensted Kommune 2616526
Nederskov Norddjurs Kommune 2616525
Nederskov Norddjurs Kommune 2616524
Nederstjernen Sønderborg Kommune 3232892
Nees Sund 2616513
Nejsmølle Flak klippeformation Sønderborg Kommune 3232901
Nekselø Bugt lille bugt 2616506
Neverkær sump Assens Kommune 2616489
Nipså 2616462
Nivå
Nivå Bugt lille bugt 2616448
Nivå Flak 2616447
Nonneholt Mariagerfjord Kommune 2616428
Nordborg Bæk
Nordby Bugt lille bugt 2616169
Nordholm ø Kalundborg Kommune 2616147
Nordkajshoved Q24529780 Middelfart Kommune 3223396
Nordlige Lillegrund 2616132
Nordmands Dyb 2616131
Nordmands Hage 2616130
Nordmandshage 2616129
Nordosthage 2616126
Nordre Feldborg Plantage Herning Kommune 2616124
Nordre Flint 2616123
Nordre Løb 2616122
Nordre Refshalebassin Københavns Kommune 8644234
Nordre Røse 3213724
Nordskov Sorø Kommune 2616116
Nordskoven Frederikssund Kommune 2616113
Nordskoven Silkeborg Kommune 2616112
Nordvestrev 2616108
Nordvestrev rev 2616110
Nordvestrev rev 2616109
Nordøst Flak 2616128
Noret kystlaguner og strandsøer Lemvig Kommune 2616106
Noret kystlaguner og strandsøer Slagelse Kommune 2616107
Noret Guldborgsund Kommune 2616104
Noret kystlaguner og strandsøer Faaborg-Midtfyn Kommune 3223199
Norringure Favrskov Kommune 2616091
Nors Å
Norsminde Flak 2616085
Novo Public beach strand Mariagerfjord Kommune 7910826
Ny Frederikskog Tønder Kommune 2615996
Ny Grenå Norddjurs Kommune 2615985
Nyborg Kommune Q13220204
Nygrund 2615984
Nyhave Nordfyns Kommune 2615980
Nyhavn Københavns Kommune 8644249
Nykobbel Slagelse Kommune 2615966
Nykøbing Bugt lille bugt 2615960
Nylandsmose Næstved Kommune 2615958
Nyminde Plantage Varde Kommune 2615946
Nyrup Bugt lille bugt 2615920
Nyrup Skov Sorø Kommune 2615916
Nystrup Plantage Thisted Kommune 2615908
Næbbe Revler 3221954
Næbbe Skov skov Langeland Kommune 2616567
Næbbesodde Q24529780 Svendborg Kommune 3222087
Næbbet Q24529780 Slagelse Kommune 2616573
Næbskoven Vordingborg Kommune 2616571
Næs Sund 2616041
Næs Å 2616065
Næsby Dale kløft Vesthimmerlands Kommune 2616056
Næsbyholm Storskov Næstved Kommune 2616053
Næsbystrand strand Slagelse Kommune 2616051
Næshoved Q24529780 Langeland Kommune 2616044
Næsø Ringkøbing-Skjern Kommune 2616043
Nørholm Hage 2616382
Nørkær sump Ikast-Brande Kommune 2616376
Nørlev Strand klit Hjørring Kommune 6698674
Nørlund Plantage Ikast-Brande Kommune 2616372
Nørlund Skov Rebild Kommune 2616371
Nørre Hvalsø Lejre Kommune 2616308
Nørre Volshøj Samsø Kommune 2616210
Nørre Vosborg Hede Holstebro Kommune 2616205
Nørre-Fjord lille bugt 3222070
Nørrebjerg bakke Ikast-Brande Kommune 2616356
Nørreby Hals Nordfyns Kommune 2616345
Nørrebæk
Nørredyb 2616341
Nørreland Tønder Kommune 2616296
Nørremiler klit Jammerbugt Kommune 2616281
Nørreskov Aabenraa Kommune 2616258
Nørreskov Silkeborg Kommune 2616253
Nørreskov Vejle Kommune 2616256
Nørreskov Kolding Kommune 2616257
Nørresø kystlaguner og strandsøer Syddjurs Kommune 2616244
Nørresø kystlaguner og strandsøer Kolding Kommune 2616246
Nørreøksesø Jammerbugt Kommune 2616273
Nørreå (suba sa Dinamarka, Region Syddanmark)
Odby Bugt lille bugt 2615893
Odden Hedensted Kommune 2615889
Oernespringvandet Silkeborg Kommune 6947469
Oksby Plantage Varde Kommune 2615856
Oksenvad Hede Haderslev Kommune 2615853
Oksholm Skov Jammerbugt Kommune 2615849
Oldenbjerg bakke Langeland Kommune 2615841
Oleskobbel Sønderborg Kommune 2615838
Omme Bakker bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2615818
Ommels Hoved Q24529780 Ærø Kommune 2615815
Omstrup Skov Viborg Kommune 2615807
Omø Nordvest-Flak 3221879
Omø Stålgrunde 2615810
Omø Sund 2615809
Omø Tofte 2615808
Onsbæk
Oredrevsbakke bakke Faxe Kommune 2615396
Oregårdsparken Gentofte Kommune 2615393
Oresund Region sund 6355141
Orten Plantage Varde Kommune 2615369
Osand Bugt lille bugt 2615364
Osen Kalundborg Kommune 2615362
Ostindiefarergrund 3227522
Oure Flak 2615342
Overgrund 3221983
Overskov Norddjurs Kommune 2615284
Overskov Skanderborg Kommune 2615285
Overskov Norddjurs Kommune 2615283
Ovstrup Skov Guldborgsund Kommune 2615268
Pabsø kystlaguner og strandsøer Silkeborg Kommune 2615244
Pajhede Skov Brønderslev Kommune 2615237
Pakhusbugten lille bugt 2615236
Palegrund 2615234
Paludans Flak 2615227
Pamhule Skov Haderslev Kommune 2615225
