Northern Counties East Football League

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
Northern Counties East Football League

Northern Counties East Leagues område er markeret med lysegrønt
Land(e) England England
Etableret 1982
Første sæson 1982-83
Division(er) Premier Division (22 hold)
Division One (22 hold)
Antal hold 44
Niveauer på pyramide Niveau 9-10
Oprykning til Northern Premier League
Nedrykning til Central Midlands League
East Midlands Counties League
Humber Premier League
Sheffield & Hallamshire County Senior League
West Yorkshire League
Pokalturnering FA Vase
Ligapokalturnering League Cup
President's Cup
Wilkinson Sword Trophy
Nuværende mestre Retford United FC (Premier Division)
Handsworth FC (Division One)
(2011-12)
Flest mesterskaber Bridlington Town FC (3)
Hjemmeside www.barisncel.co.uk
Northern Counties East Football League 2012-13

Northern Counties East Football League er en engelsk fodboldliga, der blev grundlagt i 1982 som en fusion af Yorkshire League og Midland League. Ligaen har to divisioner, Premier Division og Division One, som befinder sig på niveau 9 og 10 i det engelske ligasystem. Siden 2011–12 har ligaen være sponsoreret af Baris.

Fra 1982 til 2007 var ligaen vært for verdens ældste lokalopgør mellem verdens to ældste klubber, Sheffield FC og Hallam FC. Hallam FC's hjemmebane, Sandygate Road er optaget i Guinness Rekordbog som "Verdens ældste hjemmebane". Et andet af verdens ældste hold, Brigg Town, som har hjemme i Brigg ved Scunthorpe, har også spillet i ligaen.

Vinderen af Premier Division kan blive rykket op i Northern Premier League, forudsat at klubben opfylder forbundets krav til stadionfaciliteter. Hvid vinderne ikke opfylder kravene, kan oprykningspladsen gå videre til holdet på andenpladsen i divisionen. De to lavest placerede hold i Premier Division bliver ved sæsonens afslutning rykket ned i Division One, mens de to bedste hold i Division One bliver rykket op i Premier Division. De lavest placerede hold i Division One kan blive rykket ned til en division på niveau 11 i ligaystemet, men de seneste sæsoner har der ikke altid været nedrykning på grund af ledige pladser i Division One.

Vinderne af Central Midlands League North Division, Humber Premier League Premier Division, Sheffield & Hallamshire County Senior League Premier Division, West Yorkshire League Premier Division og East Midlands Counties League er berettiget til oprykning til Northern Counties East League, afhængig af holdenes geografiske placering.

Struktur[redigér | redigér wikikode]

Ligaens struktur har varieret over tiden:

  • 1982–84: Premier Division, Division One (North), Division One (South), Division Two (North), Division Two (South)
  • 1984–85: Premier Division, Division One (North), Division One (Central), Division One (South)
  • 1985–86: Premier Division, Division One, Division Two, Division Three
  • 1986–91: Premier Division, Division One, Division Two
  • 1991–nu: Premier Division, Division One

Mestre[redigér | redigér wikikode]

Sæson Premier Division Division One Division Two
North South North South
1982–83 Shepshed Charterhouse Scarborough Reserves Lincoln United Rowntree Mackintosh Woolley Miners Welfare
1983–84 Spalding United Pontefract Collieries Borrowash Victoria Harrogate Railway Athletic Retford Town
Sæson Premier Division Division One
Central North South
1984–85 Belper Town Armthorpe Welfare Farsley Celtic Long Eaton United
Season Premier Division Division One Division Two Division Three
1985–86 Arnold North Ferriby United Lincoln United Collingham
Sæson Premier Division Division One Division Two
1986–87 Alfreton Town Ossett Albion Frecheville Community Association
1987–88 Emley York Railway Institute Pickering Town
1988–89 Emley Sheffield Ossett Town
1989–90 Bridlington Town Rowntree Mackintosh Winterton Rangers
1990–91 Guiseley Sheffield Hall Road Rangers
Sæson Premier Division Division One
1991–92 North Shields Stocksbridge Park Steels
1992–93 Spennymoor United Lincoln United
1993–94 Stocksbridge Park Steels Arnold Town
1994–95 Lincoln United Hatfield Main
1995–96 Hatfield Main Selby Town
1996–97 Denaby United Eccleshill United
1997–98 Hucknall Town Garforth Town
1998–99 Ossett Albion Harrogate Railway
1999–2000 North Ferriby United Goole
2000–01 North Ferriby United Borrowash Victoria
2001–02 Brigg Town Gedling Town
2002–03 Alfreton Town Mickleover Sports
2003–04 Bridlington Town Shirebrook Town
2004–05 Goole Sutton Town
2005–06 Buxton Carlton Town
2006–07 Retford United Parkgate
2007–08 Winterton Rangers Dinnington Town
2008–09 Mickleover Sports Scarborough Athletic
2009–10 Bridlington Town Tadcaster Albion
2010–11 Farsley Staveley Miners Welfare
2011–12 Retford United Handsworth

Ligacupturneringer[redigér | redigér wikikode]

Ligaen har tre cupturneringer:

  • League Cup har deltagelse af alle holdene i ligaen.
  • Wilkinson Sword Trophy er kun for holdene i Division One.
  • President's Cup er åben for hold, der sluttede i top 8 i sin division den forrige sæson, forudsat at holdet stadig spiller i ligaen.

Vindere[redigér | redigér wikikode]

Sæson League Cup President's Cup Trophy
1982–83 Shepshed Charterhouse
1983–84 Ossett Albion
1984–85 Alfreton Town
1985–86 Sutton Town
1986–87 Harrogate Railway Athletic
1987–88 York Railway Institute
1988–89 Bridlington Town
1989–90 Ossett Town
1990–91 Guiseley North Ferriby United
1991–92 North Shields North Shields
1992–93 Spennymoor United Maltby Miners Welfare
1993–94 Hucknall Town Lincoln United
1994–95 Stocksbridge Park Steels Arnold Town
1995–96 Ashfield United Belper Town Pontefract Collieries
1996–97 Hucknall Town Hucknall Town Garforth Town
1997–98 Hucknall Town Glasshoughton Welfare Staveley Miners Welfare
1998–99 Denaby United North Ferriby United Yorkshire Amateur
1999–2000 Garforth Town North Ferriby United Goole
2000–01 Sheffield Selby Town Pickering Town
2001–02 Alfreton Town Alfreton Town Bridlington Town
2002–03 Ossett Albion Harrogate Railway Athletic Mickleover Sports
2003–04 Hallam Eastwood Town Hall Road Rangers
2004–05 Sheffield Buxton Lincoln Moorlands
2005–06 Liversedge Buxton Retford United
2006–07 Mickleover Sports Retford United Parkgate
2007–08 Winterton Rangers Liversedge Hall Road Rangers
2008–09 Long Eaton United Nostell Staveley Miners Welfare
2009–10 Dinnington Town
2010–11 Farsley
2011–12 Thackley Handsworth Grimsby Borough

Kilder / eksterne henvisninger[redigér | redigér wikikode]