Danmarks Nationale Front
| Denne artikels neutralitet er omstridt Begrundelsen kan findes på diskussionssiden eller i artikelhistorikken. |
| Der mangler kildehenvisninger i denne artikel Du kan hjælpe ved at angive kilder til de påstande som fremføres i artiklen. |
Danmarks Nationale Front (DNF) er en racistisk gruppe på den yderste højrefløj, der ikke har noget officielt, overordnet politisk program, men under parolen »Danmark for danskerne« ønsker at fjerne tilstedeværelsen af mennesker af ikke-europæisk og i særdeleshed mellemøstlig og afrikansk afstamning i Danmark.
Indholdsfortegnelse |
Historie
Navnet Danmarks Nationale Front begyndte at komme frem i offentligheden omkring efteråret 2007, nogen tid efter nedlæggelsen af Dansk Front. Gruppen fungerede indledningsvis som et forsøg på genoprettelse af Dansk Front på Sjælland og bestod da også i begyndelsen af de 20-30 tidligere sjællandske Dansk Front-medlemmer, der fortsat var interesserede i aktivisme. Gruppens første aktiviteter fandt sted i Nordsjælland og i Københavnsområdet. Siden midten-slutningen af 2008 har DNF også været aktive andre steder; hovedsageligt på Fyn og i Trekantsområdet.
Aktiviteter
Gruppens aktiviteter har hovedsageligt været hærværk, der er sket gennem graffiti og ulovlig opsætning af plakater og klistermærker med racistiske budskaber. Det har bl.a. gået ud over flere af Hillerød Kommunes ejendomme og Teknisk Skole i Hillerød. De har stået bag flere bannerdrops til støtte for serbiske nationalister - imod Kosovos selvstændighed, ligesom de har uddelt flyveblade i Nordsjællandske byer og forsøgt en lignende aktion på Nørrebro i København.
Den DNF-relaterede aktion, der dog formentlig fik mest opmærksomhed, var - ligesom så meget andet - også en hærværksaktion. Den blev begået af en gruppe personer med tilknytning til DNF, og var rettet mod en del af Nordbanen. Angrebet mod de offentlige samfærdselsmidler skulle forhindre Aktion Luk Lejren, en manifestation mod den danske udlændingepolitik, der bl.a. bestod af en demonstration, der skulle gå fra Hillerød Station til Sandholmlejren. Kort tid efter sabotagen påtog en gruppe, der bliver omtalt som Traingang, sig ansvaret for handlingen på DNF's hjemmeside. Sabotageaktionen forhindrede ikke Aktion Luk Lejren. Politiet har i forbindelse med efterforskningen foretaget anholdelser i kredsen omkring DNF, men dette har ikke ført til nogen domfældelser.
Politisk ideologi
DNF og gruppens medlemmer nægter gang på gang at tillægge sig en ideologi, udover nationalisme, hvilket er et bredt begreb, der favner fra nationalliberalisme og den i Danmark relativt fremherskende nationalkonservatisme til mere upopulære ideologier som fascisme og nazisme. Det fremgår dog klart fra deres hjemmeside, internetfora og flere medlemmers tidligere aktiviteter, at der er tale om en anti-demokratisk og racistisk Blut-und-Boden-nationalisme med racebiologi som et centralt punkt. Man tager da ej hellere som sådan afstand fra nazisme. Flere aktive medlemmer har nuværende eller tidligere tilknytning til Jonni Hansens Danmarks Nationalsocialistiske Bevægelse (DNSB). Antisemitisme og holocaust-benægtelse/revisionisme er fremherskende, ligesom man har et negativt syn på abrahamitiske religioner, der bliver opfattet som jødisk propaganda og et middel til fra jødisk side at underkaste sig de nordiske, germanske eller ariske folkeslag.
Konflikt med DNSB
Udover DNF's ideologiske uenighed med antiracister, rød politiske og autonome, så er DNF også i konflikt med Danmarks Nationalsocialistiske Bevægelse (DNSB). En af grundene er, at DNSB kritisere DNF for at være en demokratisk forening, der favner alle mulige nationale. Samt at DNF optræder som det "nye Dansk Front".
Se også
Eksterne henvisninger
- Danmarks Nationale Front
- Danmarks Nationale Front's Blog
- Højreradikale grupper i Danmark | Researchkollektivet Redox
- Danmarks Nationale Front på spjældtur | Researchkollektivet Redox
- Politiken.dk - Højreekstremister: Vi saboterede S-tog!
- Modkraft.dk - Højreekstremist sigtes for S-togshærværk mod Luk Lejren
| Stub Denne artikel om politik er kun påbegyndt. Hvis du ved mere om emnet, kan du hjælpe Wikipedia ved at udvide den. |