Peter Meyers Sand ø Esbjerg Kommune 2615185
Phønixgrund 2615171
Pikkelgrund 2615169
Pilken 2615165
Pladen 2615155
Poleå 2615146
Polyphem 2615140
Pomlenakke Q24529780 Guldborgsund Kommune 2615139
Pomlerende 2615138
Portehøj bakke Assens Kommune 2615127
Pothøj bakke Haderslev Kommune 2615124
Pottegrund 2615123
Pregehøj bakke Guldborgsund Kommune 2615111
Prins Frederiks Grund 2615106
Proviantmagasingraven Københavns Kommune 8644242
Præstbjerg bakke Fanø Kommune 2615099
Præstebjerg bakke Vordingborg Kommune 2615095
Præstens Høj bakke Vesthimmerlands Kommune 2615094
Pugebjerg bakke Faxe Kommune 2615084
Pugemølle Å
Pulsbæk
Pulse Vig lille bugt 2615079
Purreskov Svendborg Kommune 2615073
Pøls Rev 2615135
Pølshuk Q24529780 Sønderborg Kommune 3222094
Påbøl Plantage Ringkøbing-Skjern Kommune 2615245
Quartusgrund 2615071
Ragø Flak 3221948
Rakkeby Å 2615027
Rallen Svendborg Kommune 2615024
Rammel Høj bakke Hjørring Kommune 2615020
Ramshøj bakke Langeland Kommune 2615019
Ramten Skov Norddjurs Kommune 2615011
Randkløve Skår kløft Bornholms Regionskommune 2615000
Ranesbanke bakke Stevns Kommune 2614992
Rangtang bakke Haderslev Kommune 2614985
Ransbæk
Ravnebakke bakke Odense Kommune 2614949
Ravnebjerg bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2614948
Ravnhøje bakke Mariagerfjord Kommune 2614938
Ravnsholt Allerød Kommune 2614927
Ravnsholt Hage 3221949
Regnar Oliefelt 3233214
Rejkær Plantage Ringkøbing-Skjern Kommune 2614878
Rejsby Å
Remmen 3222004
Renden 2614865
Repler 3213709
Resen Kær sump Struer Kommune 2614850
Resle Skov Guldborgsund Kommune 2614847
Revet 2614841
Revkrog lille bugt 2614840
Revshalen Københavns Kommune 3213774
Revsø Skov Haderslev Kommune 2614828
Rindby Strand strand Fanø Kommune 3300758
Ring Skov Horsens Kommune 2614767
Ringebakker bakke Bornholms Regionskommune 2614788
Ringebjerg Sand 2614787
Ringebjerge bakke Varde Kommune 3213687
Ringelmose Skov Syddjurs Kommune 2614784
Ringive Kommuneplantage Vejle Kommune 2614780
Ringkøbing Dyb 2614775
Ringsted Å flod 2614763
Rinkenæs Bugt lille bugt 3222455
Rinkenæs Skov Sønderborg Kommune 2614757
Risbjerg bakke Varde Kommune 2614748
Risbjerg bakke Aalborg Kommune 2614747
Risby Skov Vordingborg Kommune 2614739
Rishøj bakke Silkeborg Kommune 2614724
Rishøj bakke Vordingborg Kommune 2614725
Ristinge Hale Q24529780 Langeland Kommune 2614716
Ristinge Løb 2614715
Robbe Sand 3214040
Rode Sønderborg Kommune 2614685
Roden Skov Guldborgsund Kommune 2614678
Rohden Å
Roholm ø Kerteminde Kommune 2614664
Rold Bavnehøj bakke Mariagerfjord Kommune 2614658
Rolf Oliefelt Oliefelt 3221802
Romdrup Å
Romsø Nordvest-Rev 3221816
Romsø Puller 3221841
Romsø Sund 2614640
Romsø Tue 2614639
Rosenholm Å 2614493
Rosenvold Pynt Q24529780 Hedensted Kommune 3222064
Roshage Q24529780 Thisted Kommune 2614484
Rosningen Lolland Kommune 2614475
Rothes Grund 2614465
Rotholme Morsø Kommune 2614464
Rudbøl Kog Tønder Kommune 2614441
Rude Skov Slagelse Kommune 2614436
Rudkøbing Løb 2614431
Rugbjerg bakke Billund Kommune 2614415
Rugholm Å 2614413
Rumpen ø Samsø Kommune 2614404
Rumpgrund 3223304
Rustrup Skov Silkeborg Kommune 2614395
Ryde Bavnehøj bakke Holstebro Kommune 2614378
Ryde Å 2614379
Rydså 2614375
Rye Sønderskov Skanderborg Kommune 2614365
Rye Å 2614370
Ryes Flak 2614367
Ryes Høj bakke Fredericia Kommune 2614366
Ryes Høj bakke Fredericia Kommune 3223430
Ryggen 3213743
Ryggen 3213014
Ryggen 2614360
Rævlingmose sump Vejle Kommune 2614389
Rævshalen strand Haderslev Kommune 2614834
Rø Plantage Bornholms Regionskommune 2614532
Rødding Skov Vejen Kommune 2614617
Røddingesø sump Vordingborg Kommune 2614618
Røde Klit Sand 2614612
Rødegrund 2614614
Rødgrund rev 2614607
Rødhøj bakke Herning Kommune 2614606
Rødsand Rende 3229226
Rødstenen klippeformation Skive Kommune 2614596
Røjen Bæk 2614582
Røjle Banke bakke Middelfart Kommune 3223434
Rømø Dyb 2614571
Rømø Flak 2614570
Rønholm ø Aalborg Kommune 2614559
Rønhøj Plantage Vesthimmerlands Kommune 2614557
Rønne Havn havn
færgehavn
lystbådehavn
Bornholms Regionskommune 9847507
Rønnen ø Syddjurs Kommune 2614543
Rønnen 2614542
Rønnen ø Kalundborg Kommune 2614545
Rønnen ø Holbæk Kommune 2614544
Rønnerev 2614540
Rønnerne Frederikshavn Kommune 2614539
Rønnes Mose sump Holstebro Kommune 2614538
Rønshoved Q24529780 Kolding Kommune 3223404
