Alpint skiløb under vinter-OL 2018 – Storslalom – Damer

Fra Wikipedia, den frie encyklopædi
Spring til navigation Spring til søgning

Storslalom konkurrencen for damer under vinter-OL 2018 i Pyeongchang, i Sydkorea bliver afholdt den 12. februar 2018 med første gennemløb kl. 10:15 (lokal tid) og andet gennemløb kl. 13:45 (lokal tid) på Yongpyong Alpine Centre. [1]

Alpint skiløb under vinter-OL 2018
Alpine skiing pictogram.svg
Konkurrencer
Herrer Damer
  Styrtløb     Styrtløb  
  Super-G     Super-G  
  Superkombination     Superkombination  
  Storslalom     Storslalom  
  Slalom     Slalom  
Mixed
    Mixed    

Konkurrencen[redigér | redigér wikikode]

Skiløberne sendes af sted enkeltvis med to gennemløb og de tre der passerer målstregen i den samlede hurtigste tid tildeles medaljerne.

Resultat[redigér | redigér wikikode]

Placering Startnr. Navn Nation 1. gennemløb Placering 2. gennemløb Placering Sluttid Tidsdiff.
1 7 Mikaela Shiffrin USA 1:10,82 2 1:09,20 4 2:20,02 -
2 6 Ragnhild Mowinckel Norge 1:11,17 4 1:09,24 5 2:20,41 +0,39
3 3 Federica Brignone Italien 1:10,91 3 1:09,57 8 2:20,48 +0,46
4 5 Viktoria Rebensburg Tyskland 1:11,45 8 1:09,15 3 2:20,60 +0,58
5 13 Marta Bassino Italien 1:11,19 5 1:09,50 7 2:20,69 +0,67
6 16 Frida Hansdotter Sverige 1:11,32 7 1:09,73 11 2:21,05 +1,03
7 2 Tessa Worley Frankrig 1:12,06 14 1:09,00 2 2:21,06 +1,04
8 1 Manuela Mölgg Italien 1:10,62 1 1:10,58 23 2:21,20 +1,18
9 11 Wendy Holdener Schweiz 1:11,92 13 1:09,35 6 2:21,27 +1,25
10 9 Sara Hector Sverige 1:11,22 6 1:10,31 19 2:21,53 +1,51
11 14 Sofia Goggia Italien 1:11,64 10 1:10,16 18 2:21,80 +1,78
12 18 Anna Veith Østrig 1:12,43 15 1:09,67 10 2:22,10 +2,08
13 10 Petra Vlhová Slovakiet 1:11,71 12 1:10,42 21 2:22,13 +2,11
14 19 Meta Hrovat Slovenien 1:12,76 16 1:09,59 9 2:22,35 +2,33
15 20 Nina Haver-Løseth Norge 1:13,13 18 1:09,97 13 2:23,10 +3,08
16 22 Estelle Alphand Sverige 1:14,23 26 1:08,99 1 2:23,22 +3,20
17 23 Ricarda Haaser Østrig 1:13,37 19 1:09,99 14 2:23,36 +3,34
18 26 Kristin Lysdahl Norge 1:13,45 21 1:09,95 12 2:23,40 +3,38
19 28 Taïna Barioz Frankrig 1:13,54 23 1:10,06 15 2:23,60 +3,58
20 25 Adeline Baud Mugnier Frankrig 1:12,89 17 1:11,04 26 2:23,93 +3,91
21 29 Ana Bucik Slovenien 1:13,38 20 1:10,71 24 2:24,09 +4,07
22 17 Tina Weirather Liechtenstein 1:14,08 25 1:10,14 17 2:24,22 +4,20
23 49 Ester Ledecká Tjekkiet 1:14,62 29 1:10,07 16 2:24,69 +4,67
24 24 Bernadette Schild Østrig 1:14,50 28 1:10,31 19 2:24,81 +4,79
25 37 Candace Crawford Canada 1:14,70 30 1:10,46 22 2:25,16 +5,14
26 33 Nevena Ignjatović Serbien 1:14,41 27 1:10,99 25 2:25,40 +5,38
27 38 Maryna Gąsienica-Daniel Polen 1:13,89 24 1:11,80 28 2:25,69 +5,67
28 21 Simone Wild Schweiz 1:13,52 22 1:13,23 33 2:26,75 +6,73
29 54 Gabriela Capová Tjekkiet 1:15,80 34 1:11,62 27 2:27,42 +7,40
30 46 Anastasiia Silanteva Olympiske atleter fra Rusland 1:15,67 32 1:12,28 29 2:27,95 +7,93
31 31 Megan McJames USA 1:16,00 35 1:12,39 30 2:28,39 +8,37
32 48 Andrea Komšić Kroatien 1:15,54 31 1:12,96 32 2:28,50 +8,48
33 32 Haruna Ishikawa Japan 1:16,49 36 1:12,50 31 2:28,99 +8,97
34 55 Ida Štimac Kroatien 1:16,86 40 1:14,32 36 2:31,18 +11,16
35 35 Alice Robinson New Zealand 1:16,66 37 1:14,53 38 2:31,19 +11,17
36 57 Resi Stiegler USA 1:16,72 38 1:15,02 40 2:31,74 +11,72
37 39 Soňa Moravčíková Slovakiet 1:17,88 43 1:14,11 34 2:31,99 +11,97
38 47 Maria Shkanova Hviderusland 1:18,17 45 1:14,16 35 2:32,33 +12,31
39 51 Kim Vanreusel Belgien 1:17,60 41 1:14,92 39 2:32,52 +12,50
40 62 Maria Kirkova Bulgarien 1:18,39 46 1:14,38 37 2:32,77 +12,75
41 58 Barbara Kantorová Slovakiet 1:17,74 42 1:15,20 41 2:32,94 +12,92
42 45 Nicol Gastaldi Argentina 1:18,06 44 1:15,38 43 2:33,44 +13,42
43 50 Lelde Gasūna Letland 1:18,65 47 1:15,30 42 2:33,95 +13,93
44 68 Elvedina Muzaferija Bosnien-Hercegovina 1:19,33 49 1:15,57 44 2:34,90 +14,88
45 53 Gim So-hui Sydkorea 1:19,13 48 1:16,24 45 2:35,37 +15,35
46 61 Nino Tsiklauri Georgien 1:20,02 51 1:16,91 46 2:36,93 +16,91
47 56 Kang Young-seo Sydkorea 1:19,67 50 1:17,39 48 2:37,06 +17,04
48 66 Mialitiana Clerc Madagaskar 1:21,82 55 1:17,18 47 2:39,00 +18,98
49 76 Szonja Hozmann Ungarn 1:21,77 54 1:17,62 49 2:39,39 +19,37
50 65 Tess Arbez Irland 1:22,12 56 1:18,12 50 2:40,24 +20,22

Medaljeoversigt[redigér | redigér wikikode]

Event Guld Sølv Bronze
Styrtløb Herrer USA
Mikaela Shiffrin
Norge
Ragnhild Mowinckel
Italien
Federica Brignone

Referencer[redigér | redigér wikikode]

  1. ^ "Venues". www.pyeongchang2018.com/ (Pyeongchang 2018). Hentet 25. januar 2018. 

Eksterne Henvisninger[redigér | redigér wikikode]