Bernard og Bianca

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Gå til: navigation, søg
Bernard og Bianca
[[Image:|250px|]]
Originaltitel The Rescuers
Dansk titel Bernard og Bianca
Genre {{{genre}}}
Instrueret af John Lounsbery
Wolfgang Reitherman
Art Stevens
Produceret af Don A. Duckwall
Ron Miller
Wolfgang Reitherman
Manuskript af {{{manuskript}}}
Medvirkende {{{skuespillere}}}
Musik af {{{musik}}}
Fotografering {{{fotografering}}}
Klip {{{klipper}}}
Distributør Walt Disney Pictures
Udgivelsesdato USA 22. juni 1977
Danmark 26. december 1978
Censur {{{censur}}}
Længde 77 min.
Land USA
Priser {{{priser}}}
Sprog Engelsk, dansk
Budget {{{budget}}}
Indtjening {{{indtjening}}}
Efterfulgte {{{forgænger}}}
Fortsættes i Bernard og Bianca: SOS fra Australien (2006)
på IMDb
scope.dk
på CinemaZone
på danskefilm.dk
på danskefilm.dk
Hjemmeside {{{hjemmeside}}}
DVD {{{DVD}}}
VHS {{{VHS}}}
Blu-ray {{{Blu-ray}}}

Bernard og Bianca (originaltitel: The Rescuers) er en amerikansk-tegnefilm fra 1977, produceret af Walt Disney Pictures, og havde premiere i biograferne i USA den 22. juni 1977. Det er 23. film fra Disneys Klassikere og den er baseret på Margery Sharps roman The Rescuers og Miss. Bianca fra 1959 og 1962.

Filmen er produceret og instrueret af Wolfgang Reitherman. Musikken blev komponeret af Artie Butler, og teksterne var skrevet af Carol Connors, Ayn Robbins og Sammy Faina. Filmen handler om musene Bernard og Bianca, der redder pigen Penny, der var blevet bortført af en juveltyv. Bernard og Bianca var en af de mest succesrige film i 1977, med 39 millioner 215 tusinde 869 US-dollars tjent i verden. En efterfølger Bernard og Bianca: SOS fra Australien udkom i 1990.

Indholdsfortegnelse

[redigér] Handling

Historien handler om en lille forældreløse pige Penny bor på et børnehjem, men er kidnappet af den onde Madame Medusa, der bor på en flod båd i marsken. Hun ønsker en lille pige, som er lige den rigtige størrelse, som er sænket ned i brønden, hvor en stor, værdifuld diamant som hedder Djævelen øje bør være. Penny ubehageligt med livet om bord på båden, og sender fra en flaskpost med bøn om hjælp. Og dem, der fandt flasken linje, og naturligvis til at gøre alt, hvad de kan for at hjælpe Penny beslutte, er en international brigade (modstykke til De Forenede Nationer, der er i samme bygning), bestående af en mus fra hver af Jordens lande, og udsendelsen vil indvarsle Bernard og den smukke Miss Bianca. Sammen, de drog af sted til Devil's Swamp, hvor Penny har opgivet håbet om, at nogen vil høre hendes råb om hjælp.

[redigér] Skuespillere

Rolle Danske stemmer Engelske stemmer
Bernard Preben Kaas Bob Newhart
Bianca Susanne Bruun Koppel Eva Gabor
Madam Medusa Kirsten Rolffes Geraldine Page
Snus Benny Hansen Joe Flynn
Ellie Mae Elin Reimer Jeanette Nolan
Luke Olaf Nielsen Pat Buttram
Orville Claus Ryskjær Jim Jordan
Rufus Helge Kjærulff-Schmidt John McIntyre
Penny Nicla Ursin Michelle Stacy
Mødeleder Bjørn Watt-Boolsen Bernard Fox

[redigér] Soundtrack

  • "The Journey"
  • "Rescue Aid Society"
  • "Tomorrow is Another Day"
  • "Someone's Waiting for You"
  • "For Penny's a Jolly Good Fellow"

[redigér] Eksterne henvisninger

Personlige værktøjer
Navnerum

Varianter
Handlinger
Navigation
Deltagelse
Værktøjer
Organisation
Udskriv/eksportér
Andre sprog