Rønø ø Holbæk Kommune 2614534
Rørbæk 2614528
Rørmark Lolland Kommune 2614519
Røsnæs Puller rev 2614510
Råbjerg Guldborgsund Kommune 2615067
Råbjerg Mose sump Frederikshavn Kommune 2615063
Råbjergstene klippeformation Frederikshavn Kommune 2615062
Råby Mose sump Vordingborg Kommune 2615056
Råde Grund 3223315
Råde Hoved Q24529780 Haderslev Kommune 2615049
Rågø Sund 2615033
Saelvig Port Samsø Kommune 9828954
Saksild Bugt lille bugt Odder Kommune 2614330
Salgårds Høj bakke Gribskov Kommune 2614317
Sallinge Å 2614311
Saltholm Flak 2614297
Saltø Skov Næstved Kommune 2614288
Saltø Å
Salvig lille bugt 2614282
Samsø Airport lufthavn Samsø Kommune 9035033
Samsø Bælt sund 2614279
Sand Hammeren 3223246
Sandbjerg bakke Rudersdal Kommune 2614263
Sanddal Plantage Ringkøbing-Skjern Kommune 2614253
Sanden 2614252
Sandene 3229270
Sandene kystlaguner og strandsøer Ringkøbing-Skjern Kommune 2614251
Sandfeld Bjerg bakke Ikast-Brande Kommune 2614243
Sandhage 2614237
Sandhagen 2614236
Sandholm ø Slagelse Kommune 2614233
Sandmose sump Jammerbugt Kommune 2614224
Sandnæs Hage Q24529780 Thisted Kommune 2614223
Sandobberne Odsherred Kommune 2614222
Sandskredsfald Vordingborg Kommune 2614218
Sandvig Bugt lille bugt 2614206
Sandvig Bugt lille bugt 2614207
Sankt Jørgens Sø kystlaguner og strandsøer Københavns Kommune 2614197
Sankt Olavs Kilde kilde Frederikssund Kommune 2614195
Sappesborg Q24529780 Kerteminde Kommune 2614191
Scheidebek
Schultzses Grund 2614156
Schønheyders Pulle 2614157
Sebbelev Nor lille bugt 2614142
Seden Strand lille bugt 2614134
Seest Mølleå
Sejersbæk
Sejerø Puller 2614117
Sekshøje Plantage Rebild Kommune 2614101
Selbjerg Vejle Thisted Kommune 2614094
Senhøj bakke Vejen Kommune 2614077
Sevedø ø Slagelse Kommune 2614067
Sevel Plantage Holstebro Kommune 2614065
Sibberup Vang Gribskov Kommune 2614051
Sidingefjord Odsherred Kommune 2614048
Siem Skov Rebild Kommune 2614046
Sildekule lille bugt Sønderborg Kommune 3232890
Silderøn 3223623
Simmelbjerg bakke Billund Kommune 2614019
Simmelmose sump Billund Kommune 2614016
Sindbjerg bakke Silkeborg Kommune 2614006
Sisserhoved Q24529780 Faaborg-Midtfyn Kommune 2613989
Siø Sund 2613993
Sjollen 2613972
Sjollen 3223595
Sjællands Rev rev 2613977
Sjørup Plantage Viborg Kommune 2613961
Skadegrund 2613947
Skalkekors Guldborgsund Kommune 2613914
Skalkenbjerg bakke Nyborg Kommune 2613913
Skallebakken 2613911
Skallebæk
Skallerup Klit klit Hjørring Kommune 2613903
Skalmstrup Vig lille bugt 2613898
Skalø Flak 3221946
Skalø Grund 3221947
Skansen Aarhus Kommune 6940413
Skanseodde Q24529780 Fredericia Kommune 2613878
Skarre Odde Q24529780 Kolding Kommune 2613853
Skarrehage Q24529780 Morsø Kommune 2613856
Skarrehøj bakke Morsø Kommune 2613855
Skarreklit klippeformation Thisted Kommune 2613854
Skarrev klippeformation Aabenraa Kommune 3223121
Skarris Odde Assens Kommune 3223209
Skarø Flak 2613861
Skatskov Vesthimmerlands Kommune 2613819
Skelhøj Plantage Ikast-Brande Kommune 2613794
Skelhøjsgrunde 3223551
Skellerev rev 2613792
Skemark Nyborg Kommune 2613778
Skensved Å 2613776
Skibsted Å
Skinfel rev 2613738
Skiveren
Skivholme Skov Skanderborg Kommune 2613723
Skjold Oliefelt Oliefelt 3213133
Skjolde Å 2613708
Skodborg Skov Vejen Kommune 2613688
Skomagergrund 2613681
Skoppen 3221917
Skovbakker bakke Nyborg Kommune 2613641
Skovbakker bakke Vesthimmerlands Kommune 2613642
Skovbanke bakke Slagelse Kommune 2613638
Skovbjerg Plantage Herning Kommune 2613636
Skoven Kerteminde Kommune 2613615
Skovhuse Skov Vordingborg Kommune 2613594
Skovlandet Ærø Kommune 2613593
Skovsand 2613580
Skovsbjerg bakke Assens Kommune 2613579
Skovse Å
Skovsende Plantage Billund Kommune 2613568
Skralbjerg klit Holstebro Kommune 2613548
Skrams Flak 2613546
Skrolleshede Hjørring Kommune 2613514
Skt. Nicolaus Kilde kilde Aarhus Kommune 6940409
Skudeløb 3213441
Skyhøj bakke Egedal Kommune 2613465
Skærbækhest klippeformation Norddjurs Kommune 2613532
Skærebæk Rev rev 2613527
Skæreklint Middelfart Kommune 3223347
Skærum Å 2613503
Skødshoved Q24529780 Syddjurs Kommune 2613678
Skødshoved Flak 2613677
Skørsø kystlaguner og strandsøer Holstebro Kommune 2613665
Skåde Bakker bakke Aarhus Kommune 2613948
Skåningshave Lolland Kommune 2613882
Skårup Høje bakke Thisted Kommune 2613832
Skårupøre Sund 2613830
