Efter at have forladt Monaco, består den 35 km lange rute af to stigninger, La Turbie (8,1 km med 5,6%) og Col d'Èze (1,6 km med 8,1%), inden rytteren skal passerer gennem Villefranche-sur-Mer og ankommer til Nice og målstregen på Place Masséna.
Det vil være første gang siden 1989-udgaven, at den sidste etape af Touren køres som en individuel tidskørsel. Det vil også være første gang siden 1905, at den sidste etape ikke bliver afsluttet i Paris. I løbets to første år, 1903 og 1904, blev løbet afsluttet i Ville-d'Avray.