Bamse (børne-tv)
For alternative betydninger, se Bamse.
| Bamse
|
|
|---|---|
| Første gang set | Døren Går Op (1982) |
| Skabt af | Finn Bentzen Thomas Winding Katrine Hauch-Fausbøll |
| Spillet af | Søren Hauch-Fausbøll (1982-1994, 1998, 2010) Morten Eisner (1986-1994) Lars Bom (1993-1997) Christian Damsgaard (2000-) Henrik Lykkegaard (2000-) |
| Information | |
| Fødselsdag | 16.09.1982 |
Bamse er en stor gul bamse i menneskestørrelse, som blev opfundet af Finn Bentzen, Thomas Winding og Katrine Hauch-Fausbøll i 1980. Bamse er en figur på omkring 4-5 år, og han taler derfor ikke altid rent - han er f.eks. kendt for sprogblomsterne tivertifald, værsesgo og molodi. Bamse er en sammensat figur, han er til tider irriterende, klodset, egoistisk og gammelklog, men også god og glad og rar og en figur børn nemt kan identificere sig med.
Indholdsfortegnelse |
[redigér] Bamse på tv
Bamse har optrådt i DR's børne-tv-programmer siden 1982. Først som en del af Børnetimen med programmet Døren går op hvor Bamse boede i et stort lyserødt rum sammen med menneskene Aske og Pernille. Bamse havde i starten ikke mange replikker, men efterhånden voksede hans rolle. I de sidste programmer i det lyserøde værelse blev figuren Kylling til med hjælp fra seerne. Kyllingfiguren er med sine 4 år lidt yngre end Bamse og kan kun sige forskellige ordstumper og lyde. Selvom Bamse er meget dominerende i sit forhold til Kylling, er Kylling ofte den klogeste. Kylling er ifølge DR af intetkøn, og det er derfor op til den enkelte seer hvad for et køn man synes Kylling er.
Efter programmet Døren går op blev afsluttet tog Bamse på en rejse (13 udsendelser) til rummet og den blå planet i programmet Bamse på planeten – Fjernsyn for dyr, hvor han boede på en lille vulkanrig planet ved navn Joakim sammen med væsnet/væsnerne Forlæns og Baglæns - et dyr med hoved i begge ender.
[redigér] Bamses Billedbog
Da Bamse kom hjem igen den 10. juli 1983 flyttede han til programmet Bamses Billedbog, hvor han bor i den hemmelige skov i den hemmelige hule, som han selv har bygget. Den hemmelige hule lå i perioden 1986-1998 i skoven bag Rungstedgård, hvor der blev optaget afsnit i sommerhalvårene. I den hemmelige skov oplever Bamse nye eventyr med vennerne Aske, Luna og Viola, Kylling og Ælling. Ælling, der er fra 1993, er den nyeste figur i historien, den er også en dukke i menneskestørrelse og spiller rollen som den irriterende lillesøster eller lillebror på halvandet år. Danmarks Radio har ikke fastsat et køn for Ælling.
Da Bamse kom hjem til sit hus var Pernille rejst til "De varme lande", og Bamse savnede hende meget. I mellemtiden var Luna kommet til skoven hvor hun boede i sin frakke, der var stor nok til at blive brugt som telt. Allerførst blev hun bange for Bamse, men senere blev de rigtig gode venner.
Bamses Billedbog indeholder mange sange, for en stor del skrevet og også sunget af Aske Bentzon. Sangene er præget af vuggende rytmer og stemningsfulde akkordrundgange og har en varm tone - men har i nogle tilfælde også en stemning af noget melankolsk eller uudgrundeligt. Sangene er i høj grad med til at skabe stemningen i Bamses univers, og nogle af dem er blevet rigtige børne-klassikere.
Introen til Bamse, der har fulgt figuren helt fra starten, er en lille tegnefilm af den danske animator Kjeld Simonsen.