Slagslunde Skov Egedal Kommune 2613455
Slamrebjerg bakke Bornholms Regionskommune 2613452
Slauggård Plantage 2613447
Sletterhage Q24529780 Syddjurs Kommune 2613433
Slettings Grund 2613428
Slogs Å 2613419
Slotsgavlene Vordingborg Kommune 2613409
Slotved Skov Hjørring Kommune 2613407
Slugen 2613392
Sluseholmen ø Københavns Kommune 8558503
Sluseløbet Københavns Kommune 3213455
Sløjkanal Jammerbugt Kommune 2613417
Smedebjerg bakke Sønderborg Kommune 3223473
Smedebæk 2613372
Smørmosen strand Svendborg Kommune 7303351
Smørstakken 2613346
Smågrundene 3213466
Småholme Haderslev Kommune 3222008
Småhøje bakke Kalundborg Kommune 2613381
Snave Røn 2613331
Snedkergraven Københavns Kommune 8644241
Sneedorffs-Grund 2613326
Snekke Grund 3221956
Snekkeløb 2613320
Snevris Kalundborg Kommune 2613299
Snævret Gribskov Kommune 2613280
Snævringen 2613279
Sofie-Amaliegård Skov Syddjurs Kommune 2613271
Solbakken Naturistcamping - beach strand Lejre Kommune 8014941
Solbjerg Sø kystlaguner og strandsøer 2613246
Solrød Kommune Q13220204 Solrød Kommune 2613235
Solskov Bjerg bakke Herning Kommune 2613230
Sommerodde Q24529780 Assens Kommune 3223262
Sommerspiret Q24529780 Vordingborg Kommune 2613225
Sorring Låddenhøj bakke Silkeborg Kommune 2618044
Sorte Rende 2612856
Sortedams Sø kystlaguner og strandsøer Københavns Kommune 2612859
Sortegryde Bornholms Regionskommune 2612858
Sorterenden Tårnby Kommune 8644257
Sortsø Gab 2612852
Spagestenen klippeformation Lolland Kommune 3221955
Spang Å
Spirholm ø Læsø Kommune 2612817
Spodsbjerg Q24529780 Halsnæs Kommune 2612810
Spodsbjerg Port Langeland Kommune 9828955
Spraglehøj bakke Roskilde Kommune 2612798
Sprogø Puller 2612793
Spånbæk
Stadilø ø Ringkøbing-Skjern Kommune 2612773
Stae Bæk
Stagebjerg bakke Tønder Kommune 2612771
Stagehøj bakke Aabenraa Kommune 2612770
Stagodde Q24529780 Haderslev Kommune 2612768
Stagshøj bakke Hjørring Kommune 2612766
Staksrode Skov Hedensted Kommune 2612755
Starbæk Grund 2612735
Starup Plantage Varde Kommune 2612722
Statue of Michael Drewsen Silkeborg Kommune 6947444
Stavad Kanal 2612720
Stavids Å
Stavnshoved Q24529780 Norddjurs Kommune 2612708
Stavnshøje bakke Gribskov Kommune 2612709
Stavres Hoved Q24529780 Kerteminde Kommune 2612702
Stavrshoved Q24529780 Middelfart Kommune 2612701
Stavshede Plantage Vejen Kommune 2612698
Steen Blichers Plantage Randers Kommune 2612693
Stegsvig lille bugt 2612685
Stemmetofte 2612679
Stenbjerg bakke Jammerbugt Kommune 2612673
Stenbjerg bakke Jammerbugt Kommune 2612674
Stendal Høje bakke Skive Kommune 2612666
Stendal Plantage 2612665
Stenderup Hage Q24529780 Kolding Kommune 2612657
Stenderup Skov Sønderborg Kommune 3232917
Stenesknold bakke Frederikssund Kommune 2612653
Stengade Skov Langeland Kommune 2612651
Stenhage 3229261
Stenholt Skov Silkeborg Kommune 2612646
Stenholtsvang Hillerød Kommune 2612645
Stenhoved Q24529780 Middelfart Kommune 3223397
Stenhøj bakke Hedensted Kommune 2612643
Stenhøj bakke Aabenraa Kommune 2612644
Stenkilde Bæk
Stenknuder klippeformation Læsø Kommune 2612635
Stenmagle Bjerg bakke Slagelse Kommune 2612626
Stenodde Q24529780 Svendborg Kommune 3222097
Stenrand Plantage Kalundborg Kommune 2612621
Stenrøsen klippeformation Kalundborg Kommune 2612619
Stensby Skov Vordingborg Kommune 2612612
Stensbæk Plantage Haderslev Kommune 2612615
Stenskov Næstved Kommune 2612603
Stensnæs Q24529780 Frederikshavn Kommune 2612600
Stensnæs Flak 2612599
Stensore Guldborgsund Kommune 2612597
Stensøre klippeformation Norddjurs Kommune 3227520
Stenumgårds Plantage Holstebro Kommune 2612585
Stenvad Å
Stenø ø Frederikssund Kommune 2612623
Sternehøj bakke Holstebro Kommune 2612579
Stestrup Bjerg bakke Holbæk Kommune 2612576
Stevelen Bornholms Regionskommune 2612575
Stevning Nor lille bugt 2612571
Stevning Næs Q24529780 Sønderborg Kommune 2612570
Stigsbjerg bakke Syddjurs Kommune 2612548
Stigtehave Langeland Kommune 2612545
Stilbjerg bakke Varde Kommune 2612544
Stilde Plantage Vejen Kommune 2612543
Stilling Sø kystlaguner og strandsøer Skanderborg Kommune 2612539
Stjernegrund 3232893
Stjernehøj bakke Bornholms Regionskommune 2612535
Stoense Løb 2612530
Stokkebæk Flak 2612523
Stolbro Næs Q24529780 Sønderborg Kommune 3222098
Stold Kalundborg Kommune 3221825
Store Bøgeskov Sorø Kommune 2612448
Store Dyrehave Hillerød Kommune 2612441
Store Gribsø kystlaguner og strandsøer Hillerød Kommune 2612421
Store Hanstedå 2612416
Store Harebjerg bakke Aalborg Kommune 2612415
Store Hareskov 2612414
Store Hestehave Vordingborg Kommune 2612410
Store Hjøllund Plantage Silkeborg Kommune 2612408
Store Hørbyhøj bakke Ikast-Brande Kommune 2612405
Store Langbjerg bakke Herning Kommune 2612392
Store Momhøj bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2612380
Store Møgelbjerg bakke Hjørring Kommune 2612379
Store Møllehøj bakke Stevns Kommune 2612378
Store Møsten Holbæk Kommune 2612377
Store Orebjerg bakke Gribskov Kommune 2612365
Store Rotholm ø Skive Kommune 2612355
Store Stendalhøj bakke Ikast-Brande Kommune 2612346
Store Svelmø ø Faaborg-Midtfyn Kommune 2612344
Store Troldhøj bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2612335
Store Tørvegrund 2612339
Store Vejlen Slagelse Kommune 2612326
Store Vejlø Lolland Kommune 2612325
Store Vorbjerg bakke Samsø Kommune 2612322
Store Vrøj strand Kalundborg Kommune 2612320
Store Øksnebjerg bakke Assens Kommune 2612371
Store Øresø kystlaguner og strandsøer Faaborg-Midtfyn Kommune 2612368
Store-Klint Fredensborg Kommune 2612398
Storeholm ø Langeland Kommune 2612407
Storeholm ø Vordingborg Kommune 2612406
Storeknøs bakke Skanderborg Kommune 2612396
Storskov Guldborgsund Kommune 2612313
Storskov Faaborg-Midtfyn Kommune 2612311
Storskov Kerteminde Kommune 2612309
Storskov Aarhus Kommune 2612306
Storskov Næstved Kommune 2612310
Storskov Vejle Kommune 2612307
Storskov Lolland Kommune 2612314
Storskov Guldborgsund Kommune 2612312
Storskov Nordfyns Kommune 2612308
Storskoven Haderslev Kommune 2612305
Storå (suba sa Dinamarka, North Denmark Region) 2612496
Storå (suba sa Dinamarka, Region Midtjylland) 2612497
Storå (suba sa Dinamarka, Region Syddanmark) 2612498
Stoubyskov Hedensted Kommune 2612297
Stovbjerg bakke Silkeborg Kommune 2612295
Stovl Knude Q24529780 Svendborg Kommune 3221962
Strandby Rev rev 2612269
Strandmarken Bornholms Regionskommune 2612249
Strandskov Køge Kommune 2612243
Strandskov Faxe Kommune 2612244
Strandskov Vejle Kommune 2612242
Strandskov Vordingborg Kommune 2612245
Strandskov Ærø Kommune 2612246
Strib Odde Q24529780 Middelfart Kommune 2612221
Struer Bugt bugt Region Midtjylland 2612203
Strynø Kalv ø Langeland Kommune 2612198
Strø Bjerg bakke Hillerød Kommune 2612214
Stråsø Plantage 2612237
Stubbeløb 2612191
Stubberkloster Plantage Holstebro Kommune 2612186
Stubberup Knold 2612170
Stubberup Storskov Køge Kommune 2612169
Studehave Guldborgsund Kommune 2612159
Studeli Klit klit Frederikshavn Kommune 2612158
Stursbøl Plantage plantage Haderslev Kommune 2612153
Styding Skov Haderslev Kommune 2612149
Stævningen sump Assens Kommune 2612151
Støvhøj bakke Viborg Kommune 2612502
Ståldyb 2612754
Stålgrund 2612753
Staalhage Q24529780 Frederikshavn Kommune 3205278
Stålhøj Hage Q24529780 Samsø Kommune 3223496
Suderø Flak 3221925
Sukkertoppen bakke Brønderslev Kommune 2612135
Sundby Guldborgsund Kommune 2612121
Sunddraget Struer Kommune 2612114
Sunds Nørreå
Svallerup Banke 2612081
Svanegrund 2612079
Svanegrund 3213772
Svanekærsgrøft
Svanemose sump Kolding Kommune 2612073
Svanevig lille bugt 2612072
Svanholm Thisted Kommune 2612069
Svanninge Bjerge bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2612066
Svartingedal Bornholms Regionskommune 2612060
Svennerup Skov Faxe Kommune 2612041
Svinø Middelfart Kommune 2611995
Svitringen 2611984
Svollibjerg bakke Billund Kommune 2611980
Svolsbjerg bakke Holbæk Kommune 2611979
Svolsbjerg Pynt Q24529780 Holbæk Kommune 2611978
Svælget 2611983
Sværm ø Samsø Kommune 2611973
Süder Au 2613222
Sydhalen Q24529780 Lemvig Kommune 2611968
Sydkajshoved Q24529780 Middelfart Kommune 2611961
Sydvestpynten hav Dragør Kommune 9781090
Sydøstrev rev 2611959
Sylten 9781091
Syltholm Lolland Kommune 2611955
Synebjerg bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2611954
Synneshøj bakke Ærø Kommune 2611951
Syrodde Q24529780 Læsø Kommune 2611950
Syvsig Hage Haderslev Kommune 3223313
Sæby Å
Sæbygård Skov Frederikshavn Kommune 2614169
Sækken 3229269
Sækkesand 2613700
Sælhage 3223329
Sælhundeholm ø Lemvig Kommune 2613424
Sælhundeholm Løb 2613423
Sæne Bugt lille bugt 2613328