Ud over de almindelige børneprogrammer er der også lavet en julekalender, som hedder Bamses Julerejse, hvor Bamse, Kylling og Ælling forsøger at aflevere tre af julemandens ting men ustandseligt bliver forhindret af drillenissen, der hader julen. Herfra kommer Bamses kendte vending: Kom jul, kom sne, kom gaver. Julekalenderen indeholder ligesom 'Bamses Billedbog' mange originale sange.
En del af afsnittene er af DR og Nordisk Film udgivet på DVD og der er udgivet mange forskellige børnebøger med de populære figurer. Udover børnebøger har DR også tilladt produktion af flere andre effekter med Bamse, Kylling og Ællings portræt på. Blandet andet findes der babymad skåle, små plastic lege figurer og store sove/lege bamser forestillende de forskellige figurer fra programmerne.
[redigér] Bamses Lillebitte Billedbog
I 2010 havde den seneste, og indtil videre sidste serie om den gule Bamse og hans venner, premiere på DR. Bamses Lillebittebog var en serie på 7 afsnit for de 2-4 årige.
[redigér] Ramasjang
Trods DR har meddelt at Katrine Hauch-Fausbøll går på pension i 2012 og at der dermed, på nuværende tidspunkt, ikke er nogen aktuelle planer om at køre Bamses Billedbog videre i sin nuværende form; benytter DR's børnekanal DR Ramasjang fortsat Bamse til forskellige events.
[redigér] Skuespillere
- Søren Hauch-Fausbøll (Bamse 1983-1994,1998, 2010-)
- Lars Elstrøm (Bamse på Bamser i Luften 1983/84 )
- Morten Eisner (Bamse 1986-1994)
- Lars Bom (Bamse 1993-1997)
- Henrik Lykkegaard (Bamse 2000-2010, 2010-)
- Christian Damsgaard (Bamse 2000-2008)
- Aske Bentzon (Aske 1983-1996)
- Pernille Skov (Pernille 1983-1984)
- Bent 'Bibo' Jørgensen (Forlæns i dobbeltdyret Forlæns og Baglæns)
- ? - muligvis Brian Patterson (Baglæns i dobbeltdyret Forlæns og Baglæns)
- ? (Planeten Joakims stemme)
- Dag Hollerup (Planetpasseren Arthur)
- Brian Patterson (Kylling 1983-)
- Mogens Tripsen Nielsen (Kylling 1993-1996)
- Alberte Winding (Luna 1985-1997)
- Hanne Windfeld (Lund) (Viola 1988-1989)
- Joan Bentsen (Ælling 1993-2000)
- Gitte Melgård (Ælling 2001-)
- Claus Bue (Viggo 2000-2001)
[redigér] Musik
Musikken til tv-seriens afsnit er komponeret og fremført af følgende kunstnere:
Der er udgivet følgende albums (med musik og fortællinger):
- Bamses Molodiboks (4 cd, 1 dvd, 1 sangbog) (2008)
- Sange fra Bamses Billedbog 2
- Bamses Allergoeste
Følgende albums inkluderer ikke musik, kun fortællinger:
- Bamses Læse-Fortælle-CD (2006)
[redigér] Instruktør
- Katrine Hauch-Fausbøll
- Poul Nesgaard (Bamse på planeten – Fjernsyn for dyr)
[redigér] Animationsfilm
I Bamses Billedbog, både i tv og på dvd-udgivelserne, er der ofte nogle små animationsfilm, som vises når Bamse "læser billedbog" for sig selv og/eller Kylling. Ofte er det britiske animationer som DR har synkroniseret. Der er blevet vist bl.a. Villy Rap (Wil Cwac Cwac).
Tilsyneladende er de små animationsfilm skåret væk da Ælling kom ind i billedet [1]
[redigér] Eksterne henvisninger
- Bamses Billedbog på Internet Movie Database (Engelsk)
[redigér] Referencer
- ↑ Anmeldelse af Bamses Billedbog 21, Henrik Ø. Sørensen, 2006