Sø Torup Sø kystlaguner og strandsøer Faxe Kommune 2612883
Søborghoved Grund 3227523
Søby Rev klippeformation Odder Kommune 2613186
Søby Sø kystlaguner og strandsøer Herning Kommune 2613185
Sødal Skov Viborg Kommune 2613182
Søgrund 2613157
Søhedens Bakke bakke Brønderslev Kommune 2613156
Søhundehavn lille bugt Vordingborg Kommune 2613147
Sølbæk
Søminegraven Københavns Kommune 8644237
Sømmer Skov Frederikssund Kommune 2613123
Sønder Grene Plantage Ringkøbing-Skjern Kommune 2613050
Sønder Herreds Plantage Morsø Kommune 2613037
Sønder Nyland ø Læsø Kommune 2612997
Sønder Omme Plantage Billund Kommune 2612995
Sønder Overdrev Slagelse Kommune 2612987
Sønder Skast Mose sump Tønder Kommune 2612976
Sønder Stenrøn 2612950
Sønder-Dyb 3213467
Sønderballe Hoved Q24529780 Haderslev Kommune 2613111
Sønderborg Bugt lille bugt 2613101
Sønderby Klint 2613072
Sønderhage 3229087
Sønderkær Bæk
Sønderland Tønder Kommune 2613015
Søndermiler klit Jammerbugt Kommune 2613004
Søndernor kystlaguner og strandsøer Lolland Kommune 2613001
Sønderskov Hedensted Kommune 2612969
Sønderskov Syddjurs Kommune 2612966
Sønderskov Rebild Kommune 2612965
Sønderskov Kolding Kommune 2612970
Sønderskov 2612972
Sønderskov Sønderborg Kommune 2612973
Sønderskov Sorø Kommune 2612971
Sønderskov Favrskov Kommune 2612967
Sønderskov Silkeborg Kommune 2612968
Søndersø kystlaguner og strandsøer Kolding Kommune 2612958
Søndre Feldborg Plantage Herning Kommune 2612914
Søndre Flint 2612913
Søndre Løb 2612912
Søndre Refshalebassin Københavns Kommune 8644233
Søndre Rønner klippeformation 2612911
Søndre Rønner Flak 2612910
Søndre Røse rev 3213464
Søndre Stenrøn 3222043
Søren Bovbjergs Dyb 2612906
Søren Bovbjergs Knob 2612905
Søttrup Plantage Vesthimmerlands Kommune 2612880
Søvig Sund kystlaguner og strandsøer Varde Kommune 2612872
Tagholme Aalborg Kommune 2611925
Takkelloftgraven Københavns Kommune 8644243
Taksensand strand Sønderborg Kommune 2611920
Taleren Q24529780 Vordingborg Kommune 2611919
Tambosund 2611914
Tanderup Kær sump Herning Kommune 2611902
Tangen 2611883
Tangsø kystlaguner og strandsøer Lemvig Kommune 2611879
Taps Å
Tarm Hede Ringkøbing-Skjern Kommune 2611864
Tars Port Langeland Kommune 9828957
Tastebjerg bakke Aabenraa Kommune 2611835
Tastum Sø Skive Kommune 2611819
Tat ø Frederiksberg Kommune 2611818
Tavlborg Høje bakke Herning Kommune 2611816
Teglgårds Hage 2611808
Teglholmskanal Københavns Kommune 2611806
Teglhøj bakke Hjørring Kommune 2611805
Teglværkskov Nyborg Kommune 2611798
Tempelkrog lille bugt 2611790
Tetens Grund 3221878
Thurøbund lille bugt 2611743
Thyrahøj bakke Frederikssund Kommune 2611734
Thyras Høj bakke Vejle Kommune 2611733
Tidselgrund 3233348
Tiendebæk
Tim Å
Timring Plantage Herning Kommune 2611714
Tingdal Høj bakke Viborg Kommune 2611697
Tinggård Plantage Jammerbugt Kommune 2611693
Tinghede Ringkøbing-Skjern Kommune 2611692
Tinghøj bakke Mariagerfjord Kommune 2611690
Tinghøje bakke Varde Kommune 2611687
Tingsted Å (suba sa Dinamarka, Region Hovedstaden) 2611678
Tingsted Å (suba sa Dinamarka, Region Sjælland) 2611679
Tinning Skov Favrskov Kommune 2611670
Tjørneholm Flak 3221943
Tjørnehoved Q24529780 Assens Kommune 3222068
Toft public beach strand Mariagerfjord Kommune 7910827
Toftskov public beach strand Mariagerfjord Kommune 7910831
Toholt Skov Favrskov Kommune 2611554
Tokkekøb Hegn Allerød Kommune 2611552
Tolkedyb 2611545
Tontoft Nakke Q24529780 Sønderborg Kommune 2611515
Tophøj bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2611461
Tormål kystlaguner og strandsøer Thisted Kommune 2611447
Tornbakke Rimme klit Frederikshavn Kommune 2611443
Tornby Bjerg bakke Hjørring Kommune 2611442
Tornodde Q24529780 Assens Kommune 3223221
Torpe Kanal Næstved Kommune 2611411
Torphoved Q24529780 Middelfart Kommune 3223390
Torrig Skov Lolland Kommune 2611403
Torshøje bakke Viborg Kommune 2611393
Torskepladen 3221810
Torskov Aarhus Kommune 2611390
Torsted Mose sump Vejen Kommune 2611373
Torsted Plantage Ringkøbing-Skjern Kommune 2611372
Torup Flak 2611350
Torup Klitplantage Thisted Kommune 2611348
Torø Banke 3222021
Torø Rev 3222015
Torø Sund sund 3223219
Torø Vig sund 2611426
Tothøj bakke Syddjurs Kommune 2611335
Tragten sund 2611318
Tranemose sump Kalundborg Kommune 2611303
Tranerodde Q24529780 Sønderborg Kommune 2611302
Tranerodde Grund 3223176
Tranesand 2611301
Tranum Klitplantage Jammerbugt Kommune 2611287
Tranum Å
Trebjerg bakke Faaborg-Midtfyn Kommune 2611276
Trehøje bakke Syddjurs Kommune 3223536
Trehøje bakke Syddjurs Kommune 2611271
Trehøje bakke Herning Kommune 2611272
Trelde Klint Fredericia Kommune 3222065
Trenatbjerg bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2611266
Trend Skov Vesthimmerlands Kommune 2611263
Trend Å 2611264
Trendbjerg bakke Aabenraa Kommune 3223135
Treskel Skov Slagelse Kommune 2611261
Treå
Treåmølle Bugt lille bugt 2611277
Trillen Q24529780 Sønderborg Kommune 3232933
Trindelen 2611255
Trindelen 2611254
Trinden 2611253
Trindhøj bakke Billund Kommune 2611250
Troldbjerg bakke Ringkøbing-Skjern Kommune 2611224
Trolddal 2611223
Troldemose Bakke bakke Hedensted Kommune 2611222
Tromnæs Q24529780 Guldborgsund Kommune 2611214
Trælbanke bakke Tønder Kommune 2611246
Trælleholm Q24529780 Lolland Kommune 2611243
Træskohage Q24529780 Hedensted Kommune 3221967
Tude Å
Tuel Å
Tulsbjerge bakke Viborg Kommune 2611149
Tunø Knob 2611118
Tunø Røn Q24529780 Odder Kommune 2611117
Tuxen 3213707
Tved Plantage Thisted Kommune 2611088
Tved Å
Tvillingerne 2611077
Tværmose sump Holstebro Kommune 2611056
Tyra Gasfelt 3213136
Tyrisborg 3223485
Tysinge Mose sump Holbæk Kommune 2611028
Tyvholm ø Frederikshavn Kommune 2611019
Tyvhøj bakke Norddjurs Kommune 2611018
Tællemandsbanke 3226252
Tømmergraven Københavns Kommune 8644239
Tønneberg Banke 3238501
Tønnes Odde Q24529780 Middelfart Kommune 3221998
Tørrebjælke 2611490
Tørregrund 2611489
Tørrehøj bakke Viborg Kommune 2611488
Tøsbæk 2611471
Tøvelde Sten klippeformation Vordingborg Kommune 2611463
Tågerød Skov Køge Kommune 2611938
Tårbæk Rev rev 2611866
Taarnhøj Høj Slagelse Kommune 7302492
Tårs Vig lille bugt 2611850
Tårup Skov Norddjurs Kommune 2611838
Tåsinge Grund 2611836
Tåstrup Sø kystlaguner og strandsøer Aarhus Kommune 2611823
Udby Vig lille bugt Holbæk Kommune 2611000
Uge Bæk 2610991
Ugleholt Skov Lolland Kommune 2610975
Ulfborg Plantage Holstebro Kommune 2610956
Ulkær Mose sump Ikast-Brande Kommune 2610947
Ulse Sø kystlaguner og strandsøer Faxe Kommune 2610924
Ulvedale Lyngby-Taarbæk Kommune 2610902
Ulvemose sump Aabenraa Kommune 2610901
Ulven 2610900
Ulveskov Jammerbugt Kommune 2610899
Ulvmose sump Varde Kommune 2610897
Ulvshale Løb 2610894
Urehoved Q24529780 Ærø Kommune 2610866
Urhøj bakke Kalundborg Kommune 2610863
Urhøje bakke Skive Kommune 2610862
Urhøje bakke Vesthimmerlands Kommune 2610861
Ursten rev 3221835
Utoft Plantage Billund Kommune 2610844
Vadegrund 2610833
Vadehavet 2610832
Vadehavet 2610831
Valborup Skov Lejre Kommune 2610804
Valdemar Oliefelt 3233215
Valdemars Kilde kilde 2610796
Vallø Storskov Køge Kommune 2610779
Vamdrup Kolding Kommune 6296715
Vandsskov Silkeborg Kommune 2610749
Vanhøje bakke Viborg Kommune 2610736
Varbro Å
Varnæs Hage 3223091
Varnæs Hoved Q24529780 Aabenraa Kommune 2610713
Varsko 3229225
Vaseskov Sorø Kommune 2610705
Vedsø Vang Slagelse Kommune 2610654
Vejdyb 2610635
Vejen Mose sump Vejen Kommune 2610630
Vejen Å
Vejers 3221798
Vejers Plantage Varde Kommune 2610626
Vejlen lille bugt 2610600
Vejlsø kystlaguner og strandsøer Silkeborg Kommune 2610592
Vejlø ø Kerteminde Kommune 2610597
Vejlø Skov Næstved Kommune 2610594
Vejrø Flak 2610585
Vejrø Sund 2610584
Vejsnæs Flak 2610574
Vejsnæs Nakke Q24529780 Ærø Kommune 2610573
Vejstrup Å
Vellens Å
Velling Mærsk sump Ringkøbing-Skjern Kommune 2610548
Velling Plantage Ringkøbing-Skjern Kommune 2610547
Venegrund 3221960
Venegrunde 2610533
Vengeance Grund 2610530
Venø Odde Q24529780 Struer Kommune 2610517
Venø Sund sund 2610516
Vesebanke 2610505
Vester Lovnkær Mariagerfjord Kommune 2610411
Vester Nebel Å 2610398
Vester Sandhage 2610381
Vester Torup Klitplantage Jammerbugt Kommune 2610358
Vesterfed Slagelse Kommune 2610457
Vesterflak 3221893
Vesterhage 3232886
Vesterhage 3232930
Vesterkær sump 2610418
Vesterløb 2610412
Vestermose sump Assens Kommune 3223259
Vesterrenden 2610386
Vesterskov Haderslev Kommune 2610377
Vesterskov Kalundborg Kommune 2610375
Vesterskov Fredericia Kommune 2610376
Vesterskov Faxe Kommune 2610378
Vesterskov Silkeborg Kommune 2610374
Vesterskov Flak 2610369
Vestersø kystlaguner og strandsøer Lemvig Kommune 2610367
Vestlige Knold 3223624
Vestpuller 2610339
Viborg Hedeplantage Viborg Kommune 2610316
Vigsø Flak 3221923
Vigsø Skal 3221945
Vigø ø Faaborg-Midtfyn Kommune 2610276
Vilbæksminde Kanal Jammerbugt Kommune 2610260
Vindtved Kanal Tønder Kommune 2610185
Vindum Skov Viborg Kommune 2610182
Vinskoven Holbæk Kommune 2610174
Viskum Skov Viborg Kommune 2610144
Vitmundsnakke Vordingborg Kommune 2610131
Vitsø Ærø Kommune 2610128
Vittenbjerg bakke Hillerød Kommune 2610124
Vittensgrund 2610123
Viuf Skov Kolding Kommune 2610116
Vodrups Flak 2610097
Vodskov Viborg Kommune 2610096
Vogterholm ø Langeland Kommune 2610076
Voldbæk
Voldene bakke Brønderslev Kommune 2610064
Vollerup Rev rev 2610051
Volsbjerg bakke Hjørring Kommune 2610048
Volshøj bakke Favrskov Kommune 2610046
Vondå (suba sa Dinamarka)
Vongshøj fortidsminde
gravhøj
Tønder Kommune 2610036
Vorbjerg bakke Ærø Kommune 2610024
Vorning Bavnehøj bakke Viborg Kommune 2610008
Vornæs Skov Svendborg Kommune 2610006
Vorres Hage Q24529780 Samsø Kommune 3223493
Vorskov Aabenraa Kommune 3223173
Vovov 3213708
Vrald Odde Q24529780 Struer Kommune 2609984
Vrangeskov Ringsted Kommune 2609981
Vresen Puller 2609966
Vrøgum Plantage Varde Kommune 2609949
Vyl 2609938
Værnsande Q34379419 Ringkøbing-Skjern Kommune 2609951
Vådebjælke 2610834
Vågehøj bakke Kalundborg Kommune 8256204
Vålse Inddæmning Guldborgsund Kommune 2610771
Vålse Vesterskov Guldborgsund Kommune 2610770
Vårby Å 2610727
Vårgarde Hoved Q24529780 Kolding Kommune 3221999
Vårø Knude Q24529780 Svendborg Kommune 2610711
Wedellsborg Hoved Q24529780 Middelfart Kommune 2609934
Wilders Kanal kanal Københavns Kommune 8644247
Wulffs Flak 2609932
Yder Knob 2609925
Yderbredning
Yderflak
Yderrevet rev
Yding Skov
Ydre Knudegrund
Ydø
Yllebjerg bakke Herning Kommune 2609917
Æblesten klippeformation Dragør Kommune 3213463
Æggebjerg bakke Bornholms Regionskommune 2625011
Ægholm Rende 2625009
Ægholm Sand
Ærøs Hale Ærø Kommune 2625002
Ødsted Skov
Øhoved
Øjesø Plantage Vesthimmerlands Kommune 2615775
Øksneholm Frederikssund Kommune 2615760
Øksnerodde
Øle Å
Ølsted Grund
Ølsted Hage
Ørby Grund 3223306
Ørby Hage Haderslev Kommune 2615704
Ørby Å
Ørbækgård Plantage
Øreflak 2615701
Øreflippen
Øreringene
Ørespids
Ørnbjerg bakke Jammerbugt Kommune 2615691
Ørnehoved Slagelse Kommune 2615687
Ørnekol bakke Skanderborg Kommune 2615686
Ørslev Bjerge bakke Middelfart Kommune 2615660
Ørsodde
Ørum Å 2615641
Øster Hurup beach strand Mariagerfjord Kommune 7910832
Øster Hurup Beach area strand Mariagerfjord Kommune 7910833
Øster Hurup public beach strand Mariagerfjord Kommune 7910834
Øster Lovnkær Mariagerfjord Kommune 2615510
Østerfed Slagelse Kommune 2615575
Østergrund 2615551
Østerhage (piliw sa Dinamarka, lat 54,89, long 9,80) 3232929
Østerhage (piliw sa Dinamarka, lat 54,90, long 9,60)
Østerhede (kayutaan'g hupas sa Dinamarka, Region Midtjylland) Ringkøbing-Skjern Kommune 2615543
Østerhede (kayutaan'g hupas sa Dinamarka, Region Syddanmark) Tønder Kommune 2615544
Østerløb 2615513
Østerrenden 2615490
Østerrev Norddjurs Kommune 2615489
Østerskov (lasang sa Dinamarka, North Denmark Region) Hjørring Kommune 2615481
Østerskov (lasang sa Dinamarka, Region Midtjylland) Silkeborg Kommune 2615482
Østerskov (lasang sa Dinamarka, Region Syddanmark, lat 54,91, long 9,70) Sønderborg Kommune 3232918
Østerskov (lasang sa Dinamarka, Region Syddanmark, lat 55,40, long 10,06) Assens Kommune 2615484
Østerskov (lasang sa Dinamarka, Region Syddanmark, lat 55,62, long 9,82) Fredericia Kommune 2615483
Østerø (lawis sa Dinamarka) Nyborg Kommune 2615495
Østerå (suba sa Dinamarka, North Denmark Region, lat 57,29, long 9,99) 2615618
Østlige Knold
Østpuller 2615443
Østre Hage 2615441
Østre-Flak 2615442
Østskov Frederikssund Kommune 2615430
Øverste Ende
Åker Plantage Bornholms Regionskommune 2624931
Åkrog Bugt 2624915
Åkær Å 2624924
Ål Plantage Varde Kommune 2624794
Åle Kær
Ålebjerg Dyb 3226266
Ålebugt
Ålehoved
Ålehoved Flak 3223382
Ålhammer Bugt 2624857
Ålunds Høj bakke Assens Kommune 2624745
Åmose Å
Årtoft Plantage
Årup Skov
Årø Flak
Årø Kalv Haderslev Kommune 2624611
Årø Sand Haderslev Kommune 3223235
Åshøje Overdrev Køge Kommune
Åst Skov
Åstrup Høj bakke Haderslev Kommune 2624454
Åsø Skov Langeland Kommune 2624517
Afslutning på autogenereret liste.